Spaansche visioenen en droomen Provinciaal nieuws Sport ICerk en school Rechfszaken KJias^ktlierickten 'ACHTDAAGSCHE ABONNEMENTEN OP DE SPOORWEGEN Bij schrijven van 6 November had de Ka- mer van Koophandel te Rotterdam aan dc Nederlandsche Spoorwegen verzocht, gedu rende het geheele jaar achtdaagsche abonne menten beschikbaar te stellen, zooals deze gedurende de Olympiade hebben bestaan. De directie van ae Nederlandsche Spoor wegen heeft op dit verzoek afwijzend be- schikt. Thans is van den voorzitter van den Spoorwegraad bericht ontvangen, dat dit col lege de wenschelijkheid heeft uitgesproken. dat met deze soort kaarten nogmaals een proef zal worden genomen en dan over een niet te kort tijdsverloop. VROUW VERBRAND. De alleenwonende ruim 93-jarige weduwe Damoiseau te Gasthuis-Bemelen (L.), de oudste inwoonster van 't dorp, is gistermot- gen levend verbrand Vermoed wordt, dat de kleederen der ongelukkige vrouw bij het aan steken der kachel het was haar gewoonte daarbij petroleum te gebruiken, hebben vlam gevat. Haar verkoolde lijk werd na eenigen tijd door haar neef achter haar wo ning gevonden. De verslagenheid in dit an- ders zoo rustige landelijk dorpje is begrijpe- lijkerwijze groot. Tot haar dood toe wilde zij in haar eigen woning blijven. Alle verzoeken om bij haar familie te gaan inwonen had zij van de hand gewezen. VERDUISTERING. De politie heeft in zijn woning in de Palm boomstraat te 's-Gravenhage gearresteerd den Duitscher H., die bedrijfsleider was van de Silfa-fabriek te Voorschoten, welke fa- briek in eigendom toebehoort aan de Kon lEdelmetaalbedrijven van Van Kempen en Begeer. In zijn kwaliteit van chef der fabriek zou H. zich groote hoeveelheden zilver heb ben toegeeigend en deze ten verkoop naar Duitschland hebben verzonden. De Haagsche politie heeft H. overgeleverd aan den burge- meester van Voorschoten. Na door dezen ver- hoord te zijn, is de man opgesloten in het Jiuis van bewaring in Den Haag. HULDIGING VAN DE KONINGIN- MOEDER. Door de Mpij. v. Nifverhdid en Han del en door het diplomatieke corps. Gistermiddag heeft de koningin-moeder fiet hoofdbestuur van de Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel ontvangen ter aanbie- ding aan de Jubilaresse van de gelukwen- schen dier Maatschappij en ter overhandi- ging van de eerepenning dier instelling. De voorzitter overhandigde den eerepen ning der Maatschappij' aan de koningin-moe der met een korte rede. De koningin-moeder heeft deze toespraak met een kort woord beantwoord. De groote beteekenis van nijverheid en han- 'del voor ons land ten voile beseffende, achtte de koningirf-moeder het waarlijk geen wonder dat zij de meest warme belangstelling ge- voelt in den arbeid der Maatschappij op zoo ivelerlei gebied, een belangstelling die door IHaar Beschermvrouwschap van de Maat schappij nog verhoogd wordt. Te halfzes ontving de koningin-moeder de Ihoofden der buitenlandsche gezantschappen, bij het Nederlandsche Hof geaccrediteerd, met hun dames. De deken van het corps diplomatique te 's-Gravenhage, de heer Adlercreutz, gezant van Zweden, hield een korte toespraak tot de jubileerende Vorstin om Haar namens het corps van harte geluk te wenschen en deed deze gelukwenschen vergezeld gaan door de aanbieding van een