Zenuwstillend Luchivaart MIJUHARDT'S zenuwtabSetfen Bioscopen leien dak bekomen. Aan den Zuidkant van het zadeldak is een groot gat in de leienbedek king geslagen en het daklocd is losgeruki En sedert is nog niets aan herstelling ge- daan. Daar dit in 1700 gerestaureerde ge- houw overigens in goeden staat verkeert, lijkt het ter wille van het behoud wel ge- wenscht, dat kerkvoogden eens van -bevoeg- de zijde aan hun verplichtingen herinnerd worden. Bax. PREDIKBEURTEN, AKERSLOOT, vm. 10 uur, ds BURGERBRUG, geen dienst. BROEK OP LANGENDIJK, Hervorm de Kerk 9.30 uur, Leesdienst. 2.30 uur, Ds van Baalen. Geref. Kerk, 9.30 uur, Ds. Donner. 2.30 uur, dezelfde. Chr. Geref. Kerk, 9.30 uur, Ds. Drenth 3.00 uur, dezelfde. Doopsgezinde Kerk, 9.45 uur, Ds. de 'Jong- CALLANTSOOG, nm. 7uur, ds. van Dijk. Koorzang. GRAFT,nm. 7 uur, ds. Rooker. HEILOO, Evangelisaiielokaal, vm. 10 u., Ds. L. D. Poot, van Haarlem. KOEDIJK,nm. 7 uur, ds. Boeke. LIMMEN, vm. 10 uur, PETTEN, vm. 10 uur, ds. Vorstman. De RIJP, 11 Febr., nm. 7 uur, Propagan- dabijeenkomst van de Ver. van Vrijzinnig Hervorm den. Sprekers ds. Zwiep (Hoorn en ds. Baar (Alkmaar). SCHOORL, vm. 10 uur, ds. Boeke. WARMENHUIZEN, nm. 614 uur, ds. Zii- linger Molenaar. Doopsgezinde Gemoenten. BEEMSTER, vm. 10 uur, dr. Kuipers. GRAFT NOORDEIND, vm. 10 uur, ds van Giessen. NIEUWE NIEDORP, vm. 10 uur, ds Hssrs DE RIJP, vm. 10 uur, ds. Keuning. TSJECHO-SLOWAKIJE BOUWT FOKKER VLIEGTUIGEN. De sedert eenigen tijd gevoerde onderhan- delingen tusschen de Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek en de bekende Avia A. G fur Flugzeugbau te Praag betreffende den bouw van Fokkervliegtuigen in Tsjecho-Slowaije zijn, naar wij vernemen, thans afgesloten, waardoor genoemde Praagsche firma, die tot het Skoda-concern behoort, het recht heeft verworven Fokker vliegtuigen in licentie te bouwen. De types, voor den bouw waarvan dit recht is verleend, zijn de eenmoterige Fok ker F. VII, die met luchtgekoe de Jupiter motoren worden uitgerust en de driemotorige Fokker F. VII-3m, welke toestellen luchtge- koelde Wright Whirlwind motoren krijgen. De motoren worden eveneens in Tsjecho- Slowakije vervaardigd, t.w. de Wright moto ren door het Skoda-concern en de Jupitermo- toren door de firma Wa'ter te Praag. Met Tsjecho-Slowakije worden thans in elf landen Fokker vliegtuigen in licentie ge- bouwd. Dit beteekent wel het grootste aantal licentiecontracten, ooit door een vliegtuigen- fahriek afgesloten. IJSSPOKT. NATIONALE LANGEBAAN- WED3TRIJDEN TE HEILOO. Uitstekende weers- en ijsomstandig heden. Fraaie ijssport. Spannen de ritten tusschen Hooftman, Pronk, Jongert en Kos. en zenuwsterkend is de werking van De Naardensche IJsclub heeft het aardige en door de rijders zeer op prijs gestelde idee gehad, om een veteranenwedstrijd uit te schrijven, n.l. voor personen boven den 40-ja- rigen .eeftijd. Zij toch, die vroeger overal de eerste prijzen wonnen kvrnnen niet meer met het jongere ges acht wedijveren om den eerepalm, gaarne rijden ze nog mee, maar om a-ltijd als staart te fungeeren is ook niet pret- tig. Nu was voor het eerst de gelegenheid ge- boden om lauweren als we leer te oogsten, in dit geval een wisselbeker als eerste prijs, den „Memento Mori-beker". De oudste der dee nerrlers was Adriaans, uit Den Haag, te'.lend; 54 winters, terwijl van de 14 die op de 500 en 1500 M uitkwa- men er nog een paar ouder dan 50 jaar wa ren. J. P. de Koning uit Pui-merend was