DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. f> Honderd sen en dertigsfe Jaargang (929 Aboiraemeiifspnjs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.SO. Bewljsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters nnftr plaatsmfinte, Brie veil franco N.Y. Boels- en Handelsdr. v.li. Herms; Coster Zoon, Yoordam C9, Tel, Administr. No. 3. Bedactie No. 33. VRIJDAO 11 JA1IIAH1 Oag©iijiss©^ overzicht. Buitenland »E WILD Tjflf ntiintner Seslaa? nit 2 bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. JOE NIEUWE toestand in ZUID-SLAVIe. De censuur op de dagbladende maatregelen verwekken een ongun- stigen indruk; de Kroatische pers a at. banden gelegd. De laatste berichten uit Zuid-Slavie hebben geen gunstigen indruk gemaakt. Reeds wor- den tegenspraken geconstateerd, die er op wij. zen, dat de censuur meer dan haar plicht doet met de telegrammen van de officieele Servische nieuwsbureaux en dus ook van de agenturen, die deze volgens contract verder doorzenden, die dus met voorbehouud moeten worden gelezen. Draconische geweldmaat- regelen kan men zich niet goed verklaren, wanneer het slechts de bedoeling is de grond- wet te wijzigen en den bouw en de bestuurs- indeeling van den staat te veranderen. Zij geven ook eerder den indruk van een absolute berooving van vrijheid, die in de grondwet was gewaarborgd. Er is dientengevolge een zekere verkoeling te bemerken bij de Tsjechi- sche bondgenooten. Openlijk wordt toegege- ven, dat de staatsgreep veel van het popu late begint te verliezen, dat de principieele bezwaren aanvankelijk tot zwijgen bracht. Vooral de censuur-kwestie is een brandend vraagstuk geworden. Blijkens telegrammen heeft die censuur op de lastige Kroatische pers een volkomen overwinning behaald en haar geheel aan banden gelegd. De nieuw* perswet toch bepaalt, dat bladen, die drie freer in beslag genomen zijn, eenvoudig voor- goed verboden kunnen worden en nu zijn sedert het optreden van de nieuwe regeering de drie groote Kroatische bladen van de bo°- ren en democraten reeds tweemaal in beslag genomen, terwijl de derde maal de verklaring van dr. Masjek door de censuur werd geknipt. zoodat zij nu op de grens van hun bestaans- mogelijkheid zijn, die zij niet durven over- sehrijden. Deze bladen publiceeren dus geen artikelen meer over den toestand of uitlatin gen van hun partijleider. Daar het overgroote deel der Kroatische bevolking on deze bladen is aangewezen, heeft een en ander tengevolge gehad, dat de stemming daar onzeker en zelfs gedrukt wordt. De verklaring van de minis ters en politici kan deze stemming niet verbe- ieren. Immers blijkt, dat de huidige toestand inderdaad voor een reeks van jaren is ge: dacht; men wilde aldus een der oolitici !het volk toe rust laten komen na den partij- strijd. Wei is men overtuigd. dat de economische toestand onder het huidige regiem beter zal worden. Wat de toekomstige staatsinrichting betreft, zoo deelden de ministers mede, wordt de vorming van nieuwe administratieve een heden overwogen. Er kan echter geen sprake zijn van een federatieven staat en zeker niei van een herstel der z.g. historische en cultu Teele individueele eenheden, gelijk nameliik door de Kroaten was geeischt. Waarschijnlijk zal het aantal van de thans bestaande admi nistratieve eenheden worden verminderd, doch tegenover dergelijke plannen hebben de 'Kroaten al bij' voorbaat geprotesteerd. Uit een en ander blijkt wel, dat ondanks de „staatsgreep" van koning