Pluiinveeteelt Rechtszaken Buitenland Tot predikant bij de Herv. Evang. te X/inschoten is beroepen de heer J. A. Raabe L:e Burg op Texel. Prinses Juliana zal haar colleges aan lie Leidsche Universiteit hervatten op Dins- idag 22 Januari in het gebouw van de kweekschool voor zeevaart. Dit college wordt gegeven door proi. dr. W. B. Kristensen, noogleeraar in de geschiedenis der godsdien- sten in het algecneen en de phaenomenologie yan den godsdienst. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 20 Januari 1929. Groote Kerk, voorm. 10.30 uur, Ds. Deet- man. (Bij koud weer in de Consistoriekamer Woensdagavond 7 uur in de consistorieka mer, Ds. Hak. Kapel, voorm. 10 uur, Ds. Hak. Avond 6 uur, Ds. Verwaal. Avond half 8 Jeugddienst, Ds. L. D. Poot, van Haarlem. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur, Ds Meijer. Avond 5.30 uur, Ds. Meijer. Hei- deib. Cat. Zond. 34 Hersteld Aposiolische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 5 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Evangelisch-Luthersche Gem. Jeugddienst van de Federatie. Rem. gemeente half elf, Ds. H. Cramer. Rem. pred. te Gouda. Luthersche Kerk, n.m. 7 uur, Dienst van de Vrijzinnige Jeugdkerk 13—19 jaar, o.l v. Ds. A. M. van de Laar Krafft, van Rotter dam. LEGER DES HEILS. Zaterdag 19 Jan., 8 uur n.m., Openlucht- tamenkomst op de Steenenbrug. Zondag 20 Jan. 7 uur v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 uur n.m. Openluchtsamenkomst op de Paardenmarkt. 8 uur n.m. Heilsbijeenkomst. Dinsdag 22 Jan. 8 uur n.m. Soldatenmee- m5onderdag 24 Jan. 8 uur n.m. Openbare "eil«"8fflTDEOM0EVIN0. BERGEN, 's avonds 7 uur, Ds. v. d. Kie- boom. ,,Looft den Heer", Vereeniging tot Verbrei ding der Waarheid, in de Boschkapel, Kerke- laan 17, voorm. 10 uur, dienst. 12.15 Zondagsschool. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, Ds. Wcs- tr a Rechtz. Herv. E. V. „Maranatha", 10 uur vm, de heer Dun, van Alkmaar. DIRKSHORN, voorm. 10 uur, leeuw. DRIEHUIZEN, voorm. 10 uur, geen dlGROOT-SCHERMER, voorm. 9.30 urn Ds. Rooker. HEILOO, voorm. 10 uur, Ds. Eilerts de 1 Iaan. Evangelisatielokaal, v.m. 10 uur, Ds. w. A. Hoek, van Amsterdam. H.-HUGOWAARD, voorm. 10 uur, Ds Bockc OTERLEEK, voorm. 10 uur, Ds. Loijsen^ STOMPETOREN, voorm. 10 uur, Ds He|&HERMERHORN, voorm. 10 uur, Ds. Boerendonk. VEENHUIZEN, voorm. 10 uur, Ds. v. Baalen. URSEM, voorm. 10 uur, Ds. Kruizinga. OBDAM, geen dienst (vacature). ZUID SCHERMER, voorm. 10 uur, Ds Groot. Ds. de opvorderde. Laatstgenoomde vlel hier- mede van zijn voetstuk: hij bleek n.l. allerminst de Hilversumsche makelaar te zijn, voor wien hij zich had uitgege- ven; in werkelijkheid was hij een ge- wone kellner! En zoo kwarr het dat de 53-jarige pseudo-makelaar G. B. en zijn compag- non in de comedie, de 46-jarige W. J. N., die een „echte" makelaar is, zich giste"- middag terzake v. n oplichting voor de reeds vermelde 5000.hadden te ver- antwoorden voor de Vierde Kamer der rechtbank te Amsterdam. B. verklaarde dat N. hem had ver- zocht, zich valschelijlc uit te geven voor den bekenden Hilversumschen make laar, omdat N. geld noodig had. N. da-r- entegen beweerde dat hij stel'ig geloofu had, dat B. opdracht had, de huizen te verkoopen. Voorts verzekerde N. dat hij de 5000.aan B. heeft gegeven en er zelf 300 provisie van heeft genoten Het O. M. zeide, dat het zijn vaste overtuiging was dat N. in de gehaole transactie in de hoofdrol heeft gespeeld. N. is de man geweest, die