op alle drie de afstanden de snelste en won drie ver- guld zilveren bondsmedailles; hij werd dus houder van den wisselbeker; W Taconis uit Amsterdam was te kens tw-eede (drie zilveren medail'es)H. C. J. Krul, \Groningen, op de drie afstanden derde (di'ie bronzen medail- les). De volledige uitslag was: 500 M. 14 deelnemers: 1. J. P. de Koning, 55.8 sec.; 2. W. Taconis, 57.6 sec.; 3. Krul, 57.8 sec. 1500 M. 14 deelnemers: 1. De Koning, 3. min. 2.4 sec.; 2. Taconis 3 min. 9.6 sec.; 3. Krul 3 min. 11 sec. 3000 M. 12 deelnemers: 1 De Koning, 6 min. 23.4 sec.; 2. Taconis, 6 min. 32.8 sec.; 3- Krul, 6 min. 54.4 sec. DE ELFSTEDENTOCHT. De definitieve beslissing inzake den elfste- dentocht valt heden. De trajecten van Leeuwarden naar Dokkum, Harlingen en Sneek zijn nog niet geheel berijdbaar Overi gens luiden de rapporten, zoowel wat de be- trouwbaarheid als de toestand van het ijs be- treft, gunstig. De mogelijkheid wordt over- wogen de route in zooverre om te leggen, dat de slechte gedeelten vermeden kunnen wor den. De inschrijvingen voor wedstrijd en start blijven tot Maandag 11 dezer 12 uur geopend bij den secretaris den heer M E. Hepkema, Wil'lemskade 12 te Leeuwarden. Het inleggeld bedraagt 2. DE WERSTRITD SCHOONRIJDEN TE PURMEREND. De eerste prijswinnaars van den wedstrijd in schoonrijden voor paren, j.l. Donderdag te Purmerend gehouden, waarvan de namen bij den uitslag onbekend bleven, zijn de heer Kaan te Wieringerwaard en mevr. Schoorl Keetman te Barsingerhorn. UIT DE OMGEVING. Wedstrijden te Broek op Langen- dijk. Donderdag 7 Februari werd een wedstrijd gehouden in molenrijden. Aantal deelnemers 30 paren. le prijs K. den Hartigh en Gr. Klos, 2e prijs D. Dekker en N. Wagenaar Pd., 3e pr P. Boeier en M. Balder. Vrijdag 8 Februari werd een stoelenrit gehouden, opgeluisterd door muziek. Door het bestuur waren 9 prijzen beschikbaar ge- steld die gewonnen werden door: D. Hop- man en Jo Wagenaar; P. Kok en Anna Vroegop; J. Kok en M. Wagenaar; Jn Duif en P. Kostelijk; Jb. Koedijk en A. Pas terkamp; P. Hopman en M. Balder; C. Boon en S. Wagenaar; C. Koedijk en Mevr. G. v d. Pol—Slot; W. Slot en A. van't Riet. OudkarspeI Gistermiddag werden op de banen van de ijsclub Volharding wedstrijden gehouden in het hardprikken en hardrijden op de korte baan, afstand 160 Meter. De gelukkige prijswinnaars waren de volgende: Hard prikken: le pr. K. Kossen, Eenigenburg; 2e pr. C. Pronk, Haarlem; 3e pr. H. Delver, Ju- lianadorp. Hieraan werd door 14 personen deelgenomen. Hardrijden, afstand 160 meter, le pr. C Pronk, Haarlem; 2e pr. W. Kaptein, Scha- gerbrug; 3e pr. D. Kleen, Winkel en Hartog uit Schermer eveneens een 3e prijs. Aan dezen wedstrijd werd door 22 perso nen deelgenomen. Kinder wedstrijd en te Stompetoren Voor de schoolgaande kinderen alhier, komt nog eens een goede gelegenheid, om te toonen, hoe ver zij het in de kunst van schaat- senrijden gebracht hebben. Zondagmiddag half 2 zullen op de Noordervaart wedstrijden gehouden worden. Het wordt dus een school feest op het ijs. Hardarren te (Jitgeest Zondag wordt te Uitgeest, op den buiten- meer, een nationale wedstrijd gehouden in het hardarren voor in N-ederland geregis- treerd-e paard-en om prijzen van f 100.—, 60.— en 40.—. Wedstrijden te Akersloot. Uitslag van de gehouden hardrijderij voor behoeftigen in deze gem-eente op het Alk- maardermeer uitgeschreven door de IJsclub Akersloot. 