bijlage willen vastleggen, die zij slechts 24 uur kende. De heer B o n s e m a oordeelde, dat de voorz. niet gehoord had vvat hij over het St. Nicolaasfeest en de tentoonstelling had ge- zegd. Hij merkte op, dat de leden f 1100. brengen en toen de tentoonstelling en het St Nicolaasfeest georganiseerd werden was er nog een batig saldo van 300. Spr. is zich bewust dat de feesten de school tot bloei heb- ben gebracht, al kan men er financieel niet komen. Spr. betoogde juist, dat Mr. Kusters er mede bekend was, dat het tekort 1700 was. Mr. Kusters: Het gaat juist om de onderdeelen. De heer B o n s e m a betoogde dat met J 1136 meer de school niet te beheeren is en hij wilde daarom het bedrag schrappen op- dat er ruimte blijft voor loyaal overleg. Ove rigens had hij geen illusie, dat de school ge meentelijk zal worden. Devoorzitter verheugde zich er over, dat net verschil tusschen spr. en den heer Bonsema niet zoo groot was. Spr. had niets tegen een tentoonstelling en een St. Nicolaasfeest niets bekostigd uit contributies. Alleen had men dan iets meer vooruitzien kunnen verlangen. De zaalc is echter in dit licht niet meer zoo belangrijk. Spr. kan den heer Bonsema niet de ge- vraagde toezegging geven. Hij neemt niets terug van hetgeen hij gezegd heeft. Laat dit echter voldoende zijn. Spr. gaat momenteel niet verder dan in de bijlage staat en spreekt geen woord meer dan hij zich straks liet ont- vallen. De heer Westerhof vroeg stemming ever het voorstel de school gemeentelijk te maken. De Voorzitter had daartegen geen bezwaar. Dit voorstel werd verworpen met 11 tegen 8 stemmen. Voor de Soc. Dem. en de V. D. De heer Westerhof diende hierop 'n amendement op het voorstel van B. en W. in om de extra subsidie op 2500 te brengen. Met eenzelfde stemverhouding werd ook dit verworpen. Z. h. s. werd hierop het voorstel van B. en W. aangenomen. De vergadering werd hierop een moment geschorst. Na heropening kwam het volgende aan de orde. VOORSTEL VAN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS OM ZICH TE VER- WEREN TEGEN EEN RECHTSVER- VOLGING. Voorgesteld wordt, dat de gemeente zich fn rechten zal verweren tegen de door den hr A. v. 't Hof ingestelde vordering van 105 uit hoofde van de met hens gesloten overeen- komst tot verpachting van het recht om tij- delijk rijwielen enz. in het Gemeentelijk Sportpark in ontvangst te mogen nemen. Mr. Kusters deelde mede, dat ook een nader onderzoek had bewezen, dat de door den heer v. 't Hof genoemde cijfers niet juist waren, doch ook die van B. en W. waren on juist gebleken. De heer Bonsema zeide, dat zijn frac- tie den raad. niet van een procedure wilde onthouden. Toch wilde hij de bijlage aan critiek onderwerpen. Ook mr. Kusters had thans toegegeven, dat er 87 auto's hadden gestaan. Waar was het verstand van hen die beweerden, dat er maar 20 waren geweest. Spr. vond het begrij- pelijk, dat de heer v. 't Hof met een schik- king van 14 geen genoegen had willen ne men. Hij drcng op een schikking alsnog aan. Het gevolg is reeds geweest gemeentelijke exploitatie van de rijwielbergplaats met kin- derexploitatie. Spr. gaf in overweging dit ai- thais in het vervolg te voorkomen. Mr. Leesberg deed het genoegen, dat de raad, nu de zaak zoo ligt, een procedure aanvaardt. Spr„ vond het gewenscht om niet te diep op het betoog van den heer Bonsema in te gaan, met het oog op de procedure. De dagen van de K. S. waren niet op een bepaalden dag gesteld, die stond echter op o verplichte