Mtaaiscto Cimiit De wettige ONVERGELIJKEUJKE LEKKERNIJ Honderd sen en dertlgste Jaargang. Woensdag 16 Januari Radio-haekje Stadsnieuws FKIill.LKTON. IS f Donderdag 17 Januari. Hilversum, 1071 M. 10.—10. la wilding. 12.15—2.— Concert door het Boris Lenski Trio. 2.-2.30 3.—4.Fniples. 4.5. der leiding van Ant. van Sportpraatje door H- Morgen- het Boris Electriciteitspraatje. Ziekenuurtje on- Dijk. 5.5.30 Hollander. 5.30—7.15 C^cert'door \t. 5ndfflAa™uE van het Concertgebouw te Imterdal Het Concertgebouworkest onder van Fritz Busch. Daarna persbench- +»n u>04—11.30 Dansmuziek. H}.j,en 340.9 M. (Na 6 uur 1852 M-) (V&Stoid N- C. R V.) 11-11.30 Zieken- j- _onn^pr leiding van een Geref. predi cant 12 30—1.45 Concert. Mevr. H. Helder- k Bmitpiano. D. Vos, viool. F. Meverse zang. 2.—2.30 Schooluitzending. de Groot: Zendingswerk in Soedan. 30—7.— Literair halfuurtje door P. J. Ris- 7.-7.30 Boekhoudles. 8.- Evangeh- Sie-avond in het Gebouw der Baptisten- gemeente, Den Haag. VoorgangerDs Ja.o- nimus. Sprs.: Ds. J. van der Sch°rs. «n dramatisch verleden. Ds. B. Planting, beteekenisvol heden. Ds Jerommus: Een heilrijke toekomst. J. de Ruyter, organist. ZSkS;i Kerkdienst. 11.05 Lezing 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 ILicMe muziek. Rowley Tro 1.20-2.20 Gra- mofoonmuzek. 2.50 Voor de scholen. 3. Causerie. 3.20 Vesper van de Westminster AbSy- 4.05 Causerie. 4.20 Concert London 'Fnsemble Kwintet. Dans-orkest. 5.35 Kin /Wmrrtie 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsbench- ten 6 50 Voor de landbouwers. 6.55 Muziek. 7 06 Bach's koorpre'.ude's. 7.20 Muziekcn- tfek 7 35 Muziek1 7.45 Lezing 8.05 Cello- foncert 8.20 Concert. De Mihtalre kapel O. bariton. 9.20 Nieuwsbenchten. of the world. 9.50 Bryngwyn. o 35 Lezmg: The way Nieuwsberichten. 9.55 ..Clothes props". Gershom Parkington Kwintet. Koor en solis- +Pn 10.55—12.20 Dansmuziek. Pariis „Radio-Paris", 1750 M. 12.50— 210 Orkestconcert. 4.05—5.05 Orkestcon- cerl 7.05—7.50 Gramofoonmuziek. 8.50 11 10 „Tosca", opera van Puccini. Langenberg, 469 M. 11.30 Mechamsche muziek. 12.25—1.50 Orkestconcert. 3 20— 3.50 Declamaties. 5.05—i5AO Orkes> 7 20 Robert Koppel-avond. Klein Werag- orkest. 8.20 Het Schlesische Philharnv Oi- kest. Radio-compositie van Hans F'e^- 8.55 Robert Koppel-avond (vervolg). Daar na tot 11.20 Dansmuziek. Zeesen 1649 M. 1.50-3.50 Lezingen. 3.50 4 5OConcert. 4.50-7.05 Lezingen 7 20 Blaas-orkestconcert. 8.20 Speciale Om- roepcomposities van Flesch. De Schlesische Philharmonic. 8.50 Pianoconcert. Daarna tot 11.50 Dansmuziek - Hamburg, 395 10-20-1.20 Grarno- foonmuziek. 5.05 Orkestconcert. 6 45 ,,Doge und Dogaressa", opera van Roselius. 10.25 —11 10 Dansmuziek en cabaret. Brussel, 500 M. 5.20 Orkestconcert 6.55 Trioconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 9.20—10.35 Variete en dans muziek. FandeTen ondeTWerpen voldoende meet ken nen. Daar zijn nu de openbare vergaderin- gen vooi'. Spr. hoopte dat deze bijeenkomst, ondanks het geringere bezoek, een groot mo reel succes zal zijn. Hierna kreeg de heer Constandse het woord, die begon met op te merken, dat de belangstelling in de geheime diplomatic wel eens grooter was dan thans. Kort na den oorlog werd de openbaarmaking van de ge heime diplomatieke afspraken geeischt, maar sinds in tal van officieele publicaties allerlei verdragen openbaar gemaakt zijn, is de aan- drang geluwd, omdat men uitging van de veronderstelling, dat geheime diplomatic niet meer mogelijk was. En toch is zij dat nog wel, zei spr., veel diplomatic wordt geleid rechtstreeks door de banken. Spr. had het hierna over verschillende meihoden, die de geheime diplomatic eenige eeuwen lang toepaste: moord en doodslag