jllkmaarsctie Courant. De wettige Ben woge virciaiSering. KKIII.ITITON. Radio-hoekje Ho. 31 Honderd sen en dertigste Jaargang. Woensdag 6 Februari Dander dag 7 Februari. Fiilversum, 1071 M. 10.10.15 M wijding. 12.15—2.— Concert door het n. v. R O -Trio 2.—2.30 E'.ectriciteitspraatje door W. H. Drukker. -.30—3— Gramofoonmu ziek. 3.-4.— Kniples. 4.-5. onder leiding van Ant Sportpraatje door Ziekenuurtje van Dijk. 5.5.30 H. Hollander. 6.—7.15 Concert door het Omroep-orkest. 7.15—7.45 Engelsche les. 8.—Herd, van het 10-jarig fcestaan v. d. C. B. P. T. T. (Centr Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoonpers.) Rede van J. C. Kremer en H. M. Roos. Dub- belmannenkwartet „Apolllo". 8.30 Caeciliacon cert in de Stadsschouwburg te Amsterdam. Concertgebouw-orkest met leden der Mij. onder leiding van Pierre Monteux. S. Berg mans piano. 10.30 Persberichten. 10.45 Dansmuziek. Huizen, 336.3 M. (Na 6 uwr 1852 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 11.-11.30 Zieken- dienst onder leiding van Ds. J. J-van Pete- etm 12.301.45 Concert. Me]. E. Sandow, piano en orgel. J. Richters, viool. P de Vries, f 1 uit. 2.—2.30 Schooluitzendmg. Mis- sievertelling door Ds. A. Berkelijn. 6.-7.— Orgelconcert door F. Kloek 7.7 30 Bo^k- houdles. 7.30—8.— Spr.: Dr. B J. C. Ren ders: 70-jarig bestaan der Ned. Zendingsver S Concert in Veenendaal. Sprs.: Ds E 'Jongebreur: Het schild des Geloofs. Ds N. v d. Snoek. P. A. van Stempvoort. M. ter Stal. Chr. Gem. Zangver. „Excelsior Mej L. Knyff, organiste. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Causerie. 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Concert, alt, tenor en viool. 1.20—2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Voor de scholen C 10 Muziek 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Causerie. 4.20 London Ensem ble Kwintet. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Mu ziek 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Voor de landbouwers. 6 55 Muziek 7.05 Pianomuziek van Debussy. 7.2C Nieuwe novellen. 7.35 Muziek 7.45 Lezing- India. 8 05 Variete en dans-orkest. 8.20 Leslie Woodgate program- ma onder leiding van den componist. S Ro berts, bas. Koor. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Dickens herdenking. 9.55 Nieuwsberichten 10.— „The locked Chest", 1-acter. 10.50— 12 20 Dansmuziek. 5 Bauds. Parijs „RadMhParis"1750 M. 12 50 2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Klassiek con cert. 7.05—7.50 v Gramofoonmuziek. 8.20 Liter, causerie. 8.50 „La Terre promise Massenet. Langenberg, 462 M. 9.35 Gramofoonmu ziek 11.30 Giamofoonmuziek. 12 25—l oO Orkestconcert. 5.05—5.50 Orkestconcert. 7 20 „Die heilig Johanna", drama van Shaw. Daarna tot 11.20 Dansmuziek Zeesen, 1649 M. 11 20—3.50 Lezingen 3 504.50 Orkestconcert. 4.50—6.40 Lezin gen. 6.50 „Konig fiir einen Tag" (Als ik Ko- ning was), opera-comique van Adam. 9.— Rede van Dr Curtius. Ontvangst v. d. Pers 9.5011.50 Dansles en dans. Hamburg. 395 M 10.20—11.20 Gramo muz. 3.35 Orkestconcert. 5.20 Concert. 7.20 Muzikale geesten- en spookgeschiedenissen 9.20 Moderne dansen. 10.05 Dansmuziek Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.55 Trioconcert. 7.20 Gramofoonmuziek 8.35 „Die schone Helena", operette van Of fen bach. 10.35 Sluiten. LESSEN VOOR RADIO-REDENAARS. De afdeeling van de Staats-hoogeschool voor muziek te Berlijn geeft een specialen cursus voor aanstaande radio-redenaars. Het is een feit, dat het spreken voor een micro foon geheel andere eischen stelt als voor een gewoon auditorium. uit den omtrek hadden hunne afgevaardigden gezonden en deze kozen met algemeene stem- men den S c h o 1 e k s t e r tot Voorzitter, aangezien deze de stem het sterkst kan ver- heffen en het geweldigst met den langen sna- vel kan gillen. 