Hei*k en school LwcliUfyaapt De weduwe van Jan Toorop, mevr. Annie TooropHall, is 67 jaar oud in den nacht van Woensdag op Donderdag te 's-Gravenhage overleden. Te Leidschendam is een boerenknecht onder een met mest beladen wagen gevallen. Aan de bekomen verwondingen is de man overleden. Gister is luit.-gen. tit. S. A. Drijber, commandant van het Kon. Militair Invali- denhuis op Bronbeek, zeventig jaar gewor- den. Daar bij de scheepsbouw-industrie de vijftig-urige werkweek is teruggebracht op de 48-urige, worden als compensatie bij de leden van den Metaalbond de loonen met yier procent verhoogd. De Amsterdamsche politie heeft een begrafenisondernemef gearresteerd, die on- der verdenking staat ongeveer f 1600 te heb- ben verduisterd. In de Pinksterweek zal te Amsterdam het 75-jarig bestaan gevierd worden van de Vereeniging van Christelijke Onderwijzers. Een uitgebreid eere-comite is gevormd ADMINISTRATIEKOSTEN BIJZONDER ONDERWIJS. Vergoeding voor het schrijven van lesroosters, em. De gemeenteraad van Almelo stelde op X Maart 1928 de driejaarlijksche afrekening, art. 191, lid 3, der L. O. 1920, over de jaren 19221924 vast voor de school der Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs aan de Hagengracht en bepaalde de vergoeding op 442.®) (f 0.50 per kind en per jaar) Het bestuur dier vereen. kwam in beroep bij Ged. Staten, daar het bezwaar had tegen het niet vergoeden o.m. van de totale admi- nistratiekosten ad 639.22. Het beriep zich op het besluit der Kroon van 16 Mei 1927 No. 30. Ged. Staten overwogen, dat de werkelijk gemaakte kosten in totaal hebben bedragen f 639.22, en dat deze behooren te worden yergoed. De gemeenteraad kon zich hiermede niet vereenigen en besloot met op een na alge- meene stemmen (die van mr. G. J. Sybrandy, voorz. van het Schoolbestuur) bij de Kroon in beroep te gaan. De gemeente voerde aan, dat de vergoe ding voor administratiekosten naar den maatstaf van 0.50 per leerling en per jaar voor de gemeente Almelo billijk en vol- doende mag worden geacht, hetgeen boven- dien kan blijken uit het feit, dat alle overige schoolbesturen in deze gemeente daarmede genoegen hebben genomen. Dat voorts in de in rekening gebrachte kosten een be'drag van 39.22 is begrepen voor het schrijven van lesroosters, schoolgeldstaten enz., terwijl adressanten meenen, dat voor dergelijke ge- ringe administratieve bezigheden, welke een schoolhoofd uit hoofde zijner betrekking moet verrichten, aan de gemeente geen kos ten in rekening behooren te worden ge- bracht; daar immers ook de hoofden der openbare scholen voor dergelijke bezigheden geen vergoeding ontvangen. Bij K B. is thans ongegrond verklaard het ■beroep van den gemeenteraad tegen het be sluit van Ged. Staten. zoodat het schoolbe stuur in het gelijk gesteld is. HET LEGER DES HEILS. Een berichtgevcr te Londen van het Hbl. telefoneerde Zaterdagavond: Een laatste po- ginp van stafkapitein dr. Herbert Hart, tot een schikking tusschen den hoogen Raad en generaal Bramwell Booth, is op nicts uitge- loopen, daar de Raad hem weigerde te ont vangen. Hart is langer dan 50 jaar aan het Leger verbonden en is gedurende lange jaren secretaris geweest van generaal Booth, den stichter vai. het Leger. Generaal Bramwell Booth heeft den be- kenden Kings Counsel W. A. Jowitt ver" t, als zijn rechtsgekerd raadsman op te treden. Er wordt thans stellig verwacht, dat de ge neraal zal weigeren. vrijwillig af te treden. Ten gevolge van het neerstorten van eei. groot verkeersvliegtuig te Middle- town in Pennsylvania zijn 5 menschen ;edood en 3 gewond. Er waren 10 men schen aan boord. In Februari in werking. Naar het Hbl. verneemt, zal in Febr. e k. de Luchtvaartwet in werking treden, benevens de algemeene maatregel van bestuur inzake het toezicht op de luchtvaart. DE P. H.