DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd sen er dertlgsie faargang KSageliJksch overzicht No. 36 DH mrnimer besfaal ail 2 bladen. (020 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. 'Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewljsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTIENt Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote tetters naar plaatsrnfmte. Brleven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrnkkerl] v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. D11§I)AG Dlrecteur; C. KRAK. Telef.nr.Administrate 3. TeJefoonnr. Redacfie 33. Postgiio 37060. Hootdredacteur: TJ. N. ADEMA. t'i FEBKUARI bleef. Ondanks de koude was de belangstel- ling enorm en op de praalwagens scneen men n.-ets van de 12 graden vorst te bemer- ken. De optocht had tot algemeen onderwerp De onderteekening van het ver drag^uf und Abbau" in het afgeloopen jaar een enthousiaste menigie juichte kardi- en n.en er j;abbau" van de wereldbewa- in,- de peningt den alcohol, de familie, de geheime dipldinatie en de „heropbouw" van de Keul- sche en Duitsche financien en land- bouw, benevens een aantal wagens die de speciale gebeurtenissen der Keulsche poii- tiek in beeld vrachten en hekkelden. DE ROMEISCHE KWEST1E. naal Gasparri en Mussolini toe; voorgeschiedenis van de kwestie. Zoo heeft dan gistermiddag de ondertee kening plaats gehad van het politi-k ver- drag, waarbij oe Romeinsche kwestie is op- 6<Het' is een heele plechtigheid geworden. Precies te twaalf uur, na de vooriezing van de brieven der gevolmachtigden, begonntn Kardinaal Gasparri en Mussohni de docu menten te onderteekenen. De onder leekemng duurde 10 minuten, waarna kardinaal aan Mussolini de gouden pen aanbood, welke bij die onderteekening gebruikt was. Een geweldige betooging van geestdntt barstte onder de menigte los; zij werd oe- heerscht door de kreten: „Lev-c Mussoum Leve kardinaal Gasparri". Bij hun vertrek werden beiden zeer loegejuicht. De „Osservatore Romano", het te Rome verschiinend blad, geeft een uiteenzetting van de voorgeschiedenis der Romeinsche kwestie als godsdienstig vraagstuk. Deze is door Paus Leo Xlll in zijn brief aan kardinaal Rampolla van 12 Juni 188/ vastgelegd. De wrschijning van Pius XI in de buitenste loggia van de St. Pieterskei k heeft reeds verwachtingen gewekt, waarbq uit het geiijktijdige protest inzake de onaan- vechtbare rechten der kerk de hooge beteekc- nis van de daad bleek. Kort daarop, op 23 December 1922, heeft de paus in zijn ency- cliek er reeds op gezinspeeld, dat sedert twee iaren onderhandeld werd over denkbe^den van Mussolini. Na het hooren van a.le kar- dinalen, die eenparig hun instemuiing te kennen gaven, hechtte de paus destijds zijn goedkeuring aan het aanknoopen van parti- cpljere en vertrouwelijke besprekingen, waai- van er tweehonderd hebben plaats gehad, atle bezield door den oprechten wensch om tot overeenstemming te komen. De pans stond er evenwel op, dat tegelijk met de on derhandelingen over en het eventueel slui ten van een overeenkomst een concordaat tusschen staat en kerk zou worden voorbe reid en overeengekomen, zoodat het ingaan van het concordaat als nocdzakelijke aanvui- ling dadelijk de regeling der godsdienstige en kerkelijke verhoudingen in Italie zou m--e- brengen. De gewenschte oplossing werd op den volgenden grondslag bereikt: De Italiaan sche staat onderteekent een verdrag waarbi; cw garantiewet wordt opgeheven en het be- ginsel en de daadwerkelijke en volledige so ivereine macht van den paus in een be- paald gebied, genaamd Citta del Vaticano, wordt erkend. Italie betaalt een soni, ook voor de vroegere kerkelijke provincies en voor het verlies der kerkelijke goederen en sluit een concordaat inzake de betrekkingen tusschen de kerk en den Italiaanschen staat. Le Heilige