's Morgens, toen de zon het Oosten in rose tinten kleurde, werd de bijeenkomst geopend De Praeses liet driemaal een chel ieu-geluid hooren en sprak toen het volgende: "Ik heet u alien welkom! Met blijdschap zie ik dat gij al de broedvogels uit den omtrek vertegenwoordigt, en reeds deze trouwe op- komst geeft mij hoop, dat er van onze verga dering kracht ten goede zal uitgaan. Want algemeen moet ons orotest zijn tegen de Re geering en de Beschermers van vogels m Nederland. We gevoelen ons zeer verongelijkt en ten achter gesteld bij de kleine boom- vogels, die bij de menschen in een goed blaadje staan, eti dan ook doelmatiger be schermd worden, dan wij. En dat voorrecht genieten zij, omdat ze wegpikken muggen, vliegen en vlinders en de eieren en poppen daarvan. Maar ik vraaag u, doen wij meer kwaad en minder goed voor de menschen, dan zij, die zeker door hun gekweel zooveel indruk op de menschen hebben gemaakt, dat ons konden vergeten? Immers neen! Zoe- Vele vogels, die weide ei. moeras tot woon- plaats hebben, hidden in dit najaar eene ver- gadering op het eiland Texel. Ondergeteekende, die tusschen de geveder- de aardbewoners is gewonnen en getogen, ontving uit de wereld der menschen alleen een uitnoodiging, omdat hij de taal der vo gels heeft leeren verstaan. Hij .verkreeg Sevens permissie, zooveel, van wat gesproken zou worden, te bockmaven, als hij in het be lang van zijn gevederde vrienden noodig oordeelen zou. En daarom volgt van de han- delingen der vergadering een tamelijk voile- dig verslag. Al de vogelsoorten van weide en moeras ken wij niet ijverig naar wormen en pieren en libellen en oeveraas, altemaal beeste, die schade doen aan gras en graan en rietIm mers jal Waarom ziet de Regeering en zien de beschermende vereenigingen door agenten bewakers niet beter op ons toe? En wordt er niet meermalen ondoelmatig beschermd? Toch geloof ik dat het, zooals het op het oogenblik in werkelijkheid daagt in het Oos ten, dat het dat ook doet in ftguurlijken zin voor onze toekomst. Maar hoelang za1 het nog duren? Zijn de Groote Sterns en de Bontbekplevieren in Nederland met binnen hun laatste schansen sjetrokken, en zullen ze ciaar niet spoedig uitstem-n, wanneer de ver volgingen voortciuren? Bekend is het, dai da L'.pilaar, die vrcgd) alom en in zeer groot aantal in Nedprlard broedde, nog slechts in klein a=>nta1 voorkomt in het Zwanenwater bij Callantsoog en in het Naardermeer, en nergens anders in geheel West-Europa. Eveneens is het wahr, dat de Kleine Bonfe Stran'loopti herhaaldelijk beproefd heeft weder Nederlandsche hrordvogel b worden maar de pogingen heeft moeten opgeven om dat zijne eieren werden geroofd- En zoo zou ik voort kunnen gaan met u tal van mensch- OLwaardige feiten te nemen. En daarom moe ten we protesfeeren tegen de lauwheid, waar mede we worden bei.andeld En daarom stel ik voor, en ik doe dat namens tal van vogels ait weide tr moeras, dat we een dringenc. protest laten hooren aan de Bestuurders van het land en aan die van de beschermence vereenigingen. En als we dat hebben gedaan, dan zullen we onze winterkwartieren opzoe- ken in de verwachting, dat we het volgend voorjaar met meerdere gerustheid in weide en moeras zullen kunnen broeden. Dan