Hei*k en school Bngezonden stukken Onze Kolenien. ^airktbe^iclitesi Zeeiijdingen ftdvertentiSn De vraag naar bieten, rapen en wortelen was vrij goed, doch de prijzen bleven la.ag De noteering was voor bieten 1.25 a 1.50 ner 100 stuks, voor rapen f 1 a 1.25 per mud en voor wortelen f 1.50 a 3.50 per 100 K.G., zelfs de mooiste wortelen waren laac in prijs. Aardappelen golden weinig. De noteering was voor kleiaardappelen 2.50 a f 3.25 en voor zandaardappelen 3.50 a f 4.50 per 70 Ka CL De overige aanvoer geeft geen reden tot fzonderlijke bespreking. DE NIEUWE BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN. De heer T. Groot te Berkhout is benoemd tot Secr.-Penningmeester van den Nieuwen Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Hollancl. KOEDIJK. Dat onze ijsclub prettige wedstrijden weet te organiseeren bleek ons Dinsdagmiddag. Er werd een wedstrijd gehouden in het hardrijden met hindernissen. Op de baan moest men drie biljartballen oprapen en in een mand deponeeren, terug moest men bij een tafel een pijp tabak stoppen en aanste- ken en rookende op de plaats van afgaan te- rugkeeren. Dit gaf menigmaal een groote vroolijkheid, daar de ballen wd eens rolden en de lucifers niet branden wilden of stuk gingen. Er waren 44 deelnemers. 1 >e eerste prijs was voor Jb. Hart Az., 2e prijs voor D Snip; 3e prijs voor R. Schaak, 4e prijs voor P. de Waal. De prijzen waren f 10, 16 f 4 en f 2. De eerste troostprijs was voor A. Bregman f 32de voor M. Muis f2. In het cafe de Bonte Koe werden de prijzen uitgereikt, waarna de voorzitter, de heer Jn. Otto, de prijswinners toesprak en wees op 't mooie van dezen wedstrijd en de ijssport. Spr. dankte de commissarissen voor hun me dewerking, waarop applaus volgde. WARMENHUIZEN. In 1928 werden aan het hulppostkan- toor alhier ontvangen 99 expresse, ver- zonden 305 aangekekende brieven. Ont vangen 898 stuks; gestcrte post en giro 4943 en uitbetaald 1241ter invordering ontvan- £c 4758 kwitantien, verzonden 700, pp. ont vangen 1700. Inlagen spaarbank 473 en te- rugbetaald 145. Aantal betalingen Inv. en O.R. 857 met een bedrag van f 8000, 169 han- delingen van accijns. Inkomende uitgaande gesprekken 15996. Verzonden en ontvangen telegrammen 1942. Totaal bedrag bcdrijfsontvangsten f 9565.99. Totaal bedrag geldelijke omzet f 761976:83. Tevens wordt de aandacht op gevestigd dat met ingang van 17 Febrauari a.s. het kantoor voor telegraaf- en telefoondienst des Zondags wederom is geop end van 8 tot 9 uur. WERVERSHOCF. Te Onderdijk, onder deze gemeente, is her 4-jarig dochtertje van den heer L. Vlugt door het ijs gezakt en verdronken. OOSTER-BLOKKER. Niettegenstaande de felle koude der laa:- ste dagen ziet men bij den landbouwer D. Schouten reeds een pasgeboren lammetjc rondhuppelen. Gaan we het voorjaar tege- moet? OUD0KF. Geboren: Simon Johannes zoon van Johannes Hendricus van den Broek en Wil- helmina Hendrika van Vliet Maria Agnes dochter van Jacob Dekker en Meinoutje Bij- man. Overleden Johannes van der Veer, oud 76 jaar,gehuwd met Catharina Pater. EEN FOUT IN DE WET VAN 29 DEC. '28. In de „Mededeelingen van deft Schoolraad voor de scholen met den Bijbel" wordt op he! volgende gewezen: „Art. II der wet van 29 Dec. 1928 Staatsbl. no. 506, bepaalt: „Aan het slot van het tweede lid van art VI11 der wet van 30 Juni 1924 (Staatsbl. no 319) wordt, in plaats van: „tot en met 31 Dec. 1929", gelezen: „tot en met den dag, waarop het op 31 Dec. 1928 loopende school- jaar, of de op 31 Dec. 1928 loopende schooi- cursus eindigt." Ingevolge deze bepaling luidt het 2e lid van art. VIII der wet van 30 Juni 1924 (Staasbl. no. 319) van 30 dec. 1928: „De Rijksvergoeding, bedoeld in de artt. 56 en 97 der L. O.