Brieven nit BerlKn. SanSr ingezonden stukken - marten: da. h-ont het bedrag van inkoop voor pensioen geldige jareu Sar den hear Keus destijds ge- aeeskundige belast met den doodschouw al- bier advies ingewonnen bij de Vereeniging Joor Nederlandsche Gemeenten en ook dit bureau is van meening dat het opgelegde nedrag zal moeten worden betaald. Bii B. en W. bestaat thans het voornemen zich tot den betrokken Minister te wenden Goedgevonden. Ingekomen stukken. Een mededeeling van Ged. Staten van 27 December 1929 no. 101, waarbii tot 1 Januari 1930 ontheffing wordt verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in ljchamelijke oefening. B. en W. stellen voor dit voor kenmsgeving aan te nemen. Aldus besloten. Een verzoek van A. Groet te Winkel, om ontheffing van 7/12 van zijn aanslag in net schoolgeld voor U. L. O. aangezien zijn dochter de school heeft verlaten. B. en W. stellen voor de gevraagde onthei- fing te verleenen. Aldus besloten. Een mededeeling van het P. W. N. dat de Langereis aan de Waterleiding wordt aange- sloten en daarin, wegens te geringe opbrengst het aandeel in het tekort gedurende de eerste 10 jaar 20 bedraagt. Zal worden bijgedra geDoor Winkel's Harmonie, wordt, onder mededeeling, dat het groote concours van den Westfrieschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen te Winkel wordt gehouden in 1929, verzocht een gemeentelijke toezeg- ffing voor het te vormen reservefonds. B. en W. stellen voor, deel te nemen voor 500. Aldus besloten. Voorstel Nieuwe Niedorp inzake instelling van een commissie vooj samenvoeging der gemeenten Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp en Win kel. Door den Raad der gemeente Nieuwe Nie dorp is besloten te trachten een onderzoek t.». doen instellen in hoeverre combinatie der ge meenten Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Winkel wenschelijk is en tracht dit onderzoek te doen instellen door een commissie testaan- de uit een of meer vertegenwoordigers uit el ^^rzocht wordt of deze gemeente bereid is tot de vorming van een zoodanige commissie mede te werken. Het komt B. en W. voor, dat de toestand dezer gemeente van dien aard is, dat vooi combinatie met andere gemeenten met wordt gevoeld en stellen voor het verzoek voor ken- nisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Voorstel Oedeputeerde Staten her- ziening salarissen Burgemeesten Sacretarissen en Ontvangers. Door Ged. Staten dezer provincie is ont- w or pen een salarisregeling voor Burgemees- ters, Secretarissen en Ontvangers in Noord H Vdorzoover deze gemeente betreft is dit ontwerp als volgt (2de klasse: 751-2000 Burgemeester ^000-/ 2400 De te betalen salarissen worden daardoor als volgt: voor den Burgemeester, 8 dienst- jaren, maximum voor den Secretans 22 dienst- jaren, maximum voor den Ontvanger 22 dienst- jaren, maximum Januari j.l. vastgesteld huishoudelijk regle- ment voor het Wees- en Armenhuis. B. en W. stellen voor dit reglement goed te keuren. Aldus besloten. Voorstel verstellen kermis te Lut- jewirtkel. Aangezien door den Westfrieschen Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen be sloten is het jaarlijksch concours te houden te Winkel op 9 en 12 Mei a.s., zal dit concours op 12 Mei samenvallen met de kermis te Lutjewinkel. Het samenvallen dezer feeste liikheden zal zeer zeker ten nadeel van de kermis te