DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. r - - - „VAFIADIS" C'garet \m Hit den Alktnaarschen Read, DE RIETSUiKER-FASfiiCAGE Honderd sen er dertlgste faargang VOLKSUmVERSITEIT. Wanneer U met AaaiBACHT een rookt, dan hebben wij een Want gewonneir. No. 28 Dit nummer besiaat uii 3 blades, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.-—f franco door let geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnnmmers 5 eenfs. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij grooie contracfen rabat. Groote letters naar plaatsrnimto. Brieven franco aan de N. V. Boefe- en Randelsdrnkkerij e/h. EERMs. COSTEB Z A T M H A f Directenr: C. KRAE. Telef.nr. Administrafle 3. Telefoonnr. Redacfie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 2 lEBHUAKI Er zijn van die kindertjes met blozende ivangen, toonbeelden van gezondheid en levenslust, die desondanks geen weerstands- vermogen hebben om een ziekte van eenige beteekenis te kunnen doorstaan. En er zijn ook van die magere, bieeke kleu- ters, die er aitzien of iedere dag hun laatste zal zijn, die alle denkbare kinderziekten ach- ter elkaar krijgen en er niets anders van cverhouden dan een schoolrapport met veel geoorloofde verzuimen. Niemand begrijpt hoe ze zich steeds weer door elken aanslag op hun leven heenworste- len, maar hun weerstandsvermogen blijkt groot genoeg om alle sombere voorspellingen van buren en vrienden te beschamen. Met zoo'n kleinen bleeken scharrelaar, die desondanks het onverwoestbare leven in zich schijnt te dragen, zouden we de school voor Voorbereidend Lager Onderwijs, kortweg de Bewaarschool, kunnen vergelijken. Volgens de navorschmgen van den heer Westerhof lijdt deze school al meer dan zestig jaar aan financieele bloedarmoede en hebben de allesbehalve gelukkige vaders en moeders er herhaaldelijk aan getwijfeld of het zonder gemeentelijken steun ooit mogelijk zou blijken ze in leven te houden. Er is in het jaar 1867, toen de meeste onzer tegenwoordige raadsleden zelfs nog geen aanspraak op het bezoeken van een kleuterschoel konden maken, een zekere heer Koorn geweest, een, naar men algemeen be1 weert, verdienstelijk Katholiek lid van onze vroedschap, die destijds verkondigd heeft, daf de Bewaarschool niet langer met de toen ge- geven subsidie kon rondkomen en dat hel hoog tijd werd, de school tot een gemeente lijke te maken. Dat was nog in dien goeden ouden tijd toen de drie- en vierjarive bokjes niet van de schaapjes gesc^eiden waren, toen de schoo1 60 Protestantsehe, 24 Kafholieke en niet min der dan 18 Israelietische leerlingen telde en dus de algemeene kleuterschool was waar- voor alle volksgroepen zich moesten interes seeren. Desondanks was er toen reeds meer kans het landbouwproduct, dat 's heeren Koorns naam droeg te zien bloeien dan de schoo1 waarvoor hij zich toen zoo buitengewoon in- teresseerde. De gemeente weigerde deze over te nemen, er werd een andere financieele rege- ling getroffen en met vallen en opstaan is deze klenUrschool weer verder gesukkeld en alles wat menschelijk vernuft kan bedenken is aangewend om in den loop der jaren aan het benoodigde geld te komen om de onder- wijzeressen te kunnen betalen. Wij hebben de lijdensgeschiedenis der laat ste jaren al zoo dikwijls de revue laten pas-- sei-ren, dat wij daaraan niet uitvoerig meer behoeven te hcrirneren. Toen het oude bestuur eenige jaren ge- l.eden uit wanhoop in figuurlijken zin het schoolgebouw had opgegeten, is er een reor- ganisatie gekomen. He*- bestuur werd met ionge krachten aan gevuld, er werd een jacht op contribuanten geopend, de gemeente gaf een aardige sub sidie die even later weer verminderd werd en de toekomst zag er zoo rooskleurig uit. dat er openlijk over twee nieuwe