-wet 1920, wordt over de dienstjaren 1924 tot en met 1929 berekend volgens de op 31 Dec. 1923 geldende regelen, met dien »verstande evenwel, dat daarbij bui- ten aanmerking blijven de onderwijzers, die, te rekenen van 1 Juli 1924 in dienst treden .boven het aantal, gesteld in art 28 dier wet, zooals dat artikel van 1 Juli 1924 tot en met den dag, waarop het op 31 Dec. 1928 loo- pend schooljaar, of de op 31 Dec. 1928 loo pende schoolcursus eindigt wordt gelezen Wat is van- dit artikel het gevolg? Dat over het dienstjaa; 1929 (d. i. tot en met 31 Dec. 1929) de Rijksvergoeding be rekend wordt volgens de op 31 Dec.. 1923 geldende regelen in casu volgens de schalen der „technische herziening"). met dien ver- stande evenwel, dat daarbij buiten aanmer king blijven de onderwijzers, die na 30 Juni 1924 in dienst treden boven de schalen der wet van 30 Juni 1924, Staatsblad no. 319, d i boven de 48-, resp. 30-scb;,< Dat wil dus zeggen: tot en met 31 Dee 1929 blijft de oude berekening der Rijksver goeding gehandhaafd; alls blijft precies bij het oude; de Regeering heeft, voor zoover zij vervroegde wederinvoering van de schalen der „technische herziening" beoogde, haar doel gemist, want op 1 Jan. 1930 zouden d<ze schalen toch weer in werking getreden zijn. Wat zal nu het gevolg zijn? De minister van onderwijs kent de Rijksvergoeding toe en men zou dus kunnen betoogen: de minister zal, ondanks deze fout. ie schalen der ,,tech- rasv.— herziening" wofl toepassen. Dit lijkt ons. evenwel niet zonder gevaar; in de eerste pleats niet, wijl de schoolbesturen dan, voor het geval zij volgens art. 99, 3e lid, der wet in beroep gaan bij de Kroon, met den Raad van State te maken krijgen, en deze zich toch aan de wet zal moeten houden; in de tweede plaats niet, wijl de Algemeene Rekenkamer zich misschien evenzoo aan den duideliiken tekst van de wet zal wenschen te h ouden." (Buueri ver ant woordehjkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede inslemi.) Alkmaar, 5 Februari 1929. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte in Uw blad voor het volgende: MILDDADIGHEID GEWEIGERD 1 Onder dit, helaas zeer juiste opschnft, wil ik Uw meening vragen voor het volgende, mijnheer de redacteur. Dezer dagen waren eenige heeren bijeen en bespraken het onderwerp: „Armoede", hetgeen aanleiding was tot een voorstel, dat direct algemeenen bijval vond en dat ik hier laat volgen 100 kinderen, die het meest hiervoor in aanmerking komen, zouden door hoofden der Lagere Scholen worden aangewezen, om Woensdagmiddag tegen elkaar te rijden op een nader aan te wijzen ijsbaan. De bedoeling was, dat alle kinderen een prijs zouden winnen in den vorm van een pakket levensbehoeften en een pop specu- laas voor de kinderen zelf. Voor dit doel werden direct toegezegd: 100 pond vleesch, 100 pond spek, lOO pond vet, 100 groote brcoden, f 2C0 in contanten en 100 speculaas- poppen. De medewerking werd gevraagd van den Commissaris, die deze toezegde, en die aan den Burgem.ester zou vragen, een baan op een der singels of grachten beschikbaar te stellen. Ook werd nog de heer Pels, voorzitter der Burger