IlkuiiHki Conraat. De wettige Erfgenaai, Maaiidasr 4 Februari Badio-hoekje KIT 11.LUTON. No. 29 '929 Honderd een en derate Jaargang. Dinsdag 5 Februari. Hilversum, 1071 M. 10.—10.15 Morgen- wijding. 12.15—2.— Concert door het A V. R. O.-Trio 2.—2.30 Kookpraatje.2.30—3.— Gramofoonmuziek. 3.4.— Kniples. 4.— 5Aansluiting van het cabaret „La Gaue" te Amsterdam. Dansmuziek. 5.6.— Micro- foondebutanten. M Polak, violiste. D. de Muinck, zang. L. J. Brauns, pianiset. 6.— 7 15 Concert door het A. V. R. O.lrio. 7.15 7.45Enge'.sche les. 8—8.30 Boekbespre- king, door E. Th. Jaarsma. 8.30 Concert. Helene Cals, sopraan. Versterkt Omroep- orkest onder leiding van Nico Treep. Natio- naal Muziekprogramma. 9.3010.Dr H. C. Diferse: Vondel. 10.— Persberichten. 10.10 Populair concert. 11.11.30 Gramo- foonmuziek. Huizen, 336-3 M. (Na 6 uur 1852 M.) 12.30—1.30 Concert door het K R. O.- Trio. 5.30—6.30 Gramofoonmuziek. 6.30— 7Duitsche les. 7.7.30 en 7.308. Cursus kerklatijn. 8.— N. C. R. V. Concert. Het Chr. Radio-orkest onder leiding van J. Pouwels. Sprs. Dr. J. H.Adriani: Is er nog plaats voor de diaconie? Dr. J. van Brug- gen: De taak der Kerk met betrekking tot pensionneering van hen die in haar dienst zijn. S. Roosjes: De diaconie versteend or- gaan of levend element? Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Kookpraatje. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. M. Mooney Kwartet. 1.20—2.20 Orkestconcert. 2.50 Voor de scholen. 3.50 Muziek 3.55 Fransche les. 4.20 Orkestcon cert. 4.35 Voor de scholen. 4.50 Orkestcon cert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gedichtenyoor- iezing. 6.35 Nieuwsberichien. 7.05 Piano- muziek van Debussyy. 7.20 Debat. 7 35 Mu ziek. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. De militaire kapel en W. Ajello, sopraan. L. Gowings, tenor. 9.20 Nieuwsebrichten. 9.35 Muziekles 9.55 Nieuwsberichten. 10.Concert. I. Men- ges, viool. D. Smith, bariton. 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12.50 2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestcon cert. 7.05—7.50 Gramofoonmuziek. 820 Liter, causerie. 3.5011.10 „Hans, de fluitspe'.er", Ganne. Langeriberg, 462 M. 9.3510.30 Gramo foonmuziek. 11.30—12.10 Gramofoonmu ziek. 12 25—1.50 Orkestconcert. 5.05—5.50 Mozartconcert, piano en sopraan. 7.20 Con cert. Sted. Orkest van Essen. G. Kulen- kampff, viool. Zeesen, 1649 M. 11.20—3.50 Lezingen. 3.50 4 50 Orkestconcert. 4.50—7.20 Lezingen 7 20 „Die Nacht vor dem Bail", drama v. Wo'fenstein. 10.05 Sluiten. Hamburg, 395 M. 10.20—11.20 Gramo foonmuziek. 3 35 Opera-aria's. 5.35 Dans muziek. 7.15 Guameri Kwartet 9.05 Vasten avcrtd in Hannover. Orkest en solisten. 10.20 —11.35 Ouderwetsche dansmuziek. 11.50 Nachtelijke serenade. Briissel, 511 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 8. Orkestconcert. Mme. Dar- ney, zang. 10.35 Siuiten. Rechiszaken VOOR DEN KANTONRECHTER Zitting van Vrijdag 1 Februari. EENIGE BELANGRIJKE UITSPRAKEN Nicloaas A., veehouder te Schermerhorn, is veroordeeld ter zake het feit dat hij niet heeft verhinderd dat aan zijn zorg toevertrouwd vee heeft gegraasd op weiland dat aan een ander toebehoorde tot 10 boete subs. 10 da gen met schadebetaling aan C. Smit van een bedrag van 10. J. C. v. d. O., landbouwer te Koegras overtreding motor- en rijwielwet, 10 boete of 10 dagen. Civiele vordering niet ontvan kelijk verklaard. Mr. D. Br,, Burgemeester te Calantsoog is vrijgesproken van