Maar er ontstonden grieven. Er waren gevallen varj bevoorrecheing. Leden der fa- milie werden bevorderd zonder er recht op ie hebben. en de neiging om net Leger te be- handelen als ten familiezaak. waarop de Booths erfelijke eigendomsrechten hadden, bleef groeien. Welk een omvang de ontevredenheid had verlcregen, werd duidelijk, toen de ziekte van den Generaal een ernstige wending nam en noodloitig scheen te zuilen worden. Indien dit gebeurde, zou het Leger be- dreigd worden met de bestendiging van een bestuursvorm, welke onmogelijk was ge- worden. Indien de Generaal ais hoofd van het Leger stierf, zou hi] evenais zijn vader zijn eigen opvolger benoemen en het was bekend, dat die opvolger een lid zijner familie zou we- zen. waarschijnlijk zijn dochter. Zoodoende zou de Booth-dynastie voor het derde geslacht gevestigd zijn en zouden de hervormingen, waarvan de tijd de noodzake- lijkheid had aangetoond, opbotsen tegen de autocratische macht van eeti monarch, die regeerde bij een soort van goddeiijk recht. Het Leger was vastbesloten, dat dit godde iijk recht-beginsel moest verdwijnen. En ten einde het te vernietigen, moest aan Generaal Booth de macht worden ontnomen om zijn eigen opvolger te benoemen. Met andere woorden: hij moest zijn Gene- raalschap voor zijn dood beeindigen. Van- daar dat de Hooge Raad van de einden der aarde bijeen werd geroepen. Er is veel critiek op uitgeoefend, dat de Hooge Raad dezen donderslag deed komen, terwijl de Generaal op zijn ziekbed lag. Ik geloof niet, dat deze critiek gerecht- vaardigd is. Er rustte een enorme verant- woordelijkheid op hun schouders. De geheele ioekomst der wereldbeweging stond op het spel. Indien zij nu niet handelden, zouden zij nooit kunnen handelen. Aan de autocratic zou een nieuw levenstijdperk worden gege- ven en ontwrichting en chaos zouden het gevoig zijn. Indien er reden is voor critiek/ dan behoort die niet gericht te zijn' tegen den Hoogen Raad, welke zijn onaangename taak met de uiterste kieschheid ten uitvoer bracht maar tegen de raadgevers, die den Generaal om- ringden. Het is duidelijk, dat hij niet in een toestand verkeerde, die hem geschikt deed zijn om in zoo'n dringende aangelegenheid handelend op te treden en dat hij voor zijn gedragslijn afhankelijk was van de raadgevingen van anderen. Het is te betreuren, dat die raadgevingen den vorm aannamen van verzet tegen een handeling, zoo redelijk, zoo gewichtig en zoo indrukwekkend als die, waartoe de Hooge Raad zich genoodzaakt zag. Men heeft den Generaa! gete:'.::nd, pp zij ziekbed voor een familievoorrecht strijdend tegen het zoo goed als eenstemmige oordeel van de hoogste functionarissen in het Leger over de geheele 'wereld. Hij heeft de vernedering ondergaan, dat men hem van zijn ambt heeft ontheven, ter wijl hij het zelf had kunnen neerleggen met alle eer van een beminden Leider, die op een belangrijk punt van bestuursbeleid gezwicht is voor de meening van de overweldigende meerderheid zijner volgelingen. Indien dat geschied was, zou de wereld het uiterst pijnlijke schouwspe! van de vorige week bespaard zijn geb:even en d" Booth dynastie zou zijn heengegaan met die waar- digheid. welke past bij een familie, wier aan de menschheid bewezen diensten den eerbied der wereld afdwingen. Het is oprecht te hopen. dat, nu de zaak zich tot een crisis heeft toegespitst, ze zoo zal worden beeindigd, dat iedere mogelijk- lieid van een herhalen voor immer zal zijn uitgesloten. Ik weet niets af van de juridische zijde der aangelegenheid en