—A. E. N. TE KARACHI. Het persbureau Vaz Dias meldt: Bij de K.L.M. is het vo gende bericht van Ae bemanning van de P. h.A. E. N., uit Karachi d.d. giste. binnengekomen: Zijn om 7.03 uur uit Allahabad vertrokken en om 11.40 uur te Nasirabad geland. Vandaar om 13 uur vertrokken en om 18.10 uui te Kara chi aangekomen. Alies wel aan boord. EEN NIEUWE POOLTOCHT VAN Dr. NANSEN. Met de „Graf Zeppelin". Aan de „Observer" worden door haar cor respondent te Oslo verschillende bijzonder- heden gemeld over de Poolexpditie die dr. Nansen in 1930 zal maken met het Duitsche luchtschip. de ,.Graf Zeppelin". Het aichischip wordt met 50 koppen be- mand, terwijl tien of twaalf geleerden uit ver schillende landen, n.l. Engeland, Noorwegen, Frankrijk, Duitschland, Italie, Rusland, Spanje, Nederland, Belgie, Denemarken, Zweden en de Ver. Staten den tccht zullen deelnemen. De leiding van den wetenschappelijken ar- beid zal bij dr. Nansen berusten en het lucht schip zal bestuurd worden door dr Eckener. Een van de voornaamste doeleinden der lexpeditie zal zijn het onderzoek der moge- iijkheid van geregelde tochten per luchtschip over de poolzee, en voorts waar luchthavens kunnen worden gevestigd, dus in het alge- meen, op welke wijze een geregelde lucht- dienst zou kunnen functionneeren. Men wil verder trachten, te ontdekken welke de om- vang en de diepte van de poolzee is, terwijl men ook de positie wil vaststellen van An- drejef-land, welke nog nooit met zekerheid is bepaald, en voorts het Nicolaas II-land wil jxploreeren. De expeditie zal vertrekken van Kola aan de Moerman-kust en de eerste vlucht gaat naar Frans-Jozefland en vandaar naar de noordkust van Greenland en terug. Dr. Eckener heeft het luchtschip thans zoo- danig verbeterd, dat hij in staat is, het zoo goed als geheel stil in de lucht te laten hou- den en te landen bij een wind, die een snel- heid heeft van zes meter per seconde. Wanneer het onderzoek is afgeloopen, zal het luchtschip de tweede groote reis begin- nen en wel van Kola over de Poolstreken naar Nome in Alaska. Na eenige dagen rust te Nome begint de derde vlucht, die een uit- gebreiden kruistocht omvat, via kaap Bar row direct naar de Noordpool, vanwaar het onderzoek naar Andrejef-land wordt aange- vangen. Wanneer dit beeindigd is, zal de ex peditie naar Nome terugkeeren. De vierde en laatste groote vlucht zal zijn van Nome naar Nicolaas II-land. Deze wordt uit een oog- punt van exploratie als de belaugrijkste be- schouwd en men hoopt hierbij alle geheim- zinnigheden op te lossen, die er zoolang ten aanzien van dit land hebben bestaan. Van Nicolaas II-land zal het luchtschip weer naar Kola gaan, waarmee de expeditie beeindigd is. Oorspronkelijk was het plan, nog in dit voorjaar te vertrekken, doch daar men de voorbereidingen niet bijtijds kon beeindigen, werd besloten, den tocht in 1930 te onder- nemen. Rusland heeft op zich genomen, een lan- dingsmast te Kola te bouwen, en men hoopt, dat de Ver. Staten op zich zullen nemen een landingsmast te Nome op te richten. Er worden speciale voorzorgsmaatregelen genomen om een herhaling te voorkomen van de oorzaken, die hebben geleid tot de catas trophe met de „Italia", welk luchtschip is vergaan ten gevolge van ijsvorming op het omhulsel. IJiBllRIfHTEl, HARDRIJDEN PROV. KAMPIOEN- SCHAP N.