DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. de „FIAT" en „NASH" Stands A..DAM Co. L™ De RecMzaak Jary Dap" 0 PRIJSVERLAGUVG 0 De Stoomwasscherij van S. KROM. Honderd gen en dertlgste Jaargang Een zestig-ja^iege. Bezoekt de lagelijkscb overzicht. Onze IColenien. No. Dif nnmtneJ besfaaf ait 3 blades. 1929 Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco doer $iet geheele Rijk 2.50. Afzonderlljke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel f 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. XATERBAG Directeur: C. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredactenr: Tj. N. ADEMA. 12 JWI Alil Een notulenboek waaraan de tand des tijds aan alle kanten duchtig geknaagd heeft en dat bij het openslaan een muffe lucht van oud, vergeeld papier geeft, een notulenboek, dat volgeschreven en opgeborgen is toen onze frootvaders nog mannen in de kracht van un jonge leven waren, zoo'n notulenboek vertelt op een bijna onleesbaar geworden bladzijde, dat op 8 Januari 1869 bij Meijer en Braakenburg des avonds om 8 uur een fcijeenkomst werd gehouden door de heeren Masdorp, Preyer, Schuurman, Denys en de Gelder, in welke bijeenkomst werd besloten om van de samenkomsten der heeren op 16 December 1868 ten huize van den heer Preijer en op 29 December dier maand bij 'Meyer en Braakenburg, notulen op te maken, indien in de vergadering van 8 Januari 1869 besloten mocht worden tot de oprichting eener Rederijkerskamer. Dit besluit werd daarna met vier tegen een stem genomen, en de Kamer kreeg den naam Bilderdijk. Er werd een reglement voorgelezen van de noegere Kamer, die ook Bilderdijk heette en men besloot, dat reglement met eenige kleine wiizigingen over te nemen. In de vergadering van 16 Januari werd een voorloopig bestuur benoemd bestaande uit de heeren Masdorp, president; Preijer, penningmeester en de Gelder, secretaris. De heer De Gelder bedankte evenwel en tot voorloopig secretaris werd toen de heer Van den Berg gekozen, die zijn notu'en aan- vangt met een fraai geschreven opschrift, waaruit blijkt, dat de Kamer de kernspreuk draagt „Zijt meester van de taal, gij zijt het van't gemoed". Zoo nu en dan vermelden de notulen van de wekelijksche bijeenkomsten dan dat een of twee nieuwe leder zich opcaven, maar dik- ■wijls blijkt de toen nog piepionge Kamer ook tegenslag gehad te hebfcen doorda-t er van de weinige leden weer een paar bedankten, wat dan „voor kennisgeving werd aangenomen" Alle leden waren werkende leden, met an- Jere woorden, ze moesten om beurten op deze bijeenkomsten hun tafelgenooten op het declameeren van een stukje proza of poezie onthalen. En in gedachten zien wij daar, een zestjlg- tal jaren geleden, die Alkmaarsche dilettan- ten hun liefde voor de taal demonstreeren door stukken voor te dragen, die het kenmerk van dien ouderwetsch degeliiken tijd waren en die sindsdien zoo goed a's vergeten zijn. De jeugd van onze dagen kent ze nog slechts uit de litteratuurlessen van den leer- aar in het Nederlandsch en diezelfde jeugd heeft ze als ,.hopeloos uit den tijd" naar de historie van het verleden verwezen en ze vervangen door de werken van onze heden- daagsche litteratoren, die door een volgend geslacht ook weer begraven en vergeten zul len worden. Evenwel, een zestigtal jaren geleden zat een groepje Alkmaarsche heeren elke week naar twee of drie voordrachten van hun tafel genooten te luisteren en het notulenboek ver- meldt, dat