het kan wel zijn dat op juridische gronden Generaal Booth's zaak onbetwistbaar is. Maar geen enkele overwinning voor het gerecht kan iets anders dan een ramp zijn voor het Leger. En een dictatorschap, dat zou rusten op een beslissing van het wereldlijk gerecht en niet op de instemming van het Leger, zou een catastrophe zijn voor alle er bij betrokke- nen. ProvinciaaB nieuws HEILOO. Zaterdagavond werd in „De Rustende Ja- ger" de jaarvergadering gehouden van de „Bijvereeniging Heiloo en Omstreken". De voorzitter, mr. A. D. van Regteren Al- tena, opende de druk bezochte vergadering en verheugde zich over de groote opkomst. Na een korte inieiding stelde het bestuur voor om den burgemeester tot eere-voorzit- ter van de vereeniging te 1 loemen, daar hij reeds meerdere malen, o.m. in Den Haag, had bewezen, dat hij onze vereeniging een goed hart toedraagt. (Instemming en appl De voorzitter deelde mede dat het bestuur had besloten om aan de jaarvergadering een klein feestje te verbinden, om net gezellige van de jaarvergadering te bevorderen (appl.) De nctulen en jaarverslag werden onder dank goedgekeurd. Het jaarverslag van den voorzitter adem de *.en geest van voldoening en we teekenden aan dat het aantal werkende leden 59 en die der gewone leden 50 bedraagt. Een woord van dank werd gebracht aan den instucteur, den heer P. de Jager Pr. ea. De heer J. Borst te Alkmaar bracht ver- slag uit namens de kascommissie en stelde voor den penningmeester te ontiasten van zijn beheer over 1928. Aldus besloten. De waarnemende penningmeester bracht verslag uit. De ontvangsten waren f 1017.10 uitgaven f 873.45; saldo f 143.71. De bezittingen der vereeniging werden ge- taxateerd op f 1091.75. Een voorstel om op de bezittingen af te schrijven, werd niet aanvaard. Tot leden van de kascommissie 1929 wer den voorgesteld en benoemd de heeren Blokker. P. Bakker Pr. en J. van Gemeren. Een voorstel tot uitbreiding van het be stuur met 2 leden werd goedgekeurd. Daarna stelde het bestuur voor om een col- lectief abonnement te nemen op „Het Paard". Hierover werd druk gediscuseerd. Ten slotte stelde het bestuur vrtoy om de helft van de daardoor noodige verhooging der contribute voor rekening van de vereeniging te nemen. Dit voorstel werd goedgekeurd, de contribu tie met 5 cent per week verhoogd en een abon nement verplichtend gesteld, doch alleen voor werkende leden. Be3tuursverkiezing, aftredend de heer C Muijs Kz., J. Frans en K. Bakker Hz., de laatste niet herkiesbaar. De aftredende be- stuursleden, de heeren C. Muijs Kz. en J. Frans, werden herkozen en gekozen in plaats van den heer K. Bakker Hz. (niet herkies baar) de heer C. Kramer. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren C. Kuiper en G Spaan. Door dienstplicht bedankte de heer C. Muijs Kz. als penningmeester; in zijn plaats werd ge kozen de heer C. Kramer. Daarna reikte de voorzitter de prijzen uit, die in 1928 waren gewonnen en wel aan de dames E. Kool te Alkmaar, A. Borst te Alk maar, M. Spaan te Koedijk, G. de Jager te Heiloo en de heeren P. Gutter te Heiloo, J Klerk te Schemer, K. Bakker Hz., C. Muijs Kz. en N. Zwart te Heiloo. De, prijzen be- stonden uit medailles. De heer Kuiper vroeg of men gewoon lid ko nworden en evengoed de rijlessen kon vol- gen. Dit bleek niet mogelijk, omdat het regie- ment zulks verbiedt. Echter stelde de heer Borst voor om in bijzondere gevallen een uit- zondering te maken, welke door het bestuur zal worden overwogen. De heer Klerk vroeg het het teneu voor het volgende seizoen