-HOLLAND. Uitstekende prestaties op de fraaie baan te Heiloo. T. Boot kampioen, Mooie tijden van N. Pronk. De wedstrijden, ondanks den dooi, goed geslaagd. IJslievend Holland treurt! Wel had het weerbericht voorspeld: afne- mende vorst, doch echt weerbericht-achtig liet deze prognose verschillende mogelijkheden, wanneer en hoe spoedig de dooi zijn intrede zou doen, werd niet vermeld. Het was dan ook wel heel plotseling en onverwacht dat het scnijnbaar zoo constante, vriezende weer in uen nacht van Zaten'ag op Zondag omsloeg tot echt dooiwivr Wat de ijsperiodes in de laatste jaren betreft zijn we wel niet verwend, doch zulk een onplezierige verrassing, als alleen het klimaat van ons vriendelijke kwakkel-winter-landje kan opleveren, was loch al te onaangenaam! De gansche week had de vorst, nu eens wat krachtiger dan weer in mindere mate een fiinke iaag water in ijs omgezet en aller- wegen in ons wairland vierde de meest- vaderlandsche sport hoogtij. Overal werden wedstrijden gehouden, in het Nborden de kcrtebaan-raees op de beproefde doorloopers, waar menig beroepsrijder, voor zoover we hier nog van een „beroep" kunnen spreken, een aardig prijsje „verdiende", en in verschil- lcndi andere plaatsen onderlinge wedstrij den voor amateurs en de diverse wedstrijden om de provinciate kampioenschappen zoowel in hard als schoonrijden. Zoo werd gister op de „IJsbaan Heiloo" verreden het Kampioenschap van Nrd.-Holland Hardrijden. Als we allereest even iets willen zeggen van de baan zelve, dan mogen we zeker wel aanvangen met de opmerking dat deze ijs- baan tot de meest gunstig gelegen banen van ons geheele land gerekend kan worden Prachtig gelegen te midden der uitgestrekte bosschen van het landgoed „Nijenburgh" ligt de baan heerlijk beschut door hoog opgaand hout. En vooral in den winter, wanneer een gure. koude wind zoo bijzonder veel afbreuk kan doen aan een genoeglijk verblijf op het ijs, is de gunsiige ligging der JJsbaan Heiloo" een factor van groote beteekenis voor een werkelijk ten voile genieten van de heerlijke ijssport. Deze beschutte ligging brengt ver der mede, dat de wateroppervlakte gelijkma- tig bevriest en de wedstrijden van gister heb ben duidelijk getoond dat deze baan tot de snelste van ons Nederland behoort. Buitengewoon jammer was het daarom daf de weersomstandigheden niet gunstiger wa ren. Door de goede zorgen van het bestuur der „IJsbaan Heiloo" verkeerde de wedstrijd- baan in een uitstekende conditie en, zorgvul dig gespaard voor de races van gister, had zij de geheele week aan hardheid en glad- heid gewonnen. Geen enkele scheur of on- effenheid vertoonde ze en ongetwijfeld zou- den met wat meer medewerking van het weer gister op deze baan nog snellere tijden ge- maakt zijn. Nu echter was het gladde ijs met 'n klein laagje water bedekt en vooral in de hoeken leverde dit voor de rijders groote moeilijkheden op. De meer geroutineeraen, de cracks, wisten dezen wel te overwinnen, doch verschillende nieuwelingen bezorgde het een nat pak. En niet alleen de deelnemers aan de wedstrijden, doch ook enkele belang stellende toeschouwers deelden in deze wa- tervreugdei Voor ee8 konusche buiteling werd gezorgd door een van de zonen uit de bekende hardrijdersfamilie Kos van Oudkar- spel. Met een fiinke vaart zette Cor de race over 500 M. in. Tegelijkertijd trotseerde een