Ijsclub, opgebeld, en gevraagd of hij iets wou geven, tevens met het doel, dat hij als voorzitter der B. IJ. de prijzen zou uit- reiken, zoodat het den schijn zou hebben of alles van de B. IJ. zou uitgaan. Het spreekwoord zegt: „Men moet geen slapende honden wakker maken" en dit was ook hier het geval. De heer P. weigerde me dewerking en.... wat gebeurde nu? Den volgenden morgen maakte de B. IJ. bekend, dat den volgenden avond een gecos- tumeerde wedstrijd zou worden gehouden, terwijl de andere heeren bericht ontvingen, dat hun opgezet ijsfec-st niet zou kunnen doorgaan, daar hun geen toestemming werd verleend, doch zij zich in verbinding konden stellen met de plaatselijke ijsclubs. Deze heeren hebben zich wederom gewend tot de B. IJ., het resultaat hiervan was, dat zij hun centjes en toegezegde levensbehoef ten mochten deponeeren bij de B. IJ., die dan wel zou.zien, hce zij dat zou laten verrij- den; met de wenschen der heeren kon men zich niet ophouden. Het is U zeker wel duidelijk, mijnheer de redacteur, dat de heeren hiervoor in het ge- heel niets voelden en dus alles (echter zeer teleurgesteld) maar lieten vervallen. Nu is mijn vraag deze, mijnheer de Redac teur Aan wie ligt hier de schuld, dat een hon- derdtal kinderen een genoeglijken ijsmiddaj en een nog veel genoeglijker verrassing voor thuis ontgaat? Wij kunnen niet aannemen, dat de burge- cneester die zelf meermalen heeft gewezen op particulier initiatief op het gebied der welaadigheid dit plan heeft vennoord Maar wie dan De Burger Ijsclub? De club, die zelf zoo populair is. juist door haar milddadigheid? Mijnheer de Redacteur, ik ben maar een leek en lean er niet uitkomen, ziet U hier licht in? Aan de heeren, die dat mooie plannetje voor elkaar hadden, zou ik will en vragen, of zij niet op een andere manier dan toch hun dcel kunnen bereiken. Misschien kunt U ook hiervoor een „tip" in de goede richting geven? U ciankend voor de plaatsruimte, A. BAART. (Deze geschiedenis was ons niet geheel on- bekend. Gistermcrgen kregen wij bezoek van den heer Oudt, die ons een en ander mededeelde en er zijn verworidering en spijt over uit- sprak, dat de Politie geen toestemming wilde geven voor aezen ijs wedstrijd die uit- sluitend ten bate van arme gezinnen zou ge houden worden. Op enze vraag waarom de Politie dit had geweigerd werd meclegedeeid, dat men blijk- baar op het gebied van liefdadigheid geen ccncurrentie met de Burger Ijsclub wenschte. Men had de heeren, die zich tot de Politie gewend hadden medegedeeld, dat een onder- neming als deze slechts tot versnippering van krachten zou leiden en dat zij zich met hun goede gaven maar tot de Burger Ijs club moeten wenaen. De B. IJ. C. tot wie mm zich gewend had, zou wel de goederen en lief geld in cntvangst willen nemen maar wenscht-e verder, met uit- schakeling van het gevormde comite uit d burgerij, "daar zelf over te beschikken. Het comite wilde daarvan niets vreten en dus had men het bijltje er maar bij neerge'egd. Waar het nu zeker was, dat 100 pond vleesch, 100 pond spek, 100 pond vet, 100 grcote brooden, 100 speculaaspoppen en 200 aan contanter de armste gezinnen ont- gaan zouden, hebben wij d-e Politie gevraagc waarop haar weigering beruste. De Politie decide ens mede, dat versnippe ring van krachten op Jiefdadig gebied onge wenscht was. Wij hebben hier tegenover gesteld, dat hier niet minder aan de arinen zou worden g •ven door