Historische Figuren. Aspirin- vmn§- m k m. m Wf 1 Her* Stadsnieuws 5. 25: 1! Uit de partij. In een partij te Deventer volgende stand voor: kwam de Wmi IP! imk ,.*M\ Zvv. 17 sch. op: 3/6, 10/19, 23, 24, 25. W. 17 sch. op: 26, 27, 28, 30, 31, 32, 34, 35, 36, 38, 40, 42, 45, 46, 48, 49, 50. Wit (de 14-jarige A. Matena) speelde lis volgt: 27—22 1. 18:27 32 21 2. 23 43 49 38 3. 16 27 31 22 4. 17 28 38—33 5. 28 39 34 43 6. 25 34 40 16! met 3 schijven winst. De slagzet, die nu volgt, word volgens 'de O. H. Ct. uitgevoevd door dm t -.er \V. J. v. d. Voort, Haarlemmermeer. 1. 2. 3. 4. 5. 6. Het merkwaardige. in zijn leven is mis-1 schien minder in zijn waken dan in zijn ka- rakter te vinden. Deze verkromdo en voortdu- rend lijdende man verstond de kunst, zijn geest over zijn liohaam te laten heerschen. Hij was, naar men zeide, voortdurend vroo- lijk; hij lachte over alles, had het leven lief en, terwijl hij zelf een karikatuur van een menscli was, beeldde hij zijn tijdgenooten, die er zich toe leenden, als karikaturen uit. De dolste fantasieen kwamm bij dezen aan zijn stoel gebonden martelaar op. Zijn Vir- gile travesti, zijn reeds genoemde Roman comique, zijn Don Japhet d'Armenie wer- den in zijn tijd door de lachlustigen in hoo- ge mate genoten. Het geldelijk voordeel, dat zijn werk hem opbracht, werd met vroolij- ke vrienden in scliaterende drinkgelagen ver- teerd, die nieuwe stof boden voor zijn prik- kelende pen. Hij, de dubbel-geknakte dwag, had niet- tegenstaande de abnormaliteit van zijn cor pus een taaie gezondheid en een sarcasti- schen zin, die spotte met alles. Zijn feestge- nooten bazuinden zijn aarts-vroolijkheid heinde en ver uit. Maarmen moet al heel weinig menschenkei.nis bezitten om niet te vermoeaen, dat achter deze uitbundige, uiterlijke vroolijkheid een diepe melancholie school. Scarron zette zich een narrenkap op en verzon groteske tooneclen om zijn trooste- loosheid over het feit, dat hij een monster was, te verbergen en zijn onstilbaren dorst naar liefde, die hem nimmer werd geboden, niet te verraden. Het werk van Emile Magne, Scarron et son milieu, licht iets van den s'.uier op, die des dichters diabolisclie vroo lijkheid over het leven van zijn ziel wierp Zw 14 sch. op: 1, 3, 6, 9, 10, 12, 14, 16, 18, 19, 20, 22, 23, 24. W. 14 sch. op: 21, 26, 31, 32, 33, 36/40, 42, 43, 47, 48. Wit speelt: 1. 32—28 40—34 42—37 33—29 43—39 48 8 31 13. 1. 2. 3. 4. 23 :41 16 :27 41 32 24 44 (de beste) 44 42 3 12 Een schijfwinst, die wel be- slissend is. Ter oplossing voor deze week: Probleem 1052 van A Polman 'Almelo. te w Zw. 6 sch. op: 18, 19, 22, 23, 26, 29 en dam op 49. W. 7 sch. op: 16, 27, 31, 32, 38, 39, 50. Dit is een betrekkelijk eenvoudig, maar heel mooi probleempje. Velen zul- len het wel van het diagram op kunnen lossen. In onze volgende rubriek geven wij de optleding. I; Van een dichter en een ganzen- hoedster, die dien armen ge brekkigen dichter trouwde en later de vrouw van een koning zou worden. In dien kring werd en zoo komen we weer naar het jaar 165r en de rue de la Ti- xeranderie Drug op een goedtn dag een zeker cnevrouw de Neuillan (of Neuilhant) binnengeleid. Een allerbekoorlijkst meisje van zestien jaar begeleidde haar. De jeug- dige schoone wordt beschreven als lang en i nk; zij heeft de ontwikkeling cener vol- wassen vrouw, haar gelaatskleur is