DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ORMONDE ONZE MARKTEN. Zie de pole adveitentiBinditnummer. Buitenland Illouiiu IUU1U1UU111 U! until Dlf 11 tt(timer Besfaal oH 3 bladen, Honflerd een en dertigste laargang 1929 MAra«twniin« nor 3 rriiiaiulen f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 et. p. regel, grootere letters tinnr plaatsrulmto. Aboimemetitsprjjs franco j^.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Hcrms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Kcdactie No. 83. ZATEBBAli Directeur: C. KRAK. Hoofdredacleur Tj. N. ADEMA. 19 JA11IAHI me het gemeentelijk huisboekboekje be kiikt ziet dat een groot deel van de no°dzake- Sfce uit«aveu nit de inkomsten van het Alk- maarsch' Marktwezen worden bestreden. nf verschillende markten vormen een be- langrijke bron van inkomsten en met alleer daarom zijn zij van beteekenis. Drukke en goed floreerende markten zijn ook een kenteeken van den bloei eener gemeente, rif maken de plaats bij landbouwers, veehou- ders en kooplieden bekend, zij trekken jaar- Zl duizenden van deze belanghebbenden naar de plaatsen van openbaren handel Sen er in dat opzicht toe mee nenngdoen- den te bevoordeelen en daardoor den rijkdo. der stad te vergrooten. Het is dan ook een eisch van den tijd ge- regeld toe te zien, dat op deze markten alles naar wensch verloopt, dat aanvoerders en handelaren zoo weinig mogelijk aan noode- looze voorschriften worden gebonden, dat dk Send conflict tijdig uit den weg geruimd wordt dat voor een vlot verloop van den han del a He gemakken worden geboden, welke .n dezen tijd geeischt kunnen worden en dat de fanvoeren nauwkeurig gecontroleerd worden roodat bij verminderden aanvoer onmiddelhjk de oorzaak opgespoord en een dreigenden achteruitgang tijdig kan worden voorkomen Dat alles is ae taak van het Marktwezen en het is zeker interessant eens na te gaan hoe in het mi achter ons liggende jaar de on brengst van verschillende markten geweest en welke factoren daarop invloed hebben uit- geoefend. De markt waardoor Alkmaar langzamer- hand dank zij het vreemdelingenbezoek een wereldver m a a r dh eid heeft verkregen, is de kaasmarkt. De kaasmarkt is inderdaad een reclame voor Alkmaar, maar et eigen- aardige is, dat aanvoerders en koopers zelt met die reclame allesbehalve ingenomen zijn Zij hebben geen belang bij een druk vreem delingenbezoek, bij een soms overstelpenden aanvoer van vreemdelmgen, die hen in den weg loopen en wier aanwezigheid in de Waag hen dikwijls belet het wegen van hun produc- ten te controleerAi. Zij brengen de kaas niet voor de vreemde- Ungen naar Alkmaar, maar voor zich zelf on het zal werkelijk noodig zijn maa-tregelen te treffen, waardoor een vlot verloop van de markt niet door een te hinderlijke aanwezig: 'heid van nieuwsgierigen wordt belemmerd Waar ook in Hoorn en Purmerend kaasmark- ten worden gehouden, blijft het gevaar be- staan, dat aanvoerders en koopers een rusti- ger markt zoeken als de handelaren nier t. weinig vrijheid van beweging hebben. 1927 tot 75519 stuks in het nu afgeloopen 1 De vermindering- is niet zoo onrustbarend. maar het loont zeker de moeite, de oorzaak daarvan op te sporen. Bij vergelijking van cijfers blijkt, dat de run- derenweekmarkt vooruit gegaan is en dat pi dit jaar ook ruim 2500 varkens meer in Au- maar ter markt gebracht werden dan een ]aar tevoren (terwijl in Purmerend de aanvoer van varkens verminderde) Had de normale wekelijksche handel dus een vlot verloop en kon zelfs stijging der aan voeren geconstateerd worden, de oorzaak van het totaal-tekort schuilt in verminderden aan voer op de zoogenaamde groote jaarlijksChe veemarkten en het is duidelijk, dat deze vooi een groot deel afhankelijk zijn van omvang en toestand van den veestapel, waarop aller- lei buiten de markten liggende factoren in vloed kunnen uitoefenen, waarbi] met monn- en