Klohzeep met CADEAU. Kunst ge bevreemding gewekt dat een auto den ge- heelen Maandagmorgen had gestaan tegen- over den winkelier Stuifbergen aldaar, doch men vermoedde dat de bezitter bij een van de buren binnen was. Dat bleek toen men zoo wat den geheelen voormiddag den wagen haG zien staan, bij onderzoek niet zoo te zijn Aangifte volgde ter secretarie, die waar be- kend was dat te Alkmaar een auto werd ver- mist daarvan kennis gaf. Inmiddels was ge- bleken dat Zondagavond bij de Rustende Ja- ger twee rijwielen waren ontvreemd en ook hier droeg men reeds kennis van. Deze wa ren in den Alkmaarder Hout teruggevon- den tusschen de struiken. Bij nader onder zoek is de politie meer gebleken, n.l. dat de bewuste auto in schemerdonker reeds eeni gen tijd onbeheerd heeft gestaan langs den Bakkummerweg, maar later weer bleek ver- dwenen te zijn. Omtrent de vermoedelijke da- ders is de politie een spoor gevolgd dat waar- schijnliik juist zal blijken te zijn. In den vooravond van Zondag zijn een tweetal op- geschoten jongens, waarvan er een hier in be- trekking is geweest in den zomer van 192S, m een winkel te Bakkum geweest voor het koopen van sigaretten. Dit spoor is gevolgd, waarvan het resultaai nog niet bekend is. In middels is de auto in bewaring genomen, ter- wijl de twee rijwielen hun eigenaar weder zullen krijgen. Voor de eigenaars een buitenkansje. HEEMSKERK. Mej. Huisman die geruimen tijd werkzaam Is geweest bij het bijzonder onderwijs alhier, is bestemd voor den dienst in Ned. Indie. Eerlang hoopt zij te vertrekken. SINT PANCRAS. Maandagavond werd in een geccmbineerde ■vergadering der besturen van het Zieken- fonds de begrafenisvereen.* „Memento Mori en „Ziekenverpleging" besloten, aan den heer D. Stammes, de afgetreden bode dezer drie vereenigingen gezamenlijk toe te 1(en- nen een pensioen van f 4 per week. Zulks A verdeelen in verhouding tot het van ledere vereeniging genoten salaris. Algemeen werd de hoop uitgesproken dat de heer Stammes hiervan nog geruir.ien tijd in welverdiende rust mocht profiteeren. HEILOO. Heden vergaderde de aideeling Heiloo van het Centraal Oenootschap voor Kmcerher- stellings- en Vacantiekolonies. Het ledental bedraagt 302 leden. Dit jaar konden 6 kindcren uitgezonden worden, waarvan twee kinderen twee termij- nen (drie maanden) uitbleven. Allen gingen naar Egmond aan Zee. De inkomsten waren {413.33. Met nadruk wordt er nogmaals op gewe- zen dat er .nogelijkheid bestaat, om ook voor eigen rekening kinderen naar de koloniehui- zen, door tusschenkomst van het afdeelings- bestuur, te zenden. Ouders, die daaryan gebruik wenschen te maken, kunnen inlichtingen bekomen bij de secretaresse J. Eilerts de Haan-Jonssen. BBOEK OP LANGENDIJK. Vanwege het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies af deeling Langendijk, werd Maandagavond j.l een openbare propaganda-avond gegeven in het lokaal van J. de Boer,, met het duel meer bekendheid te geven aan en meer belangstel- ling te wekken voor het gezegende werk van dit Genootschap. De heer Zaal, hoofcl der openbare school, cpende met een hartelijk welkom aan alien die aan de oproep gehoor gegeven hadden riep tevens een welkotn toe aan Dr. verdonk zuster Leegwater, den heer Buijze, hootcl der chr. school en den heer Bos, administra tes" van het Genootschap, die als sprtker op- trad en tevens een paar kolonie-iilms ver toonde. De heer Bos toonde zich weer den enthou- siasten propagandist en bcschermer van het zwakke kind. Het belang van het