Lutjewinkel uitvallen en bovendien is het voor de goede ordeverzekering niet ge- wenscht gelijktijdig op verschillende Pjaat- sen in de gemeente feestelijkheden te hebben waar toezicht noodig is. B. en W. hebben gemeend dit te kunnen voorkomen door vervroeging van de kermis te Lutjewinkel en stellen U voor te besluiten de kermis te Lutjewinkel voor 1929 te stellen op 5 en 6 Mei. Aldus besloten. De rondvraag leverde niets op- Sluiting volgde. zaal 2400 2300 1050 De tegenwoordige salarissen be- voomden burgemeester f 2000. secretaris 1900. ontvanger <u- 5750 4670 Verhooging 1080 Ipgevolge het bepaalde bij de gemeente- Wet wordt de raad over dit voorstel gehoord. B. en W. het voorstel nagaande vinden deze verhooging alleszins billijk en stellen voor met het aangeboden ontwerp instem- ming te betuigen. Voor het plaatsen der gemeente in eer boogere klasse als waartoe zij volgens he. z dental behoort, achten zij geen termen BERGEN. In" de morgenavond in „De Rustende Ja°er" te houden algemeene vergadering van de V. V. V. zullen o.m. ook plannen worden medegedeeld, om het bloemencorso in 1929 een bijzonder karakter te geven Dertig Zilverlingen. Ghetto-dra ma in 4 bedrijven van A. v. Sprink huijzen. De „Berger Tooneelvereeniging voerde Zondagavond voor een flink bezette bovengenoemd tooneelstuk op. Dit ghetto-drama doet ons in veel op- zichten aan dat van Heyermans denken Ook hierin verdrinkt door vooroordeel der ouders die het geluk hunner kinderen bepalen en daarbij hun ondergang bewerken, een meisje. In het werk van Heyermans is het het christenmeisje, dat door de luisterende maar- jes van een in haat verblinden vader in het water springt; in dat van Sprinkhuyzen doe crzzn. het joodsche meisje dit, daartoe gedreven door haar verblinde moeder, bewerkt door de moeder van den christenjongeman, d.e uit haat tegen de joden voor alles wil voor komen, dat haar zoon met een jodin trouwt. Het gisteravond gegeven werk moge met zoo sterk zijn als' het meesterwerk van Heyermans, Let heeft evenwel het voordeel, dat, behoudens de overdrijvingen. alle per- sonen meer wezens zijn van vleesch en bloed. Over het geheel schoten de krachten van de Berger Tooneelvereeniging, die Zondag avond naar voren kwamen, te'-.ort om de personen, die zij moesten voorstellen, uit te beelden. Dit was vooral het geval met jut- frouw Wend el en Fritz. Beiden moeten emo- tievoller spel geven. Aagje Bregman leverde als de vrouw van den ouden boekenkoopman verdienstelijk spel, was zelfs zoo goed, dat ze als het ware het stdk droeg. De heer Schweitzer toonde overigens ook de rol te hebben begrepen van den filosofischen boekenkoopman die boven- al zijn dochter gelukkig wil zien, doch weet welk en moeite het zal geven, het vooroor deel van zijn overigens beste vrouw te over- winnen. Hoewel de vertolking over het geheel te wenschen overliet, gelukte het toch meer- malen zelfs de kunst te benaderen. Het le tooneeltje, waarin men kenms maakt met de ellendige armoede van men- schen, die hun zelfstandigheid boven alles stellen, was zelfs ontroerend. De vertolking van dit stuk kan er in leder geval toe bijdragen, dat ouders tot het be- grip komen, dat de jeugd zelf haar geluk moet bepalen en dat men zich niet tusschen ernstige jonge menschen mag plaatsen. Ovengens zijn wij van meening, dat der- gelijke dilettantengezelschappen verstandi- ger