de hem primair tenlaste gelegde aanrijding c.q. roekeloos rijden, doch veroordeeld subsidiair terzake het niet opvol gen van de bevelen of aanwijzingen door de politie gegeven tot 35 boete of 20 dagen Dr. O. te't Zand is ter zake het niet opvolgen enz. veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen. W. Wittebrood, Egmondbinnen, verboden vervoer van een fazant is te dier zake veroor ■ieeld zonder straftoepassing. De kantonrech ter overwoog echter in zijn vonnis, dat he aanleiding geeft tot vreemde inconsekwen ties, dat een fazant, zijnde een schadelijk ge- dierte, beschermd wordt. NIEUWE ZAKEN. HET DERDE GEBOD OVERTREDEN. De heer Klaas F., bedrijfsleider van een Radiodistributieonderneming heeft op Zon- dag 15 April door een tweetal arbeiders op het Ritsevoort zichtbaar van den openbaren weg een onderzoek doen instellen naar een Radiostoornis en is daardoor in conflict ge- komen met de Zondagswet van 1815, zijnde hiervan geen noodzaak sprake, terwijl hij niet in het bezit was van een door den Bur gemeester van Alkmaar afgegeven vergun ning- De heer F. beriep zich op onbekendheid met de wet, doch daar deze hem niet tot ver- schooning kon strekken, gaf de kantonrech ter hem den gemoedelijken raad, dergelijke werkzaamheden, waaraan voorstanders van Zondagsheitiging zich ergeren, na te laten en de nieuwe deunties voor de radio liever te laten wachten tot Maandag, waarna ver dachte werd veroordeeld tot 5 boete subsi diair 5 dagen hechtenis. DE ARBEIDSWET KENT GEEN RESTRICTIES. Een te Bergen wonende metselaarspatroon de heer A. C. K. moest zich verantwoorden ter zake overfredingen der arbeidswet aange zi°n hij op Zaterdag 22 December des na middags 4 uur 30 een arbeider arbeid had laten verichten, bestaande in het legyen van planken. Voorts ontbrak in een arbeidslokaal een arbeidsliist. De heer K. verdedigde zich met te zeg- gen, dat de arbeider die in verboden tijd had gewerkt, was geweest zijn eigen 15 Yi jarigen zoon een ambachtsscholier, die zonder dat hem eenige opdracht was gegeven en louter voor eigen genoegen een vloertje had gelegd in bedoeld arbeidslokaal. Dit was echter slechts een in 5 dagen gebouwd schuurtie en verdach'e was van meening, dat men toch in ieder dergelijk onbeduidend werk plaatsje geen arbeidslijst kan neerhangen De kantonrechter merkte evenwel op. dat de wet te dien aanzien geen uitzonderingen maakt en de patroon werd echter met inacht neming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot 2 maal 2 boete of 2 maal 2 dagen. OOK FORD1ES ZIJN NIET BUITEN DE WET GESTELD. Op 'n slechten dag in Januari, goede da gen schijnen we niet meer waardig te zijn, reed de heer G. J. V., 'n 36-jarig bierbotte laar te Bergen op den Bergerweg met zijn 4 wielige Fordrijtuig alwaar hij werd aange houden door den altiid waakzamen verkeers- controleur, den agent Wijnberg, die na geda- ne proef constateerde, dat de handrem niet voldoende werkte. Procesverb. bleef niet uit, de heer V. verscheen heden als verdachte, gaf het feit royaal toe en deelde mede dat het euvel verholpen was. De eisch 12 boete of 12 dagen achtte vecrdachte wel rijkelijk hoog, doch de kantonrechter gaf 'n flinke re- ductie en bepaalde de straf op 8 boete of 8 dagen. LATE HAVER KOMT OOK OP. Toen de zitting reeds geheel was afgewerkh kwam nog aansukkelen de tuinder Martinus G., uit Egmond aan den Hoef, die vanaf 20 Nov. tot Dec zijn leerplichtigen 12-jarigen zoon niet ter schole had