B heeft ge- bruikt om aan geld te komen Spnoein- de de oplichting zeer geraffineerd; de eisch tegen N. luidde een jaar en drie maanden en tegen B. vier maanden gevangenisstraf. Voorts wees do officicr er op dat N. onlangs op het parket is ge weest in verband met een pas, welke hij noodig had om naar het buitenland te gaan. Uit vrees voor vlucht verzocht hij daarom N.'s onmiddellijke gevangsino- ming. Provinceaal nieuws ESMOND AAN ZEE. De heer C. Sloot, die volgens de Oud-Ka- tholieke lijst de plaats moest innemen van het vertrokken raadslid mevr. Glas-Prins, heeft daarvoor bedankt. Aan de beurt is nu de heer L. Dekker. WARMENHUIZEN. Vereeniging voor Verz. tegen Ziekenhuisvcr pleging, alhier, in't cafe Wester. Onder voorzitterschap van den heer H. E Dijken werden eerst de steeds voorkomend'- punten der agenda behandeld, waarna de twee belangrijkste onderwerpen dezer verga dering aan de orde werden gesteld, n.l. vast- stelling van maatregelen tot herstel van den ongunstigen financieelen toestand en samen- steiling der agenda voor de a.s. algemeene jaarvergadering. Het jaar 1928 is door veelvuldige opname van patienten in ziekenhuizen zoo abnormaal ongunstig geweest voor de vereeniging, dat tegenover een batig saldo van't vorige jaar ten bedrage van 500.een nadeelig saldo ad 600 ontstond! Deze toestand wijst zeker op het bestaansrecht der vereeniging maar stelde het Bestuur voor een moeilijke taak. Reeds werden voorloopige maatregelen ge troffen, om aan alle verp'ichtingen te kunnen blijven voldoen, maar het bestuur zal in ver band hiermede aan de Algem. Verg. voorstel- len, de contributie tijdelijk van 214 cent tot 314 cent per betalend lid te verhoogen. In verband met dit belangrijke voorstel is het zeer gewenscht, dat de leden in grooten getale ter alsrem. vergadering komen. De daardoor te toonen belangstelling in de grootste plaatselijke vereeniging zal door het steeds actieve bestuur ten hoogs'e worden gewaardeerd ZWAAR LETSEL DOOR SCHULD. De Haagsche rechtbank heeft een chauf feur uit Den Haag, aan wiens schuld het te wijten zou zijn geweest, dat hij in den avona van den 19en Juli van het vorige jaar op de Koninginnegracht met een door hem bestuur- den automobiel in aanrijding is gekomen met een motorrijwiel, welks bestuurder tengevol- ge daarvan ernstig werd gewond, terzake van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel dcor schuld, veroordeeld tot t 200 boe- te subs. 40 dagen hechtenis. De eisch was drie maanden gevangenisstraf. ERNSTIGE OPLICHTING. Op 1 Maart 1927 werd zekere heer van der V. er door den makelaar van E. van in kennis gesteld, dat eenige perceelen in Pieter Nieuwlanderstraat en Dapper- straat te Amsterdam te koop waren voor 50.000.—. De heer van der V. toon- de zich niet ongeneigd de huizen te koo- pen, voor er ecnt r deflni? eve stappen konden worden ondernomen, vernam hij dat de perceelen al verkocht waren De heer van der V. beschouwde de zaak als afgedaan, doch toen hij kort daarna hoorde dat de verkoop niet was doorge- gar.r, stelde hij zich in verbinding met den makelaar W. J. N., van wien de be- tref'ende medeuc ling afkomstig was. N. vertelde den heer v. d. V. dat hij de huizen niet meer in handen had; hij zou hem echter in aanraking brengen met den bekenden, als tusschenpersoon op- tredenden makelaar B. uit Hilversum Kort daarna had ten kantore van N. een conference plaats, waar dc heer van der V. en zijn broeder kennis maakten met den heer