OAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 33 Monderd 9er er dertlgste faargang 1029 Dagelijkscli overzichf. Buifenlanrl OH nummer besfaat aH 1 blades. Deze Conrant word* ELKEN AVOND, bebalve Zon- en FeesVagen, nltgegev n. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling pei 3 maanden voor Alkmaar 2.-, franco door let gebeele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnnmmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsraimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrokkerij v/h. HERMs. COSTE« ZOON, Voordam C 9. Directeur: C. KRAK. Tclef.nr. Administrafie 3. Telef^nnnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Boofdredacteur: TJ. N. ADEMA. II IKBHIiAKI NA DEN OPSTAND IN SPANJE. Een motie van Primo de Rivera aan zijn buitenlandsche gezanten; hi] waarschuwt voor overdrijvingen; zijn verdere maatregelen; vereen gingen onder strenge censuur. Primo de Rivera voelt zich niet lekker! Dat is op zich zelf niet zoo heel wonder tijk, want na zoo'n aanval op zijn regeering, als er deze weken gedaan is, wordt men ai- licht eenigszins van streek gebracht. Maar de Spaansche Mussolini wil zijn fevoelens verbergen en de wereld diets ma- en, dat de geheele opstand niets om het lijf had. Daartoe heeft hij een nota overhandigd aan de Spaansche vertegenwoordigers in het buitenland, waarin hij waarschuwt tegen d? overdrijving in de berichten in een groat deel der buitenlandsche pers over de laatste ge beurtenissen in Spanje in verband met de relletjes in Ciudad Real en te Valencia. De Rivera wijst er in die nota op, dat d jongste opstand bij de artillerie een gebeur tenis is, zooals er in de vorige eeuw in Span je aan de orde van den dag waren, wanneer anti-vaderlandsche kringen (waartoe hij een deel van het officieren-corps bij de artillerie rekent) zich tegen de staatsmacht verzetten Als bewijs, dat de rust in Valencia met ver stoord is, wijst hij er op, dat verleden Zon dag de wedstrijd om het voetbalkampioen schap te Valencia in tegenwoordigheid van meer dan 30.000 menschen werd gespeeld Was er van eenige onrust ook maar sprake geweest, dan had men vast een dergelijk groot aantal menschen niet bij elkaar laten komen, want hoe gemakkelijk zouden dan de gemoederen van die massa opgehitst zijn Tevens wijst Primo de Rivera er op; dat juist de arbeidersklasse zich verzet tegen el ke ordeverstoring en een strenge bestraffing der schuldigen in het belang van de rust in het land eischt. Verder wordt aan de nota toegevoegd, dat vooral de Fransche bladen zich aan schro- melijke overdrijving schuldig-gemaakt heli- ben. Herhaald kan slechts worden (nog al tijd is de Rivera aan het woord) dat te Ma drid, in Barcelona en in andere groote ste den de orde niet verstoord is geweest. De be volking nam in het geheel geen notitie van de gebeurtenissen. Een accuut gevaar vooi de regeering heeft niet bestaan, daar de sa menzwering tijdig door de politie was ont- dekt Tot zoover de nota. Dat het'echter niet heelemaal in orde ge weest is, en dat men de mogelijkheid van n volgenden opstand niet als iets onbestaan- baars beschouwd, blijkt wel uit het Kon. Be sluit van 3 Februari j.l., waarin het volgende bepaald staat: 1. Alle personen, die in het openbaar on gunstige voorspellingen voor het land doen en de ministers .en hooggeplaatste ambtena- ren becritiseeren en hun gezag en aanzien trachten te schokken, moeten worden gear resteerd. Te Madrid moeten zij aan de vei ligheidspolitie, in de provincie aan de gou- verneurs worden overgegeven. 2. Vereenigingen, die de bepalingen schen- den, die voorschrijven dat zij zich van poli tieke uitlatingen dienen te onthouden, wor den, wanneer hun leden zich schuldig maken aan de in het eerste artikel genoemde vergrij- pen, ontbonden. 