schoolgebou- wen werd gesproken. Er werd een cursus op- gericht om dames-broekbindsters tot bevoegd personeel te promoveeren, er -werden verzeke- ringen gesloten en men trof een bill iike rege ling ten aanzien van de schoolhocfden, die reeds gepensionneerd waren of spoedig den pensioengerechtigden leeftijd zouden berei- ken. Het zag er naar uit of de school de garan- tie voor het eeuwige leven had gekregen. maar helaas, nog maar weinige jaren daarna Icomt het bestuur met het reeds zoo dikwijls gehoorde non possumus, de school is op- nieuw naar het randje van haar graf ge- scharreld en als de gemeente ze niet tegen- houdt, zal ze er in vallen en voor goed uit onze samenleving verdwijnen. Het verwonderlijkste v/as, dat de bijzondere /diolen, die hetzeifde subsidie ontvangen, er Wei mee toe konden, zelfs nog wat konden overhouden en daarom zijn B. en W. eens na gegaan wat er dan rigenlijk wel kon zijn, dat aeze school in nadeeliger conditie dan de an dere gebracht heeft. Zij ontdekten toen, dat er een bedrag van ruim elf honderd gulden aan verzekering voor het vroegere en het tegenwoordige schoolhoofd betaald moest worden, een posr, die de exploitatierekening der bijzondere scfaolen niet drukt en stelden daarom voor dit bedrag aan het bestuur der neutra'e school te vergoeden om daarna nog eens met dat bestuur te praten. gezamenlijk de exploi tatierekening eens te bekijken en na te gaan of er in de schatkist der school ergens een leg zit dat gesto.pt zou kunnen worden. Maar het schoolbestuur, dat voor steeds grootere tekorten is gekomen en dat nu wel- dra nog zeshonderd gulden meer aan huur zal moeten betalen omdat de school op Roch dale ontruimd moet worden, had ten einde raad het verzoek gedaan of de gemeente de school met alles wat er in was asjebbefr maar zoo spoedig mogelijk zou willen over- nemen. In een schoolbestuur zitten is heel aardig als de school op een stevig financieel funda ment gebouwd is, maar niet als ze oo drijf zand blijkt te staan, dat er elk oogenblik on- der kan wegzakken. De heeren van het schoolbestuur staken de bezorgde hoofden nog eens bij elkaar en na- dat de oenningmeester op den vooravond van de raadsvergadering al zijn zakken bin- nenstbuiHn gekeerd had en iedereen er van overtuigd was, dat er niets anders inzat dan een paar bedenkelijke gaten, zonden ze een S. O. S.-sein uit en gaven de gemeente te ken- nen, dat ze zich haasten moest als ze het zin- kende schoolscheepje nog bijtijds in een vei- lige haven zou willen steepen. Van dit S. O. S.-sein, waarin 2500 meer subsidie dan vroerrer gevraagd werd, hebben b'ijkbaar alleen de burgemeester en de heer Westerhof in hun diverse loudspeakers iets kunnen opvangen. De burgemeester hield zich eerst of hij heelemaal'niets gehoord had, maar de heer Westerhof bracht het nocdsein met luider stemme aan den Raad over en verzekerde, da! men hem alleen had gemachtigd het wereld- kundig te rraken. Overnanie in welken vorm dan ook door anderen scheen streng verboden te zijn en niet ten onrechte heeft de burgemeester zich daarover verbaasd, omdat z. i. het schoolbe stuur in deze omstandigheden geheel had moeten zwijgen, als het den Racd niet wilde bei'nvloeden, of zijn besluit officieel ter ken- nis van het college had moeten brengen. Het zag er nu naar uit of het debat over het al dan niet toekennen van de door B. en W. voorgestelde 1100 volkomen doelloos was, omdat dit bedrag lang niet voldoende zou zijn om de school te kunnen behouden, maar de burgemeester verklaarde met een ge- heimzinnig gezicht. dat hij pertinent kon ver- zekeren, dat de school niet opgeheven zou worden. Was hij er inmiddels in geslaagd Rocke feller, Ford of Van der Bilt voor deze school te interesseeren of heeft hij als