MEISJE WAT IS ER IN JE TASCHJE...? Zeeiijdingen Binnentand Restte nog verkiezing van een lid voor fief1 Burg. Armbfstuur wegens periodieke aftre- ding van den heer J. Kruk Czdie wederom werd herkozen Op den heer Jb. Dirkmaat Az. werd alsnog 1 stem uitgebracht. Verder werd door den voorzitter mede- deeling gedaan dat aan H. M. de Koningin Moeder, welke voor 50 jaren in ons land kwam, het navolgende telegram van Geiuk- wensch is verzonden: „Dankbaar gedenkende, dat God Uwe Majesteit gedurende 50 jaren aan ons volk v-erbonden heeft. bidt het gemeentebestuur van Broek op Langendijk U ook bij den voortduur Gods best en zegen toe" (w g.) P SLOT, Burgemeester Van Ged. Staten was terug ontvangen het ^esluit tot wijziging der begrooring 1928, met een kleme opmerking Goedgekeuro en aldus besloten. Van Ged. Staten is de goedkcuring ont vangen op de tijdelijke geldleening groot 1/ 10000 Bericht van goedkeuring op de school- geld regeling Van den Inspecteur der Directe Belastingen ikwam bericht, dat de raming der Gem ink. belasting te laag is en alzoo van f 210000 is verhoogd tot f 30000. Van denzelfde kwam bericht, dat't aandeel in de kwade posten, groot 1520 zijnde 1/3, hierna 180 is geraamd. Van denzelfde, dat voor onderhoud van ge- bouwen, enz. ten laste der gemeente komt [f 985 83 En dat het aandeel in de icwade posten der personeelsbelasting bedraagt If 92 09. Van Ged. Staten was bericht .ingekomen dat het onderzoek der begrooting nog niet is afgeloopen. A1 deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was een verzoek van de Ver- eeniging tot bevordering van den arbeid van minderwaardige arbeidskrachten om subsidie van 50. Gezien de nuttigheid dezer instel- ling wenscht de heer Smak wel hieraan te geven De heeren Zuidam en Kamp zijn er ook wel voor te vinden, maar de eerste vindt de contributie te hoog. terwijl Kamp gaarne zou willen zien, wat we er voor terugkrijgen, •wanneer er iets plaats zou vinden in de ge meente. De voorzitter vond het onderwerp belang- rijk genoeg, maar wenschte eerst eens af te wachten, hoe de zaak loopt, met het oog op wat in het adres vermeld staat. Goedgevonden Verzoek ingekomen van de Kon. Ned. Politiehond-vereeniging voor een maximum- contributie van 10. Werd afwijzend op beschikt Van het Prov. Bestuur van Noord-Holland is ingekomen een nieuw ontwerp-regeling omtrent de salarisen van Burgemeester, Secre- taris en Ontvanger. Vermeld werd in het ontwerp, dat volgens het zielenaantal aanspraak gemaakt kan wor- den op de 3t klasse. Op 1 Jan 1919 is de gemeente geplaatst in de 4e klasse in verband met vcrschillende antecedenten, zooals marktwezen, vervoer, vreemdelingenverkeer, enz. De vraag komt in het adres naar voren om het oordeel van B. en W en Raad te verne- men. De voorzitter was van meening in de 4e klas te blijven, waar de gemeente in geplaatst is Wethouder Ooijevaar kwam het voor, dat dezelfde regel als voorheen nog geldende is en hij wenscht ook in de 4e klasse te blijven. De heer Koedijk zeide, dat het niet slechts het geval is met de klasse alleen, maar prac- fisch komen we voor het geval te staan dat wanneer wij in klasse 4 blijven staan er nog verhooging kan plaats vinden, ten opzichte van buigemeester en secretaris zou hij er zich wel mee kunnen vereenigen, maar wat de ontvanger betreft, staat hij nog op hetzelfde standpunt als voorheen, waar het bij dezen man een dagtaak betreft, en hij wenscht zich daar dan ook tegen te verzetten. Het verwonderde spr., dat we in aanmer- king komen voor verhooging. De heer Ven vroeg of het ging om de verhooging en vond, dat de tijd er niet voor is om te verhoogen. 