PUROL Bib iten land Zuiderzee-fonas vcor den afs'uitdijk, welke mitsdien gebracht word't cp rum 11.8 milli- oen gulden. VERLAGING VAN DEN gedistilleerdaccijns. De Directeur der Directs belastingen, In- Toerrechten en Accijnzen te Amsterdam deel ons mede, dat ter uitvoering van art 5 der Wet van 7 Februari 1929, Stbl. no. 37, dooi 'hem als publiek entrepot voor den opsla van gedistilleerd, waarvoor teruggaaf van lectins wordt verlangd is aangevzen voor bet ressort van de Kamer van K°0"ha"dJi- Haarlem, het pand Gedempte Oude Oracht 145 te Haarlem, en dat dit pand geopend zal rijn voor den ops'ag van gedistiHeerd op werkdagen van 20 Februari 1929 tot en met 26 Februari 1929, van 9—17 uur en voor he. Over de carnavalsviering te Maastricht schriift het Hbl. o.m.: Sinds den laten Zondagavond giert een Poolwind uit het Noordoosten, een barre storm, die den bonten storm verjaagt. Zon- dag konden de muziekkorpsen het nog wel houden op het Vrijthof. Het kleurrijke kinder- carnaval weme'de aanvankelijk weinig zwak- ker dan gewoonliik, doeh spoedig gingen de kleuters in hun bonte pakjes samenkleumen in het wachthuisje der autobussen. Een temperatuur van 10 graden onder nul, een ijzige storm animeeren weinig. Op het alleraarcigste uur dat de Maas- trichtsche carnaval gewoon'lijk oplevert, was het Vrijthof ditmaal vo'slagen leeg. Uit 'n oogpunt van hygiene werden in den dollen nacht natuurlijk gruwzame waagstuk- ken ultgehaald. „Meidekens" in tulle- en tarlatan-kleedjes, met bloote armen en ha s wegvoeren van opgesiapn gcd^st.lleer g hosten door een „beis", waarvoor Byrd zelf werkdagen van 1 Maart 1929 tot en met thuis gebleven, spottend met wijze Maart 1929 van 9—17 uur. I - - Voorts voor het ressort van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier fe Alkmaar, het pand Gasthuisstraat No 1 aldaar, welk pand voor opslag en weder ferugvoeren van het gedistilleerd op deze - werkdagen geopend zal zbn va" 8"T1ii H1 131417 uur, terwi]l voor de geheele Dnec^ tie Amsterdam, benevens voor de gemeenten: Miidrecht, Abcoude, Bacmbrugge, Abcoude- Proostdy, Muiden. Naarden, Nederhorst den Berg, Weesp. en Weespercarspel, is ,aa"§e' wezen het pakhuis „Woensdag" in het Nieu- we Entrepot aan de Cruqiusweg no. 14 te Amsterdam, welk pand op dezelfde dagen als hiervoor genoemd geopend zal zijn voor op slag van gedistilleerd des Zaterdags van 8—12 uur en de overige dagen van is uur en voor het terughalen des Zaterdags van 8—12 uur en de overige dagen van Het vorenstaande geldt niet voor het ge distilleerd dat met toestemming van den In spected onder eigen beheer kan worden op- geslagen. DE WINKELSLUmNGSWET EN DE ARBEIDSTIJDENBESLUITEN VOOR DE WINKELS. De Nederl R.K Bond van Handels-, Kan- toor- en Winkelbedienden heeft zich, daag: voor de hervatting der werkzaamheden door de Tweede-Kamer der Staten-Generaal tele- grafisch gewend tot dit College, met bet ver- zoek om "de afhandeling van de Winkelslui- tingswet zooveel mogelijk te bespoedigen, nadat hij dit verzoek 00k reeds had gericlu aan den voorzitter der Tweede Kamer. Daarenboven heeft gencemde bond het ielegrafisch verzoek 00k gericht tot Zijne Lx- cellentie, den Minister van Arbeid, hetweik in ten uitvoerig schrijven nader is gemoti- veerd, terwijl daarbij den Minister dringemi wordt verzocht om al Zijn mogelijkep lnvloecl aan te wenden, om de Winkelsluitingswet nog in deze Regeeringsperiode in het Staats- blad geplaatst te krijgen, en, indien dit twy- felachtig mocht blijken, dan uiterlijk per 31 Juli e.k. de Werktijdregeling voor Winkels in te voeren DE NOOD IN HET DRENTSCHE VEENGEBIED. De burgemeester van Eminen heeft in ver- tsand met den grooten nood, die dooi de koude in het veei.gebied is ontstaan, zich per proclamatie