doen met het spelen van blijspelen. Wij misten ditmaal den heer Poldervaart en kwamen onwillekeurig tot de gedachte, dat een fusie tusschen „Kunst na ArbeM en de „Berger Tooneelvereeniging aan het di- lettantentooneel in Bergen ten goede zou ko- doceerd heeft, en wij zoeken naar een naam, die ook de eerste kwarteeuw van he. gymna sium heeft gesierd, wie denkt dan niet aan dien in den besten zin van het woord popu- lairen humanist en humanen mensch Dr. Max Moltzer? De verdiensten van dien ouden Rector Murmellius betwijfelen wij niet, maar zij laten ons na vier eeuwen tameFjl. koud. Daarentegen heeft het huidige Alkmaar den persoon van Dr. Moltzer zeer goed gekend en begrepen, dat deze bescheiden man in onzen tijd door zijn enthousiasme voor de schoonheid en de wijsheid veler leven heeft gericht en verrijkt. Uit den aard der zaak zal het eemge eeuwen duren, voor de historische weten- schap zich voor Dr. Moltzer zal interessee- ren, maar mogen onze vroede vaderen den moed hebben, om onbevreesd voor het oor- aeel van latere geslachten, aan deze straat den naam te verbinden van den voor ons nog levenden goeden conrector gymnasi'i, van wijlen dr. Max Moltzer. Met dank voor de plaatsing en hoogach- tend' DR. A. J. KORTEWEG. Alkmaar, 26 Januari 1929. (Daar begint het al, er zijn na.uurlijk tal van overieaen candidaten naar *vie deze straat gedoopt zou kunnen worden. Wij hebben alle respect voor den persoon en het werk van Dr. Moltzer, maar over enkele eeuwen zal wellicht niemand zich hem meer herinneren. Naar aanleiding van wat zich in den Raad afgespeeld heeft, werd deze straat de Principestraat gedoopt en ieder kent ze thans onder deze benaming. Wij kunnen niet inzien wat er tegen is haar dien naam te laten behouden. De Doorbraak is enke'e jaren ge.eden door den Raad in Marktstraat omgedoopt, maar de naam wordt blijkbaar alleen in min of meer officieele stukken gebruikt en weld dan nog meestal bevreemding, tot 't enisverstand wordt opgeheven door de mededeeling, dat ::,et de Marktstraat de Doorbraak bedoeld wordt. Zoo zal het ook met de Principestraat Men mag uit de ongetwijfeld groote col- lectie candidaten een verdienstelijk oud-Alk- maarsch ingezetene uitzoeken wiens naam dan op een geemailleerd bord zal prijken, maar wij zijn er van overtuigd, dat de straat desondanks in den volksmond toch altijd de Principestraat zal blijven heeten. Red. Alkm. Crt.) no Walter, Furtwagler, Erich Kleiber, Buscn, om van gestorven meester-dirigenten niet te spreken hebben voor deze scliare ge- staan. En ware het niet, dat Duitschlands beste orkest (ook dat van het Leipziger Ge- wandhaus kan zich met de Berlijners met meten) er financieel zoo slecht voorstond een gezonde subsidiebasis is eerst dezer da- gen perfect geworden dan zoude deze xeurbende zich stellig niet voor dirigeerstok- zwaaiers van middeimatig: of zelfs minder- waardig kaliber ter beschikking gesteld heb- ben- Men kan ook de Philharmomker „huren Gelijk men hun zaal huurt. En dan moeten de heeren spelen hoe en wat de zwakste dirigent (of zelfs dirigente) verlangt. Wat natuurlijk bij alle hoffeiijkheid, discipline en solidari- teit voor den collega-kunstenaar van buiten, op de gezichten der musici nog al eens te le- zen en uit hun spel nog vaker te hooren is Ik was dus eenigszins benieuwd naar de sa- menwerking met den jeugdigen dirigent der