vergiftigingen e.d., waarvan hij verschillen de voorbeelden aanhaalde. Later, in de tijden van Taillerand, begon men met minder levensgevaarlijke middelen en bepaalde zicb meer tot leugens, door de diplomaten verspreid in de landen waar zij gevestigd waren Veel geld werd daarbij te- vens besteedspr. vertelde van Amsterdam- sche kooplieden, die met geld waren bewogen tot landverraad. Altijd door hebben de gezanten de kunst verstaan het volk zand in de oogen te strooien. Op de meest geraffineerde wijze hebben zij jaren en jaren achtereen de open- bare meening vervalscht en door huichelari] op haar hand gekregen. Daardoor is het mogelijk geworden, dat het Britsche rijk kon worden opgebouwd op de onderdrukking van tal van kleine naties. Toen Belgie overvallen werd door Duitschland, riepen de gezanten hunne volken op tot den strijd voor de kleine naties; bij den overval op Frankrijk heette het: voor de beschaving, enz. Als gevochten wordt om petroleumbronnen, heet het dar het gaat om den vrede, enz. enz. Meermalen weten de diplomaten met beter, omdat zij niet altijd de geheime verdragen kennen. Zeven Engelsche ministers hebben in 1914 ontslag genomen, omdat zij niet wis ten dat Groot-Brittannie in den oorlog moesf gaan op grond van een reeds veel eerder ge- sloten geheim tractaat. Keizers en hooge militairen hebben in den loop der jaren meermalen getoond op aller lei wijze gebonden te zijn door geheime ver- ^D^v'olksvertegenwoordigingen werden dit bleek herhaaldelijk in verschillende landen b.v. Frankrijk, geheel buiten allerle' verdragen gehouden, al heet het ook, dat alle overeenkomsten door de Kamers moeten wor den bekrachtigd. Volgens de Fransche wetten vallen alle koloniale expedities er buiten en behoort het oordeel daarover alleen tot d* bevoegdheid van den president en de minis ters. Zoo konden alle oorlogen in Marokko en in TSYO, een diplomatic, die spr. bijzohdef geslepen noemde. Na 1870 de grondslag voor den we- reldoorlog van 1914 zag men allerlei verbonden opkomen, waarbij combinaties van landen ontstonden en eenzelfde land bondge noot werd van landen, waartegen weer de „vrienden" zich hadden vereenigd (Duitsch land, Italie en Oostenrijk, Duitschland en Rusland, Frankrijk en Rusland en Frankrij!: en Italie), alles op grond van geheime ver dragen. Merkwaardig was hoe in den groo- ten oorlog Griekenland te lijden had van Fransche en Engelsche intrige's, met de be- doeling het land in den oorlog te drijven Toen dit niet meer noodig was, werd door Engeland gezorgd, dat Griekenland metTur- kije vocht, waarbij het zoo geducht verloor Echter, zei spr., het was eigenlijk dc Grieksche staal- en munitie-fabnkant Zaga- rof, die door zijn politiek, vriendschap met Engeland en leveranties aan verschillende landen belang had bij den oorlog en daarop met groot succes aanstuurde. Spr. constateerde, dat geheime diplomatic altijd rampspoedige gevolgen had en herin nerde daarbii aan 1672 (oorlog tusschen Nederland, Frankrijk en Engeland) en aan 1780, toen Engeland op grond van geheime diplomatic den oorlog verklaarde aan Neder land, waarvan groote armoede hpt o-evn.* Spr. herinnerde voorts nog aan de D]am bi-kwestie de kwestie waarbij Nederlan-' de petroleumvelden op Sumatra aan de Kon Petr. Maatschappij een Ned.