Binnenland —m raal indienen. Het zwaartepunt van de zaak ligt dus niet bij de gemeenten, maar bij Ge- deputeerde Staten. Ongetwijfeld had dit zijn nut, omdat deze wijzigingcn vaak zeer sterk ingrepen in het leven en de belangen der ge meenten. Nu meent de minister, dat het initiatief to> o-renswijziging niet alleen aan Gedeputeerde Staten toekomt, doch dat ook de regeering dit bezit. Menigmaal, aldus de minister in de M. v. T. reiken de belangen, welke bij een grenswijziging zijn betrolcken, veel verd°r dan een of enkele provincien en er is geen reden aan te nemen, waarom de Regeering op dit eene gebied der wetgeving afhanke.ijx zou wezen van het inzicht van een lager col lege. Bovendien oordeelt de minister, dat ook aan den gemeenteraad uitdrukkelijk het recht jnoet worden toe^ekend om zelfstandig een verzoek tot grenswijziging aanhangig te ma- ken. Fdte'iik bezitten de gemeenteraden reeds dit redht. Immers schrijft artikel 120 der Ge- meentewet voir, dat de gemeentebesturen de belangen hunner gemeenten en van hare in- gezetenen bij de Kroon, de Staten-Genpraal en bij de Provincial Staten voorstaan Maar de praktijk van dit artikel was geen andere, dan dat zii een schriftelijk o* mondeling plan o* een a a" beveling van een benaald plan in- dienden. Nergens is daaromtrent een n ad ere regelig voomeschreven. Zelfs wanneer Ge- denuteerde Staten zelf een grenswijziging ter hand nemen. otribreken te dien aanzien de nondige voorschriften. Vandaar dat nu een en ander ter nadere reveling wordt voorgcsteld. Zoo beoaalt iKt nieuwe^artikel 128,dat de regeering een voorstel van wet tot vereeniging of splitsing van gemeenten of ander wijziging haier mrenzen niet doen mag aan de Sta ten-Gen,, raal dan nadat het gevoelen van Gedeputeer de Staten is ingewonnen. En verder, dat, m- dien de Raad van een gemeente het wensche liik acht, dat een voorstel tot eenige grens wiiziging, splitsing of samenvoegmg wordt gedaan, deze een daartoe strekkend verzoex rechtstreeks doen kan aan de Kroon. Bij da. verzoek moeten natuurlijk de beweegredenen worden uiteengezet en de nieuwe grenzen zoo nauwkeurig mogelijk omschreven of in kaart gebracht. Dit voorstel aan de Kroon gaat dan naar de Gedeputeerde Staten om ad vies. Er zijn twee nieuwe mogelijkheden ingevoerd het initiatief van de /Kroon en dat van den Wanneer het initiatief uitgaat van de Ge- deouteerde Staten zelf en eveneens in de beide andere gevallen, wordt, alvorens zij een voorstel van wet indienen of daarover hun ge voelen kenbaar tnaken, het advies ingewon nen van de Raden der betrokken gemeenten en niet, als tot dusverre, dat van het Dage- lijksch Bestuur dier gemeenten. Tevens wordt dan de termijn bepaald binnen welke dit ge- voelen moat zijn uitgebracht. Elet niei)we wetsontwerp wil, dat de onderhavige kwesties zullen worden afgewikkeld binnen aizienba- ren tiid en volgens regelen, welke aan het bestuur der gemeenten den noodigen waar- borg schenken, dat zij met volledige kenms van zaken de belangen van hun gemeenten kunnen bepleiten en verder dat een gemeen- tebestuur niet, zooals thans dikwijls net ge- val is, in het onzekere behoeft te verkeeren omtrent het standpunt van de andere ge meente, omdat het ontwerp voor alle instan ces bepaalde termijnen voorschrijft. De Ge meenteraden toch moeten hun advies uitbren gen binnen een bepaalden termijn. Dit oor- deel moet onverwijld aan de andere gemeen te (n) worden medegedeeld. Wanneer Gede puteerde Staten vereeniging of splitsing of grenswijziging noodig achten, maken zij een ontwerp voor een regeling, waaiop de Ge meenteraden binnen twee maanden hun op- merkingen moeten geven. Wanneer door de Krocn het gevoelen van Gedeputeerde Sta ten gevraagd werd, moeten deze dat binnen een jaar ter kennis van de regeering brengen, wanneer ze zelf een voorstel willen doen moet dit