Alkmaarsche Coral I Honderd een en derti»ste Jaargang, Zaterdag- Februari Kunnen a® Aierlki bet eens warden t Rechtszaken 1929 1 perkt. Zooals van zelf spreekt, weigerden de Vereenigde Staten in dit voorstel te treden. De poging om het Amerikaansche volk er toe te brengen, officieel te erkennen, dat het een geringer aantal kruisers en andere eenheden noodig heeit dan het Britsche Rijk zou ongc- twijfeld met het zelfde resultaat zijn bekroond als een eventueele poging van Amerika, om Engeland er toe te brengen, de Prohibitie- wet aan te nemen en in te voeren. In ieder ge- val zijn noch de Amerikanen, noch wij bereid zulke stappen te doen. Het beginsel der pariteit Het beginsel van een gelijke verdeeling der krachten, hetwelk is vastgelegd in de over- eenkomst van Washington, is door beide vol- ken in den meest uitgebreiden zin, zonder be- perking aangenomen. Elke poging tot een No. 34 door Lord Lee of Fareham, Lid van het Hoogerhuis, oud-minister van Marine. Het zou een dwaze bewering zijn dat de verhouding tusschen Engeland en Amerika wg thans voortreffelijk is, of zelfs zoo goed a is ujtiegging, waardoor dit beginsel door de fei weleer. De hemel is tegenwoordig bewolkt, behoeften van beide landen zou worden ofschoon veel wat op maritiem gebied. reden iTlg-epcrkt, of daarvan afhankelijk zou kunnen heeft gegeven tot oneenigheid tusschen beide. w*rden gemaakt, moet daarom, hoe billijk en landen wel wat onwezenlijk en belachelijk is logisch dat jn theorie ook mag zijn, onvoor- Het gaat niet om belangenconflicten (al be- waardelijk mislukken; dat kan alleen leiden treft het eenigszins het vreedzame gebied van gevaariijke misverstanden. In het vraag- den handel). Aan geen van beide kanten be- s{uk yan de krujsers evenwel heeft de reken- staat het plan om zich in eenig deel van de kundige pariteit tusschen Engeland en Ame- wereld meester te maken van de bezittingen rjka gerjnge practische beteekenis. Met gelijk van het andere land. Er bestaat geen enkele recht zouden wij aanspraak kunnen maken landstreek, waar onze gemeenschappelijke Q ggn pariteit der parapluies tusschen Lon arbeid zich er niet op toelegt den vrede te bevorderen en de beschaving voor te staan den en California De rekenkunde vormt stellig een sleehten grondslag voor de ont- Waartoe dan al die opwinding over de „pa- wjkkeling van de vriendschappelijke betrek- riteit" ter zee een grondstelling of een ge- k{ngen tusschen Engeland en Amerika. Maar dachte, waarmee beide landen in 1921 hun moeten wij ons aan de rekenkunde houden, onverdeeld-hartelijke en nadrukkelijke in- dan liever door aftrekking dan door optelling stemming betuigden, welke zij sedert dien nimmer hebben aangevochten? Ja, als wij de geldigheid daarvan op eenigerlei wijze zou den willen aantasten, dan zou dat beteekenen dat wij onze onderteekening in Washington, waaronder ook mijn eigen naam staat, onteer- den en dat wij ons bij de andere volken be lachelijk zouden maken. Wat is dan het doe! van deze angstige kleinzielige besprekingen van het kruisers De behoeften van elk land zijn in den grond verschillend en in geen enkel opzicht tegen striidig. Hoe grooter het gezamenlijk getal kruisers is, des te meer zekerheid zal de zee bieden voor de beschaving en voor al diege nen, die gebruik maken van de gelegenheid welke de Oceaan hun biedt voor het drijven van hun zaken. Engeland en Europa. Wij zijn programma, van de twistvragen over tonnen de naaste buren van de Franschen en lk hoop en geschut? Welke reeele waarde, welk voor- dat onze betrekkingen steeds van harteluken deel kan deze pijnlijk-nauwgezette verdeeling aard ^jjen wezen. Toch is het voor tng<-- van doodelijke wapenen bieden aan de twee jand beter, zijn zaken met Amerika alleen at groote naties? Moet in geval van een oorlog te wikkelen, niet gehinderd door benauwende tusschen beide landen de waarschijnlijkheid verbintenissen. Elke poging om de