re rm,ersn j? -ISt-ajTStS- AvanVALKENBURG S-* K- leeu warden Klerk en school gS LgerBdbenTm!ii"«r|S urn ermrnm Binnenland Schooflgaande Kinderen PUROL overtftuing in liet Friid&en. Verdachte bnt- kende en beweerde dat hij zich in een steeg bevond en gebruik maakte van een daartoe aangewezen inrichting. De kantonrechter zeide dat er meer achter stak en a.s. week de verbalisant zou worden gehoord. T luisterrijkeebur^mkters On 26 Tuli had de schitterende intocht den niets achterwege ge'.aten orn het glorieus mogel.jk °e^ schare lievelijke maagdekens en ferine jongens, 'n auto Riiksveldmachtte ^^en ,vjerkante van VhHcradie- de Koekkoek van Limmen massieve bri t assistent. Alles liep op f1]n rST dreigde verstoord te Tolletjes toeri auto:nob:listen, die van Bergen aan Zee kwamen en nu verschil- lw de no^ingen aanwendde- om den stoet, die zich in df richting van den rioef voortbe- WD?e SrS haddSrneen bijzonder gewich; +itrp familiebijeenkomst te Amsterdam en zij Sd n rid wachten tot de optocht den Drie. Eerweg bij Wimmenum had bereikt.om fangs dezen weg den Hoeverweg te bereiken zooSat de autobestuurders verder in versneld tempo hun reis over Egmondbinnen konden yeNu'echter leverde hun dwingend doorrij den gevaar op voor het verkeer op den smal- ien weg en zeer terecht traden de njksveld- wachters Steen en de Koekkoek met beslist- foeid op tegen de automobilisten, zooaat eeni- o-e conflicten niet uitbleven die door den kantonrechter moesten worden beeindigd. De eerste verdachte was niemand minder dat mr B., de burgenieester van Ua- lantsoog, die niet had gestopt op aanwijzing van majoor Steen en hi] ha'd voorts door on- voorzichtig rijden de veUgheid en vrijheid van het verkeer in gevaar gebracht. Majoor Steen legde in sobere bewuordingen en zoo- veel mogelijk vermijdende de behandeling die fiij tijdens zijn optreden had genoten, zijn verklaring ai. Deze werd ten stelligste te- gengesproken door den burgemeester en ju rist, die pertinent ontkende hetgeen hem was tenlaste gelegd. De ambtenaar hield zich echter volkomen aan de getuigenveiklaringen van majoor Steen en brigadier de Koekkoek en nogmde het betreurenswaardig, het optreden van den burgemeester, die tocli zelf het hoofd der po litic is. Eisch 2 X 40 boete of 2 X 40 da- gen hechtenis. Daarop hield verdachte een uitgebreid Oratio pro domo" ten doel hebbende aan te toonen, dat hij zich van geenerlei schuld be- wust was en het geheele incident aan het op treden der politie moest worden toegewezen. Oitspraak 1 Febr. NA DEN BURGEMEESTER KWAM DE DOKTER. De tweede automobilist was dr. O., geves- tigd te Het Zand—Zijpe, de man van de ge- wichtige familieconferentie te Amsterdam, die voor hem een overwegende reden was om zoo moge.ijk niet 1560 Meter aan te sukke- len achter een feesistoet, die zich voortbe- woog in een tempo van: kom ik er vandaag niet dan kom ik er wel morgen. Volgens den dokter had de Koekkoek, dien hij overigens over zijn bezadigd optreden alle xecht liet wedervaren, hem alleen maar ver- zocht achter den stoet te blijven tot de weg vrij kwam. Hij had dit echter niet als een be- vel beschouwd en hij was dus maar door ge- gaan. Den wielrijder Douma had de dokter met aangereden. Die eer kwam den burgemeester toe, zooals duidelijk naar voren kwam. Eisch ook in deze zaak vveneens 2 X 40 boete of 2 X 40 dagen hechtenis. Uitspraak 1 