gezonden en nu te- recht moest staan wegens overtreding leer plichtwet. Hij was reeds bij verstek veroor deeld doch de kantonrechter toonde zich be reid de zaak nogmaals te behandelen. G. gaf te kennen, dat hii zijn flinken zoon zoo moei- lijk in ziin bedrijf kon missen, maar het vent- je is nog tot Mei 1930 leerplichtig en daar- aan viel niet te tornen. De vader werd alsnu tot 8 boete of 8 dagen veroordeeld. H. M., G. v G., W. B. te Alkmaar, N A. te Schermerhorn, J. P. K., J. v. V te Oudorp K. M. te Zuid-Scharwoude, overtreding poli- tieverordening, de le 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 2e, 5e en 7e ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 3e 8 boete of 1 week tuchtschool, de 4e 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 6e f 3 boete of 3 dagen hechte nis. P. D. te Velsen, P. B N. C. H te Schoorl, P. M. A. te Limmen, W v d. S A. G G. J V. te Bergen, J. C. M. te Noord-Scharwoude, J. S. te Zuid-Scharwoude, K. S. te De Rijp, J. v. S. te Heer-Hugowaard, A. V., H J H., M. de V. te Alkmaar, K. K. te St. Pancras, J. P. v. d. O., D. B. te Callar.tsoog, J E.O te Zijpe, overtreding Motor- en Rijwielwet De le, 13e, 14e ieder f 3 boele of 3 dagen hechtenis, de 2e, 3e, 4e, 6e, 8t, 9e, lOe, lie, 12e, 15e ieder f 4 boete of 4 dagen hechte nis, de 5e 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 7e 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 16e 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 17e f 35 boete of 20 dagen hechtenis. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. De man m:t den dunnen schedri. Een 34-jarige Amsterdamsche handelaar in ongeregelde goederen kreeg op 18 Sept. van het vorig jaar, toen hij voor den ingang van zijn aan een der grachten gelegen kel derwinkel stond, ruzie met een sinaasappel het woord, wien het een aangename J Houdt u bij het Woord, want het is taak was geweest het eere-voorzitter- Woord. schap te aauvaarden. Spreker zeide, Door raadhuizc dat verzoek Gods toen men hem te' deed, daarop een volmondig „ja'' te heb- ben gegeven. De gemeente heeft indirect belang bij K. n. Ar. zeide spr. en hij hei-- innerde aan het oranjefeest, toen K. n. A. zijne medewerking niet ten voile kon geven, doch daarvoor het R. K. fanfare- had verzocht, wat wel een bewijs was van saamhoorigheid. Spr. stelde er prijs op dat te herhalen. Aanstonds hoopt K. n. A. zijn 35-jarig bestaan te herdenken en dan hoopte de eere-voorzitter gele- genheid te hebben nader over de ver- eeniging te kunnen spreken. Thans heb ik kunnen gadeslaan het kolossale werk dat de voorEereiding van deze fancyfair heeft geeischt, en dan meen ik dat K. n. A. alle steun verdient. De voorz. had gememoreerd dat de vereeniging zelfs zeer ver eeno goede re- putatie geniet, welnu wanneer men het vaandel aanschouwde, dan geven de vele decoratien daarvan u het bewijs wat K. n. A. is. Spr. wees er verder op, dat men ook de dames niet had kunnen missen, want deze waren voor de ver- schillende commissies nooqdig. Heb ik gewezen op de verdienste van de werkende leden, ook de dames moesten er zijn. Verblijdend was het dat de da- koopman. Op een gegeven oogcnblik gaf de mesvereeniging „Onder Ons" eveneens man van het ongeregelde goed zijn tegen- stander zulk een hevigen kiap tegen de kaak, dat deze over een achter hem staand kistje struikelde en met een smak tegen de straat sloeg. Zijn kwetsuren waren zoo ernstig, dat hij aan de gevilgen