Arnhemmers. Martin Spanjaard heeft het er intusschen keurig afgebracht. Dat mag niet op rekening gesteld worden van de traditioneele sympa- thie der Philharmoniker voor Nederlandsche kunstenaars. Een sympathie die nog dateert uit de tijden, toen zij eiken zomer naar Sche- veningen kwamen om maandenlang de be- zoekers van het Kurhaus van hun groote kunst te doen genieten: en die er stellig niet minder op geworoen is sinds serieuse musici van Nederlandsche nationaliteit als orkest meesters en aanvoerders van instrumentgroe pen een eereplaats in het Berlijnsche orkest kwamen innemen. Spanjaard heeft getoond, niet alleen moed maar ook talent te bezitten. Hij heeft de Ber lijners onmiddellijk overtuigd van zijn eerli] ke, bescheiden muzikantennatuur Geen over drijving, geen pose. Wellicht ook nog geen imponeerende aanvuering en stellig geen be- heersching van de moderne Fransche compo- sities. Maar een jong en frisch Een toekomst. En Max Orobric? „Nu, ik geeft het den Duitschers te doen meer dan drie eigen cellisten te noemen die zoo heerlijk-warm, zoo volbloedig en innig spelen kunnen als onze landgenoot Gejuicht en geklapt htbben de Berlijners Dat was de moeite waara En zeker overwinning getuige geweest Het is vreeselijk jammer, dat meneer Habele zoo snel bekend heeft. Anders zouden vanochtend de kranten het geval ook al met politiek vermengd hebben. En dan zouden wij, buitenlanders, nog heel v/at hartelijker gelachen hebben. Habele en Lise Maria zijn Weeners! Dus zouden ze door de voorstanders van den „Anschluss" van Oostenrijk en Duitsch- land verdedigd, door de andere groep aange- vallen zijn. Rechts-radicale bladen zouden ontdekt hebben, dat Habele of Lise Maria in den vierden graad een semictische groot- moeder hadden en het schandaal op het schuldconto aller Joden ingeschreven heb ben. Conservatieve kranten zouden vastge steld hebben, dat zulke schandalen onder de monarchic onmogelijk geweest waren_ Wat zal het oude eerwaardige Huis der Muzen van dit alles gedacht hebben? Ik durf er niet aan te denken. ROLAND. dirigententa'ent IJSSPORT. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN FRIESLAND. C. fongert van Edam winnaar. Gister werd op de banen der IJsclub Thialf te Heerenveen het kampioenschap hardrijden Friesland verreden. De uitslag luidt: Kampioen C. Jongert, Edam. 500 M. 1. W. de Bruyn, Zwolle, 51 sec; 2. Sondermann, Drachten, 52 sec.; 3. J. G- Elema, Bierum, 53 sec. 1500 M. l.C. Jongert, Edam, 2 mm. 46 sec 2 W de Bruyn, Zwolle, 2 min. 52 2/10 sec.; 3. R. Koops, Zuid-Laren, 2 min. 52 8/10 sec. 5000 M. 1. C. Jongert, Edam, 9 min. 45 sec.; 2. R. Koops, Zuid-Laren, 10 mm. 13 8/10 sec.; 3. Toxopeus, Bierum, 10 mm. 40 5/10 sec. WEDSTRIJDEN EN IJSFEESTEN. Schoonrijden te Oudkarspel. Gistermiddag werden op de banen der ijs- club „Volharding" te Oudkarspel wedstrijden gehouden in het schoonrijden. le pr. mej. N. Zegers, St. Pancras, 178 ounten; 2e pr. mej. G. de Boer, Oudkarspel, 170 punten; 3e pr. mevr. Kostelijk—-Pranger, Oudkarspel, 170 punten. Deze laatste bij loting. Aan deze wedstrijden namen 12 dames deel. den wedstrija men. De in verband met dit voorstel ingekomen adressen worden hierbij overgelegd. De heer Kamp acht het oppervlakkig be schouwd een heele verhooging en het komt spreker zeer juist voor dat Burg, en wetn geen aanleiding vinden, plaatsing in hoogere klasse