klauwzeer moet gerekend worden en ook met de omstandigheid, dat het paard tot d prae-historische dieren gaat behooren. In het bijzonder is evenals te Purmeren- een verminderde aanvoer van schapen gecon stateerd, wat tot oorzaak kan hebben, da tegenwoordig veel grasland gescheurd wordt en dat het buitenland zijn grenzen gesloten houdt. Op onze kaasmarkt zijn in het afgeloopen iaar 7.081.039 K.G. kaas aangevoerd tegen 7.529.595 K.G. in 1927. Er is dus een achteruitgang van 448.550 K.G. en het loont zeker de moeite de oorzaak daarvan op te sporen. De vrees, dat Alkmaars' concurrenten Hoorn en Purmerend een deel van onzen handel tot zich getrokken hebben, blijkt ge lukkig niet bewaarheid, al is het natuuriijk steeds mogelijk, dat verwisseling plaats heef. en dat sommige aanvoerders nu eens de eene en dan weer de andere marktplaats voor hun producten verkiezen. Toen in 1927 de Gestam, een bond van zuivelfabrieken op cooperatieven grondslag, welke te Edam gevestigd was, werd opgehe- ven, kregen Hoorn en Purmerend een groot deel van den aanvoer, welke vroeger aan de Gestam was afgeleverd. In Hoorn bedroeg de aanvoer in 1927 1.629.718 K.G. De vermeerdering bij een vorig jaar vergeleken was 329.132 K G., voornamelijk doordat sinds een half jaar vc- scheidene fabrieken, welke bij de Gestam wa- ren aangesloten in Hoorn kwamen markten Het vorig jaar heeft die meerdere aanvoer niet een half jaar maar een heel jaar ge- duurd en dus had bij normaal verloop van de markt de opbrengst in Hoorn het vorup- jaar 1.958.850 K.G. moeten bedragen. Zij was echter 1.713.898 K.G. en bleef dus 244.952 K.G. beneden de verwachting. In Purmerend stond daartegenover slechts een vermeerdering van 28.344 K.G., zocdat in beide plaatsen, die samen in Noord Holland Alkmaars concurrenten zijn, een verminde ring van 216.608 K.G. gesonstateerd is. Wij zien dus op beide markten een kleine- ren aanvoer in ongeveer dezelfde verhouding als te Alkmaar en dit bewijst, dat de vermin derde aanvoeren buiten de markten gezoeht moeten worden. Vermoedelijk is de oorzaak te zoeken in een koud voorjaar en een kouden zomer, waar- onder het gras geleden heeft en waardoor dc melkopbrengst achteruit gegaan is. Een vergelijking der kwartalen toont de waarschijnlijk daarvan aan, immers slechts h'd tweede en derde kwartaal geven een min- deren aanvoer dan in 1927 en in het laatste kwartaal, toen de koeien op stal stonden, is de aanvoer zelfs belangrijk hooger dan in het jaar tevoren. Het spreekt van zelf, dat het mond- en klauwzeer, evenals bij de veemarkt ook een belangrijken invloed kan uitgeoefend hebben De veemarlct vertoont, vergeleken bij een vorig jaar, een eigenaardig beeld. <De aanvoer daalde van 77599 stuks in Is dus in het algemeen de aanvoer op de Alkmaarsche markt niet zoo groot geweesi als een jaar te voren, dan zijn daarvoor ver schillende factoren aan te wijzen,_ waaraan weinig of niets te veranderen zal zijn. Een bewijs, dat de oorzaak in den veestapel gezoeht moet worden, is zeker het feit, dat verschillende voorname markten thans een achteruitgang vertoonen. In Groningen daalde de aanvoer van 199.133 stuks tot 194.362 stuks een in be- langrijke marktplaatsen als Leiden en 1 ur- mexend viel ook een beduidende achterun- gang te constateeren. Wanneer men bedenkt, dat de achteruit gang in Leiden 5 procent en die in Purme rend 6 procent van den aanvoer betrof, dan is het Alkmaarsche beeld een achteruit gang van 2% procent eerder verbhjdend dan onrustbarend. Toch is er, waar Alkmaar vooral voor deze markt ernstige concurrents van andere plaatsen heeft te vreezen, nog een factoi waarop wij even afzonderlijk de aandacht willen vestigen. Art. 5 der veewet van 1922 schnjft voor, dat in gemeenten waar veemarkten worden gehouden, onder goedkeuring van de Kroon, door den gemeenteraad verordeningen vast- gesteld worden en dat bij gebreke daarvan