DAGBLAD VOGR ALKMAAR EN OMSTREKEN. (929 Yervolgonderw s en Handels-Avondschool. Dageliiksch overzicht. Binnenland No. 34 DH nnmmei besfaaf sH 3 blatfen. Honderd een en dertigste Jaargang AT&oimoinenlsprijs bij voornitfoetaling per 3 maanflen f2.—fr. per post f2.50, Bewijsn. 5 ct. Mvertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven Lanco N.Y. Bock- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No.* 3. Redactie No. 33. Z VIKRR Directeur: C. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. FEBRUARI Alkmaar staat in het teeken van bezuini ging op het onderwijs en hoewel bezuiniging zeker geoorloofd, ja zelfs geboden is als het onderwijs zelf daarvan geen schade van be- teeku,,s ondervineu, moet de laatste jaren tel- kens geconstateerd worden, dat de bezuini gers die schade wel eens wat al te optimis- tisch bekijken en in hun streven naar beper- king van uitgaven met de belangen van het kind wel eens minder ernstig rekening houden, dan in dezen tijd noodzakelijk geacht mag worden. Voornamelijk is hiervap sprake wanneer men niet tot combinatie, maar tot opheffing van scholen wil overgaan, waardoor de school met het daaraan verbonden karakteristieke onderwijs verdwijnt en de leerlingen op ande- re inrichtingen een geheel andere soort on derwijs ontvangen ofwel eenvoudig van ver- dere ontwikkeling verstoken blijven. Het eerste was het geval toen men de Han- delsdagschool wilde orheffen en de leerlin- fen naar de U.L.O.-school en de H B S wil- e overbrengen, het laatste heeft zieh voorge- daan bij de opheffing van het Vervolgonder wijs, toen de leerlingen naar de Handels avondschool of naar avondcursussen voor vakonderwijs werden verwezen en van de 27 leerlingen niet minder dan 17 daarvan geen gJoruik wilden maken en dus van verder on derwijs verstoken. zouden blijven. Het behoeft ons inziens geen betoog, dat Vervolgonderwijs iets geheel anders is dan speciaal vakonderwijs en nu hebben B. en W in de betrokken bijlage destijds wel gezegd, dat het, juist voor diegenen, die overdag met in een bepaald beroep werkzaam zijn, van groot belang is, dat zij zich 's avonds voor een of ander vak kunnen' bekwamen, maar het is duidelijk, dat de gemeente hier toch eigen- lijk een ongeoorloofde presne uitoefent Men geeft zich op voor Vervolgonderwijs, dus voor de gelepenheid het reeds genoten algemeen vormend dagschoolonderwijs ,te verbreeden en te verdiepcn en het resultaat- is, dat in en ten slotte von de keuze van een- bepaald vak - gesteld wordt. Met algemeene waardeering van dat laat ste en gaarne erkehnend, dat het zeker wes kan voorkomen, dat een leerling bij nader in zien dat vak nog niet zoo verwerpHijk zal vinden en dus den dag zal zegenen. dat hij in die richting is gedreven, dienf toch gecon stateerd te worden. dat de ^emeente hier ge heel ander onderwijs ^eeft dan de ouders voor hun kinderen gevraagd hebben. f Niet iedereen wenscht in een bepaa'de richting te worden gedronoen. velen widen met een vak niets te maken hebben en het be trekkelijk groot kwantum leerlingen van het vroegere Vervolgonderwijs. die thans geen enkele school of cursus n"eer bezoeken, bewijst wel, dat door de opheffing daarvan wel en kele, duizenden gu1dens znn bezuiniod. maar dat het onderwijs in onze gemeente daardoor toch ook op bedenkelii'ke wijze geschaad is geworden. Men heeft het vorig iaar de leerlinn-en van het Vervo'gonderwijs allereerst naar de Han delsavondschool verwezen. Hier im^ers zou ook gelepenheid