uitzenden van het kind naar de koloniehuizen, ook in den winter, deed spr. sterk uitkomen. Door den heer Zaal werd, gezien de kosten welke de verpleging met zich brengt, nog n opwekkend woord gesproken om de afdeeling met een jaarlijksche bijdrage te steunen, waaraan door een 20-tal aanwezigen gevolg werd gegeven, welke hiervoor dank werden gebracht. Terwijl de heer Bos nog dank word gezegd voor zijn aangename causerie en het vertoo- nen der films, tot het doen welslagen dezer avond. SCHOORL. Gister hield de Ver. tot bestrijding der tuberculose onder het rundvee, alhier, haar eerste vergadering. Den heer N. Kaag, voorzitter van de ver. van oud-leerlingen van den Landbouw-winter cursus, welke vereeniging het initiatief had genomen tot oprichting der vereeniging voor t b. c. bestrijding, leidde de bijeenkomst. Bij de opening uitte hij zijne teleurstelling, doordat nog niet de helft van de leden aan- wezig was. De voorzitter deelde medc dat thans 18 veehouders met 355 stuks vee zijn aangeslo- ten. Behalve &n nit Bergen, wonen al deze veehouders te Schoorl en dat het grootste gedeelte van de dieren reeds is getufcerculi- neerd en dat het percentage reageerende die ren laag is. Alleen een veehouder had een minder gunstigen uitslag. Spr. verwachtte, dat dit resultaat voor hen, die nog een af- wachtende houding aannemen, een aanmoedi- ging zal zijn om a's lid toe te treden. Verder werd mededeeling gedaan, dat het fcestuur nog steeds niet voltallig is, daar het veefonds en de zuivelfabriek nog geen be- stuurslid hebben aangewezen Wei deden dit de fokvereeniging, de aid. L. T. B en de ver. van oud-leerlingen, zoodat het bestuur thans uit 3 personen bestaat, t.w. de heeren N. Bijl, S. M. Dapper en N. Kaag. Besloten werd, om de open plaatsen nog ter beschikking va? de twee organisaties (vee fonds en zuivelfabriek) te houden. Aan de orde kwam daarna het vaststellen van het reglement. Van de Provinciate Ver. was een ontwerp- reglement ingekomen, wat met enkele kleine v/iizigingen werd aangeicmen. Vervolgens werd voorlezing gedaan van de mstvuctie voor de dierenartsen, belast met het t b. c. onderzoek. A an gezien de beweging nog aieuw is gn de regeeringsvoorschriften nog minder be kend, dat een en ander nogal stof tot be- spreking en werd menige vraag dienaangaan- de gesteld. De heer D. Duin Wz. besprak den eigen- aardigen toestand welke in het veefonds zal ontstaan door de t- b. c. bestrijding, een ge deelte neemt daar thans deel aan de georga- niseerde t. b. c. beshiiding, een ander gedeel te der fondsleden houdt zich nog afzijdig. De voorzitter was van meening dat dit wei- nig aan de zaak zal afdoen, men bchoeft niet bevreesd te zijn dr.t het za! komen tot een op- ruiming op groote schaal van vee dat lijdt aan open t. b. c. en ook zijn de op te ruimen dieren in betere conditie dan bij den ouden toestand, wanneer ze gewoonlijk erg verma- gerd waren. Nog kwam aan de orde 't onderling verdee len van de bestuursfuncties, doch aangenen het bestuur nog niet voltallig was, besloct men dit punt uit te stel'en, en werden de hee ren N. Kaag en S. M. Dapper voorloopig aangewezen om de functies van voorzitter en secretaris tijdelijk te behartigen. Hierna volgde sluiting, onder dankzeg- ging voor de vruchtbare besprekingen. KAMERMUZIEK. De vermaarde Beethovenvertolker, de pia nist Paul Schramm, treedt a.s. Vrijdagavond bij de kamermuziekvereeniging alhier op. Niet echter alleen werk van Beethoven, doch ook van Bach, Reger, de moderne Proksfieff