prachtige mand met bloemen. De koningin-moeder dankte met een enkel woord en onderhield zich met vele der aan- wezigen. DE VERGIFTIGING TE GORINCHEM. De vergiftiging van twee gezinnen aan het Laantje te Gorinchem moet haar oorzaak hebben gehad in een lek in de hoofdgaslei- ding. WIJZIGINGEN IN DE WET OP HET NOTARISAMBT? Een wetsontwerp is ingediend tot wijzi- ging van de artikelen 3, 12 en 14 der Wet op het Notarisambt. Dit wetsvoorstel be- oogt allereerst aan het programma voor het tweede deel van het notarieel exam-en toe te voegen het vereischte van de kennis dei be- ?;inselen van eenige mod-erne belastingwetten hierbij is gedacht aan de wetten op de Ver- mogensbelasting, tot heffing eener inkom- stenbelasting en tot heffing eener dividend- en tantiemebelasting). Verder worden eenige redactiewijzigingen voorgesteld ten einde meer overeenstemming te krijgen met het spraakgebruik van de geldende Grondwet. DE PENSIONNEERINGSKWESTIE BIJ VAN GEND EN LOOS In een dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering van ambtenaren bij Van Gend Loos, geoiganiseerd door den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kan- toorbedienden en den Ned. R. K. Bond van Handels- en Kantoor- en Winkelbedienden „Sint Franciscus van Assissie", werd een motie betreffende pensionneering aangeno- men, waarin waardeering wordt uitgespro ken voor het aanbod van den directeur der N. V. Expeditie-Onderneming van Gend Loos. De vergadering achtte echter het voor- stel niet de meest gewenschte oplossing. De motie verzoekt den directeur onmiddei- lijk te beginnen met de stortingen door de onderneming en personeel en middelerwijl de ondeihandelingen voort te zetten over de wijze waarop een behoorlijk pensioen voor de ambtenaren en hunne weduwen en wee- zen kan worden tot stand gebracht. Daarbij moet rekening worden gehouden met het feit, dat ontslag van ouderen tot de uitzon- deringen zal behooren. Deze uitzonderingen kunnen dan eventueel met behulp der 130.000 van de vroegere directie worden geholpen. NIEUWE VOORSCHRIFTEN OP DE SPOORWEGEN. Naar de Tel. verneemt is een nieuw Algc meen Reglement voor het Vervoer op de Sp< >vegen samengesteld, waarin verschil- len, bepalingen uit het oude reglement ge- wijzigd zijn. Werden tot nu toe in de coupe's, uitsluitend voor vrouwelijke reizigers be- stemd, jongens toegelaten, mits onder vrou- welijk geleide, tot den 13-jarigen leeftijd, thans geldt het voorschrift, dat jongens on der dergelijk geleide beneden den leeftijd van tien jaren moeten zijn, willen zij in die compartimenten plaats mogen nemen. Voorts is een beperkem j bepaling inge- lascht, wat betreft het reserveeren van plaat- sen in een trein. Tot nu toe was het voladoen- de, volgens de bestaande voorschriften, dat een reiziger, die aan een station zijn coupe even verliet, op zijn zitplaats een of ander voorwerp deponeerde De plaats zal niet ge acht worden bezet te zijn, wanneer daarop slechts een krant of tijdschrift is neergelegd. Bij navraag te bevoegder plaatse bleek het blad, dat deze restrictie thans gemaakt is, omdat het vaak voorkwam, dat reizigers, die wat ruim wilden zitten, een courant of tijd schrift naast zich op de bank legden, ten ein de het te laten voorkomen, alsof die plaats bezet