versnippering van krachten, maar juist meet- omdat concurrentie op liefdadig gebied het mooie dcel slechts ten goede kan komen en dit comite de levensmiddelen en het geld nog wi'd, verstrekken, nadat de B IJ. C. haar giften reeds had uitgedeeld. Bij tegenwerking juist fc-estond gevaar dat de heeren hun toezegginoen zouden intrekken en er niet-s van zou komen. De Pclitrn aclitte een dergelijke aetie naast die van de B, II. C. cngewens:ht en cp onze vraag of de Po'iti-° bevoegd was dit te beoor deelen en niet hcofdzakeliik op den toestand van het iis en het beschikbaar zijn der baan had te letter., werd medegedeeld. dat overleg met het gemcer iebestuur was gepleegd. Wij konden der. heer Oudt dus geen hoop geven, dat de heeren in hooger beroep we! vergunning zouden krijgen, -v/anrna hij is ■vertrckken met de m-ede-deeling. dat men ons hiercver een ingezonden stuk zou do-en toe- komen. Uit een informatie bij den gemeentesecreia- ri= Week ons. dat het gemeentebestuur de kwestie niet behandeld had en dat ze hem dus niet bekend was. De beer Koelma verklaarde zich evenwel bereid er den burgemeester over te spreken, daar het mogelijk was, dat de Politie zich met den burgemeester in verbinding gesteld had. Even later kregen wij opnieuw bezoek, nu van de heeren Oudt en De Waal, welke laatste ook zijn verwondering en spijt over de weige ring en het mislukken der mooie plannen uit- te en daarover nog nadere mededeelingen wilde verstrekken. Juist op dat oogenblik werden wij opge held door den burgemeester, die mededeelde, dat de Politie de heeren het ijs niet had ge weige-d. Van een weigering was geen sprake geweest, men had de/heeren alleen den raad gegeven zich met de B. IJ. C. te verstaan en verwachtte hen opnieuw met h:-t verzoek te rug als die onderhandelingen niet naar wensch waren verloopen. Even later werden wij nog opgebeld door den inspecteur van politie, den heer Stien- stra, die dit herhaalde en ons tot onze groote verbazing mededeelde, dat hij ons dit ook reeds in het eerste gesprek had ver- teld. Wij zullen dit verder laten rusten. In alle gevallen was nu duidelijk, dat het gebruik van het ijs op de Oudegraeht niet geweigerd zou worden en wij hebben dat aan de heeren Oudt en De Waal medegedeeld en hen aan gespoord, alsnog te trachten het reeds toegc zegde bijeen te krijgen. De heer De Waal had daarin een zwaar hoofd. Verschillende heeren, die toezeggingen gedaan hadden, waren niet meer te bereiken en anderen wenschten er na de weigering niets meer mee te maken te hebben. Wij doen alsnog een beroep op alien, die reeds medewerking toezegden, zich door het voorgevallene niet te laten weerhouden met deze actie voort te gaan. Laat men voor alles bedenken, dat de al lerarmsten voor wie dit alles bestemd is, op het gebeurde geenerlei invloed hebben uitge- oefend en daarvan toch zeker niet de dupe mqgen worden. Wij doen een krachtig beroep op alje hee ren van het zoo spontaan gevormd comite, om alsnog de handen ineen te slaan en hon derd van de armste gezinnen in deze koude dagen een voor alien welkome verrassing te bezorgen. Red. Alkm. Crt.) gemeente, waaronder de Burgemeester, wet- houder Thomsen en de Gemeente-Secretaris, de heer Koelma, woonden de voorstelling bij. De keuze was gevallen op het sterke speel- stuk van Jan Fabricius: De Rechte Lijn, het- zelfde stuk, dat vijf jaar geleden niet alleen hier, maar ook in Haarlem op den wedstrijd met