Sll«afsiil6 tfiiiant. if iiGnilercS een gh derate Jaargang. I rpait 8 Febriiari. Londeiscb aanteekenboek. Bechfszaken tyuep dn&iqC ESinnenland No. 33 Het psychologisch effect van zulk een verkiezingsveld*ocht met behulp der nieuwste technische wonderen, is niet gemakkelijk te voorspellen. Maar het zal waarschijnlijk gunstig zijn omdat de mechanische voordracht eerder en meer op verstand dan op gevoel zal werken. De kunst van den demagoog moet on der den invloed der mechanica in verval raken. In plaats van naar eenige politie ke meetings te gaan waar men in een reeds bestaande overtuiging kan wor den gesierkt (alleen conservatieven gaan naar conservatieve meetings, al leen liberalen naar liberale), kan men in de toekomst een goed debat thuis hooren, waarin zoowel een medestander als ten tegenstander zijn zaak zal be- pleiten. Dat is zeker de beste manier de kiezers tot denken te dwingen. Rheto- riek en persoonlijk magnetisme zullen minder en minder invloed kunnen doen gelden. Dat is een goed ding. Indien men daarbij voegt de machtige zucht naar meer kennis, die de gemeenschap heeft aangegrepen, dan kan men slechts zeg gen dat het karakter van verkiezingen er beter op wordt, dat redeiijkheid en gezond oordeel er een veel grooter fac tor in zullen worden. Terub naar molligheid. Mr. C. B. Cocran, een „showman" bij uitnemendheid en een der vermaardste ondernemer van publieke vermakelijk- heia in Londen, heeft verklaard dat de meisjes van het ballet in zijn nieuwe re vue de ampele vormen van de Venus van Milo moeten hebben. Deze moderne Paris heeft geen gouden appelen be- schikbaar voor de jonge dame met het figuur van een telegraafpaal, dat zoo lang in de mode is geweest. Hij is te- ruggekeerd tot het, waarschijnlijk juis- te, inzicht Jat molligheid de vrouw siert. Er was een tijd in Engeland en el ders, meen ik mij te herinneren dat „plump" samenging met „pleasant" waar het de vrouw betrof het ver- heugt mij te kunnen mededeelen dat Mr. Cochran in zijn opvatting steun vindt bijde vrouwen. De enorme lunch rooms van Lyons b.v. leveren nu elken dag het bewijs dat vrouwen niet meer vasten of nagenoeg vasten op mager- heid bevorderende spijsjes. Roomsoezen en puddingen, dit bij algemeene erken- ning „bindweefsel maken", vinden ruim aftrek. Een vrouwelijk arts hier heeft mij verteld dat de „chemists", die eens handen vol geld verdienden aan even duur als schandelijk vermagerend vocht, hun omzet in dit goedje hard achteruit zien gaan. Deze dokteres is zelf een ge- zellige dikkert en zij stelde het ver schijnsel om persoonlijke redenen en om beroepsredenen, samenhangend met haar ideaal een gezond vrouwenras te helpen scheppen, met diepo voldoening vast. En nu wacht ik het oogenblik af waarop ik de vrouwen in de Londensche straten zichtbaar zal zien zwellen. GASCORRUPTIE. Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren weer twee gevallen van z.g. gascorruptie te behandeien geliad, beide hooger beroepzaken van de rechtbank te Zwolle. Het eerste geval betrof J. A., 65 jaar oud, oud-directeur der gemeentegasfabriek te Harderwijk, die tot 200 boete of 30 dagen hechtenis was ver- oordeeld wegens het aannemen van steekpen- ningen. De president wees er op dat de heer A. zich kan beroepen op een geheel vlekke'oos verledendat hij indertijd eervol ontslagen is op eigen verzoek wegens gevorderden leeftijd en dat hij toen zelfs een gouden medaille -voor verdienste heeft ontvangen. De procureur-generaal, mr. Cnopius, her- innerde er in zijn requisitoir aan, dat het aantal gascorrupties thans zoo groot is, dat langzamerhand een standaardstraf is vast- gesteld van tweehonderd gulden of daarom- trent. Spr. eischte dan ook in dit geval beves- tiging van het vonr.is der rechtbank. Het tweede geval betrof J. van W., gewe- zen directeur van de gasfabriek te Nijkerk, die door dezelfde rechtbank was veroordeeld tot een gevangenisstraf wegens het aannemen van steekpenningen. Verdachte verklaarde daar geen bezwaar in te hebben gezien, om dat het algemeen gedaan werd. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Zwolle, daar hij meende, dat er in dit geval terecht afgeweken was van de standaardstraf, die in een geldboete bestond. Mr. L. Stadig uit Amersfoort meende, dat het bewijs niet geleverd was en vroeg vrij- spraak, subs, oplegging van een geldboete. IJKWET CONTRA MELKBESLU'IT? Voor het kantongerecht te Wageningen is wederom behandeld de strafzaak tegen een melkventer, die was gedagvaard. omdat hij op zijn melkwagen voorhanden had gehad flesschen inhoudende melk, op welke fles- schen wel de inhoud stond uitgedrukt, maar die niet waren geijkt. Zooals indertijd reeds is gemeld, heeft eenzelfde zaak op 16 November j 1 vooi het Wageningsche kantongerecht gediend, De zelfde melkventer werd toen door den kan- tonrechter vrijgesproken, op grond van de omstandigheid, dat het ten laste gelegde feit, de overtreding van art. 29 lid 3 van de IJk- wet, niet wettig en overtuigend was bewezen. Immers ter zitting was gebleken, dat in ons land flesschen niet kunnen worden geijkt, daar zij niet zijn genoemd in het Reglement op de maten en gewichten. De kantonrechter overwoog, dat ten opzichte van een melk- flesch al werd aangenomen, dat deze volgens art. 6 van de IJkwet, als maat moest worden beschouwd, omdat de inhoud daarop stond uitgedrukt, om de bovengenoemde reden geen stempelmerk werd „vereischt" en sprak den verd. deswege vrij. Tevens was ter zitting van 16 November j.l. gebleken, dat de in houd juist op de flesschen vermeld was, om te voldoen aan een wettelijk voorschrift, na- melijk aan art. 13 van het Melkbesluit, het- welk voorschrijft, dat de verpakking van ge- pasteuriseerde of gesteriliseerde melk, waar- van in dit geval sprake was, moet vermel- den de hoeveelheid der melk in die verpak king, in casu de flesch, aanwezig. De ambtenaar van het O.M had op die strafzitting er reeds op gewezen, dat, indien de flesschen, in plaats van de woorden: „inhoudende", de woorden „bevattende'' (een bepaald aantal c 1. melk) vermeldden, er naar zijn meening aan den eisch van het Melkbe sluit was voldaan, en toch geen overtreding van de IJkwet plaats vond, omdat een dus- danige flesch niet als maat zou zijn aan te merken, daar immers de „inhoud" daarop niet stond uitgedrukt. Het O.M, deelde thans mede in dezen op nieuw een dagvaarding te hebben uitge- bracht, omdat het de zaak tevens over een anderen boeg wilde gooien. Primair was aan den verd. wederom ten laste gelegd de over treding van art. 29 lid 3 van de IJkwet, maar bovendien subsidair de overtreding van art. 29 lid 1 dierzelfde wet, namelijk het voorhanden hebben van andere, dan wette- lijke maten. Als getuigen werd o.a. gehoord de heer L. Feberwee, ijker, chef van dienst te Arn hem. Deze betoogde, dat flesschen niet kon- den worden geijkt, omdat zij niet worden ge noemd in het Reglement op de maten en ge wichten, dat berust op art. 12, 4e alinea van de IJkwet. De ambtenaar van het O.M mr. H R. de Zaaijer, vroeg in zijn requisitoir vrijspraak van het primair ten laste gelegde, de over treding van art. 29, lid 3 van de IJkwet, op dezelfde gronden, waarop deze vrijspraak .vroeger door den kantonrechter was gege ven. Het subsidiair ten laste gelegde achtte het O.M. echter wettig en overtuigend be wezen. Volgens art. 6 van de IJkwet staat vast, dat deze flesschen als maten zijn te beschouwen, omdat de inhoud daarop staat uitgedrukt, namelijk „inhoud 90cl." en „in- houd 95 cl.". Deze maat is echter niet wette lijk, en omdat zij in strijd is met art. 4 van de IJkwet, niet is een toegelaten veelvoud van een maat, genoemd in art. 3 van de wet, en omdat, zooals reeds boven vermeld, ze niet voldoet aan de voorwaarden