i'J Herk en seRooS Tijdschriften Bmsieniand dieren Men moet zich niet teveel richten naar de theorie, rnaar naar de practijk. En dan zal het blijken, dat men wel de rassen zal kunnen beoordeelen, maar dat niet alle kipnen de erfeliike eigenschappen van de moeders neb- ben Door selectie kan de productie opge- voerd worden; zoo had spreker hierdoor weten te bereiken, dat hij van een soort, die eerst eieren gaf van 53 gram, deze latei eieren legde van 67 gram bij een gemiddelde productie van 240 eieren per jaar. Nadat soreker nog duideliik in het licht had gesteld, dat de concurrentie in Duitsch- land en vooral in Denemarken zeer groot zal worden, en verschillende wenken had gege- ven, om deze het hoofd te bieden, werden eeni- ge vragen beantwoord, waarna ges'oten werd met dank voor de belangstelling. Enkele nieuwe leden konden geboekt worden. HOORN. Een drietal schaatsenrijders waagden zich op het Hocrnsche Hop te ver op het zeeijs en zakten er door. Een tweetal wist zich zelf te helpende derde werd met zeer veel moeite gered. BOVENKARSPEL De heer Meissen, ambtenaar ter secretarie alhier. is in gelijke betrekking benoemd te Naaldwijk. BROEK OP LANGENDIJK. Toen schipper v. d. Heerik Maandag- middag met zijn vrachtauto bij den overweg wilde keeren, re:d hij tegen de aldaar staan- de lantaarnpaal, welke geheel .afknapte. IJSSPORT. I jsfeest aan den Omval. Gisteravond werd aan den Omval een ijs- feest georganiseerd. Het eerste nummer was een gecostumeerde wedstrijd. Hiervoor was tamelijk veel animo en er waren mooie costu mes aanwezig. Aan het publiek werden stem- biljetten uitgereikt, zoodat het de jury uit- maakte. De eerste prijswinnaar was A. Bol als oud vrouwtje, 2e pr. C. Kloosterboer als kabouter, 3e pr. J. Smit als Indiaan, 4e pr. A. Kluft als sneeuwpop en 5e pr. A. Smit als dubbet- dooier. Hieraa werd hardprikken gehouden in kui- pen op ci-vormige loopers. Oo kdit was een succesnummer. Dikwijls klonk een daverend gelach, wanneer de deelnemer in 't rond tol- de, of uit de kuip buitelde. De uitslag was J. Govers le, B. Kuiper 2e en J. Meester 3e pr. De prijsuitreiking had plaats in het cafe van Boersen, waar het verdere deel van den avchd zeer gezellig verliep. Kampioenschap van West-Fries.]and Voor beroepsrijders kortebaan. Op de banen van de IJsclub te Enkhuizen werd gister het kamoioenschap van Wesf- Friesland voor beroepsrijders op de korte baan verreden. Er waren 40 deelnemers. De uitslag luidt: 1. J. .Titte, St. Johan- nesga, 2. J. de Dood. Landsmeer, 3. J. Jitte, Rottum, 4. D. Tel, Zaandam, 5. Jaarsma, Utrecht. Om den Reunisten beker. Te Groningen zijn gister onder studenten •n oud-studenten van Nederlandsche Univer- liteiten hard'ijderijen gehouden om den Reu- nistenbeVer. De uitslagen waren als volgt: 500 M. 1. C. P. Teenstra te Groningen in 57 sec.;-2. R. Rikken te Groninven 59 1/5 sec.; 3. L. T. Tjalma te Utrecht 59 4/5 sec. 1500 M.'l. L. Diikstra te Groningen in 2 min. 57 2'5 sec.; 2. J. Q. Holleman te Leiden 3 min. 6 4/5 sec.; 3. P. Tuininga te Delft 3 min. 7 sec. 5000 M. 1. L. Dijkstra, 10 m;n. 30 3/5 sec.; 2 J. Q. Holleman, 11 min. 19 1/5 sec.; 3. C. P. Teenstra. 