B., die hen als de makelaar uit HiWersum wera voorgestcld. Men kwam overeen dat de gebroeders van de V. de bewuste perceelen voor 50.000.zou- den koopen. Naclat de heer B., naar hij voorga* wegens drukke werkzaamheden vertrokken was, verzocht N. dt gebroe ders of zij de contracten wilden teeke- nen. De heeren van der V. waren daar- toe bereid; cchter a'.leen ten overstaan van bun notaris, den heer H. Deze ver- klaar e dat cor de te sluiten transactie de makelaar B. een schriftelijke vol- macht van den eigenaar der huizen moest overleggen en N. bood dadelijk aan, Jcze volmacht te gaan halen. 's Middags kwam hij met de volmacht, die door B. onderteekend was, terug en de gebroeders ■"an der V. betaalden daarop zonder bezwaar de bij het opma- ksn van het ontract bedongen tien pro- cent van de 1 oopsom, zijnde 5000. Dat er bedrog in het spel was bleek eerst, toen zij een hypotheek op de perceelen wilden ncmen en hun notaris daartoe van den heer B. de eigendomsbewijzen HEEMSKERK. Met een simpel berichtje hebben wij reeds me'.ding gemaakt, dat op de bolbloe- mencnarkt Maandag voor het soort William Pitt 15 cent voor een tulp gemaakt werd. Woensdag werd deze prijs nog verhoogd tot 1614 cent. Voor den tijd van het jaar mag dit een respectabele prijs genoemd worden. Ondertrouwd. A. I. Janse en J. C. Beentjes. Getrouwd. E. Bruins en P. M. Robijns H. A. Smit en M. C. Rijs. A- P- Klaasse en M. W. de Ruytcr. B e v a 11 e n. G. Dam-Ruyter, z. G. Kuyl-Kemps, z. C. A. v. Zanten—Appel, z. D. Adrichem-Mooij, z. P. Limmen— Slenters, z. P. Baltus-v. d. Roos, d. H. Limmen-Kuyer, d. W. B. v. Hoolwerff- door de ter vergadering verkozen commlssie nagezien en bij monde van den heer J. Koning werd de vergadering geadviseerd de ver- schillende posten in totaal goed te keuren Aan het financieele verslag ontleenen we dat; ontvangen was 647.08, uitgegeven 601.87, alzoo een batig saldo van 72.21. Medegedeeld werd door den voorzitter, dat door het bestuur zelve is opgemaakt een roos ter van aftreden van 4 leden en twee jaar van 3 leden, waardoor om de 4 jaar een geheel nieuw bestuur zou kunnen gekozen zijn. Dit voorstel van het bestuur werd zonder meer door de vergadering aanvaard. De daaropvolgende verkiezing had tot uit- slag, dat de period, aftredenden, n.l. D. Sta- pel, D. Wit, G. M. R. de Haan en echtge- noote, wedorm herkozen werden. Daarna volgde de verkiezing van twee nieuwe bestuursleden vac. Jac. Edel en echt- genoote. Gekozen werd de heer Jac. Heertjes en mej. M. Speets—de Vries. Het bestuursvoorstel subsidie aanvragv tuinbouwvereen. „Ons Belang" ontlokte nog- maals, evenals het vorige jaar, een tamelijk heftige discussie uit, door de critiek welke de heer R)h. Koning uitoefende op het bestuur der Floralia-veren. door het niet uitreiken van z.g.n. vraag-programma's aan enkele leden van ,,Ons Belang", woonachtig te Rus- tenburg. Na heel wat over en weer gepraat bleek het een klein ondoordacht verzuim te zijn van het bestuur, hetwelk in de toekomst wel niet meer zal gebeuren, hoewel zeer terecht werd opgemerkt, dat er altijd wel vergissingen en fouten zullen blijven voorkomen. Daarna werd het bestuursvoorstel bij acclamatie aan- genomen. Bij de rondvraag werd besloten I. op den ingeslagen weg, n.l. 