met waardeering van deze deela- maties werd kennis genomen. De heer Preijer draagt voor „Aan een Gel- dersche" van Elliot Bostwell, de heer Schuur man declameert „De gevangenv/agen" van Toliens' en „De gevaarlijke Barbier" van Gouverneur. En verder vinden wij genotuleerd dat o.a. gedeclameerd werden „Het Kerkportaal" van Jan van Beers, „Ode aan den Rijn". van Borger, een fragment uit ,.De Ho'landsche Matie" van Helmer, „Abdel Kader" van Ter Haar,_ „Hondentrouw", van Tollens, „De zieke jongeling" van Jan van Beers, „Aan «n verrader des Vaderlands" van Bellamy, ,,'s Lands wijs, 's lands eer", van Dr. Hey'e, een fragment uit ..De schepping" van Ten Kate, „Een arm student" van Laurillard, ,.De boterham en de Goudzoeker" van De Schoo'meester, enz. Wij doen hier maar een greep uit vele om het karakter en de stemming van dit letter- lievende gezelschap 1° illustreeren. Bij voordrachten alleen bleef het niet. Er zouden ook tooneelstukken of drama's opgevoerd worden, maar dit schijnt, volgens het oude notu'-enboek, allesbehalve vlot ver- loopen te zijn en men had groote moeite een stuk te vinden, dat ieder zou kunnen bevredi- gen. Reeds op 15 Maart 1869 bracht de presi dent ter kennis van de leden, dat hem ver- zocht was, hen voor te stellen of zij hun krachten wilden beproeven aan het historisch drama „Alkmaars beleg" van Hofdijk met de belofte, dat bij een mogelijke opvoering cos- tuums als anderszins kosteloos zouden ver- stiekt worden. Na langdurige beraadslaging werd beslo ten het eerste bedrijf te bestudeeren en in de volgende gewone vergadering op te voeren, waarna de rollen verdeeld werden. In een gewone vergadering werden kort daarna het eerste en tweede bedrijf opge voerd, maar reeds in de volgende bijeen- komst bleek het stuk te groote kosten met zich te brenge'n waarcm het voorloopig van het programma geschrapt werd. De heeren Preijer, Togteloo en Masdorp vormden daarna een commissie om een on- derzoek naar geschikte stukken in te stellen en er komen twee blijspe'en ter tafel n.l. „Van onderen op of van boven neer", van N. Don- ker en „Bergen en Dalen", van Roderich Benedix, benevens een dramatische schets „Vader en Zoon", van N. Donker. De rollen werden verdeeld, maar die ver- deeling schijnt weer niet in den smaak te zijn gevallen. Wij lezen althans, dat voor het eerste stukje drie, voor het tweede twee en voor het derde een der spelers voor zijn rol be dankte. Na lange discussie werd besloten een dra ma te kiezen, dat de beide eerste stukjes zou vervangen. Zoo kwam weldra „Schil!ers jeugd", dra- matisch tafereel in 5 bedrijven ter tafel. Som- mige heeren konden zich nog niet met hun rol vereenigen waarna onderling verwisse- ling plaats had en o.a. een generaal tot ser geant gedegradeerd werd waartegen de be- trokkene geen bezwaar had en we'ke rol hem dus bliikbaar grooteren roem als acteur scheen te beloven. Op 4 October werd besloten op een even- tuee'e uitvoering alleen ..Schillers jeugd" op t" voeren. maar nadat de vertolker van een der hoofdrollen voor het Tdmaatschap be dankte, lag alles weer in duigen. Daarna besloot men het drama vooreerst te laten rusten en twee kleinere stukken daar- voor in de plaats te nemen n.l. „Frank de Gierigaard" van Arnold en „Bezint eer gij benint", een blijspel van I. M. van Aken De rollen werden verdeeld, maar in een der volgende vergaderingen verklaarden zich 6 leden tegen de opvoering van „Frank de Gie rigaard". De