Radioerafisch Weerhericht. AGENDA. Stadsnieuws ICunsf Bioscopen ECerk en schooB Vrijdag S Februari. 7 A uur. Uitvoering Kameimuziekvereeni- ging. Schouwburg Harmonie. 7'A uur. Cinema Americain. Robert en Bertram. Humoristisch. In de hoofdrol Har ry Liedtke. Toegankelijk voor elken leeftijd. 7% uur. Alkm. Biosc. Theater. Zeemans vuisten. Realistisch. In de hoofdrol Ralph Ince. Toegankelijk boven 18 jaar. 7A uur. Victoria Theater. Alledagsmen- schen. Zedenroman. In de hoofdrollen James Murray en Eleanor Boardman. Toegankelijk voor elken leeftijd. Zaterdag Q Februari. 7 A uur. Cinema Americain. Robert en Bertram. 7% uur. Alkm. Biosc. Theater. Zeemans- 7 A uur. Victoria Theater. Alledagsmen- schen. T D 8 A uur. Harmonie. Bal-masque T. O. r. Zotidag 10 Febr. 7 A uur. Cinema Americain. Robert en Bertram. 1 7 A uur. Alkm. Biosc. Theater. Zeemans- vuisten. 7 A uur. Victoria Theater. Alledagsmen- schen. Maandag 11 Februari. 7 A uur. Cinema Americain. Robert en ^7 A .uur Alkm. Biosc. Theater. Wien, Wien, nur du allein. Weensche film. In de hoofdrol Liane Haid. Toegankelijk boven 18 jaar. 7 A uur. Victoria Theater. Alledagsmen- schen 8 uur. Alg. Vergadering Alkmaarsche Ke- gelbond. Dancing van de Harmonie. 8 uur. Kerkgebouw Fnidsen. Lezing L>s Houtgast over Adama van Scheltema. 8 uur. Harmonie. Uitvoering „Bilderdijk Dinsdag 12 Februari. 7 A uur. Cinema Americain. Robert en 7 A uur. Alkm. Biosc Theater. Wien, wien, ^lA uur. Victoria Theater. Alledagsmen schen. Woensdag 13 Februari. 7 A uur. Cinema Americain. Robert en 7 At uur. Alkm. Biosc. Theater. Wien, wien, nU7 A uur. Victoria Theater. Alledagsmen- SC36uur en SA uur. Twee voorstellingen van Faust door Paul Brann's Manonettenthe ater Schouwburg „Culden Vlies", uitgaande van het Comite voor Tooneeluitvoenngen. Donderdag 14 Februari. 7 A uur. Cinema Americain. Robert en ^7A uur. Alkm. Biosc. Theater. Wien, wien, ""y^uur.'v'ictoria Theater. Alledagsmen schen. reeds voor eenigen tijd naar het depfit van de kunstzaal van den heer Boen- dermaker overgebracht. den dag is echter geen vliegtuig daarheen noch naar Brussel en Parijs vertrokken, ter wijl vandaar evenmin vliegtuigen opgeste- Ongeveer half twee was te Amsterdam de mist opgetrokken. Er zijn echter geen vlieg tuigen van Schiphol meer vertrokken, daar t inmiddels te laat was geworden. Provinciaal nieuws BRAND TE BERGEN. Hei levenswerk van den kunstsch.il- der Leo Gestel voor een groot deel in de vlammen opgegaan. Gisteravond, omstreeks half acht, ont- stond er brand in het atelier van den kunstschilder Leo Gestel, een van de drie aaneengesloten ateliers, eigendom van den heer J. Apeldoorn te Alkmaar aan den St. Anthoniusstraat. Spoedig was de autobrandspuit ter plaatse. Doordat de dichtstbijgelegen brandkraan, ondanks deze met stroo voor de vorst beschermd was, bevroren was, duurde het geruimen tijd alvorens nit de brandkraan St. Anthoniusstraat- Kruisweg, die niet bevroren bleek, water kon worden gegeven. Het atelier van den heer Gestel brandde inmiddels geheel uit. Het daarnaast gelegen atelier, dat ge heel leeg was, bleef gedeeltelijk behou- den, terwijl de inventaris en kunstwer- ken aanwezig in het derde atelier en ii huur bij den kunstschilder Jb. Wijand niet onbelangrijke waterschade bekwam Om half 10 was de brandweer het vuur meester. De oorzaak van den brand is onbe- kend, doch moet vermoedelijk in de