't verstrek- ken van zaacl en (of) bollen en binnen- en buiten-planten, benevens stekplanten, voort te gaan; II. de verloting van 1000 laten a 0.2o wederom te doen plaats hebben; III. de jaarverg. in Januari 193'0 en de tentoonstelling op 21 en 22 Sept. 1929 te doen houden; IV. een reglement in werking te laten tre- den, hetwelk ter vergadering werd behandeld en alzoo aangenomen; V. de contributie te verhoogen van 0.25 op f 0.50 per lid boven de 16 jaar. Daar de rondvr. niets bijzonders meer op- leverde, dankte de voorz. de aanwezigen voor de gevoerde besprekingen. Ook de niet aanwezige uittredende bestuursleden, Jac. Edel en echtgenoote, voor't vele wat ze voor de vereeniging hebben gedaan en sloot de ver gadering. BESTRIJDING TUBERCULOSE BIJ RUNDVEE. Een regeltng in de prov. Utrecht. De samenwerkende landbouworganisaties in de prov. Utrecht hebben een regeling voor de bestrijding der rundveetuberculose ge maakt, welke afgifte van gezondheidsbewij- zen, doch geen merking der reactieaieren m- houdt. Voor't overige is het 6ysteem: tuberculi- neeren minstens een maal per jaar, samen- o-aand met klinisch onderzoek der reageer- ders, isoleering of afmaken der lijders (ter beoordeeling van't bestuur), zooveel mogelijk afzonderlijk stellen der reageerende dieren, onderzoek der nieuwkoopen binnen een week, en wering van nieuv Loopen met open t.b.c., eenige malen nieronderzoek per jaar, zoo noo dig met microscopisch onderzoek der meek, voorts tuberculosevrije opfok met speciale be- paling voor zelfkazende boeren. Tenslotte wordt bepaald, dat bij dezelfde vereeniging zich kunnen t ansluiten veehou- ders, die onder rijksvoorschrift de tuberculose wenschen te bestrijden. Zij ontvangen dan wel eenige tegemoetkoming van't rijk (50 cts. per koe en f 25 bij afmaken wegens open t b.c.), maar daar staat, zooals bekend tegen over, dat zij al hun reactiedieren moeten laten merken door een gaatje in het oor. Dit is dus de vijfde provincie, die liever het rijkssubsidie mist, dan de reactiedieren teekent. Daar ko men dan nog bij de boeren, aangesloten bij het Melkcontrolestation Amsterdam, met te samen pl.m. 5000 dieren. slechts als hulp-instituut bestaat verzet, drdgt haar voortdurend het gevaar van ver- lies van haar niet streng-geloovige leden. DENEMARKEN. ZWEEDSCHE TORPEDOBOOT AAN DEN GROND. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de nieuw- ste torpedoboot der Zweedsche vloot bij Kal- mar aan den grond is geloopen. ITALIe. GUNSTIGE CIJFERS. Het resultaat van den strijd te gen de misdaad op Sicilie. Het aantal misdaden van diefstal, afper- sing en wraakoefening, behandeld voor het hof van beroep te Palermo bereikte in 1922 met 2365 zaken zijn hoogtepunt. Verleden jaar bedroeg het slechts 293. Het aantal moorden en moordaanslagen, dat behandeld werd was 1537 in 1922, 355 in 1927 en s'echts 231 in 1928. Er is in de zes jaren van het fascistische bewind dus wel een groote vooruitgang te bespeuren en de bla- aen laten niet na daarop de aandacht te ves- tigen en het huidige bewind er den noodigen lof voor toe te zwaaien. POLEN. ROOFOVERVAL. Gisteren werd een koopman uit Chorzow op den openbaren weg door 2 roovers over- vallen, die hem zijn aktetasch met 800 Zloty, alsmede verscheidene wissels en andere pa pieren van waarde afhandig maakten. De daders konden niet worden gevat. AMERIKA. EEN BRUTALE OVERVAL. In de voorn. Park Avenue te New York zijn gisteren 5 gewapende jonge mannen 'n juwe- lierswinkel binnengedrongen, ontwapenden een particulieren detective, die aan de zaak verbonden was, bonden vijf anderen, die in den winkel waren, en sloten ze op In een achterkamer. Daarna plunderden ze den winkel en narnen