zeer veel succes was gespeeld. Op een enkele uitzondering na, was de bezetting de- zelfde gebleven. Wat is De Rechte Lijn toch een mooi sterk speelstuk Hoe dankbaar zijn alle rollen en wat maakt het nog altijd een indruk! De groote strijd tusschen Wilko de Hond en Hardius boeit nog steeds. De diepe t-eleurstelling die Wilko in zijn huwelijk met Dolly ondervindt en de mooie groote liefde van Wilko en Dieuwke treft nog diep bij elke nieuwe vertooning. Bilderdijk heeft gisteravohd van dit stuk een opvoering gegeven, die volkomen in het kader van een jubileumavond paste. Men had zich de verschillende opmerkingen, n. a. v. de opvoering vijf jaar geleden ten nutte gemaakt, waardoor de voorstelling op een hooger plan kwam en gerust uitstekend genoemd kon worden. De aanwezigen hebben dan ook door enthousiast applaus hun groote inge- nomenheid met het gebodene betuigd, meer- dere malen bij open doek. Vooral het tweede en derde bedrijf mochten in alle opzichten gezien worden. Het eerste bedrijf is het zwakste in het stuk. Er wordt zeer veel in gepraat. Bovendien was het begin wat ze- nuwachtig, wat gezien de gewichtige her- denking ,niet behoeft te verwonderen. Maar zeer mooi was de stijging, die er in de geheele vertooning zat. Het ging steeds crescendo. De heer G. Cloeck heeft de veeleischende hoofdrol zeer mooi gespeeld. Er sprak be- grip uit en er zat climax in. men aangeboden, waarbTf spr. hulde biacht aan de Kamer, die altijd bereid geweest was de 8 October-vereeniging te helpen. 60 jaar lang had Bilderdijk de kunst gediend Spr. hoopte, dat men onder leiding van den regis- seur nog jaren op dezelfde wijze zou mogen voortgaan. Met hartelijke woorden bood de heer Han- raads bloemen aan namens .Inter Nos". Spr. noemde het een wonderlijke prestatie een Rederijkerskamer 60 jaren in stand te hou den en als hulde aan die wonderbaarlijke be- stuursleden, offreerde hij de bloemen. Een fraaie krans werd daama aangeboden door den heer P. v. Kess-el namens Alber- dingh Thym, waarbij spr. den wensch uit- sprak, dat de kleine boom, die een forsche boom was geworden, zou groeien en bloeien tot in lengte van dagen. De heer Steeman bood bloemen aan, terwijl de pedel aan de dames elk een doos bonbons offreerde. Hierna was het woord aan den heer G. Cloeck, voorzitter der Kamer Deze begon met op te merken, dat het thans wel zeer moeilijk was, na den geheelen avond een ander te zijn geweest, woorden van dank te vinden. Maar wanneer er zoo- veel huldeblijken worden aangeboden, wil en kan je er ook iets op antwoorden. Het ge- schenk der burgerij was voor de Kamer iets heerlijks. Spr. dankte daarvoor allerharte- lijkst, in 't bijzonder den heer C. Nannes Gorier, die de motor was geweest in het Comite. Met zeer veel genoegen zouden alien spelen voor hen, die voor deze gratis- voorstelling in aanmerking kwamen. Spr. wilde geen geschiedenis van Bilderdijk meer ophalen, maar toch een woord van oprechte hulde brengen aan den ouden heer Preijer, den eenigst overgeblev^ne van de mannen, die De tooneelen met Hardius, Koert Falch en Bilderdijk in 1869 oprichtten. Op 8 Jan. was het siottooneel met Dolly maakten grooten hem ook reeds hulde gebracht. Dank bracht DE ONFORTUINLIJKE BOVEN- WINDSCHE EILANDEN. Na de stormramp de koolwitjes- plaag. Ten Gouvernementshuize heeft de eindzit- ting plaats gehad van het Comite Stormramp Bovenwinden. De wn. gouverneur, mr. M. van Dijk, heeft