gesteld krachtens art. 12 laatste lid van de IJkwet De eisch luidde, daar het een principieele kwestie betrof, twee geldboeten van vijftig cent en verbeurdverklaring der beide in be- slag genomen flesschen. De raadsman van verd., mr. H. Veenstra, te 's-Gravenhage, kon zich vereenigen met een vrijspraak ten opzichte van het primaire, maar niet met een veroordeeling ten opzichte van het subsidiaii ten laste gelegde feit Deze flesschen zijn niet als „maat" in den zin van art. 6 van de IJkwet te beschouwen. Dat op die flesschen staat vermeld: „inhoud 90 c.l.." of: „inhoud 95 cl", doet aan dit feit niets af, daar dit alleen is bedoeld als een gerust- stelling voor den kooper en tevens dient om te voldoen aan den eisch van he' Melkbesluit Deze flesschen zijn nimmer als inhoudsmaat bedoeld, dit moge ook hieruit blijken, dat de flesschen melk, inhoudende 90 of 95 c.l melk, voor denzelfden prijs worden verkocht en bovendien beide ongeveer 97 a 98 cl. melk bevatten. De Haagsche politie heeft bij di verse apothekers maten, met inhoudsstreepjes. in beslag genorr.en, eveneens wegens over treding der IJkwet. De ambtenaar van het O.M. aldaar weigerde echter tot vervolging over te gaan en de waarn. hoofdeommissa- ris van politie te 's-Gravenhage had daarop last gegeven aan zijn ondergeschikten, om deze apothekers verder met rust te laten. Mr. Veenstra concludeerde tot vrijspraak. De kantonrechter zal over een week von nis wijzen. cMZum. 95-er£5c6 nci- lijnmeel overblijfselen bevat van nus, een zwaar vergiftig zaad. Bij de Erven H. v. W. is een koe en bij W. P. een pink aan de gevolgen gestor- ven. De meeste andere dieren zijn aan de beterhand. EEN SOUVEREIN VORST? Graaf van het vorstendom Geleen. Woensdag heeft de H-erlensche kanton rechter uitspraak gedaan in de zaak van dr. F. Leufkens te Heenen, die tereciit had ge- staan voor het feit, dat hij in de Saroled- straat aldaar als bestuurder van eei: auto daarmede had gereden, zonder dat on of aan de voor- en achterzijde van dat rijtuig be hoorlijk zichtbaar was aangebracht een nummer met letter. Verdachte, die de bekeuring had uitgelokt, voerde tot zijn verdediging aan, dat de Ne- derlandsche strafwet niet op hem toepasse- liiK was, omdat hij souverein vorst is en graaf van het vorstendom Geleen-Wachten- donk en als zoodanig zou vallen onder de in art. 8 van het W. van S. bedoelde volken- rechtelijke uitzonderingen. De kantonrechter overwoog in ijn vonnis ook o.a. dat, daargelaten of in het algemeen <A stelling, dat een vreemde souverein, wan- neer hii zich op Nederlandsch grondgebied bevindt binnen het rijk in Europa, niet aan de Nederlandsche strafwet onderworpen zou zijn, opgaat, de verdachte in elk geval het bestaan van een vorstendom als bovenge- iioemd niet aannemelijk heeft gemaakt, veel minder bewezen. De kantonrechter veroordeeldte verdachte ovcreenkomstig den eisch van het O. M. tot betaling eener geldboete van f 3 subsidiair 2 dagen hechtenis. JOHAN H. BEEN 70 JAAR. Het is vreemd, zegt de Telg., dat men in't leven soms rectitstreeks afstevent op een doel, dat men immer als een schrikbeeld nog hoopte te vermijden. En als men dan eenmaal is aangeland daar, waar men wel gewenscht had nooit terecht te zullen komen, dat blijkt het menigmaal, diat de grillige speling van wat men noodlot of omstandigheden mag noemen, het nog zoo gek niet heeft doen uit- vallen. Dergelijke overwegingen zullen ook wel menigmaal bij de Brielschen archivaris, die heden zijn zeventigsten geboortedag viert, zijn opgekomen. Want had hij immer, toen de jon- genskiel hem nog om de sehouders gleed, het schoolmeesterschap als zijn laatste verkiezing verwenscht, op ruim achttienjarigen leeftijd stond Johan H. Been voor een klas van een honderdtal kinderen. En toch welk een onderwijzer is hij gewor- den! Nog leven de herinneringen aan zijn boei- ende