is. Over deze vraag ontstond een drukke dis- cussie. De bestuurs'eden K. Muijs en P. Bakker waren geen bewonderaars van de rij- broek voor dames. De instructeur merkte op, dat bij de wedstrijden dat teneu voor dames gewenscht is, vol gens spr. was het een kwes- tie van tijd dat de rijbroek ingeburgerd zou zijn. De voorzitter vroeg of de dames zoo spoe- dig mogelijk zich hierover wi.'den uitspreken en dan met een voorstel bij het bestuur wilden komen, zoo mogelijk kon de alg. vergadering uitspraak doen. De heer Muijs vond deze Kwestie belang rijk en merkte op dat niet alleen de dames, doch ook de ouders hier over zich hierover moeten kunnen uitspreken. Het slot van de discussie was, dat het bestuur deze zaak nog eens zal bekijkcn. Aldus bes'oten. De instructeur stelde voor om een wed- strijd te houden met een zustervereeniging. De deelnemers(sters) kunnen zoo noodig hier logis ekrijgen voor zichzelf en de paarden. Goedgekeurd. De heer Muijs stelde voor om gedurende de winterperiode geen rijlessen te geven, bijv. 2 a 3 maanden, omdat de lossen dan toch slecht bezocht zijn. Na uitvoerige bespreking werd besloten, om, als proef voor een jaar, in December en Januari geen rij'lse te geven. Ook werd besloten om dezen winter min- stens een lezing te houden of een theoretische les. Na behandeling van eenige huishoude- lijke zaken volgde sluiting en begon de feest- avond met dansen. De vorige week leende de heer B. aan een venter zijn handkar, welke nadien verdwenen was. De politie heeft het voertuig in Castricum terug gevonden. In dit verband verzocht de politie ons te waarschuwen voor de rondreizende hande- laren, die per trein aankomen en een kar leenen voor het venten van hunne artikelen. Gewoonte is dat ze hun koopwaar aan den man brengen en zich van de gehuurde of ge- leende kar niets aantrekken en deze ergens laten staan. De politie heeft er veel moeite mee om de eigendommen op te sporen. Volgens de politie zijn de vensters met emaille-artikelen gewoonlijk dh kooplieden, die zich aan dit euvel schuldig maken. Men zij gewaarschuwd om geen handkar- ren aan onbekende personen af te geven. Dinsdagmorgen 8 uur werd voor wijlen mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam en zoon onzer parochie, een plechtige Requim mis opgedragen. Aan het stemmig in rouw- floers gestoken hoofdaltaar werd door pas- toor van Meeuwen, met assistenhe, een rouw- mis gecelebreerd, waarbij honderden parochi- anen tegenwoordig waren. Hierdoor werd het bewijs geleverd hoe be mind de overledene was, want met hem is heengegaan een priester van den ouden stem pel, die hoewel hij tot het purper was verhe- ven, altijd de eenvoud zelve was Zijn hoogbejaarde moeder is hier nog woonachtig, doch kon niet ter kerke komen Zondagavond werd in het Brunogebouw de jaarlijksche Ouderavond gehouden. Zijn deze avonden altijd goed bezet, temeer was dit nu het geval daar het St. Lodewijkpatro- naat zijn eerste lustrum vierde. Alles was in feeststemming. De avond werd geopend door den directeur kapelaan Tr. F. Buuren, die de tot de uiter ste hoeken bezette zaal het welkom toeriep Spr. releveerde wat er in deze 5 jaar is ver richt en betreurde het dat de oprichter, kape laan van Kessel, verhinderd was aanwezig te zijn. Het knapenkoor zong onder leiding van kapelaan van Buuren eenige liederen, waar- na de directeur van de Burg uit Bergen een toespraak hield tot de ouders. Daarna werd door den jeugdbond, be- sfaande uit patronaatsjongens, opgevoerd „Voetbal-Henkie", tooneelspel in 3 