het verboden is veemarkten te houden. Thans mag het vee niet voor zonsopgang worden aangevoerd omdat de ambtenaren van het veeartsenijkundig staatstoezicht, die tot taak hebben er tegen te waken, dat op markten ziek vee aangevoerd wordt, dat an dere dieren zou kunnen besmetten, eenvoudog niet in staat zijn hun controleerend werk te verrichten als het niet voldoende licht is. Dit heeft in Alkmaar den laatsten tijd wel eens tot moeilijkheden geleid omdat waai er geen aanvangsuur voor den handel be- staat de veehouders liefst zoo vroeg moge lijk aanvoeren en het bijzonder zouden toe- juichen als de autoriteiten de zon oogluikend zouden toestaan wat vroeger op te komen. Niemand denkt er aan het den veehouders niet zoo aangenaam mogelijk te maken, op- dat zij Alkmaar boven andere plaatsen zullen verkiezen, maar er is ten slotte een grens en het is begrijpelij'k, dat de bedoeling van de wet tot haar recht moet komen en de_ keur- meesters in staat moeten zijn behoorlijk hun plicht te doen. Ook daarvoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. De Alkmaarsche graan- en zaadmarkt is van ouds zeer gezien omdat men hier niet op monster koopt, maar het product in groote mudzakken wordt aangevoerd zoodat men ae geheele partij kan bekijken. Daartegenover staat evenwel het groo.e nadeel we hebben daarop vroeger ook al eens de aandacht gevestigd, dat de markt niet overdekt is, wat vooral bij guur en nar weer ernstige bezwaren voor den handel met zich brengt. Hier dient de gemeente in te grijpen en de marktplaats meer met de eischen van dezen tijd in overeenstemming te brengen. Wan neer men ziet wat andere gemeenten uitge ven om haar markten te doen floreeren men denke maar eens aan de zeer kostbare nieuwe veemarkt welke het vorig jaar in Utrecht tot stand is gekomen mag van Alkmaar zeker verwacht worden, dat aan het verlangen van bezoekers der graanmarkt en van de Kamer van Koophandel tegemoet wordt gekomen. Er is trou\vens al eens een plan voor een overdekking gemaakt. maar dit bleek te kost- baar en daarna heeft men de zaak weer op z'n beloop gelaten. Gelukkig vernemen wij, dat nieuwe plan nen thans' in een vergevorderd stadium van voorbereiding zijn en dat men ook hier, in verband met veranderde tijdsomstandigiie- den, wil reorganiseeren waardoor althans de marktplaats zelf geen beletsel voor een bloei- enden handel kan zijn. De achteruitgang blijkt thans hoofdzake- lijk in de gerst en de haver te zitten Veel gerst wordt door den producent rechtstreeks aan de brouwerijen geleverd en er is minder hbver noodig, doordat er dank zij den Snel len aanwas van automobielen steeds min der paarden worden gebezigd. In verband daarmede zal deze markt mls- schien nog eens een goede toekomst als ben zinemarkt tegemoet gaan. VOLKS-UNIVERSITEIT. DUITSOHLAND. VRIJHEIDSBEROOVING. Een gewezen agent van politie, die wegens mishandeling uit den dienst was ontslagen en zich vervolgens ter beschikking van de nationaal socialis- tische arbeiderspartij had gesteld, heeft enkele dagen geleden met een kassier van de partij een achttienjarig lid van de partij die zich aan een geringe ver- duisterin^ had schuldig gemaakt op straat „gearresteerd". De jongeman poogde zich eerst te verzetten doch werd overmand en in een auto naar het secretariaat van de partij gebracht waar hij tot den volgenden dag werd vastge- houden. Zoowel de gewezen agent als de chauffeur van den auto hadden gedaan alsof zij in dienst van de politie stonden. De arrestant werd den heelen nacht be- waakt en voor hij in vrijheid werd ge steld nog onderworpen aan een scherp verhoor. Voorts werd hij voor den afge- vaardigde Goebbels gebracht, die hem een flink standje gaf en hem plechtig liet beloven den mond te houden over, alles wat met hem was gebeurd. De jongeman stelde echter toch de politie op de hoogte van het avontuur en het gevolg was dat