speelt de meester. Men noemt hem „Ein uni- verseller Spieler, der alles beherrscht" „Er gehort zu den Auserwahlten". „Ein Beherr- scher der Technik ersten Ranges". Mit einer Kultur wie sie nur Ersten gehort, setzte er uns Beethoven vor". „Unter den vielen Pia- nisten hat kaum einer so viel-Aufsehen erregt wie Schramm". Schramm war eine Sen sation". Zo6 schrijven de couranten in Berlijn, Keulen, Londen, Belgrado. De Nieuwe Rotterdamsche Crt. zegt van zijn vertolking van Beethoven's vijfde piano- concert, dat hij er „een onvergetelijken indruk mede gemaakt heeft, en het publiek hem spon- taan huldigde". En de „Nieuwe Crt" noemt zijn spel „menschelijk gesproken, volkomen" Wanneer men van deze uitingen kennis neeftit, zullen zeker velen zich verheugen op de komst van dezen kunstenaar in Alkmaar. A. K. MUZIEK. Melchert Schuurman heeft in langen tijd niet wat van zich laten hooren, doch komt nu in no. 262 van het weekblad ,.Cinema en Theater" weer met een muziekbijdrage voor den dag. Gp een gedicht van drie coupietjes, van D. G van Beek, (Sneeuwklokjes) schreef hij een melodic, die door een voorspel, dat pp be- gint, geen hooger graad dan p bereikt en ppp eindigt. wordt vooraf gegaan. Het melodietje is niet moeilijk, wat goed gezien is, want het heeft zeer weinig steun aan de klavierbege- leiding, die in zestiende no;cn de klokjes imi- teert. 'n Aardig liedeke. A. K. DE UITVAART VAN DR. W. ROYAARDS. De plechtigkeid in den St ads- schouwburg. Over deze plechtigheid schrijft men ons nog: Somber en triest, zooals ook het weer gis ter was, was het om en in den Stadsschouw- burg, v/aar de laaiste plechtigheid, vooraf- gaande aan de uitvaart van wijlen dr. Wil- lom Royaards, plaats had. Vanuit het gebouw, waar onze groote kun stenaar roem en bewondering oogstte, hin- gen mistroostig de nationale vlaggen half- stok. En binnen was het, waarheen men zijn oogen ook richtte, rouwdoek en nog eens rouwdoek met zilveren franje afhangend. In de groote hall, waar anders bij soort- gelijke plechtigheden de „chapelle ardente" is opgesteld, waren de kransen en bloem- stukken neergelegd, die des avonds het graf op Westerveld zouden dekken. En in de schouwburgzaal, waar autoriteiten en be- langstellenden vanaf half tien binnenkwa- men, lag voor het tooneel in de stalles de eikenhouten kist opgebaard, gemonteerd met zilver. Op de baar lagen bloemen van vrouw en kinderen en daaromheen waren weer vele kransen en bloemstukken, waaronder een met zwarte linten van Willem Mengelberg uitge- spreid. Meer dan 100 kransen en bloem stukken waren door vereerders en vrienden gezonden. In de hall was een afgebroken zuil in bloemen opgesteld, die de familie Bosse- vain er had laten plaatsen en daarnaast stond een bronzen beeld, door den beeldhou- wer Andriesen vervaardigd. Voor den Stadsschouwburg vormden zicn om negen uur al groepjes menschen om de uitvaart te zien. D.ze groepjes groeiden meer en meer aan, hoe dichter men bij het oogenblik kwam, dat de plechtigheid in den schcuwbur^ eindigde. Tegen half elf begon de politie het Leid- scheplein af te zetten. Even daarna verlieten twee auto's vol met kransen den Stads schouwburg, om zich op te stellen bij de brug van de Stadhouderskade. In de Schouwburgzaal die om tien uur ge- heel gevuld was, bevonden zich verschillende autoriteiten, o.m. de minister van Kunsten en Wetenschappen mr. Waszink en de chef van zijn afdeeling Kunst de heer Visser; verder de Amsterdamsche wethouders Ketelaar en Rutgers, de burgemeester