29 deelnemers. le pr. P Hollen- berg voor P. Olij, bon van 5; 2e pr. J Vlodder voor C. Zijp, bon van f 3.50; 3e pr S. Koning voor de wed. F. Metselaar, bon van 3; 4e pr. C. Los voor de wed J. W Klop, bon van f 2.50 ledere deelnemei ont- ving een bon ter waarde van f 2, terwijl de prijswinners voor hun moeite een bedrag in contaten ontvingen. Na deze hardrijderij volgde direct een tweede omdat door de brandstoffenhande- laars P. en J. Terluin 1000 briquetten en 5 H L. eierkolen beschikbaar waren gesteld om te verrijden. 25 deelnemers hadden zich hiervoor opgegeven. le pr. Jb Bak-ker voor m-ej. de Graaff 300 briquetten en 1 H L. ko- len; 2e pr. jn Kuijl voor de wed H Pekel. 250 briquetten en 1 H.L kolen; 3e pr. H Kuijl voor A Tromp, 200 briquetten en 1 H.L kolen; 4e pr. B Kaandorp voor K1 Resse, 150 briquetten en ook 1 H.L. kolen Na de dooi van Dinsdag is het ijs op het Alkmaardermeer weer spiegelglad en profi- teeren weer velen van de ijssport. Bobrennen. NEDERLAND WINT HET BOB- RENNEN. Aan d-en start meldden zich Donderdag- ochtend 13 bobs; twee van Duitschland, twee van Nederland, twee van Engeland, twee van Zwitserland, twee van Belg.e, een van Frankrijk, een van Ieriand, en een van Luxemburg. Italie, dat wel ingeschreven had was niet aan den start verscnenen. De groote verrassing bracht Nederland met E. van de Pol als stuurman en P. M. Metselaar als remmer, die den sn.lsten tijd van den dag maakten en daarmee een nieuw record vestigden van 3 minuten 13.9 secon- den. Bij den tweeden rit zijn onze jongens wel heel bijzonder door de fortuin begunstigd. In de tweede keercurve werd door de bui- teling van de Luxemburgers een gat gesla gen, en met een van de glijders raakte nu hun bob in dat gat. Door den geweldigen stoot dien de bob nu kreeg (de sne'.l.eid be draagt hier 80 a 90 K.M.) werden Van der Pol en Metzelaar naast de bob gesmeten, terwijl hun voeten er op bleven rusten (be- tcr gezegd: hangen). En daar ze de touwen krampacntig hadden vastgehouden konden ze zich in die razende vaart er weer optrekken, zonder noemenswaardig letsel gekregen te hebben Hun tijd bedroeg ditmaal 3 minu ten 20 84/100 seconden. Duitschland, En geland en Zwitserland maakten in dezen tweeden rit sneller tijden dan onze jongens, maar door den prachtigen eerstcn rit hebben ze op den tweeden nog een voorsprong van drie seconden. Van der Sandt en Beckers be- machtigden de vierde plaats. Gister zijn de wedstrijden om het Euro- ieesche kampioenschap bobrennen op de ichatzhalmbaan te Davos voortgezet en be- ndigd. De voorsprong, die de Nederland sche bemanning, bestaande uit v. d. Pol en Metselaar behaald hadden is in twee prach- tige ritten behouden gebleven, zoodat Ne derland als overwinnaar uit dezen wedstrijd is g:komen. Duitschland bezet de tweede en Engeland de derde plaats. Onze oud-cracks van der Sand en Bekkers moesten zich te- vreden stellen met de vierde plaats, terwijl Zwitserland, ieriand de Frankrijk, Belgie, volgende plaatsen innemen. Een ongekend groot aantal toe,schouwers, waaronder vele landgenooten, was getuige van deze Neder landsche overwinning. i jHBi;m<6HivV GEISOLEERDE EILANDEN. Naar Schiermonnikoog en Ameland. Hedenmorgen 4 uur zou de loodsboot .Amsterdam" wederom van Den Helder v-ertrekken met post en levensmiddelen, dit maal met bestemming naar Schiermonnikoog, van waar eenige passagiers zouden worden meegenomen Het voornemen was om, indien de tijd het toelaat, ook Ameland aan te doen. Schiermonnikoog spoedig niet meer