Ti]dschriften Binnenland Bfgeken Voorts kregen we voorcrrachten voor een of jneer personen, deels van ernstigen, deels van luimigen aard. Buitengewoon opwekkend voor de lacn ust was wel „De drie hofjesdames" en „Bedro- een" beiden voor drie dames. Dat in t laatste de gebroeders ter Burg voor bedrogen trouw- lustige dames ftingeerden, was geen bezwaar. Ze kond-en daar best voor doorgaan, al zou- den ze dan ook wel nimmer schoonheidsko- ningen van't „Leven" worden. 't Was in't geheel genomen, weder..^enn goedgeslaagde c.vond, en't is te verwachten, dat, wanneer de laatste mh'oenng binnenko zal plaats hebben, de belangstelling vani t publiek weder zal zijn a s, "X «r«ranisa- en Genoeg en weet de reputatie a s g c tor van een buitengewoon gezelligen avon wel hoog te houden. Zondag gal de tooneelvereeniging „Thalia een openbare uitvoering in de zaal van den heer Jac. Schuijt. De vereeniging had mgestudeerd het b.ij- snel Broeders-Vrijmetselaars", doch door- dat en dit is in Schoorl lets nieuws, de censor had ingegrepen in het ten toonee e brengen van dit, voor deze omgeving betrek- ikelijk onschuldige stuk, waren de leden ge- noodzaakt te elfder ure nog naar iets anders uit te zien. De gedachte was toen gevallen op „de Krekel", een reeds vroeger bier opge- voerd stuk. De ver. deed hiermede een goede keuze, want dit stuk had de beste herinneriu o-en achterge'aten. en't bieek ook nu weer hoe mooi de inhoud is en hoe't voor de leden van „Thalia" is geknipt om te komen tot succes. Jammer was't, dat de opkomst van het pu bliek zo.o gering was. Eerstens was dit voor de opvberenden niet bemoedigend voor den financieelen uitslag, doch de vertolking van >t stuk was een grooter gehoor waardig ge- weest. We zullen niet in onderdeelen a f da'en aangezien des tijds een versiag van dit too- neelstuk is gegeven. Genoeg zii, dat de vertolk ster van de titelrol, mevr. D. Peetoom—dc Keijzer. subliem snel heeft gegeven met de heks, de oude Fadet, mej. A. Bakker, net stuk heeft gedragen, en van begin tot einde de aanwezigen heeft kunnen boeien. Maar ook de overmen, 't echtpaar Bar- beaud met hunne tweelin? zoons vooral, doch ook zij die de k'einere partiien bezetten, heb ben eer van hun werk gehad; met elkaar heb ben zij van vde Krekel" iets zeer moois ge- maakt en 't minder talrijke publiek daardoor een genotvollen avond verschaft Een dank baar en 1angdurig applaus bij 't einde maak- te dit waar. De aankleeding en decor, a'sook de costu- meering en grimeering waren mortrelfelijk De regie bleek bij den heer Kooijman uit Bergen in goede handen te zijn. Is't niet'eens de overweging waard, en voor Thalia en voor loan van Scorel om de handen eens in elkaar te slaan en zoo te ko men tot het geven van twee uitvoeringen, te verdee1en over de be'de cafe's? Beide clubs beschikken over goede krach- ten, doch 't liilct ons toe dat twee toonee'- t oeringen, met kans op financieel goede ui om.sten voor Schoorl genoeg is. En die twee uitvoeringen zouden dan iets uitstekends kunnen bieden. SCHAGEN. I De officier van justitie te Alkffiaai' heeft geen termen gevonden om den directeur der lichtbedrijv.n alhier gerechtelijk te vervol- oen in verband met genoten steekpenningen. Er bestaat nu een strooming in den Raad, den directeur de terugbeialing van ongeveer f 2400, tot welken eisch in 1928 was beslo- ten, kwijt te schelden. De timmerfabriek West-Friesland was voor eenige w.ken door werkgebrek genooa- zaakt de helft harer werklieden te ontslaan. Dat was een slecht geval tegen den winter. Gelukkig werden