Spaansche visioenen en droomen KINADRUPPELS Borgeriilke Stand. Kunst k naam van een voorwerp, dat als er ijs is, veel gebruikt wordt. X X X xxxxxxx x X X lo rij een medeklinker. 2o een uitroep. 3o ii een visch. 4o i, 't gevraagde woord. 5o een vruchtje, dat in het wild groeit. 60 een bepaald soort teekening. 7o een medeklinker. door MARCUS EHRENPREIS. Granada la Bella. Granada is een droom, die werkelijk heid is geworden. Het landschap, de architectuur, de 'historische herinnerin- gen hebben hier tezamen gewerkt en over dit stukje grond een volheid van schoonheid uitgegoten en het verzadigd van eeuwigheidswaarden. Een bezoek aan deze stad is iets meer en 00k iets anders dan een reisepisode; het is een gebeurtenis voor het leven, die men nooit meer vergeet. Hier zou ik mij kun- nen voorstellen de met legenden om- weven plaats te hebben gevonden, waar- van ik sedert mijn kindsheid heb ge- droomd; waar naar een woord van den talmoed „hemel en aarde elkaar kus- sen". (Haast dezelfde woorden vond ik bij den Spaanschen dichter Manuel Rei- na, die van Granada zingt: „E1 sol besa ei paisaje" de zon kust t landschap). Men ontwaakt den eersten morgen op den heuvel van het Alhambra en men gevoelt zich als verplaatst in een droomwereld, fantastisch en verheven, paradoxaal en onwerkelijk als een sage. Een geweldig koor van nachtegalen be- groet Gods nieuwen dag met een aan- grijpenden psalmzang; de heerlijkste geuren van witte jasmijn en roode ro- zen, van vlammende granaatbloemen en blauwe zwaardlelies vervuller, de hel- dere lucht: murmelende waterbeken houden hun morgendienst en de cypres- sen staan er plechtig zwijgend bij. Ma- jesteitelijk verheffen zich de trotsche torens van Alhambra en Generalife, aan alle zijden omringd door het donkere groen der olmen, en boven dit alles licht in de verte de eeuwige sneeuvvmantel op van de Sierra Nevada, gelijk een feeste- lijk wit baldakijn. Hier verstaat men het van vervoering getuigende epigram van Alexander Dumas, dat de bewoners van Granada gaarne hebben overgenomen: „Hizo Dios a la Alhambra y a Grana da, por si le cansa un die su morada" (De Heere God maakte Alhambra en Granada, voor het geval, dat Hij op een goeden dag genoeg zou hrijgen van Zijn wc^nstede). Granada, gij stad der schoonheid, gij hebt mij gevangen door uwe betoove- ring, en gij zijt mij nabij als een dier- baar geworden mensch. Uw hemel en uw zon, uw Sierra en uw Vega, uwe menschen en het dagelijksch leven bin- nen uwe poorten het zingt alles een bedwelmenden zang; een zang, die mij in slaap wiegt en wakker maakt tege- lijk. Uit uwe verweerde steenen en uit uw levende waterbeken spreekt de oer- oude wijsheid van het Oosten tot mij. lets van mijn eigen levensmelodie is er in het murmelen en suizen bij u. Ik ben niet. uw geestelijke zoon; door uwe sap- pen is mijn ziel niet gevoed en uwe ka- thedraal is voor mij niet de poort des hemels. De stem des bloeds komt voor mij van een anderen, heiligen grond, en het eeuwige woord Gods werd mij ver- kondigd van een anderen verwijderden berg. Maar uw zang komt van een over- oude streek, die over de grenzen der ge- schiedenis ligt. Gij hebt een levende boodschap tot mij, tot ons alien, die iets van de boodschap van