zullen we ons onder die beschermingen vermenig vuldigen en we zullen a-kkers en moerassen zuiveren van allerlei ongedierte tot zegen voor den landman! Moge deze bijeenkomst het begin zijn van een mooier leven voor ons! Namens de voge.s van moeras en weide verklaar ik de vergade ring voor geooend!" Met een oorverdoovend gekrijsch en gepiep en geschetter werd de openingsspeech van den Scholekster beantwoord, zoodat zijn roode snavel verbleekte van emotie. Zooveel bijval had hij op zijne woorden niet verwacht. De T u r e 1 u u r liep met trippelpasjes heen en weer en vroeg nikkende het woord en zeide: „Ik leg mij geheel neer bij het gespro- kene van den Voorzitter. Wreed zijn de men schen, dat heb ik nog dit voorjaar ondervon- den. Reeds had mijn wijfje in April vier eieren gelegd, die door een boerenjongen wer den we^genomen. In Mei gelukte het nog- maals een viertal bijeen te krijgen, en reeds was er acht dagen op gebroed, toen dezehde iongen het legsel opnieuw weg kwam stelen We'vlogen hem na en we hebben gezien, dat hij onze kindertjes aan de zwijnen gaf. Ik zeg maar De Tureluur nikte zoo hevig, dat hij niet verder kon gaan. Algemeene kop- schuddingen volgden. „Luister naar mijriep de bonte K 1 u 11, en hij stak zijn dunnen, baleinachtigen sna vel, waan'an de punt naar boven wijst, hoog in de lucht. Luister naar mijOok ik had vier eieren gelegd en trouw broedde ik, maar veel meer dagen, dan in voorgaande jaren. Ein- delijk kwam ik tot de ontdekking, dat een dik- ke boer, die meermallen bij mijn nest kwam toen ik nog aan het leggen was, de eieren had weggenomen, om mij te laten broeden op steenen met vlekken. Wanneer ik een snavel had bezeten zoo stevig, als die van den Voor zitter, had ik hem de oogen uitgepikt, den booswicht! Ja, de menschen zijn grooter vijanden van ons, dan de roofvogels en de kleine carnivoren!" Een algemeen gemompel van afkeuring en verontwaardiging volgde op de klaoht den Kluit „Tierk, tierk", riep het S t r a n d p 1 _e- viertje zacht, en het school over het terrein zoo snel, dat men de voetbewegingen niet kon volgen en het den schijn gaf, dat het vogeltje door den wind werd voortbewogen. „Tierk, tierk?" Van groote menschen heb ik niet veel last, maar wel van die menschjes, die men kinderen noemt. Zij rooven onze eieren, om er mee te spelen. Mijn nicht de bontbekplevier, heeft mij gezegd, niet langer in Nederland te willen broeden, maar nestplaats te zullen zoe- ken in Jutland. Ik doe het niet, omdat ik de plek lief heb, waar ik geboren ben, en tus schen de schelpjes op het strand vindt men eieren niet zoo spoedig. Doch in den polder maak ik geen nest meer, want door komen de kleine menschjes eieren weghalen." Verder volgde nog dit debat: DeVoor zitter: „Ieder sprekep mag slechts 2 minuten aan het woord zijn" HetVischdiefje: „Pas ben ik van mijn wonden genezen. In't midden van den broedtijd ontving ik een schot uit een geweer, maar mijn wijfje keerde niet weer. Dagen langen miste ik de krach't, om voedsel voor mijn kroost te halen, en zoo heb ik mijn kin deren van honger zien omkomen. Langzaam herstelde ik." D e K i e v i t: „Geen ogel is er zeker er- ger aan toe dan ik. Elk voorjaar worden de eieren van al mijn soortgenooten weggeno- zingt en kwinkeleert en looft de goede men schen, die niet willen, dat er een veer op ons lijf gekrenkt, dat er een kind van ons geroofd wordt! Gaat nu heen naar de kusten van do Middellandsche Zee, naar de boorden van den Nijl, waar ge een welvoorzienen disch zult vinden. Maar