3. De militaire autoriteiten zullen lijsten aanleggen van namen der beambten zoowel van het centraal bestuur als van het provin ciaal bestuur en der plaatselijke besturen met aanteekeningen over hun politieke ge- dragingen en in het bizonder diegenen opge- ven, die zich als tegenstanders van het regee- ringsregiem doen kennen en zijn gezag en aanzien pogen aan te tasten. De onder de bestuurs- of regeeringspunten staande organisaties worden, wanneer zij het regiem bestrijden, ontbonden. De in het eerste artikel genoemde perso nen worden met gevangenis van een tot veer.- tien dagen en boeten van 25 tot 2500 pesa ta's gestraft, ongeacht de straffen die de rechtbanken tegen hen mochten vorderen. De straffen voor de in de artikelen 2 tot 4 ge- noemede personen worden door den minis ter vastgesteld, wiens beslissing onherroepe- lijk is. Dat Primo de Rivera zijn maatregelen goed neemt, kan dus niet ontkend worden! Toch is zijn positie niet meer zoo sterk als voorheen, zoodat de tiid wellicht nabij is, da' hij zijn politieke loopbaan zal beeindigen, hetzij zonder, hetzij met of door een opstand Beiersche volkspartij) en houdt er dus thans nog 230 over. Ue oppositiepartijen daarentegen, ale 18" man sterk waren, zijn nu, ais men het cen trum er bij telt, tot 251 gestgen en kunnen als zij ges.oien optreden, de regeenng ten val brengen. Nu zal dit voorhands wel zoo'n vaart n.et loopen, want de oppositie be- staat uit vogels van zeer diverse pluimage die zoowel ae uiterste recnterzijde; volkscnen en Duitsch-nauonalen, de oiidaen-groepen centrum en oeconomische paruj, als ae uiier- ste linkerzijde, de commumsten omvat. Het ligt echter voor de hand dat de coa^- tiepartijen omzien naar versierking, nu het centrum hun is onivaLen en in dit verband beveelt de Kd.n. Ztg. aan, de oeconomische partij, die 23 leden telt, te po.sen. Mocht zij bereid zijn tot de coalite tee te treden dan zou deze nu een meerderheid krijgen en wel van 262 tegen 228. Of de oeconomische partij, die haar laezers in den middenstand heeft, echter wil? Bij de onderhandelingen weike op de algemeene verkiezingen volgden, heeft zij niet mee wil- len, doen, maar thans kan zij, op de w,p zit- tend, m.sschien heel wat concessies afdwin- gen. Bij wien de schuld der mi si uk king5 Nopens de verk.anng van afgevaardigde Hess, den leider van het centrum in Pruisen, dat zijn fractie Woensdagavond den rijks- kanselier dr. Stresemann en dr. Scholz, de leiders van de Duitsche volkspariij, heeft me- degedeeld, dat het centrum ten gunste van de Duitsche volkspartij een van zijn drie portefeuihes wilde afsiaan, heeft thans dr. Stresemann de Berliner Zeitung am Miltag gemachtiga te verkiaren, dat hem noo.t zuik een aanbod van het centrum heeft bereikt Het blad verklaart voorts, dat ncch dr. Scno.z, de voorzdter der fractie van de Duit sche volkspartij; rioch de rijkskanseiier van z.ulk een voorstel gehoord h.bben. heeft hij een bekentenis afgelegd. Hij beweerdc echter dat de bcerenzoon Jo- hann Schra, dien hij als mededader noemde, een grcoter aandeel in den misdaad had ge- had dan hij. Deze Schra, inmiddels ook ge- arresteerd, is later weer vrijgeiaten omdat hij zijn alibi kon bewijzen. Het motief dat Miersch tot den noord heeft bewogen is nog steeds onbekend. EEN TRAGISCH GOUDEN HUWEL1J KSFEEST. Eenige dagen geleden, zoo meldt Wolfl, vierden de landbouwer Vogel en zijn vrouw t'e Langscheid hun gouden bruiloft. Toen de harmonie van de plaatselijke brandweer hem een serenade bracht, werd de gouden bruid daardoor zoo ontroerd, dat zij een beroerte kreeg en eenige oogenblikken later stierf. De bruidegom trok zich dit zoo aan, dat hij op den