Stoel verklaart tegelijkertijd, dat de Romeinsche kwestie voor goed is bijgelegd en erkent het Italiaansche kouinkrijk in zijn huidige gedaante en inrichting. Het B.T.A voegt hier nog aan toe dat de eerste hernieuwde besprekingen voor een oplossing der Romeinsche quaestie geduren- de de periode van 6 Aug. tot 4 Oct. 1926 tus schen prof. Barone, staatsraad, en prof. Pa- celli, raadsman van den Heiligen Stoel plaats hadden. Zij waren zeer wisselvallig tot No vember 1928, toen in de door den koning van Italie op 22 November 1928 en door den Paus op 25 November 1928 onderteekende brieven officieele onderhandelingen werden toegestaan. Het overlijden van Barone on- derbrak de officieele besprekingen, welke rechtstre.ks door Mussolini en Pacelli wer den hervat. De laatste acht bijeenkomsten werden on der voorzitterschap van Mussolini gehouden. met medewerking van den minister van jus titie, o.a. voor de herziening van den tekst der overeenkomsten. BaaHegifarori BUITSUHLAND. BIJNA DCODGEVROREN. De politie te Potsdam ontdekte Zondag in het bosch bij den weg van Caputh, naar Potsdam, in een uitgegiaven komjnenhol een geheel verwaarloosden holbewoner, die half stervende was en niet meer spreken ken. De halfbevroren man werd naar het ziekenhuis te Potsdam overgebracht, waar bleek, dat men te doen had met 'n 38 jaar ouden arbei- der, die tot April 1928 te Schoneberg ge- woond had en daarna aan het zwerven was gegaan. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Naar door de directie van den Rijksspoor- weg wordt medegedeeld, heeft op de baaii Berlin—Halle—Berlin een ernstig ongeluk plaats gevonden. Nabij Burgkarmitz botste n.l. de slaapwagentrein Berlijn—Munchen op den D-trein naar Stuttgart. Voor zoo ver tot dusver kon worden vastgesteld, is hierbij een doode en 20 gewonden. De oorzaak schijnt te zijn, dat de Muenchener D-trein door een signaal gereden is bij Graefenhai- nischen. MOORD EN ZELFMOORD OP EEN FEEST. Bij een carnavalsfeest in de herberg Debbe te Hattingen klonken, toen de beide arteiders Schmitz en Mueller binnentraden plotseling twee schoten, terwijl de beide vrienden neer- zonken. Men bracht de zwaargewonden naat het ziekenhuis, waar zij nog steeds buiten bewustzijn liggen. Er is gebleken, dat Muel ler eerst Schmitz en daarna zich zelf heeft neergeschoten. Het motief van den daad is niet bekend. GROOTE FABRIEKSBRAND IN HANNOVER. Sinds 7 uur gisteravond staat het geheele gebouwencomplex van de wagenfabriek Buschhaum te Hannover in lichter laaie. De brandweer bestrijdt het vuur met een groot aantal straien, doch gisteravond te half negen greep het vuur nog snel om zich heen. Men rekent er op, dat het geheele be drijf moet worden stilgelegd; twee honderd arbeiders zullen dan werkloos zijn. Februari tot heden, 123 personen werden ge- dood en 759 gewond. In het Lagerhuis heeft Lord Winterton, on- der-secretaris voor Indie, gistermiddag een aantal vragen m'oeten beantwoorden over de oniusten te Bombay. Hij verklaarde o.a. omtrent de geschiede- nis van het oproer, dat bij een staking te Bombay het Hindoesche personeel eener petroleummaatschappij door pathans was vervan^en. In Bombay oefenen deze pathan? verschillende beroepen uit, waaronder dat van geldschieters. Hij kon niet zeggen, of zij ook woeker-rente daarvoor namen. Hij vond nog geen aanleiding thans reeds een commis- sie van onderzoek te benoemen. terwijl de op- stontjes nog voortduren. Zoodra deze weer onderdrukt zijn, zal er een onderzoek worden ineesteld. Verschillende Arbeidersafgevaardigden trachtten zich in het debat te mengen. De Speaker kwam evertfwel tusschenbeide en zeide dat het beter was thans niet in bijzonder he'ten te treden. De afgevaardinde Bromley vroeg: Is „Pa- thans" het Indische woord voor ..blackleggs" (onderkruirers)? Neen, het is de naam van een Indiseh