vergeet niet terug te kee- ren in Nederland, dat wij als ons vaderland beschouwen en waar eenmaal, moge het spoe dig zijn, uit de neev'len een schoone dag voor ons zal rijzen! Vogels van weide en moeras, ik verklaar da groote najaars-proestvergadering voor ge- sloten!" Onder luid gejubel, gescherm en geschet ter vloog de vergadering uiteen. Ondergeteekende, die de taal der vogels verstaat en kan vertolken, geeft in het boven- staande een getrouw verslag van de hande- lingen der najaarsvergadering van moeras- en weidevogels. Hij onderschrijft de klachten, die er in geuit zijn, en geeft als zijn wensch te kennen, dat de motie der vogels genade. moge vinden bij de Nederlandsche Regeering en bij de Vereeniging tot Bescherming van Vogels. Dat een ieder bescherming verleene aan de gevederde bewoners, die in Nederland broe den en er jaarlijks voor korter of langer tijd gastvrilheid komen vragen J. DAALDER Dz. men." DeVoorzitter: ,De kladit van den Ppovinciaai nieuws Door E. PHIL IPS OPPENHEIM fieautoriseerde vertaling van Mej E J. 5 87 De deur ging eenigszins onverwachts open ci Francis trad weer binnen. Hij scheen nog vo komen bedaaid en ontmoette hun vragen- de blikken met een zwakken, raadselachtigen glimlach. ,,Nu?" vroeg lord Henry verlangend. „Hebben ze het je ingepeperd?" vroeg Eustatius ademloos. „Vertel het ons dadelijk, Francis", voegde Monica eraan toe. Francis nam een sigarette uit de doos op tafe' en stak die op. „Och er is niet veel te vertellen", zeide hij. „Ik voelde mij eenigszins als een afgedwaald lid van de congregatie van een of andere Schotsche kerk". „Wat hebben zij besloten?" vroeg zijn oom „Zij scherven niet in staat tot eeuige bes'is- iiug te komen", luidde het onverschi'lige antwoord „Z:j s.henen door den donder ge- troffen, toen ik ze verte'de, dat ik niet had ingezet op Grey Lady", niet voor een sou; da A" noo-i' van mijn leven gewed had. Ze >;de:-> «*ij eta aanta'l vi'agen omtrent latere pgpeltg& <a. trvaar ik wertdcte hun, dai ik in kievit kunnen wij slechts ten deele aannemen. Hij broedt al veel vroeger dan andere vogels, wat wij als voorbarigheid hebben te beschou wen, en verder staat er in de Wet, dat er geen kfeviten gevangen, noch gedood mogen wor den." Onder protest verliet de kievit de vergade ring. DeMeerkoet: „Goed zoo, Voorzitter! Wanneer wij zoo gelukkig waren als de Kie vit is, zouden we minder vervolgd worden Nu vaart men met een boot langs het riet, om onze nesten te rooven, en aan den wal zijn wij geen oogenblik veilig. Voor de jachtvogels komt er nog een tijd, dat men er niet op mag schieten. De Meerkoet is altijd vogelvrij D e Groote Z e e z w a 1 u w: In een der vorige jaren heb ik met tachtig van mijne familieleden nog eens op Texel gebroed, waar we in geen veertig jaar een nest hadden ge maakt. Nu heeft men die broedplaats weder in cultuur gebracht, zoodat we opnieuw moes- ten verhuizen naar Schouwen en naar Rot- tum, daar er overigens voor ons geen broed- nlekken zijn in Nederland Met vijf paren hebben we hier in den polder gebroed dit jaar, en dat is nogal goed bevallen, zoodat we't volgend jaar weerkomen." Nog tal van vogels voerden het woord. maar de klachten kwamen alle ongeveer op hetzelfde neer: „Onze eieren worden geroofd, en waar de menschen ons kunnen vangen en dooden. daar doen ze het." DeGrutto meende dan ook, dat de be- sprekingen wel konden eindigen en stelde daarom de volgende motie voor: „De groote najaarsvergadering van vogels uit weiden en moeras=en van Nederland. eehoord