kachel of kortsluiting worden gezoeht Tengevolge van den brand zat jeo dee] van de buurt in donker aangezien een hoofdleiding van de electriciteits- voorziening moest worden afgesloten. Voor den heer Gestel beteekent den brand niet veel minder dan een "amp, aangezien zijn levenswerk, voor zoover het niet aan anderen was overgegaar. (de arbeid van 25 jaar) door den brand verloren ging. Verzekering dekt overi- gens de schade. De heer Gestel, die de laatste jaron in hoofdzaak in het buitenland werkte, bereidde een overzic! ttentoonstelling voor en werkte voor dit doel de laatste weken in zijn atelier. Terwijl hij ten huize van een vriend at, was de brand uitgebroken. Toen hij om een uur of 8 naar zijn atelier terug- keerde om nog een uaar uur te werken kon hij niets anders dan de verwoesting aanschouwen. Gelukkig zijn de resultaten van zijn kunst over de verschillende periodes in de verzamelingen van den heer Boen- dermaker, mevrouw Kroller, den heer Renault en ancleren, bewaard gebleven. Deze brand zou voor de kunst nog er- gere gevolgen gehad kunnen hebben, wanneer het er naast gelegen atelier niet leeg was geweest. Tijdens den bouw van zijn kunstzaal heeft de heer Boendermaker, die dit atelier nog in huur had, daar n.l. een deel van zijn collectie geborgen gehad. Gelukkig waren deze kunstwerkeu, SCHOORL. Donderdagavond vergaderde de Vereeni- ging voor Zi-ekenhuisverpleging „Draagt elkanders lasten", in't lokaal van den heer Timmerman. Deze bijeenkomst was slecht bezocht; slechts enkele leden waren naast het bestuur aanwezig. De voorzitter, de heer R. Wognum, open- d-e met een woord van welkom. Hij betreur- de de slecht-e opkomst, doch hoopte, dat de besprekingen evengoed zouden slagen. Dit jaar, z-ei spreker, is vrij kalm verloopen. We hadden weinig zieken, waardoor de kas- midd-elen een gunstig beeld geven, in t-egen- stelling met een naburige vereeniging. Moge- lijk is ook de hoogere contributie een factor van dit gunstige beeld. Hierna las de s-ecretaris, de h-eer J. Stain, het jaarverslag. Hieruit stippen we aan, de dankbare woor- den ter nagedachtenis van den heer Paarl- berg te Langedijk. Er zijn 1 bestuurs- en 1 ledenvergadering gehouden. 't Ledental kwam van 422 op 441, terwijl 5 verpleegd-en vergoeding hebben genoten. De h-eer J W. Schoone, penningmeester, bracht't finantieel verslag uit, waaruit bleek, dat de kasmidd-elen op 1 Januari 1928 f 236.54 en op 31 December 547.35 be- droegen. Dat f .214.10 aan verpleegkosten was uit- betaald, en dat dus de vereeniging zeer voor- d-eelig heeft gewerkt. De financieele commissie bracht bij monde van den heer P. Kos verslag van de b-evin- dingen uit, en deelde mede, dat all-es in orde was, en bracht een complement voor de serieuse boekhouding. De secretaris, penningmeester en financi eele comm. kregen den dank van den voor zitter, waarna de rekening werd goedgekeurd. Vervolgens kwamen de v-erkiezingen aan de orde.De heer J. Kreijgsman stelde zich met 't oog op zijn leeftijd niet langer als bestuurslid herkiesbaar. De heer G. Duinmeijer te Groet werd wed-er herbenoemd, terwijl in de vacature- Kreijgsman de heer P. Greeuw Dz. gekozen werd. Beide heeren namen hunne benoeming aan en dankten de vergadering voor 't vertrou- wen. De voorzitter dankte den heer Kreijsman voor't vele goede, wat hij voor de vereeni ging heeft gedaan. 