-Engelscht combinatie wilde geven, waarop Amerika te kennen gaf dit als een onvriendelijke daaid te zullen beschouwen). De Kamer noch de zoogenaamde parlementaire commissie voor buitenlandsche zaken werd met een en ander in kennis gesteld, alles bleef geheim tot dat het veel later in Amerika bij stukjes en beetjes werd bekend gemaakt. Spr. constateerde, dat geheime diplomatic in alle landen nog bestaat, en dat zelfs ar^ beidersregeeringen daarin meegaan (het Belgisch-Fransche militaire verdrag, getee- kend door een Belgischen socialistischen mt nister en voorts het door de Russen met Duitschland gesloten verdrag van Rapallo) Elke partij, die mee-regeert. moet wel mee gaan ook met de geheime diolomatie. Wat doet de geheime diplomatic in de toe komst? vroeg spr. en hij antwoordde er op. tot nu toe wordt alles gedaan om te verbloe- men de tegenstellingen tusschen Engelatid en Amerika en tusschen Frankrijk en Italie Com binaties worden nog gevormd en men is dus bezig met het voorbereiden van een nieuwen wereldoorlog. Hierbij merkte spr. nog op. dat ook de belangen van de munitiefabrieken en andere oorlogsbenoodigdheden zich gaan combineeren. Na een korte pauze herinnerde spr. aan het ten oorlog trekken van Amerika in 1917, wat hij een gevolg noemde van geheime diploma- tie. Wilson werd hiermee van vredesapostel VAN LIEoHUUT KUiJPAK, Aiktnaat. Volkenbond eigenlijk stichtte, er geen deel van uitmaakt, omdat er nie.Lgenoeg uit te halen zou zijn. De petroleumvoorraad van de wer-eld gaf hier den doorslag, de Ameri- kaansche maatschappijen hadden voor de toekomst geen voorraden genoeg tegenover de Engelsch-Nederlandsche Maatschappijen. Allerwege werd naar concessies gezocht, de zoogenaamde vredesconferenties waren niet anders dan petroleum-concessies. En de oorlog tusschen Bolivia en Paraguay is niets anders dan een petroleum-oorlog tus schen Engelsche en Amerikaansche maat schappijen (het stuk woestijn waar het om gaat, bevat petroleum.) In een toekomstigen oorlog heeft Neder land met zijn groote petroleumvelden in Indie een geweldige positie. Een andere kwestie tusschen de mogend- heden is die van de rubber, waarvan alweer de Amerikanen de grootste verbruikers zijn en Nederland en Engeland de grootste produ- centen. 'De katoen is een derde factor in den eco- nomischen oorlog. Amerika heeft de meeste plantages en Engeland heeft de bezetting in Egypte en Mesopotamia aileen uitgevoerd om de katoen ten bate van de Engelsche in- dustrie en zijdelings van die in Twente Ook de suiker (een belangrijk middei voor de fabricage van dynamiet). waarvan Neder land zoo groote producent is, vormt een fac tor voor de wrijvingen tusschen Engeland en Frankrijk Binnen niet al te langen tijd zull-eri wij moeten beleven, dat Italie en Frankrijk el- kaar in de haren vliegen, omdat Mussolini meent niet anders te kunnen. In Italie wordt de jeugd reeds in die richting opgevoed, de emigratie is verboden, de vergrooting van het kindertal wordt sterk gepropageerd. alles om de oorlogszucht aan te kweeken en t« komen tot een groot-Italie. De Volkenbond, die de bij den vrede van Versailles bestaande grenzen eerbiedigt. zal onmiddelii'k uiteenspatten, als Italie den tijd voor een oorlog gekomen acht. Een oorlog, die dan ontstaat, zal een al- gemeene strijd worden, waarbij ook Neder land zal betrokken worden door zijn pctio- leum-, rubber- en suikerbezit. D-e diplomaten hebben met hun vredesgepraat den oorlog gemaakt en alleen als het volk niet op regee- ringen en conferences vertrouwt, maar al leen op eigen kracht, heeft het een machtig wapen tegen de dip'lomaten. De eenige macht die kan worden ontwikkeld, is de macht der algemeene werkstaking bij het uitbreken van een oorlog. Wij zullen moeten mobiliseeren voor vrede en ontwapening (Applaus) Van de gelegenheid tot het voeren van debat werd geen gebruik gemaakt De hp?r F e r n e e sloot daarom de bijeenkomst met een woord van dank aan den spreker en een opwekking tot het aanvaarden van de door dezen getrokken conclusie. Het zilveren jubileum van Emiei Hullebroeckc Een bij zander geslaagde avond. De zanger gehuldigd Svrie nevoerd