was. S.S. „RIJNDAM" ZAL GESLOOPT WORDEN. Naar de Tel. verneemt is het s.s. „Rijn- dam" van de HollandAmerika Lijn door bemiddeling van het makelaarskantoor Jac Pierot Zonen verkocht aan Frank Rijs- dijk's Industrieele Ondernemingen om ge- sloopt te worden. Het zal echter nog ongeveer zes maanden duren alvorens het schip voor de sloop zal worden afgeleverd. Gedurende dien tijd zal het nog in de vaart blijven. De „Rijndam" is een dubbel-schroefstocan schip, in 1901 gebouwd en meet 12535 ton. Het schip verwierf eenige jaren geleden be kendheid door de reis, die het maakte als drijvende universiteit, met een groot aantal Amerikaansche studenten aan boord. Het vo rig jaai is het schip voor eenige reizen ge charterd door de Ned. Reisvereeniging. KORTE BERICHTEN. Ten nadeele van den suikerfabrikant A de K. aan den Soetendaalschenweg te Rot terdam is een ijzeren geldkistje met 730 uit zijn kantoor gestolen. Te Worth Rheden hebben arbeiders bij het omspitten van een stuk land een grafring en een urn met enkele beenderen gevonden WILDSCHADE-COMMISSIE. De min. van Binnenl. Z. en Landb. heeft eervol ontheven van zijn functie als lid en voorzitter van de wildschade-commissie voor de prov. N.-H. met uitz. van de eil. Vlieland en Terschelling, ir. S. Smeding, Rijkslandbouwconsulent te Schagen en in diens plaats benoemd ir. G. Veenstra, adj.- rijkslandbouwconsulent te Schagen. BEVORDERINGEN. Met ingang van 12 Januari a.s. zijn de hierna vermelde dienstplichtige korporaals bevorderd tot gergeant-titulair, n.l. P. B. Ornee, J. H. Eden, en A. H. Krijnen uit Den Helder, C. Bakker uit Wormerveer, J Frans uit Heiloo, J. Klerk uit Barsingerhorn, G. Snijders uit Wijk aan Zee en Duin, D Stel- ling uit Wormerveer, P. van der Struijs uit Schoorl, P. Balder, J. Kok, Jac. Huibers, en P. Vroegop uit Broek op Langendijk, L. Cou- perus uit Castricum, F. H. van Dijk en J. P. Ploeger uit Purmerend. door MARCUS EHRENPREIS. 6. Weemoedig gestemd neem ik afscheid van deze stad met al haar schoonbeid. 't Is werkelijk moeilijk haar te verlaten. Van de heuvelen van Albaycin waar voor vierhon- derd jaar de zigeuners in de kloven hunne woonplaatsen vestigden (nu gemaakt tot een soort van bezienswaardigheid voor toeristen) brengt ons de auto langs slingerende zigzag wegen naar boven, naar een hoogte van on geveer duizend Meter. Van hier uit heeft men een onvergetelijk landschap, dat in de sche mering iets magisch over zich krijgt, een droombeeld, dat ons in beslag neemt en te- gelijk in verwarring brengt. Een wit-lich- tende stad, neergelegd in de oneindigheid, met de eeuwige sneeuw op het hoofd. lets dergelijks heb ik nergens gezien. Van Sa- cromonte stijgt de avcndzang der zigeuners tot ons op, hartstochtelijk, grotesk, doorwe- ven van donkere melancholie; vreemde woor- den uit overoude tijden, die deze primitieve, aan de traditie gebonden wereldbedelaars door alle geslachten en landen hebben mee- Oude dame, toor het eerst een wedstrttd In touwtrelclMi; DO wonena .Zou het niet veel eenvoudlget voot ze zijn nn am u bet door te snliden?" (Bamm gedragen tot hier, vo6r de stranden van Afrika. Uit dalen en hoogten vlammen dui- zenden lichten op, en brengen ons een groet van levensblije menschen, die in hun geu- rende tuinen van