Febr. MUSSOLINI OP HET KANTON- GERECHT. De Italiaansche granietwerker Luigi Chr. te Alkmaar, had op 17 Sept. 1928 zijn ge- zel Anton Lena in verboden tijd arbeid la ten verrichten. Signor Luigi repliceerde in tame- lijk goed Alkmaarsch, dat de aannemer de schuld had en de werkzaamheden van Lena uit niet anders hadden bestaan dan het opra- pen van een stoffertje, waarop de kantonrech ter veronderstelde dat ook dit arbeid was en Musso'.ini ook wel terdege handhaving van de arbeidswet zou vorderen, waarop de Sig nor tot 7 boete of 7 dagen hechtenis werd veroordeeld. EEN FAiANTEl J HEN ALS PROEF BALLON. De belangrijke riatlonale kwestie of een fa- zant behoort tot schade.ijk wild of een be- schermde vogel is, heeft reeds aan.eiding ge- geven tot 'n vonnis van den kantonrechter, dat echter helaas niet in hoogste instantie werd bekrachtigd en dus principieel onbeslist bleef. Maar toch b.eef deze belangrijke aangelegen- heid de aandacht trekken van de ministers van binnenlandsche zaken en justitie en gal zelfs aanleiding tot een dri.kke corresponden- tie tusschen beide ministers. Om tot een resultaat te komen, werd be- sloten om nogmaals een poging te wagen om een arrest van den Hoogen Raad uit te lok- ken en werd :en landbouw er uit't Woud be- rtid gevonden een fazant te vangen en dan af te wachten wat hem zou overkomen. In't bezit van en fazantenhen, die Willem misschien we! irnd gevangen in cen meezen- knip, ging hij op stap en of het spel sprak, ontmoette hij den rijksveldwachter Mine, die dadelijk zei: fazantenkip ik heb je! de hen af en in beslag na:. en proces-verbaal op- maakte. Heden stand Willem met een „linke" g!lim- lach van: „wij begrrpen elkander" terecht en werd tegen hem door den ambtenaar veroor- deeling gevraagd, natuurlii-k zonder straf toepassing, want Wim mag wel liever geld toe hebben. Uitspraak 1 Fecr. RA RA WAT IS DAT? D« 20-jarige timmerman N A R te Alk- fnaar, stand te*echt ter zake een uro.ogisciie JUBILe PROF. KEESOM. Zaterdag was het 25 jaar ge leden, dat prof. dr. W. H. Keesom, hoog- leeraar in de natuurkunde aan de Leid- sche Universiteit en directeur van het bekende Natuurkundig Laboratorium dier universiteit, te Amsterdam werd be- vorderd tot doctor in de wis- en natuur kunde op een proefscbrift getiteld: Iso- thermen van mengsel van koolzuur zuurstof. De heer Keesom werd 21 Jum 187b te Texel geboren. Na de H.B.S. te Alkmaar te hebben doorloopen, werd hij als stu dent in de wis- en natuurkunde inge- schreven aan de Gemeent. Universiteit te Amsterdam, waar hij in 1897 het can- didaats-, in 1900 het doctoraal examen aflegde, beide malen met lof. Na zijn doctoraal examen werd b.ij> naar het Hbld. herinnert, benoemd tot assistent aan het Natuurkundig Laboratorium te Leiden, waar hij enkele jaren werkte on- der leiding van den grooten Kamerlingh Onnes. Eerst als assistent, later als lec tor bleef hij aan het laboratorium werk- zaam tot 1916. In 1903 beantwoordde hi] een door de faculteit der wis- en natuur kunde te LHden uitgeschreven prijs- vraag, terw .jl hij 19 Januari 1904 te Am sterdam met lof promoveerde op het reeds eerder genoemde proefschrift. Van 1 Januari 1917 tot Maart 1918 was hij leeraar aan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht en daarna, tot aan zijn benoe- ming te Leiden, hoogleeraar in de na tuurkunde en de physische scheikunde aan de