DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. s VAFIADIS" Cigaretten, Uit den Aikmaarschen Bead. Prof. Dr. D. L. BAKKER (Waseninger Buitenland Oagelijksch owerzicht. VOLKSUNiVfiRSITEIT NEDERLANDSGHE LETTERKUNDE SMAAK EN KWALITEIT VINDT D VEREENI6D IN No. 22 Dif numtner besfaaf oif 3 bfade£ Honflerd een en dertigste laargang (929 bii vooriiitbetallng per 3 rnaaRden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters nnar plaatsriif.nte. Brieven franco N.V. Boefc- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Redactio No. 33. ZATEKBAfi Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 26 JAAIJAK1 Op zijn jubiieumavond heeft Hullebroeck gezegd, dat het zoo good zou zijn ats men als gewoonte aannam elke bijeenkomst met het gezamenlijk zingen van een lied te openen. Daar zit inderdaad veel waars in want het lied vertokt de stemming en men zou om in de goede stemming te komen een keuze kun- nen doen uit den grooten liederenschat welken dichters en componisten daarvoor te onzer beschikking gesteld hebben. Een gymnastiekvereeniging zou haar bij- eenkomsten met een turnlied, een strandver- eeniging met een Ode aan de Noordzee en een begrafenisvereeniging met een treurzang kunnen openen. Maar voor de bijeenkomst v.an onze vroe de moeder en vaderen wordt de keuze van den gemeenschappelijken zang bijzonder moeilijk omdat nu eens gejubeld en dan iweer getreurd zal moeten worden. Bovendien komt men hier, waar verschu- lende partijen en groepen zooveel verschil- Tende inzichten brengen, natuurlijk voor de moeilijkheid, dat de agenda voorstellen bevat, welke den een verblijden en den ander nood- l'ottig voorkomen en bij zooveel verschil van stemming zouden de mee?f y?'\?'"hi,,ende lie- deren door elkaar kunnen klinken, wat op de toehoorders op de pub'ieke tribune een -enigs- zins verwarrenden indruk zou maken. Het is daarom zeker goed voor gemeente- raden een uitzondering te maken of slechts dan gezamenlijk te zingen als een belangrijk voorstel b.v. het onderwijs betreffende met algemeene stemmen wordt aangenomen wat in Alkmaar toch nooit zal voorkomen Want hoezeer de wet het openbaar en het bijzonder onderwijs ook gelijke levensk?tisen jieeft gegeven, hoezeer men in theorie mag aannemen, dat al'e raadsleden beide ander - wijssoorten een even warm hart toedragen, in de practijk blijkt toch te'kens weer, dat het openbare en het bijzondere bloed kruipt waar het niet gaan kan en dat er tusschen rechts en links nog altijd een verbitterde school- strijd wordt uitgevochten. Aan beide zijden houdt men vast wat men al heeft verkregen of nog heeft overgehouden en omSat doze schoolstrijd in zeer nauw ver- band staat met dien der politieke partijen, is het begtijpelijk, dat er in en buiten den Raad soms fel wordt gestreden als het er om gaat een school in stand te houden of te laten ver dwijnen Het kan niet ontkend. worden, dat de een- maal zoo machtige openbare school door de aftapping van kinderen van allerlei gezindten in de laatste jaren in een veel zwakkere posi- tie is gekomen en het is volkomen te begrij- pen en te bil'ijken, dat de voorstanders van die school ook in onze gemeente het sein „Weest op Uw hoede" hebben geheschen en onmiddellijk verzamelen blazen wanneer er gevaar dreigt dat een school onder den druk der omstandigheden zal verdwijnen. Bij de gestadige afknabbe'ing van het openbaar onderwijs is het zeker zaak, dat elke partij welke de bescherming daarvan op haar programma vermeld ziet, ook inderdaad alle krachten inspant om wat er van vroegere gloriejaren nog overgebleven is voor haar kinderen te behouden en ock wij willen er gaarne toe medewerken elken ongemotiveer- den aanslag op een der openbare scho'en zoo krachtig mogeliik te bestrijden. Daarom streden wij voor het behoud van onze Handelsschool en staan wij thans aan de zijde van hen, die de openbare Bewaar- school voor onze gemeente willen behouden. Want in beide gevallen zou bii