zijn indrukken weergegeven van zijn reis naar de Bovenwindsche eilanden. Z. E had de drie eilanden bezoeht alleen Sin' Eustatius vertoonde nog de sporen van ac ramp, en zag er grootendeels nog uit, als op den morgen van den 13en September; nog slechts enkele huizen waren door de bevol- king opgebouwd. Op Saba en Sint Martin daarentegen waren zoo goed als alle bescha- a'igingen eigener beweging hersteld, natuur- lijk wel in afwachting van de hulp die komen zou. Op voorstel van den gouverneur werd door het Comite besloten, om de hulpactie thans te beeindigen en de verdeeling en wijze van distributie aan de gezaghebbers met hun comite's over te laten. Natuurlijk is het inge zamelde bedrag van 25.000 lang niet vol- doende om alle schade te dekken; maar er zal zooveel mogelijk gezorgd worden, om het eerst te helpen, die door den storm hun mid- delen van bestaan verloren hebben. Op deze vergadering werd ook nog bespro- ken een nieuwe ramp dezer eilanden, welke door de bevolking op het oogenblik nog meer gevoeld wordt, dan de ramp van den orkaan, n.l. de koolwitjesplaag. Op last van den gouverneur zullen er thans eenige exem- plaren dezer zeer schadelijke insecten naar de landbouwhoogeschool in Wageningen worden opgezonden; ook zullen de gezag hebbers zich in verbinding stellen met eeni ge Engelsche en Amerikaansche landbouw- station-s in de West-Indien, ter inlichting om- trent verdelgingsmiddelen tegen deze scha delijke insecten, die ernstig den oogst en ver schillende gewassen bedreigen. VERDUISTERING. De Officier van Justitie te Soerabaja eisch- te tegen den gewezen administrateur van de credietbank te Amoentai, w-egens verduiste- ring van -een bedrag groot 48.000, een ge- vangenisstraf van drie jaar en zes maanden, met aftrek van den tijd in preventieve hechte- nis doorgebracht. Beklaagdes verdediger pl-eitte dementi^(Aneta). ha de he- AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 6 Febr. 1929. Op de den gehouden aardappelenmarkt waren prijzen onveranderdi Geen aanvoer. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 6 Febr. 1929. Op de den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 226 vette kalveren, le kw. f l.li}—1.24; 2e kw. 0.90—/ 1.10; 3e kw. 0.80—/ 0.90 per K.G., levendgewicht; 99 Nuchtere kalveren 1217; 490 Var- kens. Holl., Overz. en Gefdersche, le kw. 0.82—/ 0,83; 2e kw. 0.81-0.82; 1 en kele bovennoteerihgvette Varkehs 0.80- f 0.81 per K.G. slachtgewicht. KONINKLIJKE REDERIJKERSKAMEL BILDERDIJK. Het zestig-jarig bestaan. De feestuitveering van ,.De Rechte Lijn". Een welverdiende huld'- ging aan't slot. 't Was gisteren voor de Kon. Red. Kamer Bilderdijk aihier een avond van bijzondere beteekenis. Ter eere van het 60-jarig bestaan der Kamer (de officieelc datum was 8 Jan j.l.) werd in de Harmonie een feestuitvoering gegeven. waarvoor zooals was te verwaeh- ten. de belangstelling zeer groot was. Tal van vooraanstaande personen uit de indruk en een voornaam deel van het succes mag de vertolker van Wilko de Hond zich dan ook toekennen. De heer L. C. Koster als Mr. Hardius was veel beter dan bij de vorige opvoeringen. Zijn spel was sterker geworden en hij was thans voor Wilko een kranige tegenpartij Zijn samensp-el met dezen was uitstekend. De heer P. Bijvoet, als gast optredende bij de Kamer, vervuld-e zijn oude rol van den makelaar Kraneck weer op uitnemende wijze. Zijn typeering was zeer goed. Alleen hij moest