I Iffrto I ichraSe Lippeera BinnenGand m oostehsche m i Bestuur sverkiezing. De aftredende voorzitter, de heer A. khuur, werd bij vrije stemming herkozen met 20 stemmen. Als afgevaardigde ter federatie-vergade- ring behaalden de lieeren Jb. de Vries en J Spaan een gelijk aantal stemmen, waaron ec-rstgenoemde zich terugtrok en J. Spaan de benoeming aanvaardde. Voorstellen federafie-vergadering. De voorzitter herdacht in waardeerende woorden den in '28 overleden bonds-secre taris, den heer Paarlberg, als een man, die er alles voor had gedaan om den bond tot bloei te brengen. Spr. bracht ter sprake de plannen tot stichting van een Nederland- schen Bond voor Ziekenverpleging, tot nog toe echter zonder resultaat. Thans zijn aan alle burgemeesters benoorden het IJ circu- laires verzonden met verschillende vragen omtrent de mogelijkheid tot stichting van meer afdeelingen. Hierop zijn tot heden ruim 20 antwoorden ingekomen. Op de federatie-ver- gadering zal dit nader wc'rden besproken. De heer Jb. de Vries (bestuur) vestigde in een helder betoog de aandacht op het insti- tuut van school-artsen. Ten plattenlande zou een school-arts districts-gewijze aangesteld voor vereenigingen van Ziekenverpleging van groot belang kunnen zijn, niet ter ge- nezing, doch wel ter voorkoming van ziek- ten hetgeen beters is. Spr. noernde in dit ver band enkel maar de t.b.c.-bestrijding. Met het oog op de gunstige resultaten dezer instelling wordt hiervoor thans steun van regeerings- wege verleend, zoodat de kosten geen over- wegend bezwaar meer kunnen zijn. Volgens informaties welke hij had verkregen, kwamen de kosten neer op 7 cent per hoofd. Spr. acht- te districts-vorming een belang voor de ge- zondheid. Na uitgebreide besprekingen zegde de voorzitter toe, dit punt ter sprake te brengen op de federatie-vergadering. Varia De voorzitter wees op de wenschelijkheid tot het vormen van een reserve en achtte dit mogelijk zonder nocmenswaardige kostenver- hooging voor de leden. Spr. noernde enkele voorbeelden. Door verschillende leden werd hierover van gedachten gewisseld en het voor en tegen uitvoerig besproken. Tenslotte bleek niemand bezwaar te hebben tegen dezen nut- tigen maatregel. De heer Booij ontvouwde een plan, waar- door bij een extra hefting van een cent per keer en per lid, tot een maximum van 20 cent per lid en per jaar reeds een flinke reserve zou kunnen worden gekweekt. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Nadat nog enkele vragen van leden door den voorzitter bevredigend waren beant woord, werd de vergadering met een woord van dank aan de leden en van waardeering aan de pers gesloten. Maanagavond werd de laatste les ge- geven van den cursus in glas-cultuur onder leiding van den heer Beun uit Alkmaar, in de zaal van den heer Gerritsen. Deze cursus is gedurende 12 les-avonden met groote belang stelling gevolgd door ongeveer 40 tuinbou- wers. Aanwezig waren het bestuur van „De Tuinbouw" en de heeren Hazeloop en van Stijgeren. Aan het einde der les sprak de heer Beun de hoop uit, dat de cursisten zooveel profijt zouden hebben getrokken uit zijn lessen, dai er eenig inzicht is ontstaan, hoe in verschil lende gevalleii teleurstellingen voorkomen en de beste resutaten behaald zouden kunnen wordenv Gaarne verklaarde hij zich bereid, bij voor- komende gevallen tot verder inlichtingen en steun en sprak zijn dank uit voor de gezellige samenwerking