een waarde van 200.000 dollar, vooral aan diamanten, mee Nogkost- baarder steenen hebben ze over het hooid gezien. ZWARE BRAND IN HOLLYWOOD. Gisternacht is een gebouw der Para- mount-Lasky Filmmaatschappij te Holly wood in vlammen opgegaan. Door dezen brand, die door ongeveer 50.000 menschen werd gadegeslagen, is er in de fabricatie der spreekfilms een vertraging van 2 maan den te verwachten. Zes brandweerlieden en vier employe's der maatschappij bekwamen min of meer ernstige brandwonden. Ingezcinden sfukken (Buiten verantwoo- dcU/kheid van de Re daetic. De npnnme in deze ruhriek bewiis orenszins dnt de -edrrHie er mede inefrmt OOSTENRIJK. DE CONFESSIES TE WEENEN. En de wonderen van de statistiek. Borst, d. L. Slikker-Doeter, d. Kl. Klin- We lezen in het „Hb!d.": kenberg-Wentink, d Overleden: Chr. Goudeleeuw, 2 jaar, Vertrokken: W. A. Baltus naar Am sterdam. Jac. Beentjes naar Limmen M. Visser naar Beverwijk. H. Diemer n. Castricum. HENSBROEK. Onder voorzitterschap van burgemeester Kooiman hield de Floralia-yereeniging al hier haar tweede algemeene (jaarlijkschel vergadering in het locaal van den heer K. d Boer. De voorzitter opende met een hartelijk wel- komstwoord en memoreerde, dat het afgeloo- pen jaar voor de vereeniging over alle kanteu goed geweest is. De samenwerking met de burgerij, alsook met het bestuur onderling is steeds van opbouwenden aard geweest. Het gepresteerde, te weten de gehouden tentoon stelling in September 1928, de verschillende bestuursvergaderingen, enz., enz., op dat alles kunnen wij met genoegen t-erug zien. Met de beste wenschen voor het komende jaar, achtte spreker deze vergadering voor geopend. Daarna werden door den secretaris, den heer C. Boot, de notulen der vorige vergade ring voorgelezen, en na een opmerking van den heer Joh. Koning over een kleine onjuist- heid, bij de vermelding van de door laatstge- noemde gesproken woorden, zonder meer goedgekevd. Zoo ook geschiedde met het daarna voorgelezen jaarverslag, waaraan wij ontleenen, dat het ledenaantal gestegen is van 115 tot 170 leden. Deze stijging is hcofbzakelijk t; danken aan het toetreden van vele jengeren Voorts w<rd in lmt jaarverslag mededee ling gedaan, dar <ic heer Jac. Edel en echtge noote zich uit het bestuur der vereeniging terugtrokken en dat de penningmeesteresse, mej N Kok, als zoodanig bedankt had en in deze vacature voorzien was door de verkie zing van mr" M. Wit—Helder. De voorzitter bedankte de secretaris voor z'n keurig jaarverslag. De boeken der penningm. (esse) werden Voor de revolutie was Weenen zoo goed als geheel R. Katholiek, afgezien dan van de Joousche, de klein protestantsche en oud- katholieke gemeenten. Men verliet zelden zijn kergenootschap, want aan het uittreden uit de Kerk waren zekere nade.len verbon den. In de laatste negen jaar voor den oor- log zijn maar 8264 gevallen voorgekomen, meest overgangen van de eene Kerk naar de andere; tijaens den oorlog 2000. De negen jaren na den oorlog hebben 140.000 uittre- dingen gebracht, waaronder bijna 120.000 u.t de R.K. Kerk, en voor ongeveer drievier- den, zonder het toetreden tot een andere Kerk, („Konfessionslos" geworden zijn de meesten dus). De propaganda der Sociaalde- mocraten, die in Oostenrijk (op het voor- beeld der Russische communisten) actief op- treden om afscheiding van de Kerk te bevor- deren, heeft daartoe ongetwijfeld bijgedra- gen. De R.K. Kerk in OosKnrijk heeft de laat ste jaren, ongeveer 114.000 