dagen en verzocht dan ook de 2 dagen aan te nemen als 2 van de 6 verplich te dagen. Het verschil is of de heer van 't Hof ver- klaard heeft wat in de bijlage staat, doch de directeur van het Sportpark is bereid om he1 onder eede te bevestigen en spr. moet dit dus aannemen. Spr. vindt overigens een magere schikking beter dan een vet proces en in deze zal de advocaat der gemeente een wenk ontvangen. Z. h. st. werd hierop het voorstel aangeno men. De voorzitter gaf hierop voor het volgen de punt het presidium over aan den heer Thomsen en verliet met den secretaris de vergadering. VOORSTEL INZAKE HET VERZOEK VAN GED. STATEN OM ADVIES BE TREFFENDE WIJZIGINO DER SALA- RISSEN VOOR DEN BURGEMEESTER, DEN SECRETARIS EN DEN ONTVAN GER. -: B. en W. geven in bij'age 8 den Raad in overweging, hen te machtigen, aan Gedepu- teerde Staten te berichten, dat de Raad van oordeel is: 1. dat de salarissen van den Burgemees ter en den Secretaris in deze gemeente gelijk behooren te zijn aan die van de Gemeenten Den Helder, Zaandam en Velsen, terwijl, in dien hieraan voldaan wordt, geen bezwaar zou bestaan tegen de voorgestelde regeling van 7500 voor den Burgemeester en /5300 tot f 6500 voor den Secretaris, maar dat de ze hooger behooren te ziin, indien de salaris sen van den Burgemeester en den Secretaris in de drie hierbovengenoemden gemeenten hooger zouden worden gesteld; 2. dat de regeling voor den Ontvanger de instemming heeft; 3. dat overwegend bezwaar bestaat tegen de bepaling omtrent de verhooging der wed de met het bedrag der toegepaste kortingen voor pensioen. Mr. S 1 u i s kon tot zijn spijt met de bi] lage niet mee gaan, hoewel hij in waardee ring voor de functionnarissen, die hij ver- dienstelijke ambtenaren oordeelde, niet wenschte onder te doen, voor de anderen. Spr. stelt voorop, dat hij aanneemt, dat de anderen, met het standpunt, dat zij innemen, het gemeentebelang willen dienen, doch vraagt van hen, dat zij zich ook voorstellen, dat zij, die een ander standpunt innemen, DE OVEBVLOED VAN HET OOSTEN EEN WELDADIGE STREELING VAN UWEN SMAAK. so cts. per ons Voor engros bij: J. F. v. LIESHOUT en G. KUIJPER, Alkmaar hetzelfde willen. De wethouders betoogen, dat de gemeente er financieel niet best voor staat, maar dat aan den anderen kant reke ning gehouden moet worden met de prestatie Spr. wil dit ook en zou desnoods dan ook geen bezwaar hebben om de salarissen met 500 te verhoogen, omdat hij niet den naam wil hebben, dat hij overal tegen is. Men moet verder financieel redeneeren, en de re- deneering van de wethouders, dat Velsen en Zaandam en Den Helder hooger betalen, is een standsargument. Spr. is van meening, dat standen er moeten wezen, omdat een hoogere macht die gewild heeft. De eenc mensch is meer dan de ander en de eene groep ook. Persoonlijk houdt spr. echter niet van standsgevoel. Wanneer de gemeente di{ er op na wil houden, vindt hij dit verkeerd Maar zelfs als men dit op den voorgrond stelt, dan gelooft hij nog, dat men het ver keerd bekijkt. Velsen heeft 10.000 meer in- woners dan Alkmaar, is veel uitgestrekter, bestaat uit drie gemeenten, waaronder het be- langrijke IJmuiden, zocdat het burgemees tersambt daar meer beteekenis heeft "dan in Alkmaar. Voor Zaandam geldt hetzelfde, al kan spr. dit van Den Helder niet beweren. In ieder geval geldt het van twee van de drie genoem de gemeenten. Met 7500 als salaris voor den burgemeester kan spr. zich vereenigen. Wanneer men gezegd had: Financieel kan het