betrekkm- van de overwinning vooraf als 50 tegen 50 worden vastgelegd? Moet deze giftige at mosfeer van den argwaan't eenige uiterlijke, merkbare overblijfsel wezen van onze wa- pen-broederschap? Kan dat niet verbannen worden door een klein beetje koel overleg onzerzijds en door een grootere hoeveelheid van wat Coolidge noemt: „wederkeerigheid van den goeden wil?" Het E n g e 1 s c h-F ransch e pact ijdens de jongste onzalige en in de noogste gen met Frankrijk of met welke andere groo mogendbeid ook in het biizonder uit te bouwen zal a'tiid onze betrekkingen met Amerika scbaden. Om de waarheid e zeg gen: wii zijn geen contmentaal volk. Wij znn aPeen buren van de tontinetale machten. In vele onzichten zim onze belangen natuurlpk met de htmne nanw verbonden. wij hebben biivoorbeetd steeds benroefd het gevaar te keeren van een milRaire overheerscbing aan gene ~"'1° van het KanaaL Anderzijds even wel bicdt de wereldzee a-n onze marine een Tijdens de jongste onzalige -- wcl mate overbodige geschillen over de kruiser-> breeder terre'n van werkzagmheid dan ae en het ten onrechte zoogenaamde „Engelsch Fransche pact" moest het toch voor de gan sche were'd duidelijk wezen, dat het Britsche WjiVPTnd voor'Waan Ho-t daarin, daf wn de ZP„WPgen r.n»nbovid»n, waaraan England beweging, leven en bestaan te danken heeft. - volk met vers'and en hart juist oordeelde en dat de toonaangevende regeeringsperson m noch onze bedoelingen vertegenwoordigden, noch handelden naar onze inzichten Nomt ofte nimmer zal het Engelsche volk pacten, verdragen of overeenkomsten sanctionneeren, welke de belangen van Amerika zouden kun nen schaden. Mag ik verder gaan en zeggen dat wij van de Vereen'gde S'aten niets wil len vragen, geen nolitieke of financieele voor rechten eischen. dat wij aan hen ook gehe:l overlaten, zooveel kruisers te bouwen als hun onder nauwkeurige inachtneming van d" in het Kellogg-nact voorziene bepalingen nuttig of noodig sch;mt? A11es wat wii ver- langen is alleen't geloof aan onze eerliike be doelingen en aan onze „wederkeerigheid van den goeden wil". Niettemin waren diplomaten en experts van beroep aan deze of gene ziide van het Kanaa! merkwaardigerwijze huiten staat, onverwijnl af te wijken van de hun toegekende ontoerei- kende, ondoelmatige opdrachten. Voor den leek is het moeiliik te vatten, waarom de ge- beurtenissen dezen loop moesten nemen. Washington en G e n e v e. Bij de conferentie onvoorwaardeliike, vollcd'ge een stemmigbeid tusschen de Britsche en de Ame rikaansche gevolmachtigden, die noch mari ne-deskundigen waren, noch instructies ont vingen van zulke experts. Men erkende cles- tijds. dat in de groote vraagstukken, welke sa nienhingen met de internationale betrekkin gen, alleen de civiele en politieke macht be- slissen moest en dat deskundigen alleen in technische aangelegenheden raad moesten verstrekken, zonder zich daarbij te mengen in de politiek. Het is onrecht, hen in dit ge val te betrekken of hen zelfs verantwoorde lijk te willen stellen. Het zou dwaasheid we zen om van admiraals en van de leiding de- marine. ingeval zij tezamenkomen on^ inter nationale conferences, overeenstemming tu verwachten. Ten s'otte past het hun niet, iets anders in aanmerking te nemen als de be langen ter zee en de vergehikende opstellin gen over de sterkfe der sbiidkra- hten Buiten- dien moeten zij alle dankbare mogelijkheden in 't oog houden, ze;fs die om de maan waarvan wijlen lord Sa'isburv indertijd ge- waagde tegen moge'iike aanva'len van Marsbevoners te verdedigen. Op de confe rentie van Washington werd ovcrif ns, wat de uitrusting ter zee arreft, een stuk arbeid geleverd, /ooals de wre'd nog nr oit te voren had aanschouwd Te Geneve werd in den vorigen zomer een geheel ander stelsel in toepassing gebracht De deskundigen en vertegenwoordigers der marine waren aan de groene tafel in de meerderheid, en ofschoon zij vervuld waren van de