en belangstelling der cursis ten. Hierop nam de heer Jb. Dz. Kloosterboer het woord. Ik ben, aldus spr., overtuigd, te spreken namens alle cursisten, indien ik u, onzen leider onzen hartelijken dank betui" voor het vele, dat wij van u hebben geleerd Als blijkt van waardeering overhandigde hij aan den leeraar een prachtige luxekist siga- rcn in stervorm. De heei- Beun dankte hartelijk voor dit hul- deblijk en stelde in het komende seizoen nog twee praktisch lessen in uitzicht, n.l. een in den proeftuin en een hier ter plaatse in de kas- sen. Op verzoek van cursisten was hij gaarne bereid hen op een excursie in het seizoen naar het Westland voor te lichten. De heer C. Kloosterboer, voorzitter van de Tuinbouw, sprak hierop woorden van waar deering voor de eminente wijze van lesgeven van den heer Beun. Was eenerzijds uw taak hier moeilijk. omdat zelfs tuinders van eeni ge ondervinding uw lessen volgden, anders- zijds hadt ge een dankbare taak, omdat het door u gegevene zoo goed werd opgenomen en begrepen. Tot den heer Hazeloop richtte spr. vervol- gens speciale woorden van tank voor de vele adviezen verleend in het belang van den ge- heelen tuinbouw. Hij ried den cursisten ernstig aan, indien er straks in uw praktijk eens iefs voorkomt hetgeen u voor een vraag stelt,, aarzelt dan niet u te wenden tot uw leeraar; hij zal u gaarne met raad en daad bijstaan. In verband met de uitbreiding der glas- cultuur, maande hij tot voorzichtigheid. De heer Hazeloop sprak gaarne een woord van hulde voor den durf en voortvarendheid, waarmede hier in Pancras de glascultuur wordt ter hand genomen. Voor 20 jaar reeds propageerde ik de glascultuur. Dit is dus, al dus spr., een oude liefde en thans vind ik hier „wederliefde" op den ouden dag! Daarom kom ik hier gaarne. 't Heeft lang geduurd eer het zoover was Doch het is nu eenmaal een maatschappelijk verschijnsel, dat men eerst de kat eens uit den boom kijkt, eer men 't nieuwe pad be- treedt. Zien wij naar het Westland, daar aan- vaardt men't nieuwe ook niet direct. Toen mijn collega in Z.-H. de tomatenteelt propa geerde, wilde men hem daar naar Meeren berg zenden. Gelukkig is dit niet gebeurd, want deze cultuur-uitbreiding heeft voordee- len gegeven. Er is sedert voor millioenen gul dens aan tomaten uitgevoerd. De eerste man in N.-H. die druivenserres bouwde, werd voor gek verklaard. Dus heb ik het er nogal goed afgebracht. Hier in Pancras durven de tuinbouwers wat aan. Doch dat niet alleen, zij willen gaarne het naadje van de kous weten. Ver schillende orrsussen ziin hier reedp geiiou- en Ruwe Hnifi van Hansen enGelaat veraacht en geneest men spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL den. Dat is goed, er zijn zooveel vragen in de praktijk. Dat wij hier thans pas beginnen, heeft het voordeel, dat wij ons kunnen verrij- ken met de ervaringen van anderen. Het oude heeft afgedaan. Wij kunnen hier thans toe- leggen op het nieuwste en daardoor een voor- sprong verkriigen bij andere streken. Stel het daarom op prijs, dat de heer Beun u iets van zijn rijke bevindingen heeft willen mee- deelen, waardoor hij, zooals ik zie uw voile tevredenheid heeft weten te verwerven. Ik- hoop, dat ook dit mag strekken tot meerdere ontwikkeling van de glascultuur hier in Pancras. ITiermede behoorde ook deze cursus weer tot het verleden. Zaterdag vergaderde de Voetbalvereen Vrone alhier. De opkomst was goed. Hoewel