bestaan de algemeene school- vakken nog eens on te halen, hier zou men nog niet zoozeer direct dp een vak ziin aan gewezen, maar leerde' men dat^ene,'wat op elk kantoor, in winkel en bureau' te ras zo kunnen komen. Men gjng h1ii'kbaar nit van d;- gedachte, dat ons land zoo voig'es'ont zit met winkels en kantoren, dat dp leerlingen van het Vervolgonderwijs toch on den een of ?n. deren dag wel eens on een kruk'of" achter d" toonbank terecht zouden komen en al hadcbn zij andere nlannen, dan zou het ondprwijs op deze school hen torh langzaam maar zeker wel naar het groote leger'van kantoor en winkelbedienden drijven. Ook hier dus weer soecu'atie. het kiezen door B. en W. en niet door de ouders van d? richting welke hun kinderen zullen ins'aan. een zachte gemeenteliike dwan^- in een be- paalde richting, die ongetwijfe'd later door velen gewaardeerd zal. kurinen worden. maar die door anderen ook ernstig kan wordpn bp treurd en die bij de vriie keuze van o.ndcr'wijs in dezen tiid toch eigenlijk ongewenscht moet worden geoordeeld. En daarbij komt, in het biizonder voor de Handelsavondschool. iets anders, dat ons van no<r grooter beteekenis schiint. Wanneer men het Vervolgonderwijs opheft en de kinderen naar de Handelsavondschoo! verwijst, dupeert m°n niet adeen die leerlin gen, maar ook de school die zijn deuren daar voor zal moeten onenstellen. Men heeft zich niet afgevraaod of de Han delsavondschool van het opnemen van deze leerlingen schade kan ondervindcn in dezen zin, dat de nieuwe leerlingen. doordat zii van dit onderwijs nocz niets afweten en er wellicht niet geschikt voor ziin, het peil waaroo het onderwijs van deze school staat met zoo naar beneden zullen halen. dat oak de leerlingen die daar reeds waren en er thins behooren daardoor gedupeerd zu'len worden. Het is begrijpelijk, dat de dirrcteur.van een school graag zooveel mogelijk leerlinger: heeft en in Alkmaar is dit zeer zeker noodza kelijk, omdat de ondervinding van de laatste jaren wel bewezen heeft, dat een school, die niet voldoende floreert, groote kans loopt te verdwijnen. Maar daarnaast dient er toch een zekere keuze bij de toelating te zijn, wil men niet het gevaar loopen, dat het onderwijspeil daalt, dat goede leerlingen den remmenden invloed van slechte ondervinden en de school niet vol- doen zal aan de verwachtingen, die men daarvan mag koesteren. Dit is voodal in Alkmaar geen theoretische kwestie, want er is in den laatsten tijd ern stig over geklaagd, dat door het ongelimi teerd toelaten van leerlingen en het niet vol doende letten op behoorlijke algemecne ont- wikkeing de resultaten van het onderwijs zoo wel voor leeraren als voor vele leerlingen teleurstellend zijn. En deze fout, want zoo mag het dan wel genoemd worden, wordt natuurlijk vergroot als men kinderen, die een cursus voor Ver volgonderwijs bezoeken voortaan zonder meer naar een inrichting als de Handelsavond school verwijst. Er is dezer dagen een interessant boek- werkje verschenen, waarin Dr. S. Elzinga, in- soecieur van het M. O. te Haarlem, over „Onze Handdsavondscholen" heeft geschre- ven- Zeer in het kort komen zijn beschouwingen op het volgende neer: Van enkele inrichtingen in 1900 is net handelsavondonderwrjs in ruim 25 jaar uit- gegroeid tot 119 scholen met niet minder dan ruim 1400'0 leerlingen, waarvan slechts een enkele U.L.O. of H.B.S.