president was a1 zoo verstandig dade- lijk een drama in reserve te hebben en beslo ten werd Frank" te vervangen door „Er is vergelding" van W. J. Hofdijk. Zes leden verk'aarden zich "voor en vijf te gen een gecostumeerde uitvoering, waarna in een der volgende vergaderingen het be stuur als volgt samengesteld werd: Van Melle. voorzitter: Van den Berg, le secreta ris; J. van der Kaay, 2e secretaris; Preijer, penningmeester en Bronkhuyze, commissaris. In vele vo'gende bijeenkomsten bedankten weer leden of voor hun rol, of voor het lid- maatschap en ten slotte werd vastgesteld, dat een uitvoering zou worden gegeven ten bate der Alkmaarsche weezen, welke door de M uziekvereeniging „Concordia" zou worden opge'uisferd en waar zouden opgevoerd wor den het blijspel „Een hedendaagsch duel" door Guiseppe en het reeds bovengenoemde drama „Er is verge'ding". In de notulen van 10 Mei 1870 wordt me- degedeeld, dat op den derden Mei beide stuk ken ten aanhoore van een talrijk publiek op gevoerd zijn en de leden na de uitvoering nog eenigen tijd vriendschappelijk samenbleven In de daarop gevolgde bestuursvergade- ring bleek de opvoering in alle opzichten een succes te zijn geweest. De bruto opbrengst had 428.80 bedragen en de netto opbrengst 306.25. Nog in den roes van dit schitterende suc ces besloten de heeren om kunstlievende leden te winnen en hun in't winterseizoen voor 3 per jaar toegang met twee dames tot drie uitvoeringen te geven, introductie toe te staan en wekelijks te repeteeren. Het zou werkelijk interessant zijn, als deze beide stukken, als beeld uit het verleden, nog eens in onzen tijd werden opgevoerd. Wij komen in de verleiding nog dieper op het oude notulenboek in te gaan, maar de omvang van dit artikel zou te groot worden. Uit dit eerste bestaansjaar der Kamer blijkt voldoende voor welke moeilijkheden men ge- plaatst werd en het is de groote verdienste van de toenmalige leden, dat zij deri moed niet hebben laten zakken, maar doelbewusi voortgegaan zijn op het toen nog zoo door- nige pad. Daardoor is Bilderdijk in den loop der ja ren d e Alkmaarsche Vereeniging gewor den, u i t stadgenooten en voor stadgenoo- ten, daardoor heeft de Kamer in later jaren zoo vast wortel geschoten, dat niets meet in staat is haar in letterlijken en figuurlijken zin van het tooneel te doen verdwijnen. Wij kunnen haar geschiedenis niet op den voet volgen en moeten nu een grooten sprong nemen, nml. naar de herdenking van het 50- jarig bestaan, dat, in verband met een uitge- schreven concours, op Woensdag 2 October 1918 in de toen voor het eerst electrisch ver- lichte „Harmonie" heeft plaats gevonden en dat vele stadgenooten zich natuurlijk nog goed zullen herinneren. Toen heeft voor een zeer goed bezette zaal de voorzitter de heer G. Cloeck een herden kingsrede uitgesproken, waarin hij dank bracht aan zoovelen, die in verloop van jaren de Kamer met raad en daad gesteund hebben aan hen, die medailles schonken en daarbij allereerst aan H. M. de Koningin, die voor dit concours een zilveren plaquette beschik baar gesteld had. In het bij zon der werd toen de heer M Preijer gehuldigd, die een der oprichters ge weest is, en de eenige is, die al die jaren voor de Kamer gespaard is gebleven. Veel, zeide de voorzitter toen, is er sinds 1869 veranderd, de Kamer is tot grooten bloei gekomen, maar het wezen der Kamer is gelijk gebleven en men doet ook nu nim mer tevergeefs een beroep