het met de contributie veel beter is, deelde de voorzitter mede, dat door de laksheid van sommige leden de bode wenschte te bedan- ken. De aftredende bestuursleden C. Kloos terboer en P. Bus werden herkozen. Meege- deeld werd, dat de financien dit jaar, ondanks de dure competitie, vrij gunstig waren. Be- sloten werd de jaarlijksehe gezellige avond met eigen krachten te houden op 28 Febr. a s. De tooneelvereeniging „Kunst naar Kracht", welke in diepen winterslaap verzon- ken scheen, begint weer te herleven. Door ijverig optreden van het bestuur zijn weer nieuwe werkende leden toegetreden. In studie is genomen het blijspel „Een hals- brekend huwelijk", onder regie van den heer Sjoers uit Alkmaar. Woensdagavond, omstreeks 5 uur, ge- raakte het zoontje van den vrachtrijder Mo- lenaar, aan den Twuijverweg op een slechte plek door het ijs, hetgeen aanvanke- lijk door niemand werd opgemerkt en hij slaagde er niet in zich te redden, Na eenigen tijd werd het ongeval echter opgemerkt door passeerende personen, die den knaap, die er slecht aan toe was, op het droge wisten te brengen. In de woning van P de Boer werd hij binnengebracht en van droge kleeren voorzien. Intusschen was de drenkeling weer aardig op streek gekomen, zoodat hij zich met zijn, inmiddels gewaar- schuwden vader vrijwel ongedeerd huis waarts kon begeven. ESMOND AAN ZEE. Het „korps Scherpschutters" hield Woens dag zijn jaarlijkschen feestavond in „Het Witte Huis", de Lunchroom van den heer Clausing. Bijzondere beteekenis werd hier- aan gegeven door het feit, dat „Korps Scherpschutters" in het afgeloopen jaar zijn derde decenniuin bereikt had. Vooral voor de heeren C. Druiven en G. Snoeks, die al die dertig jaren lid waren, was het een avond van veel herinneringen. Natuurlijk was getracht er nu wat meet- dan anders van te maken. In dankbare stem ming waren door het bestuur eenige geschen- ken beschikbaar gesteld om die onder de aan- wezige dames en heeren te verloten, en ston den er nog meer verrassingen op het pro- gramma. De heer Klaver uit Alkmaar (d° heer Snoeks, voorzitter, hoopte bij de ope ning, dat het „klavervier" zou blijken), zou optreden als humorist. Eerst werden echter de prijztn, door de schutters in het afgeloopen jaar veroverd, uitgereikt. Zij bestonden uit luxe voorwerpen, uitgekozen in verband met den verschillenden leeftijd der deelnemers. Uitslag der wedstrijden: Personeele wed strijd: 1. A. de Waard, 2. C. Wij leer, 3. G Snoeks, 4. Th. Druiven, 5. H. Wesselingh, 6. L. Genet, 7. Job Genet, 8. L. Schuit, 9. G Stam, 10. J. Eelting, 11. P. Brouwer, 12. J Stam, 13. M. Daalder, 14. Jac. Olbers, 15 T. Genet, 16. C. Druiven, 17. Jac. Koopman, 18. T. Stoker, 19. A. Eelting, 20. P. de Goede. De rozenprijs 1928 werd behaald door C Wijker met 67 rozen. In den personeelen wedstrijd veroverde A de Waard den rozenprijs met 4 rozen. Serie B: hoogste serie H. Wesselingh, ter- wijl om den rozenprijs geloot moest worden door J. Eelting en L. Genet, elk 4 rozen. De eerste was de gelukkige. Vrije baan; klasse A: 1. C. Wijker, 2. A de Waard, 3. G. Snoeks. Klasse B: 1. L. Genet, 2. J. Eelting, 3. J. Stam, 4. P. Brouwer. Door eenige personen waren nog afzon- derlijke prijzen beschikbaar gesteld, die als volgt werden uitgereikt: Hoogste serie A. de Waard; grootst aan tal gelijke series C. Wijker (6 X 19); hoog ste gelijke series Job Genet; de meeste negen- tienen in 1928: Th. Druiven; aanmoedi- ginsgpriis P. de Goede, tevens toegekend de troostprijs. Nadat de heer Klaver de geesten wat had opgevroolijkt en de beenen eens van den vloer waren geweest, nam de voorzitter in harte- lijke woorden afscheid van den heer C. Drui ven, die niet alleen mede-oprichter was, maai ook 23 jaar op onberispelijke wijze de kas der vereeniging onder zijn beheer gehoude t had. Naast woorden van spijt over het uit- freden van zulk een degelijk bestuurslid klon- ken de woorden van erkentelijkheid der ver eeniging, vergezeld van de daad: het aan- bieden van het eerelidmaatschap en een zil veren medaille. (Daverend applaus). De heer Druiven voegde aan ziin dank de herinnering toe aan allerlei moeilijkheden in 't vereenigingsleven en aan veel, dat tot dank- baarheid stemde. Door dat alles gehecht aan „Korps Scherpschut'ers", was het moei lijk ervan te scheiden. Maar die brillen' Geen een deugde er om en geweer en schijf te zien. En als men dan 70 jaar is, dan komt dat niet zoo gemakkelijk voor elkaar. Daar om meende de heer Druiven er nu maar een punt achter te moeten zetten, al hoopte hij nog vele feestvergaderingen te mogen mec- maken. Bij Griep en Gevatte Koude Sanapirin-tabletten, Buisje 75, 40, 25 ct. Bij Hoesten en Bronchitis Anga-siroop, Flacons van 1 gld. en f 1.75. Bij Ajaoth. en Wrogisten. Humorist en pianist maakten zich nu igeester van het terrein en hielden het gezel- schap nog geruimen tijd op aangenamc wijze bij elkander. BERGEN. Naar wij vernemen is de gasprijs voor Bergen met ingang van 1 Januari 1.1. ver laagd met 'A cent en gebracht van 14 cent op 13 X cent per M3. Op den hoek Breelaan-Duinweg bij Cafe Duinvermaak, waar het uitzicht door den al- daar staanaen stal geheel is belemmerd, had Woensdagmorgen een aanrijding plaats tus- schen de nog splinternieuwe autobus van den heer de Jong uit Schoorl en een vrachtauto, waarmede grint gereden wordt naar de wer- ken in de duinen. De aanrijding had met kracht plaats. Gelukkig zijn geen persoonlij- ke ongelukken te betreuren, doch de materi- eele schade is zeer beduidend. De kosten van herstelling van de autobus worden op eenige honderden guldens geschat. De zaak is bij de politie in onderzoek. In het afgeloopen jaar werden door de Wijkzuster der gemeente in totaal 1942 be- zoeken aan huis afgelegd. Deze bezoeken be- treffen 69 verschillende gezinnen. De in de R K. kerk gehouden collecte ten b-ehoeve van de St. Vincentiusvereeniging te Bergen heeft opgebracht de som van ruim 338. BEEMSTER. Alhier is in den ouderdom van 69 jaar overleden de heer C. Grandadam, voor zitter van het district Purmerend van den Usbond Hollandsch Noorderkvvar- tier. De overledene was oud-hoofdbe- stuurslid en eerelid van genoemden bond. URSEM. Door den Commissaris der Koningin is te Ursem tot buitengewoon veldwachter be- noemd de heer P. Saal alhier. HOORN. Aan den heer J. H. te Boekhorst, onder- wijzer aan gemeenteschool III, is in verband met het bereiken van den 65-jarigen leef tijd, eervol ontslag verleend. De gemeenteraad heeft een voorstel van B. en W. aangenomen, waarbij de be- trekkingen van gemeentebode en concierge van het Raadhuis voortaan in een persoon worden vereenigd. HET MYSTERIE 308. Een dame, die zich met persgas laat cpvullen. Wij lezen het volgende verhaal in de N. R. Crt De in keurig Transch gest-elde brief, on- d-erteekend door „Mgr." Professor Roland, die ons namens het „mysterie 