daarvan is overleden. De dader van deze mishandeling stond Donderdagmiddag terecht voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam. Tij dens de behandeling der zaak werd aan een merkwaardige bijzonderheid de noodige aan- dacht gewijd. Het was n.l. gebleken, dat de schedel van het slachtoffer buitensnorig dun was, zoo dun als volgens de verklaringen van den deskundigen getuige dr. F. Meur- sing slechts bij een van de honderd men schen voorkomt. KANTONGEREOHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 1 Febr. 1929. W. W. te EgmonJ-Einnen, overtreding Vogelwet. Geen straf toegepast. K. F. te Alkmaar, overtreding Zondags wet, f 5 boete of 5 dagen hechtenis. A. C. K. te Bergen, overtreding Arbeids wet. 2 X 2 boete of 2 X 2 dagen hechte nis. A. J. H. te Amsterdam, overtreding wet van openbare vervoermiddelen, 12 boete of 12 dagen hechtenis. C. j. J. te Alkmaar, A. S. te 's-Gravenhage dronkenschap. De le f 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 2e 2 boete of 1 dag hechtenis M. G. te Egmond-Binnen, P. S. te Koedijk overtreding Leerplichtwet. de 2e 6 boete of 2 X 6 dagen hechtenis. De le f 8 boete of 8 dagen hechtenis. G. T. te Castricum, J. Z. te Egmond aan Zee. loopen over verboden grond De le f 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 2e f 7 boete of 7 dagen hechtenis. P. V. Az., H. V., J. P Jz. te Egmond aan Zee, overtreding Jachtwet. De le en 2e ieder 15 boete of 15 dagen hechtenis, de 3e 12 "boete of 12 dagen hechtenis. Door E PHIL IPS OPPENHEIM Geautoriseerde vertaling van Mej E J B 55 „Hier is de schelm, die champagne drinkt. terwijl zijn siachtoffers over zeifmoord spre ken!' riep zij luchtig uit. „lk vrees dat j^ teleurgesteld bent Monica'', merkte hrancis op, opstaande. „0 neen, heel in mijn schik! Het is altijd prettig een geheel nieuwen toestand onder de oogen te zien. niet waar? Ik ben als een half dozijn van je andere vrienden die rond- loopen en dorsten naar it bloed, geheel ge- rui'neerd U deed beter heen te gaar en moeder te zoeken, vader", ging zij voort zich tot haa, vader rich tend .En neem mijn heer Ambrosius mee Ik wensch met je te spreken, Francis' De beide mannen verlitten de loge tfr za- men, en Francis zag hen vertrekken met een dchteiijk spottenden glim'ach. Monica nam den stoel, waaroc haar vader had gez'-ten ,,Het is een opluchdng dat ik ie h:er inn vertrouwde zij hem to> .Ik jstelde rnij voor dat de menigte wilde v'erscheuren ,,Dat vreesde je vader ook al. ge act ik( Hij ypr|d mii qo het grasveld en jfironu tod aan. hare medewerking verleende. Het moet ook voor den directeur zeer aangenaam zijn en een eer, dat zijn corps door de burgers gedragen wordt. Hetgeen echter K. n. A. is, was te danken aan de ziel van de vereeniging n.l. aan den dirigent den heer Pranger. (Applaus Tevens bracht de spreker een woord van erkentelijkheid aan den oud-directeur, den heer P. Hopman. Waarvoor deze bazar is, zeide de eere- voorzitter, och laat het ons maar zeggende schatkist moet gevuld worden. Het is per sal- do niet voor de leden, maar wel voor hen. die genieten van de schoone klanken der in- strumenten. Ik hoop dat men bereiken zal wat men zich voorstelt, en dat de ingezete En omstandigheid, welke het O. M. nen het als een plicht besdiouwen door uiting nemen van een mild requisitoir aanleiding gaf. De Officier eischte 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. Uitspraak 14 Februari a.s. DOOD DOOR