op de Rederijkers kamer als haar medewerking voor een liefda dig doel verzocht wordt. Hij herinnerde aan de woorden door Ds Ternooy Apel gesproken bij het veertigjarlg jubileum en memoreerde de verdienste van het eerelid den heer Bossert, die sinds 1875 lid der Kamer geweest was en van den heer Ka ter, den tegenwoordigen regisseur, die veel en goed werk verricht heeft. Nadat de heer Elfring gehuldigd was, die vanaf den tijd van opriching als tooneel- knecht en brandwacht de opvoeringen steeds had meegemaakt, nam burgemeester Ripping het woord die hulde bracht voor heigeen de Kamer vanaf de oprichting had gedaan om door het geven van goede kunst de Alkmaar sche bevolking aan zich te verplichten. De heer Ripping zeide van harte gaarne het hem aangeboden beschermheerschap te willen aanvaarden en hoopte dat Bilder dijk op den ingeslagen weg zou blijven voortgaan. Vervolgens spraken toen de heeren Preijer en Bossert, benevens afgevaardigden van ge- lukwenschende vereenigingen en werden ver- schillende geschenken aangeboden. Dat alles is al weer tien jaar geleden. En Bilderdijk, die, kort nadat de heer Ripping het eerevoorzitterschap aanvaard had, haar naamfn „Koninklijke" Rederijkers kamer mocht veranderen, heeft dezer dagen opnieuw een mijlpaal bereikt, die vrijwel on opgemerkt voorbij gegaan is. Op 8 Januari was het zestig iaar geleden, dat de Vereeniging werd opgericht en, hoe wel er plannen voor een intiemen feestavond waren, heeft men daarvan moeten afzien door cngesfeldheid van den voorzittpr, nog steeds den heer G. Cloeck, die de spil der Kamer is en zonder wien het feestvieren toch niet zou kunnen slagen. Wij weten niet of er nog plannen bestaan voor een min of meer officieelen feestavond, maar het bestuur heeft de aardige attentie gehad Dinsdag j.l., op den datum van op richting, een mand bloemen te laten bezor gen bij den ouden heer Prijer, die zich ook op dit zestigjarig jubileum gelukkig nog kan verheugen in de gedachte, dat hij niet alleen een der oprichters geweest is, maar ook het oude notulenboek wijst dat uit een der trouwste bestuursleden en een der beste en ijverigste declamatoren. De laatste tien jaren hebben in Bilderdijk geen veranderingen van beteekenis gebracht Na den heer Van den Berg, die wellicht 30 of 40 jaar voorzitter is geweest en door den heer J. Lutterot werd opgevolgd, is de heer G. Cloeck al vele jaren een zeer gewaar- deerd voorzitter. Bilderdijk heeft in al de jaren van haar bestaan heel weinig voorzitters gehad en dat pleit zeker voor de goede harmonie bij be stuur en leden. Sommige verstokte celibatairs zoeken de oorzaak daarvan wel eens in het feit, dat dc Kamer geen damesleden heeft omdat vanaf de oprichting nog steeds de regel geldt, dat vrouv/en wel gasten mogen zijn, maar geen recht van meespreken hebben. Vroeger was het zelfs verboden, dat vrou- wen aan het spel deelnamen, dat getuigde destijds niet van goede zeden, maar nadat een paar ondernemende Alkmaarsche meis- jes, die meer voor de kunst dan voor de h.i wat achterlijke publieke opinie gevoelden, het gewaagd hadden op de planken te verschijnen en daar een welverdiend succes hadden ge- oogst, was het ijs gebroken en sindsdien heb ben heel wat actrices van Alkmaarschen huize tot het welslagen der uitvoeringen me- degewerkt. Uit deze laatste tien jaren mag nog geme moreerd worden, dat Bilderdijk op een con cours van Jacob van Lennep te Haarlem twee eerste prijzen heeft