voor eenige dagen de vooruitzichten helderder en kon de directie cvergaan de vrijgekomen werklieden weder aan U nemen. De heer J. Zwaag, machinist bij de Maatschappij „Nederland", is door deze "Aaatschappij bevorderd tot hoofdmachinist EEN NIEUWE AUTOBUSDIENST? De heer G. autobus-ondernemer op Wieringen, heeft concessie aangevraagd voor een dienst Den Oever, Wieringen, Alkmaar In zekere kringen te Alkmaar wordt dit plan met instemming begroet. De dienst zal 4 maal per dag plaats hebben en gaan langs de Groote Sloot, over Burgerbrug en Scha- gerbrug, vanwaar een zijtak zal loopen naar Schagen. Te Alkmaar gaan stemmen op om dit plan financieel te steunen. revue een viertal nieuwe uitgaven bespreekt. I Sam. Goudsmit gceft in zijn kroniek een ge- uids-film over hetgeen in het afgeloopen jaar j geschiedde. i Deze rijk-voorziene aflevering wordt be? o- ten met het zevende vervolg van Is. Quendo over Remy de Gourmont, Balzac en Sainte— Beuve. Het drie-maandelijksch tijdschrift Uit- komst, orgaan van den Ned. Bond tot bestrij- ding der vivisectie en van de Nederlandsche Vereeniging voor Natuurgeneeswijze heeft een artikel van den heer I J. Hettema, arts te Hilversum getiteld: „Bescherm ons tegen on- ze vrienden IJ. F. schrijft over „Schoolge- neeskunde en Gtootkapitaal,, en de redacteur, de heer Hettema publiceert zijn radtorede over vivisectie. Er is een ultvoerig artikel over natuurlijke leef- en geneeswijze in de tropen, Dr. A. G. M. Lierneur bespreekt „Het mid- delbaar onderwijs en ons standpunt Ve.e kleinere bijdragen vullen dit nummer aan. (Het eorrespondentschap voor A'kmaar en Omstreken is gevestigd, Westerweg 87). Noorweeen, het vaderland der skisport is een aardig gei'llustrecrd boekje, uitgegeven door Noorwegens Staatsspoorwegen waarin reclame voor Noorwegen's wintersport wordt gemaakt. ont- HEEK-HUGOWAARD. De onbewaakte overweg aan den Hasse laarsweg is weer eens oorzaak sreweest van een ongeluk. De landbouwer I J. Bruin kwam met twee wagens achter elkaar van de vei ling te NoordscharVoude en had door de be bouwing aldaar, gepaard met dikken mist, geen voldoende uitzicht op de spoorlijn. Door een passeerenden trein werd het achterste rijtuig gegrepen en vrijwel geheel versplin terd. Voerman en paard kwamen er beiden gelukkig gaed af. Aan de halte Middeiweg had een ander ongeluk plaats. Iemand, die wat laat voor den trein kwam, wilde door op de tree- plank te springen nog trachten mee te ko men, gleed echter uit, met het gevolg, dat hi] met een verbrijzeld onderbeen naar het zie kenhuis te Alkmaar vervoerd moest worden Tot kassier van de Boerenleenbank al hier is door het besluur in overleg met den Raad van Toezicht benoemd de heer P. Kos telijk Pz. Loop der bevolking. Gedurende het jaar 19^8 werden in deze gemeente geboren 149 kinderen, waarbij driemaal een tweeling, Het geooortecijfer is dus ruim 32 per duizend, daar de bevolking op den len Januari van dat jaar 4637 was. Slechts eenmdal vond levenlooze aangifte plaats, terwijl acht kinderen binnen den een- jarigei\ leeftijd stierven. Door oveilijden verminderde de bevolking met 51 personen, waarvan 5 in ziekenhuizen in Alkmaar overleden. In de gemtente vestigden zich 292 perso nen, terwijl 295 naar eiders vertrokken, zoo dat het surplus dat door geboorte 98 be- droeg, 95 is en het bevolkingsaantal op Januari 1929 dus 4732. Nog kau gemeld worden, dat 25 huwelij ken werden gesioten. DEN HOLDER. T»t de zeevaartschool voor 3en stuurman grcnte vaart alhier, fs toe^daten de hter N nagens. MEDEMBLIK. Brand in