Veeartsenijkundige Hoogeschool aldaar. Den 26sten September 1923 aan- vaardde hij het ambt van hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de Leidsche Universiteit met een rede over: Het be- lang van den tocht naar het Absolute Nulnunt. Van zijn hand, gedeeltelijk in samen- werking met anderen, in het bijzonder met wijlen prof. dr. H. Kamerlingh On nes, verschenen talrijke mededeelingen in de Verslagen der wis- en natuurkun- dige afdeeling der Kon. Akademie van Wetenschappen. Met prof. Kamerlingh Onnes publiceerde hij het hoogst be- langwekkende artikel: Die Zustanda- gleichung in die Mathematische Ency- klopaedie. Het grootste wetenschappe- lijk succes, waardoor hij tot ver over onze grenzen beroemd werd, behaalde prof. Keesom den len Juli 1926, toen het hem gelukte het helium in vasten toe- stand te brengen, dat in 1908 door Ka.- merlingh Onnes vloeibaar was gemaakt. Op uitnoodiging van tal van weten- schappelijke inrichtingen in binnen- en buitenland heeft prof. Keesom lezingen gehouden. In April van het vorig ]aa.r was hij regeeringsvertegenwoorcliger op het Vijfcle Internationale ■e! cs' De feestdag. Het wetenschappelijk en technisch perso- netl van het natuurkundig laboratorium te Leiden heeft prof. Keesom ter gelegenheid van zijn zilvtren doctoraat Zaterdagmorgen een salonlamp doen thuis bezorgen. De leerling-instrumentmakers van het la boratorium zonden een bloemenhulde naar vrouwen. Men gelooft, dat de plotselinge krankzln- nigheid van de contractvrouwen toegeschre- ven moet worden aan de wraak van de drie slangetjes, wier vader door de vrouwen afge- maakt is. De dokter had bereids de behekste vrouwen onderzocht doch kon geen bijzonder- heid bij de zieken onderkennen. De medicus stond voor een volkomen raadsel. Nader werd nog vemomen dat er nog een ze /ende /rouw aangetast werd door de onge wone riekte .Niemand had den moed de ge- doode vaderslang naar het nest terug te brengen. DE KRAKATAU. De werking van den Krakatau is wederom toegenomen. Geconstateerd werden 39^8 erupties, waarvan de breedste 200 M en de hoogste 1000 M. was, terwijl een eruptie wolk van 2000 M. geconstateerd werd. Des nachts worden veel gloeiende bommen ge- zien, terwijl voorts vlammen boven het water worden waargenomen. De bevingen duren onafgebroken voort^ o-e HET DRAMA BIJ GROOTEGAST. De aanhouding van den dader, Omtrent de aanhouding van den mooide- naar der vier veldwachters wordt nog meld: De moordenaar kwam op zijn vlucht, gezelschap van zekeren Hut, te Lolbert aan, waar hij door dr. Huininga wilde vei binden. De dokter was niet thuis, doch he huishoudster gaf hem den raad om zich pet auto naar Groningen te begeven en zich in uur des namiddags en de veldwachter Meijer dien dag om 12 uur te Groninger Opende, ter aarde worden besteld. HET VIJZELSTRA AT -HOTEL VERKOCHT. Het nog steeds in aanbouw zijnde hotel in de Vijzelstraat te Amsterdam is verkocht aan een Engelsche onderneming, genaamd Hie Anglo and Continental Hotels Ltd. waarvan directeuren zijn de heeren M. G. Casali (ma naging dir.) en H. Gordon (technical advi ser). DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Vrijdagavond geraakte bij den onbewaak- ten overweg te Purmerland de auto van den melkhandelaar W. Bindt uit Oostzaan onder den trein. De beide inzittenden kwamen er goed af. De auto werd totaal vernield. MINISTER KAN BIJ DE JOODSCHE INVALIDE. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, mr. J. B. Kan, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het gebouw van de vereeniging „de Joodsche Invalide", waar hij werd rondgeleid door de heeren L. Snap per, secretaris eii I. Gans, directeur. De minister, die zijn groote voldoening uitsprak over de inrichting van het gebouw, zegde toe, op 17 Febr. a s. een radio-rede te zullen houden ter propageering van de door de Joodsche Invalide te organiseeren loterij. WEER EEN SLACHTOFFER DER MIJNEN. In het ondergrondsche bedrijf van Staats- mijn Emma te Treebeek heeft men Zaterdag- avond het lijk gevonden van den 56-jarigen A. Welstra. Daar niemand aanwezig is ge- Beide personen gingen daarop naar autoverhuurder W. Willems, met verzoes hen naar Groningen te vervoeren. Hij vol deed daaraan, omdat de huishoudster van dr Huininga mededeelde dat de patient een schot hagel in het been had en wonden aan de hand. Die wonden waren hem toegebracht door een revolverschot van veldwachter Meyer, die was neergeschoten, maar zidn toch nog heeft kunnen verdedigen, voor hem den hals werd afgesneden. Onderweg liet worden vastgesteld. Hij zal echter volgens De Crt. waarschijnlijk door een ontspoorden kolenwagon zijn overreden. Hij had zwaie verwondingen aan hoofd en hals en is ver- moedelijk onmiddellijk na het ongeval over- leden. Walstra was gehuwd en woonde te Treebeek. TWEE LUXE-AUTO'S TEGEN ELKAAR GEBOTST. Gistermorgen zijn even buiten Muiden Wiikstra den chauffeur Willems een revolver tegenover de kruitfabriek De Krijsman twee i Ackt hii Hipn daj I i..»a o«ln'o ixxrrfn pWccx^v fTphotst De aUlOIIIO 1 :t huis van den hoogleeraar. Des middags hield prof. Keesom te zijnen buize receptie, die hoewel zij op verzoek van den jubileerenden hoogleeraar een intiem ka- rakter droeg, zeer druk bezocht was. Onder de velen die prof. Keesom -iun gelukwen- schen kwamen aanbieden, waren de burge meester van Leiden en president-curator van de Leidsche Universiteit mr. Van de Sande Bakhuijzende secretaris van het college van curatoren mr. Idenburg; prof. Keesom's me- de-direcfeur van het Natuurkundig Labora torium prof. De Haas en de adjunct-direc- teuur, dr. Crommelin. De wetenschappelijke staf en het technisch en adeninistratief perso- neel van het laboratorium ontbraken natuur- lijk evenmin op de rec:ptie. Voorts kwamen er vele hoogleeraren en tal van Utrechtsche oud-leerlingen van prof. Keesom. DIEFSTAL VAN MAILSTUKKEN. Het „A. I. D. de Preangerbode" ver- neemt, dat aan boord van het s.s. „Ka- saclo Maru" in de Golf van Bengalen een lid van de bemanning de mailkamer is binnengedrongen en daar uit de van Java afkomstige mailzakken verschil lende aangeteekende stukken gestolen hoeft. Het juiste aantal gproofde stuk ken en hun waarde is nog niet bekend. Het' een en ander wordt nader onder zocht. De vermoedelijke dader trachtte harakiri te plegen. BORSTBEELD ONTHULD. In de Sri-Wedari te Solo is het borstbeeld onthuld van den oud-rijksbestuurder van Soerakarta, R. A. Sosrodiningrht Dit is het eerste borstbeeld, dat voor een Javaan werd gemaakt, door een Javaan, den begaafden Wijosoewarno. EEN VERHAAL VAN HEKSERIJ. of: De wraak van een slang De „Matahari Indonesia" meldt het vol gende verhaal: Den Hen Dec. vonden zes contractvrou wen van de onderneming Poeloe Radja een viertal slangen, waarvan