dag van haar begrafenis eveneens over- leed. DUITSCHLAND. DE MINISTERCRISIS. De oeconomische partij De uittreding van het centrum, heeft de regeeringscoalitie in de Rijksdag in de min- derheid gebracht. Zij had voor de uittreding 301 stemmen (153 socialisten, 62 centrum, 45 Duitsche volkspartij, 25 democraten en 16 FRANSCH-DUITSCHE TOENADERING. Uitwisseling van scholieren. De Duitsche „Liga fiir Menschenrechte'' heeft het rapport over het jaar '28 gepubd- ceerd over ae uitwisseling tusschen de ver- schillende landen van scholieren. De uitwis seling had vrijwel alien plaats tusschen Fr^ntcrijk en Duitschland. In Belgie en En- geland geiukte .het niet een comae voor dat doei tot stand te brengen. In het geh.el waren er van Duitsche zijde 584 inschrijvingen gedaan van Fransche zij de 293/ waarvan er tengevolge van onvoor- ziene omstandigheden weer 31 vervieien. In vergelijking met de jaren '26 en '27 is er in ieder geval aanmerkelijke vooruitgang te constateeren. Toen waren er n.l. resp. 60 en 115 uitwisselingen. De leeftijd der scholieren is .15, 16 en 17 iaar. De organ.satie is zoo geregeld, dat de Duitsche kinderen in de groote vacantie ge- durende een viertal weken uit logeeren gaan bij Fransche kameraadjes van ongeveer ge- lijken leeftijd, waarna zij hun jeugdigen gastheer voor een dergelijke periode meene- men naar Duitschland. De verklaring van het feit, dat er zooveei meer Duitsche dan Fransche wissel-scholie- ren zijn, wordt hierin gezccht, dat men in Frankrijk over het algemeen weinig voelt r/izen in het buitenland. DE MOORD TE RATZEN. De dader gearresteerd. Zooals.we Zaterdag nog onder de tele- grammen meldden, is het de politie gelukt den 17-jarigen knecht Walter Miersch, die verdacht wordt Maandag den gruwelijken tnoord op den burgemeester van Ratzen en diens gezin in Ober Lausitz te hebben ge- pleegd, te Oppau in het district Landeshut te atresteeren Vrijdag kwam hij in het dorpje om werk vragen^Het viel eenige bewoners op, dat de jongen een bijna nieuwe fiets bij zich had. Zij waarschuwden de politie, die onmiddel- lijk tot arrestatie van den verdachte over- ging en hem over den moord ondervroeg. Vastgesteld werd, dat de fiets het eigendom van den vermoorden burgemeester Witschas was.^Vprd'er'.werd op den v.-rdachte een por- te ulonnaie met 12 mark gevonden, welke ook eigendom van den vermoorde was ge weest. Zoowel aan de onderkleeren van den jongen als aan zijn schoenen kleefden nog bloedsporen. De dader bekent Na zijn arrestatie werd.de verdachte te Leiban in de kreits Landeshut verhoord en ENGELAND. DE ONLUSTFN TE BOMBAY. Za.trdagmiddag weer 3Q doodm en 22i gewt-nden; meer t-oepin, de invloed op nijverheid en handel. De gevechten t* Bombay zijn Zaterdag- middag vrijwel in alle inlandsche wiiken weer opgeieefd en na herhaaide sommades hebben pontie en soldaten weer moeten. schieten, waarbij 35 personen gedood zijn; niet min der dan 191 zwaargewonden moesten naar de hospitalen worden vervoerd. De gouverneur heeft om 4 uur een verbod van samenscholing uitgevaardigd, cat ook tot de Europeesche wijk is uitgestrekt, omdat de onruststokers anders onge,wijfeld het ter- rein van hun operaties daarheen zouden ver plaatst hebben. Meer dan 5 menschen mogen niet te samen staan en van 7 uur's avonds tot 6 uur's morgens is een algemeen verbod van heen en weer loopen over beperkten af stand op siraat afgekondigd. De religieus" hartstochten zijn echter zoozeer aangewak- kerd, dat te half zeven gisteravond reeds weer op een groep Mohammedanen moest geschoten worden, die tracht'en een Hindoe schen tempel te ontwijden. Daarbij werden nog 4 personen gedood en 30 gewond. Er is nog een regiment troepen uit Lahore en Calcutta aangekomen