SCHULD. De rechtbank te Middelburg veroordeelde een 27-jarigen handelsreiziger, die 13 Oct. j.l. met zijn auto een meisje aanreed, v/egens het veroorzaken van dood door schuld tot een cnaand hechtehis en een jaar verbod tot het besturen van auto's. Provincial nieuws mi; onder zijn bescherming te nemen. Mag ik je wat wijn geven?" ..Heelemaal niets, dank je wel tenzij je een beetje Pruisiscb zuur hebt" antwoordde Monica bitter „Is het zoo erg?" „Zoo erg." ,Je bent een beetje ouderwetsch, weet je" hernam hij. ..Veronal is thans het gebruike- lijke middel". ,.Wat een ellendeling" riep zij uit. „Ik ge- loof wtrkelijk, dat je het wreedste wezen bent dat ik ooit heb gekend". ..Misschien ligt het aan mijn opvoeding" fluisterde hij. „Bewonder je mij, Francis?" vroeg ze plot seling een beetje kortaf. „Ik vind je heel mooi". „Bah! Ik ben veel meer dan mooi Ik bezit dat. wat al die andere vrouwen trachten te kopleeren: wat de „Tatler". toen hij mijn laatste portret opnam noemde: „den psychi- schen invloed van een niet te ontieden be- koring". „Waarom trek ik je dan niet aan?" „Ik ben het eens met de „Tat!er". „Jk heb nooit gezegd dat je dat niet doet" „Je bewijst het. Je geeft de voorkeur aan vrouwen met lange beenen, die dansen als spinnen en die denken dat zij artisten zijn, omdat ze zig-zags verkiezen boven gebogen Iijnen". werkecd vergif. ZUIDSCHARWOUDE. Het fanfarecorps „Kunst Na Arbeid", alhier, heeft een bazar georganiseerd. Vijdajavond had de opening plaats en was ons verzocht bij die gelegenheid aanwezig te willen zijn. De zaal van caf6 „De Roodt Leeuw" was geheel be zet met genoodigden, waaronder het eerelid, jhr. van Spengler, burgemeester dezer gemeente, en leden van den raad. De muzikale inzet door leden van het corps bracht al direct eene opgewek- te stemming. De voorzit-er, de heer C. Oudendijk, verwelkomde hierna de talrijke aanwe- zigen, in het bijzonder don eere-voorzit ter, directeur, oud-directeur en de raads- leden voor zoover die tegenwoordig wa ren en ten slotte de pers. We staan aan den vooravond van de opening van de bazar, zeide de voorz. Het doet mij groot genoegen u hier te genwoordig te zien voor de officieele opening, welke hedenavond door den eere-voorzitter zal geschieden. Zeer tal- rijk zijn de inzendingen, welke onze stoutste verwachti.igen hebben overtrof- fen, wij zeggen der burgerij daarvoor dank, maar ook geldt dit voor de inwo- ners uit de omgeving, zelfs van zeer ver zijn inzendingen ingezonden. Het is wel een bewijs, dat „Kunst na Arbeid" al- om bekend is en is voor ons een spoor slag orn op dezen weg voort te gaan. Wij danken dan ook de muzikale leiding, want deze was het die den roem deed hoog houden. (Applaus.) Ook de secretaris, den heer P. de Geus, vei'wierf een dank van den voorzitter en een applaus der aanwezigen. Als ieder nu medewerkt, kan het ten goede komen, want de bazar kan en moet slagen. Een en ander kostte ons moeite en opoffering. Moge het zijn dat wij nog vele jaren mogen terug zien op deze bazar. Daarna verkrecg de eere-voorzitter „Ga als je blieft verder". „Ik heb niets tegen je voorliefde voor de dametjes van ck operette, niet zooveei", ver- volgde zij. „Alleen vind ik dat zij niet een veel aardiger effect maken in je Rolls Royce dan ik zou doen, en ik kan mij niet voor- stellen dat zij veel amusanter zijn. Men krijgt genoeg van brood en honing". „Ik zal je nooit meer durven vragen nu nog eens met mij te rijden", zuchtte