tot de burgerij gewend met een oproep waarin steun gevraagd wordt in den vorm van geld, kleeding en levsnsmiddelen voor ben, die daaraan behoefte hebben Zooals wij gister nog in een deel onzer oplaag medecteelde, heeft een inwoner reeds een gift van 1000 beschikbaar gesteld. Mr. H. P MARCHANT ZESTIG JAAR. Ter gelegerhHd van zijn zestigsten ver faardag heefi gister de her H P. Mai chant, lid der Tweede Kamer, van vele zijden geluk- wenschen ontvangen Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-De- mocratischen Bond en de Vrijzinnig-Demo eratische Kamerfractie zullen hem op 17 dezer in restaurant Anjema in Den Haag een diner aanbieden. TENGEVOLGE VAN DE KOUDE BEZWEKEN De thermometer bereikte te Emmen Maan- dagmorgetl in de vroegte den ongekend la- gen stand van 27 graden Celsius onder nul In het gemee.ite woonwagenkamp Lombok aldaar is een kind ten gevolge dei koude be- zweken In de keetwoningen wordt ontzet- tend geleden. RADIATEUR GESPRONGEN. Tusschen Saaxum en Den Ham is teiige- volge van de hevige koude de radiateur van een autobus van de A N B. G van den dienst Ezinge—Groningen gesprongen De chauffeur, F. Ritzema werd boven het oog g.etroffen en de auto kwam vol damp te staan, waardoor het uitzicht werd belemmerd. De bus reed tegen een boom die afknapte De 11 inzittender werden door elkaar geworpen en zijn gewond De chauffeur is er het ergst aan toe (Reeds in een deel onzer vorige oplaag gemeld KOLENDAMPVERGIFTIGING Een dede De tuinder A van Staalduinen Az te 's-Gra- vezande bemerkte Maanuag, dat de centrale verwarming van zijn kassen defect was. In plaats daarvan liet hij open briketvuren aan- leggcn Toen hij gistermorgen om zes uur in de kas kwam, vond hij daai zijn twintigjarigen knecht luiten levenioos voor de deur liggen, terwijl de achttienjarige knecht J Kuiper be- wuste'oos was Deze kon weer tot bewustzijn gebracht worr'en Beiden war'-n belast ge- weest met het stoken van de briketvuren en .zijn teen dooi den kolendamo bedwelmd. Luiten was kostwinner en niet gehuwd. CARNAVAL EN KOUDE. Het carnaval te Roermond had veel van yiet sterk vriezend weer te lijden. De eerste maskerade, we'ke dit iaar wederom op straat mocht wordm gehouden, bracht niet zoo n gewe d:ge drulcte aTs algemeen verwacht werd, o"schoon honderden kaarten op het po- lit'ebureau war en a^oehaa'd cm 7ich in het openbaar te mcnen In de bal- zalen was het echter de eud« vastenAvand dxukte. raadgevingen van voorbijgangers. Feitelijk waren de „verkleiders" de eenigen die den strijd nog aandorsten. Maandagmiddag zag men, op drukke punten der stad, bijna niet anders dan de -oorbijtrekkende gemaskerden. Menschen in burger, die anders met duizen- den en duizenden het kleurige gebeuren in ocgenschouw nemen, zag men haast niet, waardoor het amusante intrigeeren vanzelf verviel Zienderoogen vroor het kanaal dicht, maar de wind woei het ijs weer stuk. Cartiava1 is een lentefeest. Maar Vasten- avond 1929 leek er weinig op en zal velen in het geheugen blijven, vanwege de onge- nadige kou! De drukte op dv straten w«s aanmerkelijk minder dan anders. doch de vieringen in ge- sloten en verwarmde ruimten bleven even gea nimeerd. Omtrent het aantal opgeloopen verkoudhe- den, lonoontstekingen enz. valt nog niets met zekerheid te zeggen. VUURWAPENEN EN MUNITIE IN BESLAG GENOMEN. Naar de „Prov. Groninger Courant" meldt, heeft de riiksvekhvachter Spoelstra, daarbij geassisteerd door de gemeentepo itie van Ma- rum, bij een ingezetene a'daar negen vuui- wapenen en een aanzienlijke hoeveelheic mu- nitie opgespoord en in beslag genomen. Deze vuurwapenen en munitie werden, gelijk wij gister nog in een deel van onze oplaag ge meld hebben, door den eigenaar zonder daar- toe bevcegd te zijn ten