12. min. 5 2/5 sec. De heer L. Diikstra, die dus op twee der afstanden overwinnaar werd, won den Reu- nistenbeker. Schconrijden te Purmerend De uitslagen van de Zondag op de banen van de I Jsclub „Purmerstein" te Purmerend gehouden schoonriiderij voor dames was als volgt: 1. mej. M. Boov; 2. mej. J. Duizend- stra; 3. mevr. J. Klerk te Oosthuizen en 4 mej. Koelemay te Wiide Wormer. Uitslagen schoonrijderij voor heeren: 1. C. Roskam; 2. T. Vergav; 3. P. Jongens; 4 D. Akkerman (Beemster). Schoonriiderij voor paren; 1. mej. M. Booy met P. Tougens; 2. mej. J. Duizendstra met J. Vergay; mej. T. Booy met M. Provily Schoonrijden te Zwotle. Aan de gistermiddag op de banen van de „lTsclub Zwoile" gehouden wedstrijden in 't schoonrijden voor dames en paren (amateurs) werd door de beste rijdsters en riiders deelge- notnen, zoodat de jurv voor een uiterst moei- lij^e taak kwam te staan. De baan bevond zich in vrij goede conditio, alleen een scherpe Oostenwind werkte bij den aan vane iets belemmerend. De uitslagen zijn als volgt: Dames: 1. mej. J J. van Wijngaarden Utrecht; 2. mevr. Kraak—-Kroon, Amster dam; 3. mevr. DuisburgCrocswijk. Den Haag; 4. mevr. I. EsserDe Leeuw, Zwoile Paren: 1. mej. J. J. van Wijngaarden fUtrecht) en G. P. van Balen (Oudenrijn); me«r. I. Esser—De 1 peuw en C. F Fss?" (Zwoile); 3. mej. J. de Zwaan en H G Hoot- sen (Almelo); 4. mevr. KraakKroon en lac. de Wa?i fAmHcdanP5. mei H van Wijngaarden (Utrecht) en F. G. van Balen fOudenrijn). UIT DE OMGEVING. Kinderwedstriiden te Nieuwe-Niedorp. Gistermiddao- werden er voor de schoolkin- deren wedstrijden gehouden op het ijs Met het hardrijden met hindernissen werd de le priis gewomen door Grietie Hittema, de 2-. prijs door Kees Helder en de 3e door Aafje He'der. Met het ringsteken werden de prijzen be- haald door: le prijs C. van Zoonen, 2e pr Jannetie Mulder, 3e pr. Cor Boontjes en de 4e pr. door Wiesie de Wit Ad. Hardrijden te Warmenhuizen. GKter werd te Warmenhuizen een wed- /trijd georganiseerd in hardrijden op schaat- sen vom mannelii'-e nersonen van alle leef- tijden. Het aantal deelnemers was 14. De uit- slag was: 1. W WieriBg, 3. J. F». ©ft Jb Gntlre? Jz- Het ijs en de weersgesteldheid waren uit- stekend, zoodat ook talrijke toeschouwers aanwezig waren. Hardrijden te Ursem. Zondagmiddag circa 2 uur hadden de ijs- wedstrijden uitgeschreven door de IJsclub Ursem plaats op de ringvaart achter het cafe van den heer S. de Goede. Er was hardrijden op schaatsen, waarvoor zich slechts 8 deel nemers hadden opgegeven. Afstand 800 M.le pr. F. v. d. Kooy, 2e pr. Andreas Groot en 3e pr. D. Blom. Voor hardprikken was veel meer belangstel ling. Er waren n.l. 18 deelnemers voor man- nen en 16 voor vrouwen. Van de mannen kreeg de le pr. G. Spren- keling, de 2e pr. G. Jonker en de 3e D Bom Van de vrouwen: le pr. Bregje Wildeboer, 2e J. Wildeboer—Pranger en 3e Neeltje van Diepen. Het mooie van dezen wedstrijd was, dat er tevens voor de armen werd gereden, waar voor het Algemeen Burgerlijk Armbestuur een bedrag van circa 100 beschikbaar had gesteld. Verschillende personen gaven zich op als lid van de ijsclub, zoodat het ledental weder geklommen is tot 70. Brock op Langendijk Onder begunstiging van het mooie weer en een pracht ijsbaan werden Maandagmid- dag j.l. door de ijsclub „Wintervermaak" wedstrijden