het Oosten heb ben verstaan. Uwe zoete melodieen en uwe tot meditatie noodende sfeer leerde ik liefhebben; uwe gezegende dreven en uwe van goedheid stralende menschen, uw mystiek verlangen, uw trouw aan de traditie en uw patriarchaal familie- leven. Met ontvankelijk gemoed wandcl ik rondom uwe heuvelen en luister naar de prediking, die ik overal verneem. Iederen morgen ga ik door het olmen- bosch tusschen Alhambra en Generalife (het eenige bosch, dat ik in het boom- arme land vond). Nergens gevoelt men zoo intens de heel bijzondere sfeer van deze stad, die sedert den tijd van de Mooren geheel dezelfde is gebleven. Hier vindt men niets van het rumoerige le ven tan Sevilla of van den ernst des grafs te Toledo, niets van de koude pracht van de kathedralen of van de theatraat geensceneerde Corpus-christi- processies, die juist gedurende mijn ver- blijf de heele stad vervulden met span ning en opgewektheid. Even ver zijn we hier verw:'jderd van de verbazingwek- kende woestheid, die zich uit bij en in de arena van de stierengevechten. In de stille zalen en gaarden van het Alham bra ruischt onmiskenbf r er. onvergan- kelijk de levenswijsheid van het Oosten. Hier voel ik mij thuis. Het Alhambra, 6en van de groote wonderen onzer aar de, is misschien de rijpste uitdrukking voor he Orientali.me als levencgevoel. Nergens ter wereld heeft een bouwwerk een zoo duidelijke taal tot mij gespro- ken; nooit tevoren heeft de architectuur me zulk een helderen blik geschonken in een heele kultuur en zoo indrukwek- kend mij geleerd wat een ver verwijder- de tijd heeft gedacht en gevoeld. Na mijn eerste bezoek in het Alham bra maakte ik een paar vluchtige aan- teekeningen In mijn dagboek, onover- flacht en bncritisch, dadelijk na de Ms- ache ervaring. Hier volgen te. Hier wordt het eenvoudige met het verhevene in naleve harmonie ver- eenigd, wat tot deze en wat tot de ande- re wereld behoort. Men voelt zich hier gelukkig en het liefst zou men de rest zijner dagen in dezen zeldzaam schoonen vrede ver- rust verstoren; wolkeloos als de hemel, droomen. Hier heerscht een rustige stemming, waa'rbij geen wenschen de die over deze gaarden licht; geurend als de mirt in de betooverende mirtentui- nen; hier voelt men de aanwezigheid van God, zooals de zangen van de nach tegalen in het bosch van het Alhambra van Hem vol zijn. Ondanks zijn sterkte (het Alhambra is naar buiten een ves ting), maakt het geheel den indruk van iets lichts, iets sierlijks, haast zwevends, als waie het los van de aarde. De rijk- dom der natuur, de onuitputtelijke schoonheid van kleuren en vormen, licht en schemering, het vaste en het vlieten- de, hier is alles vereeuwigd in orna ment, alleen in ornament, in de golving der lijnen, in de sierlijke krullen, in ie lichte welving der bogen, in de diepzin- nige symmetrie der pilaren. Hier ligt eeuwige schoonheid ach- ter alle monumentaliteit. Het gewicht van het geheel is ongeheven door de gevleugelde lijnen, die zich in het onein- dige verliezen. Hier heeft de materie zich zelf overwonnen. Hier spreekt de ziele haar duidelijke taal. Gelukkig te ziin, de volheid van het leven te genie- ten, in ons bestaan alle kleuren en geu ren op te nemen, altijd en overal met den lachenden