geschieden zes maanden nadat het gevoelen der Gmeenteraden is ingewonnen. Wanneer Gedeputeerde Staten splitsing of vereeniging of grenswijziging niet noodig achten, maar de Kroon wel, dan kan de Kroon hun gelasten binnen een door haar to bepalen termijn toch het ontwerp eener rege ling op te maken. Daar de benoeming van een commissie uit dt .ugezetenen en het advies uitbrengen door haar zeer veel tijd vordert en naar het alge- Keen gevoelen deze commissie onnoodig is, wordt zij, naar dit wetsvoorstel, uit de wet ge-chrapt. De 'wet, die de vereeniging, splitsing ol: grenswijziging regelt, geeft ook aan de over- gangsbepalingen omtrent gemeenteverorde- ningen, ambten enz., terwijl ze ook de noodi- ge maatregelen geeft ter verkiezing van den nieuwen Raad. STAATSLOTERIJ. Uit tiusiand. (Nadruk verboden). EEN RUS OVER PARIJS EN ZIJN OMSTREKEN. De overwinning van de oolsjewiki en de barbaarsche wijze, waarop de nieuwe heeren van Rusland al hun tegenstan- ders vervolgden en uitroeiden, hadden ten gevolge, dat millioenen Russen uit hun vaderland moesten vluchten om het veege lijf te redden. Zij verspreidden zich over geheel Europa, trokken naar Amerika, China, de Zuidzee-eil&nden, Tropisth Afrika. Men kan tegenwoor dig geen enkel land vinden, dat geen Russische emigres herbergt. Natuurlijk is het aantal emigres niet overal gelijk In sommige landen zijn er meer vluch- telingen, in andere minder. In het begin dachten de emigres, dat hun vwblijf in het buitenland van kor- ten duur zou zijn, dat de bolsjewiki spoe- dig ten vai zouden gebracht worden en dat de bannelinsten dan xiaar hun vader land zouden kunnen .terugkeeren. De heerschappij van de bolsjewiki bleek echter veel stabieler te zijn dan de emi- f es dachten; jarenlang werd onder de emigres, vooral onder de rechtsche groe- p^i, telkens gesproken over den veld- tocht ter verovering van Rusland, die het vcorjaar" zou plaats vinden. De emigres vonden het toen van geen be- lang, veel aandacht te wijden aan het leven der volktren, te midden waarvati zij toefden. Zij hadden alleen belangstel ling voor Rusland, tuurden naar het Oosten en wachten steeds op het sein, dat de „leider" (wijlen grootvorst Niko- lay Nikolajewitsj) zou geven om naar Rusland te trekken en den burgeroorlog te hervatten. De jaren gingen er echter voorbij en uit Rusland kwam geen uitnoodiging terug te keeren, terwijl ook de vurig ver- beide veldtocht onder leiding van groot vorst Nikolajewitsj telkens weer een hersenschim bleek te zijn. Ten slot- te hebben de meeste emigres ingezien dat zij zich moesten inrichten voor een langdurig verblijf in de landen der dias pora, dat zij bovendien nooit die rol in de bevrijding van Rusland zullen spelen, welke zij zich gedacht hadden. Het was een bittere ontgoocheling, maar zij werkte heilzaam. Sindsdien be- gonnen de Russische Emigres meer aan dacht te wijden aan het leven in de lan den, waarheen het noodlot hen gebracht had, begonnen zij de taal te bestudeeren (in tegenstelling met hetgeen hier te lande algemeen geloofd wordt, leeren de Russen moeilijk vreemde talen en is 't aantal Russen, dat vreemde talen be- heerscht, zeer gering), belang te stel- len in de geschiedenis en de beschaving der volkeren, temidden waarvan zij le ven. Russische schrijvers beginnen in vreemde talen te schrijven, Russische geleerden wijden hun aandacht aan de bestudeering van de landen, waar zij wonen, de politici verdiepen zich in de maatschappelijke verhoudingen in de landen der diaspora. Er ontstonden op deze wijze zeer interessante Russische w#rken over de landen van Centraal- en West-Europa. BBfcwider erroot is de Russische liter a tuur over Frankrijk, omdat Parijs na de beeindiging van de inflatieperiode in Duitschland, waar in de eerste jaren na den oorlog veel Russische vluchtelingen woonden, het centrum van de Russische