llkiHiistlt (unit n'uuiLLurroN. De wettige Erigetiaam. Radio-hoekje c c/evreden winkeliers Vruda^ 8 Februari Proviwcsaal nleuws PEPERMUNT No. 33 Honderd een en dertigste Jaargang. Zaterdag, 9 Februari. Hilversum, 1071 M. 10.—10.15 Morgen- wijding. 12.15—2.— Concert door het A V R. O.-Trio. 2.-3.— Dansmuziek. 3.-4 - Aansluiting van het Theater Tuschinski te Amsterdam. Orkest onder leading van M Tak. P. Palla, orgel. 4.-5.— Italiaanscla- lessen. 5.—5.30 en 5.30—6.— Fransche lessen. 6.-6.45 Concert door het A. V. R. O. Trio. 6.45—7.45 Luitsche lessen. 8.— V. A. R. A. Concert. Klarinet Trio „Excelsior" te Amsterdam. 8.30 V. A. R. A. Tooneel onder leiding van Willem van Cap- pe len. „Nocturne", dram, schets in 1 bedr. van Heijermans. 9.15 Stella Seemer, liedjes Dubbelmannenkwartet „Excelsior" te Weesp. 9.50 Persber. 10.— V. A. R. A. „Metaal- klanken", hoorschets (ter gelegenheid van het 30.0€0ste lid van den Ned. Met. bew. Bond). 11.— Wolfini, Xylophonevirtuoos. Gramo- foonmuziek. Huizen, 336.3 M. (Na 6 uar 1852 M., (Uitsluitend K. R. O.) 12.30—1.30 Concert door het K. R. O.-Trio. 3.-4.— Kinderuurtje onder leiding van Mevr. S. Nuwenhuis v. d. Rijsi 5.30—6.30 Gramofoonmuziek. 6 30— 6.50 Spr.: J. van Koosmalen: Het snoeien van fruitboonen. 6.50—7.— Kathol. berich ten. 7.7.30 Engelsche les. 7.30—8.— Knip lies. 8.8.20 Lezing door Dr. A. W. Ausems. 8.20 Concert. Amsterdamsch a capella koor „Bel Canuto", onder leiding van Alph. Vran ken. Amsterdamsch salon-orkest onder lei ding van F. Boshart. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst 11 05—11.20 Lezing. 1.20-2.20 Carlton Hotel Octet. 3.15 Rugbywedstrijd Engeland Ierland. 4.50 Dansmuziek. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsberichten. 7.Muziek. 7.05 Pianomuziek van Debussy. 7 20 Omroeppraatje. 7.35 Sportpraatje. 7.50 Concert. De militaire kapel. B de la Porte, alt. Sh. Russell, cello. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 „Six strange Saturdays", van Holt Marvell. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Variete en dans-orkest. London Palladium. 10.55 12.20 Dansmuziek. Parijs ,Jiadio-Par's", 1750 M. 12 50 2.10 Dansmuziek. 4.05—5.05 Dansmuziek. 7 057.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Sympho- nieconcert. Mme. Andree Gerard, zangeres. Langenberg, 462 M. 9.35 Gramofoonmu ziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.05—5.50 Gramofoonmuziek. 7 20 Vroolijke avond. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Zeesen, 1649 M. 11.20—3.50 Lezingen. 3.50—4 50 Orkestconcert. 4.50—7.05 Lezin gen. 7.20 „Die Medai'lle", comedie in 1 acte van Thoma. Daarna dansmuziek. 10 05 Or kestconcert. 10.50 „Ein Fest beim Prinzen Orlowsky". Strauss. Hamburg, 395 M. 10.20—11.20 Gramo- muziek. 3.50 Kamermuziek. 4.50 Orkestcon cert. 6 45 „Louise", roman in 4 bedr., Charpentier. 