menschen door uittreding verloren, de protest, en oud-kath. Kerken, die den naam hebben verdraagzamer in geloofszaken te zijn en nationaal-gezind, hebben per saldo ongeveer 30.000 leden ge- wonnen. De Joodsche gemeente heeft een 7000 leden verloren. Elke geloofsgemeenschap mag sinds de revolutie vrij haar eerediensten. Er zijn nu baptisten, methodisten, quakers en andere vroeger hier onbekende secten, maar geen er van is nog door de regeering als kerkgenoot- schap „erkend". Daarom worden aanhan- gers van al deze groepen in de officieele sta tistiek als „zonder godsdienst" opgenomen. Zij moeten intusschen een vrij gering per centage van het totale aantal godsdienstbo- zen vormen, want talrijk zijn haar leden niet. De laatste statistieicen hebben in R.K. kringen ongerustheid gewekt. Men over- weegt er maatregelen om het verlies tegen te gaan. Zoolang echter de RK. Kerk in Oos tenrijk zich tegen de voile wettelijke erken- ning van het burgerlijke huwelijk dat nu Geerde Redactie! Mag ik voor dit zeer bescheiden bedoeldc briefje een plaats in Uw Blad erlangen? Ik- dank U bij voorbaat. Met groot genoegen las ik dat mijn collc- ga HulTebroeck zijn 25-jarig jubileum ten Uwent vierde in net Gulden Vlies. even als ik. Zijne verdiensten als dichter-zangei werden door den heer Burgemeester op he? tooneel aangetoond. Als Vlaming en Groot Nederlander en kunstenaar werd hij gehul digd. Ik gun het mijn collega van harte en hij heeft het waarlijk wel verdiend. Met van Riemsdijk en mij behoort hij tot de drie eeni ge kunstenaars die hier in Holland voor het waarachtige dichter-zangerschap in aanmer- king kunnen komen. Er zijn nog wel enkele moppige dilettanten maar die komen als kunstenaars niet er aan te pas. Op het zelfde tooneel, in de zelfde stad en waarachtig zeker wel met de zelfde rechten vierde ik bp den 14den Decetnber mijn ju bileum voor een leege zaal, zonder een woordje van wien dan ook en zonder de ge- ringste waardeering Ben ik dan als maar Hollander zijnde niet in tel? Is mijn werk minder? Deed ik minder voor ons volk als volksdichter? Vergat men mijne drie mobili satie-jaren? Ben ik minder kunstenaar? Dit laatste zeker toch wel niet! Wat heeft dan Hullebroeck op mij voo dat hij als vreemdeling wel bij U der moeit waard is en ik genegeerd werd? Schrijnend, pijnlijk is het voor mij te meer waar ik de reden van dit toch wel beieedigen- de ervaren niet kan opsporen. Weet U het, geeerde Redactie? Aanbevelend J. H. SPEENHOFF (Wij geiooven, dat de heer Speenhoff wat te pessimistisch is. Wij beschouwen hem evenals hij dit zich zelf doet zeker als een onzer grootste kunstenaars, als een man, aan wien oris volk veel te danken heeft. En wij geiooven niet, dat Speenhoff hier zoo impomdair is als hij dit thans wel gelieli voor te stellen. Immers, nog maar enkele jaren geleden heeft de dichter-zanger hier ook een Jubi leumavond gehad en daarvoor was een comt te uit de burgerij gevormd, waarvan ook schrijver dezes toen deel uitmaakte. De heer Van Amerongen. die toen voorzi. ter van dat Comite was, heeft den heer Speenhoff in tegenwoordigheid yan een entbousiast pubbek in een redevoenng ge- huldigd en er is toen een uitvoerig verslag met een beschouwing van zijn persoon en zijn kunst in onzcourant verschenen. Kan de oorzaak dus misschien hierin liggen, daf de heer Speenhoff wel eens wat vlug achtct elkaar iubileert en dat het niet steeds moge lijk Hijkt daarvoor nieuwe comite's te