DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd een en dertigste laargang IIit het PaHement Dagelijksch owersichl. Buiienlanri Binnenland No. 33 Dit nummei bestaat nit 2 bladeo. 1929 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnemcntsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnninmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimtft. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Directeur: C. KRAK. Telef.nr. Adrainistratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postglro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 13 FEBR17ARI Den Haag, 12 Februari 1929 Met frisschen moed en frissche krachten is heden de Tweede Kamer weder bijeengeko- men tot voortzetting van haar taak, na een flinke doch welverdiende vacantie te hebben genoten. Voorzitter was weer Jhr. Ruys de Beren- brouck en deze heeft de werkzaamheden ge- opend met een zeer beknopt woord, waarin hij vooreerst dank zegde voor de bij zijn ziekte ondervonden belangstelling, de heeren Dr. de Visser en Schaper huldigde voor de wijze waarop zij hem tijdens zijn ziekte had- den vervangen en ten slotte de verwachting uitsprak, dat de Kamer den tijd die haar nog van het parlementaire jaar restte nuttig en vruchtbaar zou besteden. En toen werd aan het werk getogen. De Voorzitter had een heel waschlijstje opge- steld van aan de orde te stellen punten en de Kamer heeft daaraan hare goedkeuring ge- hecht behoudens een paar punten, welke zijn aangehouden tot later. Daarop is vrijwel de gansche middag in beslag genomen door de mijnbegrooting voor 1929. Een onderwerp ongetwijfeld van groof belang maar waarin zich niet ieder ten voile thuisgevoelt. Twee punten zijn daarbij in het bijzonder op den voorgrond gebracht. Voor eerst het ongeluk in de staatsmijn „Hertog Hendrik". Er is daarover een uitvoerig rap port uitgebracht en enkele sprekers distilleer den er uit, dat erkend werd, dat het ongeva! voor een groot deel zou zijn te wijten aain een minder oordeelkundig optreden van de directie, speciaal van aen hoofdingemeur, wiens maatregelen niet voldoende waren ge- weest om ongelukken te voorkomen. In de tweede plaats is de verhouding tusschen ar beiders en directie ter sprake gekomen en be weerd, dat deze te wenschen liet, dat er meer arbeidscontroleurs moesten komen enz. Minister Van der Vegte heeft beide bezwa- ren weersproken en de directie vrijgesproken van onoordeelkundig of verkeerd optreden Niet ieder was daarvan overtuigd, maar ten slotte heeft men zijn goedkeuring aan deze begrooting niet onthouden. Het voorstel tot oprichting van een Post museum waarover in de afdeelingen nog at wat was opgemerkt, heeft minder tijd in be slag genomen. Zonder gedachtenwisseling of stemming heeft de Kamer er haar fiat over uitgesproken. Morgen voortzetting van de agenda. Laten wij even vermelden, dat de Tweede Kamer vermoedelijk heden een der warmste plekjes van den Haag was. Er was zoo flink gestookt dat velen met hoogroode wangen zaten te luisteren, niet van opwin- ding doch van de overmatige warmte! DE ROMEINSCHE KWESTIE. De nieuwe Vatikaansche staat; alle rechten, die een andere onafhanke-. lijke staat ook heeft; wat de Temps vertelt; een over winning van Musso lini en het fascisme. Zooals we gisteren reeds schreven, zal het nieuwe gebied van den paus de Vatikaansche stad of staat genoemd worden. Op dit gebied kan de paus een spoorwegstation, een tele- graaf-, telefoon- en postkantoor, een vlieg- veld en een draadloos station oprichten. De Vaticaansche Staat zal het recht hebben, zijn eigen munten te slaan, bankbiljetten in om- loop te brengen en postzegels uit te geven Met andere woorden: hij zal alle rechten. voorrechten, en onschendbaarheden