bedrij- ven. Het slotwoord werd gesproken door den pastoor der parochie, die dank bracht aa'i alien die hadden meegewerkt om dezen avond te doen slagen. Maandagavond werd in het Brunogebouw een feestvergadering gehouden voor de leden van den R. K. Volksbond en onderafdeelln- gen. Deze keer had men de dames meegeno- men die volop genoten hebben. Het bestuur had een eerste klas humorist sfeengageerd, n.l. de heer Frits Bouwmeester, uit den Haag. Het uitgebreide program werd tot aller gc noegen afgewerkt. STOMPETOREN. De pluimveevereeniging die nu ongeveer een jaar geleden in de Schermer werd opge- richt, hield Vriidag in cafe Renses eene al gemeene vergadering. De voorzitter, do heer C. Jonker, heette dr opgekomen leden en d? pers welkom, en m 't bijzopder den heer Kwaiit van Bergen, die zooveel deed en nog doet voor den bloei der vereeniging. Men kan over het vorige jaar tevreden zijn. In den aanvang telde de vereeniging 23 leden, nu 34; doch de opkomst liet te wenschen over. De notulen en het jaarverslag van den se- cretaris werden goedgekeurd, waarna de penningmeester, de heer W. Ploeger, reke ning en verantwoording deed over 1928. De leden C. Groot Wz., C. Klinkhamer Jr. en Gebr. Kaan gingen de overgelegde stukken na en bevonden alles in orde. Aan penning meester en commissie werd dank gezegd. De toestand der leas bleek gunstig te zijn; in verband hiermede werd met algemeene stemmen een voorstel van het bestuur aange- nomen, om 10 aandeelen, die renteloos wa ren voorgeschoten, uit te lotenhet waren de nummers 26911519212326 33 en 34. Ondertusschen deelde de heer Kwant iets mede over de pluimveevereeniging te Bergen, vooral wat de voedering betreft. Daarna werd gesproken over het leveren van voeder aan de leden en het ophalen der eie - ren. Het bestuur meende, dat het aanbeve- ling verdient, wanneer dit door een persoon wordt ,gedaan. Na eenige bespreking werd goedgevonden, dat het bestuur hiertoe de noodige stappen zal doen. Als lid van het bestuur werd met zoo goed als algemeene stemmen herkozen de heer W Ploeger. Het volgende punt der agenda was: toe- treding tot dep Groot-Noordhollandschen Bond. Eer hieromtrent een besluit werd ge- nomen, verzocht de heer Kwant het woord en deelde het voornaamste mede van hetgeen was besnroken en besloten in de vergadering die 29 December j.l. in het Gulden Vlies te Alkmaar is gehouden. Om verschillende re- denen adviseerde hij het bestuur en den leden, een afwaehtende houding aan te nemen. Al- zoo werd besloten. Ten einde het bezoek der leden te bevorde ren, werden verloot een drinkemmer en een kuikenvoerhak; de eerste werd o-ewonnen door P. Wit, de tweede door C. H. Weeshoff. Bij de rondvraag kwamen nog enkele din- gen van ondergeschikt belang ter sprake, waarna de voorzitter de vergadering sloot met een woord van dank aan de leden, den heer Kwant en de pers, en met den wensch, dat het ledental zich meer en meer zal uitbrei- den. NO0RD-SCHARWOUDE. Societeit „Vriendenkring" In de jaarvergadering van deze societed werd als bestuurslid herkozen de heer G Langendijk. De rekening van den penning meester werd goedgekeurd. Besloten werd om op 16 Maart a.s. een feestavond te houden met eigen krachten. De Tooneelwedstrija. Ons werd medegedeeld, dat de zaal voor den laatsten avond van den tooneelwedstrija van „Het Kleine ToonCel" a.s. Zondag, ge- heel uitverkocht is. Verscheidene personen moesten teleurgesteld worden. Op dezen avond zal de prijsuitreiking plaats vinden. OOSTHUIZEN. Aan de landbouwhoogeschool te