in het vatrollen voor jongens en bairijden voor meisjes gehouden. Uitslag vatrollen: le prijs Jn. Madderom; 2e prijs C. Strijbis; 3e prijs J. de Jong. Uitslag bairijden: le prijs G. Balder Jbd 2e prijs M. Kostelijk Jbz. 3e prijs P. Wage- naar Jb. Aantal deelnemers(sters) 62. voertuig tot stilstand te brengen. Zoodat ook hier de kool beschadigd werd. Dit laatste gebeurde bij de autogarage. IJiBUHKHTKl. Dichtgevroren. De Jaagvaart van Mcnnikendam naar Amsterdam, is dichtgevroren. Drijfijs op de Waal. De ijsschbllen in de Waal zijn sinds Zon dag sterk in grootte en dikte toegenomen, zoodat vanuit Tiel de verbir.ding met de over- zijde door het veei zeer bezwaarlijk is. Eeni- ge Rijnschepen liggen voor de stad op stroom; zij kunnen de vluchthaven, waar slechts 1.80 M. water staat, niet binnenloo- pen. De stoomvaartdiensten op Nijmegen en Rotterdam zijn gestaakt. De Waal heeft voor Nijmegen veel licht driifijs dat de scheepvaart zeer bemoeilijkt Het op Maandag zeer drukke verkeer met de Betuwe werd doc een enkele motorpont on- derhouden. Twinti? s'eepbooten liggen in af- wachting voor de Waal om in de havens te worden geborgen. Een Rijnaak is in de bocht boven de stad aan den grond geloopen; het is nog niet ge- lukt dit schip binnen te brengen. Vrachtdiensten uitgevallen. In verband met do zware vorst liggen de vrachtdiensten op de Lek grootendeels stil Er wordt absoluut niet meer gevaren op de diensten naar Kleef, Zwol e en Leerdam, Rcosendaal, Eindhoven en Bergen op Zoom. Gisteravond zeu nog een boot naar Am sterdam varen over Vreeswijk, omdat de vaart naar Goud'. geheel en al gestremd is. Naar Den Bosch, Tiel, Deventer en Zutphen wordt nog gevaren. De dienst van Fop Smit op de Noord en de Merwede heeft nog geen hinder van het ijs ondervonden. De dienst DeventerAmsterdam gestaakt. De stoombootdiensten van Deventer op Amsterdam zijn g^taakt. De vaart op den Rijn gestaakt. De' Rotterdamsche correspondent van het Hbi. meldt: Van Straatsburg tot Rotterdam ligt de Rijnvaart thans volkomen stil. Hoewel nabij Rotterdam de vaart op de rivier nog geen moeilijkheden ondervindt, vertrekken er geen schepen meer, daar zij toch de plaats van bestemming niet meer kunnen bereiken. Ook van d. Ruhr vam geen schepen meer naar Rotterdam. Overal in het Rijngebied heerscht strenge vorst. Hc°wel de schepen zooveel mo- eeliik de winterhavens zoeken te bereiken, toeven er in Duitsch'and nog veel vaartuigen op de rivier. Vooral i.. het gebergte bij Bin- gen zijn vee1 schepen door de vorst over- vallen. Zonder gevaar is het 'ot van deze schepen niet, daar zii tengevolge van den iisgang licht scnade kunnen oploopen. Te Rotterdam worden de honderden Riinschepen, die steeds bij de Steennlaat liggen, naar de Waa1 haven gesleept. Het transport van erts en kolen ligt volkomen stil. De uitvoer van kolen kan voorloopig gaande gehouden wor den, door levering uit de voorraden, die de Steenkolenhandelsvereeniging te Rotterdam heeft opgeslagen. Zondag is er veel erts uit zee aangevoerd. Ten gevo^ge daarvan was er gistermorgen groote vraag naar scheepsruimte. De scheepshuren voor Rijnschepen, die op condi- tie liggen of varende gehuurd worden, liepen op van 2K cent tot 6 cent per ton en per