worden buiten de goedkeuring een verdediger van den oorlog. Hoe hij hier- REDE CONSTANDSE. geheime diplomatie en de De de oorlog. Op uitnoodiging van de Vrije groep van tociaal-anarchisten trad gisteravond in de dancing van de Harmonie op de heer A. L. Constandse uit Den Haag, met het onder- werp: „De geheime diplomatie en de oorlog Er was een zestigtal personen, w. o. een tiental dames, in de zaal aanwezig, toen de voorzitter, de heer F e r n e e, de vergade ring opende met een woord van welkom aan de opgekomenen. Spr. betuigde er zijn spij over, dat de zaal niet geheel gevuld was met belangstellenden en voor den spreker en voor het te behandelen onderwerp. Hi] verge- leek de opkomst van nu bij die van laatst, toen het ging over politieterreur, vond het prettig dat de menschen komen als zij met- nen dat er nood is, maar knoopte daaraan vast de opmerking dat men, om met kan-: op succes te kunnen protesteeren, de te be- der kamers om. Hierna kwam spr. op een diplomatieke over- eenkomst, waarbij ook Nederland betrokken was (uit den tijd van Napoleon III en Bis marck). Laatstgenoemde zocht oorlog me. Oostenrijk en wist door een vriendschapsbe- lofte dat land te doen afzien van een door Frankrijk aangeboden geheim bondgenoot- schap. Desondanks viel hij Oostenrijk aan en suggereerde daarna den Franschen gezani om Luxemburg en Belgie te nemen. Vermoe- delijk zou Nederland dan wel bij Pruisen ko men. Een poging werd gedaan door Frank rijk om Luxemburg (groothertog de Neder- landsche konine: Willem III, tevens lid van den Duitschen Rijksbond) te koopen. De Ne- derlandsche ministers spoorden tot den ver- koop aan, totdat in 1867, toen de stukken opgemaakt waren. de Duitsche gezant le kennen gaf, dat Bismarck den verkoop als een oorlogsdaad beschouwde door FrankriT en Nederland beide. De gezant had gemeend dat de verkoop reeds had plaats gehad en Bismarck zou dan dien beschouwen als een daad van- Fransch imperialisme. reden voo* hem om oorlog te beginnen „ter bescherming van kleine naties". Biina had dus de voorge nomen verkoop door Willem III tot oorlog geleid. Later teekende Willem III de volkomen neutraliteit van Belgie en Nederland, waarbij de volksvertegenwoordiging echter niet ge- kend werd. En toen in 1914 Duitschland on ze Zuiderburen aanviel, was Nederland dus eigenlijk verplicht geweest de wapens op te vatten. Engeland en Frankrijk hadden dat kunnen eischen, maar zagen daarin geen be lang, zoodat wij buiten den oorlog bleven. Spr. vertelde verder nog allerlei van Bis marck's diplomatie, die leidde tot den oorlog toe kwam, ging spn na en kwam daarbij tot de conclusie, dat het de financiers waren, die tot den oorlog dreven, omdat zij bang wa ren dat de oorlog door Duitschland gewon- nen zou worden, waarbij de geldopnemers van die financiers zouden verliezen. Wilson zei toen niet, dat het ging om de belangen van de financiers, maar dat ging om een pacifistisch program. Na deze oorlog xwam Wilson naar Euro- pa om den Volkenbond te stichten en den vrede van Versailles te teekenen. Hierbij ble ven officieel de grenzen tusschen de verschil lende landen dezelfde maar de Belgen zou den toch deel en van Nederland mogen heb ben (de Belgische annexatie-pogingen!) De kolonien van Duitschland werden ver- deeld, d. w z men nam ze en verdeelde ze onder elkaar, waarna ze aan den Volken bond werden afgestaan, die ze beschouwde als mandaatgebieden en „ter beschaving gaf aan verschillende landen. In die kolonien wordt sindsdien met geweld geregeerd, en zoodoende is de Volkenbond een instituut in dienst der onderdrukking. De Volkenbond is slechts een verbond van de regeeringen der overwinnende landen en heeft absoluut geen macht, als de