verdwijning der school het hier gegeven onderwijs met door ander geliikwaardig worden vervangen. hetzelfde ontwikkelingspeil staan en vooral in de eerste jaren kunnen dit nadeelige fac- toren blijken. Daarnaast staat dat door de reorganisatie een school wordt opgeheyen, die door sommi- gen een standenschool genoemd wordt, maar die dit de laatste jaren eigenlijk niet meer is en beter als een bijzondere open- bare school kan beschouwd worden in zoo- verre er alleen meisjes worden toegelaten. Er zijn nog altijd ouders, die hun meisjes ook op school van de jongens gescheiden wil len houden en in zcoverre dit zuiver een prin- cipekwestie is kunnen wij daaraan in dezen tijd, nu man en vrouw in bet.leven en in de maatschappij gelijke rechten eischen, geen groote beteekenis meer toekennen. Evenwel, een principe behoort geeerbie- digd te worden en wij willen dus hier gaarne erkennen, dat wij ons volkomen kunnen be- grijpen, dat er ouders zijn, die om deze reden de meisjesschool in stand hadden willen houden. Daarnaast zijn er ouders voor wier bezwa- ren wij iets meer voelen, name'ijk zij, die van meening zijn, dat het onderwijs aan meisjes geheel anders dieni te zijn, dan dat wat aan jongens wordt gegeven. Volgens deze ouders zou overal, ook bij het middelbaar onderwijs, gebleken zijn, dat wanneer meisjec en jongens op dezelfde school gaan, het onderwijs voor de laatsten vrucntdragender is dan voor cle eersten. Het is hier niet de plaats daarop dieper in te gaan. Was A'kmaar een Amsterdam, dat zich op onderwijsgebied zooveel meer kan veroorlo- ven en zooveel meei scholtn in het leven kan roejoen, dan zouden wij riets iiever zien, dan dat alle scholen zoo ^erschil'end waren, dat ieder precies kon uitzo°ken wat hem het meest wenschelijk voorkwam. Daarvan kan hier geen sprake zijn en wan neer wij zien. dat het U. L. onderwijs hier ter stede duizenden guldens meer kost dan noo- dig is, dan is het o.i. vo1 komen te begrij- pen dat alle voorkeur moet worden uitge- schake'd en dat er hier ter stede slechts een normale, voor ieder toegankelijke, U. L. school voor jongens en meisjes moet worden geopend. - Beide schoTen worden daarvoor opgeheven en tot een grootere school samengesrnolten en het blijft slechts te betreuren, dat men daardoor enkele leerkrachten, over wier werk niets dan 'of gehoord werd, op wachtgeld zal moeten stellen. het laatste oogenblik zou doen besluiten hun politieke wapenbroeders in den steek te laten. Wij zijn er van overtuigd, dat het lot van de school al beslist was nog voor de raads- vergaderiug was begonnen en hebben niet anders verwacht, dan dat het voorstel van B. en W. met elf tegen acht stemmen zou worden aangenomen. Dat is trouwens bij vrijwel alle belang- rijke voorstellen vanzelfsprekend geworden en er zal geen verandering in komen eer na de eerstvolgende verkiezingen wellicht weer een Vrijheidsbonder zijn plaats aan een S.D.A P.-er of aan een dan te stellen neutralen candidaat zal hebben moeten afstaan. Wij hebben het machtsvraagotuk elf tegen acht waarbij de Vrijheidsbond de rechterzijde een onnatuurlijke meerderheid bezorgt, zoo- dat B. en W. er op kunnen rekenen vrijwel al hun voorstellen te zien aangenomen en waardoor debat in den Raad een nuttelooze vertooning is geworden, reeds te vaak be- sproken om er thans nog verder op in te gaan. Dtzelfde meerderheid steunde den burge- meester toen hij voorstelde, den heer Bon- sema, die zeker tot de gematigde en logisch redeneerende fractiegenooten van den heer Westerhof behoort, geen toestemming te ver- leenen om over de safflenstelling der Bios- coopcommissie te interpelleeren Over deze commissie, het troetelkind van B en W., is in en buiten onzen Raad al me- nigmaal gesproken en net laatste woord zal er zeker niet over gezegd zijn Weigering van interpe.Iatie geeft onwille- keurig den indruk, dat men niet sterk staat. Wanneer B. en W. werkelijk hebben toe- gezegd bij de samenstelling van de Bios- coopcommissie vertegenwoordigers van ver- schillende politieke partijen te zullen benoe- men, dan begrijpen wij evenmin als de heer Bonsema, waarom he* noodig is voor de S. D. A. P.