dag. De 'eege scheepsruimte is op het oogenblik te Rotterdam vrij beperkt. De stagnatie. die het transport door de vorst ondervindt, veroorzaakt in de Rijnvaart veel bedrijfsschade. AMELAND GEiSOLEERD. Reeds zijn vier dagen verstreken en nog is Ameland gei'soleerd. Niemand heeft in aien tijd gelegenheid gehad om van of naar het eiland te gaan. Zooals de toestand thans is, kan van het varen der postboot de eerste dagen nog geen sprake zijn, daar zij gehee1 in het iis zit. De Wadden zijn thans een groote kruiende ijsmassa. Het Amelandergat zit momenteei vol ijs. NOORD-SCHARWOtDE. Het verkeer om en bij de veiling. Door de strenge vorst is het weer moeilij- ker per vaartuig de veiling te bereiken. Het verkeer per wagen en per auto neemt dan ook toe. Op het spoorterrein is het een groote drukte. Maandagmiddag kwam een koolwl^en in aanraking met een goederentrein. Hoewel er geen persoonlijke ongelukken voorkwamen, ondervond de kool wel schade. Op denzelfden tijd ongeveer geratkte een paard, dat voor een v/agen met kool gespan- nen was, op hoi. De bestuurder wist zijn Het populair wetenschappelijk weekblad Licht uitgave W. de Haan te Utrecht brengt een interessante bijdrage van C. V. Thymann over vliegen en vliegtechniek. M. Buhl heeft in deze atlevering het slot van zijn ge'illustreerde beschouwing over Koningin Elisabeth van Engeland geschreven en Chr. A. C. Nell vertelt veel wetenswaardigs over Nederlandsche speekwoorden en volksmee- ningen over het weer. Dat het communisme niet iets van den laatsten tijd is, wordt door Arthur Christensen aangetcond, die een ar- tikel over een communistische beweging van 1400 jaar geleden heeft geschreven. Van Z. vertelt in dit nummer etnige bij- zonderheden over den achttiende eeuwschen kinder van de bekende kinderrijmpj;; Hiero- nymus van Alphen. Panorama heeft op de frontpagina een fraai portret van Joost van den Vondel, viens sterfdag op 5 Februari reeds 250 jaar achter ons ligt. Het blad bevat tevens een ar- tikel over zijn leven en werk. Bij fraaie fo- to's wordt verteld over de negerinnen van Oost-Afrika en een artikel van Ed. Verkade, door mooie portntten verlucht is gewijd aan den thans overleden grootmeester der Hol- landsche tooneelspelkunst Dr. Willem Roy- aards. Carla behandelt het onderwerp „Film sterren als manequins" en bij de foto's van actueel nieuws treffen we kieken aan van- de feesten te Doom, van den dezer dagen ge'fn- stalleerden Radio-raad, van Joh. Been, die op 8 Februari 70 jaar wordt, van den auto- wedstrijd naar Monte Carlo, van een archi tect van een wolkenkrabber en van spoor- wegtunnels. In den tekst treffen wij o.a. een bijdrage aan van G. K. Chesterton, getiteld „De lichtstraal der veryvondering", bene- vens'een geillustreerd artikel van Olin Dow- nes over „Wahrheit unt Dichtung inzake den oorsprong van Carmen's muziek." neel naar aanleiding van „Zeemansvrouwen" (met een zestal kieken van dit stuk). Een ar tikel van F. L. over Hubert la Roche (t)- Be- spreking en foto's van Voorstad, de Tweedc- Kans, De Zilveren Doos, Zoutelande, Jul- frouw Kerkmuis. Een artikel van Lily Crom- j Abel, beiden in 1829 gestorven. melin over Cor c. d. Lugt Melsert no. 1 van de serie Onze Tooneeldirecteuren, dat alles