hemel boven ons, met het gevoel van *mzc moreele hoogheid in onsdat schijnt mij toe de beteekenis te zijn van de Moorsche bouwkunst. Welk een bovenaardsche vrede in deze mirtengaarde? Hier is het, alsof men de eeuwigheid als met de handen voelt; hier is de hemel midden op de aarde. Hier is men verre van gesehie- denis en politiek, verre van alle werke lijkheid. Hier is het leven, losgemaakt en bevrijd van al het aardsche, het le ven als zoodanig. De mirt geurt, de hemel lacht en de nachtegaal zingt. Ach, kon men leven en sterven in zulk een vrede! Welk een plechtige ernst, welk een brandende innerlijkheid, welk een kos- mische samensmelting van ziel en na- tuur Het zingt en murmelt en suist aan alle kanten er. het is alsof de van leven verzadigde strofen van het Hooglied hier door deze gaarden gehoord wor- den: „De dudalm geuren, aan onze deuren zijn de kostelijkste vruchten, nieuwe en oude voor u, mijn vriend, heb ik ze bewaa/d". Het Alhambra is meer dan een ge- denkteeken; het is als een prediking, een levensleer. In het Alhambra heeft het Moorisme, de rijkste twijg van de 4rabische kultuur, ons een onvergan- kelijke uitdrukking gelaten voor zijn tegelijk klare en diepe visie op het le ven. Iemand heeft gezegd van het Al hambra, dat zijn muren gcbouwd zijn van versteende Brusselsche kant. Met meer recl.t kan men zeggen: het is het lever.sgevoel van het Oosten, vereeu wigd in steen. Dit levensgevoel staat diametraal te- genover het katholieke. Hier wordt de werkelijkheid niet overwonnen door de mvstische ontvluchting van het leven, zooals bij het Katholicisme. War.neer het enge leven niet te dragen is, dan verwijdt men de grenzen door er zoo- veel schoons en zooveel dieps in op te nemen als maar mogelijk is. De Ooster- ling ontvlucht de aarde niet, wanneer hij verlangt naar den hemel; hij verhe- melscht de aarde, als ik het zoo zeggen mag; hij laat de scheppende fantasie en den contemplatieven geest de gren zen der werkelijkheid verbreken. Dit levensgevoel staat vierkant tegen- over het Westersche. Hier is alles naar binnen gekeerd in stede van naar bui ten. Hier komt het levensaccent uit de diepte der eigen ziel. De Moorsche mensch voelt zich niet als een uit het paradijs verdreven Adam, die nu rond- doolt, om het verlorene te hervinden; hij is geworteld in zijn bodem en bouwt nu het paradijs rondom zich. Dit levens gevoel zegt niet: Het geluk ii waar gij niet zijt. Het zegt veeleer: Waar gij zijt kunt gij uw geluk scheppen. Het leven wordt beschermd door huis en familie. Dit huis is volstrekt niet eng: hier is plaats voor's levens onbegrensde moge- lijkhedcn. Het kan verwijd en verdiept worden, het kan gevuld worden met de schoonheid der aarde en met den rijk- dom der ziele. De natuur is er niet om gekapitaliseerd en gelndustrialiseerd te worden. Zij is er om ons leven te ver- schoonen en te verzoeten. Zoo wandelt men uren lang door de zalen en de gaarden van het Alhambra en luistert naar deze welsprelcende pre- dikintr van het leven, luistert naar de wereldprediking van het Oosten, die hier in steen vereeuwigd is. THUNBERG WERELDKAMPIOEN HARDRIJDEN. Zaterdag werd te Oslo een aanvang ge- maakt met de wedstrijden om het wereldkam- pioenschap hardrijden