Alexander, de toe stand nog lang niet zoo is als ze wezen moet, wil men van een rustier Zuid-Slavie kunnen soreken. Het zou zelfs niet te verwonderen zijn, als binnen afzienbaren tijd de bom op- nieuw barstte. CHINA. EEN INCIDENT IN EEN BIOSCOOP. ltaliaansche matrozen verbranden een Amerikaansche film. De „Petit Parisien" verneemt uit Sjang-. Tiai, dat zich bij de vertooning van een Ame rikaansche film, die in Italie verboden was, een incident heeft voorgedaan. Drie ltaliaan sche matrozen drongen n.l. de cabine der bioscoop, waar de film vertoond word, bin: nen, maakten zich van de film meester en verbrandden deze op straat. Zij zochten daarna een goed heenkomen. Daar dezelfde film ook in een andere bioscoop vertoond wordt, is een sterke politiemacht op de been gebracht, om nieuwe incidenten te voorko- men DUITSCHLAND. r-EN REC.HTER VEROORDEELD Ontslag gekregen. Voor den disciplina-iren senaat van het Kammergericht te Berlijn stond dezer dagen een rechter als beklaagde te recht, Lands- genchtrat Gellin, rechter te Breslau. cZ6j.rec^*er.wordt er van beschuld-igd op 23 Sept. 1927 in een cafe te Breslau beleedi- gende woorden geuit te hebben tegen den Pruisischen minister van justitie. Op dien hewusten avond had hij halfdronken uitge- roepen; „Het „Berl. Tag." is het gemeenste blad, het is een Jodenblad, het spijt me, dat net nog bestaat. Able Joden zijn bedriegers." tr volgcie een heftige woordenwisseling tusschen Ge'lin en eenige andere bezoekers. rlem werd toegeroepen: „Ge moest u scha- men Ge neemt van de Duitsche republiek uften^,an Cn zu"ce beschimpingen te Hierop antwoord Gellin: ,,'k Hecht niets /een waarde aan den Pruisischen minister I'an Justitie. Ik ben hier als particulier" Er werd een klacht tegen hem ingediend, ,ie rechter in eersten aanleg veroordeelde tot SCO M. boeten. Het O. M. vond dit vonnis veel te zacht en ging in appel. Gellin bekende dien avond dronken te zijn geweest. Hij ontken-de echter den minister van Justitie te hebben beleedigd. Ook had hij nooit Dr. Wirth een verrader genoemd, het- geen men hem ook verweet. De rechter in appel vond ook het vonnis veel te zacht en ontsloeg Gellin uit zijn func- tie. Drie kwart van zijn wettig pensioen werd hem als lev-ensonderhoud toegestaan. DE SCHOLIERENSTAKING. Verscherping van het conflict. Van de ca. 1200 leerlingen der technische staatsinrichtingen van onderwijs zijn er gis- termorgen 470 niet in de scholen verschenen De aangekondigde uitsluiting der stakende leerlingen heeft tot dusver niet plaats gehad De stakers hebben Woensdagavond een druk-bezochte vergadering gehouden, waar ook talrijke oud-leerlingen tegenwoordig wa ren. Bij de bespreking bleek o.a., dat de stu deerenden zich te vee! als „schooljongens" behandeld achtten. Bij een stemming sprak de meerderheid der aanwezigen zich uit voor voort/etting der staking. Daar echter twee- derde gedeelte van de leerlingen dezer scho len niet aanwezig was, zou dt stemming heden worden herhaald. Den candidaten, die voor een exarnen staan, werd toegestaan zich van staking te onthouden, om hun de kans op slagen niet te ontnemen. De leerlingen van de hoogere scholen voor machinebouw en electrotechniek verklaarden zich voor voortzetting van de staking; even- eens het meerendeel van de scholieren van de h-ooo-ere school voor mijnbouw. Voor de stemming hadden de sch-oolauto- riteiten en de senaat van Hamburg d'oen mededeelen, dat strenge maatregelen zouden worden genomen, indien