als die van een zacht gekleurde roos; de oogen heb- ben een zacht fluw.elen glans. Ze is slecht en armelijk gekleed in een gele sjaal. De vreem- de, rumoerige omgeving, het contrast tus- schen de bruyante vroolijkheid en de licha- melijke ellende van den gastheer treffen haar zodzeer, dat zij begint te schreien. Scarron en hier verschijnt de ware Scar ron van acht.r het masker der vroolijkheid interesseert zich voor haar. Niet alleen haar schoonheid, ook haar gevoelig gemoed trekt hem aan. „Wie is dat mooie, arme kind met het teere hart?" En dan verneemt hij voor en na de tragedie van dit jonge leven: Haar vader een valsche munter en moorde' naar, wegens zijn misdaden verbannen er in Amerika gestorven, waar zij hem was ge volgd. Daarna weer terug naar Frankrijk gebracht, had het jonge kind bij een gierige en onvriendelijke, cm niet te z.ggen hard- vochtige bloedverwante een betrekking van dienstmeid aangenomen, belast met het toe- zicht en onderhoud van kippen en ganzen. Het was een harde dienstbaarheid: vee! scheldwoorden, veel krenkingen. Een moeder had zij niet meer om voor haar te zorgen; die had haar in den steek gelaten. Nu wilde de bloedverwante zich van haar ontdoen Men hoopte haar in een Booster'te krijgen doch daarvoor was een weinig geld noodig Op Scarron's goede hart werd dcor me- vrouw de Neuillan een beroep gedaan Het meisje is wel niet katholiek, stamt van een Hugenoten-familie, doch dat doet er niet toe. Eenmaal in een klooster zal zij nie- mand meer tot last zijn. Haar naam is Fran- goise d'Aubigne (of d'Aubigny) Scarron vindt in haar een dergelijke el lende als in zijn eigen leven. Hij doorziet 't mooie uiterlijk van het kind en ontdekt de smartelijke vertwijfeiing van een van te vo- rcn voor mislukking bestemd leven. Haar trots moet'nog meer lijden onder het mo- reel verval, waartoe zij is gekom.n, dan hij zelf onder zijn lichameliike ellende en mach- teloosheid. Medelijden vervult hem en lang- zamerhand dringt ook, onweerstaanbaar, de liefde zijn hart binnen. Maar dit laatste ver- bergt hij angstvallig. Hoe zou men schater- lachen, zoo men het bemerkte: hij, de ka- rikatuurlijke man. een meisje liefhebbend van zoo groote schoonheid! Maar helpen zal hij haar. Hij zal haar niet in een klooster wegstoppen, ver van de wereld, en voor goed de banden daarmede verbrekend. Maar hij zal haar een goed verzorgde opvoeding laten geven in een kloosterschool, waarvoor hij eenige duizenden francs bijeenbrengt Het kind, dat geschreid heeft om den man, om wien alle anderen lachten, zal ten minste door hem, zoo al niet het geluk, dan tenmin- ste materieele zorgeloosheid kennen. Toen in 1650 in de Rue de la Tixerande- rie te Parijs een oude dame met een jong meisje een heel eenvoudige woning had ge- zocht en gevonden, had dit de aandacht ge- trokken van een man, die, naar uiterlijke omstandigheden te oordeeLn, een der onge- lukkigste schepselen ter wereld moest zijn, De buurt, waar hij woonde en die hem tot buurman der beide dames maakte, dacht al- thans zoo over hem en niet zonder reden. De stumper was Paul Scarron, die dit was eigenlijk het eenige, wat de menschen in de straat van hem wisten door een gedeel- telijke verlamming en verschrompeling van het lichaam, dag en nacht zooals hij zelf zeide, den vorm van de letter Z. te zien gaf. Een carnavalsklucht in zijn