DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honaeru aen er aertlgsie faargang Dagelijksch overzicht. BuitenBand Binnenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 'Abonnementsprijs bij vooruitbetaling pei 3 maanden voor Alkmaar f 2.-, franco door bet geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cenfs. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groofe coniracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs, COSTBff ZOON, Voordam C 9. Directenr: C. RRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redaclie 33. Postgiro 37060. Hoofdredactenr: Tj. N. ADEMA. 29 MAUABI DE STRIJD OM DEN AFGHAANSCHEN TROON. Wordt Aman Oellat's positie er beter op? Tegenstrijdige be richten. De berichten, welke uit verschillende bron- fien over den toestand in Afghanistan ge- seind worden, zijn tegenstrijdiger dan ooit. Nu eens zou men kunnen opmaken, dat Aman Oellah feitelijk hee.emaa! heeft afge- daan, dan weer zou men meenen, dat hij weer snel terrein wint en dat zijn aanhang veel grooter wordt. '(/at is nu eigenlijk de waar- heid? 's Ls niet te zeggen. Volgens berichten uit Pesjawar zou Aman Oellah besloten hebben, geen poging meer te doen om den troon te heroveren, wat er dus op zou wijzen, dat zijn kans zeer gering is. Daar staat tegenover, dat blijkens bench- ten uit Kowno de toestand in en om Kaboel zich sterk ten gunste van Amar. Oellah zou •hebben gewijzigd. De ex-koning heeft een op- roep gericht tot Habib Oellah's leger, waarin hij den soldaten, als zij binnen drie dagen de wapenen tegen hem nederieggen, een volledi- ge kwijtschelding van straf wegens landver- raad belooft. Verder zouden de troepen van Aman Oellah er in geslaagd zijn, twee aan- vcerders van het leger van Habib Oellah ge- vangen te nenien, terwijl tenslotte een eskader vliegtuigen van Aman met succes een - aan- val op de troepen van Habib zou hebben ge- daan. Deze laatste berichten zouden er dus op wijzen, dat Aman Oellah's positie gunstiger wordt. Er is echter meer, dat daarop wijst. Het 'Afghaansch gezantschap teParijs heeft n.l. het volgend telegram uit Kandahar ontvan- gen: „Met het oog op den huidigen toestand heeft de bevolking van Kandahar, Farah, Herat, Mazar, Mainmeneh en Katagan Aman Oellah tot koning uitgeroepen. Hij heeft aan het verzoek van het Afghaansche volk voldaan, door het land voor elken aan- slag te behoeden en de verdediging van de hoogste belangen des vadeflands ter hand te nemen. De stammen Hazara, Mohmand, Safk en Wardah, alsmede die in het Zuiden, hebben Aman Oellah den eed van trouw ge- zworen". Uit een en ande. blijkt dus wel, dat Aman Oellah weer een behoorlijken kans heeft, om zijn macht te heroveren. Om echter de vcrwarring nog wat grooter te maken, komt een later telegram, dat meldt, dat Habib Oellah de standaard te Kaboel heeft geheschen. Met groot gevoig heeft Ha bib na het hijschen deelgenomen aan het ge- bed in de Moskee. Ook zou hij er in geslaagd zijn, een kabinet te vormen, dat uitsluitend uit leden van den stam der Mohadzam's be staat, waartoe ook Aman Oellah behoort. De nieuwe minister-president zou zelfs een half- broer van Aman zijn. Dit telegram is nog niet bevestigd. Mocht de inhoud waar zijn, dan is Aman Oellah's positie niet zoo sterk, als men uit de verschil lende tijdingen mocht verwachten. We zu'len dus nog wel eenige dagen ge- duld moeten hebben, voordat de Afghaansche puzzle opgelost is. terecht. Nog een vierde werd gewond, voor de dader kon worden gegrepen. De oorzaak schijnt te liggen in ruzies van Oudejaars avond. ERNSTIGE FABRIEKSBRAND TE BERLIJN. Een doode en talrijke gewonden Bij een zwaren brand, die gisteravond een