er een opgerold lag, tusschen de anderen in De vrouwen na men de opgerolde slang in een kistje mee, terwijl zij de 3 andere met rust lieten. Naderhand doodden zij het gevangen dier en brachten 't mee naar het ondernemings kantooi. Den daarop volgenden morgen toen met de dagtaak begonnen zou worden, ontbraken de zes vrouwen op 't appel. Men zocht hen op in de pnndok en kwam tot de ontstellende ontdekking dat zij alien gek wa ren geworden, hetgeen o a. bleek uit de war- taal die zij spraktn „Omdat onze vader weggenomen is, dasroja eiachen wij hem van ie teru?". kreec zien, met de mededeeling dat hij dien reeds vier personen had neergelegd. Willems schrok wel een weinig, toen hi] dat hoorde; doch herstelde zich en bracht den patient naar het. ziekenhuis te Groningen. Acbteraf blijkt dat de chauffeur Willems, nadat hij Wijkstra in het r.k. ziekenhuis had afgezet, naar een cafe is gegaan aan den Heerenweg. Daar heeft hij den cafehouaer een verhaal gedaan van zijn wedervaren. Dc cafehouder heeft daarop de politie opgebeld, die zich dadelijk bij de houders van bodekar ren heeft vervoegd om het signalement van den dader op te nemen. Op weg, tusschen Tolbert en Oostwolde, hield de marechaussee De Vries, van Marum, die vernomen had wat er te Grootegast was gebeurd, de auto aan. Hij liet den wagen echter doorgaan, omdat hij zich niet in staat gevoelde den man te arresteeren; hij waar- schuwde echter de politie te Groningen. De moordenaar. De „Prov. Gron. Crt." zegt: Even kregen wij den dader te zien: Een man van middei- matige grootte, eerder groot dan klein, met onverschillige, domme oogen, uitstekende juk- beenderen, en donkerblond, reeds grijzena haar. In hemdsmouwen werd hij van de eene zaal van het politiebureau naar de andere overgebracht. Weerloos, met gebogen hoofd. eenigszins versuft liep hij, terwijl een hercu- lisch Groningsch poiitieman hem bij zijn kraag vasthield. Hij had nog een vuilen zak- doek met gestold bloed om zijn hand, zijn broek was opgestroopt. Zoo juist had de poll- tie zijn been onderzocht, waarin hem een kogel was geschoten. De dader heeft bekend, waarna hij naar het Huis van Bewaring is overgebracht. De vrouw niet medeplichtig. Bij bet verhoor van den verdachte is komen vast te staan, dat vrouw Wobbes in geen en- kel opzicht medeplichtig is aan de misdaad Bij het begin van de schietpartij is zij naar den zolder gevludht. Hoe de moord gebeurde. Een der gemeente-yeldwachters van Groote gast had Wijkstra nog in het begin der week gewaarschuwd, dat de vrouw weer naar haai kinderen moest terugkeeren, daar de politie anders genoodzaakt zou zijn haar terug te halen. Hierop heeft W. geantwoord, dat er dan dooden zouden vallen. Toen de officier van justitie te Groningen opdracht gaf om de vrouw voor hem te ge- leiden, overlegden de beide gemeenteveld wachters, dat zij verstandig zouden doen de rijksveldwachters Werkman en Hoving mede te nemen en de officier van justitie te Gronin gen raadde hun aan den opperwachtmeester der marechaussee, Boelens te Marum, oolc nog mede te nemen. Maar v. d. Molen, de oudste, een man van 63 jaar, had gezegd- Wij zijn al met zijn vieren, wat zal ons ge- beuren" en in een gesprek met den telefoon- kantoorhouder had hij zelfs als zijn meening te kennen gegeven, dat het misschien nog maar beter was dat slechts een persoon naar Wijkstra ging. Daar het plan de campagne echter reeds was opgemaakt, had hij daarvan weer afgeziefb* Toen zij bij het huis kwamen was de deur gegrendeld. Zij forceerden de deur, een kier ontstond, waardoor v. d. Molen gelegen.ieic! kreeg naar binnen te gluren. Doch meteen schoot Wijkstra hem het een browning een kogel door het hoofd. Toen de andere veld wachters zich met den getroffene bezig hie!