genieten van een onafhankelijken, soevereinen staat Tot die Staat zal ook de St. Jan van Latera- nen behooren. Nu de paus van het verkrijgen van een ge bied van eenigen omvang heeft afgezien, zou de Itaiiaansche regeering de vergoeding in geld van 125 op 250 millioen gulden hebben gebracht. Voorts zou de Itaiiaansche regee ring zich bereid verklaard hebben de kanon- nieke wet in te voeren ter vervanging van de thans geldende huwelijkswetten, die de vrouw een grootere mate van vrijheid veroorloven dan het kerkelijk recht haar toestaat. De Temps weet nog te vertellen, dat de uit- breiding, die het Vaticaan zou ondergaan slechts enkele gebouwen zcu omvatten, die tot de gemeenschappenbehooren, welke zich sinds 1870 ror.d den Heiligen Stoel gevestigd hebben, gelijk de villa Gebrielli, welke rechts van den Via del Gianicolo, den toegangsweg tot de Passeggiata Margheita is gelegen en in 1925 door het Vaticaan is aangekocht, dat de oude villa heeft laten sloopen en sinds ver- leden jaar bezig is op het terrein het nieuwe gebouw voor de propaganda des geloofs op te ricliten. Voorts zouden, behalve de St. Jan, het paleis van de kanselarij, het schitterende renaissancegebouw op het corso Vittorio Emanuele, en het kasteel van Castel-Gan dolfo, het vroegere pauselijke zomerverbhjf aan het meer van Albano, dat thans rusthuis van de kardinalen is, als enclaves tot- den tjieuwen Pauselijken staat komen te behooren. In totaal zouden er vier van deze enclaves zijn. Wei behoorden deze reeds tot het Vaticaan en genoot de Paus er krachtens de garantiewet van 1871 een zekere diploma- tieke extorritorialiteit, doch thans zou de Paus er volkomen soevereiniteit verkrijgen. Deze oplossing zal het o.a. mogelijk maken, dat de Paus de zomerwarmte te Rome ont- vlucht voor een verblijf te Castel Gandolfo. Het behoeft geen verwondering, dat er alom vreugde heerschte in geheel Italie, toen het verdrag onderteekend werd. Immers, het is voor de stad van groote beteekems, dat de pauselijke ballingschap ten einde komt, al zal er van een terugkeer van de pompeuze kerkelijke plechtigheid uit den tijd, dat de paus nog soeverein was van geheel Rome, natuurlijk geen sprake zijn. Voor het prestige van Mussolini en het fas cisme kon de oplossing niet anders dan gun- stig zijn, vooral niet als zij inderdaad met een minimum afstands van grondgebied ge- paard gaat. In Itaiiaansche emigrantenkringen had men al met groot misbaar uitgekreten, dat af- stand van gebied door geen politieke partij- en, wier leiders zich thans in ballingschap bevinden, erkend zou worden, een vrij ijdel geroep, omdat't bij 'n eventueelen val van fascisme toch ondoenlijk zou zijn geweest, gedane zakert te keeren. Thans vervatt echter voor Mussolini's tegenstauders ook dit motief, terwijl boven dien de kans op wrijving en botsing vrijwel wordt uitgesloten, nu de nieuwe pauselijke staat, practisch'gesproken, binnen de muren van het Vaticaan besloten blijft. VREDES VERDRAG. DE DESKUNDIGENCONFERENTIE. De opening. Owen Youngs voor- zitterschap. De eerste zitting der deskundigenconferen tie werd Maandagmiddag te Parijs om half- drie geopend en duurde tot lcwart over.vijf. Owen Young werd officieel tot voorzitter gekozen. Een hartelijke stemming Havas meldt, dat de openingszitting der conferentie den indruk ma.