houtzaagfabriek met groothandel in hout te Alt-Stralau, een voorstel in het oosten van Berlijn, in de asch legde, zijn naar het W. B meldt negen personen onder de instortende muren bedolven. Een brandweerman werd gedood, twee zijner collega's en drie arbei ders liepen ernstige verwondingen op, drie man van het personeel der fitma werden licht gekwetst. aan de ziekte. Het gewone personeel van doodgravers op het stadskerkhof is verstrekt moeten worden. Te Glasgow doen zich nog vele gevallen van longontsteking na griep voor, hoofdza- kelij'k omdat de patienten weer te vroeg aan het werk gaan. Er zijn daar 170 trambeamb- ten en 150 politie-agenten ziek. Te Paisley loopen dokters met huissleutels van hun patienten in den zak, omdat geheele gezinnen ziek zijn. WEER EEN BUIS GESPRONGEN. De eljde in veertien dagen In het Strand is een waterleidingbuis ge- sprongen. Hoewel er korten tijd groote over- j last door werd ondervonden, was de schade niet groot. Dit is het elfde geval van dezen I aard in de laatste veertien dagen. CHINA. EEN.MIJNRAMP. Honderdtal dooden Ten gevolge van ten ontploffing in de ko- lenmijn van Yentai worden ongeveer hon-. derd Chineesche en drie Japansche mijnwer kers vermist. GOEDE LEERLINGEN. In de Westersche moderniteit. Men spreekt wel eens met goedige gering- schatting van het ingedutte China en de ach terlijke Chineezen; maar de moderne, voort varende Amerikanen van b.v. Chicago hebben er toch wel school gemaakt. Het aanvallen van automobilisten op den grooten weg en het plunderen van de reizi- gers wordt er al met eenigen zwier uitge- oefend. Een telegram van heden uit Peking ver meldt b.v. dat roovers op den weg van Pe; kjng naar Tientsin twee autobussen hebben beschoten en aangehouden en de passagiers geplunderd. Onder deze reizigers waren een Amerikaansch jurist, Eastham en zijn vrouw. De roovers ontnamen aan mevr Eastham haar juweelen, en gingen er van door na de auto onklaar te hebben gemaakt. DUITSCHLAND. EEN DOLLEMAN. In een cafe te Ziemicentzitz heeft gister- nacht een 22-jarige kleermaker opeens een revolver te voorschijn gehaald, waarmee hij in het wilde weg begon te schieten. Een ar beider kreeg een schot in den hals; hij stierf kort'daarop. Twee andere kwamen met ern stige kwetsuren in het ziekenhuis te Gleiwitz EEN BETOOGINO TEGEN PROF. BASCH. In een bijeenkomst, te Keulen door de ,.Li- ga voor de tochten van dpn mensch' belegd, is het Zondag tot een betooging tegen den Franschen hoogleeraar prof. Basch gekomen. die bestreed dat Duitschland iuridisch recht op de ontruiming van het Rijnland heeft, maar het politieke recht op ontruiming erken- de. De'rust keerde pas terug toen dertig demonstranten uit de zaal waren verwijderd NIEUWE DIERGAARDEN De stad Miinchen krijgt een diergaard^ Er is reeds een ..Munchner Tierpark A.G-' met een kapitaal van 600.000 Mark opge- richt. De gemeente Miinchen stelt het terrein van den ouden dierentuin, dat een waarde van 200.000 Mark heeft, voor den duur van tien iaar ter beschikking. Ook te Heidelberg bestaat het plan een diergaarde ,in te richten. De stad wil zich een de-el der noodige dieren verschaffen door het organiseeren van een jacht-expeditie naar Zuid-Amerika. PIA-NOFABRIEK AFGEBRAND. Zondag heeft brand het grootste gedeelte van de pianofabriek Perzina te Schwerin in de asch gel eg d. Met machinehuis, het ketel- huis en het groote magazijn zijn in enkel? uren een prooi der. vlammen geworden. Bijna alle machines ziin door het vuur verwoest Ongeveer 15 geheel gereed zijnde piano's en een groote aantal onderdeelen zijn mede ver- nietigd. De houtvoorraad kon gered wotden De schade bedraagt 6 a 700.000 Mark. Men