308" naar het W.B -theater had genoodigd, had ons niet doen vermoeden, dat wij daar in den hoog- geleerden heer een nog vrij jeugdigen land- genoot zouden herkennen, welken wij moge lijk onder een anderen naam, maar zeker ook op de „Buhne" van een of ander variete- theater in een eenigszins ander genre aan het werk hebben meenen te zien. Maar wij kunnen ons vergissen. Maar eerlijk gezegd, we waren te benieuwd naar de verrichtingen van de mysterieuze dame, die zoo maar een hoeveelheid gas zou inhaleeren, „groot ge- noeg om 10 andere personen te doen verstik- ken", om hierover verder het hoofd te bre- ken. Na een kort betoog van den professor ver- scheen de dame met de wonderlijke hoeda- nigheden en zij werd met b-ekwamen spoed in een magnetischen slaap gebracht, welke niet zoo diep was of ze kon naar bet ons voor- kwam, toch nog tusschen de lippen door een kleine opmerking prevelen, tegen de helpster, die een verpleegstersgewaad droeg, welke kleeding er niet weinig toe bijdroeg, de seance een tintje van heuoche wetenschappe- lijkheid te verleenen. Maar we kunnen ons vergissen, en misschien heeft het mysterie wel niets gezegd. Op een tafeltj-e stond een cylinder met persgas klaar en een slang werd uitgelegd, zooals onze brandweer-menschen zeggen, van den cylinder naar de slapende dame, nadat deze in een ijzer-en raam was op- gehangen. Het klinkt misschien wat vreemd, maar de dame werd opgevuld met gas, hoe- wel wij geen grooter wordende omvang hebben kunnen constateeren, hetgeen met Van Pottum's ballon op wijlen de Nenyto wel het geval was Daarna ging de dame de hoog- te in, wat met van Pottum nu weer wel eens niet het geval was, en zij werd behoedzaam neergelaten, hangende in het raam, in een glazen kooi, welke ten onrechte aquarium werd genoemd. Het glazen huis werd ten- minste opgevuid met zand en zou dus eerder een terrarium kunnen zijn. Nadat de juifrouw door het zand aan de spiedende oogen was outtrokken, liet de professor de toeschouwers aan fleschjes ruiken. In de fleschjes zaten vloeistoffen als kampfer, amoniak enz. Daarna rook de prof, aan de flesch, waarna een bel- letje luidde. Het belletje moest evenzoovele malen weerklinken, als het cijfer aangaf, dat op het fleschje stond. De slapende dame in haar kooi, had het contactknopje in de hand en zooals de professor zeide, werden de geuren, welke hij opsnoof, langs mediamie- ken weg, naar de dame overgebracht, waar door zij wist hoe vaak zij moest bellen Maar de meneer, die naast de glazen kooi stond en die o.i. volkomen overbodig het aan tal keeren, dat het belletje overging, regis- treerde op een soort van veilingklok, lette wel wat al te scherp op, welk fleschje iedere toeschouwer geheel vrijwillig koos, en wij meenden, dat het belletje nog een tweede con- factknop had, maarwij kunnen ons ver gissen. De dame werd daarna uit haar kooi ge- heschen, waarna een lange slang van haar mond werd „uitgelegd" naar een gastoestel in de zaal. Nadat de juffrouw het gas uit haar maag had overgebracht naar de longen, zooals de-professor zeide, blies zij in de slarig, het gascomfoor werd aangestoken en er werd schielijk een ei gebakken. 