-.kte, dat de beraad- slagen in een atmosf-eer van welgemeende hartelijkheid en volkomen harmonie zijn be gonnen. De deskundigen stelden er prijs op, in de eerste zitting de agenda te onderzoeken, welke door de regeeringen op 20 Dec. 1.1. is vastge steld. Een communique. De deskundigenconferentie heeft een com munique nooens haar eerste zitting gepubli ceerd, waarin, behalve de formeele besluiten, het volgende wordt medegedeeld: Gouverpeur Moreau zette in korte woorden het Fransche standpunt uiteen ten aanzien van de a.s. werkzaamheden der commissie Achtereenvolgens spraken sir Josiah Stamp voor de Britsche delegafie, Pirelli voor de Ita- liaanrche, Francqui voor de Belgische, Mori voor de Japansch-e, Morgan voor d-e Ameri- kaansche en dr. Scha-cht voor de Duitsche delegatie. Daarop volgde een verdere bespreking on- der uitwerking van enkele details, waarna de commissie werd verdaagd tot Dinsdagmorgen 11 uur. De werkwijze Naar het N. T. A. meldt zullen de deskun digen zich de eerstvolgende dagen met prin cipieele kwesties bezighoud'en, waarbij elke delegatie haai speciale opvatting zal uiteen- zetten. Eerst na oplossing dezer beginselkwesties zal de vorming der sub-commissies mogelijk zijn, die met het onderzoek van speciale pun ten zullen worden belast. De zctel der commissie Naar verluidt, zoo meldt het N. T. A. nog, zullen de zittingen der commissie niet, zoo als aanvankelijk het vocriiemen was, in hotel Astoria, maar in hotel George V worden ge- houden, waar ook de openingszitting heeft plaats gehad. Volgens een V. D.-benefit is de mededee- ling, dat de besprekingen der deskundigen niet in het Astoria-hotel, doch in hotel George V zullen worden gehouden, een vrij groo'.e verrassing geweest. In het Astoria-hotel wa ren, naar de „Intransigeant" meldt, Maan- dag alle maatregelen getroffen, om de com missie zoo goed' mogelijk onder te brengen Eerst-later op den dag werd het bekend, dat er tusschen de Commissie van Herstel, die met de huisvesting der experts belast was, en de directie van het Astoria-hotel oneenigheid bestond, welke niet te overbruggen bleek te zijn. Een telegram aan Dawes Naar V. D. bericht, nam de deskundigen conferentie- met algemeene stemmen een voor stel aan van Moreau, dat door dr. SchaclV werd gesteund, tot het zend-efl van het volgen de telegram a m Dawes: „De tweede deskun- digencommissie zendt bij de opening van haar eerste te Pariis gehouden zitting aan nene- raad Dawes de betuiging van haar hoogach- ting en waardeering en geeft uitdrukking aan de hoop even vruchtbaren arbeid te kunnen verrichten als in 1924 is volbracht onder voorzitterschap van generaal Dawes." CHINA. HET INCIDENT VAN TSINANFOE Wie is verantwcordelijk voor de l'er- traging in de onderhandelingen. Uit Sjanghai werd dezer dagen gemeld, dat de onderhandelingen tusschen China en Japan over het incident van Tsinanfoe, de vermoording van een aantal Japansche onder- danen, naar aanleiding waarvan Japan troe- oen naar Sjangtoeng zond, onverwacht weer zijn vastgeloopen. De oorzaken hiervan zou men moeten zoeken in den eisch van den Japanschen minister van Buitenl. Zaken. dat beide mogendheden afzien van een ver goeding voor de door hen geleden verliezen inplaats van het wederzijds toekennen van een schadeloosstelling. Uit een telegram uit Tokio aan de „Times" blijkt intusschen, dat het eigenliik allerminst duidelijk is, waarop het eigenlijk weer hokt. De Chineezen bewe- ren, dat de voorwaarden, door baron Tanaka, den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, gesteld strenger zijn dan die door Yosjizawa, den Japanschen gezant, voordien met Nanking overeengekomen, doch te Tokio neemt men aan, dat de afwijzende houding der Chineezen verband houdt met de binnen- landsche po'itiek der nationalisten. Waar- schijnlijk acht men wel. dat de gerezen moei- lijkheid betrekking heeft op de kwestie der verantwoordelijkheid in verband met de op- dracht aan een gemeenschappelijke commissie tot onderzoek van de'kwestie der schadever- goedingen. De Chineesche reneering gaf den wensch te kennen, dat de schade, door Chi neesche onderdanen geleden, zou worden