Wage- ningen is geslaagd voor het landmeters- examen koloniale richting de heer R. Roelof. geboren alhier (met lot".') SCHERMERHORN. De heer D. Luijt opende Zaterdagavond zijn nieuwe manufacturenzaak in het pand, waar eertijds de firma AckmannLienesch een manufacturenzaak uitoefende. In het pand zijn groote spiegelruiten aangebracht, terwijl de uitstalkasten aanmerkelijk zijn vergroot. Tevens heeft de heer Luijt zijn branche aanmerkelijk uitgebreid en is eenc ruime keuze van alle artikelen voorradig Wij wenschen den heer Luijt, die begrepen heeft met zijn tijd te moeten meegaan, goed succes in zijn nieuwe ondememing. OUDKARSPEL. Zondagavond werd door de tooneelvereeni- ging „Falkland" uit Heiloo in de zaal van den heer K. de Hart alhier een uitvoering ge geven. Opgevoerd werd het tooneelspel „Spo ken" van den Noorschen schrijver H. Ibsen Jammer dat er voor deze uitvoering niet meer belangstelling bestond, hetgeen we wel eanigszins toeschrijven aan de bazar te Zuidscharwoude. Degenen die verzuimd heb ben deze uitvoering bij te wonen, hebben zeer zeker iets moois gemist, want „Spoken'' is een tooneelspel, dat ons leert dat men in het leven op allerlei dingen moet letten en hoe men door eigen losbandig leven voor het nageslacht een vloek kan zijn. Niettegen staande het weinige publiek heeft de vereeni ging veel succes gehad. Het stuk werd heel goed en vlot gespeeld en viel zeer in den smaak bij het publiek. Wij roepen Falk land dan ook geen vaarwel maar een tot weerziens toe. Bij den cafehouder S. de Goede had een biljartwedstrijd plaats tusschen een club uit Sehermerhorn en uit Ursem. Ursem behaalde thans 2112 punten tegen Sehermerhorn 2065. In Sehermerhorn was Ursem 37 punten achter. De centrale verwarming is thans in de nieuwe R. K. School gereed gekomen en In werking gesteld, zoodat niettegenstaande de vorst aanhoudt, de stucadoor met zijn werk kan beginnen en de school vermoedelijk met 1 Mei a.s. in gebruik zal kunnen worden ge- nomen. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat bij voldoende deelname door de afdeeling Witte Kruis Ursem een moedercursus zal worden gehouden. CASTRICUM. Gemeente-administratie Naar ons wordt medegedeeld is als no. 1 op de aanbeveling geplaatst voor de benoe- ming van secretaris en gemeente-ontvanger der gemeente Bennebroek de heer C. Breg- man. le ambtenaar ter secretarie alhier, De heer Bregman, die ongeveer 10 jaar als zoo- danig hier werkzaam is, maakt dus een heele mooie kans voor promotie. Uitvoering Patronaat. Zondag werd de laatste opvoering gegeven van „De Geleerde Nazel" door de tooneelclub van het Patronaat. De zaal was odk ditmaal, nu iegen entree- prijzen werd gespeeld, zeer goed bezet. leder volgde de verhandelingen op het too- neel met stijgende belangstelling. Dat was geen wonder want steeds meer leefde de jonge tooneelisLn zich in hun rol in. Er werd dan ook zeer verdienstelijk werk geleverd. De club mag met voldoening op haar avon den terug zien. Leenitig tiood nagelaten beirekktn- gen Prins der Nedetianden. De tooneelvereeniging „Ons Vermaak" gaf gisterenavond in de zaal van „Pe Rustende Jager" een uitvoering voor de leening van de nood der nagelaten betrekkingen van de „Prins der Nederlanden". De zaal n de Rustende Jager was te klein om alle bezce- kers te kunnen bevatten. Ruim 250 personen waren aanwezig. Het spel „De Jonge Profes sor" viel ook zeer in den smaak, dank zij de goede krachten van „Ons Vermaak". Een prettig bal besloot dit samenzijn. WLRMENHUIZEN. Vrijdagnamiddag omstreeks 