verkoop in voorraad gehouden. DOOR DE KOUDE BEVANGEN EN CVERLEDEN. De heer O. te Hengelo is door de koude be- vangen, waardoor hij een hartverlamming kreeg en waaraan hij kort daarna is over- leden. drie uur zijn ronde had gedaan; hij had zeer nauwkeurig alles nagekomen. Na de laatste ronde was hij op zijn stoel gaan zitten en in slaap gevallen. Verder wist hij niets meer. Spoedige herbouwing. Bovengenoemd blad verneemt nog, dat het in de bedoeling ligt om, zoodra net weer zulks toelaat met de herbouwing van „Flora" te beginnen. Gistermorgen is door tot nog toe onbeken- de oorzaak het groote pand „Zomerzorg" te Kerk-Avezaath, bewoond door de gezinnen Griffioen en Pluim, afgebrand. De bij het huis staande hooiberg verbrandde eveneens We- gens watergebrek kon de brandweer weinig uitrichten. Om twee uur gisternacht is brand ont- dekt in het kleedingmagazijn „Nederland" van de firma Hakbijl aan de Breede Haven- straat te Vlaardingen. De agent van politie, die den brand ontdekte, alarmeerde onmid- dellijk de brandweer, welke met veel mate- riaal uittrok. Inmiddels stond het vier ver- diepingen hooge hoekhuis in lichten laaie Het blusschingswerk werd uitermate bemoei- lijkt door de vorst, zoodat het niet mogelijk was het gebouw met de daarin aanwezige goederen te sparen. De naastgelegen perceelen zijn behouden kunnen worden. Uit een woning, achter het brandende gebouw gelegen, is een gezin met zeven kinderen ondergebracht .n het po!Tie- bureau omdat men, met het oog op even- tueele uitbreidmg van den brand het nooclig achtte, dat deze woning werd ontruimd. De oorzaak van den brand is nog onbe- kend. KORTE BER1CHTEN. Uit een bloembollenschuur te Hillegom is voor een waarde van 300 aan leliebollen gestolen. Tengevolge van den lagen waterstand zijn gistermiddag in de Waalhaven drie Rijn- schepen op het droge geraakt en gebroken Zoodra het mogelijk is zullen de schepen worden geborgen. Persoonlijke ongeiukken deden zich niet voor. Namens de N.V. Reo Automobile Co (Reo Automobiel Mij.). te Amsterdam is bij de arrondissements-rechtbank aldaar inge- diend een verzoekschrift om surseance van betaling De rechtbank heeft benoemd tot be- windvoerder mr. C. H. van Zeggelen, te Am sterdam Het uit Indie te Rotterdam gearnveerde schip Sibajak van den Rotterdamschen Lloyd heeft de reis in een recordtijd gemaakt Den 16en Januari is het vaartuig uit Batavia ver- trokken en 6 Februari verliet het de haven van Marseille. VFRBRAND. Te Friezeveen is de 64-jarige alleenwonen de ongehuwde vrouw, H. Karsten, dood in haar woning gevonden. Het bleek,^ dat zij bijna geheel verbrand was. Het schijnt, dat haar kleeding het eerst door vuur in een stoof in brand is geraakt. Daar het treurig ongeluk midden in het woonvertrek heeft plaats gehad, waai een steenen vloer lag, is er verder geen brand in de woning ontstaan. AUTO-ONGEVAL. Op het viaduct bij Bussum reed gister- avond de heer N. uit Hilversum, toen hem het uitzicht werd ontnomen door den damp, die uit zijn radiateur sloeg. Een botsing tegen een boom was het gevolg. De heer N. zoowel als zijn zoontje werden ernstig gekwetst. Zij moesten naar het zitkenhuis worden ver- voerd. DE KOUDE IN HET BUITENLAND. BRANDEN. Aan den hoe1: van de Adm. de Ruyterweg en de Kostverloren Vaart te Amsterdam be- vindt zich een uitgestrekt terrein, dat bezet is met houten loodsen en een circus. Het com plex behoort aan den heer Roos. Hij heeft al deze loodsen verhuurd. Het was gisteravond ongeveer kwart over negen, teen de heer Roos die daar 00k woont, gewaarschuwd werd, dat er brand was uitge- broken in de houtzagerij van den heer Esser. We'dra stond de loods in lichter laaie en stak cok de steenliouwerswerkp'aats van den heer van't Hout aan, die onder