niet, maar de burgemeester moet het heb ben", dan zou ik er mij bij neer kunnen leg- gen, maar om het uit een vergelijking van standsgevoel te doen, aeht ik verkeerd. Om daaraan mee te doen, is belachelijk. Ons gaat niet aan, wat anderen doen en ik kan mij niel voorstellen, dat Ged. St. zullen zwichten voor een dergelijke argumentatie en daarom het salarisi in die andere drie gemeenten lager zullen stellen. Wij moeten hier weten, wat wi] den burgemeester en secretaris willen geven I en ik gevoe! me even lekker in Alkmaar als in Ve'sen, ondanks het salaris in Velsen hooger is, omdat het fcelang van de gemeente niet bepaald wordt door het salaris van den burgemeester. Ik stem dan ook voor 7500 en niet voor meer. De heer Westerhof was van oordeel, dat Gedep. State.* de argumentatie van de wethouders om het salaris van Alkmaar ge lijk te brengen met dat van de drie andere ge meente nie+ zullen deelen. Spr. constateerde, dat Mr. Sluis, ondanks zijn argumentatie dus voor de verhooging is. Namens zijn frac- tie deelde spr. rnede, dat deze er tegen is op dit oogenblik, a-1 is ze er niet onder alle omstandigheden tegen. Ged. Staten hebben alleen maar directen invloed op de salarissen van burgemeesters, secretarissen en ontvan- gers. Indirect kunnen zij inv'oed uitoefenen op de salarissen van de andere ambtenaren, door de begrooting niet goed te keuren. Spr. citeerde uit het door Ged. aan de gemeente gerichte schrijven. Als men daai iets uit wil halen, dan zou men kunnen zeggen, dat Ged. Staten twee maten van recht hebben Zij laten toe, dat in de meeste gemeenten verhaal wordt toegepast voor de pensioenbijdragen van de ambtenaren en willen de burgemees ters, secretarissen en ontvangers daaraan la- ten ontkomen, door kun salarissen voor het ingehouden oedrag daarvoor extra te ver hoogen. Nu zeggen B. en W. wel, dat zij be zwaar daartegen meenen te moeten maken, maar hetgeen de Al; m. Courant daartegen aanvoerde, (spr. citeerde te dien aanzien de opmerking van de Alkm. Courant onder de betreffende bijlage), was z.i. buitengewoon logisch gedacht en gaf zijn meening precies weer. Hij is niet onder alie omstandigheden tegen deze verhooging, maar wel, als de ver hooging alleen geldt voor de beide ambtena ren. Het argument van het meerdere werk was z.i. gezocht, maar niet juist, omdat dit meerdere werk reeds verdisconteerd was in een reeds toegekende verhooging Wanneer men beide salarissen vergelijkt met die van andere ambtenaren, dan ziet spr. niet anders dan een vrij behoorlijke regeling. In het la- gere corps komt dan ook wel de wenschelijk- heid naar voren van een indeeling in een hoo gere klasse. Tusschen de salarissen van den burgemeester en den secretaris en den ont vanger tegenover de hoogste ambtenaren, de referendaris en de hoofden van de afdeelin- gen en die van de bedrijven, vindt spr. een goede verhouding. De referendaris en de hoofden van de griffie, het salaris is in verband daarmede vastgesteld. Wanneer het salaris van den secretaris wordt verhoogd, dan kan verwacht worden, dat de referenda ris met k'em van redenen ook op een hooger salaris zal aandringen. De hoofden van de afdeelingen zullen dan volgen, enz., enz. De voorgestelde verhoogingen kunnen alleen goedgepraat worden door aan te toonen, dat de verhouding niet deugt, maar daartoe wordt in deze bijlage geen poging gedaan. Spr. wijst er nog op, dat de oorlogsbemoei- i'ngen grooter waren dan de werkzaamheden nu. Bovendien heeft referendaris een belang rijk