-vacature iemand te kiezen, die door deze partij niet als lid erkend wordt, al kan men o.i. en de S. D. A. P. doet dit in verkiezingstijd ook wel eens iemand tot die partij rekenen zonder dat hij zich daarbij officieel als lid heeft opgegeven. Maar ondanks dit verschil in waardee- ring, is het o.i duideiijk, dat men in deze vacature evengoed iemand had kunnen be- noemen over wiens politieke kleur geen verschil van meening zou rijzen, en onnoo- dige verbittering van de partij. welker macht men in den Raad toch reeds heeft uitge- schakeld, zou hierdoor voorkomen zijn. ter heeft zich er ernstig over beklaagd, dat het Rijk door geleidelijke overplaatsing van allerlei instellingen Alkmaar in de laatste jaren op bedenkelijke wijze heeft benadeeld. Natuurlijk heeft de heer Govers, als nestor van den Raad, in een kernachtige speech, die ditmaal vrijwel geheel in het teeken der malaria stond, den burgemeester van ant- woord gediend en nadat ook hij de Unie van Utrecht, het feest van Koningin Emma en het politiedrama van Groo'tegast de revue had laten passeeren, was deze jaarlijks terug- keerende plechtigheid Weer geeindigd Waar de buitengewoon overtaden agenda slechts voor de helft kon worden afgewerkt. zal een volgende raadsvergadering zeker niet lang op zich laten wachten. Dat neemt niet weg, dat wij er terdege van overtuigd zijn, dat de scholen ook in Alkmaar kostbaar zijn en dat het dus zeker geoorloofd mag heeten op bezuiniging aan te sturen wanneer het onderwijs zelf niet in be- duidende mate vers'echtert. Dat is nu het geval bij het U. L. onderwijs hier ter stede en nen zal moeten toegeven, dat wanneer men in and._re gemeenten per leerling van zestien tot in de veertig gulden fcetaalt en de kostprijs in Alkmaar op meer dan zestig gulden wordt berekend, er hier iets abnormaa's is, dat zoo mogelijk weggenomen dient te worden. Wanneer dan blijkt, dat de oorzaak ge- zocht moet worden in het naast elkaar be- staan van twee scholen, terwijl men er eigenlijk maar een noodig heeft, dan ligt het voor de hand, dat men gaat reorganiseeren. Al strijden wij gaarne voor het behoud van de openbare school, wij mogen daarnaast de financieele belangen der gemeente niet uit het oog verliezen en wij zijn dus voorstanders van bezuiniging wanneer daardoor het be- trokken onderwijs niet verdwijnt en alleen van reorganisatie kan worden gesproken. Waarbij ook niet over het hoofd gezien mag worden, dat door de verminderde kosten per leerling niet alleen op het openbare maar in dezelfde mate op het bijzondere U. L. O. onderwijs zal worden bezuinigd. Nu geven wij gaarne toe, dat, wanneer twee scholen tot een gemaakt worden, het on derwijs daardoor in minder gunstige conditio kan komen. Men krijgt grootere klassen en Voegt leerlingen bijeen. die wellicht niet op MOEILIJKHEDEN IN DE DUITSCHE REGEERING. De Beiersche Volkspartij in op posite. Spanning voor de ko- mende dagen. Onpopulaire ver- mogensbelasting. De Duitsche Rijksdag is weer bijeen geko men na het reces en het is reeds op den eer sten dag gebleken, dat er moeilijkheden zul- },en komen. Daar is bijvoorbeeld de Beiersche Volkspartij, de Zuid-Duitsche-vleugel van het katholieke centrum, die misbaar begon te maken inzake de nieuwe belasting en andere financieele voorstellen van Hilferding, den sociaal-democratischen minister van finan cier De verhooging van de bieracccijns en de vermindering van de uitkeering aan de landen uit's rijks schatkist stonden deze partij met aan Haar vertegenwoordiger in de rijksre- geering, dr. Schatze!, teekende dadelijk ver- WOENSUAU 30 Jan. begint de Cursus door den Heer en Mevr. Dr. VAN AMERONGEN-DKKKERS. 5 avonden f 1.25, f 2.-, f 2.50. DONDERDAG 31 Jan LKZING van Raskenmerkenvan onzenVeestapel N.B. Deze lezing wordt gehouden in het Landbouwhuis (inafwijking van het programma). f 0.25, f 0.50, f 1.