't Ging 1 werkelijk prachtig. Telkens als de dam-e blies. wakkerde de vlam aan Het leek ons alleen vreemd, dat de dame, die toch volgestopt was met gas, voor elken beer blazfJJ, diep moest ademeu, om lucht in de met gas gevulde longen te halen. Maar wij kunnen on:, vergissen. Toen het ei was gebakken was de juffrouw nog niet ontgast. Integendeel Op- nieuw werd een slahg uitgelegd en ditmaal naar een gaskroon, met drie hangkousjes. En ziet, telkens als de dame blies, vlamden de kousjeg helder op. Het was heusch heel ge- heimzir.nig. Maar het geheimzinnigste kwam. toen de seance was afgeloopen en de dame en de professor het tooneel hadden verlaten. Om het tooneelscherm te kunnen sluiten moest een inspecient de gaskroon, met welke was geexperimenteerd, een eindje achteruit halen. En zonder mysterieuze dame, zonder bet kokette verpleegstertje en zonden den professor, ja, zelfs zonder gasslang, begon een van de kousjes weer te branden. Toen wij later den professor hierover om inlichtingen vroegen, zei hij: U kunt zich ver gissen. Het zal weerschijn zijn geweest. Het mysterie 308 is het geheimzinnigste wat er ooit te zien is geweest, zouden we geneigd zijn te schrijven. Maar we kunnen ons zoo licht vergissen GP EP. Te Arnhem heescht een griepepidemie, waarbij zich vele gevallen van de ziekte in goedaardigen vorm voordoen. In vele scholen vooral de volksscholen zijn de klassen voor de helft ontvolkt. Bij de gemeeniei-iensten zijn vele werklieden en ambtenaren ziek. EEN DIENSTWEIGERAAR. Ruw be j eg end- Het Tweede-Kam>er!i1 de heer Kleere- k o p e r heeft aan de min. van Justitie de vol gende vragen gesteld: Is het juist, da+ dezer dagen een dienst- weigeraar uit Krommenie, die niet voor her bs lingsoefeningen-was opgekomen, met vier marechaussees van zijn werk is gehaald, en zonder dat hem geltr-enh. id gelaten werd om andere kleeren aan te trekken, op Idompen en aan een ketting is ovei gebracht van Krom menie, door geheel Wormerveer, naar de ma- rechausseeka'zerne aldaar, en later op den dag naar Haarlem? Zoo ja, van wien hadden deze marechaussees opdracht gokregen tot dat optreden op die wijze? Stond deze dienstweigeraar bekend als een zoo gevaarlijk misdadiger, dat de veiligheid eisohte hem fen aanzien van zoovele dorpsge- nooten en anderen aan deze behandeling bloot te stellen. Zoo neen, wil dan de minister openlijk zijn oordeel ten deze uitspreken en mededeelen, op welke wijze tegen herhaling van een optreden als hier omschreven, ge- waakt zal worden? DE VERDUISTERING VAN 36000 TE AMSTERDAM. De dader gearresteerd. De 34-jarige kruiersknecht F. v. I. die op 30 Januari is verdwenen na voor een bankier te Amsterdam gelden tot een bedrag van 35.935 te hebben gei'nd, met medeneming van dit bedrag, is gistermiddag gearres teerd. De man is gistermiddag door twee recher- cheurs te Amsterdam aangehouden. Hij was in gezelschap van een anderen man, die bij de politie zeer ongunstig bekend staat. Van I. werd overgebracht naar het bureau Leid- scheplein, waar hem door den commissaris den heer Hulseboom een eerste verhoor werd afgenomen. Hij verklaarde zich weinig te her- inneren van wat er eigenlijk gebeurd is. Sinds hij er met het geld vandoor is gegaan, is hij bijna al dien tijd aan den zwier gc weest. Hij verklaarde geen geld meer te heb ben. Bij fouilleering bleek dan ook, dat zoo- wel Van I. als de andere man, die eveneens naar het bureau werd gebracht, zoo goed als geen geld bij zich hadden. De politie geloofi echter niet, dat al het geld is opgemaakt doch vermoedt dat een gedeelte hier of daar is verborgen. In deze richting wordt dan oo« een onderzoek ingesteld. HET VOORBEELD VAN PHILIPS GEVOLGD. De