deel van het werk van den secretaris overgenomen, die daardoor weer de secretaris van den burgemeester kon zijn, zoodat beider arbeid door de aanstelling van dien function- naris is verlicht. Er is dus zeker geen argu ment voor salarisverhooging. Spr. gelooft niet, dat Ged. Stamen met twee maten willen meten. Hij ziet inteeendeel in het voorstel den uitgesproken wil van Ged. Staten dat er overa' premie vrij pensioen zal zijn. In die meening wordt hij versterkt door het feit, dat Ged. Staten en Prov. Staten hun groot perso- neel het nremievrij pensioen hebben laten be- houden. Het voorstel is z.i. dan ook een bood- schap om premievrij pensioen te geven. Wan neer dit niet zoo is, dan is het meten met twee maten. Wanneer de salarissen van de andere ambtenaren niet worden herzien, waarom dan voor hen, terwijl geen andere verhouding noodig is. Spr. hermnerde nog aan het inge- diende verzoek der modernen aan het G. O. om het salaris van het geheele personeel te herzien. Recht lijkt spr.alien of geen. Spr. zal alleen voor zijn, wa ineer aangetoond wordt, dat de verhouding niet goed is. B. en W. zagen daartoe blijkbaar geen kans. An ders zouden zij het wel hebben gedaan. Spr. zou dit standpunt hebben ingenomen, ook, wanneer in Alkmaar de toestanden normaal waren. Bij de laatste wethoudersverkiezing hebben we echter gezien, dat de wethouders een voorbeeld l.ebfert willen geven van bezui- niging en hebben gezegd: „Stel ons salaris maar op f 1500". Onder de tegenwoordige omstandigheden, nu er niet veel gedaan wordt, is dit nogal redelijk, maar als het een college van opbouw was, dan zou het veel en veel te laag zijn. Eigen ervaring heeft spr. geleerd, dat voor het wethouderschap twee dagen hard moet worden gewerkt. Hij was ook van meening, dat het burgemeesterschap van Alkmaar den voilen mensch niet vraagt. Als bewijs hiervoor voerde spr. aan, dat de burgemeester van Zaandam een van de beste ka^erleden is. De burgemeester kan z.i zijn met drie dagen af. Spr. bedoelt daarme de geen onaangenaamheden te zeggen. Hij doet in waardeering voor den burgemeester als overheidspersoon niet onder. Uit bezuini- ging verlaagden de wethouders hun salaris. De burgemeester doet het niet. In verhou ding tot diens salaris moest dat van de wet houders wel 2500 zijn. Nu dit maar 1500 is, is er zeker geen reden om te zeggen, dat de burgemeester nog meer moet hebben. Bovendien zijn er buitengewone omstandig heden. Nog vanmiddag is om 1400 de be- waarschool in gevaar gebracht, maar B. en W. willen deze twee ambtenaren een verhoo ging van 2000 geven. Wat Ged. Staten voorstellen vinden zij zelfs nog niet genoeg. Terecht heeft mr. Sluis opgemerkt, dat men Zaandam en Velsen niet kan vergelijken met Alkmaar; Den-Helder gaat, maar daar is het verworpen. Mr. Sluis: Ik ga met U mee, dan ziet U meteen het bewijs dat wij niet altijd onze stem in den zak hebben De heer Westerhof betoogde, dat de bezuinigers behoorden te zeggen, dat zij niet konden treden in een loonsverhooging voor twee ambtenaren. De burgemeester is boven dien voor een belangrijk deel rijksambtenaar. Hij wordt ons gezonden. Ged. Staten bepa'en zijn salaris, kunnen dus evengoed verhoogen, vragen alleen maar ons advies. Naarmate het aantal gemeenten grooter is, dat zich tegen de verhooging verklaart, zullen Ged1. Staten daarmede echter rekening moeten houden Spr. liet zich niet bei'nvloeden door den bezui- nigingstijd. Voor alle ambtenaren geldt zijn standpunt: „Als het werk het