terstond een huiszoe- king in het bureau van de nationaal so- cialistrsche partij werd gehouden. Hier- bij werd het protocol van het verhoor alsmede twee geladen pistolen gevon- den. Alle in de zaak betrokken personen zullen wegens vrijheidsberooving, be- dreiging enz. worden vervolgd. LEO STRAUS LESSING MAANDAGAVOND HANDELSSCHOOL. f 0,25, f 0,50, f 1,00 naar keuzs. KaartenUitleenbureau Leeszaal en 's avonds aan de zaal. 99 99 IETS B1JZONDERS. De eierenmarkt floreert en ondanks de aanwezigheid van een eierenveiling, waar- van men in de stad zelf weinig bemerkt, was 't aantal ter markt aangevoerd^ en verhander de eieren in 1928 niet minder dan 3.283000 een beduidend kwantum, hoewel het jaar daarvoor nog lets meer (3.426000 stuks) werd aangevoerd. Waar de boter- en eierenmarkt ook op de graanmarkt werden gehouden heeft men hier natuuriijk dezelfde bezwaren van het niet overdekt zijn ondervonden. D boteraanvoer is gestegen van 135689 Kg. in 1927 tot 148006 Kg. in 1928, welke vooruitgang waarschijnlijk hieraan te danken is, dat vele boeren niet meer zelf boter maken maar hun daarvoor bestemde zoete melk meer en meer aan de fabrieken afleveren. Evenals bij de kaasmarkt kon ook hier ge constateerd worden, dat de handel vlot was en de prijzen bevredigend konden genoemd worden. Er zijn altijd nog veehouders, die niet wil len begrijpen, dat dit rijkstoezicht een alge meen belang is omdat alleen hierdoor de ze- kerheid gegeven kan worden dat het Holland sche vee volkoming veilig naar het buiten land uitgevoerd kan worden. Velen zien dit groote algenfeene belang wel eens voorbij als hun particuliere belan- gen een klein beetje in het gedrang komen wanneer zij hun dieren iets later op de m3r'd" plaats moeten brengen dan zij, in veiband met handel en prijs, wel zouden willen. Het is een heel moeilijke kwestie, die met beleid behandeld moet worden, temeer omdat Purmerend, profiteerend van een verdeeld- heid op het betrokken Departement, eenvou- dig verklaart, dat haar verordening nog on der de oude veewet goedgekeurd is en daar door, wat het uur van aanvoer betreft, veel toeschietelijker is dan men in andere markt plaatsen kan wezen. Vermoedelijk kunnen veel moeilijkheden voorkomen worden door den prikkel tot te vroegen aanvoer eenvoudig weg te nemen door bij verordening een aanvangsuur voor den handel vast te stellen. Aan de afdeeling Opmeer van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw is dit gis- teren op een conferentie met de marktautori teiten te dezer stede reeds voorgesteld en aan belanghebbenden is in overweging gegeven het vaststellen van zoodanig aanvangsuur bij den Alkmaarschen Raad aan te vragen Nu komen wij bij een andere Alkmaarsche markt, namelijk de graanmarkt, die ook al geen verblijdend beeld vertoond, daar de aan voer gedaald is van 81421 H. L in 1927 tot 75915 H. L. in 1928. Tenslotte zijn er dan nog de kermisgelden Sedert drie jaar resorteert de kermis onder het marktwezen en hoewel de beschikbare ruimte op de Paardenmarkt o.a. door het bouwen van het bureau van den keurings- dienst en de fabriek van Ero en Rem steeds kleiner is geworden, is de opbrengst der verpachting toch zeer bevredigend tenoe m<In 1926 was de opbrengst f 18142.25, in 1927 17841.05 en in het afgeloopen jaar 19923.03. Het is misschien wel eens interessant te vergelijken wat onze markten sinds 1921 in totaal per jaar voor de gemeente hebben op gebracht en wij geven daarom hier nog het volgende overzichtsstaatje een plaatsje. In 1921 49165.12 In 1922 57685.67 In 1923 62058.02 In 1924 72186.97 In 1925 72430.64 In 1926 f 70.300.90 In 1927 73614.11 In 1928 72025.14 Uit dit staatje blijkt duidelijk van welk? groote beteekenis voor de welvaart van onze stad de markten zijn en kan men tevens con stateeren, dat de opbrengst van het vorige jaar geen reden tot eenige ongerustheid geeft. Het gemeentebestuur stelt