gewonnen, met een harer successtukken nml. „De rechte lijn" van Fabricius. Toen werd de eerste prijs van 400 veroverd en verwierven de heeren Cloeck en Lind resp. prijzen voor den besten speler en voor den besten vertolker van een bijrol- Nog steeds is sinds de laatste 20 jaren de heer Kater de talentvolle regisseur en med aan hem is het te danken, dat Bilder dijk na haar vijftigjarig bestaan zoo ge groeid is, dat elke uitvoering nu op twee op- eenvolgende avonden moet plaats hebben, daar de zaal te klein is om alle kunstlieven de leden op een avond te kunnen bevatten. Natuurlijk heeft Bilderdijk de con currence der abonnementsvoorstellingen on- dervonden, maar het is het bewijs van haar groote populariteit, dat zij dien tooneelstorm het hoofd heeft kunnen bieden en er onge- deerd weer uit te voorschijn is gekomen. Ondanks het onmiskenbaar succes der abonnementsvoorstellingen, blijft Bilder dijk nog steeds in voile zalen hare bewon deraars trekken. Zooals gezegd, is er in de laatste tien ja ren weinig veranderd. De heer Elfring geniet een zorgeloozen ouden dag en is dus nu geen tooneelknecht meer, maar de heer Kesselaar, die vrijwel in heel Noord-Holland soufleert en al 25 jaar aan Bilderdijk is verbonden, bewijst er nog steeds zijn trouwe diensten. Sinds de opvoering op 2 October 1918 en de receptie in Januari 1919 is „De recht3 lijn" wel het stuk geweest, dat het meeste succes oogstte. Het werd een vijftal jaren ge leden ook voor onze abonne's opgevoerd en het zal 5 en 6 Februari a.s. weer het speel seizoen openen. Nog altijd blijft Bilderdijk, der tra ditie getrouw, belangeloos haar medewerking voor liefdadige doeleinden verleenen. Wij her inneren hier slechts aan de opvoering welk3 destijds ten bate van het Ziekenhuis plaats vond en ook de Prins Hendrikstichting heeft thans een beroep op de Kamer gedaan war aan ongetwijfela wel gevolg zal worden ge geven. Op het oogenblik van haar zestigjarigc bestaan is de Koninklijke Rederijkerskamer Bilderdijk krachtiger en levenslustiger dan ooit te voren. Mogen in deze courant, die in den loop der jaren reeds zoo dikwijls van haar succesvollc uitvoeringen mocht gewagen, nog menig ver- slag en nog menig artikel verschijnen, die van een voortdurend succes en een gestadigen bloei getuigen. te AMSTERDAM van 11-20 Januari a s. en verzuim vooral niet te bezichtigen Inlichtingen omtrent deze wereld- beroemde merken dagelijks aan stands No. 38-39 en 168 door de A G E N T E N ALKMAAR. Tei- 6661 Schouwburg „Harmonie" lTe'- 666 ZONDAU 13 JANUARI A.S., 8 UUR Prijzen f 1 25, f 1.—f 0.75enf 0 50pl.rechten HET ANTWOORD VAN FOLEN AAN RUSUAND. De dtschakeling van den oor- log. Polen antwoordt Rusland. Voorslel onder voorbehoud De Poolsche regeering heeft een voorloo pig antwoord gegeven op de Russische nota, waarin Moskou voorstelt een bijzonder pro tocol te onderteekenen, als het ware een on- derteekening van het Kellogg-pact, waarbij de uitschakeling van den oorlog als instru ment van nationale po'itiek al dadelijk tus- schen beide Staten van kracht wordt ver- klaar-d, in afwachting van het in werking tre- den van het anti-oorlogspact door de ratifica- tie van de verschillende mogendheden. Polen beschouwde deze Russische nota al dadelijk met een soort van wantrouwen. Men zag daar in Polen een handige politieken zet in de nota, daar zoowel bij aanneming als bij verwerping Rusland er een uitstekend propa- gandamiddel door zou