het schoolbezoek he den niet zou worden hervat, terwijl men, in dien dit wel geschiedde, bereid was over de geschilpunten te ond'erhandelen. In weerwil daarvan werd tot voortzetting der staking besloten. GASVERGIFTIGING. Te Spandau zijn Woensdagmiddag in een huis in de Potsdammerstraat drie personeu tengevolge van. een lichte gasvergiftiging ziek geworden. In de geheele woning rook naar gas, ofschoon er zich in de woning geen gasleiding bevindt. Personeel van de Berlijn sche gasfabriek ontdekte laat in den nacht dat een onder de straat liggende gaspijp ge barsfen was. Men neemt aan dat de gasfel ding door de sterke schokken, welke het auto- busverkeer in de straat veroorzaakt, geleden heeft en door de strenge vorst is dit schok ken van den bodem sterk bevorderd. GRIEP. Ondanks bet mooie heldere w-interweer blijft. de griep zich in Duitschland uitbreiden Berlijn gaat, daar alle ziekenhuizen propvol zijn, scholen en andere o-penbare gebouwen als hulpziekenhuizen inrichten. In de Berlijnsohe groote magazijnen lijdt gemiddeld 1/10 van het personeel aan griep. WRAAK OVER EEN ROYEMENT. De Duitsche verkeerbond had met den Duitschen metaalbewerkersbond en den bond van stokers en machinisten in het vakver- eenigingshuis te Berlijn een vergadering be legd, om te beraadslagen over een nieuwe loonovereenkomst, die dezer dagen aan de directie der viad-uctspoorwegen zal worden voorgesield. Het communistische gemeente raadslid Deter, de leider der jongste staking van personeel bij de viaductspoorwegen, die onlangs met vijf andere beambten bij de H-ochbahn als lid der vakvereeniging was ge- royeerd, verscheen in die vergadering met aanhangers en trachtte de wedertoelating der uitgeslotenen te bewerken. Hij verweet o.a. den v.oorzitter der vergadering ,Koch, dat hij niet in staat was de ..Hochbahner'' te vertegenwoordigen. Koch sloot de zitting, toen plotseling een aantal aanhangers van Deter op hem af-kwamen en met bierpotten naar hem wierpen. Een dezer glazen trof Koch zoo ongelukkig aan de slaap, dat hij be wusteloos ineenzakte. De da-ders namen de vlucht en zijn nog niet gevat. VADERMOORD. In den avond van 1 Januari werd in het Virchowziekenhuis te Berlijn een 60-jarige koopman binnengebraoht die een levensge- vaarlijke messteek in den rug had gekregen De toestand van den patient werd, daar hij bovendien longontsteking kreeg, steeds si ech ter' en Woensdagmorgen is hij overleden Daar de oorzaak van zijn verwcnding niet duidelijk was vastgesteld, waarschuwde de directie van't ziekenhuis de politie en uit het door drze ingesteld onderzoek bleek dat de 17-jarige zoon van den koopman zijn vader de messteek had toegebracht. De koopman was n.l. op nieuwjaarsdag dronken thuis ge komen en had toen zijn vrouw ernstig mis handeld. De zoon had eerst nog getracbt zijn vader tegen te houden, waarop deze ook hem te iijf ging. De jongen greep nu een mes en bracht er zijn vader steken mede toe. Daar- op verdween hij uit de ouderlijke woning. Men vrees-de eerst, dat hij zelfmoord had ge pleegd, maar thans heeft hij zich ter beschik- king van de politie gesteld. Hij is in voorloo pige hechtenis genomen. HET PROCES-LEMBOURN. Ofschoon het rijksgerecht te Leipzig bij het proces tegen den Deenschen officier Lem- bourn en de Berlijnsche typiste Helene Stege mann de deuxen gesloten heeft, weten de bla den uit de motiveering van het vonnis bijeen te lezen, wat er achter steekt. De feiten die het rijksgerecht aanhaalt, komen hierop