manier van verteller. gedurende zijn ruim twintigjarige schoolmeestersloopbaan voort. Hoe kon hij de jongens bit zijn lessen in de Vaderlandsche Geschiedenis tot geest- drift brengen. De zucht tot vertellen zat hem in het bloed, geboren causeur als hij was! En van zijn talenten hebben waarlijk niet alleen de jongens uit zijn eigen klassen, uit zijn on- middelijke omgeving geprofiteerd. Zijn vaar- dige pen heeft er voor zorg gedragen, dat zijn heldenteekening, zijn voorstelling van de zee en van oude wapenfeiten ook talloos vele kinderfantasieen in het geheSle land heeft ge- prikkeld. Hoeve'en zullen als met gespannen aandacht verslonden zijn geweest in zijn ver- Lalen. Ja, welke gedachte men ook moge heb ben omtrent zijn geliefkoosde onderwerpen, feit is en blijft, dat de verteller ze behandelde met meesterschap. Reeds als onderwijzer, maar niet minder als archivaris van het door hem zoo uit de vergete'heid teruggehaalde stadje Brielle, be- steedde hij al zijn vrijen tijd aa.n bronnenstu- die, navorschingen en schrijven. Het moet soms wel den indruk gegeven hebben, alsof alle groote zeehelden in de stad, waar Alva zijn bril verloor, waren gewonnen en geboren Sommige eigenaardigheden van zijn ver- haaltrant daargelaten, hebben Been's verha- len uit't verleden van Den Briel en de geschie denis van het zeewezen alle recht op waar- deering, o.a. ook door een uitgebreide feiten' kennis. Kon de gemeenteraad van Den Briel dan ook ooit verstandiger gedaan hebben dan toen hij in 1895 den onderwijzer Been benoemde tot archivaris? 26 Maart 1920 heeft op die vraag met een beslist neen geant- woord Die dag toch, waarop hij zijn 25-ja- rig archivarissehai' herdacht, gaf wel het on omstootelijk bewijs, dat hij, in zijn „eigen vaderland" zelf, hoogelijk gewaardeerd en geeerd werd. Toen het 1 April 1922 350 iaar geleden was, dat Den Brie! door de Watergeuzen werd ingenomen, was het natuurlijk Brielle's schatbewaarder om wien alles draaide. Mede in verband met zijn hierbij verrichte werk- zaamheden werd hij geridderd. Joh. Been zeventig jaar! Een grijsaard dus reeds, maar in zijn hart jong gebleven. Wie zoo oud wordt, behoeft den ouderdom niet te zeer te vreezen. Iemand heeft eens gezegd: te leeren blijft de grijsheid eeuwige jeugd. Wie Been kent in zijn zoeken van de jeugd zal het toestemmen, dat met een variant op dat ge- vleugelde woord cretuigd kan worden: Als Been te leven, blijft de grijsheid eeuwige jeugd beschoren. Moge den griisaard nog vele jaren van on- gebroken levenslust en werkzaamheid gege ven worden. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Hoofdbestuursvergadering In de jongste hoofdbestuursvergadering van de Hollandsche Maatschappij van Land- bouw, onder voorzitterschap van dr. H. J. Lovink heeft de heer D. de Boer eenige me- dedeelingen gedaan over de conferentie, wel ke te Alkmaar gehouden is over de aanstel- ling van een handelsconsulent voor Noord- Holland. De gedachte, dat het kaascontrole station N.-Holland het geld hiervoor zou kunnen geven, ontmoette ter vergadering eenparig verzet. Ook het bedxag, dat genoemd werd, alles bij elkaar f 4500, werd a I igevcchten en on- voldoende geoordeeld. De werkzaamheden, welke zood'anige func- tionaris zal hebben te vervullen stond eem- gen niet duidelijk voor den geest. Voor de bevordering van den export van zuivel in 't buitenland werd gewezen op den handels consulent der F.N.Z. Voor de buitenlandsche belangen van alle landbouwproducten werd gewezen op het bestaan van de Nederland sche Landbouwhandelskamer te 's-Graven hage en de landbouwconsulenten in het bui tenland. Ook achtte men de verhouding tot den handel niet voldoende duidelijk. Een en ander zal nader onder de oogen worden gezien. De commissie ter bestudeering van de or- ganisatie voor destructie van vee en vleesch, bestaande uit de heeren