vastgesteld op dezelfde wiize als die, door de Jananners geleden, doch daar de Japanners insubordinatie der Chineezen als de aanlei- dende oorzaak brsclnniv.cn voor de schietpar- iij, kan Japan de verantwoordelijkheid daar- voor niet aanvaarden. De klaarblijkelijke bereidwilligheid van Nanking om de Japanners te Tsinan onbe- oerkt te laten wekt echter opnieuw het ver moeden, dat de werkelijke hinderpaal voor een regeling is de vrees van Tsiang Kai Siek dat Siantoeng in de macht komt van Feng Joe Hsiang. FILMFABRIEK IN DE LUCHT GEVLOGEN. In Tien Tsin is een fi'mfabriek in de lucht gevlogen, waarbij 6 arbeiders werden gedooc en 29 gewond. de ziekenhuizen gebracht, waar er nog 50 in ernstig levensgevaar verkeeren. Men ver- wacht, dat vandaag met het aanbreken der Mohammedaansche vasten de onlusten een eind zullen nemen; de Mohammedanen heb ben vrijstelling van het verbod van samen- scholing verkegen, op voorwaarde dat zij on- gewapend naar hun moskeeen zullen gaan, wat ze aangenomen hebben. Politie en sol daten blijven de moskeeen voorloopig nog bewaken. BESCHERMING TEGEN GAS- AANVALLEN. „Verwacht u een nieuwe oorlog?', In het Lagerhuis zeide de premier, in ant- woord op een vraag van den Arbeidersafge- vaardigde Morrison, dat de regeering gere- geld overleg pleegt over de bescherming van steden tegen gasaanvallen in een eventueelen volgenden oorlog. Er worden voorstellen be sproken betreffende het bouwen van gasvrije lokaliteiten„ het besproeien van de straten met chemicalien, het verstrekken van gaswe- rende kleeding, het verleenen van eerste hulp en het overbrengen van lijders naar hospita- len. Op een vraag van Shinwell (Arbeiders- partij): „Verwacht de premier werkelijk een nieuwen oorlog?" gaf Baldwin geen ant- woord. DUITSCHT.AND EEN MISLUKTE BEVRIJDINGS POGING. In den nacht van Zondag op Maandag hebben onbekenden getracht alle gedetineer- den uit een gemeenschappelijke slaapzaal van het huis van bewaring te Moabit te doen ontsnappen. De gevangenen hadden reeds een touw, staalzagen en vijlen, welke voorwerpen hun medeplichtigen voor hen hadden meege- bracht, aan een draad door een raam in de slaapzaal naar binnen getrokken en stonden op het punt met het doorzagen der tralies voor een der ramen te beginnen, toen ze door de beambten werden verrast. BRAND IN EEN HAAROLIEFABRIEK Gisteren is brand uitgebroken in de Zuid- Duitsche haarwaterfabriek te Mohlingen naar men vermoedt door zelfontbranding van de vele aanwezige brandbare stoffen, als olie en haarbestanddeelen. Daar het gevaar niet denkbeeldig was, dat een naburig trans formatorstation, dat de Filder-spoorweg van electrischen stroom voorziet, mede van het heftig om zich heen grijpende vuur schade zou ondervinden, werd de brandweer uit Stuttgart gewaarschuwd. De waterslangen moesten over de rails worden geleid, zoodat het verkeer ernstige vertraging ondervond. ENGEI.AND. DE ONLUSTEN TE BOMBAY. De toe stand belangrijk verbeterd De toestand te Bombay was gisteren be- iangrijk verbeterd. Dit was in belangrijke mate een gevolg van het feit, dat de politie 700 bekende volksopruiers en misdadigers in voorloopige hechtenis heeft genomen. Hier en daar kwamen nog relletjes voor, maar de militairen konden de menigte met den wa- penstok terugdrijven en er zijn geen schoten gevallen. Aan het verbod van samenscholin- gen wordt's nachts krachtig de hand gehou den, maar overdag stoort er zich niemand aan en telkens opnieuw moesten groepen de- monstranten uit elkaar gejaagd worden. Van de 700 te Bombay gearresteerde op- ruiers en misdadigers zijn er 493 in hechte nis gehouden; de anderen zijn op de belofte zich rustig te zullen houden, vrijgelaten. Gistermiddag was de rust weergekierd en