hij. „Je vader heeft mij juist uitgelegd, welk een bij zonder zwart schaap ik ben. Na vandaag denk ik, dat zijn meening zal worden ge- deeld door zeer vele menschen." Monica boog een oogenblik voorover ora de nummers voor de\ volgende rennen te vinden. Daarop ging ze opnieuw gemakke- lijk in haar stoel zitten. „Natuurlijk", stemde zij toe, „indien het je amuseert als een dronkeman rond te loopen, politie-agenten te slaan, den nacht door te brengen in politiecellen en wedrennen te winnen met de verkeerde paarden, kan je verwachten dat het op den duur je populari- teit schaadt Aaii den anderen kant trek je je waarschijnlijk niet aan wat de menschen van je denken. Wat je doel is met dit leven mag de hemel weten! Als lichtmis schijn je mij nog altijd een poseur". I ,Je bent zeer schrander, lieve nicht". Zij haaide de schouders op. I „Ik weet niet waarom ik hier met je 2it te I redelwisten, Francis", zeide zij. „Ik heb iefs 1 erostigs te zeggtai van haar waardeering in deze te geven. Hier na stelde spreker den muzikanten voor ter eere van den dirigent een „lang zal hij le ven" te spelen, wijl dit tevens een huldiging van het corps beteekent voor hetgeen de diri gent gedaamheeft voor Kunst na Arbeid. Direct hierop zette de muziek dit refreiu in en spontaan zong het publiek mede. De voorzitter zeide, te kort te schieten, ais hij naliet den burgemeester dank te zeggen voor het gesproken woord. Verder deelde hi] mede, dat de heer N. H. Schinkel, cinema te Purmerend, telegrafisch bericht zond van toezegging van een aanzienlijk bedrag. (Ap plaus volgde op deze mededeeling) Ten slotte overhandigde de voorzitter den eere-voorzitter het onderscheidingsteeken voor den tijd gedurende de bazar. Ook aan anderen werd pen onderscheidingsteeken uit- gereikt. Hierna ging men naar de kolfbaan, waar de bazar gehouden wordt. Met een paar toe- passelijke woorden knipte de voorzitter nu het lint door dat den toegang tot de bazar versperde. De bazar is verdeeld in 12 stands, waar- in men zoowat van alles kan krijgen. In het midden is een dubbeie stand met honderden artikelen, het een nog mooier dan het ander Het tooneel is in een theetuin herschapen. Verschillende vermakelijkheden zijn aanwe zig, als: electrisch vermaak, billard, golf- spel, sjoelbak, het rad van avontuur, enz., terwif men zich tevens kan tegced doen aan gebakken visch, oliebollen, enz Een en ander is wel waard bezocht te worden. en Kunst Na Arbeid hoopt dat dit bezoek talrijk zal zijn. BROEK OP LANGENIIJK. Donderdagavond trad voor de Chr. Geref. Jongel. Vereen. op ds. J. Drenth met het on- derwerp „Houdt u bij't Woord". Spr. begon met er op te wijzen dat met na me na den grooten oorlog er meer religieuse belangstelling is waar te nemen. Had men gemeend door den oorlog ten volte te zullen verwezenlijkt zien het woord van Nietsche: „God is dood", juist door den oorlog is alles meer op religieuzen baan gebracht. De mensch werd weer meer bezig gehouden met de raadselen des levens, en voeide meer dan ooit een leidsman noodig te hebben. In vele kringen moge men nu nog afkeer hebben van dogma's en van kerkelijk leven, religie als zoodanig schijnt men niet te kun nen missen. Hier staat de jongeling met zijn vragen en moeiten. Zal men in den strijd staande kun nen blijven, dan is noodig zich te houden aan het Woord. Door velen wordt't ontkend, maar dezen zijn niet de gevaarlijksten. Gevaarlijk zijn zij, die zich Christen noemen