't Volgende punt der agenda was een voor- stel van het bestuur: Verzekering tegen operatiekosten. De voorzitter deelde mede, dat dit de wensch was van enkele leden van de voor- gaande vergadering Er is over -M^oroken bij den Bond, door den afgevaardigae deier vereeniging Daar is een commissie van onderzoek be- noemd, en is gewaarschuwd om met deze materie zeer voorzichtig te zijn. De contributie zou hiervoor zeer hoog moeten zijn. 't Bestuur heeft dit punt ampel besproken en heeft hierover verschillende ideeen. Er is een strooming, welke 3 cts. extra tarief wil, voor ten hoogste't te betalen lig- geld. De voorzitter meende, dat dif te b-ekijken is, daar de voile operatiekosten niet t-e bena- deren zijn in enkele gevallen. Nog is er een meening in 't bestuur, dat verwarring ziet in dit voorstel, en meende dat de kas voor de operatiekosten een apart instituut moet zijn. De heer Mooij gelooft, dat de aparte kas wel niet toereikend zal zijn door de kleine deelname, en vermoedt dat de kas van de ver eeniging zelve wel zal moeten bijpassen. De heer Duinmeijer zeide, dat een groot aantal gemeentenaren in't Doctorsfonds zijn en hij voorziet 'n kleine deelname in deze ver zekering, wil dus de kas der vereeniging voor operatiekosten spaien, daar er verlies zal zijn. De heer Kos geloofde in de woorden van de heeren Muoij en Duinmeijer, ziet er ook weinig heil in. De heer J. Stam Mz. vond dat de sprekers de zaak niet zuiv-er stelden en bestreed de vorige sprekers. De heer J. W Schoone zag heelemaal geen b-ezwaar in 't idee om voor operatiekosten te verzekeren. De heer Duinmeijer noemde 't voorbeeld yan een arts, die beweeide, dat de contributie voor operatiekosten minstens 7 A ct. moet moet ziin Er werd beweerd, dat die menschen, welke bij een verzekeringsmaatschappij zijn ver- zek-erd, hier in Schoorl eerst zelve de ope ratiekosten moeten betalen en 't daarna van die maatschappij vergoed krijgen, terwijl tevens wordt gezegd, dat daar de contributie veel hooger is. De heer Mooij bepleitte tenslotte tot stich- ting van een fonds voor operatiekosten, en zag hierin een vooruitgang voor de vereeni ging. De heer Delver vroeg of de bond't geheel van de baan heeft geschoven, waarop de voorzitter antwoordde, dat we dit alvast voorstellen als tegemoetkoming. Komt de bond met een beter voorstel, welnu, dan aanvaarden we dat. De heer Hoogland zeide, dat 't de b-edoe- ling is van enkele sprekers, dat de operatie kosten niet komen ten laste van die leden, welken zich daarvoor niet hebben verzekerd. Gebeurt dit niet, welnu. dan is er geen be- zwaar om tot't eerste voorstel in te gaan. Ook de voorzitter pleitte er nog eens voor, waarna ertoe besloten werd om op 't voorstel in te gaan, en wel zonder apart kas- beheer. Tot leden van de financieele commissie voor 1929 werden benoemd de heeren Jb Boschman, Joh. Jonker en J. W. Damiaans. Tot afgevaardigden naar de federatie wer den benoemd de heeren I.ensen en Kos Waar door de federatie geen kosten worden vergoed, werd voorgesteld, om met terugwerkende kracht 1.50 uit de kas te vergoeden. Dit werd goedgevonden. De voorzitter deelde mede, dat't vervoer naar de ziekenhuizen thans niet vergoed wordt. Enkele bestuursleden hebben gemeend, Dr. H. NANNING's HAEMOFERRIN Bloedvonmend versterkingsmiddel. f 2.60 p.'