aangeslo- ten landen elkaar in de haren vljegen. Spr. herinnerde hierbij o.a. aan de Wilna-kwestie, de beschietm? van Korfu en de Engelsche be zetting van Egypte. Het Volkenbonds-statuut schreef wel voor dat elk verdrag ingeschreven moest worden, maar in 1921 maakt-e reeds een juristen- commissie uit, dat de staten zich daar niet aan zullen kunnen houden Alom heeft men nog geheime verdragen. Het mooiste is nog, dat Amerika, dat den Een zilveren jubile als het zilver door de zwarte haren is geweven. Maar een hart dat altijd jong blijft en een stem, die lief en leed omvat, die jubelen kan en klagen, een warme stem, die meesleept en ontroert als zij het lied zingt, dat diep in het hart van den kunstenaar is geboren. Vlaanderen heeft ondanks den strijd om zijn rechten, een gelukkig volk omdat daar ondei die duizenden miskenden zoovele kunstenaars zijn op elk gebied, dichters, zangers, schil ders, gevoelsmenschen, die wat in hen leeL en in hen bruischt in woord en beeld naar buiten brengen. Zoo een is Hullebroeck, de zanger, de man die maar achter den vleugel heeft plaats te nemen om in klanken te uiten wat zijn kunstenaarsziel beroert. Hoe glijden zijn vlugge vingers over de toetsen, soms streelend, soms hamerend, hoe dansen de klanken van den vleugel door zijn zang, hoe schragen de zware accoorden zijn machtigen roep om recht voor Vlaande ren, het land dat hem lief is. Hullebroeck verstaat de kunst een voile zaal een geheelen avond te begeesteren. Hij sleept zijn hoorders mee en laat ze ge nieten van wat daar leeft in lied en verklan- klIDe oude liedjes, de vooroorlogsche heb ben ook een beurt gekregen en veel van wat Vlamingen in hun beste momenten gemaakt hebben, heeft hij bezongen op de wijze als hi] alleen dat doen kan. Marleentje heeft zich weer laten leiden. Moederke alleen zong haar wonder mooie wiegeliedje, het Vlaamsche kermished deed de hossende menigte en de klepperende klom- pen hooren. De Ode aan de Noordzee, de zee van Ne derland, het altijd ontroerende Hemelhuis, de bedreiging van den Bietenbauw, de kant- werkstertjes, die hun klosjes heen en weer doen vliegen, de oolijke kwikstaart, die mee- schuifelt, zij zijn alle weer de revue gepas- seerd en een dankbaar publiek heeft er nog evenzeer van genoten als toen zij jaren gele- den voor het eerst hier vertolkt werden. Het mooie koninginnelied kreeg een aparte inleiding, het maseurke, de bleeke klooster- blom, die heel even iets van een andere we- reld had opgevangen, trok rappekes zijn hoofdeken weer achter het deurke, de ooie- vaar bracht man en vrouw wat zij in hun wiegsken wenschten, de beiardier liet zijn klokjes boven de stee bengelen en verkondig de met machtige metalen stem, dat de Via- ming niet langer knecht is, maar zijn voile recht heeft bekomen. Karlijntje voelde haar zinnen zoo lekker in de war, achter op de kar, Fientje, dat ratteke kreeg een kleine marremot in haar wiegske, Zuid Afrika werd ook nu niet vergeten, het meisje van Amsterdam verhuisde naar Gent en Nele zong het ontroerend mooie lied van Johan de Maegt, het lied van Vlaande ren, waarin zoo krachtig de ziel van den Vlaming spreekt, die zijn taal boven alles stelt, die zijn zonen naar den IJzer zendt. waar het loon voor zijn vaderlandsliefde een houten kruisken in de velden is. Het heeft den meester-zanger ontroerd, dat men in Alkmaar dit uit het hart van den Vlaming geboren lied met hem meevoelcle en dat de toehoorders bij het laatste couplet als een man eerbiedig opstonden Ik zie er dat Vlaanderen zoo geren Kent gij dat Vlaanderen mijn land? Mijn toren, die lacht om de Heeren, Is daar bij mijn boomen geplant Mijn dak 'is er rood als mijn rozen, Mijn rozen, ze bloeien voor mij En 't