volk uit Noord-Indie, dat vele deuwdeliike ei^enschanpen heeft, waarvan groote arbeidzaamheid er een is. ITAETg. DE HELDEN VAN DE ..KRASSIN". Te Rome gehuldigd. De leiders der Russische reddings-expedi- tie, uitgezonden om de overlevenden van Nobile's poolavontuur te redden, zijn eenige daaen geleden naar Rome geroepen om ge- hoord te worden door de Italiaansche com- missie van onderzoek. Vrijda?avond hebben, aldus het Hbld prof. Samoilovich, de -aviateur Ciuknowsky en dr. Griednieuwski in een der grootste bios eooptheaters van de hoofdstad, het ..Cinema Modernd" een eala-voorstelling bijgewoond van den officieelen Russischen film „Kras- sin". Deze voorstelling is tot een grootsche huldieing der wakkere redders geworden. De stampvolle zaal kon er niet genoeg van krij men hen toe te juichen, zoowel in levenden lijve als on het witte doek. Natuurlijk werd ook Nobile, telkens wanneer hij op het scherrn zichtbaar werd, toemejuicht en in het alee- meen alle de Italianen, die aan de onderne ming hebben deeigenomen. Bvrd daaren- tegen, wiens reis naar de Noordpool ook werd mememoreerd. Week voor het publiek een on- bekende! Voor de eerste maal was ik er ge- FRANKRIJK. VEEL PLEZIER MET DE ELZASSERS! G.neraal Gourand een van Frankrijks po- pulairst'e generaa.s, de een-armige mihtane gouverneur van Parijs die bij het einde van den oorlog a!s eerste Straatsburg binnentrok met zijn troepen, pleegt, volgens een Parijsch weekblad, gaarne de volgende episode te ver- j tuisre van, dat een Italiaansch publiek tellen van deze historiscne gebeurtenis. Amundsen eert. Toen de woorden op het dock Op den avond voor den dag, waarop hij kWPJwq; ^Aan den grooten noolonderzoeker DE CARNAVALS-OPTOCHT TE KEUlEN. De koudste sinds 1873 De vermaarde Rosenmontag-optoCht te Keulen heeft Zondag en Maandag het koud ste carnaval ingeleid sinds 1873 toen ook nog een sneeuwstorm de deelnemers lcwam bezit zou nemen van de Elzasser stad, zond hij een van zijn ordonnansen naar de Duit sche kommandantuur. De aldus afgevaardig- de Fransche officier bevond zich in tegen- woordigheid van een Pruisischen kolonel, die bewonderenswaardig Fransch sprak. Het onderhoud was hoffelijk en kort en de aftocht van de Duitsche troepen had in snel tempo plaats. Ook de kolonel maakte zich ge- reed te v.rtrekken Toen hij van den Fran- schen officier afscheid nam, groette hij de- zen ironisch: „veel genoegen met de Eizas- sers, heeren Franschen!" zeide hij. ENGELAND. DE ZIEKTE DES KONINGS. Gunsdge invloed van de zee. Gistermorgen g-ng van Craigwell House te Bognor geen bulletin uit, Loch officieoi werd medegedeeld dat de koning een rusti- gen "ndcht heeft gehad en dat zijn toestand bevredigend was. Den koning werd zooveel mogelijk rust gegeven om hem in staat te ste, en, zich te herstellen van de gevolgen van de reis. Alleen de koningin vertoefde ge- ruim-en tijd bij den Koning. De dag was mees- tentijds somber en er viel een groote lioeveel- heid regen, doch van tijd tot tijd brak de zon door de- wolken en elke straal w.rd op- gevangen in een speciale zonnekamer, waar- ■in de koning ligt. Reeds is het mcgelijk mede te deelen. dat de koning den opwekkencl-en in vloed ondervindt van de versterkende zee- lucht en de verand-ering van omgeving. Het bed van den koning is aldus geplaatst, dat hij over zee kan uitzien. DE ONLUSTEN TE BOMBAY. Nog steeds vechipartijen Ofschoon de toestand rustiger is en er geen nieuwe ongeregeldheden zijn voorgevallen, duurt de spanning voort. In het gebied, waar de onrust het hevigst is, werden vijf Mohammedanen ernstig ge wond. Een andere, die door Hindoes werd op- gejaagd, vluchtte in een tram, doch werd op noo-dlqtti'ge wijze in de rue gestoken, terwijl de tramwagen werd vernield. De politietroep-en zijn begonnen met het arresteeren van een aantal ongure elementen in