emigratie werd. Te Parijs verschijnen eenige Russische dag- en weekbladen, te Parijs bestaan verschillende Russische genootschappen en zelfs een Russische hoogeschool. Het is daarom begrijpelijk, dat het aantal Russische studies over Frankrijk en zijn hoofdstad bijzonder groot moet zijn. Naast deze ernstige werkon, bestemd voor studie, zijn echter ook werkon ont- staan, die in een vlotten vorm de Fran- sche hoofdstad, het Fransche land, de Fransche literatuur enz. beschrijven. De beste werken van dit soort zijn die van den bekenden Russischen journalist J. Zwibak (pseudoniem: Andrej Sedych). Zwibak is een hartstochtelijke flaneur en heeft Parijs en omstreken bestudeerd op een wijze als wellicht weinig Fran- schen het hebben gedaan. Daarbij bezit hij de gave om de dingen goed waar te nemen, in het karakter van het voor hem vreemde leven door te dringen Voegen wij daarbij het feit, dat hij over een vlotten stijl beschikt, dat hij op on- derhoudende wijze kan spreken en al causeehend zijn lezers zijn zwerftochten door Parijs en omstreken laat meema ken, dat hij, zonder droog te worden, veel wetenswaardige dingen over Parijs en de omstreken weet te vertellen, dat hij de geschiedenis van Parijs goed kent, dan is het niet moeilijk te begrij- pen, dat zijn boekjes, die geen pretenties hebben, en als onderhoudende lectuur bedoeld zijn, bij de lezers veel succes hebben. Zwibak heeft reeds 4 boekjes uitgege ven. Het eerste was gewijd aan het oude Parijs en geeft in korte, goed geschre ven, gedocumenteerde en interessante schetsen beschrijvingen van verschil lende oude straten en pleinen van Pa rijs, van de belangrijke gebeurtenissen, die zich daar afgespeeld hebben. Het tweede boek geeft een beschrijving van Montmartre, zooals het zich in den loop der eeuwen heeft ontwikkeld, over het ontsta-o van den bekenden Rooden Mo len, zijn ontwikkeling tot hetgeen hij nu is. Ook hier volgen rake typeeringen, historische feiten, droevige gebeurtenis sen en de beschrijving van het dagelijk- sche leven elkaar in een bonte rij op. Na Montmartre kwam een beschrijving van „Parijs bij nacht", waarin „Dichtung'' en „Wahrheit" elkaar opvolgen en zoo- wel het eene als het andere den lezer op boeiende wijze een beeld geeft van de zen kant van het Parijsche leven. Het vierde boek, dat kort geleden versche- nen is, bevat een beschrijving van de plaatsen, waar de Fransche koningen vroeger leefden, van hun paleizen, bos- schen en kunstschatten. Als in een merkwaardig panorama trekken voor den lezer brokstukken van het verleden voorbij. Het is geen gids, geen handboek, maar vluchtige schetsen, waarin voor den lezer historische personen even verrijzen om opnieuw te verdwijnen, waarin de tip van den sluier, die het verleden bedekt, eventjes wordt opge- licht om ons een blik in het verborgene te gunnen, en daarna weer neergelaten wordt, De boeken van Zwibak zijn boeiend, interessant en vermoeien den lezer niet. De eerste twee deelen zijn bovendien op schitterende wijze door den bekenden Russischen schilder B. Grosser geillustreerd, die op meesterlij- ke wijze de ziel van het oude Parijs wist weer te geven. huis aan DE EX-KEIZER ZEVENTIG JAAR Het feit, dat vele tientallen gasten zijn ge- komen om den zeventigsten verjaardag van den vroegeren monarch te vieren, kon in Doorn niet onopgemerkt voorbij gaan, temeer niet, nu een aantal van die bezoekers met hun gevolg in de dorpshotels zijn ondergebracht. De bewoner van Huis Doorn had zich gedu- rende zeventien dagen de beschikking verze- kerd over een aantal vertrekken in hotels. Al stonden tot voor eenige dagen ook haast al die vertrekken leeg, de hotelhouders mochten ze niet verhuren aan andere gasten, dan wie door het Huis Doorn waren genood. Het feit, dat in het stille seizoen op zooveel bedden beslag werd gelegd, is den hotelhouders