een school. Gisterodhtend is tijdens de schooluren brand uitgebroken in de openbare lagere school te Medemblik, in welk gebouw tevens de school met den Bijbel is gevestigd De scholieren in een der bovenlokalen hoorder. onder een kast een knal. Tegelijkertijd kwa men van onder de kast rookvolkjes te voor- schnij. Het bleek, dat er vuur aanwezig was tusschen 't plafond, dat met zeegras is op- gevuld. Hoe het vuur daar is gekomen is tot dusverre een raadsel. In allerijl werden de kinderen naar huis gestuurd en de lokalen ontruimd. De nieuwe brandspuit bleek geheel onklaar, waarom de oude spuit werd ge- haald. Daarmede werd het vuur aapgetast. Het blusschen ging moeilijk ,door de besloten plaats, waar zich het vuur ontwikkelde. De waterschade is aanzienlijk. De knal dien de kinderen hoorden, werd veroorzaakt door het springen van het pla CTJDKARSPEL. Vechtpartii. De transportarbeiders zijn voor de zoovecl- ste maal weer eens aan het vechten geweest. Maandagavond kwam de chauffeur Glas met de laatste autobus uit Alkmaar aanrijden bij 't cafe van den heer Galis in Noordscharwou de waar twee transportarbeiders uit Oud- karspel wilden instappen. De zeer goede g woonte getrouw, om beschonken personen niet in de bussen toe te laten, werd ook deze 2 menschen de toegang geweigerd De autcbus ging hierna verder. Als de drank in den man is, is de wijsheid in de kan, zegt net spreekwoord, zoo was het ook hier. ue transportarbeiders waren door de houding van den chauffeur kwaad geworden en beslo ten hem eens flink af te drogen. Joen d chauffeur naar huis ging, wachtten zij hem op en ontstond in Oudkarspel n vechtpai- tij, waarbij ook wapens werden gebruikt en de banden van het rijwiel van den heer Glas stuk werden gesneden. Zooals bij dergelijke vcchtpartijtjes gewoonte is, werd er flink bi] geschreeuwd, met het gevolg dat vele omwo- nenden in hun nachtelijken slaap werden ge- stoord. Onze ijverige gemeenteveldwachu maakte aan deze vechtpartij een einde. -TT WIERINGEN. Op 1 Januari j.l. bestond de bevolking uit 4510 inwoners (2379 manr.en en 2131 vrou- wen) tegen 3923 personen (2043 mannen en 1880 vrouwen) op 1 Januari 1928. HOOGWOUD. De gecneenteraad heeft met 4 tegen 3 stem- men besloten niet te voldoen aan het ver- zoek van Gedep. Staten van Noord-Hollana op de gemeentebegrooting de jaarwedde van de ambtenaresse t-r secretarie wederom van f 600 op f 750 te brengen. Wethouder Vijn noemde het voorstel van Gedep. Staten tot verhooging van de jaar wedde van burgemeester, secretaris en nt- vanger zotternij. Geen der leden kon zich met het voorstel van Ged. Staten vereenigen. Van de vereeniging ,,Kerk en Vi ede vingen wij een vlugschntt van Dr. A. A. Kuiper, getiteld ,,De taak van de Keu en t Vredesbeweging". De Kemphaan van Januari, het maanci t schrift onder redactie van Jan Ubink, bevat net derde artikel over schiiderkunst van H. van Meegeren, die ditmaal Breitner behan- delt Na een Oud-Holland-dicht bespreekt Jan Ubink de roeping van den dichter. In „De dertig zoogenaamde" steekt Willem van Uitert den draak met valsche Van Goghs Leo den Hollander neemt ditmaal in zijn heksensabbath den dichter Boutens onder- handen en er blijft niet veel van hem over. Vervolgens b-spreekt Jan Ubink het werk van Speenhoff, in verband met diens jubi- leum en in het bijzonder het optreden van den dichter-zanger in Den Haag, waar hi] eigenlijk niet thuis hoort. Want Speenhoff is de koning van het levens-volkslied en men moet hem hooren in Rotterdam, ctngeven doer het volk dat hij bezongen heeft. Toch