begpnnen enkele winkels en bazaars hun deuren weer te openen. In totaal zijn bij de onlusten 137 personen gedood en 703 naar DE NIEUWE KRUISERS. Alle kruisers van het bouwpro- gram thans in aanbouw. Gister is bekend geworden dat de beide kruisers, die dit jaar te Portmouth en te Davenport op stapel zijn gezet, schepen van 10.000 ton zullen worden. Dit is een verrassing, daar verwacht werd dat de minister van marine een van de beide tienduizend ton-kruisers van het bouwpro- gram zou afschrappen. Dit had men opge- maak't uit een los gezegde van minister Bridgeman. Als de beide kruisers gehandhaafd blij ven, zullen alle kruisers van het vierparig bouwprogram in aanbouw zijn. Binnen enke le dagen wordt officieele bevestiging van dit bericht verwacht. AFGHANISTAN, DE STRIJD OM DE MACHT. Successen voor Amanoella Volgens de laatste te Moskou uit Afga nistan ontvangen berichten, blijven de ge vechten in het Noorden van Afganistan, in de provincie Masar-i-Sjeriff voortduren. Het is den troepen van Amanoella gelukt voor Kaboel een groote overwinning op de troepen van Habiboella te behalen, waarbij verschei dene honderden van diens aanhangers gevan- gen genomen zouden zijn. De strijd is nog niet geeindigd. De troepen van Amanoella hebben getracht het station Dsjebel-Sarasj, waar zich de centrale bevindt, die Kaboel van stroom voorziet, in de lucht te laten springen, maar deze poging is mislukt. Toenemende onveiligheid Volgens berichten uit verschillende bron nen wordt het [even overal in Afghanistan steeds moeilijker. Handel is er weinig. De bewoners van Kaboel zijn veelvuldig ten prooi aan een grooten angst, ofschoon de eerste weken ten gevolge van het slechte weer geen gevechten worden verwacht. Deze angst wordt veroorzaakt door het optreden der troepen van Ali Achmed, die eenigen tijd geleden te Dzjalalabad tot koning is uitge roepen. Sommige weoen zijn voor karavanen niet meer veilig. HONGARIJE. de Strijd tegen poeder en ROUGE OP HONGAARSCHE SCHOLEN. Nadat onlangs door het Hongaarsche ffll- nisterie van onderwijs, dat ook reeds eene uniforme kleeding voor de vrouwelijke bur- gerschoolleerlingen voorschreef, eene veror- dening was uitgevaardigd, waarbij het ge- bruik van poeder en rouge voor die leerlin gen werd verboden en er vermoeden be stond, dat deze verordening overtreden werd, heeft men deze dagen op eene der burger- scholen eene razzia gehouden en uit de hand tasschen van de leerlingen deze schoonheids- middelen in beslag genomen. Bij deze gele- genheid werd in de tasch van een der meisjes een minnebrief gevonden, die den directeur werd gegeven; deze berispte het meisje en verklaarae met hare moeder te zullen spre- ken. Dit had ten gevolge, dat het meisje in een onbewaakt oogenblik uit een raam van de derde verdieping sprong, waarbij zij ge- lukkig op een sneeuwhoop terecht kwam, zoodat zij niet al te ernstig gewond werd. In den gemeenteraad van Boedapest kwamen naar aanleiding van deze gebeurtenis heftige scenes voor, toen de linkerzijde eischte, dat het schoolpersoneel het gevoel van eigen waarde der meisjes niet op dergeliike manie<- zou kwetsen. De directeur-generaal der Hon- gaarsch-Italiaansehe bank, Antal de Eber, betoogde, dat men in bet geheel geen recht had, de handtasschen der meisjes te onder zoeken. De rechtsche meerderheid bleek het echter met den magistraat eens te zijn, dat in de school discipline moest heerschen. KLEIN-AZI3. VIJF PERSONEN TER DOOD VEROORDEELD WEGENS OPPpSITIE. Tegen vijf beklaagden, die er van verdachi worden revolutionnaire propaganda te heb ben gevoerd, is door de rechtbank van Drussa de doodstraf uitgesproken; tien anderen zijn tot gevangenisstraffen varieerend tusschen 6 maanden en 4 jaar veroordeeld. In