neer, dat Lembourn in April 1928 zijn verlof te Berlijn heeft doorgebracht. In zijn pension leerde hij daar mej. Stegemann kennen, die verUefd op hem werd. Toen hij hoorfle dat haar broer lid van den Bliicherbund was, vroeg hij haar hem gegevens te verstrekken over deorgani- satie van de Schupo, over de betrekkingen tus schen rijksweerbaarheid en Schupo en over de militaire oefeningen van den Bliicherbund. Zij verklaarde zich bereid zooveel mogelijk voor hem uit te visschen en toen zijn verlof om was stuurde hij haar uit Kopenhagen vragenlijsten om in duplo in te vullen. Het meisje heeft dat ook "cdaan en ze naar het opgegeven adres in "Copenhagen opgezonden Het rijksgerecht heeft uitgemaakt dat deze vragenlijsten niet van Denemarken, doch van een anderen staat zijn uitgegaan en wel door bemiddeling van een officier die militair atta che was aan een buitenlands'ch gezantschap te Kopenhagen. Deze officier mok thans in Nederland zijn. Het rijksgerecht heeft aangenomen dat Lembourn derhalve spi-onnage heeft gepleegd niet voor zijn eigen, doch voor een ander land en daarom geen verzachtende omstandig- heden in rekening gebracht. Lembourn zelf heeft bij zijn verhoor ont- kend voor een ander land te hebben gespion- neerd. Hij was aan de Zuidgrens van Dene marken in garnizoen en wilde te weten komen of de Duitsche nationalistische bonden soms ook moeite deden onrust in de grensgebieden te stichten of aan te wakkeren. Voor mej. Stegemann heeft het rijksge recht wel verzachtende omsiandigheden aan genomen, omdat zij uitsluitend uit liefde voor Lembourn heeft gedaan wat hij haar vroeg. DUITSCHLANDS EGONOMISCHE TGE STAND. Door Amerikaansche bril gezlen. Het rapport van het Amerikaansche mi- nisterie van handel ove rden Europeeschen economischen toestand in 1928 stelt een voor- uitgang van de financieele stabiliteit vast en plaatst de neiging tot het aangaan van fusies in de indusrie op den voorgrond. Het rapport zegt over Dutschland, dat de veelbelovende economische opleving in het begin van 1928 niet standvastig is gebleven De in den voorzomer ingetreden achteruit- gang heeft onvermmderd voortgeduurd en de ongunstige economische toestand is aan het eind van 1928 sterker aan de ndag getreden dan in 1927. Ofschoon de economische vooruitzichten aan het einde van het jaar onzeker zijn ge bleven, hebben er zich geen kenteeken van on- gezonde economische toestanden voorge daan. ENGELAND. DE TOESTAND VAN DEN KONING. Een rustlge nacht. Uit gezaghebbende bron wordt op het Buc- kinghampaleis medegedeeld, dat de koning een rustigen nacht heeft gehad. Het dagellfksche bulletin: een rustige dag, geen verartdenng, Het bulletin van gisteravond meldt, dat de koning een rustigen dag heeft gehad en dat er geen wijziging valt te vermelden in zijn toestand. Het vol gen de bulletin verschijnt heden- avond. Aan de betere hand. Algemeen wordt volgens den Britschen draad'oozen dienst thans in paleiskringen toegegeven dat de koning eindelijk beslist aan de betere hand is. Hij blijft vooruitgaan en het is duidelijk dat hij langzaam zijn ge- zondheid terugkrijgt. De verbetering van den laatsten tijd gaat, hoewel buitengewoon langzaam, niet langzamer dan verwacht werd. Vermoedelijk rtiet naar het bui- tenland voor herstel. De Star verneemt uit gezaghebbende bron, dat er nog geen besluit is genomen omtrent het herstellingsoord, waarheen de koning zal gaan. Het moet onwaarschijnlijk zijn, dat hij zich buitenslands zal begeven. Hij