windeken speelt met mijn droomen: Ik droom er mijn Vlaanderen vrij! Ik sta voor mijn Land 't Land van mijn hart Mijn Vlaanderen! De huldiging In de pauze heeft de burgemeester als voorzitter van het huldigingscomite, den grooten Vlaming met zijn zilveren jubileum geluk gewenscht Door E. PHILIPS OPPENHE1M. Geautoriseerde vertaling van Mej E. J 39 Francis had goed les gehad en er was nie- mand op of van het tooneel, die beter danste dan Monica. Nadat zij den derden dans sa- men hadden gedanst, zocht zij een stoel. Zij hing nog aan zijn arm. „Ik weet nog niet of ik je ooit zal laten gaan", lachte zij. „Ik haat zelfs Peggy Lay- ton niet meer. Zij heeft't je prachtig geleerd Maar alles wel beschouwd, je zult eigenlijk haast geen lessen noodig hebben gehad. Je hebt zoo'n gehoor voor muziek en je danst zoo zeker en zoo licht, Francis, zal je het mij ooit kunnen vergeven? Ik kan het niet hel- pen. Wij worden omringd." Francis schikte zich over het algemeen goed in den moeilijken toestand. Het bericht van de identiteit van dezen onverwachten be- zoeker verspreidde zich als een loopend vuur- tje door de balzaal en iedereen trok naar zijn hoek. Binnen minder dan een kwartier tijds kende hij aantallen jongelui in Londen. De ouderen begonnen zich naar hem toe te spoeden, toen Monica hem redde. „L)ans een keer met lady B^ty?" verzocht zij hem, „en dan nog eens met mij, en je zult een vrij man zijn en kunt gaan waar je wilt „Indien lady Betty mij de eer wil doen", zeide hij een beetje stroef. „Ik vrees, dat ik een zeer onverschillig acteur ben." „Maar u danst prachtig", verklaarde zijn nieuwe partner na de eerste toer. „Stel je voor, dat Monica u alleen voor zichzelf wilde houden. De meisjes zijn tegenwoordig zoo ego'istisch." „Lady Monica is een goede vriendm van u?" vroeg hij. „Zij is mijn nicht in den tweeden graad antwoordde het jonge meisje. „Dat is u ook, alleen hadden wij er al aan gewan- hoopt u ooit in levende lijve te zien te krij- gen. Nog maar een week geleden vertelden drie verschillende menschen mij, dat u tien uur daags doorbracht in een klooster in Londen dat u het Hilarity-theater had ge- kocht en dat u op het tooneel zoudt gaan, en dat u verloofd was met Felicia Dringe. „Is dat alles?" vroeg hij glimlachend. „Althans alles, wat ik u zal vertellen ant woordde zij „Ik vrees. dat ik iedereen zal moeten teleur- stellen," bekende hij „Mij niet", verzekerde zij hem. „En ik ben zeker, dat ook Monica niet teleurgesteld is. Gij beiden zaagt er uit, of ge het buitenge- woon goed met elkaar kunt vinden, toen u met dansen ophield". „lk leerde het pas drie weken geleden vertelde hij haar. „Ja, wij hebben alles daarvan gehoord antwoordde zij droogjes. „Ik denk niet, dat u genoeg ervaring heeft geh? 1 om er over te oordeelen maar er is geen meisje op het too neel, dat kan dansen als Monica, en er is geen, die er maar half zoo goed uitziet. Ze hebben haar een fortuin aangeboden, om filmkoningin te worden, maar zij haat bet tooneel en alles wat er mee verband houdt". „U is een heel goede vriendm van lady Monica", merkte hij op. „Dat is iedereen, die haar kent antwoord de zij. „U ziet, ik breng u terug, zooals was afge- sproken. Toch voel ik mezelf heel onzelf- zuchtig Er werden nog een paar menschen voorge: steld en toen eischte Monica hem op. Zij dansten tweemaal samen en zeker trok niets meer de aandacht op het bal van lady Hering- ton dan de onverwacht-e verschijning en de zeer aantrekkelijke persoonlijkheid van den veelbesproken jongen man. Zij werden de geheele kamer door gevolgd door een ge- gons van gefluisterde gesprekken. Toen zi] ten laatste de deur bereikten, deelde Monica hem mede, dat hij vrij was. „Je bent schattig