bleek ook Den Haag Speenhoff's werk op hoogen prijs te stellen en Jan Ubink, de fel crltische, heeft ditmaal niets dan lof voor den patient, die onder zijn litterair ontleed- mcs is gekomen en is van meening dat wij veel van wat Speenhoff heeft geschreven in bloemlezingen zullen zien prijken onder het zuiverste wat onze huidge tijd aan poezie heeft voortgebraclit. Met een bundeltje Westersche wijsheid van Mymir wordt deze aflevering gesioten. Panorama, weer in zijn nieuw aantrekkelijl: kleedje, geeft op haar front-pagina een combinatie van schoonheid en techniek, een eiectrische slcde in een winterlandschap. Dit nummer bevat een vervolgartikel over Para- De rubriek „Winter hier en Verkade—Cramer (Rie Cramer)' door de firma L. van Leer Co. te Amsterdam heeft doen vervaardigen. De kalender geeft onder een viertal prettige gekleurde p!fat]es met.kindertafreelen voor de verscmnende iaarFetiiden volop ruimte om alle vei jaard*- gen aan te teekenen. guay en Bolivia. overal", geeft aardige sneeuw- en ljskiekjes het maandblad voor alle Neder- waaiJp wintersport wordt beoefend. Joh. de -- 1/\eester publiceert indrukken en herinnerin- gen en bij vele fraaie foto's wordt de nieuw- st? filmproductie besproken. A. van Hune- stein schrijft 'n artikel over Gotthold Ephra- Im Lessing en Ellis Parker Butler geeft een aardige novelle „Perkins' pillenpatent". Tom Schilperoort schrijft over automobielen uit het oertijdperk en Dale Marifor schreef een aardige novelle „Een kwestie van smaak' In de rubrieken „Dingen van den dag" en Personen en feiten" komen vele portretten van bekende per=onen voor en worden ac- tueele gebeurten sen behandeld. !3nHsche^ioneens bevat een aardige no velle van I? J P- Valkema Blouw „Het ver- dwenen schaakspel". P. van der Lijn y.rte bij vele interessante foto's van zwerfsteenen met mineralogisch schrift en S. L. san verhaalt wat de koekoek vertelde. Leer- zaam is een uitstapje in China dooi Vistor New. A. Slempkes geeft het slot van zijn ongensroman „Kool uit den k:ldcr van- cle Sabelspoort" Chr. A. C. Nell vertelt van bal- lenvaarten voor meteorologische waainemin- gen en daarna volgt een avontuurlijke, ge- schiedenis v. Tom Ajaen getiteld »Doist vertelt een en ander over het goudschip „Dc lutine" en daarna wordt in dit nummer de laatste brief van Adri van Alphen over hei leven van een Hollandschen jongen in Cana da gepubliceerd. Na „Ete Apepoot van W. Jacobs, volgen de schaakrubriek, net puzzle-hoekje en enkele bijdragen van Sta- VclS^Gr<5- Dit is het laatste nummer van Slavasi daar het blad in financieel opzicht niet schijnt te floreeren. Jammer, want een groot en goed jongensmaandblad zal hierdoor moeten ver dwijnen. Onze Kleine tijdschrift voor kinder- hygiene, dat bij den uitgever Joh. Morks te 'sGravenhage verschijnt, bevat een bijdrage van Truus Verdonner-Salomons ovar volks- tuinen en kinderverzorging. De kinderarts B Simons vertelt het een en ander ovei linmu- niteit en vaccinatie en daarna volgt een pret- tig geschreven bijdrage van H. Donkei-van Hengel, getiteld „Nogmaals duizaid vree- zen". Dr. N. Knapper Czn., behandelt n be- langrijke afwijking in het kindergestel Een historische bijdrage is die van Dr. M. A. van Andel, die een en ander vertelt van de kin- dervoeding, volgens Joan van Bevcrwijck en Jacob Cats. Ten slotte geeft S. van Steen- bergen een novelle getiteld „Moeders beve ling". In dit nummer waarin ook een vragenru- briek voorkomt wordt het A. B. C. der jonge moeders gegeven, een aardig v-rs van H. v., dat menige nuttige wenk