van Utrecht en als vertegenwoordiger van de Universiteit ie Utrecht, die indertijd den heer Royaards het eere-doctoraat heeft verleend, prof. Vogel- zang. Voorts waren nog aanwezig vrijwel alle kunstzusters en -broeders van dr. Royaards, alsmede vele andere kunstenaars. De Amsterdamsche universiteit was verte- gemvoordigd door den rectormagnificus prof, de Meijere en den secretaris van den senaat prof. Scholte. Verder waren ook ver schillende andere hoogleeraren aanwezig. Van de voornaamste actrices en acteurs, die het plechtig afscheid bijwoonden noemen we Annie van Ees en Corn. v. d. Lugt Melsert, I.ouis Saalbom, Louis de Vries en W. v. d. Horst. Prof, van Vollenhove vertegenwoordtgde de afdeeling letterkunde van de Kon. Aeade- one voor Kunsten en Wetenschappen en jhr. C. G. S. Sandberg was er namens het hoofd- bestuur van de Maatschappij ter bevordering van de woordkunst. Ook het eerste Kamerlid en oud wethouder voor Kunstzaken te Am sterdam dr. F. M. Wibaut was aanwezig, hij had met zijn echtgenoote plaats genomen in de Koningsloge, waar ook de minister was gezeten. Precies om tien uur ving het concertge- bouworkest onder leiding van Cornelis Dop- pu- het laatste deel van Mahler's Das Lied auf der Erde: „Der Abschied" aan. En toen Ilona Durigo klagend het af- scheidslied inzette, kwamen Mevrouw Roy aards en de zoons van den overledene, ge volgd door de andere familieleden, de zaal binnen, waar zij plaats namen op de eerste rijen stalles. Plechtig klonken het gezang en de muziek, die onder ademlooze stilte door alien werd aangehoord. Nu en dan werd deze stilte on- derbroken door gesnik, dat sommigen in aandoening niet konden onderdrukken. Veertig tninuten duurde de plechtige uit- voering, die, men kon het den menschen aan- zien, alien hevig ontroerd heeft. Toen de muziek en het ontroerend gezang waren verstomd, gaf Cornelis Dopper het sein aan het orkest om zich te verheffen en dit sein werd niet alleen door de orkestleden, maar door alle aanwezigen in de zaal be- grepen en opgevolgd. Twee minuten lang bleven alien, ademloos stil, staan. Ontroerend was de indruk, dien deze stilte verwekte. De schoonste redevoe ring, door den meest talentvollen redenaar uitgesproken, zou niet zulk een indruk op het publiek kunnen maken als deze plechtig heid deed. Het was tien minuten voor elf toen de bid ders in de zaal kwamen en na de bloemen buiten gebracht te hebben, de kist uitdroe- gen. Onmiddellijk verliet hierop de familie van Dr. Willem Royaards de zaal. Toen de geheele plechtigheid was afgeloo- pen en de rouwstoet zich buiten reeds in be weging had gezet, liep de schouwburg leeg. Op het Leidscheplein. Om kwart voor elf reed de lijkauto onder de peristyle van den Stadsschouwburg. Vele kransen werden neergelegd op de eikenhou- ten kist, die intusschen in de auto was ge- plaatst. De andere bloemen werden in eenige open auto's opgestapcld. Langzaam reed de lijkauto het eidsche- plein op. De groote menigte die zich aan beide kanten van het plein had geschaard, ontblootte bij het passeeren van de auto met het stoffelijk overschot eerbiedig het ho.ofd. Een vijftal volgauto's sloot zich achter de lijkkoets aan. Precies om elf uur zette de stoet zich langzaam in beweging om via de Nas saukade, waar ook zeer velen langs de trot- toirs stonden geschaard, de de Clercqstraat te bereiken. Van hier ging het in snel tempo naar de begraafplaats Westerveld. Hoop UOOi De zeep zal in kwaliteit, het cadeau in waarde uw verwachting