D. Appel, G. Braat en den secretaris, den heer 1. P. Huisman, heeft haar rapport bij het hoofdbestuur in- gediend. Op verzoek der commissie werd> be- sloten, de publicatie van dit rapport nog aan te houden tot de commissie gelegenheid heeft gehad te infonneeren naar de bedrijfs- resultaten van den destructor te Midwoud over 1928, In verband met het vertrouwelijk ter be- oordeeling ingekomen wetsontwerp land- bouwarbeidswet en de opmerkingen hier- over van het Kon. Ned. Landbouw-Comite is nagegaan hetgeen de staatscommissie 1906 over de bescherming van den landarbeid leeft geschreven. Een samenvatting was aatl de agenda dezer vergadering toegevoegd. Tieruit blijkt, dat de door het K.N.L.C. ge- opperde bezwaren en de zienswijze der ge- noemde staatscommissie goed met elkandc-r overeensteenmen. Na een korte bespreking- blcek, dat het hoofdbestuur zich met de zienswijze van het K.N.L.C. kan vereenigen. Besloten werd, dit mee te deelen. Hierna werd besproken het rapport over „werkloosheidsverzekering" hare bestrijding en het platteland" en cpdracht van't hoofd bestuur door den secretaris opgesteld. Aan den secretaris werd hulde gebracht voor zijn werk. Besloten werd het rapport laten drukken en te verspreiden, ten einde gelegen heid te geven tot een ernstige behandelmg van dit voor den landbouw gev/ichtige en gevaarlijke onderwerp. Na eenige bespreking werd besloten dit punt voorloopig te laten rusten. In oeginsel werd het bevorderen van de verzekering on der de boeren ten zeerste toegejuicht. Besloten werd over te gaan tot stichting van een veevoederbureau voor Zuid-Holland en samenwerking te zoeken met het bestaan- de ve voederbureau in Noord-Holland van Holland's Noorderkwartier en de Vereeni- ging van oud-leerlingen te Schagen. Als lid van het dagelijksch bestrar (vaca- ture W. Slooten) werd gekozen de heer B. Biesheuvel. In verband met een in een te Zwolle ge houden vergadering van de provinciale lancbouwmaatschappijen genomen besluit om de Holl. Mij van Landbouw uit te noodi- gen, een van de twee leden in den raad van toezicht van het centraal-bureau uit het Ne- derl. Landbouw-Comite aan te wijzen, werd als zoodanig gekqzen de secretaris, de heer T. P. Huisman. Vertrouwelijk was ingekomen een vooront- werp van wet, regelende den uitvoer van landbouwproducten. In principe juichte het hcofdbestuur toe het streven, den uitvoer van onze landbouwproducten te regelen zoo- dat alleen het beste kan worden geexpor- teerd, doch vcorzichtigheid achtte men ge- bod°n. Besloten werd een commissie te benoemen om dit voorontwerp te bestudeeren. In deze commissie werden gekozen de heeren P. Leeuwenburgh (aardappelen-akkerbouw-pro ducten), J. Blauboer (zuivel), D. Appel (var- kens) en A. Mijs (uien en akkerbouw-produc- ten). De secretaris deelde nog mee, dat de re- kening over 1928 sluit met een voordeelig saldo van ongeveer f 4000 on dat het boek houdbureau gestadig groeit. CENTRALE BOND VAN NEDERL. POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOON- PERSONEEL. Gister werd te Utrecht in de groote zaal van „Tivoli" het congres geopend van den Centralen Bond van Nederl. Post-, Tele- graaff- en Telefoonpersoneel (C.B.P.T.T), dat druk bezocht was. Op het congres waren de afdeelingen en vakgroepen met circa 300 afgevaardigden uit het geheele land vertegenv/oordigd. De voorzitter, de heer H. M. Roos, schet- ste in zijn openingsrede het resultaat der salarisonderhandelingen. Hij merkte op, dat er groote grieven overbleven, waaronder met name de regeling, waarbij de ongehuwde ambtenaren 3 van hun salaris moeten missen, omdat zij ongehuwd zijn en die voor het stelsel van het z.g. inhouden van de bei de laatste periodieke verhoogingen in de plaats is getreden. Ook de groote midden- groep van het kantoorpersoneel wordt nog steeds onvoldoende beloond. Houdt de vakbond evenwel rekening met alle nadeelige factoren, die mede invloed heb ben uitgeoefend e houdt de organisatie voorts rekening met het matig bedrag, dat door de regeering ter beschikking werd esteld, dan kan de post-groep, in dat raam gezien, voor het lagere personeel met bevrediging op het eind-resultaat terugzien. Voor het overige personeel zullen de resultaten echter tegen- vallen. Er had meer bereikt kunnen worden, indien andere organisaties het P. T. T.