bevat. Oetund door Pamela Wynne. Uit- gave Van Holkema Warendorf's uiigeversmaatschappij te Amsterdam In de Society Reeks dezer uitgevers, waar in al enkele werken van Pamela Wynne zijn verschenen, zal dit boek zeker weer de aan- ■dacht trekken. Want Pamela Wynne is een schrijfster, die haar heiden en heldinnen het liefst in de wereld der Engelsche aristocratie zoekt en daarover lezen niet alleen de Britten graag, ook de Hollandsche ZUID-SCHARWOUDE. De 74-jarige H. Horio had Dinsdag- middag zijn ouderdomsrente van het hulp- kantoor gehaa'.d en begaf zich daarna huis- waarts. Even voor de Kromme Brug kwam ..ij door de gladheid te vaien en bonsde met zijn rug op de straat en kon niet meer op- ataan. Tcegeschoter, voorbijgangers hielpen hem op de been, doch van loopen was geen smake. Men wist hem op een lastdrager van e'en fiets te plaatsen, tevens te ondersteunen* en op deze wijze huiswaarts te brengen. Geneeskundige hulp werd natuurlijk mge- roep.n, en rust nemen is nu de eerste ver- eischte. De oude man is er toch nog goed af- gekomen, althans schijnt hij niets gebroken te hebben. Het Bondsconcours van den Prov. N.H. Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschap- pen zal 25 Mei en 2 Juni te Noord-Schar- woude worden gehouden. Algemeen Maandblad onder re dactie van Is. Querido uitgegeven te Am sterdam bij Scheitens en Giltay, bevat van mr. Reel Houwink het eerste deel van een vervolg-verhaalMarceline Johan W Schotman zet zijn boek over het wezen der kunst voort met een zeer lezenswaardige, em- stige studie over den kunstenaar. Alie Sme- ding, kort geleden Alie van WijheSmedhtg geworden, draagt een korte schets bij, geti teld: Die eene gelukkige dagen Jan \X a ch geeft twee bedrijven van een tooneelspel: In periculo mortis, waarin scherp de hande- lingen worden uitgebeeld van verschillende soorten menschen op den laatsten dag van het bestaan der wereld. Verder bevat dit nummer van Paul Kenis een amoureuse schets: Wanneer er riipe kersen zijn _en van C. de Dood een radio-drama: Her Ont- slag. HenriEtte Ro'and-HolSt eriticeert heel gunstig het boek „Levend Oeloof^ van J. de Giuyter. terwifl Henri Brwtjar: in esi korte Een bijzonder mooie uitgave is Landen en Volken, de wereld in al haar kleurenpracht, een kostbare uitgeve van de Uitgeversmaat- schappij E.N.U.M., Nieuwe Looyerstraat 47, te Amsterdam dat tweemaal per maand zal verschijnen en dat, wanneer het eenmaal gereed zal zijn, meer dan 700 platen in kEu- rendruk en 3000 fotografien in dubbeltoon zal bevatten. Een zoo rijk geillustreerd en met zooveel zorg satnengesteld werk werd maar heel zelden in ons land uitgegeven. Het bevat interessante beschrijvingen van landen en volken van de geheele aarde en aan de keuze der foto's is de meest mogehjke zorg besteed. Uit de inleiding geven wij het i „volgende fragment, dat duidelijk cle bedoe- ling van sam.nsteller en uitgevers doet uit- komen. Ons Boek is een plaatwerk, een reisgid», een aardrijkskundige verhandeling, een ar- cheologische en volkenkundige studie tegelijk dat wil zeggen, al deze elementen hebben wij harmonisch tot een geheel trachten te vereenigingen. Wij zijn er in geslaagd vele foto's in de natuurlijke kleuren door middd van de meest moderne kleurendrukprocede's te reproduceeren. De kleur van het land, van de kleeding, van het volk is onvergetelijk. Slechts de kleurenfoto geeft een volkomen zuiver en „levend" beeld van het landschap met zijn relief en vaak sterk sprekmde con- tmren.... Hoe beter wij onze mooie aarde kennen, des te minder