verscheiden deelen der stad. De stad lijdt thans aan voedselschaarschte Het aantal slachtoffers Een officieel rapport zegt dat er geduren r-n edelen menschenvriend Amundsen draaet het Russische uplk deze film on" verrez-en alle aanwezi^en van hun zitplaatsen. Verm el ding verdient voorts. dat dit de eersfe maal is. dat de Russische film in Italie wo'dt vertoond. Ze is technisch oneindig veel beter en belangwekkender dan de Ita'iaan- sche rolprent: ..De Helden der Poolzee", en ook heel wat obiectiever! Geen sprake van eenio-e zelfbewierouHnm, zooals die in Musso- 1in;'s land gebruikeliik is. Hier en daar was kenneliik gecoupeerd en gewiizimd, soms on onpaangename wijze. Bv verup-men wij. dat in 1926 Nobile (met zes hoWd1etters) en Amundsen kleinel etters) in het Italiaausehe Inchtschip ..Norge" over den nool vlo^en. En aan het slot, waar de .Krassin" d*1 haven van Leningrad binnen- 'oop-end. de Soviet-via" hijscht, had men op kind era cbtio-e manier d'e vlag verdonkere- maand. En na anderhalf uur. waarin men net spanning de daden der Russen. Zweden en No-ren gevolg h'd. die er on uit togen om de Itabanen te redden. eindi<Tde de fi'm met ons vijf minuten lang de Paliaansche vlag te tonnen. terwiil het orkest het Italiaansche vo'bslied sneelde. Zoo werd deze huldiging door enkele fas cistische-chauvinisbsehe hebbelijkheden we! penins7ins ontsierd. Nobile was niet onder de aanwe7imen. en vertoont zich in het algemeen niet in het publiek. EEN VORSTFI.ItiZF HUWELIJK TE PALERMO. Van prins Ch'stoffe? van Grieken- lavd met prinses Franfoise van Frankrijk. In de historieele groote zaal van het Pa- 'azzo Aumale. het paleis der Franzen te Palermo; is Zondagavond om acht uur bet bur<rertiik huweliik voltrokken tusschen prins ChristoTel van Griekenland. de jongste broer Koninklijken bloede met hunne gemalinnen, waren o.a. de prinses-moeder van Roemenie koningin-weduwe Sofia van Griekenland prins Knud van Denemarken bij de huwelijks- voltrekking tegenwoordig, terwijl de koningen van Engeland en Spanie zich door hun am- bassadeurs te Ro-me hadden laten vertegen- woordiwen. Di Marzo, de podestaat van Palermo bood de bruid de gebruikelijke gouden pen met dia- manten aan. Na de huwelijksvoltrekking vereenigden de vorstelijke gasten zich aan een intiemen maMtijd. Gisterochtend om half elf zou het huwelijk kerkelhk worden ingez^end in de Pa'atijnsche kaoel. Hierna zou in het pakis van Orleans een lunch van me°r dan honderd couverts worden aangericht. RUST WD. HET I.EVEN VAN EEN VAN DEN ROMP GESCHEIDEN HOOFD. Langer dan een eeuw geleden beweerde de gdeerde Legallois, dat een van den romp ge- scheiden hoofd kan voortleven. Later hebben Brown-Sequard. I aborde en anderen proe- ven in deze richting genomen. Het vraag stuk is niet al'een phvsiolouisWi, want ook chirur"'ische, phvsische en scheiknndige moei liikheden moeten worden overwonnen. Vol gens de Presse Medicale is het opgelost dank zij de samenwerking van de <reneesheeren Broesionenko en Tsjetsjoelin te Moskou. In de eerste plaats moest een kunstmatig bloed bereid worden. daar het natuurlijke in de gegeven omstandigheden zou klonteren Vervolgens moest een motor bij wijze van hart worden ineengenast. In de laatste plaats moest het middel gevonden worden om den overgang van het Woed naar die andere vloeistof in het hoofd zonder storing moge lijk te maken. De nroef is op -een hond genomen en de stof. die in hooge mate tot het slagen biidroeg heet „Baver 2'05" welke stof. in het lichaam van het dier gesnofen. het bloed voor sto'ling behoedt. Het experiment geschiedt met behulp van verdooving. Na afloon van de operatic onenen zich de oogen en het hoofd reageert door beweginn-en oo de minste aanrakingen. Dit gebeurt 20 tot 30 minuten na de operaHe, wanneer d-e verdooving uitgewerkt heeft. Het artikel geeft van deze