hetzelfde dak is gevestigd alsmede de lichtbakkenwerk- plaats van den heer de Jong, alien gevestigd in fcovenbedoelde loodsen. Teen de brandweer kwam was dit complex reeds een vuurzee. Een vonkenregen da aide om de omliggende oodsen neer. Weldra zakte het houten ge- vaarte in elkaar. De brandweer, die met drie stralen op twee motorspuiten werkte had nog lang werk om de laatste vuurresten te doo- ven. Gisternacht is te Winschoten een loods af gebrand, waarin drie groote autobussen wa ren gestald, behoorende aen de G. A. D O - Mij., welke met deze bussen den dienst Gro ningenWinschoten enderhoudt. De bussen konden niet uit d' brandende garage gered worden. De oorzaak van het ontstaan van den brand is onbekend. Gisterennacht te ongeveer half twee is brand uitgebroken in de branderij van de' cichoreifahriek te Dclfsen. De geheele bran derij trandd? af De oorzaak,is onbekend. Verzekering dekt de schade. DE BRAND IN „FLORA". Het gebouw „Flora" was, naar het Hbl. ververzekerd op beurspolis voor f 485 000. Wat de oorzaak van den brand betreft, hieromtrent bestaa' geen algeheele onzeker- heid. Er werd gesprol.en van morsen met ben zine, maar dit meet uitgesloten worden ge- acht. Het is mogelijk, dat door een wegge- worpell cigarette een mat is blijven smeulen. Dat het vuur daarna dergelijke afmetingen heeft aangenomen, meent de politie te moeten tceschrijven aan verregaancle onoplettend- he'd van den Waker. Deze, een oude man, is, nadat hij s'apende op een stoel was aangetroffen door den sur- veilleerenden politieagent, naar het poli'.ie- posthuis in de Talvemaansteeg overvehracht, waar hii zeer versi'ft bleek te zijn. Het kostte moeite den man aan het spreken te krijgen, maar commissary Harrebomee kon toch lets uit hem krijgen De roan vertelde, dat hij om dto »wr en om Het was gisteren nog precies zoo als Maandag: de hevige koude heerschte onbe stendig voort. Nu deze vorst eenigen tijd blijvende schijnt te zijn de verscnillende weerberich- ten geven nog niet veel hoop op tempera- tuursverhooging wordt de toestand over- al ernstig. Er komen ongevallen voor, de vorst eischt menscher.levens op, eilanden worden geisoleerd, booten zitten vastgevro- ren rivieren en kanalen zijn met een harden ijslaag bedekt, kortom: de keerzijde van de „vorstelijke" medaille laat zich duiddijk zien. Als we een ov.rzicht van den toestand in de verschillende landen willen geven, blijkt, dat in Diatschland de vorst wel iets is afgenomen, maar er wor den nog overal temperaturen van 20 en meer graden waargenomen. Nu de wind wat naar het Zuiden gedraatd is, krijgt men 00k in Zuid-DuitsChland last van de koude. Te Karlsruhe bijv. was de laagste thermometerstand 23 graden, ie Frankford a. Main 22. Het koudst was het echter in Miinchen, waar 31 graden vorst opgenomen is. Ook om de Noord- en Oostzeekusten is het verbazend koud; de gemiddelde temperatuur is daar 25 graden. Borkutn geisoleerd Uit de laatste berichten blijkt, dat Borkum sinds een week geisoleerd is. De Eems tus schen Borkum en Nederland is een golvenae ijs zee. 4 personen doodgevroren In Scheuditz (bij Halle) zijn gisternacht 2 mannen en vrouwen doodgevroren, die in een mat stroo bedekte schuur sliepen. Hel In Hongarije sneeuwde het. In een der provincien zijn 3 menschen doodgevroren. In Zuid-Slavii. In Servie ligt de Sau voor het eerst na 49 jaar tijds weer geheel dicht. De spoorweg- verbinding met Spilt (Spalato) die al sinus 23 Januari gestremd is, kon nog niet worden hersteld. Op sommige plaatsen aa.. de Sau zijn temperaturen van 31 graden C. opge- teekend. Praag zonder kolen Door de voortdurende koude is de kolenvoor- ziening te Praag in gevaar gebracht. Cokes is te Praag niet meer te krijgen, terwijl steen- kolen en briketten