zullen wij haar be- schouwen als een ntutraal voorwerp, een eenvoudige planeet. De aarde is ons huis, wij behooren tot den familiekring. En steeds ver- andert de wereld onder onze oogen, waar we ook komen, steeds is het leven mteres- sant, mooi, waard om geleefd te worden. Om de waarheid van dit laatste aan te toonen is dit werk geschreven." Bij de talrijke fraaie foto's waaronder vele in kleurendruk, vinden wij in deze eerste af levering een artikel over de woestijnzwer- vers, de Bedou'inen, zooals ze in werkelijk- heid zijn. Vervolgens wordt verteld van het land der Inca's in verband met een tocht door het historisch hooggebergte van Boli via en Peru. Bijzonder ineressant is ook een artikel over menschen en booten, hoe zij ri- vieren, meren en de zee bevaren. Een rijk ge- illustreerde bijdrage vertelt van New York, de wondere stad met haar machtige wolken- krabbers en drukke straten, waarna deze af levering eindigt.met het begin van een bij drage over „Het eeuwige bewegen", onverge- tcliike indrukken van de donderende water- vallen. Daar de oplage beperkt is en het werk niet herdrukt wordt, zullen zij die zich voor cit praehtwerk op aardrijkskundtg «i vol- ksnkundig gebied interesseeren z:ker |oed doen met Ijsg Qiet de inteCketliflg dasrop A aachieo.j' maar daar stellen lezers belang in. Temeer als de voornaamste figuur van het verhaal zooals gewoonlijk een jong, rijk en nafhankelijk meisje is, die allerlei spannen- de avonturen beleeft. In dit boek is de ouderlooze Peggy dat meisje. Zij is knap en rijk, maar nukkig en Sir Peter Wolversley, die- haar op een bal ontmoet en weet, dat zij zijn besten vriend ge- kweld heeft, neemt plotseling het beslmt om haar te temmen. Peegy is dan de huisgenoote van een bes ten braven geestelijke en diens even brave vrouw en als zij zich te roekeloos aanstelt en o.a. uitstapjes met een getrouwden en hope- loos verliefden man gaat maken, besluit het brave echtpaar daar een stokje voor te steken, door Peggy's auto voortaan door een chauf feur te laten besturen. Sir Peter vermomt zich als chauffeur en krijgt de betrekking en van- af dat oogenblik weet hii haar wil te breken en wordt zij hooeloos verliefd op den bestuury der van haar auto, zonder dat zij weet wie hi] eigenlijk zijn kan. Maar nu hij haar eenmaal getemd heet schijnt Sir Peter alle belangstelling voor haar verloren te hebben. Peggy wacht te ver geefs op zijn wederliefde en nadat zijn 'den- titeit ontdekt is, verdwijnt de pseudo chauf feur en werpt Peggy zich uit wanhoop in de armen van een rijken losbol. Dat kan Sir Peter ook weer met 'hebben en de liefde voor het meisje ontwaakt bij hem Hij schuift den bruidegom oo zijn gewone resolute manier op zij en schaakt 't meisje, dat hij in het huis van zijn zuster dwingt te bekennen, dat zij hem nog altijd lief heeft. Het slot is natuurlijk een huwelnk en op de laatste bladzijde van het boek wijst alles er op dat de jongelui na al die avonturen in hu'n huwelijksbootjc een gelukkige vaart zul len hebben. DE kolendampvergiftiging te ZELHEM. Het geval van kolendampvergiftiging, dat zich Vrijdag in een gezin te Zelhem vow- deed, heeft het noodlottig gevolg gehad, dat de bewoner aan de gevolgen is overleden. DE ROODVONK TE MAASTRICHT. Omtrent de te Maastricht heerschencft roodvonk wordt nog gemeld, dat het iotaal aantal patienten inhet hospitaal verpleegd, thans 67 bedraagf. Het arootste aantal patienten zijn kinde ren, hoewel ook volwassenen, o.a. een dokter en eenige verplecgsters, in behandeling zij* De ziekte heeft echter