10 jaren terug was de levensstandaard veel hooger. Uit de verdere besprekingen bleek, dat de heeren Smak, Zuidam, Ven en Kamp eenparig van oordeel waren, dat er met klem van re- denen op aangedrongen moest worden bij Ged Staten om de gemeente in de 3e klasse terug te brengen. Aldus besloten. Verder kwam aan de orde een voorstel van B. en W om een verzoek van het bestuur der Bijz. School in te willigen en wel in de ge- heele school en de 2 nieuw te bouwen lokalen centrale verwarming aan te leggen. De kos- ten zullen pl.m. 4000 bedragen Werd aldus besloten dit verzoek toe te staan. Voorstel B. en W. om het zuidelijk school- lokaal der openb. lagere school, ook in ver band met het 7e leerjaar, te vernieuwen en het aanschaffen van nieuwe banken daarvoor. Kosten der verbouwing zullen pl.m. 500 bedragen. Aldus besloten. Voorstel B. en W. tot wegverbreeding bij de Doopsgez. kerk. In de vorige raadsverga- dering is alreeds hierover gesproken om de voormuur van het huis ten Zuiden der kerk 2 M. achteruit te plaats. De kosten zijn ge raamd op 300. In verband met de inperking dezer voormuur, was gemeld aan den kerke- raad, dat het gewenscht wP" om ook het hek voor de kerk dan terug te atsen, en be- reids is bericht ontvangen dat de kerkeraad daartoe genegen is, wanneer de gemeente de kosten van verplaatsing op zich neemt. De heer Koedijk vond het een ge'ukkige gedachte dat de weg daar verbreed wordt en was voor het voorstel. Aldus besioten. Bij de rondvraag dankte de heer Kamp den Voorzitter voor de hartelijke woorden tot hem gesproken en zeid^ dat hij ook met weemoed gedenkt aan de plaats we'ke hij thans in- neemt van wijlen de"* heer R. Slot. Spr. dankte ook den raad voor de felieita- tie en zeide verder dat hij de belangen der gemeente hoopte te beharhgen en dat hij de belangen der \rijzinnige- en arbeiderspartij boopt te verdedigen. Spr. zou verder gaarne rien dat er een scHrijven geridit werd aan de befrokken ge meente dat spoedig met de verbneding van den Twuyverweg card begonnen, daar de ze nog zeer gevaariiik is, ook voor degenen welke er op hun rijwiel langs gaan. Verder zou spr. gaarne zien dat de poll- tie-verordening veranderd werd, dat in den vervolge, wanneer er nieuv/e hekken geplaatst moeten worden, deze niet met scherpe punten mogen zijn. Hierna sluiting. MEDEMBLIK. Een onzer visschers achtte zijn netten, welke door de vorst in zee waren gebleven, verloren; toen de dooi echter inviel kon hij erbij komen Het bleek nu, dat de netten on- beschadigd waren. Hij kon bovendien een vangst ophalen van 10.000 haringen. beverwijk. Op de bolbloemenveiling verscheen deze week een inbrenger met 4000 stuks, van de soort W.m. Pitt, die door een kooper voor f 600 gekocht werd. HEEMSKERK. Hicr doet zich bij den boekhandelaar P. H., door verwonding aan een snijker, een ge val van bloedv.rgiftiging voor. Onm.ddellijk ingeroepen geneeskundige hulp heeft tot dus- ver gelukkig erger voorkomen. Ds. Joh. IJzerman te Heemskerk, die voor enkele weken een beroep ontving naar de Nederl. Herv. Kerk te Oude en Nieuwe Wetcring heeft dit bercep afgeslagen. 