verband met deze beweging zijn in Konstantinopel 7 personen, die reeds fevoren eenmaal waren gearresteerd en daama weer vriigelaten, he den opnieuw in hechtenis genomen. AFRIKA. DE NIEUWE BEY VAN TUNIS. Ingehuldigd. Maandagmiddag heeft de plechtigheid der Inhuldiging plaats gehad van Ahmed bey, den opvolger van Mohammed el Habib bey. De nieuwe souverein gaf den Franschen pre sident de verzekering van ziin onverbrekelijke gehechtheid aan de reoubliek. DE ONVEILIGE SAHARA. Automobilisten verdwenen Uit Colomb Reehar wordt gemeld, dat ee.i automobiel, die den lOen Januari uit Reggan in de Sahara naar Gao aan den Niger was vertrokken, in de woestijn verdwenen is. Den 18en Januari was het voertuig nog niet te Gao aangekomen. Men heeft over een afstand van meer dan 1800 K M. gezocht, maar geen snoor gevonden noch van de auto noch van de inzittenden. Gevreesd wordt dat zij het slaehtoffer ziin geworden van ooroerige stam- men. Intusschen is maarschalk Franchet d'Esperev dezer dagen per auto uit Reggan, waar hij per vliegtuig was aangekomen, eveneens naar Gao vertrokken. Denzelfden dag hehben drie der vijf automobielen uaa, de expeditie La Rochefoucault-Loiseau (de beide andere zijn tengevo'ge van een pannr achtergebleven),ook de reis van Reggan naar Gao aanvaard. JAPAN. DE VERWORPEN MOTIE. De regeeringsnolitiek tegenovet China gectit'seerd. Een telegram meldt, dat de Japansche Landdag met 249 tegen 185 stemmen een motie van wantrouwen in de regeering had verworpen. Uit nadere berichten aan de En- gelsche bladen blijkt, dat de voornaamste aanleiding voor deze motie bestond in critiek op de politiek der regeering tepenover Chi na. Hamagoetsii, de leider der Minseito (de libera le oppositie), leidde den aan val en ver-- weet der regeering, dat zii van alle mogend heden, inplaats van de eerste, de laatste was, die vriendsehaonelijke taak aanvaardde om China bii zijn herstel te helpen. Hij ver- oordeelde ook de wiize, waarop het kabinet de r>rob1empn in Ma"ds;oeriie had behandeld, waarbij hij beweerde dat de grondslag van de vriendschan tusschen China en Japan werd ondermijnd. Een lid van de Seiioekai (de re- geeringspartii) sloot zich bii deze critiek aan AMBTENAREN RECHTERLIJKE MACHT. Zaterdag j.l. is te Utrecht de eerste Jaar- vergadering gehouden van den Bond van Ambtenaren bii de Rechterlijke Colleges in Nederland (B.A.R.C.). Ze was druk bezocht; .'rijwel uit alle arrondissementen waren afge- vaardigden aanwezig. De voorzitter, de heer Van Ameijden uit Utrecht, was in zijn openingswoord op het krachtig organisatieleven. In de 11 maanden van het bestaan van den Bond is het lede'ntal met 40 pet. toegenomen; het nadert thans de 200. Het jaarverslag van den secretaris,- zoo- mede de rekening en verantwoording van den penningmeester werden goedgekeurd. De vergadering besloot den minister van Justitie een telegram te zenden met het drin- gend verzoek, te willen bevorderen, dat de reorganisatie van deb ijzondere commissie voor georganiseerd overleg bij dit dienstvak (die al in geen vier jaar heeft vergaderd), nog deze maand haar beslag kriigt. Met genoegen werd kennis genomen van het succes met den eersten bondscursus, on der leiding van de heeren. De Bock en Drijf- hout, tot nu toe behaald. Bij de begrooting voor 1929 werd beslo ten een reisfonds te vormen, opdat de afvaar- diging voortaan nog beter kan plaats vinden De vergadering hechtte voorts haar goed keuring aan een ontwerp statuten (waarop de Koninklijke bewilliging zal worden ge- vraagd). huishoudelijk reglement, formatie- en strijdplan. Het zittende bestuur, bestaande uit de hee ren A. A. van Ameijden. voorzitter (Utrecht)'. 1LKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1