en toch de Schrift aanranden. Men zegt te gelooven in de Schrift, en verwachten de zaligheid om Christus wil en toch acht men de Schrift van Genesis tot openbaring niet geheel Gods Woord te zijn. En o, men weet het soms zoo verleidelijk voor te stellen. Wel houdt men vast dat Gods Woord in den Bijbel is, maar dat moet er met hulp van de wetenschap uitgehaald. Maar dat is in tegenspraak met de Schrift zelf. Deze dient zich zelf aan als Gods Woord. Heel de Schrift is van God ingegeven. Als wij dus Gods Woord lezen, is het niet een mensch, die tot ons spreekt, maar is het God zelf. God de Heere zelf zegt ons hoe al les geschapen is en dat de mensch naar Gods beela geschapen gevallen is, maar ook, dat God zelve weer een weg der verlossing heeft ontsloten. Houdt U dan bij het Woord, ^ant dan al- leen zijt ge veilig. Men moge dan zeggen, dat ge een Bijbel- geloof hebt of, dat ge een geloof hebt, dat "meer in leer, dan in beleving bestaat; weet dit, wie op de Schrift bouwt, zal niet beschaamd worden. Vergete men alleen niet, dat de Schrift er- varen moet worden. De Schrift leert dat de mensch door de zondeval, dood is in zonden en misdaden, maar dat door Jezus redding uit dien doodstond mogelijk is en dat moet er- varen worden. Zalig wanneer ge in leven en streven, wat de ervaring betreft, u kunt beroepen op Gods Woord. Welnu, houdt U dan bij het Woord; bestu- deer het en laat het altijd de eerste plaats inemen. Onderzoek het biddend met de be- de: ,,Zend Heer Uw licht en waarheid neder". Om half negen werd deze boeiende rede door spr. op de gebruikelijke wijze gesloten De veiling Als de tuinbouwers een paar maanden ge- eden hadden geweten, dat men een zoo strengen winter zou hebben gekregen, als men in de laatste weken heeft kunnen on- dervinden, zonder eenigen twijfel hadden za voorspeld, dat het nu eens een echte Langa- dijker winter zou zijn geworden d.w.z. een winter, waarin voor de stapelgroenten een zeer hoogen prijs zou zijn gemaakt. Dezt voorspelling zou hebben gefaald, zooals de weervoorspellers den laatsten tijd zich ook wel eens hebben vergist. De oudere tuinbou wers, die uit ervaring spreken, stellen echter vast, dat het zoo goed ais een vaststaande regel is geweest, in voorgaande jaren, dat de winterproducten bij streng optreden, des winters zeer hooge prijzen bedongen. Tot heden is die regel intusschen nog niet be- vestigd en in 't bijzonder velen van hen, die kool per snees hebben gekocht, komen be- drogen uit. We spraken verschillende van die bouwers, die zelf niet gunstig hadden ge- teeid, en daarom sne.zenkool hadden ge kocht, die op't oogenblik nog geen cent aan die kool kunnen verdienen, ja zelfs zijn er, die vanwege de „kankerziekte" in hun kool, deze al hebben moeten opruimen en er hun werkkracht om niets hebben moeten voor toe- geven. De winter is in strengheid opnieuw opge- treden en weer leven de bouwers in de hoop, dat het nu toch wel zal moeten komen. Men bouwt die hoop op het feit, dat ook in andere landen strenge koude heerscht of heeft ge- heerscht en dat dus noodwendig spoedig een tijd moet aanbreken, dat de Langedijker sta pelgroenten in groote hoeveelheden zullen worden gevraagd. Waar de voorspellingen tot nu toe niet zijn uitgekomen, zal het goed zijn eenige reserve in acht te nemen voor wat men van de volgende maanden verwacht. te meer moet men daartoe geneigd zijn, als men de prijzen vergelijkt met het vorige jaar, toen we geen strengen