overtreffen MSSPOitT. DE TRADITIONEELE HARDRIJDERIJ VAN DE BURGERIJSCLUB. „0, wedstrijd van de Burger IJsclub? Dan wordt het dooi weer!" hoorden wij Maandagavond met groote stelligheid bewe- ren. En ziet gistermorgen was het dooi! Nu zoeken wij heusch geen verband tusschen een wedstrijd van de Burger IJsclub en den dooi, maar wij willen constateeren, dat deze twee toch al vaak moeten hebben samenge- vallen voor en aleer men ze als bij elkaar be- hoorend beschouwt. Het was dan dooi, flink dooi, het regende zelfs gistermiddag af en toe, maar de wed strijd ging door, de wedstrijd waarnaar veie beiioeftige gezinnen telken jare weer uitzien, omdat immers de prijzen bestaan uit levens- middelen en brandstoffen, die aan arme stad- genooten moeten worden afgedragen. Menschen, die op dusdanige wijze de lief- dadigheid wiiien betrachkn, zijn er geluk- kig altijd nog genoeg ook gisteravond wa ren ze er weer, ze^ en twintig in getal, al ien, zooals de traditie het wil, gemaskerd en vermomd. In dit laatste, de vermomming, waren niet alle^ deelnemers even goed ge- slaagd, anderen weer des te beter. We zagen b.v. pierrots, een cowboy, een grijsharige vrouw, een dito man met baard en flinken wandelstok (op schaatsen), ridders, een dik- wangigen slager, en verder moeilijk te defini- ceren figuren; vtel aandacht trok nog een ge- weldig dikke rijder met een afzichtelijk mas ker, waarin een mond die wel een gracht geleekeen echt carnavalsfiguur. Zoo was er alen te zamen voor de vele honderden menschen langs de kaden aan de Oudegracht veel te zien en de gecostumeer- de hardrijders gaven er nog gratis veel car- naval-grappen bij. Hierover had men zeer veel pret, die tot groote hoogtc steek, sis een rij- de - (soms beide tegen elkaar kainpende rij- ders gelijktijdig) zich plotseling door een buiteling in de snelle vaart zag gestuit en de tonnetjes, die onder de armen moesten wor den meegenomen, omdat de gebruikelijke sleedjes kapot waren geraakt, links en rechts over de baan rolden, terwiil de rijder zelf in een plas was terecht gekomen. Reeds op verren afstand kon men de lachsalvo's hoo ren van het tallooze publiek, waarvan ve len op hekken en in vensterbanken hadden plaats genomen, opdat men toch nog iets van net ijsvermaak zou kunnen zien. De uitslag van dezen zeer vroolijken en als altijd bijzonder vriendschappelijk verloopen wedstrijd was als volgt: le prijs Kranenberg; 2e prijs Ten Pas; 3e prijs Koelman, 4e prijs W. Vet. De prijzen bestonden uit le priis 500 briquetten, 5 pond «pek, 5 brooden, 5 pond erwten; 2e prijs 300 briquetten, 3 pond swk, 3 brooden, 3 pond erwteo; 3e prijs 200 briquetten, 2 pond spek, 2 brooden, 2 pond erwten; 4e prijs 300 briquetten, 1 pond spek, brood, 1 pond erwten. De overige 22 rijders ontvingen een bon voor 100 briquetten (af te geven aan behoei- tigen). Voor de mooiste costumes waren be schikbaar gesteld 2 kistjes sigaren, welke werden toegekend aan no. 21 en 22 (de hee ren S. en K.) Om ongeveer 9 uur was de wedstrijd afge loop.n. De deelnemers trokken toen, onder de tonen van „St. Louis", welk korps ook ge> durende den wedstrijd zijn muziek lustig had laten klinken, naar het Gulden Vlies Natuurlijk gingen velen uit het publiek mede De voorzitter, de heer Jb. Pels, bracht 'n woord van dank aan alle rijders, de baan- c immissarissen, de muziek, den heer D. Haasbroek en alien die hadden medegewerkt tot het slagen van dit ijsfeest. Al was het dan nog juist op het kantje af, en al was de gelegenheid niet direct