alles in het werk om Alkmaar tot een prettige marktplaats te maken. Over het algemeen is het marktwezen In ons land nog in zeer primitieven toestand, maar toch valt hier en daar verbetering te constateeren en voornamelijk de groote ste- den geven tegenwoordig kapitalen uit om koopers en verkoopers te kunnen gerieven, en een deel van den handel van omliggende plaatsen tot zich te kunnen trekken. Ook op dit gebied begint tusschen de ste- den een concurrentiestrijd en het is te voor- zien, dat de stad, die wat wagen durft en voor de eischen van dezen tijd niet blind Is, een belangrijken voorsprong zal kriigen. Alkmaar, dat veel te verliezen heeft, staat in dit opzicht voor een moeilijke taak, maar wij verwachten dat zoowel het Gemeentebe stuur als het Marktwezen zich daarvan vol komen bewust zijn en niets zullen nalaten wat den vooruitgang onzer markten zal kun nen bevorderen. FABRIEK VERBRAND. Te Hermsdorf (district Sagan) is brand ontstaan in de spinnerij van de fabriek van de firma F. Stier. Binnen korte tijd stond het geheele fabrieksgebouw, van drie verdiepingen hoog, in vlammen; het is geheel uitgebrand. De schade is zeer aanzier.hjk, doch wordt door verzekering gedekt. De oor zaak is kortsluiting. Ongeveer 60 ar- beiders en arbeidsters komen door den brand zonder werk. ZILVERVOSSEN GESTOLEN. Te Goldberg in Mecklenburg is gister- nacht op de zilvervossenfarm Dinnier een ernstige inbraak met diefstal ge- pleegd. Een aantal zilvervossen, ter waarde van ongeveer 7000 mark, is ont- vreemd; van de daders is geen spoor te ontdekken. ARBEIDSGESCHIL. In de Rijnsche kunstzijdefabrieken. In de Rijnsche zijde-industrie zijn nieuwe moeilijkheden tusschen pa- troons en arbeiders gerezen. De werk- gevers hebben de arbitrale uitspraak, die een loonsverhooging inhield, met al- gemeene stemmen verworpen, op grond van het feit dat noch de zijde-industrie te Krefeld noch de Duitsche textielin- dustrie in het algemeen, de geringste loonsverhooging meer verdragen kan. Bovendien zou deze loonsverhooging de mogelijkheid om met het Duitsche pro duct in binnen- en buitenland te con- curreeren nog verminderen. De loons- vferhooging zou moeten gevonden wor den door inkrimping van productie waardoor het aantal vverkloozen dat reeds de 2 millioen nadert nog met en kele duizendtallen zou vermeerderd worden. misschien wel eenige dagelijksche gods- dienstoefeningen, door Z. M. gehouden, kunnen bijwonen. Den volgenden dag woonde ik deze plechtigheid ook reeds bij. Op zekeren dag nam de hofmaar- schalk mij rnede naar het park en zeide dat ik den keizer bij den arbeid zou kunnen zien. De keizer was aan Let graven en toen ik „Hoera riep heeft hij mij vriendelijk gegroet. Ik kreeg ook nog het portret van den keizer met diens handteekening. Te Doorn vatte Klinger het plan op ook den gewezen Beierschen kroonprins een stok te gaan aanbieden en nu trok hij van Doom naar Miinchen. Hier kreeg hij van den kroonprins twintig mark. De rechtbank veroordeelde hem tot vijf dagen hechtenis. ENGELAND. Het herstel ingetreden. Reuter meldt dat de „Lancet het medisch tijdschrift, schrijft dat men zich thans veroorloven kan met een ge lukkig herstel des konings rekenirig te houden, al moet men nog gedurende ren vrij lange periode de ziekte met zorg gadeslaan. Het „British Medical Journal" merkt op dat de vooruitzichten bemoedigender zijn dan op welk moment ook tijdens de laatste zeven weken. AFGHANISTAN. - DE DERDE FAZE. Een oproep van Habiboella: Volgens een officieel bericht uit Mos- kou, heeft de nieuwe bewindhebber, Ha biboella, reeds een proclamatie gericht tot het Afgaansche volk, waarin hij ver klaart, dat er op gerekend moet worden, dat met zijn troonsbestijging alle striid en oneenigheid in Afganistan welke de burgeroorlog meegebracht moge hebben, ten einde zijn. De buitenlandsche gezantschappen worden streng bewaakt. Het