2 uur arri- veerde de burgemeester, de heer H. Nolet en zijne echtgenoote van hunne huwelijksreis in deze gemeente. Ter huldiging werd eerst naar Krabbendam gereden, waar uit alle wo- ningen de vaderlandsche driekleur hing. Op spontane wijze werd het geachte echt- paar in de school gehuldigd. Hierbij waren bijna alle notahelen van Krabbendam aan wezig, o. a. het hoofd der school en zijne vrouw, mevr. ds. v. d. Marel (ds. v. d. Marel was wegens ziekte verhinderd), het schoolbe- stuur en vele ingezetenen. Op hartelijke wijze werd het jonge paar door het hoofd der school toegesproken, eveneens ook door den voorzitter van het schoolbestuur. De kinde- ren zongen eenige liederen en hielden een voordracht. Hierna werd thee geschonken en werd alien eenige bruidssuiker gepresenteerd. De burgemeester dankte voor deze hartelijke ontvangst, waarop gelegendheid tot felicita- tie volgde. Ongeveer 3 uur arriveerde het bruidspaar te Warmenhuizen. Uit de meeste woningen wapperde de driekleur. De burge meester en zijne echtgenoote werden opge- wacht in het Patronaatsgebouw, dat aardig versierd was. Bij het binnentrecien van het echtpaar werd door het muziekkorps Soli Deo het „Lang zuilen ze leven" gespeeld met nog eenige andere nummers. Vervolgens werd hulde gebracht door de kinderen van de ver schillende klassen der R. K. jongens- en meis- jesschool onder leiding van het hoofd der school, den heer Koot. Door een jongeheer K Pronk Pzn. werd een korte wensch uitgespro- ken, waarbij door Marietje Dekker Cd. een prachtig bloemstuk aan de bruid overhan- digd overhandigd werd. De heer Koot hield namens het sdioolpersoneel en de kinderen een toesoraak en sprak den wensch uit, dat Gods zegen over den burgemeester en echtge noote rijkelijk mocht nederdalen. Nadat nog een paar liedjes waren gezo* gen en het muziekkorps nog een paar num mers gespeeld had, dankte de burgemeester voor deze aangename ontvangst. Des avonds was in het Patronaat een feest avond in verband met het voltrokken huwe lijk, welke voor een ieder toegankelijk was. Bij het binnentreden van het bruidspaar gingen alien staan als achting voor het Hoofd der gemeente. Deze avond werd geopend door den pastoor dezer parochie met een hartelijke toespraak en felicitatie aan het bruidspaar Vervolgens werden toespraken gehouden door de heeren W. Dekker, voorzitter van de L. T. B.; J. van Baar Sr., voorzitter van den R. K. Volksbond; mej. B. Quant, als voorzit ster van de Maria-vereeniging, de heeren Koot, voorzitter van de Ontwikkeling Club en Sernee, voorzitter van de St. Jozefsgez. vereeniging. De burgemeester bedankte hartelijk alle sprekers voor hun felicitatie en goede wen schen, alsmede de zangvereeniging en't mu ziekkorps voor het goede dat wat hedenavond was ter hoore gebracht. Het muziekkorps gaf nog een nummer waarna deze gezellige, goed bezochte feest avond was geeindigd. Veilingoverzicht. De laatste dagen van de verloopen week zijn voor den afzet van onze wintergroenten aan de veiling t§ Warmenhuizen gunstiger geweest dan de eerste dagen van die week De vraag naar groenten was Maandag 28 Jan. zeer gering. Het gevoig daarvan was dat er weinig aangeboden werd. De siechte weg van Woensdag daaropvolgende was de oorzaak van het feit, dat de landbouwers er weinig voor gevoelden te verkoopen. Tengevolge van het dichte water zijn de landbouwers genoodzaakt, hun partijen groenten per as te vervoeren. Maandags is geen le kwaliteit roode kool verkocht. De vraag naar 2e kwaliteit was gering. Ge!e kool is bijna