jeugd, waarbij hij wegens een al te fantastisch costuum uit- gejouwd en door de m.nigte vervolgd was, zoodat hij zich verborg onder een der brug- gen over de Seine en er, verkleumd van kou- de en vocht, een langen nacht moest blij- ven, die carnavalsklucht had hem voor zijn leven tot een beklagenswaardig wrak ge- maakt, ten minste lichamelijk. Geestelijk had hij niet te klagen. Toen hij later de jorige be- geleidst.r der nieuwe buurvrouw trouwde en de notaris hem vroeg: „En welken bruidschat geeft gij uw aan- staande vrouw?" antwoordde hij: „De onsterfelijkheid". En in zekeren zin had hij recht zoo te spreken. Als burlesk dichter en dramatisch auteur heeft hij een naam in de Fransche letterkunde en zijn „Roman comique" droeg er krachtig toe bij, dien naam voor het na- geslacht te bewaren. 0 doet zich weer gelden! 0 0 Wij wachten echter niet, tot- 0 0 dat de ziekte uitbreekt, maar 0 0. wapenen ons, om het eerste het 0 beste verschijnsel te bestrijden; J| 0 dat moet ons wachtwoord zijn. p 0 Onze helper daarbij ziin de 0 tablet! en 0 Devanoudsbekende Aspirin-0 P tablettenvoorkomenengenezen 0 0 hoofdpijn en verkoudheden; 0 0 bij rechttijdig gebruik verhin- 0 deren zijhetuitbreken vangriep. g| 0 Men eischc steeds de origi- p 0 neele verpakking met oranje 0 0 bond en het Rayerkruis. heifing van de meisjessctiooi in Uwe verga- dering aan de orde geweest, n.l. op 27 No vember 1924 (zie biz. 420 e.v. Raadsverslag en bijlage nr. 211 van dat jaar) en bij de be handeling van de gemeentebegrooting voor 1927 (zie o.m. bijlage nr. 7 van 1927). In 24 kwam de quaestie in behandeling naar aan- Hding van een desbetreffende vraag van Gedeputeerde Staten. Wij stelden toen voor, beide scholen te behouden, met welk voor- stel Uwe vergadering zich met op een na al- gemeene stemmen vereenigde. Dat onze hou- ding ten aanzien van dit vraagstuk thans een andere is, vindt zijn oorzaak in de sinds- dien gewijzigde omstandigheden. Konden wij in 1924 nog verwachten, dat instandhouding van slechts een U.L.O. school voo- de ge- meente geen bezuiniging zou opleveren en er cm die reden geen bezwaar was te voldoen aan den wensch der ouders oin een inrich- ting te handhaven, waar afzonderlijk meis- jesonderwijs wordt gegeven, thans zijn de omstandigheden, waarin het U.L.O. verkeert, zooals wij U nader zulien uiteenzetten, ge- heel anders. Dit laatste was ook reeds het geval tijdens het schooljaar 1926-1927, toen de meerderheid van ons college vocrstelde de meisjesschool op te hefien. De grootst mc- gelijke meerderheid van ons college trok dit voorstel naderhand in op grond van de toen gewekte yerwachting, dat het aantal leerlin- gen zou toenemen, welke verwachting intus- schen niet in vervulling is gegaan. Integen- deel, het aantal leerlingen is nu nog kleiner dan ten tijde van het voorstel tot opheffing der meisjesschool. Wij meenen dan ook met den Inspecteur van het lager onderwijs ;n deze insp.ctie, dat, nu bezuiniging van uit- gaven op allerlei gebied, waar deze zonder schade kan worden aangebracht, een drin- gende eisch is, in deze gemeente met een openbare U.L School moet worden volstaan, waardoor een belangrijke besparing wordt verkregen. De Commissie van toezicht op het lager onderwijs en het hoofd der meisjes school kunnen daarmede evenwel niet in- stemmen. Wij meenen daarom goed te doen, ons