textielfabrikanten te Enschede zullen in den loop van dit jaar ongeveer 550 wo- ningen in de naburige gemeente Lonneker bouwen, in drie groep-en. De bouwcomplexen zullen als tuindorp worden aangelegd. De bouwkosten bedragen ongeveer 1 mil- ticen. Met het eerste complex van 240 wonin- gen za' binnenkort begonnen worden. Er is bij de complexen gerekend op een school met spee'tuin. Vcor_ het stichten va'p de woningen is ge- vormd een n.v., die gefinancierd wordt door de textielfabrikanten en die de woningen aan de toekomstige bewoners in huurkoop zal overdragen. Het ligt in de bedoeling tot bewoning dezer huizen groote gezinnen uit andere streken van het land te doen immigreeren, waarvan de jeugdige personen dan in de textielfabrie- ken te werk zullen worden gesteld. EEN BRIEFJE AAN DEN OOIEVAAR. Zooals men wect, is de Engelsche verta- ling van ooievaar „stork". En aan deze om- standigheid waarschijnlijk dankte de ma- chinefabriek der Gebr. Stork en Co. te Hen- gelo het, dat zij een briefje ontving uit Strat ford in Ontario (Canada) van den volgenden inhoud (vertaald): Lieve Mijnheer Ooievaar! Ik schrijf u om i vragen. of u bij ons ko- men wilt om mijn poppekind weer beter te maken, want haar oogjes zijn los in haar hoofdje. Uw vriendinnetje Nora Flanigan". Dit is, zoo schrijft de „Fabrkksbode" ze ker wel een van de merkwaardigste bestel- lingen, die onze Klein-commissie-af(feeling ooit heeft gehad. De directie der machinefabriek heeft aan Nora geschreven, dat de ooievaar in Hol land het erg druk heeft met zulke herstellin- gen en haar daarom maar liever een nieuwe pop gestuurd in Hol'andsch costuum. VAREN BIJ MIST EN IJSBANG. En de gevclgen. De „Batavier III" heeft gistermorgen om streeks half twaalf op de Nieuwe Maas, aan den wal tegenover de Willemskade te Rot terdam, twee schepen aangevaren. Beide zijn in zinkenden toestand weggesleept. Na deze aanvaring is de „Batavier" de ri- vier dwars overgestoken en bij de Willems- kad? tegen de motorboot „0e tijd aal het lee- ren" aangevaren. Dit scliip werd ter hoogie van de stuiirhut geraakt door den voorste- ven van d-e ,.Batavier", welke daarna iangs „De tijd zal het leeren" afgegleden is en te gen de 700 metende rnotorboot Westphalia" van de firma Konigsfeld is opgevaren, weik schip ter hoogte van de machinekamer een groot gat kre.g. De schipper van „De Tijd zal het leeren", H. Lieverstma, voer van de Leuvenhaven naar de Willemskade, om lading te gaan ha len. De vrouw van den schipper stond in het gangboord, om te kijken of de leiding van het koelwater niet bevroren was. Toen zij opkeek, zag zij de „Batavier III" dwars voor zich uit en zij waarschuwde onmiddel- lijk naar stuurboord roer te geven. De schip per gaf een belsignaal, dat hij den wal hield maar een aanvaring was reeds onvermijde- lijk. Door den schok is de schipper, die in de stuurhut stond, omgevallen en tengevolge daarvan heeft hij een hoofdwond gekregen In d£ kombuis bevonden zich twee kinderen van den schipper, die een brandend petro- leumstel over het liehaam kregen, waardoor zij brandwonden opliepen. In de roef bevond zich eveneens een kind van Lieverstma, dat 'n brandende petroleumkachel over het been heeft gekregen. De schipper en zijn kinderen zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. De kapitein van de „Batavier IIP', den heer D. J. Tol, vertelde kort na de aanvaring aan het Hbld. dat hij veel last had