1NLIJVING LICHTING 1929. Op 1 Februari a.s. zai eene inlijving van dienstpiichtigen der lichting 1929 plaats hebben voor: de Compagnien Hosnitaalsol- daten (ziekenverplegers), de Luclitvaartaf- deeling, de Onbereden-Artillerie, de Bere- den-Artillerie, de Infanterie, de Compagnie Intendancetroepen, en de Cavalerie. UITGEEST. Hier is enkele weken terug een procedure aanhangig gemaakt tusschen den heer R., cafe'houder en den verzekeringsagent Z., ter zake dat laatstgenoemde door den heer R. eene brandverzekeringaanvraag liet teekenen doch verzuimd had dit stuk door te zenden Inmiddels brandde het bewuste perceel af en op grond van geen aanvraag ontvangen te hebben weigerde de betrokken assurantie Mij. tot uitbetaling der schauepenningen. Hierop sprak de heer R. de verzekeringsagent aan tot volledige vergoeding waar laatstgenoem de niet toe bereid was. Wij vernemen echter dat de betrokken as surantie Mij. deze zaak tot beider genoegen heeft opgelost. NOORD-SCHARWOUDE. De afd. der S. D. A. P. kwam in huishou- de'ijke vergadering bijeen. Voor de geweste- lijke vergadering op 27 Jan. a s. te Alkmaar, werden als afgevaardigden aangewezen de heeren J. Visser en J. Zeeman. Op deze ver gadering zal o.m. tegenwoordig zijn het Tweede Kamerlid mr. J. E. W Duys, voor het uitspreken van een verkiezingsrede. Voor het congres op 10, 17 en 18 Febr. in Nijme- gen te houden, werd de heer A. Keppel geko- zen. De heer P K., alhier, geraakte met zijn auto te water aan de Tweewegen te Wierin- gerwaard, tengevolge van den slechten weg. Door spoedige hulp werd de heer K. met behulp van een ladder uit zijn netelige posi- tie gered. Door de firma Blaauwboer Kos- sen van Schagen is de auto uit het water ge- haald. De Ijsclub „Voorwaarts" kwam in jaar- vergadering bijeen in het lokaal van den heer J. de Bakker. Tegenwoordig 8 leden. Afwe- zig wegens ziekte het bestuurslid K. Wage- naar Kz. Opening door den voorzitter, den heer J. Ootjers. Notulen gelezen en goedge keurd. Verslag door den Penningm. over zijn gehouden beheer over het boekjaar 1928 Ontvangsten 462.60 en uitgaven 264.63; saldo 197.97. Door den penningm. werd als toelichting nog opgemerkt dat er na nieuwjaar al meer is uitgegeven dan er in kas was, zoodat hij al in voorschot is. Besloten werd dan ook om zoo spoedig mogelijk bij de bouwers en belangstellenden rond te gaan om een extra heffing van 50 cent per wagen te heffen, naar het opgegc- ven kwantum van de laatst gehouden kool- lelling. De Comm. die bij de belanghebben- den rond zal gaan bestaat uit de volgende personen. De wijkverdeeling is als volgt Westkant: Vanaf het Zuideinde tot de Gasfa- briek de heeren I J. Khan en G. Bakker. Ver- volgens tot en met de Pikstraat: K. Lange dijk en K. Barten Gz. Vervolgens tot en met de Molenkade: H. Reek en C. v. Nienes. Ver volgens tot en met de Conservemabriek: P Swager en I<. v. Dijk. Vervolgens tot en me» Abr. Borst: K. Wagenaar Wz. en F. Appel. Vervolgens tot het einde C. Hopman en Jn Zijp. Voor den Oostkant vanaf het Zuidein de tot de Rooster: S Groot en C de Ruiter. Vervolgens tot de Langestraat: M. Visser en F. Smit. Vervolgens tot cafe Dekker: J. Lin deboom en J. Kater De Achterbruggrach* tot