slechts in beperkte hoe- veelheden aanwezig zijn. De scholen zullen waarschijnlijk worden gesloten. De oorzaak van het gebrek aan kolen is de onmogelijk- heid kolen te vervoeren. Op de stations blij ven de kolenwagens tien tot twaalf dagen staan, terwijl dertig prccent van het spoor- wegpersoneel griep heeft. Ook in Z wit ser land blijft de koude aanhouden. Bern, Zurich en andere groote steden noteerden nachttempe- raturen tot 28 graden C. vorst. Een zeldzaam verschijnsel valt bij Solo- thurn te zien, waar de Aar over een afstand van ruim 4 K.M. volkomen dichtge vroren is. De ijsschotsen liggen tot 4 M. hoog op elkaar gestapeld. De minimum tempera tuur werd uit Erlen in Thurgau gemeld met —34 gr. maar zelfs Lugano en Locarno heb ben nog 8 graden vorst. Bij Janou in het district Lublin (Polen) 34 zigeuncrs doodgevroren. zijn gisternacht Zij kampeerden daar in de open lucht. De me.ste lijken moesten met bijlen uitgehouwen worden. Schipbreuken op de Engelsche kust en sneeuwstormen. Een kleine kustboot die met een lading so da naar Londen op weg was, is gistermor gen vroeg in een sneeuwstorm gestrand. De dertien k.oppen van de bemanning zijn er door de refldingsboot uit Plymouth met moeite afgehaald. Het stoomschip Peel Castle, uit Douglas, op het eiland Man, naar Liverpool, kwam voor den mond van de Mersey in een zwaren sneeuwstorm en moest bijdraaien. De passa- giers moesten den heelen nacht aan boord blijven. In de graafschappen langs de Zuidkust hebben ook hevige sneeuwstormen gewoed. In Wales en Schotland moesten de spoor- lijnen met sneeuwploegen vrijgemaakt wor den. De vliegers van de Imperial Airways op de route LondenParijs v.rklaarden bij aan <omst dat het in de hooge luchtlagen boven het Kanaal zoo koud was als het in bijna tien jaren niet geweest was. Een onverantwoordelijke daad van koulijders. Door de ontzettende koude is het spoor- wegverkeer in Polen volkomen gedesorgani- se.rd. in het bijzonder is er gebrek aan loco- moiieven, zoodat tal van treinen moeten uit- vallen. Op de stations, waar de passagiers vaak uren lang moeten wachten, spelen zich dien In de die Hnnden tengevolge opgewonden tooneelen af. I buurt van Warschau hebben arbeiders, op een station lang moesten wachten, het waanzinnige idee gekregen, een sneltrein die niet stopte, door het oprichten van een baricade, die zij in brand siaken, tot stilhou den te dwingen. Dank zij de tegenwoordig- heid van geest van den machinist van den trein, die tijdig wist te stoppen, kon een on geluk worden vertneden. De arbeiders, die schuldig waren, stapten in en reden mee naar Warschau. Het is de politie niet gelukt de daders te vinden. waren bezembinders, die in den schuur een toevlucht tegen de koude hadden gezocht De Rijnhaven te Karlsruhe is geheel dicht- gevroren; te Dresden is het sinds 1863 niet meer zoo koud geweest als gister Met vliegtuigen heeft men gepoogd, om de ingevroren schepen in de Oostzee te bereiken. Men moest de pogingen echter opgeven door den hevigen sneeuwstorm, ter wijl ook het uitzicht slecht was Men vreest. dat het de schepelingen aan proviand zal gaan ontbreken, als de invriezing nog lang aanhoudt. In Zuid-Duitschland, waar de koude nu ook in alle hevigheid woedt, is de Boven-Rxjn dichtgevroren tusschen Konstanz en Bazel Men loopt over het ijs Van Duitschland naar Zwitserland! Het verkeer op de schipbruggen tusschen Bazel en Mannheim is door den sterken ijs- gang van den Rijn voor het grootste deel stopgezet. In Innsbruck zijn, naar Wolff meldt, 5 smokkelaars doodgevroren. Ze waren 31 Januari met smokkelwaar op stap gega^n, om over de Wolfendam naar Oostenrijk te komen, maar ze zijn niet terug- gekeerd/ Gisteren is aan de. Oost.nrijksche zijde van den Brenner