10.20 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 7.05 Pianoconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Operaconcert. Orkest 10.45 Gramofoonmu ziek. 11.20—1.20 Dansmuziek. hoog de toekomst tegemoet te gaan, ondanks gedeelte schapenweide, aan P. Galis voor -««-«--jj j-- u15.50 per snees. NOORD-SCHARWOUDE. Jaarvergadering Tuinbouwbelang Deze vereeniging vergaderde Woensdag- Avond in het lokaal van den heer J. de Bakker. Aanwezig waren met het bestuur 96 personen. De voorzitter, de heer G. Barten, opende inet een hartelijk welkom in het bijzonder aan den tuinbouwleeraar, den heer Mallekote. Spr. was verzocht dezen avond niet al te pes- 6imistisch gestemd te wezen, doch moet dit tegenspreken, daar hij juist optimistisch ge stemd is. Het jaar 1928 gaf geen reden tot pessimis- me, omreden de tegenvallers in de minderheid ■waren. Het gewas was toen bijzonder gun- stig. Wat de winterkoo; betreft moet gecon- stateerd worden, dat het weer dezen winter guns tig is voor deze streek Bij ander weer zou dit ongetwijfeld op de prijzen drukken De kanker vercorzaakte weder vele vallers in de kool, zoodat het gewenscht is dit met alle mogelijke middel a te bestrijden. Wij dienen, vervolgde de voorzitter, met het hoofd om- al'le wisselvalligheid in den tuinbouw. Hoofd- zaak is dat men een bestaan Heeft. (Applaus). Van den burgemeester, jhr. A. L. van Spengeler was bericht van verhindering in- gekomen om deze vergadering te bezoeken. Van de afd. Langendijk van de L. T. B. was een schrijven ingekomen om gezame- lijk een adres tot de raden te richten om de politieverordening zoodanig te wijzigen, dat het verboden zal zijn het geheele jaar eenden los te laten loopen. Na eenige discussie, waarbij verschillende meeningen naar voren kwamen over a'l of geen schade door de een den berokkend, wtrd besloten om geen stap- pen te doen de politieverordening te wijzigen, doch een commissie van onderzoek in te stellen die tot taak heeft na te gaan of de eenden aan de tuinbouwproducten schade berokkenen. Aan het comite dat een gedenkteeken voor wijlen prof. Ritzema wil s'ichten, werd een bijdrage van 10 toegezegd. Uit het jaarverslag over 1928 kunnen wi] vermelden, dat het afgeloopen jaar alle reden tot tevredenheid gaf. De prijzen der winier- kool waren goed te noemen, die der vroege aardappelen waren niet bevredigend. De bloemkoolprijzen gaven geen reden tot kla- gen. De prijzen der vroege kool en die der herfstwittekoo! waren goed te noemen. De uienprijs war zelfs zeer goed. De kooltee't is ondanks de vele vallers toch nog vrij goed te noemen. Er zijn 5 bestuursvergaderingen gehouden en 3 ledenvergaderingen. Het aautal leden per 1 Jan uar i was 202. Aan de heer Malle kote werd een woord van dank gebracht voor zijn samengestelde rapporten. Hoewdl van dit seizoen nog niets te zeggen is gaan wij met nieuwe kracht de toekomst tegemoet De rekening van den penningmeester gaf de volgende cijfers: sal do per 1 Januari 1928 1547.68. Ontvangen aan contributie f 199.75, aan afgesneden zetkoo' 233.19 en aan 1/10 pCt. v.,n den omzet 1927/1928 610.05. Uitgegeven aan sa'ar risen 140, aan kbsten van vergadering etc. 143.95, aan zetkool etc. 344.62. Het saldo per 1 Jan. 1929 was 1663.98. Namens de com missie verklaarde de heer H. Swager, dat een en ander uitstekerd in orde was. Medege- deeld werd, dat wederom reuzen bloemkool- zaad beschikbaar gesteld zal worden, bij lo- ting te verdeelen. Bij de gehouden b^stuurs/erkiezing werden de heeren J. K'iffen en K. Wagenaar met nau geroeg algemeene stemnmn herkozen. Uit het verslag van de kuoshnestcommissie bleek, dat door 60 leden. 276050 K.G- kunst- mest cooperatief is betrokken ter waarde van 20813.32. 