de talrij ke klachten van species, die te weinig of niet beschermd worden door de menschen, vermee- nende. dat Nederland geen gastvrij land ge- noemd mag worden, zoolang zijne Regeering toelaat dat gevederde vrienden van landman en boschbaas op verschillende wijzen wreed vervolgd worden en in hun vermenigvuldi- gingen worden belemmerd, besluit aan de Nederlandsche Regeerin en Beschermende "Vereenigingen te zullen ver- zoeken, de Vogelwet te verscherpen en de toe- passing gestreng te doen zijn Diepe stilte heerschte, toen de Grutto zweeg. Zooveel verstand had men aan den vogel, die de eenzaamheid lief heeft, niet dur- ven toekennen. De motie werd dan ook onmiddellijk door den Voorzitter overgenomen, en deze wees een commissie aan, om voor de uitvoering te zor- gen. Hierin kregen zitting de Grutto, de Kok- meeuw. de Dwergstern, de Kemphaan en de Voorzitter. Toen sloot de Voorzitter de vergadering en zeide: „En hiermede kunnen we met genoegen op de beweging terugzien. We willen hopen. dat er nog vele edele menschenharten in Ne derland kloppen, die het wbl meenen met de vogelen des hemels. welke toch ook in de schepping passen. Er zullen nog wel veei menschen zijn, die ons niet alleen lief hebben om ons nut. maar ook, omdat we voorwerpen van verheffing zijn. Wij willen vertrouwen op die alien. Voeels van weide en moeras, t is thans ge heel dag geworden, nu de zon boven de hori zon is gerezen. Moge zoo schoon ook onze dag aanbreken, wanneer we na den winter weder aan onze broedptaatsen terugkeeren! Ik dank U voor Uwe belangsteliing in dero vergadering Vlieo-t nu heen naar Uw voedselplaatsen; geen twee maanden naar Newmarket was ge- weest. De markies zeide het niet, maar het was duidelijk zichtbaar, dat hij mij niet ge- loofde". „In's hemels naam, zeg ons wat hun uit- spraak was", verzocht lord Henry zenuw- achtig. „Nu, ze fluisterden ongeveer vi]f minuten met elkaar en daarop vertelden ze mij zeer stroef, dat een verder onderzoek van de zaak noodig zou zijn. Zoolang het resultaat van dit onderzoek niet bekend was, stelden zij voor, dat ik niet aan de rennen zou deelne- men". Er volgde een oogenblik van ademlooze stilte. Eustatius v/as de eenige die het feit onder woorden durfde brengen. „Mijn hemel, gedisqualificeerd", mompel- de hij. „Een Chatfield", kreunde zijn vader. Francis was naar het voorgedee' te van de loge gegaan met de bedoeling met Monica te spreken. Plotseling trok een veelbeteekenend geluid van beneden zijn aandacht. Hij stond plotseling stil en keek naar beneden. Een klei ne groep menschen stond achter de stoelen en er werd dreigend gef'oten. „Er is geen hvijfel aan mijn onpopulan- teit", merkte hij op. „Ik denk, dat het mis- schien beter is, dat ik u van mijn gezelschap verlos." Hij keerde om. Monica stond snel op „Laat ons alien naar huis gaan", stelde zij voof-' „Wij weten wel waar de auto's staan en ik wensch vandaae zeker niets meer van de OTERLEEK. In deze gemeente is een geval van rood- vonk geconstateerd, hoewel gelukkig niet ernstig. „De Liberate Staatspartij De Vrijheidsbond"Afd. Oterleek. Maandagavond 4 Febr. j.l. had een zeer geslaagde openbare vergadering plaats, als spreker trad op de heer E. M. Teenstra, Den Haag. Spreker wees er op dat alle politieke par tijen de meeste moeite zullen doen om met een groot aantal stemmen uit de stembus te ko men en daarom is het ook noodig dat de Li beralen zich laten hooren. Over het alge meen is er op het platte land weinig of geen belangsteliing voor de politiek, dit