maakt het nummer zeer interessant met een mooie belofte voor de toekomst. waardoor de interferentie van lichtstralen werd aangetoond, zijn overleden. In Decem ber valt de sterfdag van den Franschmao Lamarck, den voorlooper van Darwin, it April die van den Noorschen wiskundigr Op den Uitkijk het halfmaandelijksch tijdschrift voor het Christelijk gezin, een uit gave van Gebrs. Zomer en Keuning's Uit- geversmij. te Wageningen opent haar eerste nummer van deze maand met een bijdrage van prof. dr. Van Veldhuizen over: Ons da- gelijksch brood. Bij mooie illustraties vertelt W. A. Mamelinck iets over Het Vaticaan, dr. T. J. Boks schrijft over Tijdrekening en iets Kalender, waarop volgt een verhaal van ds. Velders, getiteld: Van een joodschen jongen Van mevr. E. Barkvan Marie is een met enkele afbeeldingen voorzien verhaal over de legende van de Loetoeng Kataroeng opgeno- men. Hierna volgen de overzichten van het belangrijkste wat binnen en buiten onze gren- zen gebeurde, waarop van J. Muiderman een en ander verhaalt uit oud-Mexico en wel van Quetzalcoath, den god der winden. Met het zevende vervolg van Bruno de Meeder's: Voor ijzeren deuren wordt deze goed-verzorg- de aflevering besloten. De Hollaxdsche Revue geredigeerd door Johan Koning bevat een uitvoerig en met vele foto's der deelnemers geillustreerd ar tikel over het „Pan Pacific Science Congres" te Batavia, waar Nederland door zijn beste wetenschappelijke werkers vertegenwoor- digd zal zijn. A. Hallema schrijit, met be trekking tot de Unie van Utrecht, over de geschiedenis van drie en een halve eeuw ge- Lden. A. den Hertog schrijft tooneelnotities en bespreekt drie stukken, waarvan het beste het minste publiek trekt. Lessing's leven en werken werden door B. van Eysselsteyn be- handeld, Arthur van Schendel vertelt Flo- rentijnsche verhalen en J. C. Boon geeft een geschiedkundig overzicht van den wereldoor- log „De Dolksteek in den rug". ,,Z:jn we bij- geloovig of niet?", vraagt D. Banduin en Henri van Wermeskerken vertelt ons wat de R.A.I. bew:es. Enkele redactioneele bijdragen een revue der tijdschriften en een boekenta- fel vullen het tijdschrift verder op o.iderhou- dende wijze aan. Van de novellen noemen we nog „De Droom", een verhaal van angst en ontzetting en van een feeder vrouwenhart. Den Gulden Winckel, het bekende^ litteraire tijdschrift is bij de uitgevers A. J. 3. Streng- holt en Allert de Lange te Amsterdam in een nieuw kleedje verschenen. Gerard van Eeke- ren en J. Greshoff verzorgde nog op uitne- mende wijze den veelzijdigen inhoud. In dit nummer schrijft Frans Coenen over „Twee boeken tachtig". Anthonie Donker b.schouwt Marsman als criticus, Hk. Brugmans vertelt van den Amsterdamschen student in de litte- ratuur er in de kroniek van het proza be handelt Gerard van Eckeren het kleinere li- teraire werk, den roman van honderd blad- zijden, J. van Nijlen bespreekt de litteratuur van sneeuw en ijs, J. F. Otten houdt een be schouwing over almanakken en A. Perdetk deelt interessante bijzonderheden over Ameri kaansche letteren m.e. R. Herreman becri- tiseert Slauerhoff en Nico Rost behandelt fi- guren uit de Sovjet-Russische litteratuur. D. H. Lawrence wordt door A. den Doolaard onder handen gencmen