/i flesch, /1.60 p Vz flesch dat de vereeniging dit dient te betalen, ter wijl anderen weer meenen, dat vrij vervoer te zwaar op de kas kan drukken. De heer Duinmeijer speet't, dat't hem ont- gaan was, dat de plaatselijke begrafenisver- eeniging „De Laatste Eer", die 't voorheen betaalde. dit heeft afgeschaft en dat dit niet door onze vereeniging is opgcnomen De heer Mooij: Wat is er nu tegen, dat de begrafenisve-eeniging dit op zich blijft nemen. Die gaat't goed. De voorzitter meende, dat't niet op de weg van die vereeniging ligt. Ze deden dat, zoolang er geen ziekenhuis- ver-eeniging was. 't Bezwaar van den heer Mooij was, dat dit gebeurd is, doch de menschen wisten er niets van en waren de dupe. Hij wilde voor stellen, om 't samen te dragen. De heer Kos wilde, g-ezien de gunstige kas, 't door de vereeniging laten dragen, en stel de voor om de menschen, die gedupeerd werden, te vergoeden uit de kas van de be- grafenisvereeniging, althans met dat bestuur over dit punt in overleg te plegen. De heer Schoone wilde liev-er een vast be- drag vaststellen. Tenslotte werd besloten om't te riskeeren, en in noodzakelijke gevallen de kosten te ver goeden, terwijl met de begrafenisvereeniging overlegd zal worden, om de gevallen na 1 Mei 1928 te vergoeden. Bij de rondvraag wenschte de h-eer Mooij de genomen besluiten t-e publiceeren opdat de leden, en ook de toekomstige leden 't weten. 't Bestuur zal hiervoor zorgen. De heer Schoone wees op de aanwezigheid der pers. De heer Stam wilde per circulaire de leden er bekend mee maken, doch dit vond geen bijval, doordat de pers voor een goed ver slag zal zorgen. De heer Kreijgsman bedankte den voor zitter voor de hartelijke woorden en wensch te de vereeniging alle goeds toe. Hierna sloot de voorzitter met een harte- lijk woord de bijeenkomst. en sprak zijn ge- noegen uit over de wijze, zooals de belangen der zieken zijn behartigd. Het is in den tegenwoordigen tijd noodzakelijk om papieren van waarde Brand- en INBRAAK- vrij op te bergen. De FiRltiA DE LANGE DE MORAAZ te Alkmaar verhuurt loketten vanaf f 6,— per jaar, die aan deze eischen voldoen. Ieder kind ontvangt 1A H.L. cokes, 3 pond spek, 1A brood, speculaas, pakje cacao, A, pond boter, een stuk worst en een half pond spek. Heden zijn uitgeloofd 20 prijzen, be- staande uit kleedingstukken en boven- dien nog 10 troostprijzen in den vorm van 100 turven. Om kwart voor twee zal men in op- tocht vanaf de Nieuwesloot vertrekken naar de Oudegracht, waar de wedstrijd plaats vindt. HET IJS OP DE SINGELGRACHTEN. Vandaag is ook opengesteld het ge- deelte singelgracht langs de Geestersin- gel ten hoogte van de Tuinstraat, terwijl de verlichting met 2 lampen uitgebreid is. Het is gebleken dat het publiek zich niet altijd houdt aan de afzettingen. Zoo reed men over het ijs dat voor de Hoe- vervaart ligt en waar na meting op meerdere plaatsen werd geconstateerd, dat de ijsoppervlakte niet dikker dan 5 c.M. is. Door verschillende personen wordt er over geklaagd, dat het gedeelte, dat de Alkmaarsche ijsclub verzorgi, overdag niet voldoende geveegd wordt. Mis- schien kan hierin worden voorzien? Verdcr willen we er even op wijzen, dat de aangebrachte vlonder onder de Knebbelbrug is gemaakt door de beide werklooze arbeiders, die er aanwezig zijn. Waarschijnlijk zullen zij, die er een dankbaar gebruik van maken, dit ook wel in een kleine daad willen toonen. COLLEGE VAN REGENTEN OVER DE GEVANGENISSEN. Bij kon. besluit van 6 Februari is aan