voor te stellen. Spreker achtte de voorgestelde verhooging niet te zwaai voor de gemeente en kon met het voorstel accoord gaan. De pogingen van de Ver. van Ned. Gemeenten om de helft der salarissen van het rijk terug te krijgen, juicht spreker toe. De heer Dekker zeide aan dit punt reeds lang zijn aandacht te hebben geschonken en ging volkomen accoord met het voorstel. De oude regelmg voor een burgemeester 1600, waar moet dat heen? De betrekking is alleen voor een zeker getal menschen dat over eigen middelen beschikt en dit acht spreker niet juist. De secretaris, na jaren studie ein- delijk benoemd, op 1500.zag zich den eersten dag reeds genoodzaakt naar ander werk uit te zien. De ontvanger is niet veel beter. Bij vergelijking met particuliere func ties, is bij de gemeente groote achterstand en het had aanbeveling verdiend, dat deze regeling verscheidene jaren eerder was geko- men. Het voorstel van B. en W werd aangeno- men, onder dank van den voorzittcr, voor de welwillende wijze waarop dit voorstel is ont vangen. Het adres van Harenkarspel werd buiten beschouwing gelaten. Benoeming Weesvader en -Moeder. Voor de benoeming van een vader en moe der in het Wees- en Armenhuis, is door het Algemeen Burgerlijk Armbestuur het vol- gende dubbeltai overgelegd". 1. C. Pie en echtgenooie le Schoorldam. 2. G. Eriks en echtgenoote te Bergen. Na bespreking in besloten vergadering, Werd no. 1 van het dubbeltai met algemeene stemmen benoemd. Huishoudelijk reglement voor het Wees- en Armenhuis. Door het Algemeen Burgerlijk Armbestuur •Is ingeznnden een in zijn vergadering van 16 Men had dan meer keuze voor het bezetten van de rollen en kon dan bovendien een keer meer met een stuk naar voren komen. HENSBROEK (December.) Geboren Nicolaas, z. van Klaas de Hart en Martina Swart. Maria d. van Cornelis de Boer en Trijntje Groenlana. Anna, d. van Pieter Appelman en Aaltje van der Eng. Geertje Bregje, d. van Hendrik de Graaf en Geertje Otter G e t r o u w d Jan Hartland en Dieuwer- tie Kerkmeer. (buuen veruni'Auo: dtujkhtia run. de Re- dadic. De opname in deze rubnek bewijsi aeenszins dat ae •ednttie er mede instemt.) Geachte Hoofdredacteur. Naar aanleiding van het Zaterdagavond door u gepubliceerde adres van de Vereeni ging Oud-Alkmaar aan den Raad dezer ge meente, verzoekende om de zoogenaamoe Principestraat te benoemen met den naam van den reeds voor ruim vier eeuwen over- leden Rector der Latijnsche school Murmel lius, en van uw onderschrift bij dit adres, zou ik gaarne de volgende opmerkmgen wn- len uitspreken. Met adressanten ben ik ook van meening, dat de naaim Principestraat dient te verdwij- nen Als humoristische herinnering aan oude raadsdebatten heeft die naam terecht eemge populariteit gekregen, maar wanneer die humor in vollen ernst in den naam der stiaat werd bestendigd, dan zou dit niet meer door zijn geestigheid, maar eerder om andere re- den lachwekkend worden. En sympathiek is de wensch van Oud-Alk maar, om den naam van een bekend Alk- maarsch burger in verband met de Latijn sche school aan deze nieuwe straat te ver binden. Het is nog niet zoo lang geleden dat (Van onzen correspondent). Berlijn, Januari. Een aantrekkingspunt voor ane oernjiiers is en biijit ae Fmmarmome. De Philharmonic is voor ons, bewoners der wereldsiad, wat het Concengebouw voor den Amsierdammer beteekent. Natuurlijk