het einde: P. Swager Kz. en N. Stam. Deze comm. is tevens benoemd om de rege ling op zich te nemen van het ijshakken. De vacature ontstaan door het vertrek van R. Kuiper werd in de Comm. weer aangevuld door de benoeming van F. Appel Bestuurs- verkiezing. Aftreden moesten de heeren C Keeman Cz. en H. Swager Jz. welke weer met meerderheid van stemmen opnieuw wer den gekozen, wat door beide heeren werd aangenomen. Verslag van den kapitein van de IJsboeier den heer Goudsblom. Al her materiaal daarvoor noodig is weer aange vuld met nieuwe kloeten en alles is in goede orde. Vervolgens werd er nog een commissi" benoemd om de lijsten klaar te maken en de wijken te verdeelen voor de commissieleden zoodat zii weten wat ieder volgens de kooltel- ling verplicht is bij te dragen in de extra hef fing. Daar de rondvraag niets opleverde sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen. EGMOND AAN ZE£. Door den voorzitter van de Ver tot Bevor dering van het Vreemdelingenverkeer is bij de Kroon beroep aangeteekend tegen het be- sluit van het dagelijksch bestuur dezer ge meente, waarbii vergunning is verlcend aan G. Dekker tot bet bouwen van een vischroe- kerii a? a den Water toren weg. natuurlyk ook een doosje Lakerol, want die maken de keel zoo ongevoelig bij koud en vochtig weer. Met Lakerol blijfl ge iedere kou de baas. 50 ct. per doos. Bii alle Apoihekers en Drogisten. Hoewel de huidige belastingplaatjes nog een half jaar gel dig zijn, sihijnen som- migen het /oordeeliger te vinden het maar heelemaal zonder plaatje te doen. Door de politie werden dezer dagen vier personen des- wege op de boi gezet. In verband met de radio-distributie werd door het hoofd der opembare school verzocht van gemeentewege een proef te nemen met de radio-schooluitzending. B. en W. hebben hier op bericht, dat het college niet tof deze proef- neming zal overgaan, aangezien het het nut van radio op de O. L. school alhier niet kan inzien. stoomvaartlijnen! STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Enggano (uitr.) 16 Januari v. Londen. Chr. Huygens (uitr.) 15 Januari v. Pelawan Johan de Witt (uitr16 Jan. te Port Said. Prinses Juliana (uitr.) 16 Jan. te Southamp ton. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. Baarn (thuisr.) 14 Jan. v. Guayaquil. Commewijne 13 Jan. v. Barbados n. Para maribo. Merope 15 Jan. v. Salonica n Volo. Oberon 16 Januari v. Syra n. Calamata. Poseidon 16 Jan. v. Malta te Alexandria. Stuyvesant 12Jan. v. Barbados n. Trinidad. Aurora 15 Jan. v. Rott. te Gibraltar. Bennekom (uiutr.) 14 Januari te Curacao; vertr 10 Jan. n. Cristobal. Eos 14 Januari v. Palermo n. Algiers. Ganymedes 15 Januari v. Bourgas te Varna Ilos 15 Januari v. Alicante n. Carthagena. Jan van Nassau 14 Januari v. Callao n. To- copilla. Juno 15 Jan. v. Algiers n. Malta. Tellus 15 Januari te Barcelona v. Alicante. ROTTERDAMSCHE LLOYD Indrapoera (thuisr.) hedenmiddag 3 uur voorgaats van den N. WaLrweg. Samarinda (uitr.) 16 Januari te Antwerpen. Tapanoeli (thuisr.) 16 Januari v. Padang. Garoet (thuisreis) 16 Januari te Suez. Indrapoera (thuisr.) 