't Vorige jaar was dit 17127.24 Het werk der commissie breidt zich steeds uit, doch men is niet eerder tevreden tot alle leden hun kunstmest van de vereeniging zelve betrekken. De mandencommissie decide mede, dat 1062 manden zijn aangekocht terwaarde van 866.65. Door de glascommissfe zijn 4 kisten g'as en 60 lijsten ter waarde van 168.50 aange kocht. De zaadcommissie deelde mede, dat de re- sultaten van het gewonnen zaad over het al- gemeen gunstig waren. Bij 8 van de 9 perso nen kwamen geen vallers voor. Door den heer Ma'lekote corr. planten- ziektenk. dienst werd een verslag uitgebracht over de proeven met gasonite en germisan te- gen de va'lers in de kool. Laatstgenoemde proef voldeed vrij goed. Besloten werd om uit de leden afgevaardigden aan te wijzen voor de algemeene bondsvergadcring. Op de eerst- volgende vergadering zal het bestuur met pl1annen komen om ook hier een pootaard appelen bewaarplaats te kriigen. De vergade ring was hier a'gemeen voor. De rondvraag leverde niet vee1 op, waarna de voorzitter met een woord van dank voor de aangename samer.werking deze goed bezochte vergadering sloot. Bij de deze week gehouden aanbestedin; van diverse kunstmeststoffen voor rekening van leden der vereeniging Tuinbouwbelang werd de firma Haijtema de levering gegund van 8000 K.G. zwavelzuur ammoniak, 8000 K.G. chilisalpeter, 5200 K.G. kalksalpeter B.A.S.F., 1550 K.G. ureum, 24300 K.G. sa periosfaat, 29600 K.G. patent-kali en 15250 K.G. kalizout 40pCt. Door E. PHILIPS OPPENHE1M. Geautoriseerde vertaling van Mej E. J. B 69 „Ik zal beproeven meer rechtstreeks mijn grieven te zeggen", verzekerde hij. „Ik be- schuldig u er van een slechten en verderfelij- ken invloed te oefenen op al de leden van uw familie, met wie u in aanraking is gekomen. U heeft Eustatius er van afgehouden eenig werk te beginnen en heeft lijdzaam en zelfs goedkeurend toegezien, toen u heel goed wist, dat hij ver boven zijn middelen speelde U stelde mijnheer Ambrosius voor aan uw oom en zeide niets om te beletten, dat deze deel- jiam aan de schandelijke maatschappijen, welke mijnheer Ambrosius beweert financieel te beheeren. U heeft voortdurend lady Moni ca aangespoord tot verkwisting en tegelijker- tijd doet u uw best op alle manieren en in alle opzichten den naam,' dien u draagt, te doen minachten en er schande over te bren- gen. Wat beteekent dit alles? Er is niets on- duidelijks in die vraag. Geef mij een duide- lijk antwoord". „Waarom zou ik dat doen?" vroeg Francis koud. „U is niet mijn voogd. Ik ben aan nie- mand verantwoording verschuldigd". „Ik ben niec uw voogd", gaf sir Stephen toe, „maar u is hier thans, inplaats van in het klooster te Pelline, uitsluitend door mijn tusschenkomst". Francis daclii «xi oogenbEk na. 3. een perceel bouwland, groot 15 snees, gedeelte machieltje, gelegen bezuiden de Prekersloot, aan P. Galis voor f 5.30 per snees 4. een perceel bouwland, groot 8 snees, gelegen benoorden de Molensloot in huur bij Jn. Keeman, aan denzelfden voor f 5.70 per snees; 5. een perceel bouwland(dam), gelegen in den Noord-Scharwouderpolder, groot 4 sn., in huur bij P. Blauw, aan denzelfden voor f 5.50 per snees 6. een perceel bouwland, groot 14 snees, edeelte schapenweide, aan P. Galis voor 6 per snees 7. een perceel auwland, groot 7 snees, gedeelte tniddensliK, aan D. Hiak voor f 6.20 per snees 8. een perceel bouwland, groot 4 snees, gedeelte middenslik, aan C. Bras voor f 4.30 per snees 9. een perceel weiland, groot 1 H.A. 12 A. 60 c.A., genaamd „het Gaarke", in huur bij A. de Vet; aan denzelfde voor f 100 het ge- heel; 10. een perceel weiland, groot 57 A. 45 c.A., genaamd „de Vlars", in huur bij G Prangeraan denzelfde voor f 60 het gehee! 