zijn we, wat groote concerteu betreit, met op uit eene genouw met zijn drie of meer zalen, waaronuer de zeker 5UU0 menschen zitgelegenheid bieoende groote con- certzaal aangewczen. Daar is ue antieke Sing-Akadenne, die over een heerlijke ac- coustiek beschikt. Daar is de Bach-zaai. Daar hebben we de voordrachtzalen der conserva- toria! Berlijn is nu eenmaal wereldmuziekcen- trum en heeft dus den duren plicht voor waardige muzentempels te zorgen. Maar al zou men er nog een tiental hyper- modeme bijbouwen: de Philharmonie is ons nu eenmaal heilig en heeft den loop. De eigenlijke Philharmonie en de in de bovenver- dieping van hetzelfde gebouw gelegen „Beet- hovenzaal". En toch zal de bezoeker, die voor het eerst met kloppend hart zijn schreden daarheen richt, bij het binennkomen verwonderd om zich heen staren. De oude, veryelooze, ver- waarloosde hoop steenen, dat kille, stijllooze gedoe daarbinnen is de Philharmonie? Ja, dat is ze. Ik geef toe, dat ze schrikwekkend ouderwetsch is, ongezellig, hoi, muf, versla- pen. Wat u maar wilt. Men zou ze „klassiek" kunnen noemen. En daarbij ligt ze nog in een der rommeligste, smerigste en antiekste wij- ken van de rumoerige City. In een straten- complex, die nauwelijks verlicht is. Vlak bij het dreunend geraas van vertrekkende en bin- nenkomende treinen. Met als buurlui tientru- len kroegjes, die slechts chauffeurs en hana werkers als stamgasten hebben. Dit alles vermag ons niet af te schrikken Het oude gebouw heeft traditie. De geesten van duizenden begenadigde kunstenaars zwe- ven er door de kille corridors. Grootvaders, overgrootvaders, met moeders en dochters hebben er de eerste Beethcven-symphonieen gehoord. Wereldroem der negentiende eeuw heeft er gefiedeld en getokkeld, gekweeld en getrommeld; en vooral: lustig en hartstoch- telijk de maat geslagen. Als het oeroude huis niet instort,_ zullen onze achterkleinkinderen er nog muziek hoo ren. En het bar-atonale zal dan al lang weer bestoven klassicisme geworden zijn. in de PLil- tien Hollanders zijn van die ^onrfdtnT0o? pLren'"wai-enT 1J Kos en Jantje Kos, Oudkarspel, 353 punten; 2. K- Boot en mevr. Langedijk—Slooves, Noord- scharwoude, 347 punten; 3. K. Schuit en mevr. Kostelijk—Pranger, Oudkarspel, 344 pUnte<1' Groote drukte le Uitgeest. Te Uitgeest was het Zondag kermis op het ijs. Naar schatting bewogen zich op de bin- t,An. An Vmitenmppr 5600 bezoekers op het Een week later zat ik weer harmonie. En beleefde een schandaal, waar de Duit- sche kranten vandaag vol van staan Misschien heeft u er al over gelezm? Nu het was de moeite waard Ik geloof niet, dat deze eerwaardige zaal zooiets nog ooit meegemaakt heeft. Kort na Ethel Smith kwam alweer een dame als dirigente en componiste onze aan dacht vragen. Ditmaal een Oostenrijkscbe Lise Maria Mayer, die met een meneer Habele gehuwd is, van wien ze nu de ondanktare na het schandaal van Vrijdagavond maar liefst onmiddellijk scheiden wil. Haar kunst is niet zoo heel erg belangrijk. Vrouwen schijnen nu eenmaal geen coin- ponisten- en dirigenten-aanleg te hebben Ze probeeren het telkens weer en het luxt nim- mer. Meneer Habele intusschen scheen van het zeer bijzonder talent van zijn echtgenoote wel degelijk overtuigd te zijn Maar hij is tevens zakenman en wist, dat groote concerten van onbekende grootheden in Berlijn een zak geld kosten en meestal niets