-onderwijs als grond- slag voor toelating vereischt en die ia. den regel een 3 of 5 jarigen cursus hebben. In cursusduur en onderwijs zijn deze scho len zeer verscheiden hoewel bijna alien boek houden, Nederlandsch en een of meer andere talen op hun programma hebben. De be- voegdheden der docenten, de toelatings- eiscuen en de uren aan verschillende vakken bes.teed loopen zeer uiteen. Door gebrek aan organisaiie ontbreekt kraclit en krijgt het di ploma. hoofdzakelijk waarde voor een be- paaide streek. Na 1907, toen er een inspecteur voor het handelscnderwijs is benoemd, is het aanta! dezer scholen sterk uitgebreid, tuede - door aandrang van de Nat. V.r. voor Hande's- onderwijs en uit middenstandskringen. Steeds hebben directeuren zich er over be- klaagd, dat een behoorlijke aans'.uiting met de LagCre School ontbreekt en wordt het vormen van een voorbereidenden cursus be- plejt. Men betreurt het, dat de leerlingen geen tijd van verpoozing tusschen kantoor- en schoo'tijd hebben De scholen maken het behalen van practijkdiploma's megelijk en in vele scholen bestaat een vrije keu?e tus schen de gedcceerde vakken. In 1872 was het' totaal der goederenver- plaa.sing in ons land sleclus 940/ ton en in 1927 reeds 141/63 ton en N derland is dus vee! intensiever handels-. en industriesiaat dan vro'eger geworoen Het aantal perso- nen werkzaam bij nijverheid, handel, ver- keerswezc-n, bank- en verzekeringswezen is reiatief zeer ste-Tk toegenomen, terwijl b.v. het aanta! der bij den landbouw betxokke- nen achteruit gegaan is. Het bevoikingsac- cres en de vermeerdering der ind.vidueelc behoeften maakt productiviteitsverliooging nocdzakeiijk, welke slechls de handels- en industries.aat kan geven. De economische en sfaalkundige cniwikkeling vraagt steeds meer mensciien met financieele en scciaal- econcmische k nns en van daar dat steeds meer bchoefte aan econorr sche op'.eiding ge voeld werd. AlsMolland weer een voornaarn centrum van wereldverkeer wordt meet het handelsonderwijs mannen gekweekt hebben met inzicht en kennis van het economische bestel onzer mnatschappij en een cpen oog voor de behoeften van het moderne leven eenen kant en handelsavondcursussen aan den anderen kant moet gemaakt worden. De eerste worden bezocht door hen, die geen aan leg voor de Middelbare school hebben, de laatste zijn bedoeld voor wel begaafde maar financieel onmachtige leerlingen, die reeds in handel of bedrijf werkzaam zijn. Het betreft hier middelbaar onderwijs en de bezoldiging is daarvoor dan ook hooger, al kan men uit den aard der zaak het middel baar onderwijs op dagscholen gegeven slechts benaderen. Van de leeraren zal heel wat ge duld en toegevendheid vereischt worden. Maar met erkenning van alle belemmeren de factoren zal men naar een zoo nuttig mogelijk effect van het onderwijs moeten streven en het onderwijs elders heeft bewe- zen, dat bij een doelmatig ingerieht leerplan en een behoorlijke selectie bij de aangifte van leerlingen iets goeds kan worden bereikt. Op vele dezer scholen vindt men evenwei een verzameling van de meest uiteenloopen de, voor een schrikwekkend deel totaal onge- schikte elementen, voor een groot deel overge nomen van de vervolgcursussen, waaraan men in concurrentiestrijd zooveel mogelijk leerlingen heeft onttrokken. Totdat men die cursussen opdoekte omdat er, zooals men zel, toch geen voldoende belangstelling voor be- stond en omdat er andere inrichtingen wa ren b.v. de H. A. S. waar deze leerlin gen konden worden ondergebracht. Kinderen met zeer beperkte vermogens, van nature aangewezen op vervolg- of herhalingsonder- wijs, zien