zal er waarschijnlijk de voorkeur aan geven, in een rustige Engelsche zeebadp'aats te blijven voor het d-oen van een langdurige rustkuur. Het is evenwel ook mogelijk, dat hij evenals vroeger een zeereis zal verkiezen. DE INDUSTRIEELE VREDES- POGINGEN. Een errcstig meenmgsverschll. De reeds vergevorderde onderhandelingen tusschen de groep werkgevers, die onder lei- ding staat van lord Melchet (Sir Alfred Mond), en een de.egatie van het Engelsche Vakverbondsbestuur, teneinde tot een perma- nenten vrede in de Engelsche industrie te ge- raken, schijnen in gevaar te verkeeren. Lord Melchett heeft zich onlangs uitgesproken over het standpunt der werkgevers tegenover de vakorganisaties, die niet bij het Vakver- bond zijn aangesloten, en deze uitspraak heeft oneenigheid veroorzaakt onder de bestuur- ders van het Vakverbond. Hij heeft n.l. ver- klaard, dat hij vakorganisaties gelijk de Zee- liedenbond, dien het Vakverbond heeft uitge- sloten, en den niet-politieken Mijnwerkers- oond, die niet bij het Verbond is aangesloten, als bona-fide-vakorganisaties beschouwt. In vakvereenigingskringen, in het bijzonder on der de miinwerkers, wordt thans de meening gehuldiga, dat, indien de andere werkgevers iiet standpunt van lord Melchett onderschrij- ven, men niet langer met de werkgevers zal kunnen onderhandelen. De kwestie maakt thans een ernstig punt van bespreking uit zoowel in het bestuur der Mijnwerkersfeaera- tie als in den Algemeenen raad van het Vak verbond. Naar het schijnt zijn er ook vak- vereenigingsbestuurders, die het standpunt van lord Melchett niet direct afwijzen. ONGEREGELDHEDEN TE CALCUTTA. Bij een staking in een jute-fabriek Tengevolge van ongeregeldheden bij een jutefabriek waar een staking is uitgebroken zijn zes leden van het personeel der fabriek en een vrouw gewond. De Europeesche direc- teur werd door een steenworp licht gekwetst De fabriek is gesloten. Er zijn meer dan 6000 menschen bij betrokken. Vijf personen werden aangehouden. DE OPSTAND TE RABAUL. De leiders tot gevangenisstraf veroordeeld. Dezer dagen is een opstand onder de in- landsche arbeidersbevolking van Rabaul, in Nieuw-Genua, waarbij ook de inlandsche po litie zich aansloot, uitgebroken Het blijkt dat de opstand't gevolg was van ontevredenheid over de loonen, die de arbeiders verhoogc wenschten te zien. De opstand verraste zoo wel de regeering als de werkgevers, die niets afwisten van wat er broeide. Intusschen heeft de districtsrechtbank de leiders van den opstand veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf elk. SCHIP ZINKENDE. Het Engelche s.s. „Shetland" bevindt zich ten Z.W. van Aberdeen in zinkenden toe stand. Een motorboot is te hulp gesneld. DIERENMISHANDELING EN SCHOOL- JONGENSKASTIJDING. De arme hond Dorothy Faulconer, een kamerverhuurster te Leeds, heeft daar terecht gestaan wegens duivelsche mishandeling van haar hond, een fox terrier. Toen een inspecteur van het Genootschap tegen dierenmishandeling haar een bezoek bracht, omdat het dier met brandwonden be- dekt was, verteide zij hem dat zij het dier bij den staart had opgetild, omdat het haar aan- gevlogen was. Op dit oogenblik hield zij den hond met haar eene hand omhoog en had zij in de andere hand 'n rood gloeienden pook. Tegelijk hield zij het dier voor een vuur als een hel, zoodat 't jammerlijk jankte. Verder 1 lacht zij het met kokend water te overgie- ten en het daarna in uitgeputten toestand in den gootsteen onder een straal koud water