voor amateurs. Naar de correspondent der „Crt." meldt, is de or- ganisatie in handen van de Oslo Skating Club, die juist haar 30-jarig bestaan her- denkt. De be'angstelling voor de wedstrijden om den aPlerhoogsien titel is buitengewoon groot. Den eersten dag volgden 12 GOO toeschou- wers de over het algemeen zeer spannende races over 500 en 5000 meter. De Fin Clas Thunberg was op de 500 M. in buitengewoon goeden vorm en plaatste zich op dezen afsfand dan 00k eerste Jam mer was, dat het ijs op de baan niet in ideate conditie verkeerde, anders zou Thunberg waarschijnlijk het wereldrecord 500 M heb ben verbeterd, daar hij er 2elfs thans nog maar weinig boven bleef. De uitslag der 500 M. luidt: 1. Thunberg (Finland), 43 1/10 sec.; 2. Haakon Pedersen (Noorwegen), 44 4/10 sec.; 3. Ballangrud (Noorwegen), 44 5/10 sec.; 4. Hugo Nijgren (Noorwegen), 45 sec.; 5. Staksrud (Noor wegen), 45 3/10 sec. De 5000 M- werd vervolgens gewonnen door den Noor Ivar Ballangrud in 9 min. 3 sec.; 2. Staksrud, 9 min. 5.1 sec.; 3. Sten- fcaek (Noorw.), 9. min. 6.8 sec.; 4. Thunberg, 9 min. 11.1 sec.; 5. Anderson (Zweden), 9 min. 14.5 sec. De gister voortgezette wedstrijden werden door 15000 toeschouwers w.o. de koning en de kroonprins aanschouwd. Thunberg slaagde er in den titel te behou- den door Bal'angrud op de 1500 M. te s'laan, waardoor hij tevens revanche nam voor zijn nederlaag in Davos. Ballangrud werd tweede in het totaalklassement. De uitslagen luiden; 1500 M.: 1. Clas Thunberg, 2 min. 21.9 sec.; 2. BaFatigrud 2 min. 25 sec.; 3. Staks rud 2 min. 25.3 sec.; 4 Anderson, 2 min 28 1 sec. 10.000 M.: 1. Staksrud 17 min., 57 sec.; 2. BaTangrud 17 min. 59.2 sec.; 3. Larsen, 18 min. 11.1 sec.; 4 en 5 A. Carsen en Ander son elk 18 min. 19.3 sec.; 6. Thunberg 18 min. 20.1 sec. DE ELFSTEDENTOCHT. Route gewijzigd Voor den vierden Elfstedentocht, die. zoo als reeds gemeld, morgen gehouden zal wor den, wordt de route eenigszins gewijzigd. daar het centraal bestuur de trekvaarten zooveel mogelijk wil vemijden. Om 5 uur des morgens vindt de start plaats en gaat het van Leeuwarden via Oudkerk naar Risumageest en Dokkum. Van Dokkum terug via Oudkerk, de Oudeleye, langs Lieve Vrouwen Parochie en Berlikum naar FranekeiVandaar langs de Sexbierumervaart naar Harlingen, vervolgens via Kimswerd en Grauw via Arum naar Bols- ward Verder gaat de route over Workum naar Hindeloopen en via Warns naar Sta- voren, van Stavoren naar Morra Fluessen- en Hegermeer, Sloten. Overwogen wordt voorts, ter vermijding van de Sneekertrekvaart, de route over PoppingaWier en Terzool te volgeti, om op de Dille uit te komen. De trek- vaart volgende gaat de route linea recta naar Ylst en daarna naar Sneek om ten slotte te Leeuwarden te eindigen, aldus de Crt. Des avonds heeft in „de Klandery" de prijs- uitreiking plaats. Het centraal bestuur hondt daar tevens Maandagavond zitting tot het geven van inlichtingen en zal daar de defini- tieve route mededeelen. KAMPIOENSCHAP ZAANSTREEK HARDRIJDEN. Zaterdag is op het Zwet het kampioen- schap Zaanstreek hardrijden over 300 M.. ge- strekte baan, verreden. De uitslag was als volgt: 1. De Tel, Zaandam in 29 sec kam- pioen); 2. Jan Boekel, Wormer, in 30 sec.; 3. K. Duin, Zaandam, in 