11. een perceel weiland, groot 57 A. 45 c.A., genaamd „de Vlars", in huur bij C. Prangeraan denzelfde voor f 60 het geheel 12. een perceel weiland, groot 22 A. 50 c.A., achter de openbare lagere school, aan J. Bruin voor f 65 het geheel 13. het grasgewas van de bermen van den toegangsweg naar het station Noord- Scharwoude, aan P. Roos voor f 1 het ge- reel 14. het grasgewas van de bermen van den Oosterdijk bij het armhuis, niet verhuurd. Centraal Genootschap voor Km derherstellings- en Vacantiekolonies Dinsdagavond werd in „Concordia" een openbare propagandavergadering gehouden van de afdeeling Langendijk van het Cen traal Genootschap. Als spreker trad op d* heer A. C. Bos te Egmond aan Zee, die een korte rede hield, waarin hij duidelijk uiteen- zette, dat het gaat om het zwakke kind gc- zond te doen worden in de herstellingsoorden en in de vacantiekolonies. Tevens -werden eenige koloniefilms vertoond, die een interes sant en juist beeld gaven van kolonieleven en verpleging. De belangstelling voor dit goede werk was niet groot, slechts een vijftigtal personen wa ren aanwezig, w.o. een aantal jeugdige per sonen, die meer uit nieuwsgierigheid dan be langstelling wafpn opgekomen. Aan Ds. Staal werd als oud-voorzitter een woord van dank gesproken voor zijn vele werkzaamheden voor het Centraal Genoot schap verricht, door den tegenwoordigen Voorzitter, den heer Zaal, waarna sluiting volgde. WIERINGEN. Door den langen winter is de toestand voor de bewoners van de Oude Zeug (het opgespoten eiland tusschen Wieringen en Medemblik) langzamerhand critiek gewor- den. Sedert het eind van de vorige maand zijn geen levensmiddelen aangevoerd kunnen worden, zoodat de ongeveer 100 bewoners aldaar zich moeten behelpen met den nog aanwezigen voorraad aardappelen, gecon- s.rveerde groenen en scheepsbeschuit. Aan brood en melk, dit laatste voor de kinderen, bestaat echter groo'te behoefte. Voortdurend wordt hierom per radio gevraagd, doch het is tot heden niet mogelijk geweest het eiland te bereiken, want de zee is vol drijfijs. Iede- ren dag wordt evenwel een poging gedaan. Men maakt zich ook ongerust over het kruien van het ijs bij invallenden dooi, in- dien dit gepaard mocht gaan met een weste lijken wind. Vooral de langs de dijkglooiing staande woonketen zouden dan gevaar loopen. beeld. Ook de fabriek alhier aan de Loet heeft zich gisteren in eene algemeene vergadering in eene zoetfabriek omgezet. Aan de gemeentelijke eierveiling alhier zijn in 1928 aangevoerd 25.274.48 kipeieren en 2.281.76 eenueieren, welke te zamen f 166.876.78 hebfcen opgebracht. Over 1927 bedroeg de aanvoer 251.030.11. Het jaar 1928 bracht dus een vooruitgang van 652.618 stuks. VEENHUIZEN. Woensdagnamiddag had bij den heer De Wit de openbare verpachting plaats van het grasgewas in 1929 langs den polderweg te Veenhuizen. Het vorige jaar was de heer Jan Bakker huurder voor 88, thans werd het gewas opgehoude". voor 78. B. en W. dezer gemeente hebben ver huurd de navolgende aan de gemeente be- hoorende landerijen voor den tijd van zes jaren 1. een perceel bouwland, groot 8 snees, gelegen benoorden de Trijntjessloot aan P Galis voor f6 per snees. 