is merk waardig want de landbouwers hebben met hun export van zuivel- en landbouwproduc ten vele en groote politieke belangen. In dit verband wees spreker op het gevaar van een nieuwe coalitie, de coalitie is er toch steeds op uit geweest invoerrechten op verschillen de proaucten te heffen en als tegenmaatTe gel heft het biiitenland invoerrechten op on- zen uitvoer, welke hoofdzakelijk bestaat uit zuivel- en landbouwproducten. De economi- sche strijd komt dus neer op den landbouwer. Evenzoo zal er niets van het Premievrij Staatspensioen terecht komen, tenzij de R.K en Chr. arbeiders een grootere actie hiervoor gaan voeren. Doch niet alleen dit, ook ter linkerzijde dreigt gevaar. Spreker wees op het door de S D. A. P verlangae Medezeggenschap en Bedrijfsorganisatie en het bindend verklaren van het Coll. Arbeidscontract. Terwijl in 1922 de roode arbeiders den strijd moesten voeren voor „Socialisatie", zwijgt in 1925 het verkiezingsprogram er wijselijk over het is vervangen door de leu- ze: Medezeggenschap en Bedrijfsorganisa tie". Nadat de spreker de Pachtwet, het vraag- stuk Rijk en Gemeente en de Indirecte-belas- ting had behandeld, begon men om kwart over negen uur met het vertoonen der Film „Liberalisme", waarvan vertoond zijn de 4 actes genaamd: Geschiedenis van het Libe- ralisme, De Vrijhandel, Nederland en Indi6, de laatste acte was gewijd aan het hoog-. Ideaal der Liberalen: Wei'eldvrede door Vol- kenbondsontwapening. rennen te zien". „Dat is nog zoo'n kwaad idee niet", stemde „Ik zou liever alleen naar huis gaan", ver- zette zich Francis. „Ik zal de auto's achter- laten". „Je zult dat niet doen", verklaarde Monica, haar hand op zijn arm leggend. „Ik ben met je gekomen en ik ga met je terug". Zij gingen gezamenlijk naar de gang. Een kleine politiewacht was daar opgesteld. De brigadier sa'ueerde voor lord Henry. „Wij hebben opdracht uw familie te bege- leiden, Mylord", deelde hij mede. „Er is een vijandige menigte bij de ingangen". Voor het eerst gaf Francis teeken van we- zenlijk gevoel. Hij bevrijdde zich van Moni ca's arm, die hem tegenhield. „Laat mij als je blieft mijn weg vinden", verzocht hij. „Ik ben uitstekend in staat voor mij zelf te zorgen en er is niet de minste re- den om jullie te betrekken in mijn moeilijk- heden". Zij lachte zachtjes. Strijdltjst was in haar oogen. „B«n je eindelijk geraakt in je zwakke punt ontrefbare neef", riep ze uit. „Niets zou mij kunnen bewegen je te verlaten. Als er iets gebeurt, wil ik het zien. Toch stel ik voor dat ons geleide een beetje opzij gaat. Wanneer het 200 aan beide ziiden van ons loopt dient dit enke1 om de aandacht op ons te vestigen". ,.De 'freule heeft volkomoi gelijk", gaf de brigadier toe. „We zullen ons alien zooveel mocwidk or di® achtergrond OUDE NIEDORP. In den nacht van Maandag op Dinsdag is het slot van de koolschuur van J. Veldman te Zijdewind verbroken, en is uit deze schuur ontvreemd plm. 1000 Kg. kleine roode kool Een schadepost voor den heer Veldman van minstens 100. De politie doet onderzoek. Het begint in deze omgeving onveilig te worden. Vergadering van den Raad der gemeente op Dinsdag j.l. n.m 2 uur. Met kennisge- ving van verhindering was afwezig de heer J. wit. Voorzitter de heer B. J. F. Meijer, burgemeester tevens secretaris. Voorzitter deelde mede dat een schrijven van Ged. St. was ingekomen, waarom deze spoed-vergadering was belegd, waarin werd medegedeeld, dat het raadsbesluit van 9 Nov., zijnde een geldleeningsbesluit groot f 40000.