waard is, moet het salaris ook verhoogd worden en de mid- de'en daarvoor worden gevonden". Vcor hem geldt echter, dat, gezien de be- hoorlijlce verhoudingen, die niet worden te- gengesprcken, het niet aangaat om het voor 2 te doen. Spr. en zijn fractie zullen dan ook tegen deze verhooging stemmen, De heer Sietsm a merkte op, dat drie punten naar voren kwamen n.l. de kwestie van de salarissen van den burgemeester en den secretaris, die B. en W. willen verhoogen, in de 2e plaats het salaris van den ontvan ger, dat B. en W. gelijk willen laten en in de 3e plaats de kwestie van de pensioenkosten. Spr. was niet bevoegd om te beoordeelen hoe hoog die salarissen moesten zijn, maar het college, dat dit kan, is dat van Ged Sta ten, die een overzicht krijgen van alle ge meenten in Noord-Holland en uit dien hoofde zegt onze fractie: „waar Ged. Staten van oordeel zijn, dat de salarissen niet voldoende ziin en zii bevoegd zijn om te oordeelen, zijn wij voor de verhooging van de salarissen van den burgemeester en den secretaris, zooals Ged. Staten voorstellen. Wij gaan niet zoo ver als B. en W. Ten aanzien van den ont vanger nemen wij ook het standpunt van Ged. St. in, cmdat dan de verhouding niet wordt verbroken. Spr. oordeelde de vergeliiking van B. en W. met Velsen, Zaandam en Den Helder niet logisch. Voor Vefsen en Zaandam voerden den heer Westerhof en Mr. Sluis dit reeds aan en voor Den Helder speelt ook een factor meer dan het jnwonertal. Daarbij speelt ook de grootte van de gemeente. De opper- vlakte van Den Helder is 4460 H. A., van Velsen 4844 H. A., van Zaandam 2173 H A. en van Alkmaar 1446 H.A. Voor ons is er dus geen reden om verder te gaan dan Ged. Staten willen. Ten aanzien van de pensioenkorting kon spr. zich niet vereenigen met hetgeen Ged. Staten willen en wel op dezelfde gronden als door den heer Westerhof naar voren worden gebracht. Resumeerende stelt spr. voor het slot van de bijlage in 1, 2 en 3 te lezen, dat de salaris- ren behooren te zijn zooals Ged. Staten voor- ste'len, ten 2e dat de regeling voor den ont vanger de insteimring van den raad heeft en ten 3e dat, dat het voorstel van Ged Staten om geen pensioenkorting toe te passen niet wordt gedaan wanneer het ook niet voor de andere ambtenaren geldt. De heer Keesoom wilde zich nog niet uitspreken over de salarisverhooging van den burgemeester en den secretaris, al heett hij alle r.spect voor de diensten die zij aan de gemeente bewijzen. Spr. was het met Mr. Sluis eens wat deze over het voeren van een stand had gezegd. Wanneer hij er voor zou zijn om de sala rissen te verhoogen, dan zou het alleen zijn om de verhouding die er bestaat tusschen die van den burgemeester en den secretaris en de hoofdambtenaren, als die van't Markt- wezen, den archivaris, den directeur van de Lichtbedrijven en die van Gemeentewerken. In vergelijking met deze hoofdambtenaren vond spr. de salarissen van den burgemees ter en den secretaris te laag. Overigens oor deelde spr. dat andere gemeenten het zeif tnoeten weten als ze boven hun stand willen leven. Wij hebben hier te oordeelen over de financien van Alkmaar. Spr. wil dan ook de vergelijking met andere plaatsen uit de bij lage laten. Wat de salarissen zelf betreft, spr. wil die van den burgemeester en den secretaris ver* hoogen, omaat die van de andere hoofdamb* I tenaaren ook zoo hoog zijn. D. heer V o g e 1 a a r was oorspronkelijk wel voor de bijlage, doch nu hij vernomen heeft, dat ook Den Helder het voorstel heeft