schit- terend, het feest mag geslaagd heeten. Nog deelde de voorzitter nude, dat de Ver eenigae Brandstoffenhandel 3000 briquetten beschikbaar heeft gesteld. Onder een geestig wcerdje reikte de voor zitter de prijzen over met verzoek de bons eerst af te geven, als at a.s. uitdeeling der Burgerijsclub plaats heeft. Men bleef na de prijsuitdeeling nog een uurtje gezellig bijeen. De HARDRIJDERIJ OP HET ALKMAAR- DERMEER OM 4 UUR AFGELAST. Na het hardarren, dat om 2 uur eindigde, begaven de besturen van de Alkmaarsche en Akersloter IJsclub, zich naar het cafe Ver- duin om den inwendigen mensch te verster- ken en de loting te r.gelen voor de hardrii- derij voor mannen, die om 1 uur zou plaats hebben. Verschillende rijders kwamen zich voor den wedstrijd nog opgeven, zoodut tenslotte de lijst met 35 deelnemers werd afgesloten. Inmiddels was het begonnen te regenen. De liefhebbers van een echte hardrijderij, schenen zich daardoor echter niet te laten weerhouden en van heinde en ver kwam dan ook per rijwiel, auto of autobus steeds meer publiek opdagen, zoodat zeker een paar dui- zend rijders zich op het ijs bewogen, terwijl stellig wel een 500 belangstel lenden vanaf den wal de dingen die komen zouden ston den af te wachten. Toen het weer droog was geworden, bleek at spoedig, dat er zoo weinig regeling was, dat men niet wist waar de weastrijd zou worden gehouden. Wel was er op driepootjes een lijntje ge- spannen, doch de jongens hadden de drie pootjes reeds lang verse oven en het lijntje had al uren slap gehangen. De politie verzekerde ons echter, dat een baan wel vrij te krijgen zou zijn, wannetr de besturen het er maar tens over konden worden wat er moest gebeuren. Inmiddels werd het drie uur en nog steeds was er van een organisatorische leiding niets te bespeuren. Voo'ral de Alkmaarsche juryleden, schenen tot het bewustzijn te zijn gekomen, dat het niet wel mogelijk is om om half vier nog met een wedstrijd in het hardrijden over 500 M., Waarvoor zich 35 deelnemers hadden aange- meld, te beginnen. Zij vreesden bovendien, dat op de eindpun- tcn een te compacte .nassa zich zou opstellen en dat gevaren op het sterk afnemende ijs niet konden uitblijven. Nadat zij zoo een half uur op een droog plekje hadden gestaan, steeds aangekvken door groepen rijders, die op hun gezichten poogden te lezen wat er nu eindelijk zou gebeuren, nam de heer Mulder van Akersloot voorzitter van de wedstrijden-commissie een beslissing en werd, vooral met het oog op het mogelijke gevaar, de wedstrijd afgelast en aan de deelnemers de mededeeling ge daan, dat zij hun inLggeld konden terug krijgen en dat aan de veraf gekomenen een vergoeding voor de gemaakte reiskosten zou worden gegeven. Gezien de omstandigheden kon inderdaad een beter besluit niet genomen worden. Voor de IJsclub Akersloot was dit echter een ongewenscht einde. Het bewijs was geleverd, dat zoowel het publiek als de rijders op een dag in de week naar een wedstrijd op het Alkmaardermeer willen komen. Dat het slot zoodanig moest zijn, dat het publiek en de rijders teleurgesteld moesten worden, is voor haar echter allesbehalve 'n mooie reclame. Zeer zeker is deze tegenslag voor een groot deel te wij ten aan de ongunsti- ge weersomstandigheden, doch ook het ge- mis van een goede organisatie is hieraan niet vreemd. Men lette hierop een volgende maal dan ook ter dege en neme zulke maatregelen, dat men op deze groote ijsvlakte te voren voor den wedstrijd de daarvoor benoodigde baan reserveert en de