standpunt omtrent dit vraagstuk nader uiteen te zetten, waarbij wij tevens gelegen- heid zulien hebben de door de commissie en het hoofd gemaakte opmerkingen aan een beschouwing te onderwerp n. Wij geven U hier een overzicht van het aantal leerlingen van beide scholen op en- kele data, die ter zake van belang zijn te ach- ten: Meisjes- Gemengde school. school. Totaal. schen: met zijne Framboise naar Amerika te gaan, ver van de vrienden, met wie hij lachen moest en van wie m.er dan een hem aanleiding gaf tot toorn, wanneer hij zag met hoeveel opdringerige bewondering er naar zijn vrouw werd gekeken; of het oude familiegoed, ver van Parijs, te betrekken Doch het lat was hem niet gunstig. Geldge- brek verhinderde hem, zijn plannen uit te voeren en dwong hem, telkens weer, tot blij- ven waar hij was. Dan had hij onmiddellijk zijn masker weer voor; hij lachte, nog luid- ruchtiger, en verborg aldus zijn kommer. En na deze roi acht jaar te hebben volgehouden, lachte hij nog bij zijn sterven, omdat hij bang was, dat zijn vrouw om zijnentwil zou moeten schreien. En de schoone Frangoise, die eens kippen en ganzen verzorgde in dienstbaaiheid? We vinden haar naam terug, en hoe in belang- rijkheid toegenomen! wanneer zij na vier en twintig jaren Scarron's weduwe g;eweest te zijn, huwt met den meest gevleiden, den meest gevreesden koning van Frankrijk, Lo- dewijk XIV. Het klinkt als een sprookje: de ganzenhoedster trouwt met den koning. Evenals het hart van Scarron had zij dat van den Zonnekoning .ontwikkeld, die haar bij geinim huwelijk in 1685 aan zich ver- bond. Dit huwelijk is minder vroolijk ge weest dan dat met den armen gebrekkigen dichter. Er werd niet veel gelachen aan het hof van Versailles,toen FranQoise d'Aubi gne, reeds van te voren madame -de Mainte- non geworden, haar invloed liet gelden op haar omgeving. Wellicht heeft zij nog wel eens teruggewenscht naar den sterken gecst, die zijn leed bedekte met een lach hoewel hij met haast kwetsende oprechtheid van zich zelf getuigde: „ik gelijk vrijwel op een Z, mijn beenen vormden eerst een soort van stompen hoek, daarna een rechten en einde- lijk een scherpen; kortom ik ben, om zoo te zeggen, een verkort begrip van menschelijke ellende". A. J. BOTHENIUS BROUWER Het is mijn voornemen, op dit artikel een ander te laten volgen, waarin het leven van Frangoise d'Aubigne, de latere Madame de Maintenon, die de vrouw van Lodewijk XIV werd, in het kort wordt geschetst. Haar invloed, dertig jaren lang uitgeoefend op Frankrijk's binnen- en buitenlandsche poli tick, is zoo groot geweest, dat zij een afzon- derlijke studie over haar rechtvaardigi klasse j- m. samen klasse 7 Nov. 1924 la. 8 6 14 1. 14 (behandeling lb. 4 7 11 2. 13 vraag van 2. 12 13 25 3. 14 Ged. Staten). 3. 8 2 10 4. 14 32 28 60 55 1 Jan. 1927 la. 11 7 18 1. 11 (voorstel lb. 9 11 20 2. 10 opheffing 2. 3 9 12 3. 12 meisjessch.) 3. 7 7 14 4. 13 30 34 64 46 16 Sept. 1927 la. 14 3 17 1. 23 (verwachte lb. 7 9 16 2. 8 toeneming 2. 8 9 17 3. 10 leerlingen). 3. 1 12 13 4. 11 30 33 63 52 16 Sept. 1928 la. 10 1 11 1. 16 (aantal lb. 7 6 13 2. 13 leerlingen 2. 8 8 16 3. 6 nieuwe 3. 7 11 18 4. 9 schooljaar). 32 26 58 44 115 110 115 Gemengde school. 102 Meisjes school. Totaal. klasse j- m. samen klasse 1 Jan. 1929 la. 9 2 11 1. 16 (tegen w. lb. 8 6 14 2. 13 aantallen). 2. 8 8 16 3. 