31 sec. KAMPIOENSCHAP ZAANSTREEK SCHOONRIJDEN. Te Zaandam is Zaterdag onder zeer groo te belangstelling het kampioenschap Zaan streek schoonrijden, dame, heer en paren. ver reden. De resultaten zijn als volgt: Dames; 1 mevr. Schorel-Keetmaa te Barsingerhorn; 2 mevr. Koelman-Leegwater te Wognum: 3 mevr. De Jong-van Keulen te Zaandijk (kam- pioen). Heeren: 1. K. van der Woude te Purmerend; 2. D Akkerman te Beemster; 3 J. Vergaai te Purmerend; 4. B. van der Woude te Zaandijk (kampioen Zaanstreek) Paren: 1. de heer Kaan en mej. Schorel- Keetman; 2. de heer J. Vergaai en mej. M Booy; 3 S. Graftdijk en mevr. Graftdijk-Kok. KAMPIOENSCHAP SCHOONRIJDEN HEEREN VAN ZUID-HOLLAND. Zaterdag zijn op de banen van de Dordt- sche sneeuw- en ijsclub wedstrijden in schoon rijden gehouden om het kampioenschap van Zuid-Holland. De uitslag is: kampioen F. G. van Baalen te Ouderijn, 2. E Lautenbach te Rotterdam en 3 L. Trouw te Den Haag. Paren: 1. mej. H. van Wijngaarden te Utrecht en de heer F G. van Baalen te Oude rijn 2. mevr. M. M. Kno! te Hoogezand en de heer J. Schaap te Slochteren, 3. mevr. F Duisberg, Den Haag en de heer J. van der Tauw te Den Haag. De prijs voor het beste Dordtsche paar is toegekend aan mevr. Noels en den heer J H Sommers. ESTAFETTE OM HET KAMPIOENSCHAP VAN OVERIJSSEL. De uitslag van het estafetterijden 4 a 500 M. om het kampioenschap van Overijssel te Zwolle verreden, luidt: 1. P. E. C., 3 min. 4/5 sec.; 2. T O. G.; 3. Z. A C. UIT DE OMGEVING. Hardrijden en -arren te Uitgeesl. De uitslag van de Zaterdag te Uitgeest ge houden hardrijderij voor mannen over 500 M luidt als volgt: 1. Zeldenrust; 2. J, Houtman; 3. J. de Dood. De wedstrijd in het hardarren, die gister- middag te Uitgeest werd gehouden, had den volgenden uitslag: 1. S. v. d. Oort met „Miss Sylvalete''; 2. v d. Horst met „Petit Ami"; 3. C. Tijms met „Zorka". Wedstrijden met hindernissen te Koedijk. Vrijdagmiddag werd door de ijsclub 'n wedstrijd gehouaen voor jonge dames in het hardrijden met h.ndernissen. De» hindernts- sen waren 5 k-gels op eenigen afstand in ver- band staande oprapen en in een mand depo- neeren, daarna een bal oprapen en in een volgende mand doen dan terug bij een tafei, schoppenaas zoeken uit een spel kaarten en op de plaats van starten brengen. Het laatste was soms een betangrijke hin- dernis. Er waren 22 deelneemsters. De eerste prijs werd gewonnen door mej. F. de Waal, de 2de prijs door mej. N. Kuiper, de 3de prijs door mej. N. Verwer. De prijzen wa ren f 5, f 3 en f 2. Door den heer P. Zwetsman werden in ca fe „de Bonte Koe" de prijzen uitgereikt. Hardrijden te Koedijk Zondagmiddag werd door de ijsclub een hardrijderij gehouden voor jongens beneden de 16 jaar, waarvoor 12 deelnemers waren De eerste prijs werd gewonnen door Jn de Waal Kz 2e pr. door M. Koooi. 3e pr. door D, Kramer Dfc, Dr.H.NANNING's EETLU5T-0PWEKKEND. /l.30p.fl. Hierna volgde een wedstrijd in het hard rijden voor personen boven de 16 jaar, waar voor 10 deelnemers waren. le pr. Gr. Hart Az., 2e pr. Jb. Hart Az., troostprijs M Mulder. De voorzitter, de heer Jn. Otto, reikte de prijzen uit en hield een lofrede op den win- tersport, dankte de schenkers der prijzen. hetgeen met gejuich begroet werd, waarna hij dank bracht aan de commbsarissen voor hun medewerking. Door het gure weer was er weinig belangstelling. Wedstrijd te Oudkarspel. 