en bij een portret van de cabaretiere-schrijfster en componiste Wil ly Corsari vertelt Frans Hulleman veel goeds van deze begaafde artieste. Het veertigjarig uitgeverschap van C. A. J. van Dishoeck wordt in deze aflevering niet vergeten. A. A. M. Stols wijdt er een beschouwing aan. J. Greshoff vertelt waar schrijvers worden be- graven en in een uitgebreide boekenfilm wor den tal van nieuwe werken besproken. In he? fraaie maandblad Zonneschijn uitgave W. de Haan te Utrecht heeft N van Hichtum een Eskimosprookje bewerkt. Dit nummer staat trouwens voor een groot deel in het Eskimoteeken, want Rein Vaikhofl vert.lt hoe Ikwa toch een echte Eskimo bleef, en daarna wordt nog een Eskimosprookje verteid. Mevr. D. A. Cramer-Schaap heeft een aardig versje gemaakt „De slimme Eski mo" en daarna vertelt Jan Wagenaar van het land van muskusos en ijsbeer. David Tom- kins maakte een aardig versje en N. van Hichtum bewerkte een verhaal, Kajakmannen gehceten, dat ook al in het hooge Noorden speelt. Elize Knuttel-Fabius brengt wat ai- wisseling door een wolvenverhaal „Shast van de wolven". Er is nog een vers van Rein Valkhoff en S. de Beer verhaalt van het twaalfjarig Amerikaantje. S. Franke maakte een gedicht, getoonzet door C. Caade-van Gennep, ook al over Eskimo's, Be van der Groen-Zeegers zorgde weer voor een brief van Dik en Ik. Verder de gewone aardige raadsel-wedstrijd en anecdoten-rubrieken. Het Tooneel, Nederl. Theater Tijdschrift, onder leiding van Frits Lapidoth, G. de Lange en A. J. G. Strengholt. Het bekende maandblad het Tooneel komt thans in verniemden vorm tot ons en wij be- groeten deze uitgave met genoegen. De mooie uitvoering, de goede besprekingen en de schit- terende foto's maken Het Tooneel tot het blad voor elken tooneelliefhebber. De heeren uit gevers de Lange en Strengholt hebben ook thans „Het Tooneel" onder hun hoede geno- men en de fraaie buitenomslag met het por tret van Anton Roemer trekt reeds direct de aandadit van het nieuwe Januari-nummer. Een bijzondere geslaagd portret van Albert van Dalsum verdient de eere-plaats. Vervol gens een stuk over Amsterdamsch Volkstoo OPHEFFING VAN EEN OPENBARE SCHOOL. Ontoelaatbare propaganda ge voerd? Het r.-k. kerkbestuur van St. Joachims- moer had het verzoek gedaan om overne- ming van de openbare lagere school te Loon op Zand. Aangezien tegen opheffing van ds openbare school geen bezwaren waren inge- diend en het verzoek om overneming door ai le ouders van de schoolgaande kinderen was onderteekend, stelden B. en W. voor tot op heffing dier school en to( het verleenen van eervol ontslag aan het onderwijzend perso neel. Even v6or de raadsvergadering kwdm een adres binnen onderteekend door nagenoeg alle ouders van de schoolgaande kinderen met het verzoek de openbare school niet te willen overgeven. Adressanten wezen er op door den pastoor te zijn misleid en daarom op het verzoek tot opheffing der openbare school te hebben ge teekend. Op voorstel van don voorzitter werd beslo ten deze kwestie aan te houden tot een vol- gende vergadering. PHARMACOLOGISCH LABORATO- RIUM TE UTRECHT GEOPEND. In tegenwoordigheid van talrijke autoritei ten, o.w. de burgemeester, hoogleeraren, ver tegenwoordigers van studentencorpora en