en gisternacht werden alle straten door militaire en politie-patrouil les fc-ewaakt. Handel en nijverheid staan zoo goed als stil; aan de kaden wordt door en kele Europeesche sjouwers gewerkt en in de katoenfabn'eken houden enkele voormannen den arbeid gaande, maar van de 160.000 arbeiders, die er in normale tijden werk heb- j ben, zijn er geen 5000 aan den gang. I Volgens de laatste berichten uit Bombay is het aantal dcoden thans gestegen tot bijna 200 en dat der cewonden tot bijna 1000. De berichten uit officieele bronnen geven intus- sch'.n nog steeds belangrijk lagere get a Hen aan. De Engelsche troepen in Bombay zijn opnieuw aanzienlijk versterkt. Uit de oor soronkelijke vervolging van de Pathans heeft zich in den loop der gevechten een nieuwe vijand~chap ontwikkeld tusschen Moslim en Hindoes. Zondag werd een tram aangehouden door een troen Mohammedanen en de daarin zi» tends Hindoes met messen overvallen. Hierbij ziiti 50 irenschen gewond. Later werd een auto overvallen, waarop zich Mo hammedanen bevonden. 1 Mohammedaan werd gedood. Op vele plaatsen van de stad kwam het tot n'euwe ernstige plundenngen. De commissie uit de burgerij voor den vrede publiceert een verklaring waarin alle schuld voor de laat ste incidenten voor een groot deel op het be stuur peworpen wordt. daar zij de regels van de commissie niet gevolgd hebben. Dadelijk achter de ziekenauto reden vier andere auto's, waarin !s Konings- opperstal- meester, de grootmeester van zijn huis, zijn lijfartsen en andere ambtenaren en verple- gingspersoneel zaten. De Koningin verliet enkele minuten na den Koning het paleis. Zij kreeg een buitenge- woon hartelijke ovatie en zij glimlachte ge- lukkig en boog voortdurend ter beantwoor- ding van het gejuich. De toestand van den Koning. Het gisteren uitgegeven bulletin luidt: Z. M. heeft een goeden racht doorgebracht en de vooruitgang gaat dcor, hoewel de ko ning eenigszins vermoeid was aan het eind van den tocht van gisteren, die 2 uur en 50 minuten duurde naar Bognor. Kort na den aankomst kon Z. ^4. een k'einen lunch tot zich nemen. Later sliep hij een gezonden en natuurlijken slaap van 4 uur. Het bulletin van gisteravond luidt: De reis heeft den koning niet cvermatig vermoeid en zijn algemeene toestand is bevre- digend. Op Craigwell House, waar de koning te'Bogner verblijf loudt werd gistermorgen medegedeeld, dat de koning een heel goeden nacht had dcorgebracht en heel goed vooruit ging- EEN HONDERDIARIGE VROUW OVER HET MODERNE MEISJE. De oude vrijster Mary Perry vierde dezer dagen te Wimbledon haar honderdsten ver- jaardag. Zooals gebruikelijk is, moest zij aan journalisten uit haar leven vertellen Allebei haar grootvaders van moeders en vaders zij de, zoo wist zij zich te herinneren, waren in den Napoleontischen tijd voor de vloot ge- prest en hadden bij Trafa'gar meegevochten. Daar zij aan het einde van de regeering van George IV geboren is, heeft zij vier koningen en een koningin over Enge'and zien regeeren. Ten slotte zeide zij haar meening over het hedendaagsche meisje: „Ik ben een ouder- wetsche dame en ik houd niet van die model ne meisjes. Zij rooken mij te veel en laten te veel van haar beenen zien". DE KONING NAAR BOGNOR OVERGEBRACHT. Zaterdag, op den daarvoor bepaalden tijd van half elf, is de Koning in een zieken auto van het paleis van Buckingham uit I.onden vertrokken en naar Huize Craig weil te Bognor aan de Zuidkust van Enge- land overgebracht. Alle maatregelen, zoo meldt een draadloos bericht, werden volgens het vooraf gemaakte program uitgevoerd. Toen de baar waarop Zijne Majesteit uit zijn slaapkamer naar de ziekenauto werd overgebracht, buiten verscheen, werd de ko- ninklijke standaard op het paleis door