—. tot 150 K.G. wogen. In totaal hebben de in- brekers voor een bedrag van 830.260 mark aan zegels gestolen en wel voor 45.260 mark aan poStzegels, voor 277.000 mark aan inva< liditeitszegels, voor 472.000 mark aan pen-, sioenzegels en voor 36.000 mark aan plak- zegels. De hoofddirectie heeft een belooning van 5000 mark uitgeloofd voor het grijpen der daders en een belooning van 10 procent voor de terugbrenging van de gestolen-zegels. De inbraak moet lang van te voren voor- bereid en door beroepsinbrekers gepleegd zijn.'Waarschijnlijk hebben zij zich in het uniform van postambtenaren gestoken om zich veiliger in het gebouw te kunnen be- wegen. DUBBELE MCORD. In de Passauerstrasse in het Westen van Berlijn heeft de 18-jarige Manasse Fried- lander zijn 17-jarigen broeder Woldemar en diens vriend Tiber Foldes tijdens een woorde- De heer Westerhof heeft den heer Govers verweten, dat deze aan de reorganisatie me- degewerkt heeft en al zijn wij met den heer Westerhof van meening, dat de tijd wel ge- leerd heeft, dat Vrijheidsbonders, die in den Raad een rechtsehe meerderheid helpen vor- men, niet steeds tot de steunpilaren van het openbaar onderwijs cerekend kunnen worden, toch is het begrijpelijk. dat ook van vrijzin- nige ziide velen tegen deze reorganisatie geen overwegende bezwaren hadden, waar de meisjesschool reeds een kwijnend bestaan 'eed en het-te verwachten was, dat het leerlin- gental door de oprichting der Christelijke U. L. school nog zou verminderen. Wanneer er geen gegronde verwachting bestaat dat hierin binnen afzienbaren tijd verandering zal komen, wanneer dus een school in het stadium komt, dat haar be- staansrecht betwijfeld mag worden, is het niet verdedigbaar er desondanks jaarlijks belangrijke bed rag-en voor beschikbaar te blij- ven stellen. Trouwens zoo denken wel alle raadsleden er over en da-t de opheffing der meisjesschool niet zoozeer een aanval op het openbaar on derwijs als wel een noodzakelijk gebleken bezuinigingsmaatr-egel is, kan zeker hieruit blijken, dat in den loop der laatste jaren de links georienteerde raadsleden voort- durend aan het boompje verwisse'en zijn ge- weest, zoodat bij opheffingsplannen de hee- ren Thomsen en Govers er wel eens tegen en de heeren Westerhof en Sietsma er wel eens voor geweest zijn. Vooral dit laatste bewijst o.i. af-doende, dat hier eigenlijk meer van bezuiniging en reor ganisatie dan wel van achteruitzetting van het openbaar onderwijs kan worden gespro ken en in dit opzicht kunren wij er ons over verheugen, dat thans, met zoo weinig moge lijk schade voor het onderwijs, een bedrag van tien tot twintig duizen-d gulden jaarlijks dcor de gemeente kan uitgespaard worden. De heer Leesberg kwam natuurlijk weer met eenige zoogenaamde spcedvoorstellen, die niet op de agenda stonden, maar de Raad het zich zelfs door het advies van een advocaat, dat de gemeente moet procedeeren zouden er werkelijk advocaten bestaan, die wel eens een anoer advies geven? niet overhalen om aan het voornaamste daarvan zonder inzage der betrokken stukken zijn goedkeuring te verleenen. Mevrouw Wendelaar heeft het portret van H M. de Koningin-Moeder voor plaatsing in het Stadhuis aangeboden en daar mej. Carels zich er niet mee kon vexeenigen, dat de burgemeester dit portret „slechts" een plaats in de kamer van B. en W. had gegeven, verzocht zii den voorzitter met de schenkster in nader overleg te willen treden, zoodat te verwachten is, dat de heer en mevrouw Wendelaar de kwesti-e op het th-eeuurtje eens ernstig zullen bespreken en wellicht samen naar het Stadhuis zullen wandelen om daar de plaats uit te zoeken, waar het portret het best tot zijn recht komt. Wij zijn er werkelijk benieuwd naar, of het al dan niet uit de kamer van B. en W. zal verdwijnen. Wij stappen hiermede van het schoolvraag- stuk af en wiTen alleen nog even nagaan op welke wijze