gehaa van ijsgang en van mist en dat de aanva ring was te wiiten geweest aan het feit, dat hij moest uitwijken voor andere schepen. Een motorboot had hij midscheeps geraakt. De „Batavier" had geen schade. DE VRIJE ZATERDAGMIDDAG IN DE MIJNINDUSTRIE. De R.K. Mijnwerkersbond en de Protest. Christ. Mijnwerkersbond hebben van de di rectie der Oranje-Nassaumijnen bericht ont- vangen, at op de vier Oranje-Nassaumijnen thans ook dezelfde werktijd-regeling voor bovengronders op Zaterdag zal worden inge- voerd, als op de staatsmijnen zal worden getroffen. Ook op de Oranje-Nassaumijnen zal dus Zaterdags de schafttijd worden ver- kort, zoodat de arbeiders om vier uur des middags vrij zullen zijn. De regeling treedt morgen in twerking. GEHEIMEN m ONVEnGELIJKELUK ffl I! BEREID VOLGENS K OOSTERSCH RECEPX aoctsper ons Voor engros bij J. F. v. LIESHOUT en G. KUIJPER, Alkmaar GEEN GELUKKIGE TOCHT. De reis afgebroken. Woensdagavond is het s.s. „Aagte- kerk" van de Vereenigde Ned. Scheep- vaart Maatschappij in het Wilhelmina- dok van de werf van de firma Wilton aan den Westkousdijk gesleept. Van de laatste reis van dit schip vertelde de eerste officier, de heer B. A. Veen, aan het Hbld.: 3 Dec. vertrokken wij met stukgoed in. Den volgenden dag om streeks negen uur is het schip op de Schelde op de hoogte van Ter Neuzen voor anker gegaan, omdat het dik van mist was. Terwijl de „Aagtekerk" voor anker lag is zij aangevaren door het uit- gaande Deensche s.s. „Primula". Ten ge- volr;e van deze aanvaring is de voor- steven van de „Aagtekerk" verbogen. Te Antwerpen heeft men den voorsteven gerepareerd, waarna do boot via Genua en Messina naar Smirna is opgestoomd. In de baai van Messina moeten de sche pen tusschen twee wrakgebieden door. De plaats van deze gebieden wordt door twee boeien aangegeven. Op den 21sten December is de „Aagtekerk" ter hoogte voor deze gebieden gekomen. Het schip voer uitermate langzaam en omstreeks negen uur hoorde de eerste-officier, die op de brug stond, een rommelend geluid, onmiddellijk liet hij daarop voile kracht achteruitslaan. Bij peiling bleek dai ruim I water maakte, en C t in korten tijd 21 voet water in het ruim stond Men was zonder loods door de opening tus chen de wrakgebieden geva^en, om dat men dit van verscheid ne sefmpen had gezieo. 's Middags heeft de „Aagtekerk" een loods aan boord gekregen en zij is op de reed van Smyrna ten anker gegaan. Het bergingsvaartuige „Belos" heeft as- sistentie verleend en het ruim uitge- pompt. Duikers hebben het lek, dat zich aan bakboorclzijdc bevond, g.. >pt. Er is namelijk een kisti ngebracht en I t gat, dat vullimz wa gemaakt, is met cement volgegoten. Het schip heeft een certifieaat van zeewaardigheid gekregen voor de eerste de beste haven, waar het zou kunnen dokken, of voor voor Rotterdam. Besloten werd naar Rotterdam te varen, de reis daarheen werd 11 Januari begonnen. Het was niet raadzaam de reis naar Australie voort te zetten, omdat men dan tegen den Zuid-Oost passaat,in zou moeten varen. Op 20 Januari is de „Aagtekerk" te Gibraltar aangekomen en daar heeft kapitein W. Fries de lading overgege- ven aan het s.s. „Arendskerk". Van daar is de thuisreis met vermin- derde snelheid naar Rotterdam voort- gezet. EEN MONUiMENT VOOR JAN TOOROP. Te 's-Gravenhage. Het comit6 tot oprichting van eei» meiiument voor Jan Toorop, waarin,

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6