zich nu geplaatst in een omgeving waar zij niet thuis hooren, want hoezeer men ook sysfemafisch het peil naar beneden keef' getrokkeri, men tracht aan den anderen kanr toch meer te geven dan vervolgonderwijs. Elk iaar vall.en er dan ook gedesillusion- neerden af, maar inmiddels hebben zij hun remmenden invloed op het onderwijs doen ge- voelen tot schade van hen voor wie deze scholen wel bestemd zijn. Het wordt, aldus schreef Dr., Van Amerongen, hoog tijd, dat er wat meer orde gebracht wordt in dezen welhaast ehaotischen toestand, dat men de inrichtingen reorganiseert welke door haar tweeslachtig karak4er dure ondingen zijn ge worden en bedenkt, dat het misdeelde kind van goeden aanleg ook recht heeft op een in- tellectueel .gelijkwaardig milieu. Vervolgonderwijs van Rijkswege gesubsidi eerd wordt? Het gaat hier om een betrekkelijk zoo klein bedrag, dat zoowel de leerlingen van het Vervolgonderwijs als die van de H. A. S van deze bezuiniging niet langer de dupe mo gen worden. Reeds toen de U. L. scholen gereorgani seerd zouden worden, waardoor men jaar lijks van tien tot twintig duizend gulden zou kunnen besparen, hebben wij wederinstelling van het Vervolgonderwijs bepleit' omdat dit soort onderwijs thans geheel uit onze ge meente is verdwenen. Hoeveel klemmender wordt die eisch, nu duidelijk blijkt hoe ook de leerlingen van onze Handelsavondschool de dupe van deze ophef fing dreigen te worden. Thans blijkt nog sterker dan vroeger, da' men door bezuiniging van enkele duizenden guldens het onderwijs voor het financieel minder krachtige kind op bedenkelijke wijze heeft geschaad en juist voor hen, die een moeilijken bestaansstrijd hebben te voeren zai ret onderwijs wel verbeterd maar niet ver slechterd mogen worden. De faak van het handelsavondonderwijs wordt door de behoeften der leerlingen be- paa'd. Het zijn meesfal jongelui, die reeds op een kantoor zijn of in kleine winkels ol onderncmingen van hun ouders. Op deze school kunnen zij leeren wat hun in hun werkkring te pas zal komen. Er zijn over dit onderwijs a' eenige rap porten ui'gebracht, maar een alle scholen omvadende wettelijke regeling is daarui' nimmer tot stand gekomen. Slechts bestaa* -een leiddraad voor de sa'arieering waarbi; terloops ook over bevoegdheid, cursusduur en programma y/ordt gesproken. Het han delsavondonderwijs is nu opgenomen in he' op" 16 Mei 1928 ingediende ontwerp op het voorbereidend hooger en midde'baar onder wijs In het rapport dpr commissie Van Wiin bergen wordt de H. A. S. los gemaakt van het andere handelsonderwijs., Voor wij nu aangeven wat de inspecteur voor dit onderwijs in de toekomst noodzake lijk acht, willen wij even verwijzen naar een ingezonden stuk, dat een der Alkmaarsche docenten, Dr. J. B. van Amerongen, naar aanleiding van ariikelen van Dr van Oven in de Telegraaf, in dat biad gepubliceerc heeft. Dr van Amerongen is wat de Alkmaarsche HAS. betreft tot de conclusie gekomen, dat indprdaad een scherpe scheiding tusschen Herhalings- en Vervolgonderwijs aan den De inspecteur concludeert in denzelfden geest. Hij acht organisatie best mogelijk en wil bij wettelijke regeling normen stellen. Het moet, zegt hij, onderwijs zijn in onmiddellijk verband met de dagtaak, geen uitbreiding van het geleerde op de Lagere School, los van Lagere school en H. B. S., want het heeft zijn eigen eischen. Onderwijs, dat niet anders wil zijn dan vervolg en herhalings- onderwijs behoort op de H. A. S niet thuis Hier laat de