eerste burger dezer gemeente, die het openbaar onderwijs een goed hart toedraagt, het edelmoedig be sluit genomen de meerbenoodigde 120 per maand van eig^n zakgeld te bekostigen? Het bleef voor alien een raadsel, maar als de burgemeester pertinent verklaart dat de school zal blijven bestaan, dan is dat na- tuurlijk zoo, omdat aan het woord van een burgemeester, vooral als hij nertinent spreekt, nooit getwijfeld mag worden. Er ging dan ook een zucht van verlichting door de rijen der raadsleden en het school- vraagstuk leek opeens veel minder dreigend dan het even tevoren geweest was. Wel bestond er kans, dat de tegenwoordige kapitein en de bernanning, vermoeid van het altijd maar door pompen om het scheepje bo- ven water te houden, met de reddingssloep naar den vasten wal zouden oversteken, maar de burgemeester bleek zoo optimistisch dat hij er ze.fs niet aan twijfelde, in dat ge- val een anderen kapitein en andere officieren te zullen vinden, die bereid waren op het reeds half gezonken Bewaarschoolwrak het commando over te nemen. Dat gaf werkelijk den geheelen raad, die unaniem de school voor onze gemeente wil de behouden, weer moed om het debat voort te zetten en de heer Kusters deed een heftigen aanval op het schoolbestuur, dat een ten- toonstelling en een St. Nicolaasfeest geor- ganiseerd -had en er de gemeente de kosten van had laten betalen. Raad kent kon van te voren den uitslag van alle debatten vcorsnelien. Also! er den vorigen avond geen draadloos S.O.S.-sein was uitgezonden, alsof de be rnanning van het Bewaarschoolscheepj. niet in de masttouwen van het wrak naar de ge- meentelijke reddingsboot zat uit te kijken. werd met elf tegen acht stemmen besloten in- plaats van de minstens noodzakelijk geoor- deelde vijf en twintig honderd gulden slechts de door B. en W. voorgestelde f 1100 als extra subsidie te verstrekken en de bur gemeester zal als expert nog tens om het wrak heenvaren, de grootte van het lek eens persoonlijk cpndmen en met den kapitein on- derhandelen op welke voorwaarden hij en zijn manschappen aan boord willen blijven. Zien die voorwaarden er aannemelijk uit, dan kan er in den Raad nog eens over ge sproken worden al hebben de Sociaal- en Vrijzinnig Democraten door een o.L on- voorzichtige stemming reeds nu laten vast- stellen, dat het surplus, dat de burgemeester in den Raad zal kunnen aanvragen nooit meer tot de noodzakelijk geachte f2500 zal kunnen gaan. Want met elf tegen acht stemmen heeft de Raad thans reeds vastgesteld, een totaal be drag van f 2500 te hoog te achten. Al zestig jaar heeft deze school op den rand van het graf gestaan zonder er ooit in te vallen, maar, in tegensteliing let andere gesubsidieerde scholen in onze gemeente, die blijkbaar behoorlijk kunnen rondkomen, is de gemeentelijke steun altijd van dien aard geweest, dat het eene bestuur na het andere het bijltje er bij neer heeft moeten leggen. Laten wij hopen, dat niet alleen de voor- spelling van den burgemeester bewaarheid wordt en de school dus geopend zal blijven, maar dat het door onderling overleg ook ge- lukken zal een zoodanige regeling te treffen, dat een sluitende exploitatic-rekening wordt verkregen. Wij hopen dit niet alleen voor het dappe- re schoolbestuur, maar ook voor de zeer vele ouders, die voor hun kleuters van deze po pulate school profiteeren en die door op- heffing ernstig gedupc-erd zouden worden, omdat het neutrale bewaarschoolonderwijs daardoor geheel uit onze gemeente zou ver dwijnen. Uitvoerig is, vocral door de heeren Siets- ma, Keesom en Leesberg, over een rioolkwes- tie gesproken waarna ten slotte besloten is de betrokken bijlage aan te nemen en nog eens te onderzoeken of verschil'ende bewoners van den Westerweg voor aansluiting