ge'isoleerd. Tengevolge van den Z.W. wind is de ijs- toestand in het vaarwater tusschen Oostma- horn en Schiermonnikoog gewijzigd Het westelijk deel van het vaarwater naar Brak- zand was gisterochtend zoo goed als ijsvrij Het recherche-vaartuig „Laman d-e Vries" en de motorreddingboot „Insu!inde" zullen he denmorgen vroeg het ijs rondem den steiger verbreken en zoodoende de postboot van den rijksveerdienst mogelijk maken te vertrekken Een van deze beide vaartuigen zal de post- boot zoo noodig v-ergezellen, en indien het noodig is. assistentie verleenen. Men hoopt het eiland Schiermonnikoog uit zijn isole- ment te verlossen. Cine, a mericain. Robert en Bertram, de lustige vagebonden. Wat hebben de oud-eren van dagen zich vroeger kostelijk geamuseerd bij het tooneel- stuk Robert en Bertram En thans nu er een moderne film op het thema is gemaakt - amu- seert men zich opnieuw. Want de Aafa-Film (uitgebracht door de Universal) met Harry Liedtke en Frits Rampers in de hoofdrollen is een vroolijk en vlot werk geworden dat door tal van fraaie opnamen boeit en om de komische avonturen der beide Munchener vrienden hartelijk laat lachen Als Robert en Bertram in Miinchen twee echte vagebonden zien, komt de lust bij dit artisten paar op, ook eens zoo'n leventje te gaan leiden, met een weddenschap er aan verbon- den. En dan volgen de komische avonturen elkhar in bonte rij op In het Zwarte Woud met zijn fraaie natuur, wordt in het stadje van Burgemeester Knorhaan. de boel duchtig op stelten gezet. Het dwaze type, dat Herman Picha van deze overheidspersoon maakt, is zeer komisch Robert en Bertram worden door de Ameri- kaansche, die zoo vee) met hen op heeft trouw gevolgd en in het stadje weet zij door een handige true zich met Bertram te ver- lover. Robert heeft onderwijl kennis ge maakt met een circusmeisje en haar hond en beide volgen Robert gaarne Ten slotte komt aan de avonturen een einde, als het geheele gezelschap naar Miinchen terugkeert Voor een vlot en vroolijk verloop zorgen Harry Liedtke en Frits Kampers, die zelt echt g-enoegen in hun rollen blijken te hebben en als twee lollige vagebonden a lies op stelten zetten Dolly Gray is een aardige Ameri- kaansche. Men zal zich bij deze film uitste- kend amuseeren Het orkest onder leiding van den heer G v Wijk zorgt voor een uitste- kendebeg-eleiding. In het voorprogramma een mooi joumaal met den laatsten Amerikaanschen schoon- heidswedstrijd. Verder een fijne Fox intellect- film over Schapenteelt en twee komische tw-eeacters: Het Schietvest en Kladschilders. waarvan de titels reeds veel vroolijkheid voorspellen. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Zeemansvuisten. Met deze film, naar het boek van Peter B. Kijn-e, heeft het A. B. T. .een goede greep ge- daan. Zij toch geeft sensatie, humor en uit- stekend spel in elkaar geregeld opvolgend-e afwisseling. De tweelingbroers Peter en Thomas Pem broke zijn op een kostschool geplaatst, om te worden opg-eleid tot predikar.t. Maar de naar avonturen smachtende Peter kan het er niet volhouden en gaat op een avond uit. waarbij hij belandt in een zeemanskroeg en daar een pak slaag oploopt. Den volgenden ochtend, als hij komt om afscheid te nemen van de school (want op het uitblijven stond verwijaering van de school), verneemt hij dat zijn sprekend op hem gelijkende broer zich voor Peter heeft uitgegeven en met wegjagen bedreigd wordt. Thomas zet zijn studie voort, gaat trou- wen met de dochter van