moedig paartje de moeilijkheden van het natte ijs, dat buiten de wedstrijdbaan reeds menige scheur vertoonde. Argeloos en zondei vermoeden van het gevaar, dat in den vorm of beter gezegd in de forsche gestalte van den aanracenaen Cor Kos naderde, werd he? water keurig door de sierlijke krullen van de dame en den heer gekliefd. Totdat de hardrijder een slippertje maakte! In de bocht fleed Cor uit en met een flink vaartje glipte ij door het water onder het lijntje door en. tegen de voeten van vorengenoemde zwierlustigen. Als afgemaaide grashalmen klapten dame en heer tegen het ijs en Kos, nog niet in z'n vaart gestuit, sloeg nog van 'n derden slachtoffer de beenen onder het li chaam weg! De kampioen der provincie Gelderland, N. Pronk reed buiten mededinging mede daar van den Kon. Ned. Sdiaatsenrijders bond een rijder slechts kampioen van een provincie tegelijk mag zijn. Deze uitstekende rijder uit Warmenhuizen maakte op de 1500 M. en vooral op de 5000 M. een bijzonder goed figuur. Zijn mooie stijl en forsche, vas te slag onderscheidden hem van het meeren deel zijner tegenstanders. Op de 5000 M verbeterde deze rijder zijn eigen tijd en bracht dien op 9 min. 41 sec. De bekende hardrijder uit Purmerend, T. Boot werd ditmaal kampioen en ook deze sympathieke rijder onderscheid de zich door een soepelen en vasten slag. Er waren naast andere beproefde cracks ook nog verschillende jeugdige nieuwelin gen die mededongen naar den eere-titel voor deze provincie. Hierbij viel o.a. op de 19-jarige J. Langen- dijk uit Oudkarspel, die zich op de 5000 M no. 3 wist te plaatsen. Zaterdag had deze veelbelovende hardrijder in de selectie-wed strijden om het nationaal kampioenschap van den K. N. S. B., te Amersfoort gehouden, de twee wedstrijden over 500 en 1500 M. in de tweede afdeeling gewonnen. Verder onderscheidde zich de 20-jarige T. Goi'nga uit Beemster, die slechts 2 2/5 se conde langer reed dan J. Langendijk over den afstand van 5 K. M. Ook de 17-jarige P. Blaisse uit Amster dam, die in vorengenoemde selectiewedstrij- den in de eerste afdeeling op beide afstanden winnaar werd, sloeg een kranig figuur. Uit Alkmaar en Heiloo hadden enkele nieuwelingen de zoo mooie gelegenheid om aan een officieelen wedstrijd deel te nemen, aangegrepen teneinde zich.te meten met meer ervaren en „grootere" tegenstanders Deze uitstekende oefening zal hun geleerd hebben, dat een goede en regelmatige training noo dig is om met groeiend succes aan dit soort kampen deel te nemen en de gemaakte tijden mogen voor hen een aanmoediging zijn op den ingeslagen weg voort te gaan. Voor den wedstrijd over 500 M. kwamen veertig deelnemers aan den start. Op 2 na namen al dezen ook deel aan den wedstrijd over 1500 M. De 5000 M. werd verreden tusschen de 12 snel- sten over den afstand van 1500 M. Door 46 rijders was voor deze wedstrij den ingeschreven, zoodat, waarschijnlijk ten gevolge van den ingevallen dooi, 6 personen niet aan den start verschenen. Wat de publieke belangslelling betreft, deze was, de weersomstandigheden in aanmerking genomen, zeer bevredigend Menige liefhebber heeft gistermiddag op de „IJsbaan Heiloo" een paar kletsnatte voeten getrotseerd om de wedstrijden te volgen Rondom de baan, in het bosch, was ook een groot aantal belangstellenden getuigen van de races. Het kranige plaatselijke muziekcorps „Eensgezindheid" poogde door vroolijke mu- ziek de trieste stemming van „natte" schaats- wedstrijden eenigszins te verdrijven en med? door de