6 3. 7 11 18 4. 10 32 27 59 45 waarondei van elders 8 4 12 12 o Scarron weet de liefde, die hem geheel be- zit, te verbergen. Zelfs het meisje, dat die liefde inspireert, bem.rkt haar niet. Want uit vrees belachelijk te zijn, afgewezen te worden, lacht hij, lacht hij, zooais Scarron lachen kon. En wanneer hij het eindelijk met langer kan uithouden, dan doet hij haar een lietaesverklaring in scherisenden vorm, zoo dat zij het aanzoek als een scherts kan opvat- ten en hem in scherts afwijzen. Heeft zij be- grepen, wat in de diepte van zijn hart ver- borgen was? Waarsciiijnlijk. Dat zij met eenige wederliefae daarop kon antwoorden, is ungesloten. Zij nam zijn aanzoek aan uit vrees voor een toekomst in kloosterlijke op- sluiting. Zij willigae in, zijn vrouw te wor den. En hij, gelukkiger dan ten gewoon ge- zond en normaai menschenkind kan zijn, gaat door met schertsen. Hij schertst zelfs nog bij de onderteekening van de huwelijks- acte. De minst bekende kapel wordt uitge- zocht voor de trouwplechtigheidbij het be- treden van de echtelijke woning wendt hij hevige pijnen voor, die hem verhinderen zijn schoone vrouw zelfs een handkus te geven. Zal dit haar niet geruststellen en doen be- grijpen, dat haar man niet de minste aan- spraak wil doen gelden als echtgenoot? En verhindert hij daardoor niet alien lach, alle spotbrnij over „den verliefden Scarron?" Acht jaar lang heeft hij dit schoone kleinood in zijn woning gehad en zijn liefde bleef als een voortdurend offer van zijn hart. De ironie der omstanders heeft hem niet kun nen treffen, omdat hij geen aanleiding gaf haar uit te lokken. Het is een hooghartig zelfbedwang geweest, waarmede hij zijn vrouw het leven mogelijk en aangenaam maakte. Hii had nu en dan verborgen wen- ORGANISATIE OPENBAAR UITGEBREID LAGER ONDERWIJS. In bijlage no. 3 deelen B. en W. den Raacl mede Op 9 November j.l. nam Uwe Vergadering aan een motie van de heeren J. Vogelaar, mr. H. A. J. M. Kusters, mr. D. Sluis en D. Govers Jz.. waarin wij werden uitgenoodigd U voorstellen aan te bieden, regelende de opheffing der U.L. School voor meisjes en de gevolgen daarvan. Reeds eerder (zie bijlage nr. 97 van 1928) maakte de Commissie van bijstand voor de Financien bij het uitbrengen van haar ad- vies omtrent de gemeente-begrooting voor 1929 de opmerking, dat het kostenbedrag per leerling van het openbaar U. L. O. buitenge- woon hoog is, en verzocht die commissie te onderzoeken, wat de oorzaak is van het groo te verschil tusschen dat bedrag en dat voor 't gewoon lager onderwijs en op welke wijze verbaering in de verhouding is aan te bren- gen, waarop wij antwoordden van meening te zijn, dat maatregelen, welke dit bedrag aanmerkelijk verlagen, niet achterwege kon den blijven. Verder is bij het afdeelingsondcr- zoek der gemeente-begrooting voor 1929 de opmerking gemaakt, dat het aantal bovental lige onderwijzers hoog is en werd de vraag gesteld of vermindering daarvan niet moge- is. Gevolg gevende aan motie en opmerkingen (wat het laatste aangaat vooralsnog alleen voor zoover deze op het U.L.O. betrekking heeft), deelen wij U mede, dat de hooge uit- gaven, die het openbaar U.L.O. vordert, voor verreweg het grootste deel veroorzaakt worden door het feit, dat twee scholen wor den in stand gehouden met een aan elke school zeer klein aantal leerlingen. Een be