inspecteur dus een geheel an der geluid hooren dan B. en W. die in over gang van leerlingen van het Vervolgonder wijs naar de H. A. S. zooveel verbetering zagen. De inspecteur wenscht voorloopige erken ning door den Staat van twee typen H. A, S., die met 3 en met 5 jarigen cursus. Hu wil het eindexamen op een bepaald algemeen peil stellen en ander toezicht van gecommit- teerden laten afnemen. De eischen zouden ongeveer gelijk aan de tegenwoordige prac tijkdiploma's moeten gesfeld worden en na voldoend eindexamen zou een Rijksdiploma moeten worden gegeven. Hij acht een algemeene regeling voor de toelating noodig waarbij" rekening moet wor den gehouden met leerlingen die reeds dade lijk in een hoogere klasse moeten worden ge pjaatst Hij wil het program, den duur van den cursus en de bevoegdheden der docenten regelen Wanneer de leerlingen zelf voe'en dat "zij wat aan het onderwijs hebben, zal ar beidslust en arb-eidsvreugde ontstaan. De ge wone boekjes van voort^ezet Lager Onder wijs "zijn uit den booze. Alles moet in het tee Ijpn van handel en bedrijf s'aan en de do renten moeten geregeld besprekingen houden Vele k'achten over het lage peil der leerlin gen zim het gevolg van te lage eischen bij de toe'ating gesteld Aan den paedagogischen opbouw'der H. A. scholen moet nog heel wa worden gedaan. Stijl ontbreekt aan het han delsavondonderwijs. De bouwsteenen zij voorhanden, de arbeiders gereed, de tijd i rijp, maar er is geen eenheid van gedachte zonder welke geen bouwwerk een h?rmoniscIi geheel kan worden. Wij behoeven aan het bovenstaande weinig toe te voegen Uit alles blijkt wel, dat de leerlingen van het opgeheven Vervolgonderwijs op de.H. A S. niet thuis hooren. Bij die opheffing waren er nog 27 leerlingen die het tweede leerjaar zouden volgen. Daarvan waren er in Septem ber 3 van plan naar de H. A. S te gaan en 7 naar de Avondschool voor Nijverheidson- derwijs terwijl 17 of 63 dus geen onder wijs meer zouden genieten. Een goede leerling van het Vervolgonder wijs, die in 1927 reeds naar de H.-A. S overging is daar gestrand en er zijn meer dergelijke voorbeelden Vast staat nu wel, dat de leerlingen van het Vervolgonderwijs op de H A S. over het algemeen zich zelf en de school benadeelen Wordt het dan geen tijd, de uit zuinigheid gemaakte fout te herstellen, vooral als aan neming van de ingediende cursuswet het straks wellicht mogelijk zal maken, dat het BELASTING BETALEN OP POST- KANTOREN. Het Hoofdbestuur van den Bond van Ad* ministratief Belasting personeel besprak in zijn gister gehouden vergadering te Utrecht het betalen van belasting op postkantoren. De nadeelen daarvan voor het belasting be- talend publiek werden onder de oogen gezien en besloten werd ten deze een breed opgezet- te actie te ontwikkelen. DE ELZASKWESTIE IN DE FRANSCHE KAMER. Het debat geeindigd; de karne' neemt d: door de regeering aanvaa"- de motie-Thomson aan; een uitzon deringswet voor den Elzas? Eindelijk, ten lange leste, is gisteren het debat over de bekende Elzas-kwestie geein digd. Het heeft lang geduurd, maar het re sultaat is dan ook gunstig te noemen," zoo wel voor de Elzassers zelf als voor de regee ring. Wel heeft men niet kunnen verhinde- ren, dat aan het einde eenige moties tegen el kaar botsten en dat er dus binnen afzienbaren tijd weer opnieuw strubbelingen zullen voor komen maar dat blijft altijd het geval, omdat er steeds overwinnaars en overwonnenen zijn. Waar het echter hier op aan komt, is, da de motie, di,e