den avondvrede genieten. Zoete muziek klinkt door de lucht. Ik denk aan een oud woord, dat men hier zou kunnen gebruiken: „wie dit heeft gezien kan nooit meer geheel ongelukkig worden". En de be woners van Granada zelf zeggen met ver gefelijke overdrijving van hun stad: „Wie Granada niet gezien heeft, heeft niets ge zien." Quien no ha visto Granda, No ha visto nada! Stierengevechten in Granda. VII. Het is Zondag, mijn laatste Zondag in Spanje, en groote affiches noodigen om naar de stierengevechten, Corrida de toros, te gaan, waarmede de Corpusfeestelijkheden te Granada van't jaar besloten worden. Gedu rende de laatste dagen is deze gebeurtenis het onderwerp van alle gesprekken geweest, en in het hotel, waar ik woon, zijn de kansen lesproken met een kennis van zaken, waar- voor men respect moet hebben. De Spanjaard wijdt aan de stierengevechten een belangstel ling, waarbij zelfs de politick niet halen kan. De namen der toreadoren zijn meer bekend dan die der groote historische helden. Rond- om de namen der allergrootste vormen zich legenden en zij genieten haast een godsdien- stige vereering. Reeds op den weg naar de arena bemerkt men, dat er iets zeer belang- rijks aan de hand is. Ik ga voorbij de Ka- thedraal, waar Los Reyes Catolicos Ferdi nand en Isabella, zijn begraven. Op dit oogenblik ligt deze in het duister, eenzaam en verlaten. Het treft mij, dat de Spaansche steden (evenals trouwens het Spaansche le- ven in het algemeen) twee middelpunten hebben: de kathedraal en de arena. De eer ste is voor den Zondagmorgende tweede voor den namiddag. Er wonen klaarblijke- lijk twee zielen in de borst van den Span- jaard. Dit dualisme van vroomheid en ruwheid bracht Lord Byron reeds tot het schrijven van een poetische strafrede. Sedert dien heeft de Spanjaard niets geleerd en niets verge- ten. Het stierengevecht te Sevilla in 1809, dat zijn verontwaardiging opwekte, geleek als twee droppelen waters op dat te Grana da, dat ik bijwoonde. In den eersten zang van Childe Harold schildert Byron den Zondag met het stierengevecht te Sevil la in tegenstelling met den door vroomheid gekenmerkten Zondag te Londen. Aan beide zijden van de lange Gran Via de Colon, die naar de Plaza de Toros leidt, staan lange rijen van stoelen. Hier zitten degenen, die bij het gevecht niet aanwezig kunnen zijn, maar zij zijn gereed om de to readores bij hun terugkomst toe te juichen De eigenlijke Plaza de Toros is vol van geweldige menscheiiinassc^s, die in de bran- dende hitte geduldig wachten, dat de poor- ten geopend zullen worden. Een paar dagen geleden waren dezelfde massa's rondom de centrale Calle de los Reyes Catolicos, om. naar het scheen, met exatische aandacht deel te nemen aan de ongehoord pompeuse pro- cessie ter eere van het Corpus Christi, hoewel het moeilijk zou zijn om beslist te zeggen wat hen het meest dreef, religieus enthous<- asme of lust om wat moois te zien. Nu zie ik hen hier met denzelfden brandenden ljver, met dezelfde gespannen verwachting, alsof zc bijeen waren gekomen voor een godsdienstige handeling. voor een godsdienstige handeling. Binnen in het Casa de Toros is alles met de grootste zorg in orde gebracht en is men voorbereid op alle gebeurlijkheden. Er is een soort van ziekenkamer' met