2. een perceel bouwland, groot 14 snees, „U heeft een zeker recht", erkende hij. „Ik zal uw vraag beantwoorden op een voor- waarde". „Een voorwaarde? Welke?" „Geheimhouding, totdat ik die ophef". „Ik stem toe", verklaarde sir Stephen. „In elk geval behooren u en ik open kaart te spelen". „Er was een eigenaardige verandering in Francis' houding. Zijn eenigszins cynische gereserveerdheid was duidelijk een pose ge weest. Hij stond Of en liep onrustig door de kamer. Zijn oogen gloeiden, alsof er vuur in brandde. Toch scheen hij zoo meer mensche- lijk. Zijn toon was, toen hij sprak, natuur- lijker. „Luister", zeide hij, terwijl hij plotseling bleef sti'.staan bij de stoel van zijn bezoeker. „Ik zal het samenvatten. Ik zou uren kunnen spreken. Ik zal het alles in minuten zeggen. Ik zal teruggaan tot den tijd, dien ik mij kan herinneren. Ik leefde in een villa, afge sneden van de wereld, een kleine, eenvoudig gemeubelde woning, met cen vrouw die een engel was mijn moeder die ook afge- zonderd van de wereld was. Zij was jong, zij was mooi, zij hield van genot, van het Teven en de vroolijkheid, van muziek en den aan- blik van mooie dingen. Niets van die natuur- lijke ontspanning was haar deel. Zij was op- gesloten als in een gevangenis. Zoo nu en dan, gewoonlijk bij nacht aankomende, voor een paar dagen, door het park sluipende, zelfs niet bereid mijn moeder te vergezellen naar de k'eine stad, in welker nabijheid wij woonden, bang voor elke mogelijke herken- ning, kwam een hardvochtig man, mijn va- der. AJ herft hij mriu moeder het eeoe onrecht SCHAGEN. De kleine kaasiabrieken in Hollands- Noorden veranderen voor en na hunne be- stemming. Zij zijn voor afbraak verkocht sluiten zich aan bij grootere fabrieken en worden zoetfabrieken, of worden door parti- culieren geexploiteerd. Dirkshorn, Oudesluis en Schagerwaard gaven daaraan het voor niet aangedaan, waaraan u en de werelc eerst geloofden, hij maakte niettemin van haar leven een hel op aarde. Ter wille van zijn fa milie, zijn vervloekten naam, hield hij haar buiten den zonneschijn, verborgen zij stierf in de verborgenheid. Zij was lief en mooi en al was zij arm, zij was van een even edel ras als het zijne. Maar de boeman „zijn deftige familie'' s:hreed aan zijn zijde, en terwille daarvan vermoordde hij mijn moeder naar lichaam en ziel. Ik hoorde haar zich verdedigen. Ik zag haar wanhoop. Ik zag haar sterven „Er is gelukkig meer van haar bloed dan van het zijne in mijn aderen, het hartstoch telijke, Italiaansche rechtvaardigheid-min nende bloed, en sedert den dag, d'at ik haar baar volgde naar den doodenakker, heb slechts een gedachte gekendde familie van mijn vader te laten lijden, haar iets aan te doen van de ellende, die hij over haar heef gebracht. Ik was als een krankzinnige met aat eene, groote, alles overheerschende ver- langen. Toen moest ik in de biecht de waar heid zeggen. Er was een uitkomst en zij dwongen mij er toe. Zij redden mij er voor een gewoon moordenaar te worden ik ben hun daarvoor dankbaar Ik legde de belofte af. Toen kwam i Denkt u, dat ik zoc zijn gcgaan naar dit a: schuwelijke land en dezen gehaten