15 Januari v. Cowes. Kota lnten(uitr.) 15 Januari v. Suez. Kota Radja 16 Januari v. Bath via te Soera- bapa Sibajak 16 Januari v. Batavia n. Rotterdam. Slamat (uitr.) 15 Januari v. Tanger. HOLLAND AMERIKA-LIJN. Edam 15 Januari v. New Orleans n. Rot terdam. Nieuw-Amsterdam 16 Januari v. Rotterdam naar New York. Glamorganshire 12 Januari v. Antw te Ta- corna. Lochgoil, Pacifickust n. Rotterdam, 12 Ja nuari te Seattle. HOLL AN D-OOST-AZIE-LI JN. Zosma (thuisr.) 16 Januari v. Sabang. Oldekerk 16 Januari v. Antwerpen te Rott. HOLLAND-AUSTRALIE L1JN. Arendskerk (uitr.) 15 Januari te Antwerpen. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN. Kieldrecht (uitr.) 16 Jan .ari v Madras. Eemdijk,15 Januari v. Bombay te Karachi. HOLL AN D—AFRIK A-LIJ N Heemskerk 16 Januari v. Hamburg n. Ant werpen. Randfontein (uitr.) 15 Januari te P. Soedan. Billiton, Antw. n. Amst. pass. 16 Jan. Vlis- singen. Nias (uitr.) 14 Januari te Beira. Nieuwkerk (thuisr.) vertr 17 Januari van Duinkerken naar Antwerpen. Isleworth (uitr.) 16 Januari te Kaapstad ver- wacht. Rietfontein 16 Januari v. Hamburg n. Am sterdam. HOLLAND-WEST-AFRIKA-LI IN. Kielstroom (thuisr.) 14 Januari te Freetuwn. Peursum (thuisr.) 15 Januari te Lagos. Reggestroom (thuisr.) 14Januari v. Takora- Rijnland (thuisr.) 14 Januari v. Freetown. IJstroom (uiutr.) 14 Januari v Freetown. Tabanan (thuisr.) 14 Januari v. Las Palmas. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-L1JN. Alcor 15 Januari v. Rotterdam te Santa Fe. Algenib (thuisr.) 14 Januari v. Bahia. Thuban (uitr.) 15 Januari v. Oporto. KON. HOLL. LLOYD. Gelria 16 Januari v. Amsterdam naar Zuid- Amerika. Maasland (uitr.) 15 Januari nam. 8 uur v Hamburg. Zeelandia (thuisr.) 15 Januari v. Lissabon. JAVA—CHINA—JAP AN-LIJN Tjimanoek 13 Januari v. Cliinwangtao te Hongkong. Tjibesar 15 Januari v. Soerabaja te Shang hai. JAVA—BENGALEN-LIJN. londowoso, Calcutta n. Java 15 Januari v. Rangoon HANNETON-LIJN Stad Haarlem (uitr.) 15 Januari te Kosario. EMZETCO-LIJN. Jonge Jacobus 16Januari v. Napels te Ge nua. GEVOKDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politic, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden op 15 en 16 Jan. 1929: hondehalsband met penning: unster; duimstok; bos sleutels; handschoe nen; banden van regenjassen en -mantels; huissleutels. Aanwezig en teb evragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 15 en 16 Januari 1929: belastin?plaatje in etui, L. Vogelpoel, Zeglis 8; donkergrijze handschoen, A. Hemels, Clarissenbuurt 15; manchesterjas, J. Molenkamp, Zocherstraat 39; double manchetknoop, M. E. de Looze, Roemer Vis scherstraat 12; hondebel. penning, J. Boots, Koningsweg 1lederen tasch inh. boeken enz., A. Pannekeet, Laat 74; priize wollen hand schoen, K. Schermer, Rochdalestraat 10; rijwielplaatje in etui, S. Pijper, K. v. 't Veer- straat 14; glace heerenhandschoen, P. J v. d Hooff, Snaarmanslaan 52; bandafnemer, H J. Bieman, Uitenboschstraat 42; armband- horioge, N. Lijnbach. Geest 53; alpinemuts, K. Rol, van Leeuwenhoekstraat 14. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van politie. Schepeii in den storm. DEENSCH SCHIP IN NOCD. Het Deensche viermast-stoomschip „Chi- li" is bij het fort „De Nolle" op de hoogte van Vlissingen met zijn schroef in de boei geraakt en heeft daardoor zijn anker met ketting verspeeld. Het schip heeft assistentie verzocht, welke inmiddels gekomen is. DE DRIE LOSGERAAKTE SCHEPEN GEVONDEN. De drie te Schiermonnikoog door den storm weggeslagen vrachtscbepen zijn op het Friesche Wad door de motorreddingsboot „Insulinde" teruggevonden. Zij trachtten op eigen kracht het eiland te bereiken. Bovenstaande twee berichten zijn reeds opgenomen geweest in een deel van ons vorige nummer.) Tegen den dam gestagen. Het visschersvaartuig, toebehoorend aan J. Terdstra, wonend te Schiermonnikoog, is tijdens den storm van gisternacht aldaar te gen den dam g.slagen en belangrijk bescha- digd. EEN RAMP BIJ HOEK VAN HOLLAND. Het Estlandsche stoomschip „Valka" gestrand. De reddingsboot omgesla- gen. De acht opvarenden verdronken? Onder de telegrammen in ons vorig num- r.ier deeiden wij reeds de stranding mede van het Estlandsche soomschip „Vaika" op de Maasviakte voor den Waterweg, waarheen dreddingsboot „De pnns der Nederlan- den" te huip trok. In een deel der oplage van gisteren konden wij nog het volgende aaa- vullende telegram opnemen: De reddingsboot „De prins der Neder- landen" was hedenmorgen van Hoek van Holland uitgevaren om hulp te verieenen. Omstreeks half twee werd van de „Val- ka" via Schevemngen-Haven een draadloos telegram ontvangen, meldende, dat de red dingsboot bij haar pogingen, om het schip te bereiken, in den storm was orng'slagen. Hieraan werd toegevoegd: „Men sinking". Van Scheveningen-Haven werd het Deen sche stoomschip gevraagd, een reddingsboot uit te zetten om de Hollandsche mannen, die in nood verkeerden, te hulp te komen. De „Valka" antwoordde: „Onmogelijk!" Van Hoek van Holland uit was het om- slaan van de reddingsboot niet gemerkt. Er waren 8 personen aan boord, n.l. de schip- per Klooster, de eerste-machinist Meiboom, de 2de machinist Tlmmers. en 5 matrozen, te weten De Groot, van Asperen, Muilwijk, Verwey en Starrenburg. Alle mannen waren gehuwd. Te Hoek van Holland heerscht groote consternatie. De loodsbootautoriteiten heb ben onmiddellijk maatregelen genomen om te trachten, nog redding te brenger. Tegen half drie is de motorreddingsboot van Stellendam uitgevaren, om te trachten, de bemanning te redden, hoewel hierop wei- nig hoop bestaat. De vtrslaggever van de N. R. Ct. meldde gisteravond uit Hoek van Holland: Een koude winterdag, met Fellen Noorden wind, met sneeuwjacht en met zonneschijn heeft plotseling rouw gebracht over Hoek van Holland, het kleine stukje Rotterdam aan den mond van den Nieuwen Waterweg Want wat gistermiddag eerst nog ernstig werd gevreesd, toen, voor de buitenstaanders al spoedig werkelijkheid is ge worden, is thans voor hen, die zoo nauw bij de ramp zijn betrokken, de acht gezinnen van de op varenden der verongelukte boot, na uren van tergende onzekerheid, wel verpletterende waarheid geworden. Immers, zoo het al aan enkelen van de kleine schaar dappere man nen, die waren uitgevaren om de helpende hand te bieden, geiukt zou zijn, nadat hun boot was gekante'.d, zich vast te klemmen aan de reddingslijnen langs den wand, de felle, snijdende kou moet hun krachten snel hebben uitgeput en op het oogenblik acht men het uitgesloten, dat nog een van de mannen van deze reddingsboot in leven is Acht menschen hebben het leven verloren op het oogenblik dat zij uitgingen om mogelijk dat van anderen te redden, acht mannen en vaders in het geheel laten zij 37 kinderen achter zijn een heldendood gestorven. Schipper van der Klooster laat zes kinde ren na, Timmers vier, de Groot tien, Muyl- wijk