de regeering -aanvaard had, met zeer groote meerderheid werd aangeno men, en de bewoordingen daarvan zijn zoo, dat de Elzassers, die eerlijk nadenken, zul len moeten erkennen, dat zij ze niet anders hadden kunnen wenschen. Maar ter zake. In de slotzitting hebben verschillende El zassers nog eens weer het woord gevoerd en nog eens een resume gegeven van al hun grieven, waarbij opgemerkt moet worden, dat ook de felle autonomistische partijvoorzitter Bragly uiidrukkelijk herhaalde, dat in geen geval afscheiding van Frankrijk gezocln wordt en waarbij hij alien Duitschen invloed loochende Grumbach verdedigde een socialistische motie, die met allerlei restricties tenslotte toch culmineerde in den eisch, de anti-religieuze wetten ook in den Elzas in te voeren. Daladier, voorzitter der radicaal-socialis ten, lichtte een radicate motie toe, waarvan dit eveneens-het zwaartepunt was Intusschen was er nog een interessant steekspel, dat echter met de Elzasser zaak zelf al heel wei nig te maken had, tusschen Herriot en den abbe Bergey, den vurigen, welsprekenden pastoor van St. Emilion. Men begrijpt, dat bij dit alles de partijhartstochten zich in luid applaus of afkeurend gebrul uitten en dat er van een algemeene nationale houding van de Kamer, waarop aanvankelijk gehoopt was, niet veel kwam. Wel kwam hierdoor weer uit, dat de religieuze kwestie van al de moeilijk heden in den Elzas toch zeker de voornaarn ste is. Onder deze omstandigheden echter mag het resubaat toch (een tegenstemmen uitslui tend van de commumsten tegen een door de regeering aanvaarde motie-Thomsen) zeer be vredigend genoemd worden, vooral nu de re geering haar voordeel zal doen met hetgeen aan den dag gekomen is en voor zoover mo gelijk aan de Elzassische eischen zal toege- ven. Als een der terste resultaten mag hier wel genoemd worden het feit, dat het Elzas sisehe dialect thans officieel toegelaten is a's voertaal, zoowel bii het onderwijs van he4 Fransch als bij dat van het Duitsch. Verder zal waarschiinlijk een uitzonde ringswet voor den E'zas gemaakt worden, waarvan het ontwerp als voornaamste punt bevat, dat elke propagandistische hande- ling, d;e geeigend is de onenbare rust in ge vaar te brengen en ten doel heeft, een deel van het gebied, waarover zich de souvereini teit van Frankrijk uitstrekt, aan deze souve- reiniteit te onttrekken, met gevangenisstraf van een tot vijf jaar wordt gestraft. DOODELIJK ONGEVAL. Vrijdagmiddag heeft in de nieuwe plaat- werkerij van 'de N.V. machinefabriek „JaffaH aan den Groenen weg te Utrecht een erns.tig bngeluk plaats gevonden, waarbij de 18-jari- ge grofbankwerker K. v. Pasch uit Bunnik net leven verloor. Een ijzeren stookketel van 35OO K-'GI vie! van een lorrie en kwam op den man terecht, die er levenloos onder van- da'an werd gehaald^ De politie stelt een onderzoek in. ARREST AT1E. Door de Utrechtsche recherche is Dondef- dagmiddag op een der perrons aldaar aange- houden een 22-jarig kantoorbediende uit Rot terdam, wiens ppsporing en aanhouding tele- fonisch was verzocht door den hoofd-commis- saris van politie te Rotterdam, wegens poging tot oplichting van 22.000, valschheid in ge- schri'fte en verduistering van 2000 in Rot terdam gepleegd. De man was op stap ge gaan en had Vrijdagmiddag nog 1900 in zijn bezit, alsmede een met scherp geladen browning. DE IEPZ1EKTE. Langs den be k end en Rijksweg Arnhem— Nijmegen heerscht in erge mate de gevreesde iej. enziekte. In betrekkelijk kort tijdsverloop