1. C. Pronk, Haarlem, 2. W Kaptein Scha- gen; 3. D. Kleen, Winkel; 4. C. Hartog. Schemer. Wedstrijden te Stompetoren De uitslag van de gister te Stompetoren gehouden kindcwedstnjden is als volgt: Jongens le en 2e klasse: le pr. Roel Hiem- stra; 2e pr. Rinse ZijiStra; 3e pr. Wim de Geus. Meisjes le en 2e klasse: le pr. Anna de Geus; 2e pr. Dieuw Mienis; 3e pr. Aagje Kloosterboer. Jongens 3e en 4e klasse: le pr Cor Kloos terboer Jz.; 2e pr Cor Kloosterboer Kz.; 3e pr. Jetze Dijkstra; 4e pr. Herman Kolk; 5e pr. Goof Heringa Meisjes 3e en 4e klasse: le pr. Jo Wees- hoff; 2e pr. Nelie Tromp; 3e pr. Antje Grebe; 4e pr. Lijntje Grebe. Jongens 5e, 6e en 7e klasse: le pr Math Klerk; 2e pr. Simon Brak. Meisjes 5e. 6e en 7e klasse: le pr Rie Kooij; 2e pr. Tr. Dekker; 3e pr. Tr de Jong; 4e pr. Ali Couvert. Wie geen prijs had gewonnen, kreeg een „troostprijs", zoodat alien dankbaar en vol- daan huiswaarts gingen Gemaskerd ijsfeest te Oterleek. Het bestuur achtte zich Zondagavond niet verantwoord, wegens de ontzettende koude het feest op bet ijs te houden. Wegens de geweldige deelname (55 per sonen) moest het feest in twee cafe's plaats vinden, de groepen bij den beei A. v Ham en de enkelingen bij den heer O. de Vries. Ongeveer 10 uur werd de uitslag bekend gemaakt. Enkelingen: le pr. Dajakker, 55 p., A Deun; 2e pr. Sprokkelaarster met 53 p., de heer M. Sluis; 3e pr. Charlie Chaplin met 52 p., mej. B. Kooij; 4e, 5e en 6e prijs ieder met 49 p„ IJsbeer, de heer H. IJkel* Pikeur mej D. WonderNes; Vogelverschrikker, mej. A Vergaaij; Spin en Web mej. R. Deun. Groepenle pr. De Zwervers met 57 p. de heeren C. Moeijes en J. Heinis; 2e en 3e pr met 51 p. de bedelaars-familie, mej C. J GoversKokkes. de heer J. Slinger, T. Go- vers en K. Govers, en de vier tienen uit het kaartspel, de gebroeders J. Boeder, R. Boe der, C. Boeder en mej. A. Zijp Gd 4e pr Dag en Nacht met 49 p., mej. B. Zijp en de heer J. Schuurman. Het bestuur had eer van haar werk onder een gezeliige kout bleef men nog een heele poos fcijeen. Wedstrijden voor kinder en te Oterleek. Voor de 2de maal hadden de schoolkinde- ren een feestje op het ijs thans voor reke- ning van het hoofd der gemeente. Die nog niet rijden konden, mochten loo- pen. Loopers: le pr. Jan IJven; 2e pr. Jaap Timmer; 3e pr. Hendrik v. Ham. Jongens, rijdeis 6—7 iaar: 1. A. Schuur man, 2. Cor Kramer, 3. Simon Schram. Meisjes van 68 jaar: 1. Ali Imming, 2 Nellie v. Bodegraven, 3. Ma Blom. Jongens van 810 jaar: 1 Frans Heinis 2. Jaap Korver, 3. Piet Franzen. Meisjes van 910 jaar: 1. Ali Becker, 2. Ali Witteveen, 3. Ma Ooms. Jongens van 1013 jaar: 1 Jaap Dekker, 2. Arie Dekker, 3. Klaas Govers. Meisjes van 10—14 jaar: 1. Coba Kram, 2 Geertje Heinis. 