—, niet kon worden goedgekeurd, omdat de aflossing in 20 jaar was bepaald Ged. Staten wilden dit zien gewijzigd in 15 jaren, omdat het grootste geaeette moest die nen voor wegenverbetering. Na eenige be- spreking werd aan den wensch van Ged. Staten voldaan. In verband met deze wijzigmg werd het concept-besluit tot wijziging der begrooting dienst 1928, in totaal groot 42254,02 vas*- gesteld met intrekking van het besluit van 9 ^ov. De Voorzitter deelde mede dat de zooeven genoemde geldleening groot 40.000 zal worden gesloten met de R. K. Boerenleen bank te Zijdewind tegen 4% met een !4 provisie. Volgde sluiting. ZUID-SCHARWOUDE. De bazar, die alhier vanwege de muziek- vereeniging „Kunst na Arbeid" gedurende drie dagen gehouden werd, is zeer druk be- zocht geweest. De recette was ten bate der kas, voor aankoop nieuwe instrumenten. Maandagmorgen was de totaal ontvangst reeds pl.m. f 2400. De gelegenheden om 'n prijs te winnen, gaven den volgenden uit- slag: Raden op welk uur een gouden horlo- ge bleef stilstaan (dit was 5 min. voor 2 uur), het meest nabij geraden door N. Kooij te Noord-Scharwoude. Een sprei, arbeids- duur 189 uur, werd met 190 uur geraden door P. de Geus Jz. te Zuid-Scharwoude. Vlotbrugbiljarten: le prijs met 162 p. Jb. Goudsblom te Zuidscharwoude, 2e pr. 155 p P. Paarlberg te Broek op Langendijk, 3e pr. dezelfde, na loting met P. PJarlberg te Oud- karspel. Sjoelbakspelle pr. 18 p. de heet Janssonius te Noord-Scharwoude, 2e pr. O. Kooij te Noord-Scharwoude, 3e en 4e pr dezelfde (na loting). De datum van een prachtige antieke stoof (1829) werd geraden door S. Snip te Heer-Hugowaard Een pl.m. 1 M. lang krentenbrood, waarvoor een ge- tal van 1—1000 geraden moest worden, werd gewonnen door C. Blom te Zuidscharwoude met getal 123. Aantal ansjovis in een flesch (171) werd gewonnen met 168 door Jb. Strijbis, Woudmeer. Als bijzonderheid vermelden wi] dat bi] rad van avontuur, door R. Stins een costuurr gewonnen werd. Deze uitslag verwekte een luid applaus. STOMPETOREN. Maandagavond hield „Onderlinge Hulp bij Ziekte" te Stompetoren-Oterleek, in cafe Kamsteeg alhier hare iaarlijksche algemee ne vergadering. Door allerlei omstandighe- den vooral ijsvcrmaak was het bezoek niet zoo groot als we gewoon zijn, waarover de voorzitter, de heer H. Heringa, zijn teleur- stelling uitsprak. Met een hartelijk welkom opende hij de vergadering en gaf na enkelc mededeelingen het woord aan den heer Wit- teveen, die ons op de hoogte bracht van het- geen op het gebied van het ziekenfondswezen gebeurde en van wat ons te wachten staat. In dit verband wees hij ook op de buiten- gewone vergadering, die a.s. Vrijdag te Utrecht wordt gehouden. Hierna leest de secretaris, de heer K. Zwiep, de notulen der in November gehou den vergadering en het jaarverslag, welke beide met dank werden goedgekeurd. Aan het jaarverslag ontleenen we, dat 1928 voor O. H. bij Z. een belangrijk jaar was. Het be- stuur hield 6 vergaderingen, waarvan 2 bui- tengewone; het ledental daalde van ruiin 100 tot 87, maar dank zij het gering aantal zieken en ziekendagen vooral in net vier- de kwartaal is de toestand der kas niet ongunstig, zooals bleek uit de rekening en verantwoording van den penningmeester den heer Jb. Hop. De leden R. Renooy, R. van der Wal en G. Voogt gingen de overge- legde stukken na en bevonden alles in orde waarna aan penningmeester en commissie dank gezegd werd. De heer Witteveen bracht een nauwkeurig verslag uit van de vergadering van den Bond van Ziekenfondsen