krijgen. In het voorloopig antwoord houdt Polen dan ook een slag om den arm. Men verklaart zich in beginsel bereid om het voorstel aan te nemen, maar behou-dt zich eventueele wijzi- gingen voor, welke hierop neer zullen komen, dat Polen Rusland ertoe zal trachten te krijgen, dat het zijn voorstel uitbreidt tot alle grensstaten. In de Poolsche nota wordt n.l. de opmer- king geplaatst, dat het bevreemding heeft ge- wekt, dat de regeeringen der verschillende Baltische landen zijn voorbij gegaan, dat wel Litauen is uitgenoodigd (waarmee Polen om de bekende redenen geen dipiomatieke betrek- kingen onderhoudtj maar dat over Roemenie gezwegen wordt. Blijkbaar ziet men in Polen in het Russische voorstel een poging om door middel daarvan feite'ijk het Poolsch—-Roe- meensche bondgenootschap krachteloos te maken. Warschau maakt er Moskou dan ook in de thans overhandigde nota opmerkzaam op, dat het beoogde doel alleen kan worden be reikt, indien alle bij het vraagstuk van de vei- ligheid in Oost-Europa betrokken landen in de voorgestelde regeling gemoeid worden. Po'en acht zich daarom verplicht het oordeel van die staten, inzon-derheid dan van den Roemeenschen bondgenoot, die natuurlijk gaarne zekerheid zou verlangen omtrent de Russische bedoelingen inzake het bij Roeme nie gevoegde Bessarabie, eerst in te winnen Met dat al wordt de mogelijkheid steeds grooter, dat de wederziidsch'e gedachtenwis- I selingen zooveel tijd in beslag zullen gaan nemen, dat de geheele beteekenis van het voorstel komt te vervallen, als zoo dra-ks de verschillende ratificaties van het Kellogg- pact zelf loskomen. Wellicht acht men in Polen dezen gang van zaken daarom nog de beste oplossing van het probleem van het Russische voorsteT. DE SLANGEN OR BORNEO. Met uitrcei'ing bedreigi In Borneo schijnt het uitvoeren van de slang en dan mede van de niet gifti- ge Sawahslang ontzaglijke afmetingen aan te nemen. Loontje zal te zijner tijd wel om zijn boontje komen, want deze nuttige knaagdier-verdelgster is tot zekere hoogte in den landbouw onver- vangbaar. Volgens de „Borneo Post" worden thans maandelijks ongeveer 50.000 huiden uitgevoerd. Dit kwantum is stijgend; het zal ge- heel van de vraag in Europa en Ameri- ka afhangen, of de maandelijksche uit- voer nog 6en of meerdere malen ver- dubbelen zal. Mocht zulks inderdaad het geval blij- ken te zijn, dan worden alleen in het stroomgebied der Barito- en Kapoeasri- vieren jaarlijks een millioen of meer slangen gedood. De bevolking, op gemakkelijke wijze een rijk vloeiende bron van inkomsten bezittend, waarvoor alleen een dosis ge- duld en geen kapitaal of zware handen- arbeid noodig is, zal binnen zekeren tijd, n.i. na enkele of meerdere jaren, alle slangen binnen een radius van vele kilometers vernietigd hebben; er zal een tijd komen, dat in uitgestrekten omtrek rond bevolkings-kampongs er prac- tisch geen slangen meer zullen zijn. DE MINAHASSA 250 JAAR i NEDERLANDSCH. De Menadoneezen te Soerabaja, die het feit vierden, dat de Minahassa 250 jaar onder Hollandsche vlag staat, heb ben het volgende telegram aan den gouverneur-generaal gezonden: „Dhnk- bare Minahassers te Soerabaja het 250- jarig jubileum vierend aanbieden Uwe Excellence dt verzekering van trouw en aanhankelijkheid aan het Neder- Door algeheele reorganisatie van het bedrijf worden de prijzen vanaf 15 Januari 1929 BELANGRIJK verlaagd. ALKMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1