3. Nel Groot. Door het koude weer was er jammer ge noeg heel weinig publiek aanwezig Ieder kind kreeg nog een reep chocolade, een kopje melk en een sinaasappel. Wedstrijden en vermakelijkheden te Grootschermer. De Ijsclub „Thialf" alhier organiseerde op haar verlichte ijsbaan op de Veersloot ver- schnlende wedstrijden en vermakelijkheden. Vrijdag, 8 dezer was er een gecostumeerd ijsfeest, waaraan circa 45 personen gemaskerd deelnamen. Er was zeer veel werk van de costumes ge maakt en het pleit voor den kunstzin en den ijver van de verschillende deelnemers, dat het overgroote deel van de costumes eigen maak- sel was. De jury had inderdaad geen gemakkelijk werk bij de toekenning der prijzen Nadat het feest op het ijs was geeindigd, trok jong en oud naar het cafe van den heer J. Kay, al- waar de deelnemers hunne maskers ailegden. De voorzitter van de IJsvereeniging, bur- gemeester de Gioot, opende den feestavond en maakte de bekroningen bekend. Deze waren als volgt: Maskerade: Eigengemaakte costuums: le pr. Groep 6 pinguins met pelsjager. Families Schermerhorn en Kuiper; 2e pr. Groep: apachen. Dames M Kieft Gd. en M Kiett Ta.; 3e pr Groep: muzikanten. Familie J. van Tiel 4e pr. Groep: kabuuter. Jongeheer Rikus Schermer; 5e pr Baanveger, de heer J Klerk; 6e pr. Groep: Muzikanten. Familie Kuijn7e pr. 100 jaar terug. Dames Corrie Keppen en Teedje Kreb. Gehuurde costuums: le pr. Middeleeuwsche page, mejuffrouw L. de Groot; 2e pr. Indiaan, de heer de Vet. Hemdenrace Heeren: le pr. J. Kieft Gzn.; 2e pr. Jolle Klijnsma; 3e pr. P. Zee. Priksledenvaart Dames: le pr. T. Wiedijk Pdr 2e pr Gonne Schui- temaker; 3e pr Kniertje van Tiel—Beets; 4e pr. M. van Truijen—Van't Padje. Priksledenvaart Heeren: 1« pr Jan Prins; 2e pr D Koning Pzn 3e pr. I*, wiedijk Jzn 4e pr Jan Kieft Hzn.; 5e pr. Jb. Hoek, itaromw. HET ISOLEMENT VAN SCHIERMONNIKOOG. Het eiland per ijsvlet bereikt. De ijsvlet die Zaterdagochtend ruim 9 uur van Oostmahorn is vertrokken, heeft na een iamelijk goede reis, omstreeks 4 uur het eiland Schiermonnikoog bereikt. Jammer voor de bewoners kon slechts een postzak worden medegenomen; al de overigen wa ren naar Den Helder opgezonden teneinde van daar per stoomloodsboot naar de be- stemming te worden gebracht. Bij dit ruwe weer is het uitgesloten, dat de ijsvlet van Oostmahorn Maandagochtend den terugtocht eal kunnen aanvaarden. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat, ten- zij een vliegmachine uitkomst brengt, het iso- lement van Schiermonnikoog met eenige da gen, zoo geen week, verlengd kan worden. De „Amsterdam" op den terugtocht. De loodsboot „Amsterdam", die post en levensmiddelen naar het eiland zou brengen is gistermiddag van Schiermonnikoog naar Nieuwediep vertrokken. Wegens de strenge vorst en den harden Oosten wind was het niet mogelijk de boot vanaf de kust te bereiken. IJSMOE1LIJKHEDEN IN DEN DORDTSCHEN KIL. Door het vele ijs in de Dordtsche Kil bad zich Zaterdag nabij het Mallegat een ijsdam gevormd. Het mocht den ijsbreker „Siberie" van den Nederlandschen Sleepdienst v. h. P. Smit Jr., te Rotterdam, gelukken dezen dam te forceeren, waardoor het convooi, bestaan- de_ uit 5 groote schepen, dat door de „Sibe- ne' en nog 3 ijsbrekers dezer firma bege- leid werd, veilig het einde van den Kil kon bereiken. Zaterdagmorgen zouden zij van- daar vertrekken en trachten de schepen bene den den ijsrand, welke zich tot Dintel uit- strekt, te bereiken. VEERDIENSTEN GESTAAKT. Zaterdagmorgen heeft het ijs zich samen- gepakt in de rivieren dc Merwede, Noord, Oude Maas en Kil voor de gemcenten Zwijn- drecht en Dordrecht. De