een dokter en een huis-apotheek voor het verleenen van de eer ste hulp. Dit is misschien, behalve voor de toreadores, die vaak deze hulp moeten inroe- pen, ook bedoeld voor een deel van het pu- bliek, dat nog geen genoegzaam afgestomp; te zenuwen heeft. Maar er is ook gezorgo voor de ergste eventualiteit. De strijd zal ncr dei lijk gevoerd worden, en mocht er iemand gedood worden, dan zullen de voorgeschrc- ven pie use vormen niet ontbreken. Men heeit mij verteld, dat er een soort van kleine kape is, en dat er een priester aanwezig is, gereec. om het laatste oliesel toe te dienen, in ge- val een van de strijders daaraan behoeite mocht hebben. Op zijn minst tienduizend menschen vullen het geweldige amfitheater. Een tropische hit te hangt trillend over de arena (mijn vrien- den uit Granada troostcn mij met te zeggen, dat het in geen tientallen van jaren zoo heet is geweest in Granada) en de meesten heb ben zich veroorloofd een aanzienlijk duurde- re plaats in de schaduw te nemen. De sma.- le reep aan de zonzijde wordt alleen bezet door een klein getal enthousiasten, die met ware doodsverachting de hitte trotseeren. Rondom mij zie ik mannen en vrouwen uit alle klassen der maatschappij, doch meest jonge menschen en arbeiders. maar opvai- lend veel kinderen van verschillenden lee.- tijd. Het schijnt wel of het een feest is voor het huisgezin. De ouders heben hun kinderen bij zich; ze hebben speelgoed meegenomen en ze zijn voorzien van respectabele hoeveelhe den etenswaren en melk, gemberbier en wijn. Te oordeelen naar alles, wat men ziet, be hooren de stierengevechten tot de opvoeding der kinderen. Er wordt op alle rijen druk ge- praat. Dat is de voorbereiding. De vaders en moeders wijden hun kinderen in in wat er te gebeuren staat. Ziet men deze in spaning wachtende men- schenmassa aan, dan begrijpt men, dat se dert lange tijden het eene gesiacht van het andere een gevoel van eenvoudig religieuse verheerlijking der stierengevechten heeft ge- erfd. De volksliedern, die juist in Spanje zoo zuiver weergeven wat het volk gevoelt, geven dikwijls uiting aan deze vereering. Ik vertaal er hier uit vele een, dat laat zien hoe men de stierengevechten buiten en boven alien gods- dienst en kultuur stelt: Kom met mij naar het stierengevecht, Kom, kleine met mij mee, Geen Christenen en geen ooren Kunnen iets schooners u bieden Dan Kastiliens stierengevechten. Enthousiaste dames drapeeren de halustra- den met hare schilderachtige mantiljes, de muziek begint een feestelijken marsch; een decoratieve groep van in zijde gekleede rui- ters houdt zijn intocht; het spel begint. Van ita beginne af aan heb ik al mijn epmerk- zaamheid op het publlek gericht. Het eigen lijke spel, ik behoef dat wel niet te zeggen, is mij in de hoogste mate onsympathiek. Dat is het afschuwelijkste, wat ik ooit heb gezien. Maar het interesseert mij buitengewoon om iets te leeren kenenn van de mentaliteit van deze massa. Ik ben niet hierheen gekomen om te oordeelen, doch om een donker soci- aal-psychologisch verschijnsel te bestudeeren. Ik moet nu immuun zijn voor beleediging van mijn zedelijk gevoel. Ik probeer nu alleen maar te verstaan. Een ding is mij van het begin af duidelijk, het publiek en ik staan in dezen lijnrecht