den directeui der school en wordt als zendeling uitgezonden Onderweg wordt evenwel het schip door roovers onder leiding van den onder zeelui beruchten kapitein Blaze overmeesterd en de opvarenden of gedood of gevangen genomen Een ruwe zeeman voert Thomas' echtgenoote in triomf naar zijn kapitein, maar deze ziet al spoedig wie hij is en neemt maatregelen opdat zij zonder eenigen overlast haar zie- ken man kan verplegen. Op haar aandringen laat Blaze het schip koers zetten naar het eiland Pavoa, de oor- spronkelijke bestemming, hoewel hij waar- schuwt dat daar een hel zal wachten, omdat Bully Rawden, een koopman, daar regeert met strenge hand. Bij Pavoa aangekomen, laat Blaze zijn haar en baard door een zijner mannen knippen en dan blijkt dat hij Peter Pombroke is. Hij kleedt zich netjes, gaat aan land en geeft zich uit voor den verwachten preaikant, zulkg om het terrein voor zijn broer te effenen. Hij laat echter het schip wachten, want hij kon wel eens hulp noodig hebben! Dat blijkt ook maar al te spoedig. Den eersten dag al moet Peter zijn zee mansvuisten gebruiken tegenover Bully en diens haat tegen den v-ermeenden pr-edikant gaat zoover, dat hij hem laat binden en hem zelf afranselt. Maar dan komen Peter's man nen, door een sein van de lieftallige Mariette Rawden op Peter's verzoek gegeven, hem verlossen In een „vriendelijk" onderhoud vertelt Peter aan Bully, dat ze elkaar al eens eerder hebben ontmoet, Peter heeft er nog een lit- teeken van, en dan dwingt hij haar, den wer- kelijken predikant vriendelijk te bejegenen op straffe van verlies van schepen en leven. Wordt de belofte gehouden, dan zal Blaze zich niet meer in de buurt vertoonen. En dan gaat Peter heen, maar Mariette wil meer. Zij weet het kiaar te spelen aan boord te komen en ver van de kust gaat zij naar hem toeVan een terug laten bren- gen door een der opvarenden, gelijk Peter aanvankelijk beval, komt niets, zoodat het verhaal op bevredigende wijze eindigt. Ze krijgen elkaar De wekelijksche reis van het A. B. T. gaat dezen keer naar Neurenberg, de speelgoed- stad, en in rijke afwisseling zien we allerlei dingen, waarmee onze kleinen zoo verheugd zijn. Verder komen in het voorprogramma nog. een paar komische stukjes. Alles te zamen een goed geheel, dat reeds gist-eravond tal van toeschouwers lokte. Victoria Theater. „Alledagsmenschen". Och, laten we het maar eerlijk beken- nen: ook wij zijn maar „alledagsmen- schen", ook wij zijn maar heel gewone aardsche wezens,. ook wij hebben onze vroolijkheid en onze droefenissen. En daarom juist kunnen we ons zoo goed den toestand indenken, van de twee hoofdfiguren van bovengenoemd filmwerk. Daar toch speelt zich een ge- scniedenis in af van twee heel gewone, alledaagsche menschen, een geschiede- nis, die elk van ons ook kan overkomen, misschien reeds overkomen is Stel U voor: een aardig jong meisje en een jongeman. Beiden hebben idea- len, beiden zijn vol levenslust. Ze zien niet de sombeie keerzijde van de levens- medaille, ze zien slechts een zonnige, onbezorgde toekomst tegemoet. Ze maken kennis met elkaar, ook al heel alledaags, ze voelen zich tot elkan- der aangetrokken, aortom ze trouwen. Den eersten tijd leven ze gelukkig. Ze zijn samen, eeheel alleen. Niemrnd stoort hun huiselijke genoegens. Dan komt de eerste teleurstelling. Haar moe- der en haar broers komen over met kerstmis. Kerstmis, dat is immers de tijd van vrede, van geluk? YVreede ontgoocheling! Hun