naam zou hebben gedragen voor eenig ander doel dan dit eene? Ik verfoei m'n bezittingen, ik verfoei mijn omgeving, ik verfoei het leven dat ik lijd. Maar niettemin bereik ik langzamer hand mijn doel. Nu weet u het". „Ja, ik weet het", zei sir Stephen ernstig. Francis wierp zich weer achterover in zijn stpel. FJii bad het voprkomen van een map, 6R0EK OP LANGENDIJK. Vergadering van de vereeniging voor Zie- kenhuisverpleging op Dinsdag 5 Febr. 1929, 's avonds half acht in het lokaal van den "nr. Vijzelaar. Aanwezig 24 leden. De voorzitter, de heer W. Giltjes, opende met een woord van welkom en memoreerde dat gezien de moeilijkheden welke het vorlg jaar zijn gerezen en de besluiten welke toen op de vergadering zijn gencmen, de vereeni ging deze moeilijkheden is te boven gekomen en dat zij hebben geleid in de goede richting. richting. Na lezing der notulen bracht de penning meester verslag uit van den financieelen toe stand der vereeniging, waarbij bleek dat de ontvangsten hebben bedragen 1585 en de uitgaven 1284,54, alzoo een saldo van 300.46; gevoegd bij't kassaldo op 1 Jan 1928 zijnde 20.12, maakt een bezit op 1 Jan. 1929 van 320.58. Verder bleek dat er 21 patienten zijn ver- pleegd met 322 ligdagen a 3 en 2 met 47 ligdagen a 2, waarvan er 11 zijn geope- reerd, 3 amandelen knippen en 9 andere ge val len. 18 keer is gebruik gemaakt van een gewone auto, 4 keer van de ziekenauto en 2 keer de bus. Bij monde van den heer P. J. de Boer werd gerapporteerd dat de boe ken en bescheiden in orde zijn bevonden. Spr. adviseerde tot goedkeuring. Uit het jaarverslag van den secretarls bleek, dat de vereeniging op 1 Jan. 1929 tel de 775 betalende en 159 vrijgestelde leden leden zijn de vereeniging door den dood ontvallen. Door den secretaris werd er op aangedron gen, om ter vporkoming van moeilijkheden, toch vooral veranderingen bij verhuizing en eeftijd op te geven. De heer Jb. Kruk werd met bijna algemee ne stemmen weer als bestuurslid herkozen. Tot rapporteurs over 1929 werden benoemd de heeren S. Strijbis en A. Dekker en als re- seve toegevoegd de heer Abr. Glas Pz., terwijl tevens een dezer heeren met een bestuurslid gaat als afgevaardigde naar de Federatie- vergadering. Bij de behandeling van het concept-regie- ment gingen de artikelen 117 onder den hamer door, terwijl nog een artikel zal toe gevoegd worden betreffende de financien bij ontbinding der vereeniging. Gezien de verschillende besluiten genomen op vorige vergaderingen, zag het bestuur zich genoodzaakt een nieuw reglement te ma- ken, hetwelk ter vergadering werd vastge steld. Bij de bespreking „verzekering tegen kos- ten, voortvloeiende uit ojoeratieve behande ling", was het bestuur van meening, dat de tijd nog niet gekomen was, om hieraan ge- volg te geven, gezien de bezwaren en ve!» moeilijkheden welke hier aan verbonden zijn, Werd goedgevonden. De ligdagen werden wederom vastgesteld op 21 voor operatie en ongevallen en 14 voor alle andere gevallen. Bij de rondvraag werd door den bode Dirkmaat naar voren gebracht dat het voor gevallen was bij een gezin waar een persoon 18 jaar geworden was dat de ouders daar voor v-ugerden te betalen. Algemeen werd de houding dezer ouders gelaakt, maar daar het reglement zegt dai personen welke 18 jaar zijn geworden, als zelfstandig moeten worden