beste voornemens en de meest onschul- dige bedoelingen, gelukte het hun, de draden van den rede en de goede overeenstemming zoodanig te verwikkelen, dat het bijna onmo- gelijk schijnt ze weer te ontwarren. Nog steeds kunnen deze menschen niet begrijpen wat er eigenlijk gebeurd is, of waarom men juist aan hen de schuld geeft van den tegen- woordigen onverdragelijken staat van zaken. De oorzaak is ongetwijfeld gemakkelijk op te sporen; die werd door president Coolidge zonneklaar aangetoond, toen hij zei daf Frankrijk en Engeland bij wijze van proef 'n voorstel hadden gedaan, waarbij beperkin gen werden opgelegd voor alle klassen van kruisers en onderzeebooten welke de Vereenig de Staten noodig hadden, terwijl de eigen be- hoefte aan de verschillende klassen van sche pen van de beide landen niet zou worden be betreffende, Vragen. deze rubriek kunnen door onze abonne's worden ge- zonden aan Dr. te Hennepe, Diergaarde- singel 96. Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE RESULTATEN VAN OORDEEL- KUNLIOE BETTCHTING. Wat de uren van den dag betreft waarop men belichten wil, dat hangt veel van de omstandigheden af. Wil men's morgens vroeg belichten dan kan dit bij een electrisch licht dcor een klok gebeuren die het licht inschakelt op cen bepaaldcn tijd bijv. 4 uur in den morgen. Wil men 's avonds belichten, dan moet men eigenlijk een dubbel stel lam- pen hebben,'n.l. de gewone en een stel sehemerlampcn. Draait men 's avonds n 1. in eens het licht uit dan kunnen de kippen hun zitstokken niet weer vin- den. Vandaar dat er apparaten zijn die na dc groote lampen weer automatisch schemerlainpen inschakelen voor onge- veer 10 minuten. Gedurende dezen tijd zoeken dan de kippen weer hun zitstok ken op en als na 10 minuten het licht ge heel uitgaat zitten ze rustig. Het voordee! is dat men nu de voer- bakken sluiten kan, wat met het oog op ongedierte zooals ratten en muizen goed kan zijn. Als men 's morgens be- licht moet men den avond te voren als de kippen at op stok zitten 6f graan- voer op den bodem strooien, voor den volgenden morgen 6f de voerbakken 's nachts open laten staan. Weer anderer. geven er di voorkeur aan 's morgens en 's avonds een paar uur te belichten, omdat ze gaarne de kip pen under toezicht houden en een der- gelijke belicbting meer met hun eigen werkduur overeen komt. Weer anderen laten de kippen met het daglicht opstaan en 's avonds op stok gaan, doch verlichten om een uur of acht gedurende eenige uren het hok. De manier van belichten hangt ook veel van de lichtbron af. Sommigen komt het beter uit's middags van 4 tot 8 uur de lampen aan te steken, terwijl anderen, die overdag elders hun werk hebben, liever na achten deze lampen aansteken, om beter toezicht te kunnen houden. Ook het soort der kippen is van in- vloed. Vooral de grootere pluimveehou- ders zullen daar op moeten letten. 1. Vroegbroed hennen van goede af- stamming hebben weinig licht noodig om goed te leggen. Als het voer maar goed is kan i in van zulke dieren in den winter toch wel 60 a 70 pet. productie verkrijgen. 2. Hennen, die jonger zijn en die zich langzamer ontwikkelen zijn het dank- baarst voor belichting. Ze moeten daar bij dan ook bijzonder krachtig gevoerd worden. 3. Laatbroed hennen moeten eerst volledig ontwikkeld zijn voor men ze tot een straffen leg gaat prikkelen. Door te vroeg forceeren met licht en voer krijgt men slecht ontwikkelde dieren, kleine eieren en groote kans op over- matige gevoeligheid voor allerlei ziek- ten. Over het algemeen moet men er voor trachten te zorgen dat de kippen niet in gewicht verliezen door te sterk leggen. Merkt men dus op dat de dieren zich uitputten en vermageren, dan verhooge men het gehalte aan groenvoer in het dagrantsoen. Dat goede dieren bij betrekkelijk kort dag toch genoeg kunnen eten ziet men bijv. bij eenden. Verschillende eenden met meer dan 300 eieren per jaar kregen bij mij's winters