kerst- feest brengt g6en geluk, want de lieve schoonmoeder en de dito -broers ontdek- ken slechts fouten bij den echtgenoot van l un dochter en zuster. Hij koint niet hard genoeg vooruit, hij wil niet, hij is een dappeling, een r.iets-doener, een branieschopper, kortom, hij deugt niet De donkere wolk trekt over. Geluk komt in het huisgezin als cn bp'w ge- bortn wordt. En het geluk wordt mis schien og arrooter, als nummer twee komt. Helaas! het geluk is onbestendig. Weer komen er teleurstellingen, nu ook tusschen de beide echtgenooten. Hui selijke twistjes ontstaan, geringe, zeker, maar zii zijn er. En gretig helpen de broers van het vrouwtje mee, om de ver- wijdering grooter te maken. Dan komt het geluk! Hij wint een prijs met het uitdenken van een recla- memiddel! Vol vreugde komt hij thuis, vele verrassingen voor vrouw en kin deren meebi engend. En juist op dat- zelfde oogenblik komt de kleine zus on der een auto' en wordt stervend binnen ge lragen. Groote droefenis De dood van de geliefde k'eine heeft groote gevolgen. Hij kan niet meer wer- ken qp het kantoo'r, de getallen zijn hem een gruwel. En als hem dan een opmer- king gemaakt wordt door een der chefs, neemt hij in een vlaag van wanhoop ontslag. Werkeloos! En een nieuwe betrekking is niet te vinden. De armoede komt binnen en moeder- tje helpt de kost verdienen als naaister. Weer komen de broers, om haar mee te nemen. Weer wijzen zij op den niets- doener; en ja, ze overtuigen haar bijna. Een hevige tweestrijd volgt. Dan be- sluit zij weg te gaan, hoewel haar liefde voor hem niet gedoofd is. Juist als zij wil gaan, komt haar man binnen, gelukkig en opgeruimd: hij heeft weer een betrekking! Wat nu te doen? Moet ze blijven, of zal ze gaan? Ze wil o zoo graag blijven, maar haar broers zoeken alle middelen, om haar mee te nemen, niet terugdeinzend voor een ver- woesting van een huisgezin. Maar nee! de liefde overwint na zwa- ren strijd en zegevierend houdt deze haar op de plaats, waar ze hoort: bij haar man en kind. De strijd om het leven zullen ze sa men voortzetten, de strijd, die nu op eens licht schijnt te zijn geworden Zie daar de inhoud van de film. Een gewoon brok menschenleven, meer niet. Maar het spel van de hoofdpersonen, van James Murray als de man en van Eleonor Boardman als de vrouw is zoo machtig, zoo ontroerend, dat deze film iets bijzonders is. Geen verrassende, onnatuurlijk effec- ten, geen „toevaUigheden", maar een logisch gedacht, langzaam opbouwend menschenleven met al zijn genoegens en al zijn wreedheden. En dat juist pakt je, dat is de groote waarde van de film. Melchert Schuurman zorgt natuurlijk voor een uitstekende begeleiding; ook hij brengt, met een film zelf, de rroolij- ke, losse muziek, maar daarnaast ook het teere, fijn-gevoelige, dat je onwille- keurig meesleept Een lichte nevel hangt hoog boven de evengrijze baan en omsluiert fijntjes de top- pen der boomen rondom. Zacht glanst het ijs, dat hier donker, daar helder wit is, het marmerharde ijs, waarover straks de smalle scherpe ijzers voort zullen Snellen. Een sierlijke, kleurige afzetting vormen de diep- roode lijnen, die duidelijk de banen afteeke- nen, langs de beide bochten een wit-gewol- de rand van ruige sneeuw. Binnen het ruw- touwen lijntje ligt zij daar, onberoerd en on- bereden, de glimmende ijsvlakte. Hier glanst ons tegen het strijdperk van aan- stonds, waar de snelste, de heerlijkste rij- ders onzer gezonde ijssport elkaar gaan bekampen