hunner per- ccelen niet door onbillijke heffingen gedu- peerd zijn Het vraagstuk is te i-ngewikkeld en veel- omvattend om er hier diep op in te gaan en wie er zich voor interesseert zal alle ge- wenschte bijzonderheden in een uitvoerig in- gezonden stuk in dit nummer kunnen lezen De heer Keesom bep'ei.te ook bij het leg gen van riolen de rechte lijn te volgen, maar de heer Kusters was van opinie, dat er een luehtje aan deze zaak was en dat men in rioolkwesties, door geva-ar voor allerlei on aangenaamheden, liefst zoo weinig mogelijk moest roeren De meeste raadsleden lie-ten het debat dan ook aan de specialisten over, het bleef uit den aard der zaak voor velen een duistere kwes- tie en de wethouder verklaarde zich ten slotte bereid in de toekomst een voor alien billijke regeling te treffen en de thans reeds vastge- ste'de bedragen voor de bewoners van den Westerweg nog eer.s te bekijken en zoo moge lijk te vermin-deren. Ook over den autobewaker, die op het ge- meentelijk Sportpark zijn zeer gewaardeerde maar soms wel eens duur betaalde diensten verricht, v/as thans een bijlage verschenen omdat de Raad in de vorige vergadering be sloten had over meerdere gegevens te willen beschikken alvorens de gemeente toe te staan offreeren om een mogelijk kostbaar proces te ontloopen. Een dergelijk aanbod, al is het maar klein, getuigt intusschen niet van de zekerheid der overwinning, al heeft men misschien ook hier wel gedacht aan de verteRing van den boer, die om een Liter melk procedeerde en door de rechtbank in het gelijk geste'd werd, maar daarna zijn Icoe moest verkoopen om zijn ad- vocaat te kunnen betalen. Procedeeren moet altijd een kostbare ge- schiedenis zijn, maar d/ advocaat der ge meente schijnt wel kans te zien den autobe waker aan het kortste touwtje te laten trekken en daaron werd met elf tegen acht stemmen besloten de gemeente te machtigen teo-en den eisch om 105 scbadevergoedin"- zich zoowel in vers ten pan 'eg als in eventueel hooo-er beroep te verweren. Ze'fs wanneer de gemeente bet proces mocht verliezen zal het een w?1 duur maar dan. ook leerzaa.n vo^-WM voor vele harer ngezetenen kunnen bl"ken. In tal van gemeenten wordt dezer da-gen een verbitterde en naar wij vreezen hopelooze strijd tegen Ged. Staten van Noord-Holland uitgevochten, we'x college van meening is, dat het langzamerhand weer tens tijd is ge- worden, de salarissen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers te verhoogen Dat vond de burgemeester ook verkeerd, maar de he-r Bonsema verklaarde, dat dit nog uit een van de weinige vette jaren dateerde toen de school een over- schot van f 300 had. Bovendien kreeg de school ruim elf honderd gulden aan parti- culiere coniributies en men was z.i. volko men gerechtigd die naar eigen inzicht te be- steden. Van dat standpunt bezien bleek de kwestie van veel minder importantie, vooral omdat tentoonstelling en St. Nicolaasfeest van groo te propagandistische waarde waren geweest, al a.htte de burgemeester, met het oog op jt Fransche spre-kwoord gouverner e'est pre- voir regeeren is vooruitzien het wen- schelijker als bij een dergelijke school een overschotje niet dadelijk werd opgemaakt, maar voor de wellicht spoedig komende ma gere jaren in een spaarvarkentje gedepo- neerd werd. VUe de verhouding acht tegen elf in onzen tegen dezen man een proces te beginnen. Het b'eek, dat Van't Hof zich niet alleen volkomen gerechtigd achtte volgens zijn con tract met de gemeente ook als bewaarder op te treden ten tijde dat de Kennemer Sportclub hier de beroemde Kozakken hun rijkunst liet vertoonen, maar dat er bovendien een hope- loos verschil van opinie bestond over de vraag hoeveel auto's zich op een of twee der bewuste dagen op het Spc.tpark hadden