opbrengen. Men zal van mijn vrouw spieken! aldus nam hij zich voor. En hij ontwikkelde (al of niet met inedeweten van zijn echtgenoote) een wonderlijk plan Met het tweeledig doel. toch eenige honderden betalende bezoekers naar het concert te lokken; en tevens dit concert tot een sensatie te maken. Nu dat is gelukt. Zelfs schitterend ge- lukt. Blijft alleen maar de vraag, of serieus- bedoelde kunst deze soort van film- en cir- cuspropaganda verdragen kan, dan wel een negatief resultaat heeft. In deze groote zaal-der-zalen, op het podi um, dat niet zelden wereldreputatie ingeluid heeft, hebben we in den loop der jaren ook tal van Nederlanders gehoord en toegejuicht. Landgenooten met en zonder naam. Ik denk aan Johannes Messchaert en Wil- lem Mengelberg, Tilly Koenen en Julia Culp, Coenraad Bos en Evert Cornells, Mau- rits van den Bergh en Zimmennann, Car; Flesch en zoovele anderen. Onze jongste gasten zijn Martin Span jaard en Max Orobrio de Castro geweest. Ik heb me laten vertellen, dat Orobrio vroeger zelf een tijdlang Philharmoniker ge weest is en hier ook al meer als solist is op- getreden. Mogelijk. We worden hier over- stroomd met concerten en overzien dan wel eens, wat eigenlijk onze speciale belangstel- ling behoorde te hebben. In elk geval hebben we ons bijzonder ver heugd, deze beide jonge kunstenaars nu eens tezamen op dit beroemde podium te zien. En die vreugde werd er niet minder op, toen we (bans voor den ingang tol het, gynnasmm (daarvoor aorgen J1™ Een week voor het concert verscheen een der groote Berlijnsche bladen een huwe- lijksannonce. Of tenminste iets dergelijks Een schatrijke jonge weduwe wenschte kennismaking met jongmensch. Eigen kapi- taal geen vereischte. Discretie, enz. enz Eenige honderden brieven kwamen bin- nen. Alle werden door meneer Habele met da meshand en op geparfumeerd papier beant woord. Met gelijken inhoud: „LTw brief be valt mij. Komt u Vrijdagavond naar het con cert van Lise Maria Meyer Ik zit op een der eerste rijen met een bouquet rozen in de hand. Wuift u met mijn briefje. De rest komt dan in orde". Tientallen jongelingen trokken de smoking aan, namen de duurste plaatsen en wachtten af. Lise Maria dirigeerde Beethoven Toen een eigen ,,symphonie'' (prulwerk maar wat raakt het ons). De rijke weduwe bleef onzichtbaar. Maar de jongelingen werden kwaad. In de pauze hoorden ze van mededingers. Toonden gepar- fumeerde briefjes. Merkten tot hun schrik, dat die overal in smoking-zakken verborgen zaten Lise Maria verscheen opnieuw. Dirigeerde. Maar nu klom een der zeer-velen met de briefjes op een stoel en hield, midden onder de muziek, een rede: „Schande! We zijn bedrogen! Gemeene true! Politie Lise Maria viel flauw. Het orkest hield met spelen op. De politie kwam. Tientallen aanklachten werden ingediend En een dag later viel me neer Habele door de mand. Bekende alles. Be- zwoer, dat zijn vrouw van niets geweten had nen- en buitenmeer 5000 bezoekers op zeer mooie ijs. De banen waren des avonds electrisch ver licht. In geen jaren is het hier zoo druk ge weest. Hier is Zondagmiddag een hardrijderij voor mannen op de schaats gehouden met de volgende uitslag: le pr. Th. Ooms, 2e pr. Jb Smit, 3e pr. J. Zweeris en 4e pr. J. Vonk. Wedstrijden le Oterleek. Zondagmiddag had te Oterleek de voor de 3de maal aangekondigde hardrijderij met hindernissen voor