voor 9 uur's morgens niets daar ze dan pas uit de valnesten gelaten worden, terwijl ze tegen het donker worden al weer in de valnesten gesloten worden en dus niets meer kun nen eten ox drinken. Mogeliik dat men door dit systeem ook langzamerhand de dieren er uit fokt, die het vermogen hebben snel en in korten tijd veel voed- sel tot zich te nemen, of dieren die een beter verteringsvermogen hebben. Bij oudere hennen kan men ook nog onder- scheid maken n.l.: 1. hennen die betrekkelijk vroeg rui- den en einde Augustus en September al met den leg ophielden. Zulke dieren moet- men rust gunnen tot November. Zoodra ze teekenen vertoonen dat de rui afgeloopen is dan kan men ze gaan belichten. Ze zullen dan, als het goede legsters zijn, spoedig op 50 a 60 pro ductie koroen en deze productie den ge- heelen winter volhouden. 2. Hennen, die later ruiden, bijv. pas in October of later zijn meestal de beste legsters en daarom de beste hen nen voor de fokkerij in het volgend jaar. Wil men echter hennen voor de fokkerij arebruiken dan moeten ze minstens een paar maand rust genieten en daar om belichte men of dergelijke henaea niet of ongeveer een week of drie r men broedeieren "~it rapeu. Over het algemeen moet ik er echter op wijzen dat het belichten van fokdie- ren niet gewenscht is, daar de meeste fokkers van oordeel zijn dat hierdoor de hennen te veel uitgeput worden en dus de broedresultaten er slechter door wor den. Bij de oudere hennen moet men dus onderscheid maken tusschen de leghen nen en de aanstaam fokdieren. Waar men jonge dieren voor de fok kerij wil gebruiken, moet men deze na- tuur'.ijk ook niet gaan belichten. Een der grootste Amerikaansche proefstations geeft omtrent de belichting de volgende voorschriften: 1. Sorteer de hennen zorgvuldig naar leeftijd en conditie. 2. Gebruik geen kunstlicht voor begin October, daar te sterke herfstproductie de dieren verzwakt voor der, winter. 3. Geef nooit meer dan 14 uren licht per dag, Sterke belichting geeft soms rui en ernstige val dei eierproductie. 4. Als de belichting verminderd wordt in het voorjaar, moet dit eveneens gelei- delijk gebeuren. Het beste is d. belich ting niet meer dan 10 minuten per dag te verkorten. Te spoedig verminderen veroorzaakt vaak rui. 5. De productie der hennen moet nooit hooger worden dan 55 a 60 daar de dieren anders to veel lijden en in den rui vail en. 6. Fokhennen moeten niet belicht worden tenzij eenige weken voor de broedeieren gewenscht zijn. 7. Het licht moet op regelmatige wijze ontstoken en uitgedraaid worden. 8. Zorg voor voldoende graanvoede- riug, zoodat de kippen niat te mager worden. 9. Zorg er voor dat zoo lang het licht aan is er voldoende water en voer is. Omtrent de voor- en nadeelen van de belichting wat de prijzen betreft van licht en eieren-opbrengst, is onlangs een interessant rapport gepubliceerd in En geland, dat proeven betreft met laat broed uit leghorns. Twee hokken, elk bevattende 120 kip pen, werden precies op dezelfde wijze ge voerd, doch het eene hok werd belicht en het andere niet. De lichten i het eene hok werden vanaf 28 October 1927 aan gestoken: 's morgens om 4 uur. Vanaf 16 Maart tot 27 Maart werd het licht weer verminderd. De kippen waren ge- borei. op 10 Mei, dus waren bij het begin der proef ongeveer vijf en een halven maand oud. Het graan werd's avonds in het strooi- sel gestrooid ongeveer 15 gram per kip. 