be- vonden. Volgens verschillende gemeentelijke autori t-eiten, die bereid zijn daarvoor de twee voor- ste vingers van de rechterhand op te steken, zijn het er cngeveer twintig geweest, maar volgens den heer Bonsema en anderen niet minder dan zeven en tachtig, een verschil, dat werkelijk te groot is om aan het schattings- vermogen van beide partijen te kunnen lig gen. Wanneer het er werkelijk zeven en tachtig geweest zijn die gewocnlijlc met een gu" den per stuk gencteerd worden kunnen we ons heel best begrijpen, dat de bewaarder geen genoegen met een schikkin-g van 14 heeft genomen, die de gemeente hem wilde FILMAVOND: ISi NED.-INDBE, met toelichting van Prof. Dr. E. C. JUL-MOHR DINSDAG 5 PEBK. in de Handelsschool. f 0.25 f 0.50 f 1.00 (naar keuze). KaartenUitleenbureau Leeszaal en des avonds aan de zaal. om tegen deze vrijstelling overwegende be- zwaren te hebben en dat het hem voor- kwam, dat als er verhoogd moest worden daarvan niet slechts een tweetal, maar alle amfctenaren moesten profiteeren. Volgens den heer Westerhof behoeft een wethouder slechts twee en een burgemeester slechts drie dagen per week te werken, zoodat de burgemeester, nu hij tevens de portefeuille van onderwijs heeft, nog twee dagen per week op zijn lauweren kan rusten. Cpmerkelijk was, dat de heer Sietsma, die door de gebeurtenissen aan het Hoogheem- raadschap langzamerhand over salaris- en pensioenkwesties een deskundig oordeel zal Er zijn burgemeesters, die van- meening zijn, dat hun salaris hoog genoeg is, er zijn er, die meenen, dat er wel een schepje op kan, maar die met het oog op den stand der ge- meenfefinancien daartoe niet willen advi- seeren, er zijn er die voorstellen aan Ged. Staten te verklaren, da-t de gemeente gaarne met de door dat college voorgestelde rege ling accoord zal gaan en er zijn er ook, die de voorgestelde verhooging nog niet genoeg vinden en willen adviseeren dat bedrag zoo mogelijk te ver-dubbelen. Zooals bekend hebben B. en W. van Alk maar zich op het standpunt geste'd, dat er eigenlijk geen geld is en dat er eigenlijk be- zuinigd moet worden, maar dat men deson danks gaarne met het voorstel accoord gaat zoowel den burgemeester als den secretaris opnieuw een verhooging van 500 toe te kennen. Zou bovendien blijken dat in Den Helder, Zaandam en Velsen die in alle op- zichten grooter dan A'kmaar zijn en waar deze titularissen nu reeds grooter salaris ge- nieten de adviezen gunstig zijn om ook deze inkomens nog te verhoogen, dan zou men ook voor den burgemeester en den secre taris van Alkmaar tvenveel als in die ge meenten willen vragen. Kort en bondig kwam het voorstel dus hierop neer, dat de Raad aan Ged. Staten zou med-edeelen, dat de heeren met genoegen niet de voorgestelde 500 maar 1 lever 1000 meer zouden ontvangen, met uitzondering van den ontvamzer, wiens salaris men hoog genoeg oordeelde en die op de laatste vijf- honderd gulden geen aanspraak behoefde te maken. Het protest van den ontvanger tegen deze achteruitzetting is in den Raad niet eens ter sprake gekomen. het ging uitsluitend over het salaris van den burgemeester en den secretaris en beide heeren verlieien voor het debat losbrak de raadszaal, waarna de heer Thomsen zich met den voorzittersketen tooi- de, dien hij in d-en loop der jaren reeds met groote behendigheid over zijn kraag heeft leeren werpen en die -tegen het zwarte laken van zijn jaquet buitengewoon goed uitkomt. Als eerste woordvoerder heeft de heer Sluis, wiens bezuinigingsstancpunt bekend is, verklaard, dat hij zoowel den burgemees ter als den secretaris een goed hart toedraagt en alle respect voor hun werk heeft, maar dat hij er niet tee kan medewe-ken hun meer te geven dan Ged. Staten voorstellen omdat het er z.i. niets