vier, Verwey drie en Starrenburg tien Kapitein v. d- Klooster heeft zich o.a. on- derscheiden bij de ramp van de Soerakarta en de Schelde in Maart '25 en bij het ver gaan van de Stuart Star. Hij was de opvol ger van schipper Jansen, die bij de ramp van de Berlin een werkzaam aandeel in het reddingswerk heeft gehad. De matroos Telgrom die wel tot de vaste bemanning van de Prins der Nederlanden behoorde, is niet mee uitgevaren, omdat hij, toen het alarmsein kwam, een eind buiten Hoek van Holland aan het werk was en men geen tijd meer had hem te waarschuwen. In zijn plaats is toen geheel vrijwillig de ma troos Starrenburg meegegaan. Toen hier het bericht kwam, dat de „Val- ka" was gestrand op de Maasviakte, nabij de Hinderribbe, en dat het schip hulp verlangde, is de zeesleepboot „Gouwzee" van L. Smlt en Co's Internationalen sleepdienst uitgeva ren. Dit schip kon echter geen zee houden, waarna de zooveel grootere „Gele Zee" van dezelfde reederij is uitgegaan. Maar deze boot heeft zooveel diepgang, dat zij toch niet dicht bij het gestrande vaartuig kon komen. Vooral ook hierom is toen de reddingsboot „Prins der Nederlanden" zee in gestuurd, om eventueel te helpen de trossen uit te bren gen. Om tegen tweeen werd toen van den marconist van de „Valka" het bericht opge- vangen: Lifeboat sapsised; men sinking. Dadelijk heeft Scheveningenhaven toen te-; ruggeseind, of men van de Valka niet een reddingsloep kon uitzenden, om de mannen van de Prins der Nederlanden te redden, maar het antwoord luidde: „Itnpossible". Daarna is de reddingsboot van Stellendam dit is de motorreddingsboot „Koningin Wilhelmina", schipper A. Jager verzocht uit te varen. Kort daarna is van Goeree be richt ontvangen, dat men daar de „Prins der Nederlanden" had zien drijven, met den kiel naar boven. Naar wij van andere zijde vernemen, drijft de reddingboot niet, maar ligt zij met den mast en de schoorsteenen vast in het zand, ten Noorden van de „Valka". Hooge brekers rollen over het schip en het wordt onaanne- melijk beschouwd, dat er nog een levend we- zen bij in de buurt zou kunnen zijn. Inmiddels zat men in den Hoek van Hol land niet stil. Kapitein Slis, de schipper van de thans op de helling liggende „President van Heel" een zusterschip van de „Prins der Nederlanden" is met vijf man aan het werk getrokken om de vlet no. 2 uit te rusten voor een tocht naar de Maasviakte, om te zien, of er nog iets te redden viel. Oliejassen, waterlaarzen, lantaarns, reddingsgordels en lijnen werden aan boord van de in de bergha- ven liggende notedop gebracht. Onder zeer groote belangstelling is de vlet tegen 4 uur van Hoek van Holland vertrokken. De be manning bestond uit kapitein Slis, Verwey een broer van den vermisten matroos A. Benard, J. Benard, v. d. Ster en v. d. Vlies. Deze laatste is de eenige overlevende van de ramp met de „P resident van Heel", welke in October 1920 voor den Hoek van Holland is gebleven, toen zij was uitgevaren om naar de „Prins der Nederlanden" te zoeken. De „Prins der Nederlanden" is toen behouden teruggekeerdde „President van Heel" is omgeslagen, acht menschen hebben daarbi] toen het leven verloren. De motorboot „Fre" sleepte de vlet de Berghaven uit en den Waterweg op. Het lag in de bedoeling, via het kanaaltje door het eiland Rozenburg naar de Oude