's Morgens om 10 uur werd weer 15 gram per kip gestrooid en 's middags om half vier kreeg iedere kip nog eens 35 gram graan. (Per dag dus 65 gram graan). De meelvoerbak stond den ge- heelen dag open, j De belichte toom gaf een hoog percen tage eieren gedurende den belichtings- tijd, later gaven de onbelichte kippen een hoogere pi-oductie. Gedurende de laatste vier maanden won de be lichte toom het weer. Gedurende de ge- heele proef was het legpercentage in het verlichte hok 51.7 en in het con- trolehoek 48.45 GeJurende de wintermaanden legden de belichte kippen echter 950 eieren meer dan de contrOle-kippen en gedu rende den heelen proeftijd 1086 eieren meer. Bij het begin der proef waren de kip pen nog niet op vol gewicht en wogen gemiddeld maar 1200 gram per stuk. Op het einde van den winter wogen ze ge middeld 1850 gram per stuk. Ze waren dus ondanks de belichting flink aange- komen. Het voerverbruik was in de belichte toom iets hooger. De belichte toom ge- bruikte ongeveer 106 gram voer per dag, de onbelichte 99 gram. Het verschil is dus niet zoo groot De financieele resul- taten waren als volgt: Ontvangsten: belichte toom 1616.60, controletoom 1507.50, winst boven voerkosten belichte toom 1025, con- trOletoofei 905.20. Winst per kip boven voedsel en licht belichte toom 8.70, contrfiletoom 7.70. Verschil per kip 1. Belichtingskosten per kip 0.10. Bij de proef bleek tevens dat ondanks den hoogeren winterleg de gezondheids- toestand der kippen niet verminderde. EEN EN ANDER OVER EIEREN. De leeftijd van eieren en vrouwen is meestal onbekend. Eigenaardig is het dat in het geheele pluimveebedrijf er altijci over de kippen ge- sproken wordt en betrekkelijk weinig over de eieren en ook weinig over het geslachte pluimvee. Voornamelijk komt dit wel omdat de pluimveehouder den handel en verdere verwerking der twee hoofdproducten waar het om gaat, eieren en bout niet van nabij meemaakt. Als de eieren en slachtkippen af- geleverd zijn is het voor hem verder afge- oopen. Toch hangt vooral de eierhandel weer nauw samen met de pluimveehouderij, want allerlei factoren, die den prijs en de hoeda- nigheid der eieren beinvloeden moeten bij den pluimveehouder gezocht worden. Na- tuurlijk zijn allerlei handelsmanupulaties ibewaren, conserveeren der eieien) van be- lang op het eindproduct, maar de eigenlijke waarde van het ei wordt voor een deel be- invloed door de manier van kippenhouden (voer, ras der kippen.) Het is een gedeeltelijk voedingsmiddel. ge- deeltelijk genotmiddel Bij de moderne be weging die in vele landen op touw gezet is om de menschen meer eieren te doen eten worden vaak brochures verspreid, waarin honderder. recepten vermeld staan om eieren te bereiden. Van alle vormen om eieren te eten is toch altijd nog het gekookte, versche ei het meest bekende, al geloof ik niet, dat in dezen vorm de meeste eieren genuttigd wor den. Oude eieren. eieren met een luchtje en bijv. millioenen eendeneieren, die met visch gevoerd worden en voor hen die er niet aan gewend zijn een vreeselijke lucht en smaak hebben, worden in biscuitfabrieken en bak- kerijen gebruikt en daar heeft men geen last van de bezwaren die zich bij direct gebruik voordoen. Vandaar dat men er op uit is, versche eieren voor de directe consumptie de voor keur te geven en daar ook het meeste voor betaalt. Dat bijv. van een ouder ei de voe- dingswaarde minder zou zijn, geloof ik niet. doch als genotsartikel is het niet meer zoo veel waard. Hoewel bij de keur van con- sumptie-eieren verschillende factoren van in vloed moesten zijn, wat den inhoud betreft (smaak, houdbaarheid, vitaminegehalte enz.) wordt daar thans minder op gelet als op verschh-eid. Hoe bepaald men nu echtei den verschheid Al jaren lang is men er op uit een be- trouwbare methode te vinden om deze verschheid onmiddellijk te bepalen. Al deze methoden hebben echter gebreken en een methode om precies den ouderdom van een ei te bc-palen hebben we niet. Men heeft wel aangeraden de eieren van en datum-stempel te voorzien, doch dat zegt ook nog niet alles, als de eierproducent- kippenhouder ze niet direct na het leggen stempelt. Bovendien wordt door zoo'n stem- pel het ei voor den handel al mindei ge wenscht, want als men ze niet direct ver koopen kan. heeten ze bij het publiek al gauw oud a's ze bijv pas een week oud zijn In het buitenland, vooral bii onze mach tige buren, Engeland en Duitschland is men er op uit alle