wat duidelijker spreken. De heer H. Lind was weer heel mooi sob'-r van opvatting in de ro! van Koert Falck. Zijn scenes met de Hond sloegen bepaald in. Als Louis Volders trad thans op de heer P. Cloeck. Hij heeft dit rolletje uitmunteud gespeeld, keurig van opvatting. Het minst dankbare rolletje van v. Buuren was bij den heer H. Frankenberg in goede handen. Steven Tyssen, d-e zendeling, werd heel verdienstelijk vertolkt door den heer D. Verzijden. En thans de dames. Daarmede hadden wij ditmaal eigenlijk moeten beginnen. Mevr. J. CloeckKeuzekamp was een zeer mooie en gevoelige Dieuwke, die duidelijk liet uitkomen, dat zij begreep wat er in dit nobele meisj-e omging. In haar tooneelen met Dolly en haar siottooneel met Wilko maakte haar spel veel indruk. Mevr. J. KosterVan Twisk was een uit nemende Dolly, echt de wufte, onbeteekenen- de vrouw, die niet in staat is, iemand als Wilko de Hond te begrijpen en bij wie alles aan de oppervlakte blijft. De tegenstelling tusschen haar en Dieuwke was zeer goed getroffen. Mej. Jo Kuhl was een allerliefste Mary. Aankleeding was van tooneel en spetenden keurig en de grime van den heer Steeman was schitterend. De Harmonie-band onder leiding van den heer S. Spruit, zorgde voor uitste- kende muziek. Ook na afloop in de dancing. Dc Huldiging. Nadat de voorstelling was geeindigd, ver zamelden de spelenden zich op het tooneel en kwam daar ook het Comite, dat zich ge vormd had om „Bilderdijk" te huldigen. Het woord werd gevoerd door den Bur gemeester van Alkmaar, Mr. W. C. Wende- laar. Spr. achtte het een bijzonder voorrecht, de gevoelens te mogen vertolken van Alkmaars burgerij en de vrienden van Bilderdijk en de acteurs en regisseurs te mogen danken voor de zeer geslaagde uitvoering. Men was ech ter de laatst-e jaren niet anders dan goed ver- zorgde uitvoeringen van Bilderdijk gewend. Maar spr. wilde gaarne herinneren aan wat .Bilderdijk" in de afgeloopen 60 jaren voor Alkmaar is geweest. In 1869 werd de Kamer opgericnt. In den aanvang was er de zeer eigenaardige gewoonte de damesrollen uit d-e stukken te schrappen, waardoor d-eze dik- wijls tot karikaturen werden. Eerst tegen het einde der.zeventiger jar-en, kwamen de dames bij Bilderdijk en konden de stukken op de juiste wijze worden opgevoerd. Bij't Gouden Jubileum in 1919 werd aan de Kamer het predicaat „Koninklijke" werleend als bewijs van d-e groote waarde, die men hechtte aan de wijze, waarop de tooneelspeelkunst werd ge diend. In de laatste tien jaren heeft de Kamer den ouden roem weten te handhaven Ja zelfs weten op te voeren. Men heeft de Kunst ge diend, maar niet daarom alleen wilde men Bilderdijk eeren. Nimmer werd op de Kamer tevergeefs een beroep gedaan als men voor een liefdadig doel haar hulp noodig hac Voor tallooz-e vereenigingen gaf zij voorstel lingen voor een of ander doel. En daarom heeft Alkmaars burgerij behoefte Uw Zestig- jarig bestaan mee te vieren. Uit die burgerij heeft zich een Comite gevormd en dit wilde U als stoffelijk blijk van hulde een gesloten couv-ert aanbieden. En ditmaal mocht spr zelfs vertellen wat er in zat. Het bedrag, was voldoende om een der liefste wenschen van het Bestuur der Kamer te verwezenlijken, n.l voorstelling te kunnen bekostigen spr. aan alien, die dezen avond hun hulde aan de Kamer hadden betuigd. Met het uitspreken van de belofte, dat Bil derdijk zou trachten de volgende tien jaren even glansrijk door