muiiistit Count. De wettige Erlgenaam. FKl IILLKTON. No 35 i"*y Honderd een en dertigste Jaargang. jtlaandag Id Februari BacSi©«ii oskje hebben gefaald, toen wij den omroep tot een twistappel in den staatkundigen en gods- dienstigen strijd naakten. Provinciaal nieuws D'msdag 12 Februari. Mlversum, 1071 AL 10.10.15 Morgen- wijding. 12.15—2.— Concert door het A. V. R. O-Trio. 2.—2.30 Kookpraatje. 2.30—3. Gramofoonmuziek. 3.4.Kniples. 4. 4.30 Declamatie door Mevr. H. M. Content— Hofstede. 5.-6.— Orgelconcert door Jan Zwart. 6.—7.15 Concert door het Omroep- orkest. Karnaval. 7.15—7.45 Engelsche les. 8.15 „Othello", lyrisch drama van Verdi Uit te voeren door de Italiaansche opera te Am sterdam. In de pauze persfcerichten. Daarna dansmuziek door het A. V. R. 0.-dans-orkest. Huizen 36.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 12.30-1.30 Concert door het K. R. O.-Trio. 5.30^-6.30 Gramo foonmuziek. 6.307.Duitsche les. 7.— 7.30 Cursus kerklatijn. 7.308.Cursus kerklatijn. 8.—8.30 Spr. W. v. d. Lugt: Ver- Jceer en vooruitgang. 8.30 Concert. Velser Harmonie St. Caecilia onder leiding van P. N. Joosen. Accorueon-virtuoos Ch. Dekker. Aug. de Laat Jr. en Sr., humoristen. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. Chaple Trio. 1.202.20 Or kestconcert. 2.50 Voor de scholen. 3.50 Mu ziek. 3.55 Fransche les. 4.20 Orkestconcert. 4 35 Voor de scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gedichtenvoorlezing. 6 35 Nieuws. 6.50 Muziek. 7.05 Liederen van Purcell, bariton. 7.20 Lezing: The Dutch exhibition. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing 8.05 Concert. Gershom Parkington Kwintet. G. Parr, alt. W. Glynne, tenor. 8.20—8.50 Lezing: The modern outlook. 9.20 Nieuws- berichten. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsbe- richten. 10.— Variety. Dansmuziek. 11.35— 12.20 DansmuzieK. Parijs ,Jtadio-Paris", 1750 M. 12 50— 2.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Trioconcert. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.5011.20 Concert. Liedjes en dansmuziek. Langenberg, 469 M. y.35 Gramofoonmu ziek!' 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.05—5.50 CarnavaVmuziek Trio en liedjes bij de luit. 6.50 „Die F'eder- maus", operette in 3 acten van Joh. Strauss. 10.30 S'luiten. Zeesen, 1649 M. 11.20—3.50 Lezingen 3.50—4.50 Orkestconcert. 4.50—7.10 Lezin gen. 7.2011.50 „Pi Pa Fo", carnaval op een Berlijnsch atelier. Dans-orkest en solis- ten. Hamburg, 395 M. 10.20—11.20 Gramo foonmuziek. 5.35 Dansmuziek. 6.45 „Car- men", opera in 4 acten van Bizet. 10.05 Actueele causerie. 10.20—11.10 Dansmuziek Brussel, 512 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8 50— 10.35 Concert onder leiding van Flor. Alpaerts. Mile. Luger, zang. NOG MEER SPLITSING. Dezer dagen is geme'd, dat een Joodsche Radio Omroep in wording was. Uit het „Centr. Isr. Wkbl." blijkt nu, dat het de vraag is, of men in Joodsch confessioneelen kring wel tevreden zou zijn, wanneer aan de groep, die plan heeft een omroepvergunning te vragen, verlof tot uitzending werd ver- leend. Immers niet alle geledingen van de Jodenheid zouden worden omvat door deze groep. Het k'inkt onder deze omstandigheden al zeer onwaarschijulijk, zegt het H-bld., dat de Radio-raad een omroepvergunning zou ver- leenen en er zou geen reden zijn aan deze zaak eemige aandacht te wijden, indien niet door dit geval overduidelijk werd