zeer welgeva'lig geweest. Ook de neringdoenden uit het dorp profiteerden terdege van de ver- jaardagsfestiviteiten. De verstandhouding tusschen den eigenaar van Huize Doorn en de dorpsbewoners heeft in den loop der jaren een vriendschappelijk karakter aangenomen. Op een circulaire van de desbetreffende commissie voor het inzamelen van gelden ten behoeve van een aan den ex-keizer aan te bie- den geschenk kwamen ruim vierhonderd bij- dragen binnen, varieerende tusschen enkele stuivers en honderd gulden. Den ex-keizer werd gevraagd, waarmee men hem een ge- noegen kon doen. Hij verzocht een geschenk, dat in de gemeente zelf kon worden gemaakt en de keus viel op twee tuinbanken. Het be- drag dat restte, toen het cadeau was betaaid, wordt, overeenkomstig het verzoek van den begiftigde, verdee'de onder de twee diaco- nieen van de gemeente. De adel uit de omtrek bood den bewoner van het landhuis een verjaarsgeschenk aan, beshande uit een schaal van gedreven zilver, vervaardigd in de fabrieken van Begeer. Ruim vijftig families droegto er toe bij Hoewel de verjaardag van den ex-keizer gister in intiemen kring werd gevierd, heerschte reeds Zaierdag in Doorn een onge- wone drukte van af- en aanrijdende automo- bielen, waarvan het grootste deel een blauwe nummerkaart droeg, als bewijs, dat zij tijde- lijk door Huis Doorn waren gerequireerd. Onder de gaster ontbrak de eenige broeder van den ex-keizer, prins Heinrich. Hij heeft op het laatste oogenblik wegens ziekte bencht van verhinderinff moeten zenden, zijn oudste zoon, prins Wa'dcmar, vervangt zijn vader De zusier van den jubHaris, die met Zoebkof huwde, was niet aanwezig. Om half 10 ontving de ex-keizer de geluk- wenschen der leden van hei koninklijke en van de vorstelijke gasten. Om 10 uur werd een godsdienstoefening gehouden, die door den vroegeren hofprediker dr. B. Vogel werd geleid. Een foto van de familie. Na afloop van de godsdienstoefening werd een foto gemaakt van alle aanwezige familie- leden van den ex-keizer, die daarna Huize Doorn in auto's verlieten. Buiten het poort- gebouw had zich intusschen een legertje persfotografen en filmoperateurs, alsmede eenige belangstellenden opgesteld, om het vertrek der meerendeels in militair tenue ge- stoken personen te kunnen gadeslaan. Intusschen was het half twaalf geworden. Onafgebroken werden bloemen en geschen- ken bij Huize Doorn bezorgd. Ook stapels telegrammen en \ele hondtrden brieven wer den door het post- en telegraafpersoneel af- geleverd. Onder de bloemstukken was er een van H. M. de koningin-moeder, n.l. een prachtige mand met azalia's en Arenskelken. De koningin-moeder had vervolgans ook evenals Prins Hendrik telegrafische ge- lukwenschen gezonden. In den loop van den dag kwam Graaf van Lynden in naam van H. M. de koningin de gelukwenschen den 70-jarige aanbieden. Om 1 uur uur en om 8 uur vo'gden meenschappelijke maaltijden. Voor heden staan alleen gemeenschappelij- ke maaltijden op het programma voor zoo- ver de gasten niet bij particulieren uil omtrek zijn genood. Morgen wordt des avonds op kasteel Ame- rongen een feestmaal aangericht ter eere van den ex-keizer. Voor de gasten, die niet op kas teel Amerongen zijn genoodigd, is dien avond in Hotel Cecil te Doorn een diner, gevolgd door concert en dans. Om half elf Zaterdagochtend vereenigden zich op de brug in het park voor huize Doorn de leden van het gemengde koor „Doorn", ten einde den jubilaris een aubade te bren gen. Op speciaal verzoek van den ex-keizer had men een drietal eenvoudige liederen ge- kozen, nl. „Domine Salvum" van Giesen, het „Wi'helmus" en het bekende oud-Hol- landsche liedje „Het Kwezelken". Staande voor den hoofdingang van het paleis, in gezelschap van zijn dochter en verdere naaste familieleden, luisterde de ja- rige met groote belangstelling. De gemalin van den ex-keizer was