afgestemd, stelde spr. voor om niet verder te gaan dan Ged. Staten voorstellen, onder beding, dat de pensioenstorting voor beiden zal worden gehandhaafd, zoolang dit in Alk maar voor de ambtenaren zal gelden. Mr. Kusters sloot zich bij de vertoo- n van de heeren Sietsma en Vogelaar aan. en moet hierin echter niet zien, dat naar zijn meening deze ambtenaren meer gegeven moet worden, omdat hij hen gaarne meer wil geven. Hij ziet in een verhooging meer een herstel van een vroegere foutief gemaak- te regeling en een op peil brengen van de re geling zooals die behoort te zijn, en even- eens een erkenning, dat de bestaande verhou ding in de salarissen onjuist is en hersteld moet worden. D? heer Covers vereenigde zich met de vertoogen van de heeren Sietsma, Vogelaar e: Mr. Kusters. Spr. meende, dat waar dit mogelijk was, moet blijk gegeven, dat men bezuinigen wilde De mcjeveering van hun meening door de heeren Sietsma, Mr. Kusters en Vogelaar had hem doen besluiten enkel mede te gaan met de verhooging, zooals Ged. St. die voor stellen. De heer Thomsen betoogde, dat bij het college niet heJt voorgezeten om vriende- lijkheden te bewijzen, dit vindt ook het colle ge niet goed. Mr. Sluis had dat ook niet gezegd. De heer Thomsen Het door Mr. Sluis naar voren gebrachte standsgevoel moet ik ten zeerste ontkennen. Wij hebben, aldus spr., ons alleen laten 1 den door billijkheidsoverwegingen en his- torische overwegingen. De heer Westerhof: Christelijk Histo- rische overwegingen. De heer Thomsen: Tot nog toe waren de salarissen van de burgemeesters en secrc tarissen van Velsen, Zaandam, Heider en Alkmaar gelijk, soms was Alkmaar zelfs hooger, waarom wij meenen, dat Alkmaai ook thans minstens gelijk moet zijn Wij kunnen evenmin oepalen noe hoog het salaris moet zijn, dat kan alleen bepaald worden door vergelijking met anderen. Wij doen dit met de ambtenaren en werkiieden ook. Het argument van den heer Sietsma was dan ook juist, dat Ged. Staten alleen kunnen beoordeelen. De heer Westerhof: en jullie gaan verder. De heer Thomsen: Neen, wij hebben gezegd, wanneer andere gemeenten hooger gaan, komt het ons voor dat ook voor Ak- maar het salaris hooger moet worden vast gesteld, maar wij stellen het niet voor, vin den het op zich zelf niet noodig. Spr. nam aan, dat de heer Westerhof in t G. O. het zelfde standpunt zal innemen. Daar zal hij ook de salarissen vergelijken. De heer Westerhof niet altijd, want dan zou ik het ook moeten doen als ze lager waren. De heer Thomsen. Als de koopkracht van het geld verandert moeten wij verlagen c. verhoogen. Nu geblvken is dat Den Helder niet wil verhoogen, vinden wij voo- Alkmaar f 7500 ook een behoorlijke regeling en zijn wij bereid het voorstel Sietsma over te ne men. Mr. Sluis verklaarde, dat de heer Wes terhof hem overtuigd had, dat het gewenscht was om de regeling onveranderd te laten, om dat hij bang was, dat anders de verhooging van de andere ambtenaren niet kan uitbhj- ven. Mr. Kusters: Een phyrusoverwinning voor je, Westerhof. De heer Westerhof oordeelde, dat de vrees van Mr. Sluis ongeg.ond was. Bij dit elftal zal het wel blijven: zij dronken een glas Wanneer Mr. Sluis meent, dat de burge- me.ster meer moet hebben, kan hij het dus gerust doen Spr. had overigens geen argu- menten voor de verhooging gehoord. Van mej. Carels- en den heer Sietsma kan spr. begrijpen dat zij voor zijn, maar van ae bezuinigers niet. Voorts betoogde hij, dat men ten onrechte de salarissen met die van