he* bevroren lijk van een hunner gevonden. Men moet aannemen, dat de 4 anaeren eveneens omgekomen zijn. In Oostenrijk vroor het gistermorgen 18 gr. C. Ook daar zelf was de temperatuur gisteren nog steels 18—15 graden C. Onder nul. In de de hoofd- stad Weenen viel een weinig sneeuw; daar heerschte een temperatuur van 22 gr. C. In het gebergte iterven de dieren van de koude. Op verschillende plaatsen wordtn aanUalen dood&meen gevonden. !,ISBKStSO!TE\. UIT HET LAND. Lag het Gr. N. Holl. Kanaal vanaf den Kogerpolder alhier, richting Purmerend, al eenige dagen dicht, ihans is ook in het ge- deelte naar Alkmaar de scheep vaart stopge zet, zoodat de verbinding met Amsterdam is afgeloopen. Vanaf het Alkmaardermeei tot omstreeks de Gem. reiniging te Alkmaar is het ijs langs de Westzijde van het kanaal vrij goed be- rijdbaar. Het zeeijs te Wieringen De zee rondom Wieringen is thans vol ijs, dat op plaatsen hoog opgestapeld is. Het ijs zit nu overal vast. De „Alkmaar Packet". De dienst der Alkmaar Packet op Zaan- dam is gisteren gehalveerd; om het uur ver- trekt een boot in beide richtingen, in plaats van om het half uur. Ook de dienst op IJmuiden is gehalveerd, n.l. twee per dag. De dienst in de Zaanstreek is sedert Zaterdag gestaakt. Ook de Zaan dichtgevroren. De Zaan, die tot gistermorgen nog tot aan het complex Wessanens Kcniriklij'ke Fa- brieken bevaarbaar was, is thans zoo vast dichtgevroren, dat de beschikbare ijsbrekers geen kans zagen, de vaargeul naar Amster dam open te houden. Voor de industrie aan de Zaan beteekent dit een niet onbelangrijke stagnatie. Het isolement van Texel Het s.s. „Marsdiep" heeft na den mislukten tocht van gistermorgen, gistermiddag nog- maals getracht vanuit den Helder het eiland Texel te bereiken, maar ook ditmaal zonder resultaat. Het zware pakijs noodzaakte den kapitein, nadat hi] twee uur lang met het ijs had ge- streden, terug te keeren De boo* was op het moment nog slechts weinig gevorderd. V lie land afgesneden. Maandag en gisteren kon de postboot van Vlieland wegens den ljstoestand niet uit- varen, zoodat Vlieland ihans al twee dagen is geisoleerd Ook heden bestaat weinig kans verbinding met Harlingen te krijgen. De postboot van TerschelUng aangekomeru Ondanks het zeer zware drijfijs is het de sleepbf'Ot „Volharding" toch gelukt de haven van Harlingen te bereiken Gistermiddag een uur kon de post van de ,,Volharding" te Har lingen worden overgeladen De jleepboot zou heden vroeg om half negen weer van Harlin groote J gen vertrekken naar Terachelling oro poet 1 en goederen over te brengwi. Het isolement van Ameland. Nu er tengevolge van het ijs in het Ame- lander gat geen booten kunnen landen heeft men zich met de K L.M. in verbinding ge steld en heden zou een vliegtuig post van zes dagen brengen. Vele lieden van Ameland, die te Holweitl op overtocht wachten, hebben gisteren tever- geefs getracht het eiland te voet te bereiken. Het ijs was te open Het eiland is door een dikken ijslaag omringd. Er begint gebrek aan steenkolen te komen. De isolatie van Schiermonnikoog. Gistermorgen te acht uur is de ijsvlet, die Vrijdag j.l. van Oostmahorn naar Schiermon nikoog wist te komen, van het eiland ver- trokken om te trachten weer den vasten wal te bereiken Een derde gedeelte van den weg naar Oostmahorn werd over vast ijs afge- legd Daarna kwam men aan het open water van het Friesche wad, waar het ijs in bewe- ging was. Het bleek toen, dat de vlet lek was geworden en in alleiijl brachten de vijf inzittenden het vaartuigje weer op het vaste ijs om zoo spoedig mogelijk naar Schiermon nikoog terug te keeren, Te ruim een uur was de vlet na een vergeefsche reis van vijf uur op het eiland terug. Een postvluchl naar de Friesche eilanden. Hedenoclnerd