niet verkocht Deensche Witte kool is Maandag in't geheel niet verkocht. In tegenstelling met den handel in de kool- soorten. was de handel in uiensoorten en peen merxbaar levendig. Voor peen besteedde men van f 5.30—/ 5.50 per 100 K G. De marktbezoekers mochten Dinsdag een opleving van dei» handel in de diverse kool- soorten constateeren. Deze opleving was ech ter nog niet van dien aard, dat een directe prijsvehooging plaats had. De goede kwali teit roode kool bracht Dinsdag 29 Jan. van 3.609.10; ongeveer dezeifde prijs als die van Zaterdag 26 Jan. j.l. De prijzen van gele kool bleven dien dag hetzelfde. Kleine Deensche witte kool is niet verkocht. Voor groote Deensche witte kool gaf men ten laagste f 4.70. De prijzen van de peen lie- pen een paar dubbeltjes omlaag. Woensdag is tengevolge van den slechten of gladden weg, zooals reeds boven is ver- meld, weinig verkocht. Donderdag werd een begin gemaakt met een directe verhooging der prijzen van roode en Deensche witte kool en uien Voor de kleine roode kool (le kwaliteit) gaven de kooplieden een kleine gulden meer, dan voor die soort kool op Dinsdag daatvoor. De animo voor Gele kool was echter niet groot De groote Deensche witte kool bracht op van 4.90 —f 5.10, dus aanmerkelijk meer dan voorheen. Kleine Deensche witte kool is niet veel verkocht. Met genoegen zagen wij de prijzen van de uien oploopen tot f 13 60 per 100 KG. tegen 12.90 op den eersten dag dier week Vrljdag was het ongeveer hetzelfde ale de dag daarvoor. Er is toen veel veriiandeld. De groote rocde en Deensche witte kool lie- pen beiden eenige dubbeltjes omhoog, echter niet veei. De peen werd verkocht voor 4.50 tot f 5.20. De dag hierop volgende zijn te Warmen huizen liinke prijzen gemaakt. Zaterdag 2 Februari besteedde men voor roode n.l. groote, van 4f 6.50 per 100 K G. De kleine roode onderging eene stijging van f 0.40 sinds deft vorigen dag De gele kool mocht de roode in de prijsstijging niet vol- gen. De prijzen van Deensche witte kool bleven ook stabiel. De handel was in deze soort echter vlug, doch prijsstijging volgde niet. De bieten werden gemijnd voor f 2.20 tot 4.20 per 100 K G. De aanvoer bedroeg van 28 Jan tot 2 Febr. j.l. 402400 KG roode kool; 71000 KG. gele kool; 270875 K G. Deensche witte kool; 29/00 K.G. uien; 16350 KG peen; 700 K.G. aardappelen; 1200 K.G bieten. HEEMSKERK. De t.b.c. bestrijding die voorheen door di Beverwijksche afd. van het Witte Kruis in onze plaats geschiedde wordt nu ter hand gencmen door het Wit Gele Kruis en onze Witte Kruis-afdeeling. Een daarvoor benoemd comite staat onder presidum van den heer H. I. M. Bergfeld. De financien loopen over het Wit Gele Kruis omreden voor elke gemeente een ver eeniging voor subsidie in aanmerking kan komen. Loop der bevolbing 1928. Per 31 Dec. 1927 bestond de bevolking uit 2179 m. en 2108 vr., samen 4287 zielen. lngekomen 80 m en 121 vr., te zamen 201. Geboren 56 m. en 66 vr., samen 122. Totaal 2315 m. en 2295 vr., samen 4610. Vertrokken 113 tn., 138 vr., samen 251. Overleden 15 m. en 13 vr., samen 28. Totaal 2187 m., 2144 vr., samen 4331. Zoodat het aantal inwoners per 31 Dec. 1928 bedroeg 4331, derhalve eene vermeerde- ring van 44 personen. BEVERWIJK. Voorveding bloembollert. Voor de tweede voorveiling van de bloem- bollenveiling B.verwijk zijn reeds 1300 num mers opgegeven w.o. zeer groote getallen Irissen en tulpen uit de beste handelssoor- ten. Voorts zuilen diverse zeldzame artikelen per K.G. of per H.L. geveild worden. O m. zuilen aangeboden worden 4 