vermoedt, dat brandstichting in het spel is ENGELAND. EEN REDE VAN SIR AUSTEN CHAMBERLAIN. Over de betrekkingen met de Ver eenigde Staten. Sir Austen Chamberlain, de minister van buiten'andsche zaken, heeft aan een banke. te Birmingham over de betrekikngen met de Vereenigde Staten gesproken. Hij zeide dat'het waar was dat in Enge land over die betrekkingen veel van gedach- ten is gewisseld. De reden hiervan is, naar zijn meening, niet dat die betrekkingen ver- zwakt waren, maar, vervolgde hij „dat wij als volk biizonder gevoelig zijn voor elke ver- stand.houding, die afwijlct van de warme vriendschap welke de traditioneele pohtiek van elke regeering en de fundamenteele wensch van ons volk is, dat met name zulk een vriendschap met het Amerikaansche volk wil hand'haven. „Wij erkennen open en bereidwilhg den voet van gelijkheid tusschen de Amerikaan sche en onze eigen strijdkrachten ter zee. Dit is lets dat-wij nooit tegenover eenige andere natie erkend hebben. De verschillen, die zich hebben voorgedaan, zijn dan ook geen princi- pieele verschillen, maar eenvoudig verschillen voortvloeiende uit moeilijkheden om dat be- ginsel op de zeer verschillende omstandig- heden en behoeften van de twee landen toe te passen. „Wij hebben een wijd verspreid liggenh rijk, Amerika is een aaneengesloten land, dat door den Oceaan gescheiden is van de troe- belen, hartstochten en veeten van de oude wereld en op zichzelf kan bestaan. „Het orobleem is nu, een regeling te vm- den, volgens welke de maritieme sterkte zoo gemeten kan- worden dat de gelijkheid, welke de twee naties wenschen, bereikt wordt en wel bereikt in dier voege dat de wapeningen in do werpld niet toenemen, maar verminderen. Wij beroemen ons op onze vriendschaps trouw. Ik herhaal dat wij seen vriendschap kennen die nauwer en dierbaarder is dan de vriendschap met de Vereenigde Staten. Ge lijk wij trouw zijn jegens andere yrienden, willen wij ook trouw zijn jegens die natie welke ons onder. alle naties ter wereld het naast verwant is in ras en denkwijze. DE GRIEP. De griep-epidemie heerscht vooral in he. Noordcn; in Schotland en Noord-Ierland. Voor Belfast is een „vliegende kolonne" van Roodekruis-zusters gemobiliseerd. Daar a.- leen bezwiiken elken dag vijftien menschen FRANKRIJK. DE REDDING VAN EEN FRANSCH WATERVLIEGTUIG. De passagiers van de Goliath door het Nederlandsche schip Dordrecht in de Middellandschc Zee gered. Lof van Fransche zijde. De Fransche bladen zijn vol lof over de dappere manier, waarop de bemanning van het s.s. Dordrecht in de Middellandsche Zee, ondanks een booze zee, de inzittenden van het Goliath-vliegtuig gered heeft. De Quotidien merkt naai aanleiding van dit'gemkkig geeindigde treurspel op: de Fransche vliegerij wordt den laatsten tijd door het ongeluk achtervolgd. In de handels zoowel als in de verbindingen boven de ze- volgt het eene op het andere. En het blad laat zich uit Marseille het relaas seinen, hoe des nachts het radiogram van de Dordrecht opgevangen werd, dat een overeenkomstig bericht van de Goliath had gehoord, volgens hetwelk dat toestel in hachelijken toestand verkeerde en dringend hulp behoefde. Het was toen op een 40 K. M. ten ZW. van Marseille. Daar de Dordrecht erbij meldde, dat de zee zoo hoi stond, dat het schip het vliegtuig niet kon naderen, nam de overheid te Marseille alle maatregelen om het te hulp te komen. Het uitbrengen van een schip duurde echter een tijd en toen het gereed was stale een mistral op, die voor het lot der passagiers van de Golitath deed vreezen. Voordat echter het schip ter plaatse kon zijn kwam in den ochtend een tweede draacl- looze telegram van de Dordrecht, waarvan