geacht hun con tributie te voldoen, is aan het geval niets te veranderen. Niets mear aan de orde zijnde, sloot voor zitter met woorden van dank de vergadering Voor een groote schare van belangstellen den werd Woensdagavond de Java-Soemba- iilm vertoond in de Geref. Kerk alhier. Het geheel gaf een overzicht van het opofferende en liefdevolle werk dergenen, die in de zen ding en de daaraan verbonden medischen dienst werkzaam zijn. In de rapporten van onze verkoopers staat dikwijls vermeld :„King pepermunt is een succesvoor koopers en verkoopers." Dit geeft mderdaad de werkelijke toestand weer. wordt door de winkeliers met genoegen verkocht. want de tevredenheid hun- ner klanten straalt terug op henzelven. Voor H.H. Winkeliers bij: J.F. v. Lieshoat en G, Kuijper, SINT PANGRAS. Maandag had een algemeene ledenverga- dering plaats van de vereeniging „Ziekenver- pleging" in cafe „De Driesprong" alhier. Er waren 23 leden aanwezig. De voorzitter, de heer A. Schuur, opende met een woord van welkom. In 1928, aldus van wien iets, dat hem geheel beheerschte, is weggenomen. Hij scheen vermoeid, doch ver- vuld van een opwinding, die hij nog niet ge heel meester was. „Ik zal beproeven even openhartig met u te zijn als u tegenover mij is geweest beloofde zijn bezoeker. „Uw vader was een gruwelijke egoist. Anderen hebben het ondervonden evenals u. Hij behatidelde uw moeder schan- deliik. Maar hij is dood". „Hij is dood, maar de anderen leven". „De anderen hebben niet meegespeeid in het drama". „Niet?" vroeg Francis droogjes. „Er is een marmeren monument op mijn vaders graf. Daarop vindt u al zijn kwartieren, al de trot- sche bluf van zijn titels, zijn lange lijst na- men. Gedurende zijn leven was hij vervuld van de trots van zijn ras. In den dood zette hij dit voort. Het is zijn naam, dien ik be- smet. Het zou mij spijten, zoo hij het niet wist en niet kon voelen, maar ik geloof, dat hij het kan en het doet". „Tot zoover wilt u dus gaan!" conclu- deerde sir Stephen, „u werkt voor den onder- gang van het Huis Ghatfield". „)uist", gaf Francis toe. „En ik denk niet dat u het mij zult kunnen beletten". „Ik zou het niet willen beproeven", luidde de ernstige verzekering. „Waarom niet?" „Omdat het u niet zal gelukken", ver klaarde sir Stephen zoo ernstig, dat er ont- roering, bijna hartstocht in zijn stem trilde. „Omdat ik geloof, dat alle groote namen, al les wat bedoeld is te blijven, 'n ziel hebben. U kunt den naam van de familie den uwe intusschen - van de politierechtbank naar de rechtbank voor sttafzaken sleepen, naar spr., is wederom gebleken, dat onze vereeni ging recht van bestaan heeft en in een be- laalde behoefte voorziet. Verschillende uit- ..eeringen zijn weer gedaan, waarvan de leden profijt hebben getrokken. Immers, ieder ziektegeval geeft nu eenmaal onverwachte financieele bezwaren, die meestal moeilijk, soms zelfs onmogelijk te dragen zijn. In dit laatste geval helpt wel de gemeenschap, doet het is nu eenmaal een zwaren omgang, on- dersteuning te moeten vragen. Door lid te zijn van onze vereeniging kan men zich dezen gang besparen. Als vereeni ;ing dragen wij gemeenschappelijk elkan- ers lasten. Intusschen spreek ik de hoop uit, dat wij alien zooveel mogelijk voor uitkeeringen ge- spaard mogen blijven in het komende jaar en dat de vereeniging