uitstekende organisatie van het be stuur der ijsbaan, terzijde gestaan door den heer Van Loo uit Oudkarspel en den heer S. Bouma uit Alkmaar als starter en verder eenige heeren als tijdopnemers, hadden de wedstrijden een vlot verloop. Na den strijd vereenigden winnaars en verliezers zich zeer vreedzaam (let op de d!) in de groote consumptie-tent, waar iedere deelnemer aan de erwtensoep gezet werd! Of deze tractatie ook op prijs werd gesteld! Nadat in de bestuurskamer de opgenomen tijden waren nagegaan en de volgorden der 3 snelste rijders waren vastgesteld, had door den voorzitter der „Ijsbaan Heiloo", jhr. H van Foreest, de prijsuitreiking plaats. Hij begon met zijn groote voldoening uit te spreken over de fiinke deelname on danks het ongunstige weer. Na de prijswin- ners genoemd te hebben, memoreerde spr. 't meerijden van Nic. Pronk uit Warmenhuizen, dat zoodanig door het bestuur der ijsclub op prijs werd gesteld, dat het hem een zilve- ren beker als herinnering aanbood, welke me- dedeeling, evenals die van de wedstrijduitsla gen met hoera-geroep werd begroet. Spr. dankte alien die aan het welslagen van den sportdag hadden meegewerkt en meende voorts niet te mogen nalaten er op te wijzen, dat verschillende van de jongere rijders om hun goeden slag veel beloven voor de toe- komst. In Langendijk zag spr. zelfs 'n aan- staand kampioen. Waarna we naar huis togen, onze met ijs- water doorzeefde schoenen glijdend door de dikke, vette modder! De uitslagen waren als voigt: 50O Meter: T. Boot te Purmerend, tijd 49 4/5 sec.2. J. G. de Jager te Wolphaartsdijk 51 4/5 sec.; 3. C. Jongert te Edam 52 3/5 sec. N. Pronk uit Warmenhuizen reed er 50 1/5 sec. over. 1500 M.: 1. T. Boot te Purmerend tijd 2 rain. 48 3/5 sec.; 2. C. Jongert te Edam 2 49; 3 J. G. de Jager te Wolphaartsdijk 2.50 2/5. N. Pronk reed de baan in 2.41 1/5. 5000 M.: 1. C. Jongert te Edam in 9 min. 50 sec.; 2. T. Boot te Purmerend 9.54 9/10; 3. J. Langendijk te Oudkarspel 10.10. Nic. Pronk uit Warmenhuizen vroeg 9 m. 41 sec. Aangezien Beot in twee wedstrijden de snelste was, verwierf hij den kampioenstitel en behalve zijn medailles nog den zilveren beker. In elk der drie wedstrijden bestonden de prijzen uit een verg. zilv., zilveren en bronzen medaille. De gemaakte tijden zijn cte volgende: Lex Haag te Amst. 500 M. 52 3/5 sec., 1500 M. 2.55 4/5, 5000 M. 10.48 1/10; H. W. Holsmuller te Alkmaar resp. 1.24 1/5, (gevallen), 3.27 4/5; C. Stet te Warmenhui zen 1.08 3/5, opgegeven; W. van den Brink te Jisp (niet geplaatst); G. P. Bakker te Heiloo 1.02 2/5, 3.19 1/5; K. Kaan te Ber gen 55 4/5, 2.55 3/5, 10.14; W. van de Vail te Heiloo 1.22, (gevallen), 3.16 4/5; G. Met- tes te Haar'em 54 4/5, 3.03 4/5; G- Fries te Winkel 1.00 4/5, 3.11 4/5; H. Schuurman te Alkmaar fgedisqualificeerd), 3.21 4/5; E. van der Zee te Amsterdam 1.00 3/5, 3.14 4/5; P. Slegt te Edam 1.05, 3.20; C. Jongert te Edam 52 3/5, 2.49, 9.50; Ben S Blaisse te Amsterdam 54 4/5 sec., 2.53 1/5, 10.14 9/10; P. Blaisse te Amsterdam 58 3/5 sec., 3.09 2/5; Jan Pennekamp te Anna Paulowna 1.04 1/5 sec.; A. de Ridder te Anna Paulowna 1.12; N. Pronk te Warmenhuizen 50 1/5 sec., 2.41 1/5, 9.41 W. Hoekstra te Heiloo 1.00 2/5, 3.23 3/5, (gevallen)R. Draisma te Am- ste'.veen (alleen de 1500 M.) 3.30 Yi\ B Knoop te Amstelveen 1.05 3/5, (niet ge plaatst): L. Hoogenstraten te Haarlem 1 01, 3.37 2/5, (gevallen); J. Pronk Tz. te War menhuizen 1.04 1'5, 3.18 1/5; P A. Holtes te Heiloo 1.03 3/5, 3.23 2/5; J. Langendijk