gezagvoerder en bemanning volgens de Quotidien in schoone toewijding die men schen niet aan hun lot hadden willen overla- ten. Ondanks't groote gevaar, dat de redding inhield, had het niet geaarzeld de Goliath te naderen. Het zette een sloep uit, broze note- dop op de woedende baren, die verscheiden pogingen moest doen alvorens de aviateurs te bereiken, welke werden geslingerd op de golven, waarop de spanten en drijvers het nog, voor hoe lang?, hielden. Het was een bewonderenswaardige strijd tegen de zee. Op een bepaald oogenblik kon men duchten, dat niet alleen de bemanning van het watervlieg- tuig, maar ook die van de sloep, zou worden verzwolgen. Ten slotte konden de moedige zeelui de anderen aan boord nemen. IRAK. DE GRENS WEER BEDREIGD. Telegrajische verbinding met Koweit hersteld. Een troep van op zijn minst 600 Wahabie- ien zou zich concentregen bij de grens van Irak op ongeveer 100 K.M. ten Z. O. van Basrah, zeer waarschijnlijk met het doe) stammen van Irak aan te vallen. Vliegtuigen en gepantserde auto's houden zich gereed om ledere dergelijke poging der Wahabieten tegen te gaan en streng te bestraffen. felegrafische verbinding tusschen Basrah en Koweit is voor het eerst sedert 21 Jan weer mogelijk. Niet-officieel wordt verno- men, dat drie Britsche oorlogsvaartuigen, die gewoonlijk in de Perzische Golf patrouil leeren, zich gereed hebben gemaakt om naar Koweit te gaan. pleegde zijn eersten moord, die hem vijf jaar in de gevangenis bracht. Daama heeft hij in het Corsicaansche kreupelbosch geleefd. Voor de sindsdien door hem gepleegde misdaden is Castelli zes- maal bij verstek ter dood veroordeeld en tweemaal tot levenslange gevangenisstraf. Een van Castelli's meest geruchtmakende misdaden is de moord geweest, dien hij op de dochter van een van zijn vijanden heeft ge- pleegd. De bandiet had toen den menschen in het dorp, waar het meisje woonde, verbo- den het lijk te begraven. Vele dagen lang stond het dan ook boven den grond tot ten laatste gendarmen het tersluiks naar het kerk hof wisten te brengen. AMERIKA. DRIE SCHEPEN IN NOOD. Met totaal 93 koppen. Op het oogenblik bevinden zich op den At- lantischen Oceaan drie schepen in nood, met een gezamenlijke bemanning van 93 koppen. Men heeft alle hoop op redding opgegeven, wat betreft de bemanning van de sleepboot „Seiner", die uit 20 koppen bestaat. Het En- gelsche vrachtschip ,,Siivermaple" met 48 koppen aan boord, zal door de twee te huip gesnelde Amerikaansche schepen geholpen worden. Van het Italiaansche vrachtscnip „Capo Vado" is sinds Vrijdagavond geen enkel signaal meer vernomen. De storm woedt onverminderd voort. De Silver maple niet in direct ge vaar. De reeders van het Engelsche stoomschip Silvermaple, dat op 26 Januari noodseinen uitzond, hebben een mededeeling ontvangen, waarin gezegd wordt, dat er geen onmiddel- lijk gevaar bestaat. Men was in verbinding met het Amerikaansche schip Mojave, dat m den morgen van 29 Januari ter plaatse zou kunnen zijn. - I)E 1I1LI) ITALIe. DE KATHEDRAAL VAN FERRARA IN GEVAAR. Naar de Temps uit Rome meldt, zijn twee ijzeren balken, die het gewelf van de kathe- draal van Ferrara steunden, gebroken, waar- door er scheuren in het gewelf zijn ontstaan. Het gebouw, dat toch al zwak was, ver- keert thans in ernstig gevaar. Er z"n dade- lijk deskundigen uit Bologna gezonden cm het bouwwerk van Wilhelmus cn Nicoio, een eenig staal van Lombartijnsclie kunst uit het begin van de 12e eeuw, voor den ondergang te behoeden. EEN BERUCHT CORSICAANSCH BANDIET. Doodgeschoten. Castelli, de meest beruchte der bandieten op Corsica, is doodgeschoten. Men weet met door wien. Castelli is zijn carriexe" in 