langrijke bezuiniging is alleen te verkrijgen wanneer de gemeente zich bepaalt tot in- standhoudmg van een school. Reeds tweemaal is het vraagstuk der op- Het aantal leerlingen is mitsdien niet al leen niet toegenomen, doch zelfs eenigszins achleruit gegaan. De geringe vermeerde- ring van het aantal leerlingen der meisjes school, die in het schooljaar 1927/1928 tot stand kwam, is thans weer geheel te niet ge gaan, en vond naar het ons voorkomt voor- namelijk haar oorzaak in het feit, dat in 1927, toen de mogelijkheid van opheffing der school bestond, door eenige ouders een bijzondere actje is gevoerd om het leerlingental op te voeren ten einde de school te behouden Daar door was het aantal leerlingen der eerste klasse niet minder dan 23. Het eigenaardige verschijnsel doet zich nu voor dat dezelfde klass, nu deze 2e is, er slechts 13 telt Onder degenen, die in 1927 schriftelijk hebben ver- klaard, dat zij het voornemen hadden hunne kinderen deze school te doen bezoeken. was dus blijkbaar een groot percentage, dat voor hun kinderen geen uitgebreid lager onderwijs bege°rde, maar alleen toelating tot de eerste klasse wenschte om ze een 7e leerjaar te doen SALARISREGELING BURGEMEESTER, SECRETAR1S EN ONTVANGER. In bijlage no. 8 schrijv.n B. en W.: Gedeputeerde Staten hebben bij den ter in- zage liggenden brief advies gevraagd over 'n wijziging der salarisregeling van den Bur- geaieester, den Secretaris en den Ontvanger. In verband met een nieuwe regeling, door genoemd college ontworpen voor gemeenten met een aantal inwoners van 15.000 en daar beneden, wordt veronderstcld, dat er aanlei ding zou kunnen bestaan, ook in deze ge meente tot een herziening over te gaan. Aan- vankelijk zijn Gedeputeerde Staten van oor- deel, dat de verhouding tot de cijfers der voor de kleinere gemeenten ontworpen rege ling niet onjuist zou zijn, indien de jaarwed- den werden bepaald op: f7500 voor den Burgemeester, f 5300 tot f 6500 voor den Secretaris, f 3600 tot f 4600 voor den Ontvanger, wiens salaris derhalve ongewijzigd zou blij ven. Gedeputeerde Staten hebben ons verzocht, Uw oordeel hieromtrent in te winnen en Uw zienswijze voor 1 Februari a.s. aan dat col lege mede te deelen. Het ligt voor de hand dat wij in verband met den stand der gemeente-financien, welke tot beperking van allerlei uitgaven heeft moe ten leiden, salaris-verhooging in het alge- meen onraadzaam achten, tenzij aangeno men moet worden, dat de geldende salarisre geling niet in overeenstemming is met de eischen, welke een bepaalde functie stelt aan de personal, die haar bekleeden. Dit nu is naar onze meening inderdaad het geval ten aanzien van den Burgemeester en den Secre taris, doch niet ten opzichte van den Ont vanger. Wat laatstgenoemden ambtenaar betreft, zouden wij U dan ook in overweging willen geven, met het voorstel van Gedeputeerde Staten accoord te g„an. De bovenvermelde toestand van de ge- meentefinancien zou ons aanleiding geven tot het voorstel om ten aanzien van de sala- rissen van den Burgemeester en den Secre taris niet verder te gaan dan het voorstel van Gedeputeerde Staten, doch er is naar onze meening een factor, welke hierbij in aanmerking dient te worden genomen en welke speciaal onder de aandacht vrn Ge deputeerde Staten zou moeten worden ge bracht. Tot 1926 waren de wedden van den Burge meester en den Secretaris dezer gemeente gelijk aan die van hun ambtgencoten in de gemeenten Den Helder, Zaandam en Velaen. 