den directeur van de lichtbedrijven hid vergeleken, aangezien diens bemoen'ngen zich ver buiten de ge meente uitstrekten. Voorts was hij van meening dat de opper- vlakkige vergelijking van den heer Sietsma niet opging en daf de heer Thomsen weer bij- draaide door het voorstel-Sietsma over te nemen. Mr. Kusters Dat is de democratic. Mr. S 1 u is: U wilde zoo graag een com promis. De heer W esterhof vond een compro- mis gewenscht als dit in B en W. op grond van naar voren gebrachte argumenten werd gesloten. Als men meent dat 15**0 verhoo ging noodig is moet men dit echttr aantoo- nen en dat is niet ges^bied. Het door B. en W. overgenomen voorstel van den heer Sietsma werd hierop met 12 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen de Soc. Dem. en Mr. Sluis Hierna sluiting. Frovincsaal nieuws AUTOBUSCONCESSIES. Ged. Staten van N.-Holland verleenden vergunning aan A. Kuip te Hoorn tot het oveschrijven van de te zijnen name gegeven concessie voor het traject Alkmaar—Bobel- dijk—Hoorn op die van de fa. Vethaak en Kool te Hoorn. HENSBROEK. Door de plaatselijke tooneelvereeni- ging ,,'t Viooltje" is het overbekende stuk van Heijermans „Op Hoop van Zegen" in studie genomen. WESTERBLOKKER. De heer J. Bolten, oud-administrateur van het G. E. B. alhier, is benoemd tot marktmeester van de veiling „Op hoop van zegen". BINNENWIJZEND. De directie van de Coop. Zuivelfabriek ..Eureka' te Binnenwijzend betaalde over de afgeloopen maand aan hare leveranciers uit 10.58 per 100 K.G. ge- leverde melk, of 10.00 per 100 L. ge- middelde noteerirur. OUDKARSPEL. Zondag- en Dinsdagavond werd door de operettevereeniging ..Cacilea", al hier in de kolfbaan van den heer C. Vis een uitvoering gegeven. Opgevoerd werd de operette „De Groote Mogol". Zondag was de zaal goed met belangstellenden bezel, doch Dinsdag had het aantal be- zoekers wel iets grooter kunnen zijn. Wij zeggen niet te veel, als we verkia- ren, dat de thuisblijvers heel wat moois hebben gemist. Het stuk werd op mees- terlijke wijze opgevoerd en vooral de zang was schitterend en de costumes keurig verzorgd. Cacilea kan zeer zeker op een ge- slaagden avond terug zien. Door de gladheid van den weg kon de diensten van den autobusonderne- ming Oudkarspel—Alkmaar, Woensdag- morgen niet cioorgaan, waardoor velen werden gedupeerd. In den namiddag werd de dienst weder hervat. BERGEN. Woensdagmorgen omstreeks zeven uur is de onbeheerd staande kiosk (atelier) gelegen tegenover Cafe Duiu- vermaak aan de Breelaan, en eigendom van den heer Echoen, fotograaf alhier, totaal afgebrand. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Het gebouwtje was niet tegen brand verzekerd. De Woensdagmiddag door eenige scholieren van de openbare u. I. o.-school alhier gehouden collecte ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de „Prins der Neder- landen" heeft opgebracht 228.11. Voorwaar een schitterend resultaat wanneer men bedenkt dat de gelden op dezen regenachtigen dag in slechts enkele uren werden bijeengebracht. Een woord van I of komt aan deze jon- gelui, die zelf tot het houden der collec te het initiatief namen, zeker toe. De bussen werden op het Gemeentehuis ge- opend en wordt de opbrengst aan het Ned. Roode Kruis overgemaakt. CASTRICJJM. Gisteravond werd door de Afd van de S. D A. P. alhier in samenwerking met de afdeelingen van de moderne vakbeweging ter plaatste, een vergadering gehouden, waar de bekende jeugdleider Koos Vorruft uit Am sterdam over het jeugdwerk