dr. A. M. Conijn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de gevangenissen te Alkmaar, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. DE ELECTRICITEISSTORING VAN GISTERMIDDAG. Gistermiddag is een groot gedeelte van de provincie Noordholland zonder electriciteit geweest. Omstreeks 2 uur is te Amsterdam een 50.000 volts kabel der P. E. N. uitgevallen tengevolge van een storing, die gezoeht moet worden in de richting Wormtrveer. Alle bedrijven in het noordelijk deel der provincie ten Nooraen van Wormerveer, die afhanke- lijk zijn van de stroomvoorziening door de P. E. N., stonden stil. Onmiddellijk werden maatregelen ge nomen om de storing op te heffen. De storing duurde van een kwartier tot bijna een uur op verschillende plaatsen. Omstreeks 3 uur was de stroomvoorzie ning hersteld. BURGER IJSCLUB. Na aanbesteding is door het bestuur der Burger Ijsclub de leverantie van levensmid- delen als volgt gegund- Voor brood de heer Nauta, Spoorstraat. Voor grauwe erwten de heer J. Pastoor, Oudegracht. Voor spek dte heeren D. Brommer en J. Kohne, ieder voor de helft. DE HARDRIJDERIJ VOOR KINDEREN. Een der zalen van het h6tel van den heer Nico Kerssens is in 'n ware provi- andzaal herschapen. Allerhande levens- middelen ook kleedingsstukken waren daar aanwezig om als prijzen te dienen voor de hedenmiddag te houden wed strijd voor kinderen. HOORNSCHE CREDIET- EFFECTEN- BANK. Naar wij vernemen zal aan de a.s. Alge- meene Vergadering van Aandeelhouders wor den voorgesteld om het dividend over 1928 te bepalen op 7 (evenals vorig jaar). LICHTOP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 5.28 uur licht op. VEREENIGING ,,KINDERKLEEDING" TE ALKMAAR. Mevr. W. H. van Reijendam-Schornagel, secretaresse voor de Ver. „Kinderkleeding" verzoekt ons opname van het volgende jaar verslag. Het Bestuur kan met voldoening op de re sultaten van haar arbeid gedurende 1928 te- rugzien. Uit de rekening en verantwoording blijki, dat die vereeniging dit jaar een nadeelig sai- do van f 116.58 heeft, waarbij mevr. W. H. v. R.-S. echter opmerkt, dat nog eenige goede- ren aanwezig zijn ter waarde van ongeveer f 60. Het aantal bed-eelde kinderen is ook dit jaar weder gestegen en bedroeg 413. Door het bestuur is voor 1928 een subsi- die van f750 aangevraagd. De eerste uitdeeling had plaats in Febru ari. Er werd aan ieder kind een paar kousen, een paar klompen, een hemd en een broek verstrekt. De tweede uitdeeling had plaats in No vember, elk kind kreeg toen 'n paar kousen, een paar klompen, een borstrok en een broek. In totaal werden 413 uitdeelingen gedaan. Van de le Gemeenteschool 5 kinderen v 2e 97 to 7 ■>y 4e v 61 5e 22 he Christelijke school 11 School voor zwakzinn. 12 R.K. Jongensschool 63 R.K, Meisjesschool 81 Van de Gemeentescholen kregen: 38 gezinnen 2 maal een uitdeeling en 31 gezinnen 1 maal een uitdeeling, tezamen 266 uitdeelingen. Van de R.K. Scholen: 18 gezinnen 2 maal een uitdeeling en 21 gezinnen 1 maal een uitdeeling, te zamen 147 uitdeelingen. Het bestuur onderging in het afgeloopen jaar eenige verandering. Mevr. de Groot M-djerink. trad af als secretaresse, terwijl mevr. v. Reijendam-Schornagel definitief tot bestuurslid werd benoemd. Mevr. de Groot werd vice-presidente, terwijl mevr. v. Reijen dam haar "als secretaresse opvolgde. Met groote erkentelijkheid heeft ons be stuur gebruik gemaakt van de gewaardeerde voorlichting namens den Armenraad ver strekt door meiuffrouw Dorbeck. Tot leden der commissie van toezicht wer den benoemd mevr. Eecen-v. d..Stok en mevr. Kraakman-Kortman, die beiden verklaardien deze functie te willen aanvaarden. GRONDBELASTING. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat eene opgave van uit- komsten van een plaats gehad hebbende me ting en schatting inzake de Grondbelasting van heden af gedurende 30 dagen ter secreta rie d-ezer gemeente voor belanghebbenden ter inzage ligt. Eventueele bezwaarschriften behooren bin- nen 30 dagen na heden bij Gedeputeerde Sta ten dezer provincie te worden ingediend. Alkmaar, 8 Februari 1929. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: Gerardus Fredericus Boon en Angenieta Maria van Beekum. GEBOREN: Arnoldus z.v. Arnoldus Brakenhoff en Johanna Beemsterboer. Cornelis en Jacob zns. van Cornelis Bakker en Klasina Mone JONKER's KOORKLASSEN. Kinderzang heeft altijd veel aantrek- kelijks en daarom kon men gisteravond bij de uitvoering van Jonker's koorklas- sen veel belangstelling verwachten, welk vermoeden zich heeft bewaarheid door het feit dat de Harmomezaal bijna geheel gevuld was. De eerste, tweede en derde klasse begonnen met liedjes van van Ramshorst en van Setten, daarna de tweede lasse alleen met twee liederen van mej. van Rennes en het „Ave naar waarnemingen verricht in den morgen 8 Februari. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst, te De Bildt. Hoogste barometerstand 776.9 te Weenen. Laagste barometerstand 731.5 te Seydis- fjord. Verwachting: Zwakke tot matigen Zuidelij- ke tot Zuid-Westelijken wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, matige tot lichte vorst in het Zuiden, lichte vorst tot o-m het vriespunt in het Noorden. Verum" van Mozart, later nog eens de eerste en tweede klasse afzonderlijk, met stukjes van mevr. Lambrechts-Vos (le klas), en elk met een nummer van Dalcroze (Klein huisje, zangspelletje en de bloeiende jaargetijden, liedjes met gebaren"). Dit laatstgenoemde genre had natuurlijk den meesten bijval. Het miniatuur-operatje van M. 4. Brandts Buys Jr.: ,,Als de kinderen sla* pen gaan", vulde na de pauze het pro- gramma. De inhoud ervan heeft men 'n paar dagen geleden in v onze courant kunnen lezen. 't Is 'n werkje echt voor kinderen geschreven en voor een audi torium van kinderen buitengewoon ge- schikt. Alle zorg was aan de opvoering besteed, die bizonder goed slaagde. De heer Jonker werd er in bijgestaan door de heeren Eicco Drijber die voor de costuums zorg droeg, W. Timmer voor de decors, Eli Prins voor de regie. Aan het slot langdurig geklap en bloemen voor Jonker en Timmer. Voor de pauze hadden piano-nummers de zang afge- wisseld. A. K. GENRE: HADT-JE-ME-MAAR. Bij de tusschentijdsche verkiezing te Pes- sac, in de onmiddellijke nabijheid van Bor deaux, stonden twee eigenaardige candidaten tegenover elkaar. Of liever: een was er maar eigenaardig, want de ander was een achtens- waardig notaris, de heer Brezzi. Zijn tegen- stander echter, Henzi Castagne, noemde zich „de candidaat van den lach tegen den candi- daat der belachelijkheid". Hij reed op den rug van een ezel door de straten, met een stierenvechterslans in de hand en een affiche met de woorden: „Castagne, candidaat van den drank, verbindt zich binnen drie maan- den de vrijheid van het schenken van sterken drank in de