104 24. volgen Het varschil bestaat althans niet uft z.g. zittenblijveis. Men moet dus wel voor- zichtig zijn met het bezigen van het argu ment, dat het aantal ieerlingen der eerste klasse een zekere verwachting mag wekken voor de toekomst. Immers het gaat niet aan, instandhouding eener u. i. school uitsluitend te laten afhangen van de bezetting der eerste klasse. Het moge zijn. dat een zeker aantal ouders hun kinderen. die de opleidingsschool hebben verlaten, een jaar het U L O willen doen volgen om hun den overgang naar het gymnasium of M O gemakkelijk te maken, dat levert toch geen motief op om een U. L. school in stand te houden, waarvoor de ouders overigens slechts matig belangstelling hebben. En dit is nog te minder het geval, wanneer men in aanmerking neemt. dat dit de eigenlijke taak van het U L. O niet is, al kan men het dan als een bijkomstig voordeel beschouwen. (Wordt vervolgd Soms zelfs waren de Alkmaarsche wedden hooger dan die in de andere gemeenten, met- tegcnstcicindc tict cmnteil inwoners geringei W In 1925 vroegen Gedeputeerde Staten ad vies over de volgende regeling: Burgemeester f 6000 tot f 7000 S.cretaris f 4900 tot f 5900 Dezelfde regeling werd voorgesteld voot de drie bovenvermelde gemeenten. Terwijl Uw Vergadering zich met de voor- gestelde regeling vereenigde, gaven de Ra- den der drie hierbedoelde gemeenten aan Gedeputeerde Staten in overweging, de wed den op een hooger bedrag te stel.en, waar- aan door genoemd College gevolg werd ge geven. De ongelijkheid in salaris, welke naar on ze meening uitsluitend verband houdt met de overweging, dat de bedoelde ambten in deze gemeente van minder gewicht zouder zijn dan in de drie andere gemeenten, word! thans door Gedeputeerde Staten gehand- haafd blijkens hun voorstel, om voor de ge meenten Den Helder, Zaandam en Velsen de salarissen als volgt vast te tell en: Burgemeester f 8000 Secrearis f 5800 tot f 7000. Naar onze meening is er geen enkele reden aan te voeren, waarom de Alkmaarsche re geling zou moeten afwijken van die der drie andere gemeenten. Wij achten het dan ook gewenscht, onder de aandacht van Gedepu teerde Staten te brengen, dat hier herstel be- hoort plaats te .oben en dat verschil, het- wdk in 1926 buiten den wil van Alktnaar is ontstaan dient te worden weggenomen. Ten slotte wenschen wij nog op een punt de aandacht te vestigen. In de ontworpen re geling is n.l. een artikel opgenomen van den volgenden inhoud: „In gemeenten, waar de pensioensbijdra- gen overeenkomstig artikel 36, vierde lid der 1 ensioenwd 1922 worden verhaald, worden de bij het vorig artikel vastgestelde jaarwed- den verhoogd met een bedrag, gelijk aan dat der toegepaste korting." Practisch beteekent dit vrijstelling van pensioensbijdrage. Wij zijn van meening, dat, nu de gemeente verhaal toepast, dit voor alle ambtenaren moet gelden, zoodat wij tegen een dergelijke bepaling bezwaar zouden moeten maken. Wij geven U dan ook in overweging, ons te machtigen, aan Gedeputeerde Staten te be- richten, dat Uwe Vergadering op grond van het vorenstaande van oordeel is: 1. dat de salarissen van den Surgemeeter en den Secretaris in deze gemeente geliik be- o. 6. /MVW.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6