leiding daarvan niet op- draagt aan dezelfde menschen, die te voren uren voor een wedstrijd in het hardarren in beslag zijn gencmen. NATIONALE WEDSTRIJDEN TE OUDKARSPEL. Koning Thialf vertoornd? Fraaie ijssport. Hooftman win- naar van het toiaal-klassement. Records van v. d. Scheer en Heiden. „Zoodra hier wedstrijden zijn vastgesteld, begint het te dooien". Hoe vaak hooren we deze pessimistische meening niet verkondigen en heusch. de on- dervinding heeft ons maar al te duidelijk ge- leerd aan welk een groote veranderlijkheid het humeur van den nukkigen grijzen ijsvorst onderhevig is. Juist heeft het enkele dagen flink gevroren en alles wijst er op dat de frisscbe vorst nog eenigen tijd zal aanhouden. We stelden ons koning Thialf al voor: in verre verten. breed uit gezeten op z'n troon, alles blinkend en flonkerend van smetteloos witte sneeuw, terwijl de oude vorst met blijkbaar genoegen gadeslaat hoe alom in ons stijfbevroren waterland actieve besturen van ijsclubs en jonge, krachtige schaatsenrijders met energie voorbereidselen treffen om zoo aanstonds #pannend« wed- •trijden over hat spiagelende ijeoppervlak te houden Vaga herinneringen aan reisjes per schaata naar Market! en aan haast legends- risch geworden elfstedentochten dringen zich naar voren. Doch om een of andere, voor ons nietige menschen onverklaarbare ivden schuclt de ijsgod ziin ruig-bebaarde kop, verandert door een plotsdinge impulsie z'n schijnbaar oris zoo goedgezind humeur en over onze onschuldige hoofden raast hij zijn woede uit, met mist en regen tracht de vertoornde almachtige activiteit en ijs te doen snielten. Totdaten wij zouden weer van voren at aan kunnen beginnen. Maai dit pleit voor ons, Hollandsche schaatssportiiefhebbers, dat wij. zoodra het er op lijkt, dat het weer gaat winteren ons met hernieuwde energie op het ijsverniaak werpen. Ook te Oudkarspel had het bestuur der ijsclub „Volharding" toen vergutming was verkregen voor het houden van nationale langebaan-w-dsuijden en men er, na eenige moeite, in was geslaagd dat het bekende vierta] r.ad ingeschreven met enthousiasme de voorbereiding dezer wedstrijden ter hand genomen. Het moet voor de ondernemende vereeni ging dan ook wel een teieurstelling zijn ge weest, dat de weersgesteldheid zoo bijzonder veel te wenschen overliet. Het grijze ijs was met immer aanwassende plassen bedekt Vanuit een loodkleurige lucht motterde een trieste regen op rijders en toe- schouwers neer. Tevergeefs probeerden enke le slap neerhangende viaggen de triestheid van dezen wateraehtigen ijsdag te verdriiven. Hoewel het ijs aanvankeiijk vrij glad was, werd de hardheid weldra door het laagje water nadeelig beinvloed. De belangstelling voor deze wedstrijden was, de omstandigheden in aanmerking ge nomen, vrij groot Terwijl het plassende Water schaatsen. schoenen en goudgeel ge- verfde klompen overstroemde, werd met on- vermindeide interesse het verloop der dik- wijls spannende ritten gevolgd Deze inte resse ging natuurlijk voornamelijk uit naar de vier kranige Nederlandsche rijders: V d. Scheer, Heiden, Hoof'man en „Onzen Wim" Niettegenstaande de tegenwerking van het weer werd van fraaie ijssport genoten Als snel voortschietenoe vogeis, lenig en bevallig, schoteu de rijders over de baan. Met soepele. gemakkelijke slagen kliefden de blinkeiiae noren het opspattende water De donkergetruide, goed-g« bouwde lichamen der rijders werden in pijlsnelle vaart over de gladde ijs- en watervlakte door de stevige slagen der beenen