1907 begonnen- Hij was toen dertig jaar oud en DE MALVERSATIES TE BAREN DRECHT. Onder invlced van den man ge handeld. Zaterdagavond zijn de kassierster van de Vereeniging Boerenle.nbank te Barendiecht en haar ecbtgenoot gearresteerd, op vermoe- den van verduistering van gelden van de door de vrouw beheeide ins telling. Men ver- moedt, zooals gemeld, dat er een tekort van 60.000 a 70.000 gulden zal zijn. Deze kassierster is ten vrouw van nu As jaar is een dochter van het in 1924 overle- den hoofd van een bijzondere school in het plaatsje. De vader had de functie van kassier jaren- lang waargenomen en bij zijn dood had het bestuur de dochLr, die onderwijzeres aan de school van haar vader was, aangesteld. Waarschijnlijk is de boekhouding van mej. J. v. G. tot in het laatst van 1926 toe in orde gew.est. Toen zijn, zoover men thans kan nagaan het onderzoek is nog maar in het beginstadium de malversaties begonnen. Juffrouw v. G. was n.l. in kennis gekocnen met zekeren W., een man, die plotseling zich in de gemeente gevestigd had als boekhouder bij een later gefailleerde molenaar en men houdt het er voor, dat deze het meisje heeft bewogen htm geld voor te schieten. Van het najaar 1926 af moet het met de geldleeningen aan W., tegen wien ,uffrouw G. meermalen op ernstige wijze gewaar- schuwd was, doch voor wien ze zelfs haar ver loving afmaakte, steeds crescendo zijn ge- gaan. In November 1928 heeft de inspectie van de Centrale Boerenieenbank te Eindho ven waarbij deze Barendrechtsche boeren ieenbank is aangesloten, het tekort ontdekt. W en juffrouw v. G. waren toen nog maar enkele dagen met voor het dorp ongewone chic in het huwelijk getrtden. Hoe zoo lang de malversaties en de tekor ten verborgen gebleven kunnen zijn, is nog altijd eenigszins raadselachtig. Men deelde aan de N.R.Ct. mede, dat de inspectie van de Centrale te Eindhoven eenmaal per jaai een kasconirole verrichtte op een niet te voren vastgestelden tijd, en dat de controle in 1927 toen de verduisteringen nog maar kort aan den gang waren en die in 1928 nog al ver uit elkaar hebben gelegen. De juffrouw heeft het bestuur van de Ba rendrechtsche instelling en den raad van toe- zicht bij de periodieke controles een rad voor oogen gedraaid, venmoedelijk onderricht in de manier waarop ze dat moest doen door \v tot een belangrijk lager bedrag dan het geld, dat nu verdwenen is. Die borgstelling schijrit van een inwoner van Alphen aan den Rijn te zijn, een goede bekende van de familie der nu gearresteerde vrouw. W. was in Barendrecht een ongewone fi- guur. Hij deed zeer groot op zijn zaken, be- weerde weer tens eenige maanden in Enge- land te wrtoeven, dan weer in Belgie ot Duitschland, maar niemand heeft ooit ge- weten welk soort zaken W. dreef. De vorige week was het echtpaar plotse ling uit Barendrecht verdwenen, het zou zich naar het had beweerd in Glasgow gaan ves- tigen. Sedert Woensdag vertoefde het in een hotel in Den Haag, in afwachting van het vertrek naar den anderen kant van de Noord- zee. Het bestuur van de Vereeniging Boeren ieenbank he.ft zich toen waarschijnlijk tot de Haagsche politie gewend, die Zaterdag j.l. man en vrouw heeft aangehouden. De man is_ door de politie naar Barendrecht overge- bracht en moet voor den burgemeester, hulp- officier van justitie, bekend hebben zich aan heling van het verduisterde geld te hebben schuldig gemaakt. Vandaar is hij getranspor- teerd naar Dordrecht, waar hij is opgeslo- ten. De vrouw verkeerde in zoo overspan- nen toestand, dat zij in Den Haag in een ziekenhuis moest worden opgencenen. Gisteren is zij gevankelijk naar Dordrecht overgebracht. De boekhouding der leenbank is door