door een plotseling opgekomen vrij ernstige onge- steldheid verhinderd bij de aubade en de ver- dete feestelijkheden tegenwoordig te zijn. Toen de zang geeindigd was, liet de ex- keizer den dirigent, den heer R. Davidson, bij zich ontbieden om dozen zijn erkenteliikheid te betuDen voor de moeite, die de koorleden zich hebben getroost. Zangers en zangeres- sen werden daarna uitgenoodigd in een der vertrekken van het kasteel eenige versnape- ringen te gebruiken. Intusschen hadden zich voor het Poortge- bouw reeds de leden verzameld van het corni te, om den jubilaris namens de dorpsbewo ners een geschenk, bestaande uit de beide tuinbanken aan te bieden. Geheimer Hofrat Kogge bracht de depu- tatie tot voor het kasteel, waar de banken reeds waren geplaatst en waar de ex-keizer, omringd door zijn familieleden, wachtte. Doom's burgemeester, die als voorzitter van het comite fungeerde, overhandigde een album bevattende de namen van a! en, die tot het huldeblijk hebben bijgedragen. Diep getroffen over dit blijk van sympathie richtte de jubilaris eenige woorden van dank tot het hoofd der gemeente. Hij herinnerde eraan, dat de inwoners van Doorn hem met warme sympathie hebben ontvangen en dat hij van zijn kant steeds met de grootste be langstelling de ontwikkeling en de vooruit- gang der gemeenL heeft gadeges'agen. Van- zelfsprekend, aldus de ex-keizer, heb ik ook in het lot der armen steeds het grootst mogelijk belang gesteld. Ais ik in mijn park hout ver- werk, doe ik dat niet alleen voor mijn genoe- gen, maar ook on. de vreugde te smaken, daarmede de armen een weldaad te kunnen bewijzen. De jubi'aris decide voorts mede, dat hij uit zijn vaderland veel geschenken heeft ont vangen ter verfraaii'ng van het rosarium, o.a 14O0 rozen van de „Adelsgenosseschaft" Het ligt in zijn bedceling het losarium te laten vergrooten en hij hoopt, dat de inwo ners van Doorn daarvan veel genoegen zul len hebben. Ook het personeel van Huize Doorn en de ambtenaar van het bureau van den hofmaar- scha'k, het tuinpersoneel en de Hollandsche waschmeisjes h ben den jubilaris aanwin- sfen voor het rosarium geschonken. Den geheel en dag stroomden gister de brieven en telegrammen. Ook tal van ge schenken werden bezorgd, waaronder schil- deriien en wandteksten. Het hoofdgeschenk is een klokkespel, be stemd voor het uurwerk in den garagetoren De vijf klokken dragen de namen ,.Kaiserin", „Hohenzollern", „Treue", „Heimat" en „Brandenburg". Tot dit geschenk hebben bij gedragen prinses Hermine, 's keizers gema- 'in fpmilip. 's keizers 0 HET DINE-& IN DEN TIVOLI- SCHOUWBURG TE ROTTERDAM. Naar aanleiding van het gebeurde in dert Tivoli-sohouwburg na afloop van een diner dat door het personeel van de R. V. S. was genuttigd en waarbij meer dan honderd men- schen onwel zijn geworden, vertelde de heer Korink, directeur van de R. V. S., dat het personeel over het geheele land ter bespre- king van de resultaten was bijeengekomen eri dat men zich, zooals ieder jaar, aan een maaltijd had vereenigd na afloop van de Nv sprekingen. De gevolgen van dezen maaltijo zijn bekend. Zaterdagmorgen heeft de heer Korink uit verschillende deelen des lands be- richt ontvangen, dat de patienten, die naar huis terug konden keeren het goed maken, ar zijn er verscheidenen nog niet geheel in orde. Op het kantoor te Rotterdam zijn de meeste employe's weer aan het werk gegaan; ver scheidenen klagen, dat zij zich minder goed gevoelden. In den loop van Vrijdagnacht zijn alle patienten uit het ziekenhuis ontslagen. Het bacteriologisch en chemisch onderzoek is in handen gesteld van dr. J. D. Jansen, directeur van den gem. keuringsdienst van waren. s keizers keizers omgeving en vele in, de familie. s Duitsche families Het dorp Amerongen schonk een bloemhul- de, evenals het indertijd door den ex-keizer gestichte Johanniterhospitaal. In