te Oudkarspel 54 2/5 sec., 2.55 1/10, 10.10; Jb. Kos Wz. te Oudkarspel 54 2/5 sec., 3.02 2/5, den derden wedstrijd opgegeven, was een baanlengte acbter; C. Kos Wz. te Oud karspel 1.05 4/5, (gevallen), 2.58 1/5, 10.31 3/5; J. Kos Wz. te Oudkarspel 1.03 3/5, 3 24; Jn. Mu'der te Oudkarspel 1.01, 3.13 2/5Jb. Paarlfcerg te Oudkarspel 58 2/5 sec., 3.08 2/5; Max Stiemer te Purmerend 1.04 3/5, 3.30 2/5; T. Boot te Purmerend 49 4/5 sec., 2.48 3/5, 9.54 9/10; J. P. de Koning te Purmerend 54 3/5 sec., 2 58 4/5, 10.44 9/10; K de Koning te Purmerend 1.07 1/5, 3.22 2/5; T. Golnga te Beemster 56 2/5 sec., 2.59 1/5, 10.12 2/5; B. Brand te Beemster 58 1/5 sec.; J. G. de lager te Wolphaartsdijk 51 4/5 sec., 2.50 2/5, 10 14 4/5; R. Strijbis te Harenkarspel 60 4/5 sec., 3.02 4/5; G. Roos te Amsterdam 55 3/5 sec., 3.03. KINDERWEDSTRTJDEN TE BERGEN. Begimstigd door kalm winterweer werden Zaterdagmiddag op de Ijsbaan „Het oude hof" kinderwedstrijden gehouden, waaraan in totaal door 110 kinderen werd deelgeno- men. De uitslagen waren: Houtjesrapen; leeftijd 6, 7 en 8 jaar: le prijs Raike Huigen, 2e prijs Fred. Hanson, 3e prijs D. Honing, 4e prijs W. Dekker. Balrijden; leeftijd 9, 10 en 11 jaar: le pr. C. Loods, 2e prijs J. van Wonderen, 3e prijs N. Groot, 4e prijs A. Punt. Hockey; leHtijd 12, 13 en 14 jaar: le prijs J. B. Tuin; 2e prijs K. Grootes; 3e prijs T. Dekker; 4e prijs L. van der Woude. Schoonrijden voor paren; leeftijd 15, 16 en 17 jaar: le prijs J. Kaan en Jan van der Plas; 2e prijs M. de Boer en Jan Punt; 3e prijs G. Meyer en Wim Blokker. POSTBOOT SCHIERMONNIKOOG. De postboot Oostmahorn—Schiermonnik oog, die op de terugreis in het ijs bekneld werd, is vrijgekomen en heeft den dienst her- vat. De heen- en terugreis werd goed volbracht. Kampioenschap van Nederland schoonrijden. Zaterdag zijn te Deventer op de banen der Deventer ijsclub de wedstrijden om het Ne- derl. kampioenschap schoonrijden voor hee ren gehouden, gevolgd door een nationalen wedstrijd schoonrijden voor paren, uitge- schreven door de Dev. Ijsclub. De jury bestond uit de heeren J. J de Booy Amsterdam; P. F. Kamon, Amersfoort; G. D. Labot, Rotterdam. Gedelegeered van den K-N.S.B. was de heer P. Stoffel, Deventer. De uitslag was als volgt: kampioenschap van Nederland schoonrijden heeren: 1. M. R. Oostveen, Heemstede, 214 punten; 2. E. Lautenbach, Rotterdam, 192 p.; 3. K. A. v. Wermeskerke, Utrecht, 191 p. Schoonrijden voor paren nationaal. lste prijs mej. A. Oostveen, Utrecht en M. R. Oostveen, Heemstede; 2de mej. J. J. v. Wijn- gaarden, Utrecht, G. P. van Balen, Ouden rijn; 3de mej. M. M. Knol, Hoogezand, J. Schaap, Hoogezand. Kampioenschap van Groningen Gisteren zijn te Veendam de wedstrijden gehouden om de kampioenschappen van Groningen. Aan deze wedstrijden namen 32 rijder deel. Het ijs was mooi. De uitslag van de 500 M. is: 1. G. Elema (Bierum) 50 4.5 sec.; 2. J. G. Elema (Bie- rum) 51 1/5 sec.; 3. J. Kuipers (Stadskanaal) 53 1/5 sec. 1500 M.: lste G. Elema te Bierum met een tijd van 2.49 1/5; 2. R. Koops te Zuid-Laren 2-52 1/5; 3. J. Kuipers, Stadskanaal en H H. Toxopeus, Bierum, 10.41 3/5. Afstand 5000 M.: 1. F. Koops, Zuidlaren 10.13 4/5; 2. G. Elema, Bierum 10.37 4/5; 3. H. Toaxopeus Bierum, 10.41 3/5. Kampioen werd G. Elema. Selectie-wedstrijden K-N.S.B Op de banen van de Amersfoortsche ijs- vereeniging zijn gisteren de nationale selec- tiewedstrijden verreden, voor het nationaal kampioenschap van den K.N.S.B. Er waren in het geheel 17 