tegenover elkaar. De wijze, waarop ik reageer op de verschillende fazen van het bloedige spel, is precies omgekeevd aan die van het publiek. De in klimmende mate dramatische strijd tegen den eersten stier ging onder de reeds zoo vaak beschreven omstandigheden zijn gang: het paard werd gedood, de picador werd omver geworpen, de doode stier werd vele malen de arena rond gesleept, het pu bliek jubelde. Het scheen, dat de tweede stier veel wilder was dan de eerste. Hij was van het eerste oogenblik af aan agressief en als 't ware wraakzuchtig alsof de stem des bloeds van den gedooden „broeder" tot hem riep van de arena. De strijd werd hevig; de toreadoren en de matador hadden het bij tij den zeer zwaar, en het publiek tot het uiterste opgezweept spoorde de strijders aan met hartstochtelijk geroep. Daarin ligt voor een groot gedeelte de sen- satie van het stierengevecht, en te zelfder tijd ook de verruwende invloed, dat het publiek niet slechts passief toeschouwer is, doch dat het tot op zekere hoogte aan het spel deei neemt. On dat oogenblik bevond ik mij in het ..vjandelijke" leger. Mijn menschelijk solida- riteitsgevoel begaf mij en ik gevoelde mij een met het onschuldig gefolterde dier. Ik had het gevoel, alsof de rollen hier waren omge- keerd. De menschen gedroecen zich hier als dieren; het dier daarentegen in zijn geplaag- de verbazing had iets menscheliiks. Maar was ook mijn eigen stemming in dit oogen blik niet wat onzeker? In deze door harts- tochten verhitte atmosfeer wordt het moreele instinct beneveld en het reclitsbe^rip op zijn kop o-ezet. Wie had hier gelijk? Wie was ze delijk het meest in de war, de toreadores in hun zinloozen strijd tegen het dier, het bloed dorstige, verwilderde publiek. of ik zelf, wiens gevoel bij het dier was en zich tegen den mensch keerde? Na de „overwinning" kwam er aan het ge- juich van het publiek geen einde. Het was. alsof deze overwinnaar tegen een wereld van vijanden gestreden had en Spanje gered had van den onderpmng. Ik had nooit kunnen den- ken, dat een illusie en iets anders is het toch eigenlijk niet de menschen tot zulk een razernij kon brengen. Hier kwam iets te voorschijn van den donauijotischen trek van het nationale Spaansche karakter. Tienduizend menschen verhieven zich op eens van hunne plaatsen, riepen den naam van den overwinnaar uit, schreeuwden, stampten met de voeten, wuifden met doeken. wierpen bloemen, hoeden, handschoenen het was. alsof de arena veranderd was in een reusachtig krankzinnigengesticht. Daarginds lag het overwonnen dier. Ik had er genoeg van. Ook ik voelde mij overwonnen. Klein is de mag, maar groot het leed Veroorzaakt door een muggebeet. KON. NEDERL. SCHAATSENRIJDERS- BOND. De Koninklijke Nederlandsche Schaatsen- rijdersbond heeft voor deze week de volgende wedstrijden uitgeschreven Te Deventer: Nationale wedstrijd voor Amateurs. Kampioenschap voor Nederland schoonrijden voor heeren, gevolgd door een wedstrijd voor paren op Zaterdag 12 Jan. Te Heiloo: Nationale wedstrijd voor ama teurs, Provinciaal kampioenschap hardrijden voor de provincie Noord-Holland. Afstan- den 500, 1500 en 5000 M. op Zondag 13 Jan. a.s. terrein. Daar het oude kerkgebouw geheel is leeggehaald en daarop thans prijkt „Pakhuis te huur of te koop", kan men ook daar geen godsdienstoefening meer houden, zoodat men thans geheel van een kerk, waarin men gods- dienstoefeningen kan houden, is versioken; het zal nog wel eenigen tijd duren ook, voor- dat de beslissingen van de Kroon en de recht- bank zijn genomen. ORDEVERSTORING IN DEN ROTTERDAMSCHEN GEMEENTE- RAAD. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhagft heeft gediend het hooger bcroep van den offi- cier van justitie bi' de rechtbank te Rotter dam, we'k college G. v. B., propagandist en raadslid aldaar, heeft vriigesproken van hem te la^te gelegde overtreding van art. 144 We'" "k van Strafrecht en hem heeft ontsla- gen van rechtsvervolging van de te laste ge leide overtreding van art. 185 Wetboek van Strafrecht. Tegen v. B. was een vervolging ingesteld, omdat hij zich in de vergadering van den ge- mepnteraad van Rotterdam van 29 Maart 1°27 wa"orde1iik zou hebben gedragen, tij- den=; de behande'ing van een voorstel tot uit- zeodirto- van werk'oozen naar Overiisel. De aefvocaat-generaal concludeerde tot ver- nietio-ino- -van het vonnis der Rofterdamsche rpchtba"k en tot on^'ag van rechtsvervol ging van dpn beer v. B. terzake van beide te ipct-o ge'egde feiten. Hierna hield mr. Fokma a's raadsman van vpndacbte noo- eon betoog over de jurische zjtrU van de kwestie. H^t prrpot werd henaald op 23 dezer. De Ned. Herv. gemeente te Schoten zal overgaan tot den bouw van een kerk met kosterswoning en pastorie bcnev ens van een school voor voorbereidend l.o. en een wijk- gebouw in het noorde'ijk deel der gemeente. Voor de betrekking van onderwijzer aan de Gereformeerde school to Zwartemeer (Em- men) zijn 140 sollicitanten. De 50ste jaarlijksche vergadering der Unie „Een school met den Bijbel" zal Dins- dag 2 April onder vobrzitterschap van ds J. L. Pierson, 2de voorzitter der „Unie" te Bilthoven, in Utrecht plaats hebben. In 3 maanden tijd zijn te Viissingen drie nieuwe scholen geopend; eerst een her- vormde, toen -den gereformeerde en nu Dins- dagmiddag een openbare school, waaraan in het nieuwe stadsgedeelte reeds lang behoefte was. AMBTSAANVAARD1NG Hedenmiddag heeft prof. Ir. P. Landberg bij de aanvaarding van het ambt van hoog- leeraar in de mechanische technologie aan de technische hoogeschool te Delft een rede gehouden over: „Machines, loonen en men schen." DE BELEGERDE KERK. Te Herkingen werd Zondag weer 3 maal en wel des ochtends, 's middags en's avonds door den kerkeraad der Geref-. gemeente ge- tracht het nieuwe kerkgebouw in gebruik te nemen. Ook Maandagavond trachtte men zulks weer toen dr. A. Verhagen van Middel- burg in het nieuwe kerkgebouw wenschte op te treden. De ingebruikneming werd weer door den burgemeester geweigerd, die door verscheidene rijks- en gemeente-veldwachters van elders werd geassisteerd voor eventueele ongeregeldheden als die van Nieuwjaars- ochtena. Tegen het vastgestelde uur, dat de godsdienstoefeningen zouden beginnen, kwam de kerkeraad met een stroom van kerkgan- gers, vroeg toegang tot de kerk, wat gewei gerd werd en verliet dan onder protest het HOORN, 10 Jan. 1929. Op de kaasmarkt alhier waren aangevoerd: 12 st. kleine fa- briekskaas 46.50; 2 st. kl. boerenkaas 50, 1 st. boerenkaas f 44, in totaal 15 stapels, wegende 16844 K.G. Handel vlug. SCHAGEN, 10 Jan. 1929. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prij- zen als volgt: 3 Paarden ISO—/ 250; 6 Stieren 200—280; 11 Geldekoeien (mag.) 140—/ 260; 80 Geldekoeien (vet- te) f 250—425; 21 Kalfkoeien 280— 370; 11 Graskalveren 46-/ 110; 41 Nuchtere kalveren 1318; 15 Schapen (vette) 33—/ 4-3; 318 Overhouders 28— f 3540 Bokken en Geiten 6f 929 Var- kens tmag.) 25--/ 32; 43 Varkens (vette) per K G. 0.68—/ 0.71186 Bmgen 12— f 26; 71 Koniinen 0.50—/ 3; 75 Kippen 1—f 3; 10 Eer.der 0.751.50; 73 K.G. Boter 2.i02.35 per K.G. EIERVEILING SCHAGEN. SCHAGEN, 10 Jan. 1929. Op de heden gehouden eierveiling waren in totaal 41663 stuks Kipeieren aangevoerd. waarvan de priizen als volgt: bruin 7.90—/ 8 50; wit f 7.10—/ 7.508.30; kleine witte 6.20- f 6.80. 181 Eendeieren 7.40. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Jan. 1929. Langediiker Groentenveiling. Wortelen f 5Roode Kool Ie s. 3 30—/ 7.70; Roode Kool 2e s 3—/ 7.50; Gele Kool le s. 2.10—/ 5.20; Gele Kool 2e s. 2—/ 4.30; Deensche Witte Kool le s 4 106-^°; Deensche Witte Kool 2e s. .1 44 80; Luen f 10.8011.50: Grow 8 10—/ 9 80: Drieiino-en 10.80—/ 11.30, alles per 100 Kilogram. Aanvoer: 1600 K.G. Worteen; 90 000 K.G. Rnnde Kco"80.000 K.G Gele Kool; 00 ooo K G. Deensche Witte Kool; 18200 K.G. Uien. NOORDSCHARWOUDE, 9 Jan 1929. Uien f 10.70—/ 11 50; Drielingen 1090 f 11.40: Grove Uien 8 90—/ 9 90; Peen f 4.70: Roode Kool 48 50; Door- schot f 3.70—/ 7 40; Gele Kool 2— f 4.50 Doorschot 1.80—/ 4 40; Deensche Witte Kco' f 4.306 40; Doorschot 4— 5.70, alles per 100 K G. Aanvoer: 44200 K.G. Uien; 2200 K G. Peen: 155200 K G Rood0 Kool: 58200 K G. Gele Kool; 114800 K.G. Deensche Witte Kool. WARMENHUiZEN, 9 Jan 1929. Roode Kool le s. 3.90—/ 8Roode Kool 2e s. 3.30—6.80; Gele Kool le s. 2 20— f 4.60; Ge'e Koo' 2e s. 1.10—/ 2 40; Gele Kool (uitschot) 0.90—/ 1.10; Witte Kool le s. 4 30-/ 6.20; Witte Kool 2e s. 3 70 4.10; Drielingen 9.6010; Uien 10.30—/ ll.lt; Grove Uien 8.80— 9 60. Aanvoer: 44800 K.G. Roode Kool; 7700 K.G. Gele Kool; 16200 K.G. Witte Kool; 13325 K.G. Uien. BOVENKARSPEL, 9 Jan. 1929. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Ro<v de Kool f 7.204; Witte Kool 4.40- 5.50; Gele Kool 1.80—/ 4; Uien 4.2' 5.50. COoP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G. A. PURMEREND, 9 Jan. 1929. (Weekber.) Aanvoer 5186 st. Eendeneieren, waarvan de prijzen 7.30—/ 7.50 per 100; 50194 st. Kippeneieren, waarvan de prijzen als volgt; 70—90 K.G. 9.80—/ 10; 65—66 9.10- f 9.40; 63—64 8.508 70; 60—62 88.50; 58—59 7.70-/ 8 20 50- 57 7.30—/ 8; 53—55 6.707.70; 50 -52 6.10-/ 6.50. AFD. PLUIMVEE. Oude Kippen 1.30—/ 2.90; Jonge Ha>. nen 1.50—/ 1.90; Ganzen 3 70 per st. Aanvoer: 95 Kippen; 92 Hanen en 7 Gan zen. PURMEREND, 9 Jan. 1929. „Afslag< vereeniging Beemster, Purmerend en Om- streken" Witlof 9—/ 24 per 100 K G.; Roode Kool 2—/ 8.60 per 100; Witte Kool 1.30—/ 8.10 per 100; Savoye Kool 0.80 3.50 per 100; Spruitkool 0.60—/ 3.65 per 15 K G.; Bojerekool 0.35—/ 075 per 10 K G.; Rapen 0.40—/ 4.90 per 100; Wortelen 0.40—/ 0.60 per 25 K.G.; Uien 710.40 per 25 K.G.; Uien fdrielingen) 740—/ 9.60 per 25 K.G.; Uien Nep 1120 per 25 K.G.; Prei 3.10—/ 14.30 per 100 bos. cl S

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 8