vor- men? Red. Alkm. Crt Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaara singel 96a, Rotterdam. Postzegel van 7J4 cent voor antwoord inslui- ten en blad vermslden. Ziektebestrijding door oordeelkundig Fokken. Over sluipmoordenaars en geharnaste ridders. Onder pluimvee komen zeer veel ziekten voor, die soms besmettelijk zijn, soros niet. Vooral de besmettelijke veroorzaken enorme schade en tot de gevaarlifkste moeten gere- kend worden: pest, cholera, klein sche ziekte, tuberculose, diphtherie, pullorura en ooccidio- sis. In beschrijvingen over ziekten wordt 'eel over bacterien gepraat en het publiek komt daardoor tot een bacteriecrisis, die aan den eenen kant, als zij tot reinheid en desinfectie opwekt wel goed is, doch aan den andsren kant vaak een heel voorname zaak doet ver- geten. Er kan n.l. geen besmettelijke ziekte zijn of er moet naast de smetstof ook een daar voor gevoelig dier zijn. Dat is nu een der voor- naamste punten in de bestrijding der ziekten .1. de dieren ongevoelig maken of ongevoeli- ge dieren te fokken. Zeer veel diersoorten zijn van nature onge voelig voor menschencholera ei. de mensch is ongevoelig voi.r kippencholera, althan tot ze- knre grens. Een muis is erg gevoelig voor miltvuur, een konijn minder en een rat heele- maal niet. Een schildpad en een krokodil zijn ongevoelig voor een der vergiftigste bacterien, n.l. die der kaakklem en zoo zijn er nog een massa voorbeelden op te noemen. Hoe geweldig gevoelig aan den anderen kant sommige dieren voor smetstoffen zijn kan blijken uit de volgende proef. Men kan kippen binnen de 24 uur dooden door ze in te spuiten met o. ooo, ooo, ooo, ooo, ol kubieke centime ter cholerabacillen-cultuur, terwijl duiven nog sterven aan o, ooo, ooo, ooo, ooo, ooo, ooo, ol ,een sextrillioenste) kubieke centimeter. In 1 kubieke centimeter zitten dus minstens sextril- lioen bacterien, d.w.z. met 66n druppeltje smetstof kan men gemakkelijk alle kippen en duiven ter wereld binnen 24 uur dooden aan cholera. Het spreekt dus wel van zelf hoe ont. zettend gevaarlijk dergelijke smetstoffen zijn en hoe men door onzichtbare hoeveelheden mest, bloed of ander vocht van een ziek dier aan schoenen, handen of kleeren mee te ne- men, taiiijke dieren hesmetten kan. Hierdoor is te verklaren hoe somm,gs ziekten zooals cholera soms eno.m veel slachtoffers eischen en hoe als eenmaal drinkwater of slooten te Vjlendam besmet zijn, de zaak hsast niet miir te .edden is. En toch zien we dat niet alle dieren aan een besmetteiijke ziek e sterven als zij besmet den. Heel ouid lijk ziet men dit bij de rat- tenverdelgingen muizen etc. Deze berust er op dat men ratten en muizen voert met bacte- rieeulturen welke bij hen een socrt typhus ver oorzaken. In een korten tijd breidt zich deze ziekte onder de dieren uit en doet ze sterven. En toch.... een jaar later zitten de huizen, pakhuizen, stallen enz. weer vol en als men dan hetzelfde .niddel toepast, helpt het niet eer. Hoe komt dat nu? Onder elke partij dieren zijn er eenige van nature sterke, dan de anderen en deze weer- staan de besmetting en blijven dus over. Nu kunnen deze zich spoedig daarop vermenigvul- digen en krijgt men dus al heel gauw een ge- slacht muizen en ratten dat gewoonweg van de geboorte af ongevoelig is. Spoedig verdwijnt deze ongevoeligheid weer in volgende geslach- ten als zij niet voortdurend gesteund worden door fokproeven in bepaalde richting, wat na- tuurlijk bij ratten niet plaats vindt. Toch hebben wij in