de strijd thans in den Raad weer gevoerd is geworden. En dan mag hier allereerst een woord van bewondering word-en geschreven voor het on- verwoestbaar optimisme der Sociaal- en Vrijzinnig Democraten, die met een ijver een nog betere zaak waardig het afzonderlijk voortbestaan der meisjesschool hebben verde- dil"Alsof het niet reeds van te voren vaststond, dat een oppermaehtig elftal de school reeds tot den laatsten steen had afgebroken, begon mej. Care's haar pleidooi voor het behoud van deze onderwijsinrichting en zelfs toen men na vele uren debatteeren op het punt stond tot stemming over te gaan. bracht de heer Westerhof nog cijfers en feiten naar vo ren als verwachtte hij dat het aanhooren daarvan nog eenige leden van het elftal op Nog onder den invloed van de bekende Alkmaarsche ziekte, d-e malaria, die hem juist weer een paar dagen huisarrest bezorgd had, verklaarde de burgemeester in zijn g-ebrui- kelijke nieuwjaarsred-e, die ditmaal bijzonder kort was, dat de malaria steeds meer uit onze gemeente begint te verdwijnen. Trouwens verschillende zi-ektebacillen schijnen een groote volksverhuizing georga- niseerd te hebben. want met voldoening werd geconstateerd, dat ook het aantal roodvonk- gevallen zoo afneemt, dat de thans verrichte inenting der schoolkinderen dezen gevaar- lijken vijand van den m-ensch wellicht den ge- nadeslag zal kunnen toebrengen Waar Alkmaar dan ook meer behoefte heeft aan menschelijke bewoners dan aan b-e- woners van den mensch, zal zeker met vol doening vernom-en zijn, dat onze gemeente in het afgeloopen jaar met 338 zielen en zieltjes is vermeerderd. En zeker zou Alkmaar thans meer dan 27847 inwoners tellen als, zooals de burge meester opmerkte, in het afgeloopen jaar de gevangenis helaas niet uit onze gemeente was verdwenen. Niet dat men zich hier ooit om de zielen der gevangenen heeft bekommerd ten- minste de ambtenaar der bevolking heeft dat nooit gedaan maar met de gevangenis is tevens een vrij groot personeel verdwenen, waardoor het zielental in deze gemeente thans lager is dan anders het geval zou zijn geweest. De leus. dat de gevangenissen moeten ver dwijnen. wordt blijkbaar door ons gemeente- bestuur niet gedeeld, althans de burgemees- zet aan tegen die verhooging van accijns Of dit optreden intusschen werkelijk ernsti- ge gevolgen zal hebben, dan wel of de bedoe- ling ervan slechts is, door een bedreiging met af treden van den minister en dus het ver- oorzaken van een crisis, druk te oefenen op de andere trades, teneinde deze tot verwer- ping van de bierbelasting over te halen, zal moeten worden afgewarht. Met eenige spanning wordt daarom het ver'pop van de komende debatten tegemoet gezien, daar velen van het vertrouwen op improvisaties en wisse'eitde meerderheden groote gevaren vreezen. Nog dezer dagen waarschuwde het „Berl. Tag.met nadruk voor het gevaar celkens voor elk speciaal geval te trachten een compromis tusschen de regeeringspartijen te vinden. Gisteren zag men nog geen kans, met de onderhandelingen over de Beiersche „grie- ven" te beginnen. Vuorloopig zou de rijkskan- selier alleen met de partijleiders een voorzich- tige en onderhancsche gedachtenwisse'ing houden, om poolshoogte te nemen, waaraan men nog geen offickel karakter wenscht toe kennen. Mdn ziet in, dat de kwestie hoe de begrooting voor -029 in evenwicht zal moe ten worden gebracht, reeds een groote moei lijkheid vormt voor het handhaven van de eendracht onder de nu regeerende partijen De strubbelingen zouden nog v-erergeren, indien men nu al met pogingen begon om de basis van de regeeringscoabtie te verbreeden Er is dus kans dat men hoe dan ook eerst ernstig aan h-et werk zal gaan om de begroo ting onder dak te brengen en wanneer dit ge- beurd is, den tijd pas gekomen zal achten om over de groote coalitU te spreken. Hilferding's p'an om de vermogensbelas- ting te verhoogen is ook zeer onpopulair. Men acht het een gevaarlijke politiek, om spaarzin