- den, ging Wijkstra door de achterdeur het huis uit en viel nu de drie andere veldwach ters met schoten uit een Duitsch repHeer" geweer in den rug aan. Men meent dat Wijk stra schoot met dum-dum-kogels. Hij legde ze alle drie neer en sneed hun de keel af, hoe wel mag worden aangenomen, dat een hunner wel ernstig gewond, maar nog niet dood was Hij heeft vervolgens zijn huis in brand gesto- ken, dat spoedig in lichter laaie stond. Tijdens den brand, werd een hevig geknet- ter gehoord, zoodat men vermoedt, dat hij een grooten voorraad muni tie thuis had De teraardebestelling der slachtoffers De begrafenis der veldwachter Hoving en luxe-auto's tegen elkaar gebotst. De automo bilisten konden elkaar door den rook en smook van de tram niet zien. Een botsing was het gevolg. De beide auto's werden zwaar beschadigd, doch persoonlijke ongeluk- ken hadden volgens De Crt. niet pl'aats. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. De koekfabrikant, de heer J. N. van Ele wijck te Maastricht, maakte gister met zijn familie een autotochtje in de omstreken del' stad. Op den Rijksweg te Heer slipte de auto TARIEFSVERHOOGING ONGEVALLEN- WET. Het Tweede-Kamerlid de heer Beutner heeft den minister van arbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat het tarief, bedoeld in art. 40, lid 1, der Ongevallenwet 1921, en dat, bedoeld in art. 79, lid 1, der Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1922 zullen worden ver- hoogd? Is er, bij bevestigende beantwoording de- zer vraag, eenige reden om aan te nemen, dat die verhoogingen uitSluitend haar grond vinden in de aanneming van het amende- ment der Commissie van Rapporteurs, strek- kende tot invoeging van een nieuw art. 1 in het ontwerp van wet tot wijziging der Land- en Tuinbouw-Ongevallenwet 1922, hetwelk heeft geleid tot de wet van 2 Juli 1928? Moet, indien deze tweede vraag oni' :n- nend wordt beantwoord, worden aangeno men dat de bewuste tariefsverhoogingen voor een gedeelte en, zoo ja, voor welk deel haar ontstaan danken aan de aan neming van de bedoelde amendementen? Is de minister, indien een der beide laatste vragen bevestigend moet worden beantwoord bereid, mede te deelen, welke beschouwingen en berekeningen daaraan ten grondslag ligL' gen? F DE EERSTE. Over mej. dr. E. van de Kamer, die be* nuemd is tot conrectrice van liet gymnasium T 1, schrijft de „Tielsche Crt.". dat zij bij haar benoeming tot leerares aan rei gymna sium aldaar, in 1900, de eerste vrouw in Ne- derland was, die als leerkracht tot het hoo- ger onderwijs werd toegelaten. Zij is dians eveneens de eerste vrouw in ons land, die conrectrice van een gymnaium is. GELUKTELEGRAMMEN. In de maand November werden 13262 ge- luktelegrammen verzonden; hiervan waren 12837 bestemd voor het binnenland; 421: voor het buitenland en 4 voor de scheeps- stations binnenland. Ontvangen werden er in totaal 318 geluk- telegrammen, waarvan 270 uit het buiten land en 49 van de scheepsstations binnen- land- Amsterdam