gemaakt, hoever wij op den verkeerden weg zijn geko- men door het stelsel van splitsen en deeien naar gelang van onze overtuiging op het stuk van ge'oof en staatkunde. Aan de vorige verkiezing namen 33 partiien dee!, sedert zijn er meer biisrekomen, dan afgegaan: de statis- tiek vermeldt een paar doziln godsdienstige genootschappen, die ook nog onderverdeel- baar zijn naar rich b'n gen. En die alien widen dan natuurlijk hun deel "an de zegge 50 a 60 goede omroepzenduren per week. Dat komt onneveer neer op een uur per week per om- roepvereeniging, zoodra wij op een golf- lengte moeten werken. Zoo voert het ste'se! van den Poo'schen landdag in onze aether- strook zichzelf tot het ongerijmde. Maar misscfuen is dat een middel om de menschen, die da a rover te beslissen hebhen tot het inzicht te brengen, dat wij in beginsel TEXEL (Oosterend). 't Was koud op d& ijsbaan „De Putten" Woensdag, maar decfean was in prachtige conditie, zoodat nog velen aanwezig wa- ren". 20 paren bonden den strijd aan. De prijzen: een handwerktasch, een bloemtafel- tje een een drie-deelig schoorsteenmantel-gar- ren voor den wedstrijd „ringrijden voor pa ren. Uitreiking geschiedde door den heer de Kort), Tr. Eeman (Jac. Visman) en Wil- lemina Bakker (G. Bakker). De heeren ontvingen ieder een .istje siga- nituur wvrden gewonnen door D. Eelman (C Steigstra, waarbij een toepasselijk woord. OUDE NIEDOFP. Vrijdagavond gaf het fanfarecorps „Cres cendo" onder leiding van den heer P. Dek ker in het caf6 van den heer A. Mijts een openbare uitvoering, die heel goed slaagde Het geheel werd afgewisseld door het „Trio Hofmann" uit Amsterdam Dit gezelschap wist het publiek heel goed te vermaken. Het applaus dat het steeds ten deel viel, was dan ook wel verdiend. Gaarne wordt dit ge zelschap teruggezien. PETTEN. Door den minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen is verlof ver- leend tot het buiten de lijst van wacht- gelders om benoemen van een onder- wijzeres aan de openbare lagere school alhier met ingang van 1 Mei a.s. BAKKUM. Door E. PHIL 1PSOPPENHE1M Geautoriseerde vertaling van Mej E J B 61 „Kijk onder de hand maar de avondbladen In of bedien u van Whisky soda Ik moet de sleutels aan mijnheer Moss vragen". Hij verliet de kamer. Ambrosius stond langzaam op en keek naar de deur achter hem. Hij was een man met velerlei harts- tochten, welke hij geen van al e ooit had weerstaan Eea nieuwe was de laatste paar minuten in hem ontwaakt. Zijn ergernis te- gen Francis was gegroeid tot haat. Hij balde de vuisten. „Mijnheer Ambrosius!" Hij keerde zich om. Het was de stem van een vrouw, een zeer bekende stem ook. Lady Monica had den drempel betreden; zij kwam uit de kleine eetk<..mer en zij staarde hem verbaasd aan. „Wat doet u hier?" vroeg zij, „en waar is tnhn neef?" Mijnheer Ambrosius herstelde zich lang- zaam. His Grace was hier een minuut geleden", an woordde hij.Hij ver let mij om eenige papieren te gaan halen. Hij zal weldra terug 2ijn. Ik, ik had geen idee oat er nog iemand hier was". Monica ging luchtig in den fauteuil zittea. Voor het bouwen van een magazijn bij de gasfabriek werd voor het metaalwerk in- geschreven door G. de Graaff 1737; Alb de Graaff f 1880; Gebr. Heere 1786; T. Dekker en J. Broek 2474. De raming was 1710. Voor het timmer-, smids- en loodgieters- werk door G. Zwart Pzn. 1509; W. de Graaff 1439; A. Wijker Kzn. 1417; G. Zwart Nzn. 