in bloei moge toenemen. Mededeelingen. Inzake de kwestie „Aansluiting van leden, woonachtig in de gemeente Oudorp," werd medegedeeld, dat deze zaak, naar aanleiding van het met een stem meerderheid in de vo rige vergadering genomen besluit, door't be stuur was besproken met eenige leidende per sonen in die gemeente. Eenerzijds scheen men daar center weinig meer te voelen voor aan sluiting. anderzijds bleek er te weinig inftia- tief te oestaan om tot oprichting van een af deeling over te gaan. Intusschen bleken ook nedere pogingen van een particuliere maat- schappij weinig resultaat te hebben gegeven. De voorzitter deelde mede, dat aan den bode, den heer D. Stammes, eervol ontslag was verleend Hij huldigde den afgetredene als een plichtsgetrQuw en accuraat functionaris. Het bestuur werd gemachtigd, in overleg met andere betrokken besturen een pensioen vast te stellen in verhouding tot het genoten sala- ris en een nieuwe bode te.benoemen. Jaarverslag secretaris-penningmeester. De heer G. Booij Az. gaf een uitgebreid verslag, hetwelk sloot met een eindbedrag van 1442.42 en een saldo van 15 64. Het leden-aantal bedroeg op 1 Jan. '28 totaal 743 over 237 gezinnen en op 1 Jan 1929 totaal 773 over 242 gezinnen. In 1928 hadden 16 opnamen plaats in een ziekenhuis met 371 ligdagen en 3 operaties. De geheven omslag, welke in '27 per beta- lend lid bedroeg 2.051.57, kon in '28 worden verminderd tot resp. 1.70f 1.32. De heer J. Spaan rapporteerde, dat alle boeken en bescheiden in volmaakte orde wa ren bevonden en adviseerde tot goedkeuring, welke bij acclamatie werd verleend. Den ad- ministrateur werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Als leden der rekening-coinmissie voor 1929 werden benoemd de heeren K. Mad- derom en J. Wever. de galeien, indien het u lust. U kunt schan de en rui'ne brengen over alle tegenwoordige leden der familie, en zelfs dan zult u niets hebben bereikt. Er leven nog vele andere Chatfield's. Een ander zal den naam aanne- men, wellicht gelouterd door lijden. De vol gende generatie zal alles goedmaken. Lang nadat u en ik heengegaan zullen zijn, zullen er Chatfield's voorkomen in de bladzijden der geschiedenis, die de herinnering aan een ge- degenereerd geslacht zullen doen vergeten door hun werken. U volgt een treurig dwaal- licht voor een zoo jongen man". Er was een oogenblik een nieuwe uitdruk- king in Francis' gelaat, een uitdrukking bij na van vrees. De woorden van zijn bezoeker waren onheilspellend; zij kwamen voort uit zeker instinct en bevatten een ernstige waar- heid. Het was slechts een generatie, die hij kon treffen, een slag met de zweep tegen een rots van graniet. Sir Stephen was wijs genoeg niet te be proeven van zijn voorsprong partij te trek- ken. Hij stond op. „U zult mij toegeven", zeide hij, „dat ik geenerlei beroep op u gedaan heb. Ik wil thans Slechts een woord wagen. U zult nie- mand, levend of dood, helpen door den weg te gaan, dien u thans volgt. Geef hem op. Het verleden is voorbij, deze menschen zijn voor niets verantwoordelijk. Wees een nor- maal mensch. Trouw. Neem voor u zelf iets ■van het geluk, dat uw moeder miste. Geloof mij, dit zou haar het grootste geluk verschaf- fen" (Wordt vervolgd.) TONNEMA'S CONFECTIONERY WORKS ALKMAAR.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5