voortbewogen, terwijl zij met onverminderde snelheid door de bochten gleden. Het aantal deelnemers bedroeg niet min der dan 28 Van het huoidbestuur van den K. S. N B waren aanwezig de heeren Van Laei en Couvee, die resp. als starter en scheidsrechtei optraden. Aangevangen werd met den wedstrijd over 500 Af. waarvoor als nummers 1 en 2 aan den start verschenen het 16-jang zoontje van den oud-gediende J P de Koning uit Purm^rend en de niet veel oudere Jacq. Medemblik We betwijfelen of ae vaderlijke trotsch van den oucen de Koning hem niet al te ver drijft door z'n zoontje nu reeds op dit soort wed strijden te laten uitkomen. De tijden waren resp 1.6 3/5 en 1.22 3/5. Hierop volgden de jeugdige Amsterdam- mer L. v. d. Ruit, die vrij soepe! rijdt en C. Stet. Tijden 1 1 en 1.10. De derde rit was de eerste, die van wer- kelijk belang was. Hier verschenen aan den start de gedrongen, stoere kampioen van Friesland, Jongert en Cor Kos uit Oud karspel. In dezen spannenden rit liep de vlugge Edammer al spoedig iets uit er hoewel Cor Kos tegen het einde weer wat inhaalde bleef hij juist 2 sec. achter. Tijden 513/5 en 53 3/5. Na een rit tusschen H Peereboom (57 1/5) en R. Strijbis (58 1/5) volgden W Kos en K. Kaan. De start scheen eenige rooeilijkheid op te leveren. „Onze Wim" reed scepel en ging lenig door de bochten, in scherpe tegenstelling met Kaan, wiens stijl zeer stijf is. Tijden 50 3/5 en 56 1/5. Hierop volgden W Keciman (59 1/5) tegen A. v. Beekum (59 2/5) en C. Jonker (1 03 2/5) tegen K. Schenk (37 4/5). In den volgenden rit deed Sj. Westra zich ais een vlugge schaatser kennen hoewel hij eenigszins onvast rijdt Zijn tijd was 53 4/5, terwijl z'n tegenstander, J. P de Koning een tijd van 57 4/5 maakte. Nu verscheen V. d. Scheer aan den start! Alle belangstelling coneentreerde zich op onzen nationaleri kampioen Na het: af! van den starter kiauwde de lenige. sympathieke Dolf snel weg. Met korte, stevige slagen gleed hij soepel over de waterachtige baan. De laatste bocht werd heel snel genomen, waarschijnlijk te snel, waardoor de rijder kwam te vallen en een ontijdig einde aan dezen fraaien rit werd gemaakt De tegenpartij A. Ligthart maakte een tijd van 58 4/5. J. Kos reed vervolgens tegen den 19 jarigen T. v. Goinga. Een spannende rit, waarbij Kos, die on- vast reed, een tijd maakte van 56 2/5 sec. en z'n tegenpartij 57 1/5 sec. Hierna weer een van het bekende viertal, n.l. Heiden. Deze stevige. kracbtig gebouwde rijder was vlug weg en teed soepel Zijn tijd was 51 1/5 sec J Paarlberg deed er 56 2/5 over. Hooftman was al bijzonder snel op deze afstand. die hij in 49 1/5 sec af'egde Voor- waar onder deze omstandigheden een fraaie prestatie! K. Roemer had 58 1/5 sec. noodig. A. J. v. d. Rielden reed de afstand in 1.07 2/5 sec. en A Saai in 1 min Huib Blaisse, die vervolgens aan den start kwam, had het ongeluk reeds in de eerste bucht te vallen. Zijn tegenstander de 17-jarige St. de Boer uit Edam maakte een tijd van 57 3/5 sec. Na een korte pauze werd een begin ge maakt met de kamp over 1000 M. De twee snelste rijders over 500 M. kwa men allereerst tegen elkaar uit: Dit waren Hooftman en W. Kos. Beiden startten vlug en liepen snel door de eerste bocht, die vlak na den start genomen moest worden Hooft man reed met korte, stevige slagen, terwijl de slag van Kos wat langer en soepeler was De eerste liep langzamerhatid iets op zijn t::- genstander uit en bij het uitkomen van de

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6