1407; C. Wijker 1480; j. Blaauboer 1497 en A. Medik f 1560. De raming was 1432. Voor het schilderwerk door C. Broek 118.45; Joh. Koeman 105 en de Gebr. de Goede 97.75. Raming 148 De gunning werd aangehouden. Door B. en W. zijn ingetrokken de drankwetvergunningen van de heeren Hof- huis en H. Visser. De heer E. de Vrij deed zelf afstand van de op zijn naam gevestigde vergunning. Voor nieuwe vergunningen komen in aan- merking de heeren P. Jonker (Heiloo), P van de Pol, J. Everts (Hofhuis), Stoker en P. Zwart (E. de Vrij). KOEDIJK. Het post-, telegraaf- en telefoonkantoor is vanaf 17 Februari 1929, des Zondags van S tot 9 uur geopend voor telegraaf en telefoon. Donderdagavond werd door de vereeni- ging „het Schoolverbond" de jaarvergade- ring gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van het hoofd der school, den heer Stuffers, die bij de opening zijn leedwezen uitsprak over de geringe op komst. Aanwezig waren 12 commissarissen en 4 gewone leden. De penningm ester deed verslag van zijn beheer. De ontvangsten wa ren f 522.31; uitgaaf f 244.39, saldo f 277.92. De be6cheiden werden nagezien door de heeren P. Hart en Joh. Blaauwboer die tot Bij beschikking van den minister van ----- rai.„ binnenlandsche zaken en landbouw is j g?edkeurmg adyiseeiden, waarna^jie^re o.a. aangewezen als regeeringsdeskun- dige voor het bijwonen van de in 1929 af te nemen examens ter verkrijging van het diploma voor de verpleging van zenuwzieken en krankzinnigen (Diplo ma B) de heer A. M. Benders, genees- heer-directeur van het provinciaal zie- kenhuik Duinenbosch alhier. ESMOND AAN ZEE. In het oud-katholiek Vereenigingsgebouw hield de R. K. Damesvereeniging „Tavenu". ter gelegenheid van haar vijf-jarig bestaan, een feestavond, waarvan het leeuwendeel werd ingenomen doo de opvoering van een klucht in drie bedrljven, getiteld „De groote onbekende". Deze laatste speelt zonder het ze'f te weten een voorname rol ir. de door een jong student op het touw gezette grap, waar- mede hij tevens zijn medestudenten bij den neus neemt, die zich hebben laten wijsmaken, dat zich in't pension van dat heertje een al- lerliefste jonge dochter bevindt, waarop zij al bij voorbaat smoorliik verliefd zijn. Bij de ontknooping is net de vrij bedaagde huis- houdster, die er in slaagt het hart te veroveren va den ouden schoolmeester, die n.b toezicht op het jonge studentje komt houden. De dames van „Tavenu" hebben het stuk op uitstekende wijze ten tooneele gevoerd. Zonder uitzoridering werd er heel goed ge- spee'd en alles had een vlot verloop. Het zou niet aangaan elk der speelsters afzonderlijk te beoordeelen, het zou trouwens voor alien een herhaling women van het goede, dat van de eerste gezegd werd. Toch zal het bij de an- deren wel in goede aarde vallen, wanneer Sjeffie een p'uimpje kriigt. Het was wel niet de hoofdrol, maar door de moeilijkheid van de uit te beelden onbeholpenheid in spreken en doen toch lang geen gemakkelijke taak. Doch, zooals gezegd, al het spel- was beslist goed. Ter inleiding en afwiss 'ing werden door de dames B. Prins er A. Dekker eenige liede ren gezongen, die een mooie aanvulling vormden, terwijl aan het slot door de dames van „Tavenu"-speelsters zoowel als niet- speelsters, haar vere migingslied op het too- nee' gezongen werd. Het publiek toonde door herhaald en harte- 'iik apu'aus het genotene zeer te waardeeren. Mevr. Loevens nit A"kmaar