den laten namiddag werd hier en daar de" oud-Pruisische wit-zwarte vlag uitgesto- ken Van de gelegenheid voor particulieren om in de tegenover Huize Doorn gelegen villa Elisabeth de felicitatie-registers te teekenen, werd door velen, speciaal door bewoners van Doorn, gebruik gemaakt. De ex-keizer heeft een brief gericht aan minister Kan, waarin hij uitdrukking geeft aan zijn innige erkenteliikheid jegens de ko ningin en het Nederlandsche Volk voor de gastvrijheid. Dankbaar wordt voorts gewag gemaakt van de vriendschappelijke gezind- heid van zoove'en onzer landgenooten om het den ex-keizer opgelegde lot te verzachten. Ten slotte word, de wensch i gesproken voor de welvaart en den bloei van het Neder landsche volk. KORTE BERICHTEN. De 23-jarige Porn, die Donderdag in de vleeschwareniabriek der firma Hunink te Deventer een lift op het lichaam kreeg, is aan de kneuzingen overleden. TARIEVEN ONGEVALLENWET. De motiveering der verhoogingert. Op de vragen van den heer Beumcr betref- fende verhooging van de tarieven, bedoeld in art. 40, lid 1, der Ongevallenwet 1921 en art. 79, lid 1, der Land- en Tuinbouwongevallen- wet 1922, antwoordde de minister van At- beid, H. en N., dat die verhoogingen haar grond vinden in de uitbreiding van het be- grip ,.ongeval", waartoe de wetten van 2 Juli 1928 hebben geleid. Zij vinden niet uit- sluitend haar grond in de aanneming van een amendement der Commissie van Rapporteurs, aangezien ook in geval van verwerping van dat amendement en van aanvaarding van 's ministers voorstellen tot gelijkstelling van ond-erscheidene oneigenlijke beroeksziekten met ongevallen, verhooging der tarieven zij het mogelijk in mindere mate zou heo- ben moeten volgen. De aanneming der bedoelde amendementen heeft de noodzakelijkheid van premieverhoo- ging sterker doen gevoelen. Het valt be- zwaqrlijk aan te geven, welk gedeelte der ver hooging haar ontstaan dankt aan de aanne ming dezer amendementen. Bij het bevorderen van de tariefsverhoogin- gen heeft de minister zich laten leiden door de overweging, dat de uitbr. van het begrip „ongeval" uiteraard moet leiden tot ver hooging der verzekeringslasten en dat de ta rieven der Bank aldus dienen te zijn gesteld, dat, naar redelijke verwachting, de verzeke ringslasten door de te ontvangen premien zullen worden gedekt. Het tarief voor de On gevallenwet 1921 had over de jaren 1926 en 1927 een overschot opgeleverd van 5 pet., maar over het jaar 1927 had het tarief in plaats van een overschot en klein tekort opge leverd. In verband met dit een en ander heeft de minister, in overleg met het bestuur der Rijksverzekeringsbank, voorloopig een ver hooging van het tarief van 5 pet. bevorderd, in afwachting van hetgeen de ervaring om trent de financieele beteekenis van de uitbrei ding van het begrip ongeval zal leeren Aan- gezien het tarief der Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922 een tekort oplevert, vond de'minister aanleiding, voor dat tarief een verhooging met 10 pet. te bevorderen. GEEN RADIO OP KOSTEN VAN DE GEMEENTE. De vereeniging tot stichting en instandhou- ding van christelijke scholen voor l.o. en u.l.o. te Oouda had de medewerking van het gemeentebestuur gevraagd, om op grond van art. 72 der l.o. wet in het bezit te worden ge steld van een radio-installatie voor een harer scholen. Met den inspecteur van het l.o. zijn B. en W. van meening, dat het niet wensche- lijk is, experimenten als radio op school van gemeentewege financieel te ondersteunen Men zou dan een terrein betreden, dat voor loopig nog is aangewezen voor het particulier initiatief. Deze opvatting wordt in onderwijs- kringen te Gouda gedeeld, getuige ae actie die gaande is, onder de voorstanders van het ;ereformeerd onderwijs, om aan het bestuur jer gereformeerde school een radio-toestel aan te bieden. Afgezien voorts