vliegver- keer tusschen Tasjkent en Kaboel is wear opgenomen. Verschillende Afgaansche edelen, die naar Engelsch-Indie uitgeweken zijn, zijn naar de streek van Birrna getrans- porteerd, om ze zoo ver mogelijk uit de buurt van Afganistan te brengen, van- wege de daar heerschenden toestand. ONDER VALSCHE VLAG. Voor de rechtbank van Miinchen heeft de 31-jarige Oostenrijker Klinger terecht gestaan, beticht van het plegen van be- drog. In den zomer van verleden jaar had hij, in Weenen geen werk kunnen- de vmden, het plan opgevat te voet door Oostenrijk naar Doorn te trekken. Hij stal eenige militaire ordeteekens en slaagde er inderdaad in wandelend tot Doorn te komen. Onderweg leefde hij voornamelijk van giften van nationalis- tische organisaties en industrieelen. Hij beweerde afwisselend gewezen Oosten- rijksch militair vlieger, vluchteling uit Zuid-Tirol te zijn of Oekrainsch hetman. Verder vertelde hij de vertrouweling te I zijn geweest van keizer Karel van Oos tenrijk, die te Madeira in zijn armen was gestorven. In een wandelstok, die hij aan keizer Wilhelm wilde schenken, sloeg hij in elke stad, waar hij doortrok, een herinneringsspijker. Ook liet hij op de stok een opdracht maken, die luidde: Aan Z. M. den Duitschen keizer in eer- bied gewijd door een Oostenrijksch offi cier. Over zijn ontvangst te Doorn vertelde Klinger voor de rechtbank: Ik werd door den hofmaarschalk kolonel Giesen zeer vriendelijk ontvangen; hij nam de stok in ontvangst, maar achte het _on- waarschijnlijk dat ik door den keizer i zou worden optvangen. Ik zou echter ITALIS. FASCISTISCHE HELDENVEREER1NG, Een martelaarswijk te Rome. Rome krijgt een fascistische martelaarswijk in het nieuwe stadsdeel, dat zich gevormd heeft tusschen de Via Nomentana en de Via Salaria. De goeverneur van de stad had de commissie van advies voor de straatnamen verzocht aan enkele straten de namen te ge ven van martelaren van het fascisme. De commissie heeit daarop voorgesteld daartoe de nieuwe wijk te bestemmen tusschen de Viale Eritrea (verlengde van Corso Trieste), de Vicolo San Agnese, de Tor Fiorenza en den spoorweg PortonaccioSt. Pieter. De commissie stelt voor, het voornaamste pleitt dezer wijk het Plein van de fascistische mar telaren te noemen en de daarop uitkomende straten namen van die martelaren te geven, bij voorkeur van hen, die te Rome geboren zijn en daar ook den dood hebben gevonden. De verdere straten van de wijk - ouden dan de namen van martelar-en uit andere streken kunnen krijgen, vast te stellen door het direc- torium. De gouverneur heeft zich hiermee vereenigd, met de aanvulling, dat ook enkele straten gewijd zullen worden aan de martela ren, die in het buitenland voor het fascism! gestorven zijn. HEEL NOORD- EN MIDDEN-ITALI5 IN DE SNEEUW. Rome in een sneeuwkleed. De geheel besneeuwde Vesuvius en Etna bieden een wondermoai schouwspel. In geheel Noord- en Midden-Italie is Don- derdag overvloedig sneeuw gevallen. Zelft Rome, waar het zelden sneeuwt, was's och- tends vroeg met een wit kleed bedekt, dat evenwel spoedig door het verkeer in een vuile modder herschapen werd. Alle bergen in den omtrek van Rome zijn met een sneeuwlaag van een halven meter of meer bedekt, waar door het autoverkeer ten zeerste belemmerd wordt. Ook de treinen ondervinden vertra- ging. In het geheele land heersdht een fella kou- de. In de Alpen -daalde op enkele plaatsen de thermometer onder het nulpunt Fahren heit, terwijl ook in Rome, waar lage tempera- turen zeldzaam zijn, het'' vriespunt bereikt werd. De Vesuvius en de Etna bieden een wonderlijk fraai schouwspel. Zij zijn geheel bedekt met een glinsterend wit sneeuwkleed, terwijl groote rookpluimen uit de helder witte toppen stiigen. Vooral's rachts is het schouwspel van de door den gloed van den vulkaan ros geklenrde sneeuw -yidrukw®* kend. ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1