heeft gesproken. In een boeiend betoog verklaarde de heer Vorrink de principieele grondslagen der A. J. C. (Algemeene Jeugd Centrale) en hij be- sprak daarna uitvoerig het practische werk dezer jeugdbeweging. Er was een fhnke oplcomst en er werden door versehillende aanwezigen vragen aan den spreker gesteld. Door de vergadering werd besloten, en aan de besturen werd opgedragen, na le gaan hoeveel kinderen voor een op te richten jeugdorganisatie in aanmerking komen, een leiaer aan te wijzen en een onderzoek in te stellen naar een geschikte lokaliteit. Alle aanwezige ouders zegden hun medewerking toe. SINT PANCRAS. Woensdagnamiddag had ten radhuize te Sint Pancras een bijeenkomst plaats van in- gezetenen, woonachtig aan den Twuijver- weg. De vergadering was belegd onder pre sidium van den burgemeester den heer Kroo nenburg, teneinde in verband met de Twuij- verwegverbetenng, te trachten, tevens te ko men tot demping der wegsloot en rooilijnver- betering. In de plannen was n.l. opgenomen een ge- deeltelijke demping van de sloot, te weten vanaf het perceel Stammes ongeveer tot aan de brug, over de halve slootbreedte. Dit ge- deelte vereischte dan een schoeiing, waarvoor een bedrag was uitgetrokken. Indien nu echter de aanwonenden alien be reid waren, de meerdere kosten van geheele slootdemping perceelsgewijze voor hunne re kening te nemen, was Alkrnaar hiertoe be reid. Deze kosten zouden 4060 beloo- pen. Hiermede zou dan de minder fraaie sloot verdwijnen en een gelijke berm ge- maakt worden, waarin eea goot voor water- afvoer en een heg op de scheiding in rech< te Iijn vanaf de pastore tot de Mirakelbrug, hetgeen ten opzichte van het dorps-aanzien een flinke verbetering genoetnd mocht wor den. Er werden echter door den eigenaren der perceelen versehillende bezwaren aange- voerd, zoodat vooralsnog geen resultaat werd bereikt. Moge dit uit een oogpunt van algemeen dorpsbelang zeer zeker te betreuren zijn, de aanwonenden waren van oordeel dat de kosten hiervan niet door hen als particulier, doch door de gemeenschap gedragen dienden te worden. NOOROSCHARWOUDE. De ijzel. Tengevolge van de ijzel was de auto- busdienst Woensdagmorgen genood- zaakt de diensten i.e staken. 's Middags kon de dienst hervat worden. VEENHUIZEN. De afdeeling van den Bond voor Staats- pensionneering hield Woensdagavond een propaganda-av md. Waarschijnlijk door het ijsvermaak en tV ':oude was er niet veel pu- bliek. De voorzitter, de heer H. Scheer, hoop- te niettemin, dat deze avond evengoed bevor* derlijk zou zijn voor het doel van den Bond. Hierna hield de heer P. Bontes, bestuurslid der afdeeling, een rede, welke een pleidooi voor premievrij Staatspensioen was. Vooral legde hij er den nadruk op, dat wij ais mensch boven alle andere levende wezens hier op aarde staan, en dat onze ziel, ons gemoed er ons toe moet aansporen, waar wij kunnen, goede daden te verrichten Een van die wel* daden voor de menschheid is het premievrij Staatspensioen, hetgeen voor alle werkers een recht is. Voorts betoogde hij de onmis- baarheid van alien, die arbeiden, voor het op gang houden van het raderwerk van den Staat en den eisch dat zij op hun ouden dag niet zullen vergeten worden De propaganda- club voerde hierna een stuk op Voor de ver- tolking ervan kunnen wij zonder overdrij ving ieder der medespelenden een woord van lof toezwaaien. Het was reeds laat, toen de voorzitter biieeokomst dzpkTpatriep-

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6