en lust tc-t kapitaalvorrriing opnieuw te ontmoedigen, nu zij zich pas eenigszins hersteld hebben. Een groot aantai orgamsa- ties op het gebied van handei, nij-verheid, bankwezen, enz. hebben te Berlijn vergaderd en een motie aangenomen, waarin zij uiting geven aan hun eisch dat de begrooting zon der belastingverhooging in evenwicht zal worden gebracht, ow door nog grooter be- perking der uitgaven en vereenvoudiging der belastingen. Deze Duitsche wenschen_ bewe- gen zich gedoelteliik in dezelfde richting als de aanbevelingen van Parker Gilbert, den agent-generaal der herstelbetalingen, in zijn laatste rapport, want hij heeft krachtig op zuinigheid in de rijkshuishouding aange- drongen. Voor de Duitsche regeering blijft dus voor- loopig de oude bekende leus: es wird weiter gewurstelt. J wisseling met revolverschjten gedood Het drama speelde zich af in het achtei de mode- zaak van de ouders der twee broeders gelegen woning. Zooals Manase Friedlander na de daad vertelde, was tusschen hem en zijn broe der en diens vriend ruzie ontstaanmen werd zelfs handgemeen. Manase die door zijn broeder getergd werd trok een revolver en voor Foldes hem kon tegenhouden schoot hij zijn broeder neer. Deze was onmiddellijk dood; daarna riehtte Manase het wapen op zijn vriend die zwaar gewond neerviel. De moordenaar kwam daarna tot bezinning, hij zeide geen woord tot zijn ouders, die zich in de zaak bevonden en de schoten niet eens had den gehoord, maar begaf zich terstond naar een in de nabij-heid gelegen bureau van poli tic, waar hij vertelde wat hij gedaan had en zijn revolver afleverde. Een paar agenten be- gaven zich onmiddellijk'naar de woning in de hoop de jongelieden nog te kunnen redden Woldemar Friedlander Meek echter reeds te zijn, overleden, Foldes stierf tijdens het ver- voer naar het ziekenhuis. Nadat Manasse op het bureau van politic was gekomen, verscheen aldaar ook d-e reed? gewaarschuwde vader van Foldes, die door dit drama zijn eenig kind verliest. Er speei- den zich vreeselijke tooneelen af. De jeugdige moordenaar was eenigen tijd werkzaam ge weest in een laboratorium maar oniangs ont- slagen. Hij had daarna een betrekking gekre- gen bij een foto-onderneming en had nu het plan opgevat het leven van de misdadigers in den omtrek van het Silezische Station te bestudeeren. Tot dit doel had hij zich een revolver aangeschaft. De lijken van de twee slachtoffers zijn in beslag genomen. DUITSCHLAND. INBRAAK IN EEN POSTKANTGOR. Voor ruim 800.000 mark zegels ge stolen. Dieven hebben ingebro-ken in een postkan- toor in het Westen van Berlijn. Zij opendeti de veiligheidssloten met valsche sleutels en sleepten hun buit weg in twee zakken die 100 VREESELIJKE DOOD. Gisteren is te Frankfort een jong meisje van een balcon van de derde verdieping ge vallen. Zij kwam met haar rug op het tuin- hek terecht en de pinnen drongen haar diep in het lichaam. Onder atgrijselijke pijnen is zij door de brandweer bevrijd en nog levend naar een ziekenhuis vervowd, waar zij kort na aankomst echter is bezweken. ZUID-SLAVIe. HET NIEUWE BEW1ND IN SERVIe. Alle politieke partijen onder polities toezicht. Te Belgrado zijn de kantoren van de radn cale paratij, de Servische landeigenarenpar- tij, de republikeinsche partij, de socialistische partij en de frankpartij aan een huiszoeking door de politie onderworpen. Alle papieren werden in beslag genomen en de gelden bij de politie gedeponeerd. Ook in alle overige steden werden dezelfde maatregelen toege- past tegen de partijorganisaties. Hieruit blijkt, dat de ontbinding van de Kroatische Partij geen eenzijdige maatregelen der regee ring is geweest, doch uitgebreid wordt tot alle parlementaire partijen. Ook de politieke studentenorganisaties worden ontbonden. Uit Belgrado wordt gemel A dat de chef van den recherchedienst Filipcwitsj, tot kabo- netschef van binnenlandsche zaken is be noemd. 1LRNAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1