een goedaardig karak- ter. Tot nu toe is nog slechts een kind over leden. De burgemeester heeft bioseoopvoot stellingen voor kinderen tot nader order al- gelast. DE D1EFSTALLEN TE VEENENDAAE Gistermorgen arriveerdt te Veenendaal het parket uit Arnhem inzake de diefstal en dom de gezusters Leeuwis te Veenendaal, beiden in dienstbetrekking bij de famihe Hardeveld, eepleegd, ten nadeele van genoemde famihe Ten gemeentehuize werd nog een der bestole- nen verhoord. Een der gezusters is nog voorloopige hechtenis. Tegen heoen zijn nog twee verdachten voor den rechter-commissans gedagvaard. De goederen zijn naar Arnhe$» medegenomen. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De chef van den dienst der exploitatie, if. E C W van Dijk, komt ernstig in aanmer- king 'om aan de aandeelhoudersvergadenng te worden voorgedragen ter benoeming tot lid van de directie, in de plaats van ir. J. A. Kalff, die op 1 Juli a.s. ale zoodamg zal at- treden. Het ligt, zoo de heer van Dijk wordt be noemd, in de bedoeling van de directie dei Nederlandsche Spoorwegen, den heer J. V. Evers hoofdinspecteur, chef van den sta- tionsdienst, den heer van Dijk te doen opvol gen als chef van den dienst der exploitatie. DE UITLEVERINO VAN LIEBERMANN. Gister is Salomon Liebermann per stoom- schip naar Reval getransporteerd. Een sterke politiemacht bevond zich bij het schip toen Liebermann twee uur voor het vertrek aan boord ging. Hij scheen zeer nerveus te zijn. Aan den wal bevonden zich weinig menschCT en alles verliep rustig. Een Finsch detective reist tot Reval met het transport mede. Naar alle waarschijnlijkheid zal Liebennann Zaterdag te Amsterdam aankomen. a.s. KALENDERS. Een prachsche vtrjaarskaltnder. Wij ontvingfn van de Nationals Levens- verzeksring^-bank t« Rotterdam een exem plar van een verjaardagkalender, welken deze hank yoLeens ontwernen .van mevr. DE CONTRA-ACTIE IN HET STUCA- DOORBEDRIJF. In de gisteren in Den Haag gehouden be- sprekingen tusschen de besturen van par i]- en betrokken bij het landelijk collectief con tract voor het sucadoorbedrijf is overeenge- kuinen, dat deze besturen voor hunleden zullen verdedigen een contract voor den tijdsduur van drie jaren, waarin o.m. is op- genomen een vacantieregeling in te voeren in het derde contractjaar. Eenige andere zaken zullen in ten com- missie onder de oogen worden gezien. DE GASVERGIFTIGING TE MIDDEE- BURG. Gister is de 74-jarige vrouw, het tweed* slachtoffer van de gasbedwelming te Middel burg, eveneens overleden. DR J A NEDERBRAGT NAAR GENEVE. Dr.J. A. Nederbragt, chef van de afdee- ling Economische Zaken aan het departe- ment van buitenlandsche zaken, is naar Ge neve vertrokken, ter bijwoning van eenige vcrgaderingen der financieele controle-com- missie van den Volkenbond, waarvan hi] lid is, van het Comite Economique, wel te on- derscheiden van het Comite ConsuKatif van den Volkenbond dat na de Economische Con- ferentie is gesticht) waarvan hij correspoa- deerend lid is. De financieele controle-commissie verga- derd eenmaal per jaar en wel geregeld in ja nuari. Het Comite Economique vergadert vier maal per jaar, de eerste keer in Januan. Bei de vergaderingen treffen nu samen, zoodat dr. Nederbragt eenigen tijd in Genfeve zal blijven. Ed. EEN BEDRE1GING VAN DE TILB' 'RG* SCHE TEXTIELINDUSTRIE. In de Maandag gehouden zitting der Ka- mer van Koophandel te Tilburg bracht de voorzitter ter sprake de instelling van een nieuwe commissie tot onderzoek van de aan- spraken op safe-guarding der Bradfordscnt wollenstoffenfabrikanten. Dit