geimporteerde eieren te doen stempelen. Het motief heet daar. dat inge- voerde eieren ouder zijn dan de eieren van het eigen land en dat dus de consument op deze manier dus gewaarschuwd wordt dat hij een oud-ei ei koopt als hij een importei heeft dan als hij een binnenlandsch ei hoopt Dit nu is om te beginnen heelemaai niet waar van onze Nederlandsche eieren, die meestal zoo snel ter markt komen en naar het buitenland vervoerd worden dat ze nog eerder op de buitenlandsche markten ver- schijnen dan de buitenlandsche zelf Eieren die bijv. Donderdags in Barneveld ter markt komen zijn Vrijdags reeds op de Londensche markt Voor eenige jarer, is ender mijn lei ding een groote Nedeilandsche Pluimvee- film gemaakt, waarin o a het geheele Earne- veldsche bedrijf van eieren pluimveehandel opg-enomen is Deze film bestaat uit vier rol- len als volgt verdeeld Eerst het corp en om- geving, daarna eenige groote piuimveebe- drijven. vervolgens de p'uimvee- en eieren- markt en tenslotte gaan we met de eieren naar het station te Barneveld. naar de haven in Amsterdam, we zien ze in de boot laden we gaan met de boot naar IJniuiden de Noordzee op. we zien de zon ondergaan op ze en's morgens zien we de eieren te Londen lossen en n.aar de handelaars in Londen brengen op grcote vrachtwagens Welnu deze heele film, die ongeveer een uur draaien kost geeft een beeld van wat binnen 24 uur geschiedt. Donderdagsmorgens namen we te Barneveld op en Vrijlagsmorgens stonden we te Londen te draaien Dit geheele verschheidsmotief om eieren te stempelen is dan ook niet veel anders dan een .verkapte protectie om het eigen product meerwaardig te maken.Minderwaardig ma ken van het buitenlandsche product om het eigen product meerwaardig te maken! een true, die meer uitgehaald wordt Menschen, die bijv. d-e Engelsche toestan- den goed kennen hebben dan ook gewaar schuwd dat deze maatregel wel eens net pre cies het tegengest-elde uit zou kunnen werken dan bedoeld was, n.l het Nederlandsch ei is in alle opzichten veelal beter dan het eigen ei en dus zou het groote publiek al heel gauw zoover zijn dat het Nederlandsche eieren ging vragen en deze voortrekken bo ven Engelsche eieren Voortzetting hiervan in het volgende artikel. Dr. TE HENNEPE. TABLETTE Nj Draagt ze IMMER INllWTASCH' Ze komen ONVEPWACHT TE PAS OPANJE BAND i Weiger namaak en let er op dat op elka tablet het woord „BAYER" staat. Prijs 75 cts VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 8 Februari. EEN OPGEBLAZEN VERKEERS- OVERTREDING. Aangevangen werd met ten aangehouden zaak contra den heer J. M. v. G., autobus- ondernemer dienst AlkmaarHaarlem, aan wien was ten laste gelegd dat hij op 26 Nov. te Castricum bij het voorbijrijden met een autobus van een vrachtauto, door te snel naar rechts over te steken, gevaar voor een aanrijding had teweeg gebracht. tnnjding naa teweeg georaun. Gehoord werd thans de bestuurder van de vrachtauto, Bakker, die echter zelf moest verklaren, dat zijn motorrijtuig wel 25 M. achter was, toen de bus naar rechts uitweek om een passagier op te nemen. De verdachte schatte dien afstand wel op 50 meter, en gevaar voor eenige aanrijding bestond absoluut niet, wat door een auto- buspassagier, thans getuige a decharge vol- mondig werd toegestemd. De heer v. G. verklaarde echter kwestie ge- had te hebben met Bakker over de betaling van reparatiekosten en toen had een broer van B. hem al voorspeld: Wij zullen je wel eens krijgen! Het was hem dus zeer aangenaam dat de ze zaak was aangebracht in de hoop dat hij in de toekomst niet meer wordt gedupeerd, indien hij eens een enkele maal zelf de bus rijdt. De voortgezette behandeling mocht dan ook een succes voor den verdachte worden genoemd, daar de ambtenaar in zijn requi- sitoir het ergerlijk noemde, dat in een derge lijke futiliteit, waarvoor niet het minste be- wijs was geleverd, de politie was gemengd. Spreker rejuireerde dan ook