nog van de wenschelijkheid voor gemeentebesturen om hieraan krachtens art. 72 e.v. der lager on- derwijswet medewerking te verleenen, ten stelligste worden ontkend aldus B. en W gezien het meeningsverschil dat omtrent deze zaak heerscht onder deskundigen, die alles wat op dit gebied geschiedt, als proeri neming te beschouwen, omdat dit onderwijs nog in een stadium van wording verkeert. Op grond van bovenstaande kunnen B. en W. geen vrijheid vinden den raad voor te stellen de gevraagde medewerking te ver leenen. Zij beroepen zich hierbij op de gang- bare jurisprudentie te dezen opzichte, laatste- lijk neergelegd in de koninklijke besluiten van 11 Maart 1927 en 12 April 1927, inhouden- de o.m. de overweging, dat het buitengewoon recht, dat art. 72 der lager onderwijswet 1920 den schoolbesturen ten aanzien® van aanschaffing van nieuwe schoolmeubelffl, de leer- en hulpmiddelen daaronder begrepen, toekent, een strikte interpretatie vordert en derhalve moet worden geacht beperkt te zijn tot uitgaven, die noodig zijn ter voldoentng aan de normale eischen, aan het geven van lager onderwijs te stellen. GENERAL MOTORS ONDERGAAT IN 1929 AANZIENLIJKE UITBREI DING. De beperkte productie-faciliteiten in haar fabriek aan de SL Laureysstraat, in het cen trum van Antwerpen gelegen, deed reeds sinds geruimen tijd de wenschelijkheid gevoe- len van expansie. Binnen de stad was zulk een uitbreiding practisch uitgesloten, waar om General Motors het oog liet vallen op een Hiertoe geschikt terrein in de nieuwe dokken, niet ver van het dorp Eeckeren. General Motors kreeg de beschikking over 65000 M2 grond, waarvan ruim 55.000 M2 zullen worden ingenomen door fabrieks- en kantoorgebouwen. In Juli van het vorige jaar werd een aan- vang gemaakt met den bouw der nieuwe fa briek, welke thans zijn voltooiing nadert. Bijzcndere vermel aing verdient de aanleg van een eigen racebaan op het terrein In den trant van het bekende General Motors 23 209 42S 559 821 1033 1324 1575 1822 2176 2322 2602 2783 2926 3164 3488 3619 3831 4286 4478 4723 4936 5190 5732 6011 6181 6523 6784 6959 7143 7528 7967 8137 8349 8545 8743 8952 9327 9513 9758 10025 10208 10448 10765 10871 11122 11420 11662 11768 11990 12371 12774 12912 13109 13376 13660 14039 14242 14383 14796 15198 15439 15561 15809 15972 16291 16554 17023 17157 17390 17590 18056 18243 18573 18677 18858 19016 19251 19436 19598 19936 20163 20565 20869 54 227 434 578 831 1089 1359 1586 1837 2245 2416 2603 2791 2990 3183 3495 3642 3861 4295 4483 4729 4950 5234 5370 5741 6039 6185 6543 6826 6962 7166 7545 7970 8165 8354 8552 8744 8957 9336 9548 9874 10049 10228 10562 10803 10888 11206 11427 11667 11818 12019 12374 12776 12929 13150 13379 13748 14057 14264 14423 14811 15210 15442 15576 15840 15977 16383 16680 17057 17186 17392 17604 18057 18272 18593 18694 18916 19024 19329 19439 19629 19947 20184 20704 20886 83 235 453 582 843 1252 1376 1589 1848 2262 2453 2614 2804 3033 3192 3501 3645 4044 4301 4492 4731 4975 5258 5520 5744 6044 6201 6580 6851 6976 7176 7671 7978 8226 8418 8553 8814 8980 9378 9551 9884 10112 10340 10600 10805 10925 11361 11431 11716 11851 12031 12452 12813 12974 13152 13413 13862 14107 14274 14427 14865 15294 15454 15643 15891 15985 16416 16697 17070 17282 17398 17629 18r:.4 18361 18602 18755 18926 19069 19333 19461 19689 19982 20193 20733 20914 NIETEN: 101 384 172 640 914 1284 1443 1684 1897 2291 2500 2676 2843 3098 3263 3526 3688 4137 4356 4619 4792 5028 5298 5590 5890 6110 6260 6598 6876 7013 7312 7797 8046 8267 8430 8598 8869 9028 9397 9677 9949 10138 10371 10603 10816 11050 11394 11480 11737 11882 12126 12548 12828 13075 13195 13485 13891 14177 14307 14528 14943 15337 15492 15649 15913 16024 16438 16757 17111 17328 17419 17849 18129 18466 18618 18777 18948 19160 19349 19521 19733 19991 20263 20786 20960 V e r b e i e r i n 5e Kl. 8e lijst: 7779 m.z. 7729; 2241 2642 3046 3063 3111 10451 10811 11425, alien met 70.staan onduidelijk. 