mcesten in het zware geboomte aan dezen drukken verbindingsweg honderden boomed gerooid worden. Thans zijn door de Rigistra- tie en Domeinen opnieuw verkocht 344 iepe- en drie notenbooinen aan den hoogsten in- schrijver, de N VHupkes' Houthandel te Dieen, voor 3349 DE ROODVONKEPIDEMIE TE MAASTRICHT. Hoewel de roodvonkepidemie nog niet als geweken mag worden beschouwd, zullen de scholen op 13 Febr. a.s. weer worden openge- steld. DE SCHADE VAN DEN NOVEMBER- STORM. ten kwar millioen schade in den polder Walcheren. Het da°\ besti ur van den older Walche ren te Middelburg heeft aan commissarissen mededeeling gedacn van de schade, die door de stormen van 17—18 en 25—28 Nov. aan de zeeweringen is toegebracht. Aan de Noordwatering (o.a. Westkape'schen zeedijk) is behalve groote schade- aan de verdedi- girigswerken 3900 M3. grind verloren ge gaan. Aan het Z'uiderstrand is de duin- voet 3 tot 5 M., aan het Noprderstrand 4 tot 8 M., afgenomen. Aan de herstellingswer- ken is. aan de N001 dwatering tot 1 Januari reeds 80.000 uitgegeven en moet naar ra ining nog IOO.COO worden verwerkt De Zuidwatering kost 3500, terwijl aan de Westwatering 12 000' is uitgegeven en nog f 56.000 noodi gwordt geraamd. Totaal dus 251.000. EEN ONGELUK ZIT IN EEN KLEIN HOEKJE. Donderdagavond is de heer A. L. Wytzes, directeur der Christelijke Kweekschool te Sneek, onder Wirdum met zijn.auto tegen een boom gereden, doordat zijn naast hem zit- tend zoontje een reisdeken naar zich toe wilde halen, doch die aan het stuurwiel bleef haken. Beiden werden ernstig gewond. Mevrouw Wytzes en het dochtertje kwamen met den schrik vrij. De gewpnden zijn per ziekenauto naar hun woning vervoerd. DE BE1DE EERE-DodrORATEN. De uitreiking van de diploma's aan deeeren dcctoren Sir H. W. Deterding en ir. C. F. Stork zal niet geschieden. in deze maand, zooa's aanvankelijk het vournemen was, doch in een buitengewone. sena/ tsvergadering van de Technische Hoogeschool, die gehouden zal worden omstreeks half Maart a.s. .AUTO DOOR DEN MIST TE WATER GEREDEN. Door den mist is gisteravond een auto in de Transvaalkade te Amsterdam gereden. Zoo wel de passagier als de chauffeur konden bij tijds uit de auto springen. De wagen is in den loop van den avond door het reddingstoestc! van de brandweer op het droge gebracht. HET GESCHIL Fl I D.EN.R.-K. TEXTSEL- ARBEIDERSBOND „ST. LAMBERTUS". De commissie van arbitrage betreffende het geschil tusschen den Ned. R.-K. Textiel- arbeidersbond „St. Lambertus" eenerzijds en de geroyeerde bestuurs'eder van de Mannen- afdeeling van „St. Lambertuc" te Hengelo anderzijds, heeft haar einduitspraak als volgt samengevat: „Dat het tusschen „St. Lambertus" en de groep-Issinkhof or.tstane conflict tot oorzaak heeft onjuiste opvattingen van de groep- Issinkhof ten aanzien van de kwestie der uitkeering en de kwestie van het verleenen van toeslag; „dat de opvattingen van het hoofdbestuur ten aanzien dier beide kwesties juist zijn ge- weest; „dat de groep-Issinkhof te goeder trouw haar opvattingen kon huldigen; „dat de groep-Issinkhof echter reeds om organisatorische redenen verplicht ware ge- weest zich bij de meening van het hoofd bestuur neer te leggen in afwachting des- noods van een beslissing der algemeene ver- gadebing; „dat de groep-Issinkhof het dan ook tot een royement had mogen 'aten kccien" De commissie van arbitrage bestond uit de heeren Aalberse, A.'C. de Bruyn eo A. Schoonderwoerd.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1