had op loffelijke wijze voor de grime gezorgd. Bevolking in 1928. Mannen: Op 1 Jan. 1928 aanwezig 1576, geboren 34, uit andere gemeenten binnenge komen 72, vertrokken 105, overleden 26. To- taal op 31 Dec. 1551 mannen. Vrouwen: Op 1 Jan. 1928 aanwezig 1484, geboren 23, binnengekomen 125, vertrokken 152, overleden 17. Totaal op 31 Dec. 1463 vrduwen. Op 1 Jan. 1929 totaal aantal inwoners 3014, tegen 3060 het vorige jaar. ning onder dankzegging werd vastgesteld en geteekend. Het verslag van het schoolver- zuim was zeer klein. Er waren 16 verzui- men over 6 gevallen. De verkiezing van commissarissen gaf tot uitslag dat in de plaats van de aftredenden, de heeren A. J Schipper en W Slotemaker, niet herkiesbaar, gekozen werden de heeren Jb. Stam Nz. en Joh. Blaauwboer, en in de plaats van den heer P. Oud, die binnen korten tijd onze ge meente gaat verlaten, werd gekozen de heer R. Koorn. Allen namen hun benoeming aan. Bij de nu volgende rondvraag werden nog eenige zaken van huishoudelijken aard be- sproken, waarna onder dankzegging sluiting volgde. Ingekomen personen. Ph. M. Dommesholt, van St. Pancras. M. van Lente, van Schoorl. H. Wes ter en gezin van Heerhugowaard. J. Bruin van Bergen. M. Mosk van Alk maar. J. Piers van Heerhugowaard. L. Rood van Alkmaar. Vertrokken personen C. Blom en gezin naar Warmenhui- zen. J. M. Minnesma naar St. Pan cras. G. Kaag wed. J. Groenveld naar Schoorl. C. Brammer naar Oudorp. welken Francis had verlaten. Haar avond- mantel viel open. Zij speelde verstrooid met haar halssnoer. „Ik wenschte mijn neef een paar minuten te spreken", verklaarde zij, „dus profiteerdte ik van mijn kennis van het huis om rustig boven te komen. Er is e -n particuliere trap van deze suite naar de gang". „Inderdaad!" Monica keek hen een oogenblik aan en hij berouwde zijn uitroep. Hij kwam ook tot de conclusie, dat lady Monica de mooiste vrouw was, die hij ooit ir zijn leven had gezien „Een onge'ukkige race voor u, lady Monica, vrees ik?" merkte hij met sympathie op. „Vemietigend", gaf zij toe. Hij keek naar de gesloten deur en dempte zijn stem. Hij had eenige ervaring van vrouwen; zelfs van vrouwen in Monica's positie, die geld roodig hadden. „Indien ik u eenigszins van dienst kan zijn", waagde hii, „zou ik u graag herhalen, wat u reeds weet". ,,En dat is?" „Dat ik uw zeer toegewijde bewonderaar ben." Zij keek hem aan met koude nieuwsgierig- heid. „Is dit niet een beetie brutaal?" Hij kleurde. maar hij was zeer vatbaar voor aandoenincren en veel te veel onder den indruk van d° schoonheid van Monica, om beleedigd te zijn over de onverholen verach- ting in haar woorr'm. „Ik verzeker u, dat ik niet bedoelde brutaal te wezea", verklaarde hij. „Ik wensch alleea OUDEAESPEL. Donderdag 7 Februari hielde de vereeni- ging voor ziekenhuisverpleging in het lokaal van den heer K. de Hart alhier haar 4e jaar- vervadering. De voorzitter, de heer J. Keizer, heette de aanwezige leden hartelijk welkom, vooral den burgemeester, die voor het eerst in deze ver gadering tegenwoordig was. Hii drukte zijn leedwezen uit over de slechte opkomst. Spreker wilde alvorens met de agenda aan te vangen, het overlijden van den vorigen penningmeester, den heer Paarlberg, her denken. Hij was iemand die in de jaren, dat hij penningmeester is geweest, een aetief wer- ker was en met Iiefde voor de vereeniging zijn beste krachten heeft gegeven Jammer is het, dat deze