verzond 2918 geluktelegram- men en ontving 59; Rotterdam 1388 en 55; 's-Gravenhage 1340 en 49; Alkmaar 52 en gten; Arnhem 335 en 3; Breda 83 en geen; Deventer 94 en geen; Dordrecht 111 en 4; Eindhoven 185 en 8; Groningen 288 en 3^ Haarlem 350 en 7; 's Hertogenbosch 118 en 1; Hilversum 201 en 12; Leeuwarden 94 en 1Leiden 139 en 1", Maastricht 79 en 1Nijs megenl59 en 2; Tilburg 115 en 4; Utrecht 366 en 11; Zutphen 51 en geen; Zwolle 9B en 1de overige kantoren in 66n totaal "4705 en 97. Er valt een daling van het aantal verzon den geluktelegrammen te constateeren ver- en kwam tegen een boom terecht. De geheele geieken met de maand October, waardoor de Werkman, zal morgenvoormiddag uit cafe rtuilstraat, te carosserie werd vernield. De heer v. E., die blijkens een bericht van De Crt. zelf chaut- feerde, raakte bekneld tusschen het stuur en den boom, waardoor hem de borstkas werd ingedrukt. De onmiddellijk ter plaatse zijnde dr. Willems uit Heer kon slechts den doou constateeren. VERPLICHTE STEMPELING VAN EIEREN 66K IN NEDERLAND. In verband met de na 21 April a.s. ver- plichte stempeling van eieren in Enge and, verneemt het Nederlandsch Weekblad voor Kruidenierswaren, dat aan het departement van binnenlandsche zaken en landbouw met grooten haast wordt gewerkt aan een wets- ontwerp waarbij wordt bepaald dat alle in ons land in te voeren eieren een stempel moe- ten dragen van het land van productie. Het ontwerp is zoo ver gevorderd dat het weldra naar den Raad van State kan worden verzon den. Het ligt in de bedoeling het ontwerp met zoodanigen speed door de Staten-generaal te doen behandelen, dat de Nederlandsche Wet voor de Engelsche, dus voor 21 April van kracht zal worden. DE WESTKAPELSCHE ZEEDIJK. Nieuwe schade. Aan de nog niet herstelde deelen van den Westkapelschen Zeedijk, die door de No-v.- stormen veel hadden geleden, de vonge week weer nieuwe schade toegebracht door het wegslaan van tijdelijk aangebrachte zakken zand en klei. Van de rails, die opgesteld zijn op palen om klei aan te voeren, sloeg een deel weg, evenals enkele palen. HET GESCHIL IN HET LEGER DES HEILS. Gerechtelijke inmenging waarschijn- lijk. De kwestie van de wettigheid der af- zetting zal klaarblijkelijk voor de recht- bank worden uitgevochten. Uit officieu- ze bron verneemt men, dat de generaal het waarschijnlijk aan den Hoogen Raad zal overlaten een gerechtelijke ac- tie tegen hem in te stellen, om hem van het ambt van vertrouwen, dat hij be- kleedt, vervallen te verklaren. Ingevolge het testament van zijn vader is hij de eenige beheerder der eigendommen van het Leger in Engeland, Frankrijk en Australie, welker waarde wordt geschat op ca. 1.800.000. Indien hij weigert, vrij- willig van dit ambt van vertrouwen af- stancl te doen, staat het aan den Hoogen Raad een gerechtelijke actie tegen hem in te stellen. Iemand, die in nauwe betrekking staat tot den generaal en zijn gezin, verklaart, dat hij dezen weg waarschijnlijk zal volgen. BRANDSTICHTING. Verleden week brandde bij den landbou wer J. Hagel te Dalen (Dr.) de groote schuur af, waardoor veel wintervoeder ver- loren ging. Thans heeft de lcnecht bekend den brand uit wraak over een z.i. onverdien- de berisping te hebben aangestoken. Hij is naar Assen overgebracht. DE RAMP BIJ DEN HOEK VAN HOLLAND. Steunverleening. Voordat Vriidag de raadsvergadering te Breda begon, besloten