en een vol bewondering zijnde menigte, dicht geschaard rond de ovale are na, zal laten genieten van de hoogst op- gevoerde schaatssport. Hier schieten straks, als pijlsnelle vogels, de lenige lichamen over de spiegelende vlakte, glijden met soepelen slag de vlugge rijders door de ronde boch ten. Straks Eenige uren later. De bel luidt. Starter, tijdopnemers, commissarissen, e. d. zijn ge- reed. Op hun blinkende Noren beproeven de rijders de hardheid en gladheid van het ijs. Langs het lijntje eenige honderden be- langstellenden, het is nog vroeg, in afwach- ting. Acht-en-twintig rijders zu'len elkaar bekampen. Acht-en-twintig, waaronder eenigen der snelste van ons land. Men zie ons nummer van gister. Koning Thialf, u weet wel, is ons ditmaal al bijzonder gunstig gezind. Hij heeft zich achter een licht nevelgordijntje terugtfetrok ken, de wind is thuis ge'aten en de gevrees- de ijsvorst heeft door de noodige vorst de baan in uitstekende conditie gebracht. Wij zijn hem, en het bestuur der ,,IJsbaan Hei loo" zeker niet het minst, ten zeerste dank- baar. Eerst de 500 M. De eerste rit bracht al dadelijk een der snelste rijders aan den start, n.l. den kamoioen van Friesland, C. Jongert uit Edam. De gedrontfen, stoere rij der reed een goede rit en legde den af- stand af in 51 sec. Hooftman was op dezen afstand al bijzon der vlug. Een sne'le start en weg schoot de lenige schaatser. Met korte stappen werden de bochten genomen. Op de gladde baan door geen wind gehinderd, werd hier de kortste tijd van dit seizoen on een binnen- landsche baan gemaakt, n.l. A1 sec. Slechts 1 sec. lander had W. Kos noodig. Zijn start was iets te laat. Zeer soepel en gemakkelijk reed deze crack de baan. N. Pronk startte niet zoo vlug. Ook hij toonde zich echter een soepele, snelle rij- der, die een tijd maakte van 49 3/5 sec. Een jongere broer van „Willem", n.l. Cor Kos, maakte eveneens een gceden tijd, n.l. 51 2/5 sec. Precies op de eindstreep maakte hij een tuimeling. De Bergenaar Kaan was niet vlug van start. Zijn tijd bedroeg 53 1/5 sec, Na een korte pauze de 1500 M. Aller- eerst kwamen tegen elkaar uit de rijders T. Hooftman en W. Kos. Deze rit was bijzon der fraai en spannend. Hooftman had een iets korteren slag dan Kos, die zeer soepel reed. Gemakkelijk en snel gleden de rijders door de bochten. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op, doch langzamerhand liep Hooft man iets uit. De tijden waren: Hooftman 2.40 min., Kos 2,43 3/10, Nog spannender en opwindender was de volgende rit, n.l. die tusschen N. Pronk en C. Jongert. Beiden waren vlug van start en als twee gelijkwaardige tegenstanders volg- den ze elkaar op de hielen. Schouder aan schouder vlogen de rijders over het rechte einde. Bij het ingaan der laatste ronde was Jongert eenige meters voor. Toen versnelde Pronk het tempo eenigszins en werd de Edammer gepasseerd. Onder luide aanmoe- digingen der enthousiaste toeschouwers be- eindigden beiden hun rit met een flinke eindspurt. Natuurlijk was men zeer belang- stellend naar den door Nico Pronk g°maak- ten tijd en van alle kanten werd de eenvou- dige Warmenhuizer jongen gefeliciteerd, toen bleek, dat hij binnen den tijd van Hooftman was gebleven. Hij had dezen af stand n.l. in 2.39 2/5 min. gereden! Jongert had een tijd van 2.40 3/5 min. gemaakt. Cor Kos reed een goede rit tegen K. Schenk uit Wieringerwaard. Hoewel deze stijf rijdt, wist hij het toch van z'n tegen- stander te winnen. Tijden