deelnemers, terwijl er gereden v/erd in twee afdeelingen, over 500 en 1500 M. De wedstrijden stonden onder leiding van Kol. O. Bueno de Mesquita, commandant van het regiment genietroepen uit Utrecht, lid van het hoofdbestuur van den bond. De uitslag der wedstrijden is als volgt: 500 M. Eerste afdeeling: 1. P. Blaisse, Amsterdam, 57 4/5 sec.; 2. C. H. Jonker Oudkarspel, 1 min 1 4/5 sec.; 3. P. Nesvad- bas, Amsterdam, 1 min. 4 1/5 sec. Tweede afdeeling: 1. J. Langendijk, Oud karspel, 54 4/5 sec.; 2. G. Roos, Amsterdam 56 1/5 sec.; 3. L van de Ruit, Amsterdam, 1 min. 5 2/5 sec. 1500 M. Eerste afdeeling: 1. P. Blaisse, Amsterdam, 3 min. 10 2/5 sec.; 2. C. H. Jon ker, Oudkarspel, 3 min. 12 2/5 sec.; 3. H. J. Hciden, IJsselmonde, 3 min. 18 sec.; 4. P. Nesvadbas, Amsterdam, 3 rain. 26 3/5 sec. Tweede afdeeling. 1. J. Langendijk, Oud karspel, 2 min. 56 1/5 sec.; 2. G. Roos, Am sterdam. 3 min. 2/5 sec.; 3. L. van de Ruit, imsterdam, 3 min. 21 sre. IJsbaan kweekschool Groningen. Groningen Wedstrijd voor beroeps- rijders, korte baan, 160 M. 18 deelnemers: I. C. Brouwer, Scheemda; 2. P. Huisman, Westerbroek; 3. L. Engelkes, Sellingen; 4. G. Duiker, Lemrner; 5. F. v. d. Berg, Don- kerbroek; 6. Th. Klompmaker, Oudehaske; 7. J. H. Bartels, Witten. Klompmakers werd in twee rondes gesta gen door Brouwer, die den snelsten tijd 15 sec. maakte. Stadskanaal. Schoonrijden voor pa ren. 1. Mej. M. M. Knol en de heer Jakob Schaap, Slochteren; 2. mej. G. Zwiers, Hoo gezand en de heer J. Schaap, Slochteren; 3. mevr. Gortei-Smit, Hoogezand, en de heer J. Smit, Hoogezand. Dames (provinciaal kampioenschap Gro ningen). 1. mevr. Vogelzang, Groningen; 2. mevr. Bolt, Groningen; 3. mej. Gr. Zwiers, Hoogezand. Mevr. Vogelzang behaalde andermaal het kampioenschap. Coevorden. Op den Zaterdag gehou den wedstrijd voor mannen en vrouwen werd de le pr. f 40 gewonner. door mej. J. Heldei en J. Helder te Paterswolde; 2e pr. f20 mej. Kiewiet en A. Kalter te Nieuw Amsterdam; 3e pr. f 10 mej. J. Olsrnan en T. Olsman te Coevorden; 4e pr. f5 mej. J. Kruimink en H. Assen te Dalen. Troostprijzen f 10 mej. Joh. Helder en W. Helder te Pattrswolc.e; f5 mej. S. Postma en J. Strating te Coevorden. Z w o 11 eZaterdag werden wedstrijden uitgeschreven door de Ijsclub „Zwolle", ge houden voor paren en vrouwen, die door de groote deelneming een buitengewoon span- nend verloop hadden. Hardrijderij voor paren: Prijzen f 100, f 60, f 40 en f 251. J. de Groot, Jorwerd, mej. Trijntje Pagels, Wommels; 2. Dirk van der Duim, Warga, mej. Maria de Groot, Warga; 3. P.Dijkstra, Beets, mej. Jitske de Boer, Boorm, B.rgum; 4. H. Romkema, Leeuwarden, mej. Hendr. Koning, Munnike- buren. Hardrijderij voor vrouwen Prijzen f 50, f 40, f 20, f 201. Mej. Janna van der Meu- len, Grouw; 2. mevrouw Annie de Jong— Zondervan, Leeuwarden; 3. Jitske de Boer, Boorn Bergum; 4. mej. Hendr. Koning, Munnikeburen. L e m m e r Aan de hardrijderij voor man nen en vrouwen namen 15 paren deel. 1. G. Dijksma, te Haskerhorne en B van der Wal, te Oosterhaule; 2. R. de Winter en M. de Vries te St. Nicolaasga; 3. Kl. Poepjes en G. Klijnstra te Delfstrahuizen; 4 Alb. Bak ker en F. Sietsma te Delfstrahuizen. Troost prijzen voor: L. Poepjes en J. Coehoorn t» Lemrner. Een troostpremie kregen Andr. Vis- ser en J. van der Meer. De „Crt." meldt nog de volgende uitsla gen. Kampioenschap van Gelderland. Op de Nijmeegsche Ijsbaan zijn gisteren verreden een weastrijd schoonrijden voor hee ren en een wedstrijd schoonrijden voor pa ren, waaraan voor beiden het kampioenschap van Gelderland verbonden was. Schoonrijden voor heeren (15 deelnemers): 1. H. v. Wermeskerken (Utrecht), 2. C. P. van Balen (Oude Rijn), 3. F. J Frytag (Maarssen), 4. F. J. v. Balen (Oude Rijn), 5. H. G. Horsten (Almelo), 6. F. Terwindt (Nijmegen). Schoonrijden voor paren (7 deeln. paren). 