de raadsleden hun presentiegelden voor deze vergadering a! ie staan ten behoeve van de nagelaten betreK kingen van de omgekomen bemanning van de reddingboot „Prins der Nederlanden". Er waren twintig leden. Het presentiegeld be- draagt 6 per lid. zoodat dit een giff betee- kent vsin 120. opbrengst f 250 geringer is. Het Nederland sche Jeugdleiders Instituut betreurt dit ten zeerste. Het vindt hierin de aanleiding het gebruik der geluktelegrammen nog intenser aan te moedigen, dan het reeds (Teed. Het blijkt, dat nog steeds al te velen, onbekend met het bestaan dezer telegrammen en de be- stemming van de extra opbrengst daarvan, n.l. de steun vor het jeugdwerk van alle richtingen in ons land, de gelegenheid voor- bij laten gaan om hun gelukwensch of blijde mededeeling door middel van een geluktele- gram voor f 0.40 etxra op een smaakvol ver- sierd formulier den geadresseerde te doen toekomen. Waarom zouden wij acliterstaan bij landen als Zwitserland en Zweden, waat ieder deze geluktelegrammen kent en alge- meen gebruikt? Van de opbrengst der geluktelegrammen over de maand November werd door het Ne derlandsch Jeugdleiders Instituut een bedrag van f 39.62 beschikbaar gesteld voor het Kinderfonds van het Post- en Telegraafper- soneel. hebben met guur weder vaak jast van ruwe en springende huid van handen, gelaat en lippen. Dit is dadelijk te verzachten en spoedig te genezen met VECHTPARTIJ AAN BOORD. Aan boord van den stoomtreiler IJM 151 (Forward), die Zaterdag van de Noordzee in de haven van IJmuiden terugkeerde, is ei op zee een vechtpartij geweest tusschen den schipper en den machinist. De schipper kreeg daarbij een ernstige steekwonde aan het hoofd en moest bij aan- komst te IJmuiden onmiddellijk door een ge- neesheer behandeld worden. EEN BANKLOOPER BEROOFD. Van te voren overlegdi. Zaterdagmorgen ging de kantoorbediende G. Stoelinga, in dienst van de firma P. J. R? Stegeman en Co. te Diepenveen, aan de Ne derlandsche Bank te Deventer een bedrag ha len, groot circa 15,000. Hij had het geld in een tasch en reed op de fiets naar de !a- briek. Niet ver vandaar is hij vermoedelijfc door een persoon bewusteloos gesiagen. Men vond den man later in het nieuwe plantsoen aan een den gebonden. Het papieren geld was uit de tasch verdwenen. Ook de fiets was niet meer aanwezig. Een later bericht zegt, dat de politie ern stig vermoeden heeft, dat S. hetzij zelf, hetzij samen met anderen den aanval en scene heeft gezet. Zoowel zijn houding als de toestand, waarin hij werd gevonden, geven daartoe aanleiding. Hij wordt in arrest gehouden. doch, hoewel hij zelf het geval zeer vreemd vindt, ontkent hij elke schuld aan het gebeur de. Vreemd is, dat uit zijn brieventasch wel het papieren geld, doch niet de brieven, die hij moest halen voor zijn firma, zijn verdwe nen. Ook is noch zijn kleeding, noch aan zijn rijwiel eenig spoor van aanranding te ont- dekken, terwijl de manier waarop hij z.g. was gebonden aan een boom, doet vermoeden dat het geheele geval te voren is beraamd. BEZOEK Z.-AFRIKAANSCHE STUDENTEN. Zaterdag is het gezelschap Zuid-Afn kaansche Studenten waaronder het vrou- welijke element sterk in de meerderheid is dat een bezoek aan ons land brengt, te Lei den aangekomen. Des a vond* is den gasten een maaltijd aan- geboden. in vvxr\iciail v;il

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7