millioen Iris Imperator, 13d millioen tulpen en 100.000 Ixia's, enz. DIRKSHORN. Zondag werd in het lokaal van den heel D. Swager een uitvoering gegeven door de gymnastiekvereeniging „U. d. I." alhier, on der leiding van den heer S. Keesman. Geopend werd met de altijd sierlijke knots- oefeningen der dames, gevolgd door een flinke prestaue van heeren aan de brug Voorts wisselden toestelturnen van meis- jes en stokoefeningen van jongens af met aardige gymnastische rijen van meisjes Zeifs de kleintjes verweerden zich dapper aan de toestellen. Het slotnummer, rhytmische dans door dames in fraai costuum. viel zoo in den smaak, dat het op aanhoudend applaus moest worden herhaald. Na de thans volgende pauze werd opge voerd en koddig tooneelstukie: Dolle Dries", dat de lachspieren van het vrij talrijk publiek zeer in beweging bracht. Zaterdag circa 12 uur liep in den Voor- polder alhier van een vrachtauto, geladen met kool. een achterwiel. dat op het ijs te- recht kwam. Midden op den weg strandde de auto, waardoor het verkeer voor vierwie- lige rijhiigen gestremd werd Daar de bestuurder het blijkbaar wilde redden buiten de hulp van een vakman te Dirkshorn, heeft men gemarteld tot ruim 4 uur. alvorens de wagen weer kon rijden. Dat menig voerman en bestuu der door een en'ander werd gedupeerd. spreekt van- zelf. De Schager bus oa kon den dienst over Dirkshorn niet maken. WESTWQUD. In de woning van den heer S. alhier is brand uitgebroken. Gelukkig wist men nog tijdig het vuur te blusschen. TEXEL (Oosterend). De aangekondigde vergadering van de Pluimveeteelt „Eensgezindheid" werd Zater dag gehouden in „Het Wapen van Amster dam". Twee leden van het bestuur, de heeren S. R. Keijser en M. Koorn, waren aanwezig en een 20-ial belangstellende pluimveehouders had den koude en gladheid getrotseerd om de ve gadering te vormen. De voorzitter, de heer Keijser, was over de opkomst dan ook wel tevreden en heette bij de opening alien hartelijk welkom. Hij sprak den wensch uit, dat ieder heden wat zou mee- nemen. Spreker wenschte in het bij zonder het een en ander mede te deelen over de bedrijfs- rassen vocr de Texelsche pluimveeteelt en gaf een overzicht over de wording van de vereeni- gingen op dit gebied In de mobilisatie waren het de land- en tuinbouwvereenigingen, die de aandacht vroegen, doch het bestuur kwam in de verdrukkin^ en het plrn'mveeleven laaide op en het aan -kippen vermeerderde zeer sterk. Evenwe'. I de men meer op de kwan- titeit dan op de kwaliteit en zoo werd de pluimveestapel wel vermeerderd, maar met verbeterd. Doordat er veel meer eieren kwa men, moesten er veilingen gehouden worden, en het kwijnende tuinbonwbedrijf wist deze veilino'en aan zich te ver'n'nden I ater spat- ten deze ver-eenigingen. ook op Texel uiteen. Andere stemmen gingen op en men legde zich er weldra op toe voor verbetenng van het pluimvee te zorgen. Men zag, dat de veiling niet het voornaamste is, maar dat men moest hebben goede foktoomen, waardoor de pro- ductie beter tot haar recht zou komen en het bedrijf meer loonend zou worden. En die fok toomen moesten onder controle staan, eieren- staten moesten aangelegd en bijgehouden worden, en fokmateriaal, dat geen voldoend aantal eieren gaf, moest uogeruimd worden Een hen, die in een halfiaar 150 eieren geeft, kan men houden, doch minder mag het oot niet zijn. De lripoenhouder en de tokker be- hooren zooveel mogelijk samen te werken, dus steeds laten broeden van gecontroleerde

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6