man, in de kracht van zijn jaren, is heengegaan. De vereeniging zal hem steeds dankbaar herdenken. Ingekcmen stukken en mededeelingen. Ingekomen was een dankbetuiging van mej. de wed. C. Paarlberg, voor de treffende bewijzen van belangstelling, haar overleden echtgenoot bewezen. De voorzitter voegde hier aan toe, dat de vereeniging zich heeft doen vertegenwoordi gen op de begrafenis. Hierna decide de voorzitter mede, dat in verband met het overlijden van den penning meester moest worden uitgezien naar iemand, die bereid en bevoegd was deze werkzaam- heden over te nemen. Men heeft daarvoor -be reid gevonden den heer P. Soanjaart en daar voor toegeVend een vergoeding van f 30- per jaar. Daartegen bestond geen bezwaar Verder deelde de voorzitter nog mede, dat het bestuur besloten heeft de gemeente in wij ken te verdeelen: In elk wijk komt dan een wijkcommissaris, waardoor deze beter met de leden op de hoogte raakt en de leden weten dan tevens waar zij een kaartje voor op- neming kunnen bekomen. De verdeeling zal dan als volgt zijn ge- regeld Noordeinde tot en met de Kroonstraat: E Slooves; van de Kroonstraat tot en met de Butterlaan: C. Borst Pz.; Van de Butter- laan tot en met H. Aarts: P. J. Kat en van H. Aarts tot en met den Laanweg: J. Ooije- vaar. De secretaris las hierna zijn jaarverslag voor, waaraan wij ontleenden, dat het aantal leden op 1 Febr. 1929 bedroeg 1336, waar van betalende 1174, dus toegenomen met 73, waarvan 24 betalende en 49 niet betalende leden. De penningmeester deed rekening en ver- antwoording, wel'k zijn nagezien door de hee ren Piersma en Visser. Hieraan ontleenden wij het volgende: Het jaar 1928 heeft aan de kas betrekke- Iijk zware geldelijke offers gevraagd, hetgeen u blijken zal uit de cijfers, die straks worden genoemd. Aan ziekenhuiskosten werden groo te bedragen uitbetaald, doch niettegenstaan de de vele uitgaven sloot de rekening 1928 met een batig saldo. Dit stemde tot tevreden- heid, vooral als we nagaan dat er over 1928 een omslag minder is geheven, dus volsfaan is met 5 omslagen. Hiertegenover stond ech- ter, dat de penningmeester, om de noodige uitgaven te kunnen doen, het saldo op de boe- renleenbank heeft moeten aanspreken, zoodat dit verminderde tot 6.65. Op 1 Januari 1928 b.droeg het saldo 242.05. waarvan op de spaarbank was ge- plaatst 206.65. Geheven zijn 3 omslagen in het le en 2 in het 2e halfiaar, gezamen lijk tot een bedrag van 1448.25. Aan in- schrijvingen van nieuwe leden werd ontvan- gen f 41.06, aan rente 825 en diverse 11.90, te samen f 1509.46 Aan ziekenhuiskosten werd betaald f 1415.30. Het aantal opgenomen personen bedroeg 24 met een gezamenliik aantal ver- pleegda"en van 484, dus gemiddeld 20 lig- dagen. Van deze 24 waren er 5 die 42 dagen zijn oogenomen geweest, 1 van 38. 4 tusschen de 20 en 30, 7 tusschen de 10 en 20 en 7 be- neden de 10. Het vorige jaar waren er 21 pa- tienfen met 366 verpleegda^en, dus gemid deld ongeveer 18 ligdagen De totale vervoer- kosten hebben bedragen 140.30. Het saldo van 1928 bedroeg 57.16. De heer Visser adviseerde de rekening goed te keuren. Aldus besloten onder dankzegging aan den penningmeester. Vocr het nazien van de volgende rekening werden benoemd de heeren J. de Jong en P Visser, terwijl als olaatsvervanger zal op- treden de heer L. Kalverdijk. Bestuursverkiezing, aftr. J. Ooijevaar en C. Borst. en 1 vacature. De beide aftredenden