gaat, volgens spr., »en ernshge be- dreiging vormen voor de Tilburgsche tex- tielindustrie. Besloten werd ter zake een adres tot am Minister van Arbeid te richten. In dit adres wordt o.m. gezegd, dat, komt het invoerrecht op wollenstoffen ad 33 1/3 pCt. in Engeland tot stand, het gevolg daar- van zal zijn de werkloosheid van duizendiii textiel-arbeiders in het district der Kamer. De Kamer geeft ten slotte aan de maatre- gelen, die de regeering naar haar meening dient te treffen. Deze zijn op dit oogenblik: stappen «e doen bij de Engelsche regeering, om haar te wijzen op het ongemotiveerde van een ^sa feguarding duty" op Nederlandsche produe- ten, vervaardigd onder gelijke arbeidsvoor- waarden, als die in Bradford gelden; verge- zeld met de aankondiging van een zelfde ta- riefsverhooging in Nederland op wollen en halfwollen manufacturen, als Engeland zij* plannen doorzet; als het invoerrecht in Engeland tot stand komt: de instelling op denzelfden dag van eenzelfde tarief in Nederland ter voorkoming van een volledig lamslaan onzer agw wo'- industrie. v. Aan de Kartiers van Koophandel in NMer< land zal adhaesie Jimrden jaevxaaad^/ - TSR. Zondagavcnd werd de vierde wedstnjd- avond gehouden van den Nat.oB.1en Tooneal wedstrijd in .Concordia georgamseerd door Het Klelne Tooneel". De voorziiter, de heer Slikker. opende met woord van welkom, in het bijzonder to de Ppcidentie-Politietooneel vereeniging „U. I. IN. D u A uit Den Haag. Spr. deelde tnede dat de laatste avond, welke 10 Februari a.s. zal plaats vinden, precies Lin half acht aanvangt, zulks in verband met de prijsuitreiking. ,Wij kunnen beginnen', zeide spr. nog, „want de zaal is vol", wat op zich zelf al een succes genoemd kan worden. M De tooneelvereeniging „D. I. N. D. D. A. trad voor het voetlicht met „De Distel blijspel in drie bedrijven door Jan Fabricius, eer boeiend stuk van het begin tot het einde. Toen geeindigd werd brak een luid aanhou dend applaus los, zoodat het gordijn, dat reeds was neergelaten, nogmaals werd opgehaald en den spelers een ovatie werd gebracht. SCHOORL. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan'- het Bureau van politie, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op alle werkda- gen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voor- werpen als gevonden gedeponeerd op 12, en 14 Januari 1929: Broche; metalen duimstok; handschoenen; banden van mantels en regenjassen; sleutels. Aanwezig en te bevragen bij d«, navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 12, 13 en 14 Jan. 1929 Passer, H. de Boer, Druivenlaan 16; pakje met inhoud, M. Boots, Achterdam 7; tompouce, R. de Vries, Dijk 30; kindersjaal, J. Burgering, Klein Nieuwland 2; giijs bontje, I. de Beurs, Spoorstraat 88a; paar kinderschaatsan, L. Lo- veling, Lieidelaan 33; kippenkorf, J. Reuss, Vogelenzang 9; huissleutel, J. Wijnker, Zeglis 83; kinderportemonnaie met inh., Jansje Bos, Wagenmakerstraat 10; R. K. Kdrkboekje, J. C, de Jong, Overdiestraat 34; kinderportemon naie, W. Eindebak, Wildemanstraat 6; deksel van een melkbus, H. van Lienen, Trompstraat 14; haakwerk, Langeveld (ondcrnemer autobus Alkmaar—-Helder) Kennemerstraatweg 97 sleutel, C. Jimmink, Bergerweg 42; portemon- naie met inhoud, koperen gordijnroede, A. Olie. Omval 11; astrakan handsehoen, mevr. Poorte naar, Doelcnstraat 11; draadtang, J. F. Burge ring, Klein Nieuwland 2. Wanneer men weder in het bezh is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van politie.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7