uit cc kraan te leggen. Uit deernis heeft men het dier afgemaakt. De rechter veroordeelde het onmensch tot een boete van 5 pd. st., lo.lO pd. st. sh. kos- ten en drie maanden gevangenisstraf. Het rietje van den meester Brooks, directeur (headmaster) va de Grammar School te Newport, was met twee van zijn leeraren door den vader van de jongen Frank Wright wegens mishandeling van zijn zoon aangeklaaga! De vader Wright had zijn zoon buiten schooltijd een cigaret gegeven en daarmee was hij op straat rookende gezien. Den vol- genden ochtend toen hij op school kwam, werd hij door den directeur over deze in- breuk op de regels van de school onderhou- den en ten aanschouwe van alle leerlingen met het rietje afgeranseld. Bij den vierden slag was hij bulkend van pijn op den grond fevallen, maar daarna had hij nog een vijf- en gekregen. De ouders ontdekten later bui ten en blauwe plekken op zijn lichaam en beenen. De directeur verklaarde voor de magistra- t-en dat de jongen een goede leerling was, die nooit last had gegeven. De rechtbank ontsloeg den directeur van de school en zijn onderhebbenden van rechts- vervolging en verklaarde dat de zaak niet voor naar gebracht had dienen te worden. Een nieuw voorbeeld dus dat de Engelsche rechter het kastijdi'ngsrecht van den school- meester wil handhaven. Den beklaagden werd zelfs een vergoeding van vijf guinjes voor hun kosten toegekend. FRANKRIJK. CAILLAUX GEKWETST. Bij een autobotsing. Caillaux is bij een autobotsing aan het g--- laat gewond. Nader wordt gemeld dat de auto van sena tor Caillaux, waarin zich met Caillaux de chauffeur en een bediende bevonden, op den straatweg van Chartres naar Parijs nabij Courville in botsing kwam met een proefwa- gen zonder carosserie, die in de richting van Le Mans reed. De beide bestuurders hadden elkaar tengevolge van den mist niet tijdig opgemerkt. Ofschoon zij voor elkaar tracht- ten uit te wijken, konden zij op den met ijzel bedekten weg een botsing niet meer voorko- men. Nadat bij Caillaux een noodverband was gelegd, werd hij naar een ziekenhuis te Chartres vervoerd. BULGARIJE. EEN GRENSINCIDENT. Drie Bulgaren gedood Volgens een bericht uit Tryn, aan de Zuid- Slavische grens, zijn drie Bulgaarschc boe- ren, die zich met vergunning der Z. S. autoriteiten naar het op Z. S. gebied gele- gen gedeelte van het dorp Strazimiro tzi wilden begeven om hun ouders te bezoeken, Joor Zuia-Slavische grenswacbters doodge- schoten. JAPAN. DE BETREKKING MET CHINA Verklaringen van baron Tanaka. Baron Tanaka, de Japansche minister-pre sident heeft, naar uit Tokio gemeld wordt, verklaringen afgelegd over de toekomstige politick van Japan tegenover China. Hij be- toogde ,dat Japan reeds sinds lang gehoopt heeft op het totstandkomen van een werke- lijke eenheid in China. Japan heeft geen en- kele reden om bezwaar te maken tegen het hijschen van de nationale vlag in Mandsjoe- rije. Voorwaarde is natuurlijk, dat de door Japan langs wettigen weg verkregen rechten erkend worden. De douane-conferentie is in de eerste plaats door de schuld van den mi nister van buitenlandsche zaken van de re geering te Nanking mislukt. Het is te betreu- ren, dat de Chineezen zich bij al hun han- delingen lieten leiden door de gedachte, dat in Japan spoedig een verandering in deh po- litieken toestand zou optreden. Japan zal zijn troepen uit Sjantoeng terugtrekken wan neer de Chineezen het bewijs geleverd heb ben, dat zij het leven van de Japansche on- derdanen kunnen b.schermen en tot een overeenkomst bereid zijn. Japan koestert niet het minste voornemen, den toestand in Sjan toeng in zijn voordeel te wijzigen. Tanaka besloot met te zeggen, dat de re geering te Nanking tevergeefs wacht op den val van de Japansche regeering, ev<.