gemeente tot stand te brengen". Het werkwaardige is, dat Castagne met een meerderheid van zestig stemmen verko- zen is. Per ezel begaf hij zich naar de raads zaal, luide door de menigte toegejuicht. ALLEDAGSMENSCHEN. In het Victoria Theater wordt vanaf he denavond de film „Alledagsmenscheii" ver- toond. Wij lezen hierover in een Rotterdamsch blad de volgende beoord-eeling De hoofdfilm in het Grand Theatre „Alle- dagsmenschen" is van King Vidor, den man van „De groote parade", die ook zclf het scenario heeft geschreven. YHor heeft het zich door de keuze. van zijn onderwerp niet gemakkelijk gemaakt. Of in zeker opzicht gemakkelijker, want de ware filmliefhtb- ber weet wel, dat de camera zich zoo bij uit- stek leent om grepen uit het heel gewone le- ven vast te leggen en op onvergetelijke wijze op den toeschouwer te laten werken. De nieuwere kunstfilm weet daar partij van te trekken en men lette in het begin van „Alle- dagsmenschen" eens op de opnamen van het gewone New Yorksche stadsbeeld om te zien hoe „de straat" hier natuurlijker en boeiender acteert, dan men het van de grootste sterren zou kunnen verwachten. Maar het gegeven van alien dag is voor de film tegelijk moeilijk, omdat we in de film zoo verslaafd zijn aan knal-effecten, gewron- gen handeling en masssale opzet, dat het zou kunnen gebeuren, dat men 't gegeven te eenvoudig vindt om er door gepakt te wor den. Dit g-evaar heeft Vidor op gelukkige wij ze vermeden. Zijn verhaal van twee men schen, die'in niets boven hun medeburgers uitsteken, die dezelfde venmaken, dezelfde verlangens en hetzelfde leed hebben als de zeven millioen om hen heen, blijft bceiend en wordt hier en daar zelfs grootsch. Niet het minst is dit te danken aan het subieme spelen van de vrouwelijke hoofdpersoon Victor's echtgenoote die merkwaardig zui- ver speelt en daardoor steeds den zc. moei lijk te treffen toon vindt: Een mooie creatie. Het slot van de film lijkt niet geheel tot een goede oplossing te kunnen komen. Maar vindt het levtn van zoo gewone menschen wel een oplossing? Ze hebben nu eenmaal geen plotselinge millioenen te verwachten of een heldendocd te sterven. De minister van onderwijs heeft den ge- meenteraad van Schoterland g-emachtigd bij de benoeming in de vacatures van school- hoofd te Rotsterhaule, onderwijzer en on- derwijzeres te Mildam, buiten de lijsten van de wachtgelders te gaan. EEN LOYALE OPVATTING. Vier en twintig lidmaten van de Ned Herv, Gem. te Groningen hebben, naar aanlei- ding van een adres van de plaatselijke Ver. van Vrijz. Hervormden aan het Kiescollege een brief gezonden aan dit college en den Kerkeraad, waarin zij o.m. zeggen dat zij zich zonder uitzondering rekenen tot dat deel der gemeente, dat men gewoonlijk als ..Ort hodox" pleegt aan te duiden maar van mee ning zijn, dat een juiste en doeltreffende be- strijding van hetgeen ook zij in de beginse len der vrijzinnigen niet kunnen goedkeuren nimmer kan geschieden door dezen alien in- vloed in de leiding der gemeente te ontzeg- gen, maar, integendeel, door hun vol'edig als med-eleden te erkennen en hun een plaats te geven, die in overeenstemmjng is met de door hun betoonde belangstelling. ook dan, wanneer zij niet de numerieke meerderheid bezitten. Adressanten merken voorts om. op, dat dit te meer klemt voor de vrijzinnigen te S— Op 20

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2