geweest. Francis ver klaarde zij. „Je kunt niet begrijpen welk een plezier je mij hebt gedaan. Maak nu dat je wegkomt, voordat ze je vervelen Daar in den hoek staat tante Millicent, die zich ver- baasd afvraagt, wat er van mij is geworden. Je behoeft niemand goeden dag te zeggen Ontglip maar en bewaar je treurige misluk king". „Mislukking?" herhaalde hi] twijfelend. „Had je je niet voorgenomen het zwarte schaap van de familie te zijn?" vroeg zjL ,-De eenige wezenlijk onpopulaire Chatfield? Nu dan ben je heel slecht begonnen." HOOFDSTUK XX. ,Hoe vervelend!" riep Monica een paar avonden daarna uit bij Claridge, torn het or- kest, na een bijzonder meesleepende wals, plotseling het „God Save The King" speelde. „We hebben nog maar een uur gedanst klaagde Betty. ,,Die vervelende menschen ble ven zoo lang zitten na tafel Kapitein Halston die Monica's partner was geweest, deed een voorstel. ,Laat ons alleen naar een club gaan stel- de hij voor. „We konden wel naar Mario o-aan. Dat is heel behoorlijk. Iedereen komt er tegenwoordig. Wat zeg jij er van, Monica Gewoonlijk zou Monica de eerste zijn ge weest om het goed te vinden, ditmaal aar- zelde zij echter. „Ik geloof niet, dat we be- zwaar behoeven te maken, Monica zeide een ander van het gezelschap. „Ik was er n paar avonden geleden met een gezelschap. Zoo- lang we alien bij elkaar blijven, zal het, vind ik, uitstekend gaan". „Zeg, dat je toestemt en ik telefoneer ver klaarde Halston. „Laat eens zien met hoeve- len zijn we? Zeker acht. Wie is er voor. Er klonk een koor van instemming. Alleen Monica keek nog twijfelend. Het was na- tuurlijk dwaas, maar niettemin had ze een voorgevoel van iets onaangenaams. Mario was een van de plaatsen, die men zeide, dat Francis veel bezocht, en zij was zich het feit zeer wel bewust, dat zij het zeer onaange naam zou vinden hem daar te ontmoeten. „Je komt toch ook, Monica?", smeekte Halston. „De partij zou niets zijn zonder jou „0, ik ga natuurlij'k mee, als jullie het alien willen", stemde Monica in. Kapitein Halston snelde weg om te ielefo- neeren en de jonge meisjes haalden haar shawls. Hij keerde glimlachend terug. - „Wij hebben geluk", deelde hij mede. „Er is gala-avond bij Mario. Een der habitues geeft een groot souper. Het is de eerste avond in de Hilarity, weet je. Zij hebben nachtver- lof tot drie uur dertig Alle tafeltjes zijn ge- reserveerd, maar ze zullen er een extra voor ons zetten. Alles zal gereed- zijn als we komen". „Weet je ook wie de partij geeft?' vroeg Monica, terwijl ze haar shawl wat dichter om zich heen trok. „Dat zeide Mario niet. Je komt in mijn wagen, nietwaar, Monica? Laat eens zien, Frank heeft een wagen en Judy, er is over- vloed van plaats voor ons allemaal.' Zij vertrokken. het waren er tenslotte acht; lady Monica en haar geleider, kapitein Hals ton. Edna Halston, zijn zuster, met den zee- officier Perry, een jongmensch, die met drie dagen verlof uit Portsmouth in de stad was, en besloten was zoo mogelijk dien tijd geen nacht in een bed te slapen, lady Betty er. sir George Durham, een jeugdige barones, die juist klaar was gekomen te Oxford en stu- deerde voor den diplomatieken dienst, Judy, Franks en haar broer, een zeer populair paar, de tweelingen van een bekend militair staats- man. Het was een gedistingeerd groepje en Mario zelf kwam ze tegemoet aan den ingang van het restaurant. Goeden avond, freule, goeden avond heeren", zeide hij met een buiging. „Uw tafel is al in orde, kapitein Halston. Wij hebben hier een mooien avond. Ik heb het laatste uu' al menschen moeten wegzenden (Wordt vervolgd.) -H!*. was. WQUKS ?NKEK(HOUAHD) Voor en eros J I i Hoorhu rrvi

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5