veerdiensten tus schen de gemeenten Dordrecht—Zwijndrecht Dordrecht—'s Gravendeel, Dordrecht—Pa- pendrecht, zijn g.staakt. Verschillende ijs brekers zijn in het werk gesteld om het ijs loc te breken, doch tot heden zonder eenig resultaat. De scheepvaart is \oor deze ge meenten geheel gestreimd. De spoorbrug is voor het publiek openge- steld. DE VAART MOEST GESLOTEN BLIJVEN. Op last van den burgemeester van Leider- dorp is tegen de gezagvoerders van twee mo- torbooten, dien den Rijn hebben opgebroken, proces-verbaal opgemaakt. GROOTE SNEEUWVAL TE BERGEN-OP-ZOOM. 't Was een leelijke tegenvaller voor <fe schaatsliefhebbers, toen gistermorgen vroeg het plotseling begon te sneeuwen. 't Zou goed gereker.d volgens de Crt. de 5e Zondag zijn geweest, dat we de ijzers hadden kunnen onderbinden. Er is dan 00k niets van gekomen, want het heeft c en geheelen dag gesneeuwd, onafgebroken. Vr ligt thans weer zooveel, dat opniev de trams, in deze omge- ving rijdende, veel sfcornis daarvan onder- vinden, zoodat 1a wij 'vernainen, de diverse diensten s'echts met veel vertragmg konden werden onderhouden. 't Was 00k een streep dooi de rekening van het actieve bestuu - der ijsclub te Halsteien, waar een gecosfumeerd feest. dat heden op haar iisbanen zou plaais vinden, niet door kon gaaa. PAUL SCHRAMM. In't verslag over den pianist Paul Schram staat iets onduidelijks. Men gelieve aldus te lezen: geweldig het motief der drie kwart noten dat in het Allegro con brio overheer- schend is Grooter tegenstelling tusschen dit deel en het daarop volgend Arietta is nauwe- lijks denkbaar." A. K. NOORDSCHARWOUDE (Jan.) Geboreri Nicolaas, zoon van Nico- laas Zijp en Catharina Appel. Adria- nus Jozef, zoon van Dirk Leerling en Maria van Duin. Maria Everarda, ra Bakker. Engelina, dochter van Theodorus Hendricus de Lange en Anna dochter van Gerardus de Boer en Dive- van Diepen. Maria, dochter van Cor nells Pool en Margaretha Corenelia van Breugel. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Dirk Leering en Maria van Duin. Helena Cornelia Woestenburg, oud 3 weken, dochter van W. H. Woes tenburg en M. Bijwaard. Klaas Boot, oud 30 jaren, weduwnaar van Sophia Lijnbach. Nicolaas Zijp, oud 14 dagen, zoon van N. Zijr en C. Aopel. URSEM (Januari), Geboren: Mode tus Petrus, zoon van Leendert Kroon en Anna Petronel- la van der Bijl. Jozef Rdrianus Johan nes, zoon van Petrus Johannes Witte en Aagje Oud. Nicolaas, zoon van Arie Koppes en Geertruida Beemsterboer. Gehuwd: Johannes Mignum Loog- man en Cornelia Maria Spil. BERGEN (Januari). Geboren: Johanna Maria, d. van Joh* rines Wilhelmus Scholten en Jo hanna Beukers. Maria, d. van Jacob Henneman en Aagje Bakkum. Johan nes Cornelis Anthonius, z. van Johan nes Dekker en Elisabeth Catharina van Veen. Koenraad, z. van Reinhard Jo- han Valkhoff en Anna Gertrude Wijdom Anna Willem Maarten, z. van Reir Wiarda en Johanna Hendrica Dekker. Johannes Bela, zoon van Johannes Roozendaal en Geertruida Johanna Glorie. Overleden: Pietcr der Das, echt- ?enoot van Maartje Weij, oud 75 jaar. ohanna Bernardina Bernostar, oud 54 jaar. Edmund Kratz, weduwnaar van Pauline Klophaus, oud Wt jaar, overla den te Rotterdam, VI.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 8