84 356 461 601 850 1277 1430 1680 1887 2286 2486 2658 2840 3051 3246 3509 3664 4133 4326 4548 4759 4987 5297 5572 5884 6092 6216 6583 6854 7005 7188 7679 8006 8230 8425 8560 8854 8986 9487 9628 9909 10114 10355 10601 10806 10979 11364 11461 11719 11862 12095 12510 12823 12983 13194 13459 13889 14163 14295 14471 14871 15331 15470 15645 15894 16015 16427 16718 17080 17311 17401 17757 18101 18419 18609 18773 18945 19113 19336 19513 19728 19984 20258 20775 20956 120 398 487 753 942 1285 1466 1696 2026 2304 2562 2692 2849 3124 3334 3573 3727 4154 4358 4662 4844 5097 5314 5592 5898 6114 6^01 6607 6888 7035 7402 7807 8057 8301 8431 8604 8919 9085 9406 9699 9952 10139 10397 10616 10820 11062 11396 11520 11739 11895 12156 12602 12830 13082 13208 13566 13983 14203 14329 14554 14944 15347 15517 15668 15915 16081 16473 16925 17117 17339 17427 17900 18142 18492 18625 18793 18951 19162 19361 19529 19817 20062 20285 20812 20983 131 411 490 761 965 1288 1518 1760 2133 2311 2572 2725 2874 3130 3353 3595 3733 4216 4408 4711 4901 5181 5329 5614 5914 6135 6308 6647 6911 7040 7413 7866 8105 8337 8507 8634 8924 9142 9421 9729 99982 10149 10399 10684 10856 11071 11401 11625 11751 11947 12203 12607 12831 13096 13248 13582 14023 14240 14338 14673 15005 15387 15525 15733 15929 16150 16516 16958 17131 17355 17438 17924 18143 18536 18628 18809 18992 19227 19407 19574 19897 20067 20314 20824 20991 147 416 548 808 1015 1292 1540 1771 2150 2317 2574 2745 2892 3146 3396 3608 3816 4281 4449 4721 4921 5189 5342 5667 5965 6168 6451 6670 6944 7118 7463 7951 8110 8347 8533 8682 8926 9296 9471 9739 9991 10206 10429 10724 10870 11088 11415 11655 11762 11978 12277 12613 12844 13104 13250 13614 14034 14241 14352 14684 15157 15435 15555 15772 15947 16221 16550 15988 17139 17369 17541 17987 18197 18570 18657 18825 19004 19234 19408 19589 19929 20148 20417 20841 OM i i-. t - 0 f f i c i e e 1). 44?e STAA'ISLOTFRI.l. Trekking van Maandas 28 lanuarl 5e Kinase 9e Lijst, Hnnee orllzen: 2395 10193 100(-. 1170 6616 7935 9073 12676 t 400.— 5692 8562 55633 18713 200— 1929. 1474 2076 6035 6469 10699 11560 11849 12010 15895 17388 19445 19054 20534 f 100. 74 Prilzen van 70 224 229 319 375 448 655 1137 1200 1502 1550 1784 1956 1975 1995 2)56 2303 2229 2305 2335 2357 241.3 2484 2514 2524 2566 2583 2613 26 IS 2626 2807 2855 2886 2951 3060 3093 3137 3204 3287 3309 3322 3607 37'9 3824 3893 3962 4001 4076 41)97 4210 4305 4429 4532 4667 4677 4698 4715 4892 5014 5176 5255 5407 5512 5544 5670 5681 5769 5823 5829 5866 5930 5933 6112 6173 '6210 6314 6398 6588 6669 6700 6704 6706 6827 6845 7107 7186 7190 7397 7407 7433 7534 7618 7625 7632 7651 7831 7853 7943 8018 8063 8102 8139 8318 8457 8500 8615 8746 8751 8794 8805 8899 8953 9005 9069 9154 9219 9235 9331 9355 9458 9564 9696 9707 9842 9871 9922 10100 10273 jn)06 10300 10488 10607 10716 10784 10810 10827 10932 11214 11324 11377 11479 11488 11498 11.568 11640 11679 11761 11832 11915 12025 12062 12070 12112 12490 12*28 12535 12579 12770 13775 12872 12874 1289,5 13185 13213 13294 13312 13441 13737 13756 13775 13794 1.3921 13942 13952 14038 14111 14162 14249 14.3ftu 14410 14444 14475 14515 14774 148i :0 14855 14906 '4963 14980 15150 15159 15163 15180 15340 15341 15363 15727 15871 15879 15897 16007 16017 16030 16085 16234 16315 15326 16387 16446 16555 16564 1661ft 16822 16858 16921 16951 16999 17134 1718/ 17204 17271 17284 17*74 17547 17627 17631 17741 17777 1 7801) 17815 17868 179.39 17959 17070 18267 18450 18532 15857 18598 18622 18753 18840 IS902 185713 18920 19U00 19076 19099 19121 19134 19205 19252 19264 19299 19372 19414 19456 19460 19535 19974 19977 20132 20413 30451 3WK) 20711 28720 20748 20827 20872 2099S

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7