-perso- neel beter hadden gesteund. Daarnaast werd door spreker aan de reor- ganisatie van het staatsbedrijf der P. en T. herinnerd. Erkend werd, dat er door de nieu we vereenvoudigde personeelsformatie in de toekomst een gezondere toestand mogelijk werd gemaakt. Erkend wer dook, dat he niveau, waarop de verschillende groepen wor den gesteld, beter is dan oorspronkelijk in det gedachtengang van het bekende rapport Nolting lag opgesloten. VEEVERGIFTIGING. Het is gebleken, dat verdachte ziekte- verschijnselen onder het vee van eenige veehouders te Houten zijn ontstaan door de voedering van lijnmeel, dat vergifti- ge bestanddeelen bevat. Het onderzoek te Wageningen heeft uitgewezen, dat het I Van onzen Londenschen Correspondent. Radio en variete sluiten vrede. Londen, 24 Jan. De hoofden van variete-theaters hier heb- ben tot nu toe hun medewerking onthouden aan den dienst van 'net radio-vermaak. Microphonen waren op het variete-tooneel ongeziene zaken. En artiesten, die contrac- ten hadden met de voornaamste onderne- mers, vonden in die contracten een bepa- ling, die hun verbood naar Savoy Hill te gaan om er bij te dragen aan de radio-pro- gramma's. Dat eenheidsfront der variete- directeuren kon den laatsten tijd niet vol- ledig worden gehandhaafd. r n nu de voor naamste ondernemer van variete's in Lon den, Sir Oswald Stoll, in Jit opzrcht ook bakzeil heeft gehaald, kan men zeggen dat het eenheidsfront in elkaar is gestort. net verzet is niet meer. Het aanvantelijk zicht dat het volk niet naar een artiest zou komen luisteren indien het hem thuis kon hoot en is prijs gegeven Dif inzicbt schynt logisch en natuurlijk; maar de ervaring leert anders. Toen b.v. radio voor het eerst haar mtree deed en men muziek van allerlei aard «n huis aangelegd kon krijgen, als gas, water en electriciteit, alleen veel goedkooper, •was het gevoelen algemeen dat de gramo- phoon in diep verval zou raken. De utt- komst was echter heel anders. De gramo- phoonhandel begon terstond op weergaloo- ze wijze te bloeien. De winsten der gramo- hocn-maatschappijen rezen enorm en de aandeelen werden zelfs voorwerp van koorlsige speculatie. Radio was voor dit verschijnsel verantwoordelijk. Zij die een melodie of een lied in hun luidspreker had den gehoord dat hun bijzonder beviel be- sielden de gramophoonplaat opdat zij net genoegen opnieuw en zoo vaak als zij ver kozen zouden kunnen ondergaan. Op dezelfde wijze hebben de hoof Jen van schouwburgen geleerd dat de uitzen- ding per radio van een gedeelte van een tooneelstuk als een lokaas is, dat het pu- bliek naar hun huizen brengt. En wat voor de gramophoon en de schouwburgen waar is gebleken, zal ook wel waar zijn voor de variete's' en de „music halls". Het feit dat de radio niet bij machte is de voile betee kenis van een rooden neus of van een pot- sierlijk costuum over te brengen moet een prikkel zijn voor den luisteraar den rooden ncus en het potsierlijk costuum, als nood- zakelijke completementen van uitgespro- ken grappigheid of uitgezongen leutigheid, te gaan bekijken. Zelfs indien men straks televisie zal heb ben die nog wel veel tijd zal eischen voor parfectie is te verwachten dat de repro- ductie slechts het verlangen naar het oor- spronkelijke zal prikkelen. Dit hebben de heeren van het variete nu ingezien. En daarom komt er nog meer variatie in de programma's van de B. B. C., die overigens naar veler oordeel al te