werden herkozen, terwijl in de vacature Paarlberof werd voor- zien door de benoeming van P. Visser. Als bestuurslid voor de federatie werd ge kozen de heer J. Keizer, die deze benoeming aannam. Voorstellen voor de federatievergadering werden niet ter tafel gebracht. v Bencemlng afgevaardigden voor de federatievergadering. Als afgevaardigden voor deze vergadering werden benoemd de heeren P. J. Kat en C. Borst Pz. Rondvraag. De heer J. v. Wielen informeerde er naar of men in den nacht ook ziekenhuizen kan opbellen, hij meende zoo iets uit de notulen te hehben opgemaakt. De voorzitter antwoordde hierop, dat dit inderdaad kan gebeuren. want het postkan- toor te Cudkarspel heeft directe verbinding met Alkmaar en telegraafkantoor aldaar is des nachts geopend, zoodat we altijd de zie kenhuizen kunnen bereiken. De burgemeester zegde hierna het bestuur dank voor de uitnoodiging om deze vergade ring bij te wonen. Evenals de vereeniging Hulp in Nood. achtte hij deze vereeniging ook van zeer groote sociale beteekenis, want ver- oleging in een ziekenhuis brengt voor velen heel veel kosten mee en al deze gezamenlijk worden betaald, draagt het lichter. Hij hoon te dat de vereeniging in bloei mae- toenemen er. dat de secretaris in zijn volgende jaarver slag zal kunnen mededeelen, dat het leden- aantal omhoog is gegaan. Hierop volgde nog een kleine bespreking over de plaats waar te vergaderen. Naar wij vernemen is het onze politi beambten gelukt het rijwiel van den heer B., hetwelk Dinsdagavond vermist werd, op te snoren. Het scheen door iemand „geleend" ti zijn. HEER-HUGOWAARD. Vergadering afd. Heer-Hugowaard der Holl Mij van Landbouw, in het lokaal van den heer J. Zijp, Vrijdag 8 Februari. Om even na 7 uur opende de heer de Jong deze vrij goed bezochte vergadering, met een speciaal woord van welkom voor den veeteeltconsulent den heer de Vries, de voor het eerst aanwezige nieuwe leden en de leden van buiten de gemeente. Opgemerkt werd, dat de heer Smeding van Schagen door zijn overplaatsing ver- moedelijk wel van de lijst van beschikbare sprekers afgevoerd zal kunnen worden, doch dat daaromtrent geen kennisgeving is ont- vangen Na eenige bespreking werd besloten voor het op te richten gedenkt-eeken voor prof. RitzemaBos f 2.50 beschikbaar te stellen. De rekening en verantwoording, nagezien. door de heeren G. Kant en Mantel Jr. is door dezen in orde bevonden, wat de voor zitter aanleiding gaf om den heer Spaan. voor zijn nauwgezetheid en stiptheid een woord van lof toe te zwaaien, waarmede de geheele vergadering instemde. Bij punt 3, het toestaan van een subsidie aan het bestuur der tentoonstelling voor de poldeneesten, vond de voorzitter gelegen heid er op te wijzen, dat de plots-eling-e ziekte van den heer Brugman, den voorzitter der Tentoonstellingscommissie, zeker wel de oorzaak is, dat men daar de laatste weken zoo weinig van hoort, doch dat de ver- betering, die kortelings is ingetreden. hoop geeft, dat er spoedig weer meer scliot in deze zaak zal komen. De penningmeester deelde mede, dat in 1927 het batig saldo f 67 had bedragen, ter wijl aan het eind van 1928 totaal 65 in kas was. Het bestuur Werd machtiging gegeven om ongeveer dit bedrag disponibel te stellen voor den aankoop van medailles, enz. De secretaris zeide, dat bovendien het plan bestaat om van eenige der eerste prijs- winners foto's in het Landbouwblad te plaatsen. Goedgevonden