reactips verscheiden voorbeelde.n. Als aan het hoofd bij voorbeeld een stuk kaas voorgehouden wordt. wordt dit opge<reten en de kaas verlaat het hoofd langs den slokdarm. Ook komt het voor, dat de oogen tranen abuTieiden en zelfs dat het cen- trale zenuwstelsel een-igen tijd na den dood op nieuw tot leven kan worden gewekt. In dit on- zieht meent Vunnen de proeven voor den mensch nuttig zijn. TURKT.IE. TURKSCHE SAMENZWEERDERS VERCORD'EELD. Toral heeft blijkens een relaas uit Mexico (stad), opgenomen in een Ameri- kaansch blad de laatste uren zijns levens doorgebracht met pater Raphael Ruiz Soto, die hem de laatste sacrementen toediende. Terwijl de jonge man die van beroep teekenaar van caricaturen was zijn laast? ontbijt gebruikte, vertelde hij aan dagblad- correspondenten, dat hij bereid was te ster- ven. De laatste minuten voor de voltrekking van het vonnis bracht hij door'in gebed. Hij is kalm en moedig den dood ingegaan. Aan telegrammen over het vonnis en wat daaraan vastzit, ontleenen wij nog het vol gende Na de terechtstelling zijn in Mexico de zenuwachtig-opgekronte gevoelens tot uiting gekomen. Toen na de terechtstelling het stof- felijk overschot van Toral werd overgebracht naar het Spaan-sche kerkhof, stonden duizen- den menschen lano-s den weg geschaard dien de stoet nam. Er werd geroenen „Leve Toral", terwijl bloemen op de kist- werden gestrooid. De menigte werd door de brandweer met waterstrakn uit elkaar gespdten. Het kerkhof was met be red" n politie afgezet. Bij de relletjes werden 30 menschen ge wond en ongtveer 20 in hechtenis genomen. Terwijl zich deze incidenten afspeelden ge- sc-hiedde elders iets. dat gelukkig nog Hetrek- keliik goed is afgeloooen, maar dat afschu- welijke gevolgen had kunnen hebben. Helaas ver'oor een stoker er het leven bij Bliikens een Renter-telegram uit Mexico (stad) is df> een trein waarin president Portes Oil reisde. een dvnamiet-aanslag gepleegd. Dat was Zondagochtend in de vroegte. Deze poging on den president te vermoorden is mislukt; hij bleef ongedeerd. De wagon waarin. hij reisde bleef in de rails. Echter vlo- gen de locomotief en twee wagens wel uit de rails en kregen flinke sc'hade. De bomaanslag op den trein van Portes Gil ge-chiede bij de brug in Etrance tusschen. Comonfort en Rinconcillo, in den- staar. Guanajunato. De bom ontolofte met groote kracht. Niet alleen was de stoker direct dood, maar de locomotief viel om, evena's geschied- de met de restauratiewagen. waarin verschei den leden van 's nresidenten reisgezelschap gezeten waren. Ook de salonwagen van den directeur-generaal der spoorwegen werd oin- geworpen. De aanslag vond plaats binnen de 24 uur na de ter doodbrenging van Toral. OGDEN MILLS' NALATENSCHAP. 2.670.000 dollar voor de gemeenschap De rijke Amerikaan Ogden Mills, die op 29 Januari was gestorven, heeit naar thans is bekend geworden van zijn groot fortuin bij testament 1.132 000 dollar be- stemd voor de gemeenschap. Bovendien zijn publieke doeleinden begroeten die tenminste dit jaar afwezig de de periode der ongeregeldheden. van 4 eveneens voor publieke doeleinden nog 1.350.000 dollar besproken. Dat is bepaaid Zondag werd vonnis gewezen in het proces I bij codicil, 't welk echter nog niet gelegali- tegen de 36 beschuldigden van het vormen seerd was en geen rechtskracht heeft. De van een geheime organisatie, ten doel hebben hoofderfgenamen de drie kinderen, die het omverwerpen van het huidige regime en het vermoorden van een aantal leden der hui dige regeering. Vijf der beklaagden werden ter dood veroordeeld en zullen worden opge- han°en en zestien werden veroordeeld tot ver schillende gevangenisstraffen. DE TERECHTSTELLINF VAN TORAL Incidenten voor en na de ter dood bringing. Een aanslag op president Gil. In ons vorig nummer hebben wij gemeld dat Toral. de moordenaar van generaal Obregon, die tot president van Mexico en op- volger van president Calles was gekozep, was doodgeschoten. De moord was gebeurd op 17 Juli, in een dorpje nabij Mexico (stad). De moord was een incident in het geschil tus schen kerk en staat. Calles was straf opge- treden tegen de r.