resp. 2.52 2/5 en 2.47 2/5. K, Kaan reed tegen den 19-jarigen Am- sterdammer L. v. d. Ruit. Hier waren de tij den 2.461/5 en 2.52 3/5. Si. Westra reed een spannende rit tegen M. Peereboom. In de laatste bocht viel deze echter. De tijd van Westra was 2,53. Tenslotte de 3000 M. Ook hier waren de ritten tusschen Hooftman en Pronk, en Jongert en Kos weer buitengewoon fraai. Deze snelle rijders deden een ieder genieten van uitstekende schaatssport, waarvcn de bekoring nog verhoogd werd door de span ning waaronder de afstanden verreden werden. Vooral de strijd tusschen Hooftman en Pronk was bijzonder aantrekkelijk. Van Pronk, die een uitstekende rijder is, wat de door hem behaalde successen trouwens overduidelijk bewijzen, waren de verwach- tingen hoog gespannen. En ook Hooftman zag blijkbaar in, dat oppassen de bood- schap was. Met een snelle spurt schoot hij tenminste van start en bij het uit- gaan der eerste bocht was hij al enkele meters voor. In de eerste ronde vergrootte hij zijn voorsprong nog iets. Nico Pronk volgde hem met een langen soepelen slag. Hooftman, die blijkbaar voor wenschte te blijven, zag af en toe achterom, totdit dit na eenige baanronden niet meer noodig was, daar Proftk den achterstand had ingeloopen. De spanning groeide. Naast elkaar, Hooft man met een korten, Pronk met een langen slag, werd de laatste ronde in^egaan. Toen evenwel begon Hooftman te spurten, welk voorbeeld door Pronk pas na een halve baanronde werd gevolgd. Toen kon hij z n tegenstander echter niet meer inhalen, zoo- dat de rijders eenige meters na elkaar de finish passeerden. Hooftm-'n had een t'jd ge maakt van 5.34 3/5 min., Pronk van 5.35 1/5. De rit tusschen Jongert en Kos ging aanr, vankelijk gelijk op. Na eenirfe ronden liep de eerste echter op z'n tegenstander uit. Deze bleek den stevigen kampioen van Friesland niet te kunnen volgen. Jongert maakte den uitstekenden tijd van 5.36 1/5 min., W. Kos reed den afstand in 5.43 min. Ook Kaan maakte dezen tijd. De prijswinnaars waren dus: 500 M. 1. T. Hooftman 47 sec. 2. W. Kos 48 sec. 3. N. Pronk 49 3/5 sec. 1500 M. 1. N. Pronk 2.39 2/5 min. 2. T Hooftman 2.40 min. 3. C. Jongert 2.40 3/5 (jlazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten mm. 3C00 M. 1. T. Hooftman 5.34 3/5 min. 2. N. Pronk 5.351/5 min. 3. C. Jongert 5.36 1/5 min. Totaal-klassement: 1. Hooftman. 2. Pronk. 3. Jongert. Wanneer we de namen en tijden dezer 3 rijders nagaan, dan vallen ons dadelijk op de bijzondere prestaties niet alleen van Hooftman, die immers in Davos ruime gele- genheid had zich te trainen, maar vooral van de beide schaatsers Pronk en Jongert, die de laatste jaren slechts op onze kwak- kelwinters waren aangewezen. Het meest opvallend van deze wedstrijden was zeker wel de populariteit van den Warmenhutzer schaatser, die overduidelijk uit de geestdrif- tige aanmoedigingen langs de baan bleek. Algemeen was men er over verheugd, dat Nico de verleiding om over te loopen naar het kamp der beroepsrijders had weerstaan. Laten we hcpen dat hij nog langen tijd als amateur op de banen uitkomt, waar hij zeer zeker nog ve'e successen zal behalen. Ook Jongert, de stoere, stevige rijder uit Edam, verdient een bijzonder woord van lof voor z'n uitstekende prestaties. Deze beide rijders zijn zeer zeker de voile belangstelling van den Kon. Ned. Schaat- senrijdersbond waardig. VETERANEN-WEDSTRITD TE NAARDEN.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 11