werd, dat daarvoor een bedrag van 5 a 10 wordt ingetrok ken. Hierna ving de heer de Vries zijn causerie aan met te zeggen, dat op de agenda staat, dat er door hem zal worden gesproken over de „nieuwere" inrichting in de veevoedin-g. Eigenlijk gezegd kan van geen oude inrich ting gesproken worden, omdat de weten- schap nog slechts kort dit terrein betreden heeft. Hij wijst op de tabellen, die in bijna alle leerboekjes over veevoedin-g voorkomen en die tot nu toe in hoofdzaak nog gebaseerd1 zijn op de z.g. zctmeelwaarde van een voe- dingsmiddel, gebaseerd op de proeven door den Duitschen professor Kellner met ossen genomen. Juist deze cijb-rrceksen zijn het die door de nieuwe ontdekkingen aan het wankelen zijn gebracht en ook hier is het betrekkelijke van vele dingen wel zeer duidelijk aan het licht gekomen. Al spoedig waren na deze zg. normaliseering der voedingswaarden, o.a. in Denemarken, mee van het eerst, stem- men opgegaan, dat er lets aan haperde en was aangevoerd geworden dat deze proeven met voiwassen, niet produceerende dieren waren genomen, terwijl men in den veestapel met nog twee zeer andere belangrijke cate- gorien te maken heeft, n.l. met het groeiende jonge dier en het melkproduceerende moeder- dier. Proeven hadden uitgewezen, dat zij die dit beweerden, gelijk hadden en- dit had reeds een rehabilisatie der eiwitstoffen ten- gevolge gehad, die de Z. W. van 0.94 op 1.43 bracht. Spreker wees op de rol van het eiwit in het lichaam, dingen die door de practijk al lang uitgemaakt waren, doch waarvan men thans wetenschappelijk v-ermag een verkla- ring te geven, al is nog verbazend veel on- opgelost. Met cijfers wordt aangetoond, dat een te overvloedige eiwitvoeding wel een grootere afscheiding van stikstof in de facca- lien tengevolge heeft, doch deze stikstof on geveer drie a viermaal zoo duur betaald wordt dan die in chilisalpeter gevonden. Door proeven zijn al deze beweringen ge- boekstaafd en evenals de proeven van prof Kellner ons de Z. W. der voedingsstoffen brachten, brachten deze proeven tenslotte ons nc-g iets anders, n.l. de „nieuwere" in- zichten. Allang had men gemerkt, dat er naast zctmeelwaarde nog iets anders was. het kenmerkende dat de eene voedingsstof met een berekende Z W. van b.v. 83, van een andere voedingsstof ook met een Z. W. van 83 onderscheidde, terwijl de resultaten ge heel anders waren bij toediening van een- zelfde hoeveelheid. Te dien opzichte haalde spr. proeven aan, op ratten en muizen ge- u van dienst te zijn." Hij bewoog zich niet. Zij verbeeldde zich, dat zij een klank van eerbied hoorde in zijn stem. Haar houding werd iets minder ijzig. ,.Het is een samenloop van omstandig heden, dat ik u hier moest ontmoeten, mijn heer Ambrosius. Nog maar een uur geleden vertelde Eustatius mij van uw verbazende edelmoedigheid te zijnen opzichte. „Ik noem het geen edelmoedigheid geld te leenen aan een vriend", antwoordde hij. „Uw broeder zal het mij wel een of anderen dag teruggeven. Bovendien maak ik er geen ge- heim van, dat ik een geldschieter ben van be- roep, zooals mijn vader voor mij. Hij won er een groot fortuin mee. Gelukkig voor mijIk- ben daardoor in staat mijn klanten te kiezen of de zaken heelemaal te vergeten, indien ik dat verkies." „Ik vraag mij af, of u bereid zou zijn, mij vijfduizend pond te leenen?" vroeg Monica bedaard. Ambrosius veinsde meer verbazing dan hij wezenlijk