in Noord-Holland en werd bij acclamatie ook voor dit jaar als afgevaarcligde benoemd, evenzoo naar de vergadering op 8 dezer te Utrecht. Als lid van het bestuur (vac. P. Hiemstra) werd gekozen de heer R. Renooy, die de benoeming aannam. Bij de rondvraag werden nog enkele vra gen gedaan, die alle tot voile tevredenheid werden beantwoord. Eer de voorzitter de vergadering sloot, drong hij er bij de leden op aan, het ledental uit te breiden: er is voor onze vereeniging nog heel wat tot stand te brengen. Daarna sluiting op de gewone wijze. CASTRICUM. Auto terecht. Twee rijwielen ont vreemd en ook weer terecht. De Fordauto, gesloten wagen, welke Zon- dag j.l. werd ontvreemd voor het cafe van den heer Mooij te Alkmaar is Maandagmid- dag terug gevonden aan den kant van den weg De Mient te Castricum. Het had al eenl- Tenslotte gebeurde er niets, Monica liep langzaam vooruit en stond bij het hek onge- dwongen te spreken met Francis, terwijl de auto met een politie-agent er in, om het snel aanrijden te bevorderen, voorreed. Op het laatste oogenblik voegden lord Henry en Eustatius zich bij hen. Ze uitte even haar te- leurstelling. „Ik hoopte, dat ik het zwarte schaap van de familie voor mijzelf alleen zou hebben", klaagde zij. „Moet jullie beiden wezenlijk mee?" De auto reed weg, juist toen een groep lan- terfanters de identiteit van de inzittenden onfc- dekte. Er klonken kreten. De politie hield een man tegen, die van plan scheen den wagen te volgen. „Ik vind", verklaarde lord Henry, achter- over leunend, „dat nu we hier eenmaal zijn, we er maar moeten blijven". HOOFDSTUK XXVII. Francis had een zeer gezellige suite op de eerste verdieping van Chatfield House voor eigen gebruik ingericht in vrijgezellenstijl. Zij was eenigszins afgelegen van het hoofd- gebouw. Hij begaf zich daarheen onmiddel lijk na zijn'terugkeer van Ascot, bestelde whisky soda aan den kamerdienaar en schel de om mijnheer Moss. De bibliothecaris ver- seheen na een paar minuten. „Nu, mijnheer Moss?" vroeg Francis. „U had volkomen gelijk", gaf mijnheer il ft Sfe raadpleegd en ik ben zelfs naar het British Museum geweest om mijnheer Terrett te vinden, die onze grootste deskundige is inza- ke Rappelili. Het manuscript, dat morgen zal worden te koop geboden, is ongewijfeld een kopy. Ik ben bijzonder blij, dat Your Grace wees op de punten van verschil in den tekst. Ik geloof dat ik het voor het oorspronkelijke zou hebben aanvaard". Francis knikte. „Ik ben blij, dat a overtuigd is", zeide hij. „Hebt u het boek, waarin miin afsprakeh staan?" „Ik heb het hier, Your Grace". „Ik west, dat ik verwacht wordt op het eft ner in Storeham House", vervolgde Francis. „Maar, wacht even, heeft u eenig begrip, mijnheer Moss, wat het beteekent te worden gedisqualificeerd bij de rennen?" „Ik geloof, dat het wijst op oneervolle han- delingen bij het houden van renpaarden". „Juist zooals ik dacht", getuigde Francis. „En dat is mij overkomen, mijnheer Moss. De commissarissen van orde te Ascot hebben mij zulk een waarschuwing gegevea, en dan heb ik den nacht in een politiecel doorgehracht". „Lieve hemel", merkte de heer Moss op, „dat wist ik niet". - „Ik werd als gevolg hiervan bobcet voor tien pond en de kosten. Ik zond om u mijn heer Moss, am u raad te vragen. Geiooft u, dat het onder de gegeven oinstanciigheden wenschelijk is, dat' ik op Storeham House dineer? fk lioorde. dat er leden van het ko- ninklijk huis zouden zijn'' FiicfjiUii'j {ftp

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5