winter hadden. Op 31 Januari werd toen de eerste soort roode kool 12.6015.90 betaald, dit jaar op dien dag echter maar 4.408.80. Gele kool gold toen f 7.20—f 9.80; nu f 2.20—4.60. De Deensche witte kool huodt zich nu echter beter.. want op 31 Januari j.l. besteed- de men er f 4.80f 8.10 voor, wat het vorige jaar f3.60f4.30 was. Intusschen kan wor den vastgesteld, dat de tuinders over 't ge heel genomen niet zooveei van hun winter producten maken als verleden jaar. Van ver schillende Boerenleenbanken vernamen we dan ook dat de spaargelden in de maand Januari op verre na niet in die mate zijn ge- deponeerd als dit verleden jaar in die maand het geval was. In dit verband herinneren we nog eens aan het nog steeds niet vplledig afgeloste tuin- derscrediet, verleend door de Boerenleenban ken onder garantie der Provincie. Dit crediet in 1923 verleend, is bij de in deze tuinbouw- Hij zat hee! stil en wachtte. Zij boog zich vertrouwelijk voorover. „Francis Er werd op de deur geklopt. Zij rnaakte een licht gebaar van wanhoop. Juist nu ik al mijn moed bij elkaar hac gerakeld!" riep zij uit, terugvallend in haar stoel. HOOFDSTUK XXVI. Een kleine groep menschen kwam de loge binnen, onder wie Lady Betty, haar broer lord Rupert Br.mner, kapitein Halston en zijn zuster. De conversatie was gedurende de eerste minuten wat gedwongen. Het was moeilijk te spreken over de tragedie van den dag, waar Francis bij was. Lady Betty waagde het hem haar sympathie te betuigen. „Wij hebben alien erg met je te doen", zei de zij. „Ik vermoed dat je vreeselijk teleur gesteld bent". .,Niet dat ik weet" antwoordde Francis „Het was op zijn minst genomen een zeer ongewone race. Ik kan niet heel goed zien, maar men zeide mij, dat Piatt niets kon doen. dan aan het paard hangen, en „Grey Lady" niet zou hebben kunnen doen stilhouden als hij gewild had". „Ongewoon, is een zeer goed woord voor den race", merkte kapitein Halston een beetje koel op. „Een verduiveld onaangeraam ding te winnen met het tweede paard. in het bij- zondfr onder de gsgeven qmstandislKslen, Monica, je liet ons op de vreemdste manier in den steeg bij de paddock. Wij hebben je oveial gezocht" „De almachtige mijnheer Ambrosius legde beslag op mij", verkiaarde zij. „Wat een macht is rijkdom! We zijn alien bang onbe- leefd tegen hem te zijn, omdat hij millionair is. Hij stak den vinger uit en ik kwam zoet aangeloopen om aardbeien te eten, die ik niet verlangde, eenvoudig omdat een kras van zijn pen mij een rijke vrouw zou kunnen maken". „Een onverdragelijke poen!" mopperde Halston, een glas wijn aannemend, dat Eustatius had ingeschonken. „Ik kan niet be- grijpen waarom je zoo beleefd jegens hem bent". „Beste jongeir, zeide Monica op vertrou- welijken toon, „ieder die geld bezit, heeft een buitengewone aantrekking voor mij. Ik verwacht niet dat hij mij een souverein zou geven, indien ik er om vroeg, behaive tegen de waarde ervan. maar de gedachte aileen, dat hij kon gaan zitten en een cheque voo% mij te schrijven voor al mijn schulden en niets armer door zou worden, verleent hem zekere demonische aantrekking Ik tril van opwinding, wanneer hij met mij spreekt. Ik kan zien hoe zijn vette vingers een gouden vulpen grijpenMen kan onmogelijk on- beleefd tegen zoo iemand zijn". „Ik heb een idee, dat ik het den een of an- der«n dag zal zijn", bekende Halston somber,- (.Wordt vervolgd.) J- - --

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5