heeren plaats op de ring- De deelname was niet groot. De prijzen 4, 2 en 1 gulden werden gewonnen door de heeren P. Pievier, J. v. d. Gracht, J. Slinger en Jb. Kooiman. respect als le, 2e, 3e en 4e. Gistermiddag was er hier hardrijden voor de schoolgaande jeugd. Van de jongens der 3e en 4e kl. was eerste Dirk Imming,' 2de IJsbrand Kay en 3de Jaap Korver. Van de jongens der 5e, 6e en 7e kl. was lste Jaap Dekker, 2de Klaas Covers en 3de Ane D ckkcr Van de meisies der 3e en 4e kl. was lste Coba Krom, 2de Trijntje Dekker en 3de Maartje Ooms. Van de meisjes der ode, 6de en 7de kl. was lste Ali Witteveen, 2de Trien Zomer en 3de Geertje Heinis. De orijzen bestonden uit kunstvoorwerpen, terwijl ieder kind onthaald werd op een reep, een sinaasappel en een kop chocolademelk. Men moet zich hier op een baantje verma- ken, daar het ijs zich nog niet leent om toch- ten te ondernemen naar Ursem of Oudorp. Kinderwedsti'ijden te Groei. Gistermiddag had op de mooie ijsbaan op de Hargerzandvaart een wedstrijd op de schaats plaats voor schooljongens. Onder aardige belangstelling reden de toe- komstige renners hun basntje en werden ae vijf prijzen in volgorde gewonnen door: Rijer Schoen, Arie Hoogvorst, Th. Lou, Anton Greeuw en Jan Keuris. geplaatst op zijn oorspronkelijke plaats stond op de Nieuwe Sloot, juist tegenover onze tegenwoordige „Principestraat". Wanneer wij dan de herinnering aan die o11 e Latijnsche school willen bewaren door 1 den naam van een man, die zelf nog daar ge- zend-en-een middeltjes d° concertbureaux) op den duur tot oprechte en hartelijke bewonde- ring wisten te dwingen. Onze Philharmonikers zijn verwend. Ze spelen heerlfjk; daar niet van. Maar ze willen het ook weten. Beroemdheden als Bru- Mijn arme Duitschers zijn altijd zoo vree selijk ernstig. Ze hebben nu eenmaal geen zin voor het humor. In plaats van eens bevrijdende tranen te lachen werden ze boos Eerst in de Phil harmonie. toen in de kranten, Na afloop daarvan kwamen de jongedames op de baan om elkaar te bekampen in't rijden van de baan, knikkers in een fiesch te vullen en daarna weer vliegensvlug te vertrekken naar de finish. Hiervoor waren ook 5 prijzen beschikbaar. welken resp. werden gewonnen door- Neeltje van Dijk, Mientje Modder, An- ny Kossen, Alie Nottelman en Sijtje Kossen. Verder was er op de baan een vroolijk ver-; tier en een druk bezoek. IJsvermaak te EHrkshorn. Zondagmiddag werd op de Veersloot al- hier een hardrijderij met hindernissen gehou den, waaraan 15 personen deelnamen. De uit slag van den wedstrijd was: 1. W. FranciSj 2. G. Kant, 3. Arie Kant en 4. H. Blauboer. Er was veel publiek. Ook des avonds werd op de mooie verlichte baan nog druk gereden. Wedstrijden voor kinderen te luid Scharwoude. De IJsclub „Ons Genoegen" hield gister andermaal een wedstrijd voor kinderen op de Hoekenersloot. De uitslag is voor jongens van 10—-ll' jaar: le pr. Klaas de Boer, 2e pr. A. Grei- danus, 3e pr. D. de Geus en 4e pr. C. Hono Voor meisjes van 1011 jaar: le pr. N- Kramer, 2e pr. G. Mettes, 3e pr. N. Glas en 4e pr. A. Kos. Voor jongens van 12—13 jaar: le pr. v- Kuileman, 2e pr. C. Kostelijk, 3e pr. S. Met- ter en 4« pr.B. Kout. Voor meisjes van 1213 laar: le P^- Guurtje de Ruiter, 2e pt. T. Commandetrr, 3e pr.'A. Kostelijk en 4e Pf- Kroon, ac lwezig. t in vaart- V,

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7