veel ,,elck wat ivils" verschaffen. Mechanica en politiek. Iedereen in Engeland, die nu den rijpen leeftijd van 21 jaar heeft bereikt, staat op de kiezerslijst- De uitzonderingen vormen alleen misdadigers en krankzinnigen. Jonge vrouwen worden niet langer gediskwalifi- ceerd. Het gevolg is natuurlijk geweest dat het kiezerskorps ontstellend groot is ge- worden. En dit l.eeft de vraag doen rijzen hoe aan die milxioenen de politieke kennis moet worden bijgebracht, zonder welke zij niet behoorlijk en oordeelkuidig hun stem kunnen uitbrengen. Vraagstukken der mo- derne politiek zijn vaak ingewikkeld en moeilijk, te moeilijk voor middelmatige hersenen die in een bevolking nochtans steeds overheerschen. Zij die niet aan de mocratic als regeeringsvorm gelooven heb ben in dit feit steun voor hun opvatting. Maar nu er voor volwassen zooveel ge- legenheid is meer kennis op te doen en kwesties van maatschappelijk belang te be- studeeren, mag men misschien vertrouwen r het peil van kennis in de massa gelei- delijk hoqger komt en dat veel meer kia- zers bij de stemming oordeel aan den dag leggen dan men geneigd is te gelooven. Het is alles veronderstelling. Trouwens alles w t met staatkundige politiek verband houdt behoort tot de meest inexacte we- tenschappen. Hier zijh drie partijen, die elk voor zich meenen dat zij de politieke wijs- heid in pacht hebben. Welker wijsheid is de ware? De onze, zegt de Liberaal, die den kiezer, die conservatief of „labour" stemt, een dwaas of beleefder een on- oordeelkundig mensch noemt. Er is reden t egelooven dat de meeste kiezers bij stem ming niet zoo zeer het staatsbelang in het oog hebben als hun eigen belang of hun vermeend eigenbelang. De eerste schermutselingen in den ver- kiezingsveldtocht zijn aangevangen. De po litieke partijen heben zich althans het hoofd niet gebroken over de vraag hoe den millioenen kiezers politiek be! id moet wor den bijgebracht, hoe zij moeten leeren door studie en diep overleg te kiezen tusschen de tegenstrijdige politieke theo- rieen die men van alle kanten hoort ver- kondigen. Wel daarentegen hebben die par- tiien zich, elk voor zich, het hoofd gebro ken over de vraag hoe zij het best zooveel mogelijk kiezers kunnen bewerken, dat wil zeggen, invloed op hen kunnen uitoefenen in dien zin dat de kiezer zijn eigen oordeel prijs geeft onder de hynose van het zoet gefluit der vaardigste politieke bezweer- ders. Daar komen verkiezingscampagnes ten slotte op neer. Tegelijk met de komst van die extra mil lioenen kiezers zijn nieuwe strijdmiddelen voor verkiezingen gekomen. De politieke partijen hebben beseft dat de gansche techniek van haar stemmen zoekende cam- pagnes veranderd moet worden. Mechanica en electrophonische middelen staan haar nut a dienste. Met die middelen kunnen veel meer menschen worden bereikt en be- werkt dan vroeger het geval kon zijn. De B. B. C. en andere methoden om te spre- ken tot een gehoor, waarmede de spre- ker niet in rechtstreeksche aanraking is, zullen den politieken krijg die op komst is mechaniseeren, zooals de ech- te oorlog ook meei en meer vermechani- seerd wordt. De heer Baldwin heeft reeds in e enviertal steden tegelijk ge- sproken, met behulp van telephoonlij- nen, microphonen en luidsprekers. Stil- le en sprekende films, waarmede men per as den boer opgaat (en de assen voortbewogen door den alles doordrin- genden motor) zullen gewagen van be- drijf en opvatting der groote politieke corypheeen. De gramophoon gaat rede- voeringen reproduceeren overal waar menschen zich willen laten samendrij- ven voor politiek doel. (sk De man.JEn zet nu alsJebUeft de plannen uit Je hoofd om op ons reisje een massa nieuwe dlngen te koopen Je debt nlets noodig en to leder geval zul ]e er onmoseHJk plaats voor vinden In de toiler", )Sumertstt

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9