-nals de oppositie in Japan zelf. TSJECHO-SLOWAKIJE, WEER EEN TREINGNGELUK. Dooden en gewonden. Gisternacht heeft in de nabijheid van Lis- sa aan de Elbe een zeer ernstig spoorwegon- geluk plaats gehad, waarbij twee dooden en 21 gewonden te betreuren zijn; bovendien ver 1 keeren vier gewonden in levensgevaar. Een personentrein reed in voile vaart op een goe- derentrein, doordat tengevolge van den mist de machinist door een onveilig sein reed. AFGHANISTAN. DE OPSTAND TEGEN AMAN OELLAH Alle telegraaflijnen doorgesneden Op het oogenblik werken in Afghanistan geen over land gaande telegraaflijnen. Alle lijnen zijn klaarblijkelijk doorgesneden. Een Britsche militaire vliegmachine bracht giste- ren de post van Pesjawar naar Kaboel en te- rug. In totaal zijn 132 personen door dr lucht uit Kaboel weggehaald. ZUID-SLAVI8. DE NIEUWE TOESTAND. Een kabinelsraai, Gistermiddag is een kabinetsraad gehou den, die verscheidene uren geduurd heeft. Een communique werd niet uitgegeven. Evenmin wilden de ministers iets aan de journalisten mededeelen. Het partijleven heeft tengevolge van de bepalingen van de wet tot bescherming van den staat geheei ongehouden. Koning Alexander heeft de leden van de vroegere regeering in afscheidsaudientie ont- vangen. De vakvereenigingen ontbonden verklaard. Op grond van de wet tot bescherming vail den staat zijn alle vakvereenigingen ontbon den verklaard. De liquidatie van de Skoepsjtina. Er is een verordening van den minister- raad versch'enen, waarin den staatsambtena- ren op hun plicnt wordt gewezen tegen het publiek een hoffelijken toon aan te slaan en het zooveel mogelijk tegemoet te komen. In gesteld is een commissie, die belast is met de liquidatie van de Skoepsjitina. Het personeel daarvan zal voor zoover het daardoor broo- deloos wordt, in andere betrekkingen wor den overgeplaatst, of op andere wijze scha- deloos gesteld worden. Minister Marinkowitsf. De Koning heeft Marinkowitsj, den .minis ter van buitenlandsche zaken, die ziek is, op- gezocht. Naar de Prawda verneemt zal de minister een kuur moeten gaan doen. De Servische gezant te Berlijn, Baloegd- zitsj, is naar Belgrado ontboden. Naar ver- luidt, is een officier aangewezen als opvolger van den min. van buitenlandsche zaken, Ma rinkowitsj, wiens langdurige ziekte een plaatsvervanger noodig maakt. De rechtsgeleerde, dr. Jovanowitsj, heeft een rapport uitgewerkt betreffer.de de door den Kroatischen leider dr. Masjek, opgestel- de nieuwe grondwetsoorkonde. Dr. Masjek gaat uit van een Kroatisch-Servische federa te met een personeele unie. Masjek over de nieuwe didatuur. Masjek, de Kroatische leider, Leeft aan een vertegenwoordiger van de Pesti Hirlap verklaard, dat de dictatuur in Servie tegen de Kroaten gericht is. De Kroatische verte- genwoordigers in de nieuwe regeering moe ten het buitenland zand in de oogen strooi- en. Mislukt deze laatste poging mn een rege- li:.0 te treffen, dan zullen de Kroaten niet meer aan den Servischen staat kunnen vast- houden- CODRANT Laat over de Boterstraat. Tel. 34 en 35. SCHAATSEN en MONTUUR beroemde G. S. Rulter Akkrum. Alleen kwaliteitsartikelen en goedkoop!

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1