een garde-soldaat gestreken en daarmee het sein gegeven dat de Koning op zijn tocht van drie uur onderweg was. Twee zusters hielden toezicht bij de opne- ming van den patient in den ziekenauto. Na enkele minuten reed de auto langzaam door de noordelijke toegangshekken weg. Er was een ontzaglijke menigte samenge stroomd om van 's Konings vertrek getuig» te zijn. Toen de auto naderde, bleef het stil tot men den Koning, in antwoord op dezen stillen groet, door het raampje van de auto met even opgeheven hoofd met de rechter hand zag wuiven. Op dit oogenblik kon de menigte haar ge- voelens van verlichting over het weerzien van den Koning na zijn lange ziekte niet meer bedwingen, en geweldig daverde het ge juich los, toen de auto door het hek heenreed Nog steeds zag men den Koning terugwui- V6Van de route die gevolgd werd, wisten al leen 's Konings chauffeur en de leden van het gevolg, maar de koninklijke ziekenauto werd toch vooral waar zij langs kwam, her- kend en .op verschillende punten door het pu bliek begroet. WEER EEN BUIS GESPRONGEN. De achttiende in den tijd \an een mannd! Te Londen is alweer een buis van de wa- terle'ding gespronatndit n nu al het ac it tiende geval van dien aard in den tijd van een maand. Het gebeurde 's mo-gens vroeg bij het park Kensington Gardens; de bestva- ting raakte defect en het water stroi mde de naburigp huizen binnrn Het veikerr was doot het geval geheel in de war. STCRTREGENS. Een geweldige stortregen heeft aan de Noordkust het sprcrwegverkeer ontwricht en de banen onder water gezet. De stroomen water hebben een aanzieniiike schade toege- bracht aan de oogsten, terwijl dmzendem stuks vee verloren gintren. De schade wordt geschat op £500.090. Honderden zijn tijdelijk dakloos. FRANKRIJK. HET MOOISTE MEISJE VAN EUROPA. De Hongaarsche schoone, juffrouw Elisa beth Simon, die te Parijs tot het schoonste meisje van Europa is uitgeroepen, heeft daar aan een redacteur van het Journal verteld, wat haar toekomst-plannen zijn. Geen film- ster, geen tooneel-speelster, geen variete-ar- tieste worden, maar trouwen met een knap- pen, intelligenten, rijken jongeman en te Pa rijs blijven wonen! EEN RA-ZZIA IN ROME. Om de snel groeiende misdadigheid tegen te gaan in'de wijken tusschen Monte Cassina en tasserta heeft de politie de streek omsin- geld, en 85 boeven gevangen genomen. SLEDE-ONGELUK. 3 dooden, 1 zwaar gewondt Zaterdagmiddag is in Reuthen is Sauer- land een slede verongelukt, waarin zich 4 personen bevonden De oorzaak was dat het paard schrok, de slede omwierp en op hoi sloeg. 3 der inzittenden werden gedood, 1 zwaar gewond. DENEMARKEN. OP EEN IJSSCHOTS AFGEDREVEN. Volgens berichten uit Sonderburg zijn Za terdagmiddag :.ldaar een zestal personen die in een wak aan het visschen wa-en door het p'otseling breken van het ijs op een ijsschol afgedreven. De situatte werd nog gevaarlij- ker doordat sterke mist kwam opzetten, ter wijl de ijsschol begon te scheuren Ten slotte werden zij evenwel weer tegen het samenhan- gend ijs aangedreven, zoocat zij gered kon- den worden. Zij ^adden - ongeveer 2 uur op zee rondgedreven. Op een andeie plaats dre- ven op een schots 2 personen af, die door een motorboot konden worden gered. I AMERIKA. AANSLAG OP PRESIDENT PORTES GIL. De trein waarmede president Emile Partes Gil reisde werd gistermorgen vroeg met dy' namiet overvallen. De aanslag mislukte. De president werd niet gedeerd, terwijl zijn wagen in de rails bleef, ofschoon twee andere wagons en de locomotief derailleerden en zwaar beschadigd werden,-terwijl een stoker werd gedood. MEXICO. Toral, de moordenaar van president Obre- gon, is Zondagmorgen met den kogel ge- executeerd. Een menigte van vele duizenden was