ge noodigden, is gistermorgen het nieuwe Phar- macologisch Laboratorium aan de Croese- laan-te Utrecht officieel geopend. De president-curator dr. A. F. baron van Lynden gaf in het kort een overzicht van de totstandkoming van dit nieuwe gebouw, waarna hij het woord verleende aan prof, dr U. G. Bijlsma, hoogleeraar-directeur, die de openingsrede uitsprak en daartij prof. Mag nus herdacht. Vervolgens spraken nog prof. dr. Baart de la Faille namens de medische faculteit, prof dr. Obbink namens den academischen se- naat, prof. dr. Storm van Leeuwen namens de oud-leerlingen en medewerkers van pro! Magnus en de heer H. Snellen, voorzitter van de geneeskundige faculteit van het Utrechtsch Studentencorps, die een plaqueH? aanbood met de beeltenis van prof. Magnus Ten slotte werd een derde krans onder Magnus' beeltenis bevestigd. uit naam der Deutsche Otologische Gesellschaft, waarme- de de plechtigheid ten einde was. GENEESKUNDE EN GENEES- MIDDELLEER. Dr. U. G. Bijlsma, benoemd tot hoogleer aar in de kennis der geneesmiddelen en de geneesmiddelleer aan de Universiteit te Utrecht heeft gister zijn ambt aanvaard met het uitspreken eener redevoering over ge- neeskunde en geneesmiddelleer. REVOLUTIONNAIR-SOCIALISTISCHE PARTIJ. Resolutie vakbeweging. Zondag werd de oprichtingsconfereniie van de Revolutionair-Socialistische Partij in Handwerkers Vriendenkring te Amsterdam voortgezet. De heer E. Bouwman hield een inleiding over de door het voorloopige comitd ontwor- pen ontwerp-resolutie in zake de vakbewe ging. Deze komt hierop neer dat de politieke partij niet de voorhoeae in den klassenstrijd moet zijn, doch dat vruchtbare samenwerking tusschen de partij en de economische. (indus- trieele) organisatie slechts kan worden tot stand gebracht op den groi dslag van volko men gelijkwaardigheid. Het N.A.S. dient der- halve als een wezenlijk belang voor den s<v cialistischen strijd der Nederlandsche arbei- dersklasse te worden gezien. Zoowel eigea activiteit als de te bereiken samenwerking met het N.A.S. zullen moeten gericht zijn op de radical iseering der geestesgesteldheid van de in de andere vakcentrales georganiseerde arbeiders. Tot leden van het dagelijksch bestuur wer den benoemd de heeren H. Sneevliet (voorzit ter), Molenkainp (secretaris) en W. F. Blaauw (penningmeester). De overige leden van het bestuur zullen worden gekozen door vier daartoe aangewezen afdeelingen. Op vootstel van het voorloopig comite werd besloten dat als eerste candidaten der partij voor de verkiezing van leden der Twee- de Kamer zullen optreden de heeren H. Sneevliet en E. Bouwman. B.sloten werd dat in de R.S.P. accumula-. tie van functie^ met de daaraan verbonden financieele voordeelen zal worden voorko- men, opdat geen verwijdering van partijge- nooten van de arbeidersklasse zich zal gaan voordoen. Op voorstel van den heer Schilp werd be sloten een telegram te zenden aan de Neder landsche regeering, waarin gevorderd wordt dat aan Trotzky in Nederland huisvesting zal worden verleend. DE FILMKEURING TE LIMBURG. Op last van den burgemeester van Maast richt is Vrijdagavond procesverbaal opge- maakt tegen de eigenaars van Cinema Palace en Cinema Royal wegens het draaien van films, die niet nagekeurd