Maas te gaan, om zoo voor Oostvoorne op de Maas viakte te kunnen gaan kruisen. Later op den avond is hier bericht ontvangen, dat de vlet inderdaad voor Oostvoorne is aangekomen. Het laat zich moeilijk indenken, wat deze menschen hebben uit te staan. De vlet is een open roeiboot van pi m. 7 meter lengte. De opvarenden waren dus bloot gesteld aan dc bijtende kou, de verblindende sneeuwjacht en het overkomende water Terwijl men bezig was deze vlet klaar te maken, trachtte de „Indrapoera", het motor- mailschip van den Rotterdamschen Llvod, binnen te komen Dat dit in verband met de hooge zeeen nog niet zoo gemakkelijk was, blijkt oa. uit de omstandigheid, dat de kapi tein den loods een geschenk voor zijn vrouw heeft aangeboden, uit dank voor de verleende assistentie. Tegen kwart over zes is de brigade van den Zuidwal teruggekeerd. Een van de deel- nemers vertelde het volgende: Zoodra de ramp van de „Prins der Neder landen" bekend was geworden, is de vrijwil- lige reddingsbrigade van de knip gemobili- seerd. In twee ploegen is deze brigade den Waterweg overgezet Men had het noodige materiaal, zooals zuurstofapparaten, dekens, een brancard en veriiandkisten bij zich. De eerste ploeg is dadelijk langs den Zuid- pier zoo ver mogelijk naar den zeekant ge- gaan, om daarna langs de kustlijn te zoeken. De andere ploeg is schuin door de duinen getrokken. Later zijn de ploegen weer bij el- kaar gekomen. Onderweg ontmoette men een jager, die zich bij het troepje aansloot en als gids goede diensten heeft bewezen. Men is tot aan den mond van de Oude Maas door- geloopen, zonder iets te vinden. Daarna is een patrouille nog verder door gegaan land- waarts in, de rest is teruggekeerd, onderweg posten achterlatend, welke de wacht langs de zee zouden houden. Op den terugweg heeft men nog een grle- zelige vondst gedaan, n.l. een in verren staat van ontbinding verkeerend lijk, vermoedelijk afkomstig van de ramp van de „Christian Michielsen". Het lijk zal spoedig worden ge- borgen. Den geheelen nacht zal langs de kust wacht worden gehouden. Een onderhoud met loodscommis- saris Vruggink. In een onderhoud dat de verslaggever der N. R. Ct. met den heer Vruggink had, zeide deze o.a., dat bij Noordelijken wind de zee bij de Maasviakte zeer onstuimig is. Het is dan zeer ondiep en men heeft daar zeer zware grondzeeen, welke uiterst gevaar- lijk zijn. Vermoedelijk is de „Prins der Ne derlanden" door zulk een grondzee opgepakt en omgesmeten. Dat reddingsbooten van dit type bij ten zwaren storm zee kunnen houden is nog in November gebleken, toen de „Chris- tian Michielsen" bij Hoek van Holland is gestrand. Maar de zware brekers en de hoo ge golven zijn toch ook weer heel iets an- ders dan grondzeeen en 6en van deze zeegn is de boot nood'ottig geworden. De loodscommissaris achtte het niet waar- schijnlijk dat de „Prins der Nederlanden" met mast en schoorsteen in het zand zal blij ven vastzitten. Deze zouden spoedig zijn af- geknapt. Hij gel oof t veel eer aan het andere bericht, dat de gekantelde boot afdrijft in de richting naar het Goereesche gat De heer Vruggink had iuist bericht ont vangen dat van de „Valka" was geseind, da] de toestand aan boord steeds slechter were en dat de bemanning't schin wenscht te ver-

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6