-k. geesteliikheid; en van r.-k. zijde werd Calles en Obregon voorge- steld als verdelgers van het ge1oof en doods- vijanden van de kerk. Toral schijnt in een klooster, waar hij veel kwam, op vijandige wijze over Obregon te hebben hooren spreken. en dit wordt dan ook gegeven als verklaring van het feit, dat behalve Toral zelf, ook de moeder-overste van dat klooster, Maria Ace vedo Concencion, als aanstichster van het be- drijf van Toral is gevangen genomen en tot een zware straf veroordeeld; 20 jaar gevan- genis. Toral was op Obregon toegetreden en had hem een schets laten zien. Terwijl de generaal die bekeek, schoot Toral hem ver- van wiilen koning Koustanstijni en prinses I scheiden kogels in het lichaam. De getroffene Francoise van Frankriik, de dochter van den stierf bijna onmiddellijk. Toral trachtte niet eveneens executeurs-testamentair zijn zul len het codicil uilvoeren. Een tehuis voor Ongeneeslijke zieken, van welke inrichting Mills president was ont- vangt 500.000 dollar (testament) en 500 000 dollar (codicil); het Museum voor Natuurlij ke Historie te New York (stad) 100.000 dol lar en 400.000 dollar, het Mills Memorial Hospital te San Mateo in Californie 200.000 dollar, de Harvard University 200.000 doll., de Grace Cathedral te San Francisco 250.000 dollar, het Metropolitan Museum of Art 100.000 dollar; de New Vorksche dierentuin 150.000 dollar en de Phillips ExeLr Acade my 50.000. Bovendien krijgt het Metropoli tan Museum twee beroemde van Dycks en voorts Mills' collectie antiquiteiten en bron- zen klokken. hertog van Guise, Frankrijk's kroonpreten- dent, die door zijn aanhanger koning Jan genoemd wordt. Bij het huwelijk, dat wegens den rouw om den dood van de koningin-moe der van Spanie een volstrekt particulier karskter droeg, fungeerden ex-koning Manuel van Portugal en de hertog van Aosta als ge tuigen voor den bruOom, de prins van Pie- mont en ex-koning George II van Grieken land als getuigen van de bruid. Behalve tal van Italiaansche prinsen en hertogen van te ontvluchten, hij bekende, en er is geen mo ment sprake van geweest, dat hier geen voor- bedachten rade zou zijn geweest. Het was een moord, en er kon gezien de wetten en de houding van den dader geen vorm wor den gevonden om hem te sparen. Gil, de hui dige president van Mexico, heeft nog den dag voor de terechtstelling het dossier van de zaak in handen gehad, hij heeft echter ge- meend de verzochte gratie te moeten weige- rem EDISON. Een nieuwe ontdekking Een Reuter-telegram meldt uit New York d.d. 11 Febr.: Naar de „Herald and Tribune" verneemt, zai Edison, die heden 82 jaar wordt, bij die gelegenheideen nieuwe ontdekking bekend maken. Edison zou n.l. een kruidachige plant hebben gevonden, waarvan het sap een bruikbaar surrogaat voor rubber levert. De ze plant kan als koren worden verbouwd; maar behoeft niet iede jaar opnieuw te wor den gezaaid, omdat de wortelstok verschei* dene jaren blijft leven. VIJFTIEN GEBOUWEN VERBRAND. De oorzaak twijfelachtig. Te Jersey City zij vijftien gebouwen afge- brand, waardoor vijftien familien dakloos werden. De brand is naar het schijnt door de ontploffing van een bom ontstaan, welke naar men meent het werk was van een op wraakzinnenden Italiaan. De winkel van den Italiaan werd door de ontploffing volkomen vernield. Een Reuterbericht meldt, dat het ook mo gelijk is dat de brand het gevolg is geweest van het ontploffen van een distilleerkolf in een whiskeystokeri* CODRANT - O j AMUPTKA.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1