voelde. „Aan u?" riep hij uit. „Ja, dat is een heel andere zaak." „Waarom?" „Uw broer en uw vader zullen het mij zeker een of anderen dag terugbetalen", licht- te hij toe, „en in elk geval krijg ik er iets voor terug. Uw broer heeft mij voorgesteld in een van zijn clubs en uw vader heeft mij te dinee ren gevraagd. U ziet, ik spreek volkqmen openbartig met u; zoo ben Ik. Wat u betreft, lady Monica, heeft u eenig vooruitzicht in staat te zullen zfjn mij terug te betalen?" „Hoegeoaamd g«en, tsnzij ik een rijk ma* trouw", gaf zij toe. „Ik vermoed, dat u het wel eens zult terugkrijgen". „Dat is wel een beetje vaag, niet waar?" meende hij. „U is niet eens verloofd, wel?" „Geen idee van", erkende zij. „Wat het huwelijk betreft vrees ik, dat ik geen succes ben. De jongelui schijnen meestal bang voor mij en die van middelbaren leeftijd loo pen alien achter bakvischjes aan, althans in dit seizoen." Ambrosius was, als waardig afstammeling van een lange rij geldschieters, een hardvoch tig man in zaken. Hij erfde echter in hooge mate de zwakheid van zijn ras. Hij bevon zich in t(te a tete met de mooiste en meest begeerde vrouw die hij ooit had ontmoet. Zijn oogen verslonden haar lange bloote armen, zoo prachtig van vorrn, haar albasten kin, de iiin van haar mond, die de beroemdste Fran sche artisten bijna gek had gemaakt, de bijna uitdagende gratie van haar slank figuurtje Hii voelde zich meegesleept. „U kunt vijfduizend of vijftigduizend of vijfhonderdduizend pond krijgen, op voor- waarden." „Welke voorwaarden?" „Huwelijk", stootte hij heesch uit. Er was een flauwe samentrekking van haar wenkbrauwen. Zij keek hem nieuwsgierig aan „Huwelijk? Wiens huwelijk?" „Het uwe." „Met wien?" JVfet mij." 2ij wierp 2iclt acliterovet ia isaar sibel en lachte onbedaarlijil. Hij keek haar aan, als gemagnetiseord. Zii was althans, dacht hij, niot boos. uw „Het denkbeeld schijnt te werken op zin voor humor'", waagde hij. „Dat doet het zeker". gaf zij toe. "4- Hij kwam een stap dichter bij haar. „Lady Monica", zoo drong hij aan, „waaf om wilt u er niet aan denken? Ik weel, dat ik heel veel ouder ben dan u, maar tenslotte ben ik maar vijf en veertig en ik heb mij niet ver- gooid als de meeste van die jonge mannen Mijnheer Ambrosius moge geen heel belang- rijk personage zijn te Londen, maar zijn vadr was een zeer bekend Grieksch staafcs- man, hij, of mijn vader, of ik zelf konden, wanneer wij wilden, een titel hebben gekocht indien wij het de moeite waard hadden ge- acht ik verkies den eenen, dien ik heb, dien de meeste menschen mij geven, n.l. dien van mijnheer Ambrosius, millionnair." Monica veegde haar oogen af-en zat recht- op in haar stoel. „Ik ben het volkomen met u eens", zeide zij. „Het klinkt zeer verleidelijk. Is u werke lijk millionnair?" „Ik kan het u bewijzen, wanneer u wilt", verklaarde hij. „Ik zal een half millioen op u vastzetten. gereed geld. Lady Monica Monica Hij boog naar haar toe. Zijn hand rustte op haar blooten schouder. Zij sprong op met een lichte kreet van woede. „Hoe durft u mijn aanraken?" riep zij „Ellendeling!" Zij hield haar arm stijf tegen de plek, waar hij haar had aangeraakt. Hij deinsde terug voor den gloed van haar oogen. Op hetzelf de oogenblik waren zij zich beiden bewust van het feit, dat Francis Ge deur l«d ge opend, op den drempel stond en naar binnen keek. (Wordt veryolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5