1. mej. J. J. van Wijngaarden (Utrecht) en de heer C. P. v. Balen (Oude Rijn), 2. mej B. v. Wijngaarden (Utrecht) en F. j. v. Ba len (Oude Rijn), 3. mej. J. de Zwaan (Alme lo) en de heer H. G. Horsten (Almelo). Kampen: Hardrijden: 1. J. Slof (Jou- re); 2. R de Leeuw (Heerenveen); 3. A. Dik- kerboom (Oude Haske). Kampioenschap van Overijsel. H e n g e 1 o. Wedstrijd schoonrijden voor het provinciaal kampicenschap voor heeren en paren: 1. De Waal, 2. Hootsen, 3. Gee- sink. Paren: 1. De Waal-mevr. KraakKroon, 2. Van der Lande-mevr. Mollenboer, 3. Kuy- ten-mevr. Brunt. Z w o 1 1 e. Kampioenswedstrijden voor amateurs, 500 M.: 1. W. de Bruyn (Zwolle) 56 8/10 sec.; 2. J. G. Elema (Bierum) 57 sec.; 3. J. Kuipers (Stadskanaal) 57 6/10 sec. 1500 M.; 1. H. P. Jongbloed (Rotterdam), 3 min. 11 1/10 sec.; 2. E. J. Roelfsema (Voorburg), 3 min. 11 7/10 sec.; 3. W. de Bruijn (Zwolle), 3 min. 12 8/10 sec. 5000 M.: 1. E, J. Roelfsema (Voorburg) 11 min. 59 1/10 sec.; 2 H. T. Blaisse (Am sterdam), 12 min. 1/5 sec.; 3. H. P. Jong bloed (Rotterdam), 12 min. 17 1/5 sec. Kampioen H. P. Jongbloed, Rotterdam. Appingedam. Hardrijderij van man nen: 1. Th. Klompmaker (Oudehaske), 2. P. Huisman (Westerbroek), 3. Th. Schroor (Beetsterzwaag), 4. H. Leugs (Hartstede), Snelste rit, Klompmaker 160 M. in 15.6 sec MEJ. BROUWER SLAAGT VOOR HET EXAMEN KUNSTRIJDEN. Mej. Brouwer uit Naarden, die doo\ den K.N.S.B. uitgezonden is om zich te be- kwamen in het kunstrijden, is er in geslaagd met goed gevolg het examen A voor de in- ternationale commissie af te leggen; ze be haalde 66 punten. Het hoogste te bereiken aantal is 94, het laagste 49, zoodat ha?' prestaties zeer goed zijn. URKER POSTBOOT IN HET IJS. De postboot op Urk, „Jhr. Altink voh Geusau", die gistermorgen van Kampen ver- trok, is om 2 uur ten Oosten van de Urker haven in het ijs blijven steken. De beman ning seinde, dat zij langzaam wcgdreven, doch hoopten bij opklarend weer de haven alsnog te kunnen bereiken. Het draailicht van den vuurtoren, dat Woensdagavond nog gebrand had, bleei Donderdagavond gedoofd nu ver om dit eiland, ook westwaarts de zee een groot ijs- veld is geworden. Toch mocht het ook giste ren aan de postboot „Von Geusau" gelukken uit Kampen deze haven te bereiken, DE VASTE LUCHTLDN ENGELAND EN BRITSCH-INDIe, In April zal door de Imperial Airways een vaste luchtdienst van Engeland naar Britsch- Indie geopend worden, waardoor een verbin- ding tot stand zal komen, waarmee Karachi in zes dagen tijds bereikt kan worden. Op den eersten dag vliegen de passagiers per Handley Page van Londen naar Bazel en gaan van daar per trein naar Genua. Van Genua wordt in twee dagen tijds naai Cairo gevlogen, terwijl op den vierden dag via Bagdad Basra bereikt wordt. De vlucht over de Perzische Golf van Basra naa- Karachi neemt dan de overblijven- de twee dagen in beslag. Reeds wordt overwo gen, deze luchtlijn te verlengen dwars over Indie naar Calcuttta en van daar via Singapore naar Australia. Voorts hoopt men binnen kor- ten tijd een zijlijn tot stand te kunnen brengen van Kaapstad naar Cairo.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 8