vrijspraak, bij welke conclusie de kantonrechter zich volko- men aansloot. HET SLUITINGSUUR GENEGEERD. De 20-jarige arbeider J. S., te Noordschar- woude had in den avond van 6 Januari Drie- koningenfeest gevierd in de herberg van Leegvvater, wat op zich zelf niet strafbaar was, doch hij was nog na sluitingsuur in dit lokaal aangetroffen en voor dit feit moest hij zich heden v.rantwoorden. De verdachte was zoo beleefd de overtre- ding te erkennen, zoodat verdere moeite de bewijslevering betreffende kon worden be- spaard. Hij bood echter tot verontschuldi- ging aan, dat hij en zijn vrienden het cafe reeds hadden verlaten, doch later weer wa ren teruggekomen om een schipper die daar wachten moest, wat gezelschap te houden. Ja, zeide de kantonrechter met een knip- oogje, we kennen dat, 'n gezellig praatje over de politiek en zoo Enfin, het gebeurde werd niet al te zwaat geteld en de vriendelijke converseur veroor- deeld tot f 3 boete of 3 dagen. VAN EEN KGUDE KERMIS THUIS GEKGMEN. Reeds meermalen werd de arbeider Jan O te de Rijp, 'n stevige baas, 'savonos lastig gevallen door opgeschoten jongens die de „aardigheid" haaden den moegewerkten man in zijn rust te storen door op de ruiten te tikken en meer dergeajke „grappen". Tot het den gep.aagden man ten slotte be- gon te verveien en hij een zijner kwelge-sten een stevig pak slaag gaf. De executie sorteerde echter nog niet vol- komen het beoogde effect en hij .vas nog tel- kens het slachtoffer van dexgelijke straat- schenderijen. Toen .hij alsnu bij den veldwachter zijn nooa klaagde, raadde deze hem af, eigen reenter te spelen, doch liev.r te probeeren, de belhamers te betrappen en hen dan aan te geven De heer Obe was zoo verstandig dit ad- vies te vo.gen en bleei in den avond van Zon- dag 6 Januari op kousen de wacht houden. Toen dan ook herhaling van de pUgerij volg- de, wist hij twee ruitentikkers bij den kraag te grijpen Hij drukte de overrompelde kna- Den tegen den muur en deelde nen mede, dat zij nu hun dag maar moesen onthouden. Die dag was dan nu voor hen aangebro- ken, doch de helden schitterden thans door aiwezigheid. De ambtenaar bracht hulde aan het optre- den van den getuige Obe en m ende dat deze de zaak keurig en in gccden vorni had opge- knap.. Er wao in hem een goeden rijksveld- wachter verloren gegaan. De twee niet verschenen baldadigen wer den ter zake cvertreding art. 424 W. v. 5. ieder bij verstek veroordeeld tot f 7 boete of 7 dagen. JACHTWETOVERTREDING. Op grond dat hij op het jachtveld, dus buiten openbare wegen en paden op 5 Ja nuari was aangetroffen in het bezit van een wildstrik, stond heden terecht de 25-jarige tuinder Barend L. te Castricum, ter zake deze ov.rtreding, die hij edelmoedig genoeg was direct toe te geven. De ambtenaar, becriti- seerde scherp de handeling van verdachte, die als 'n strooper wordt gesignaleerd, en vorderde f 30 boete of 30 dagen, waarop de jachtwetovertreder repliceerde, dat hij abso luut geen strooper is die er 's nachts op uit trekt om wild te bemachtigen en door de po litie moet worden nagezeten. Hij doet niets anders dan zijn bollenland te beveiligen te gen d-e verwoestingen, die door ht schade- fijk gedierte worden teweeg gebracht. De kantonrechter zeide, dat hij volkomea op de hoogte was van die jachtwetvoorval- len en veroordeelde den verdachten bollen- bouwer tot f 16 boete of 16 dagen, terwijl de inbeslag genomen wildstrik werd verbeurd verklaard. EEN MOTOR- EN RIJWIELWETSOVER- TREDER, DIE ZICH VERONGELIJKT ACHTTE. De handelsreiziger J. R., vroeger te Zaan- dam, thans te Arnhem woonachtig, was door den kantonrechter gestraft met f 60 boete en ontzegging rijbevoegdheid voor den tijd vaa 1 jaar. omdat hij te Bergen met een door hem bestuurd 4-wielig motorrijtuig bii het J J'.l Jaav /4a (ai t *j _:_t- i-aozsrrf Apr) \7t"P Hp f G i 1 fT*A,-> -eAl'Ari1-htiHp vATtn

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9