deze ervaring de kern van een bestrijdingsmethode van besmettelijke ziekten waar ik al geruimen tijd de aandacht op gevestigd heb en die mijns inziens zeer veel belooft voor de toekomst. Door het doorfok- ken met z.g. ongevoelige exemplaren heeft de landbouw bij granen verrassende resullaten be- reikt en graansoorten gekweekt die ongevoelig zijn voor bepaalde schimmelzickten. bij mar- motten heeft men al opgemerkt dat als men met tegen een bepaalde ziekte ingevoelige die ren doorfokte men dan in de volgende ge- slachten ook ongevoelige dieren kreeg en dat als men deze dieren 1 i'-iste met gevoelige marmotten de ongevoeligheid zich net precies overe-fde als andere erflijke eigenschapperi (kieuren, haarvorm, enz., Dit zelfde is nu bij proeven met witte muizen en Japansche mui zen ook gebleken. We zijn dus thans zoover dat we weten dat de ongevoeligheid tegen be paalde ziekten overerft. Dat nu is een zeer be- langrijk punt en in den laatsten tijd heeft men bij pluimvee zeer helangrijke proeven in deze richting genomen. Zelt huldig ik al jaren lang dit foksysteem op mijn proeffokstation te Volendair, met de een- den. Ik houd deze dieren onder betrekkelijk ongunstige omstandigheden, 's winters betrek kelijk guur en koud, vaak dik in de sneeuw, nooit zwemwater, nooit groenvoer. Daardoor heb ik thans een stam eenden gefokt die er als het ware tegen kunnen doordat wat er niet tegen kon van zelf stierf. Ik voel er niets voor om zwakkelingen kunstmatig in leven te hou den, Wat zwak is moet er uit en mag niet voor de fokkerij gebruikt worden. Dit zeifde principe heeft men nu en in nog sterkere mate ook bij kuikens toegepast. Mer heeft een groote partij kuikens kunstmatig be smet met pullorum. Natuurlijk tierf het groot. ste aantal, doch eenige bleven goed gezond. Deze waren dus van nature ongevoelig. Van deze kuikens heeft men het vo'gende jaar weer gefokt en toen men van deze dieren de kuikens weer besmettte naast gewone k ikens toen zag men dat onder de z.g. ongevoelig gefokte kui kens dc ziekte veel en veel minder heerschte dan onder de gewone kuikens. Men is thans bezig met een dergelijke proef bij de z g. Klein'sche ziekte, een soor? typhus der kippen die in ons land nog al schade ver- oorzaakt. De Klein'sche bacil is een zusje van de ull< rum bacil. Men besmette op het proefstation in Iowa 220 kippen en daarvan stierven er 105 of 47.7 pet. Van de kippen die niet ziek werden is ver- der gefokt en bleek dat de nakomelingen be- ter tegen de ziekte bestand waren dan gewone kippen, Ziehier dus een nieuwe richting in de fokke rij, n.l, het aitzoeken en doorlokken van onge voelige dieren, Hoewel ik dag-in iag-uit mijn werk vind in de smetstoffen, zie ik toch de toe komst de bestrijding van besmettelijke ziek ten niet in het bacterifin-vangen doch in verbe- tering der hygienische omstandigheden en het fokken van weerstandbiedende dieren. Bij de hygiene behoort ook zooveel mogelijk vernietigen van smetstof, doch absoluut alle smetstotfen vernietigen dat bereikt men nooit, daar ze ons op veel te veel onbereikbare wegen op het lijf valien (met voedsel, water, inge- ademde lucht, enz. enz.) Als onze dieren met zorg gefokt zijn en gekozen zijn uit ongevoeli ge dieren dan stuiten al deze sluipmoordenaars op geharnaste lichamen die hun in tijd van een oogenblik onschadelijk maken zoodat ze niet de kans krijgen het lichaam ziek te maken. Dr. TE HENNEPE.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 10