sa- mengestround om de terechtstelling van To- I ral, bij te wonen. Het tuchthuis, waar de terechtstelling geschiedde, werd echter door i de politie afgezet Er waren ongeveer 30 personen bij aanw.zig, meest journalisten. Toral ging met vasten stap naar de plaats tegen den muur en nauwelijks was het pele- j ton van 8 man binnengekomen of de schoten vielen en de jonge moordenaar zakte dood ineen. ONTHOOFDING. Te Straatsburg is Zaterdag een man te- rechtgesteld, die daar den 20sten October 'n agent Nast geheeten, had gedood toen deze hem wilde meenemen naar het bureau. Toen de moordenaar naar het schavot werd ge bracht, zag hij onder de agenten, die het terrein afzetten, een agent, die, bij de behan- deling van de moordzaak voor het gerecht, tegen hem had getuigd. In het voo'bijgaan riep hij dezen agent toe: „Als jij in de plaats van Nast was geweest, zou het je net zoo vergaan zijn!" Twintig seconden later viel 't hoofd van den moordenaar. ITALIS. AUTO-ONGELUK. 2 personen gedood, 5 gewond. Een vreeselijk auto-ongeluk is Zondag- avond bij Opladen geschied. Een met 10 per sonen bezette auto uit Coeln-Muelheim reed met voile vaart tegen een boom, die geheel brak. 2 personen werden gedood en 5 gewond. EEN ONGELIJK HUWELIJK. In Braunsberg in Maehren heeft in de katholieke kerk het huwelijk plaats gevonden van een twintigjarig jongeman en een 70- jarige vrouw. Om de aandrang van het nieuwsgierig publiek te stuiten, liet de pastoor de kerk sluiten. Er heerschte een groote op- winding,, toen het echtpaar de kerk uitkwam Het moest in een auto met groote snelheid verdwijnen. STRENGE VORST IN EEN GROOT DEEL VAN EUROPA. We h.bben het de laatste twee dagen aam den lijve kunnen voelen: het v/as, is en blijft koud. Maar niet alleen in ons eigen lar.d, ook in het buitenland heerscht een hevige koude, die naast zijn genoegens ook zijn wreede gevol- gen heeft. Om te beginnen met Duitschland. Lage, zeer lage temperaturen worden daar opgenomen. Zoo meldde Berlijn Zon dag 35 en 38 graden vorst! De schade door de koude aangericht is bij- zonder groot. Uit alle mogelijke st.eken ko men berichten over ongevailen door den ijzel. Op vele plaatsen in het oesten dec lands moesten Zaterdag de scholen gesloten wer den, daar de lokalen met meer votdoende te verwarmen waren. Het vee vriest in de stal- len dood Het wild in de wouden komt om van kou en gebrek. Een fietser, die zijn han- den niet vcldoende beschut had, moest deze beide missen, daar ze bevroren waren. Ook in het spoorwegverkeer en de tele- i foon is door de koude groote storing opge- treden. Vooral de tr.inen uit het Nr rden en Zuiaen hadden groote vertragingen. De tele- foon Parijs-Berlijn moest worden omgelegd! evenals de lijnen naar Zuid-Europa, daar vele draden ten gevolge van de koude gebro- ken waren. In de binnenstad van Berlijn w -d Zon- dagavond 28 graden onder nul opge'teekend. De brandweer moest ongeveer honderd maal uirukken voor gebarsten waterleidingen. Bo- vendien moesten nog eenige brandjes tea ge volge van oververwarming gebluscht wor den. Ook in Midden-Duitschland daalt de tem- peratuur sterk. In Leipzig vroor het Zon dag 25 graden, tegen den avond 26 graden. De meeste sportwedstrijden moesten door de kou worden afgelast. Echter niet alien in Duitschland, ook in Oostenrijk. heerscht een ongekende koude. Bij. de Wiener Reichsbriicke is het water ten gevolge van ijsopstuwingen 2 M. gestegen. Een plotse- ling intreden van den dooi zou zeer gevaar-' lijk worden. Berichten uit Zuid-Slavil melden, dat ook daar op vele plaatsen de vorst 30 graden onder nul bereikte. De mi nister van onderwijs heeft alle scholen doea ALKHAARSGHB COURANT AM

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1