te komen, als de afgeloo pen tien, sloot de heer Cloeck den avond. In de Dancing van de Harmonie bleef men nog langen tijd gezellig bijeen en werd nog menig dansje gemaakt. De Kon. Rederijkerskamer kan over de her- denking van haar 60-jarig jubileum ten hoog- ste voldaan zijn. Door een sterfgeval in de familie van mevr. KosterVan Twisk kan de tweede voorstel ling voor de leden hedenavond niet door gaan. Deze wordt nu a.s. Maandagavond gegeven met een plaatsvervangster voor Dolly. De gratis-voorsteiling is tot nader datum uitgesteld. 5 OOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Kangean 4 Febr. v. Hamburg n. Amst. Moena, thuisr., 4 Fabr. v. Sabang. t Engoano, uitr., 4 Febr. te Aden. Roepart, thuisr., 5 Febr. 's morgens v. Lon- den. KON. NED. STOCMB. MIJ. Clio 5 Febr. v. Bourgas n. Constantinopel. I Irene 4 Febr. v. Calamata n. Pireaus. Adonis 4 Febr. v. Napes ri. Syracuse. Ariadne 4 Febr. v. Malta n. Venetie. Aurora 4 Febr. v. FFiume voor Bari. Baralt 3 Febr. v. Cristobal n. Guayaquil. Barneveld, uitr., 3 Febr. v. Panamakanaal rt Buenaventura. Bennekom, uitr., 4 Febr. te Callao. Breda, uitr., 4 Febr. v. Valparaiso n. Sah Antonio. Flora le Febr. v. W.-Indie te New York. Ganymedes 4 Febr. v. Samos n. Malta, llos 5 Febr. v. Amst. te Rotterdam. Luna 3 Febr, v. New York n. Venezuela. Nereus 4 Febr. v. Santander n. Musel. Orion 4 Febr. te San Juan de P. Rico. Orpheus 4 Febr. v.Carthagena n. Amst Pluto 5 Febr. v. Kopenhagen te Amsterdam Strabo 4 Febr. v. La Pallice n. Amst. Stuyvesant 3 Febr. v. Barbados n. Plymouth. Theseus 5 Febr. v. Oporto te Amsterdam. Triton 5 Febr. v. Bremen te Amsterdam. Zeus 4 Febr. v. Lissabon n. Cadix. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Edam 5 Febr. v. N. Orleans te Rott. Meisonnier, Pacifickust n. Rott. 2 Febr. g. St. Thomas. Narenta 3 Febr. v. Vancouver n. Rott. Spaarndam, v. Rott. n N. Orleans, 5 Febr, v. Bilbao. Andijk 4 Febr. v. New-Orleans n. Rott. Blommersdijk 3 Febr. v. Boston te Phila delphia. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nias, thuisr., 4 Febr. v. Kilindini. Isleworth, uitr., 4 Febr. te P. Natal. Meliskerk, thuisr., 4 Febr. te East London. Randfontein, uitr., 4 Febr. v. Mozambique naar Beira. Rijperkerk 5 Febr. v. Amst. n. Antwerpen. ROTTER DA MSCHE LLOYD. Medan 5 Febr. v. Batavia n. Rott. Samarinda, uitr., 5 Febr. v. Port Said. Slamat, uitr., 5 Febr. te Sabang. Inplaats van kaarten. Verloofd: DO WANNA en PIET VAN LANGEN. Alkmaar, 6 Februari 1929. (Geen ontvangdag.) een waarbij zij, die niet in staat waren een plaats te betalen, gratis een voorstelling van Bil derdijk konden bijwonen. (Luid applaus.) Spr. bood het bedrag onder grooten dank en hulde voor de Kamer aan den voorzitter aan. Het Dag. Bestuur uit het Comite had nog een andere hulde. De heer Thomsen bood den regisseur, den heer M. Kater, een fraaien lauwerkrans aan. Mevr. v. d. Horst offreerde prachtige bloemen aan mevr. Koster, de heer J. Cloeck aan mevr. Cloeck—Keuzekamp en Dr. van Dam aan mej. Kuhl (Luid applaus) Nameris de Ontzetvereeniging (Ver 8 Oc tober) werden door den heer Bossert bloe- Hiermede geven wij kennis van het overlijden van onzen besten man, vader, behuwd- en grootvader, den heer A. KORVER, in den leeftijd van 78 jaar. Wed. A. KORVER-Briefjes Koetsveld. Alkmaar, 5 Februari 1929 N.P. Laan 103. Eenige en algemeene kennis- geving.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 3