de justitie in beslag genomen. Het zal nog eeni gen tijd duren voor men precies het bedrag van het verduisterde geld en de wijze, waar op de malversaties hebben plaats gehad, zal kunnen bepalen. Alleen de borgstelling zal worden gestort, de rest zal door de leden van de Vereeniging moeten worden gedragen. De bank telt in Barendrecht er is nog een andere bijna gelijknamige instelling in het dorp 200 leden, ze heeft een 800 tal spaarbankboekjes uitgegeven. Men gelooft, dat de kassierster op spaarbankboekjes in- geschreven gelden niet heeft verantwoord en op naam van leden bij de Centrale te Eind hoven gelden heeft aangevraagd, waarvoor dan natuurlijk en van den aanvrager en van de borgen valsche handteekeningen moeten zijn gezet. Het nadere onderzoek zal een cn ander moeten uitmaken. De kassierster had een borgstelling maar LEDEN GEMEENTEBESTUREN VRIJHEID8BOND Zaterdag ^ergaderde te Utrecht de Ver. van leden van Gemeentebesturen in den Vrij- heidsbond ter bespreking van het verslag van de Commissie inzake de financieele verhou- ding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Bij den aanvang der ".ergadering wijdde de voorzitter, de heer C. G. Roos, burgemees ter van Lekkerkerk, eenige zeer waardeeren- de woorden aan de nagedachtenis van dr. Lelyy, een mooie en groote figuur uit de libe- tale partij. Voorts deelde d voorzitter medj dat in de 's morgens gehouden bestuursvergadering was besloten voortaan ook gemeentesecreta- rissen tot de vereeniging toe te laten. Ten- slotte werd mededeeling gedaan van het be- danken der heeren Droogleever Fortuyn en noyons a's bestuursleden, in welke vacatures door een volgende vergadering zal moeten worden vcorzien. De vergadering kon zich na eenige bespre king met algemeene stemmen vereenigen met dezienswijze dat bovenbedoeld ontwerp moet worden aangenomen in hoofdtrekken. Het rapport der "Commissie zal daarnaast verbe- tering in onderdee-en moeten brengen, waar toe overleg met de Kamerfractie gezocht moet worden. LEGATEN. Mr. H. N. Addens, overleden te Belling- wo'de, heeft vermaakt aan de gemeente Bel- lingwolde 32.000, f 10.000 aan het mu seum van oudheden te Groningen en 5000 aan de diaconie te Bellingwolde. WON1NGBCUW MET RIJKSSTEUN Het Tweede Kamerlid de heer Van den Berg heeft den min. van Arbeid, H. en N. de volgende vraag gesteld: Kan de minister mededeelen, tot welke resultaten het door hem in de vergadering van de Tweede Kamer op 23 Nov. j.l. toege- zegde onderzoek heeft geleid, welk onder zoek zou betreffen de vraag, in hoeverre tekst en geschiedenis van art. 38, lid 4, van de Woningwet aanioonen, dat de bekende, bij de „Algemeene Voorwaarden betreffende den bouw van woning met Rijksteun" gevoegde modei-verordemng, als in strijd met de wet moet worden beschouwd? DE RAMP BIJ HOEK VAN HOLLAND Onder voorzitterschap van den heer FJas heeft zich te Hoek van Holland een comite ge- vormd, dat zich ten doel stelt gelden in te zamelen, teneinde een gedenkteeken op te richten als blijvend aandenken aan de bij het vergaan van de stoomreddingooot „Prins der Nederlanden" omgekomen bemanning. Steun uit Indie. Aneta meldt uit Soerabaja: Het „Soer. Handelsblad" heeft 10.000 geremitteerd aan den commissaris dei koningin in Zuid- Holland voor de nabestaanden van de om gekomen bemanning van de reddingboot ,,Prins der Nederlanden". Dit bedrag is de eerste zending van het geld dat door het blad bijeengebracht wordt. ALRMAARSCQE CODRANT. PETROLEUMKACHELS Het bekende labrixaat „GaAET£" in diverse uitvoering n. Laat over de liotersti aat. le'. 34 en 35. Alleen kwaliteitsartikelen en goedl oop^

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1