toe doet wat men in grootere ste- den wil besluiten en wij hier alleen naar den stand van onze eigen financier, hebben te kiiken De heer Westerhof heeft daarop laten uit- komen, »dat herhaaldelijk blijkt dat allerlei nuttige zaken door geldgebrek moeten afge- wezen worden, dat de hording van burge meester en secretaris hem daarom niet sym- pathiek is, dat beiden door de aanstelling van een referendaris minder en niet meer werk hebben gekregen, dat hij de goede ver houding tusschen hun salarissen en die der stadhuisambtenaren niet in gevaar wil brengen, dat hij in de door Ged. Staten_voor gestelde vrijstelling van p-ensioenpremie een wenk voor het heele ambtcnarenrorps zag al waren B. en W. da-n oo-k zoo verstandig hebben gekregen, zijn bondgenooten ditmaal in den steek liet en met mej. Carels de door Ged. Staten voorgestelde verhooging wilde geven, evenals de heer Kusters, die een vroe- ger gemaakte. fout zou willen herstellen. Na uitvoerig debat werd met tien tegen negen stemmen besloten Ged. Staten te advi seeren beide titularissen f 500 verhooging te geven, zoodat het sa'aris van den burgemees ter op 7500 en dat van den secretaris op 6500 gebracht zal worden. Geen der raadsleden voelde er iets voor meer te geven dan Ged. Staten hadden voor- gesteld en de Soc. Dem., die in den heer Sluis die zich uit vrees voor de gevolgen ten Slotte tegen elke verhooging verklaard had wel een tijdelij-ken maar geen b-'ijvende bond- genoot zagen, bleven trouw aan hun prindpe de salarissen van alien of anders van nie- mand te verhoogen. Verwonderlijk vlug namen B. en W. het voorstel van den heer Sietsma over. Zouden zij .werkelijk iets anders verwacht hebben dan dat de Raad dezen gird en of lie- ver vijfhonderdgulden mi-ddenweg zou kie- zen? Beide ambtenaren krijgen dus 500 meet en voor den burgemeester kunnen wij dit in zooverre toejuichen, dat hij'thans als eerste ambtenaar der gemeente en daardoor ook aan vele financieele plichten gebonden in salaris niet langer beduidend beneden eenige zijner hoofdambtenaren staat. Desondanks is de wijze waarop deze ver hooging tot stand is oekomen, niet sympa- thiek en zal het voorstel van B. en W. onge- twijfeld tot gev 'g hebben, dat binnen afzien- baren tijd ook anlere ambtenaren hetzeifde recht voor zich zullen opeischen. Van de tegenstanders zal men dan slechts den heer Sluis geen inconsequentie kunnen verwijten. De heer Bakker heeft't in een in'rerpHlatie ongewenscht geoordeeld, dat de heer Thom sen, die door den raad als gemeentelijk com- missaris dat is zooiets als toezierde voogd of dwarskijker bij de exportveiling be- noemd is, thans door de N.V. tot bestuurslid is gekozen en dus zich zelf zou moeten con trol eeren. Ging het bestuur der N.V., waarin de ge meente een beduidend bedrag heeft gestoken, b.v. met de kas op den loop, dan zou de heer Thomsen niet achterblijven om dat aan B. en W. te kunnen rapnorteeren, maar dan zou hij uit solidariteitscevoel met de andere be- stuursleden mee op den loop moeten gaan. Niet dat de heer Bakker het zoo erg zou vinden als de heer Thomsen op de een of andere wijze van het politleke tooned zou verdwijnen, maar hij achtte het toch een min der gewenschte toestand, dat een gemeente-" lijke commissaris zich zelf zou moeten contro- leeren. Gelukkig geven noch de stand van de Ua$, noch de gedragingen der zeer respectabele bestuursleden eenige reden ie veronderstef. len, dat het allerergste zal gebeuren, maar wij gevoelen toch wel voor het standpunt van den heer Bakker. dat de toestand zooals die nu is, ongewenscht moet genoemd worden. Maar het DeR«r.tenieiit van Jus&tig, fj§i ALKMAARSCHE GOURANT if 1 c>' - ZOON, Vooritam C 9. v. ft ft

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1