waren. VAN EEN WAGEN GEVALLEN. De ongeveer 70 jarige ongehuwde arbeider G. Megeling te Markelo had, doordat een paard op hoi sloeg, het ongeluk van den wa gen te vallen, waarop hij zich beyond. De man werd zoodanig gewond, dat hij na en kele uren overleed. BRANDEN. Zondagavond werd de Roermondsch* brandweer opgeroepen voor een uitslaandea brand in het klooster „Exeaten" der Duit- sche paters Franciscanen te Baextm. In het rookhuis voor vleesch is het vuur begonnen. De paters boorden een gat in den vloer van een der gangen van den linkerzijvleugel van het gebouw, waarna zij tot blusschen kon den overgaan. De Roermondsche brandweer was opgeroepen voor de mogelijkheid van uitbreiding, daar er in het klooster een juve- naat is gevestigd en zich in het gebouw kost- bare kunstverzanielingen bevinden, Te Maiden is door onbekende oorzaal afgebrand de woning toebehoorende aan den heer A. Broekman aldaar en bewoond door J. Ariens. De geheele inboedel ging verloren. Voorbijgangers ontdekten Zondag avond brand in de Gereformeerde kerk te Enschede. Er bleken ten hoeveelheid opge- stapelde stoven en eenige banken in brand te staan, die vrij gemakkelijk konden worden gebluscht. De brand is ontstaan, doordat nog vuur in de stoven was. SLAPTE IN HET BEDRIJF. Aan de vetsmelterij der firma De Vries en Zonen, te Barneveld, zijn Zaterdag, wegens slapte in het bedrijf, ongeveer dertig perso nen ontslagen. HERINNERINGSDAGEN IN 1929. „Nature" vestigd de aandacht op de fa: rijke herinneringsdagen, die het jaar 1929 aan de wetenschappelijke wereld brengt. Het blad noemt als den misschien meest belang- ijken Christiaan Huyghens' geboortedag, 14 April 1629. Verder vallen in dit jaar de herdenking van de geboorte honderd jaar geleden van de Duitsche scheikundigen Kekule, be- loemd wegens zijn formule voor het benzol en Griess; van den Franschen chemicus Schutzenberger, den Qostenrijkschen geo- loog Hochstetter en den Amerikaanschen geoloog Haydn; van den Amerikaan Hall die de satellieten van Mars ontdekte. Het zal in dit jaar ook honderd jaar gehden zijn, dat de twee Engelschen, Davy, bekend we gens de ontdekking der alkali-metalen, en door zijn veiligheiaslamp voor mijnwerkers, en Young, die de eerste proeven heeft gedaan DE „MERAUKE". De Rotterdamsche Lloyd deelt mee dat bij het onderzoek aan het gestrandde schip de „Merauke" nog een derde gat is gevonden, hetwelk men inmiddels heeft gedicht. Op het oogenblik is men bezig de ruinnn leeg te pompen. De bemanmng bevindt zich aan boord. Het weer is gunstig. Men wist nog niet mee te deelen, wanneei de „Merauke" zou kunnen worden vlot ge bracht. MOLENS. In de Zaterdag gehouden algemeene ver gadering der Cooperatieve Landbouw-Han- delsvereeniging te Laren (G.), waar onge veer 150 landbouwers aanwezig waren, is op voorstel van den heer G. Langeler met alge meene stemmen besloten, den dorpsmolen, eigendom dezer vereeniging, niet voor aD braak te verkoopen, doch hem voor het nage- slacht te bewaren en te blijven onderhouden. De nieuwe dienstbsdemeveeuw de eleetrteehe stepptt moeten verwisseld zijn. De radio is sec tteet dat Je d'w de bropdrooster spoelt een danswUsja*. wel op kan koken en

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7