onderneemt de K. L. M. in opdracht van de posterijen een tweede post- vlucht naar de Friesche eilanden. Naar gemeld zal getracht worden ook op Ameland. waarvoor een groote hoeveelheid post aanwezig is. te landen. Voor de terug- reis van Schiermonnikoog hebben zich reeds passagiers opgegeven. Ook Urk geisoleerd. Het eiland Urk is thans, zooals wij reeds in een deel onzer vorige oplaag mededeelden, geheel geisoleerd. Tengevolge van den fellen Oostenwind is de waterstand in de Zuiderzee zeer laag en zit de postboot ,,Alting von Geusau" voor de haven van Urk aan den grond zoodat zij geen dienst meet kan doen. Als de toestand morgen niet veranderd is, zal een vliegtuig der K L M met post en gist van A'dam naar Urk vertrekken. De Lek bij Schoonhoven dichtge vroren. Gisternacht is de Lek dichtgevroren. Voeigangersliepen reeds gistermorgen naar den overkant. 's Middags kon een geregeld voetverkeer plaats vinden. De Maas voor Gennep. Uit Gennep meldt men ons, dat de veer- dienst gestaakt is. De Maas is voor 2/3 ge deelte met zwaar drijfijs bedekt. Een gevaarlijke tocht. In het Hbl. lezen we: Iwee jongelui uit Zwolle trokken er per schaats op uit, met de bedoeling naar Giet- hoorn te gaan. Bij Uenemuiden vergisten zij zich in de richting, raakten de koers kwijt en beiandden ten slotte op Schokland. Voor den sterken Oostenwmd was de tocht uiterst vlot verloopen, maar toen moesten zij tegen den wind in terug. Al spoedig bleek, dat zij op de ijzers niets vooruit kwamen, zij deden dezen af, maar ook op de schoenen ging het niet; drie uren lang hebben zij toen op kou- senvoeten tegen den scherpen wind in ge- tornd. Dichi bij Vollenhcve zag een bewoner hen en hielp hen naar dit plaatsje. Vandaar keerden zij per auto naar Zwolle terug. Toen bleek van den oudste het voorhoofd bevroren te zijn. Op de Nieuwe Maas wordt schaatsen gereden. Gistermiddag werd te Bolnes op de rivier de Nieuwe Maas schaats gereden. Het ijs was goed, voorzichtigheid wordt aanbevolen met het oog op wakken. Men is thans bezig een pad over de rivier te maken, om de menschen in de gelegenheid te stellen naar hun werk te komen. De Maas voor Venlo, Gisteren kwamen voor het eerst zware ijs- schollen voorhij drijven in de Maas. Tusschen de pijlers der Spoorbrug kwam het tot opstopping, doch de sterke stroom maakte opening en stuwde ze voort. Tot dus- verre was de Maas vrij van drijfijs. De schepen aan de kade hebben onver-« wijld het laden en lossen gestaakt en zijn ate len in de haven gevlucht. In tegenstelling met de andere rivieren is de Maas tot nu toe bevaarbaar gebleven. De Rijn voor Arnhem. Het drijfijs in den Rijn heeft zich gisteren vastgezet. Voor de stad is nog een gedeelte open water, het stoombootveer is verlegd. Voor Medemblik. Door den sterken wind opgezweept beginf het zeeijs voor de haven van Medemblik te kruien. Het ligt er meters hoog. Voor zoo ver men zien Kan vormen zich ijsbruggen. Naar „de oude Zeug". Gisteren hebben zeven mannen uit Den Oever op Wieringen getracht een verbinding tot stand te biengen met de Zandplaat „De Oude Zeug". die met haar ongeveer honderd bewoners door de vorst is geisoleerd Zii lie- pen over het ijs en hebben inderdaad het doel van mm tocht bereikt. Op „De Oude Zeug" leefden de bewoners van erwtensoep en scheepsbeschuit; brood had men niet meet en aan brandstoffen was eveneens gebrek. Nadat de Wieringers den toestand haddetl opgenomen aanvaardden zij den terugtochtj heden keeren zij met levensbehoeften terug. Het Kanaal door Walchertn. Wat in tal van jaren niet is voorgekomen is thans het geval. Het Kanaal door Walche- ren is in de beide laatste nachten geheel dicht gevroren. De ijzergieterij der firma Boddaert Co. te Middelburg moest ten gevolge van d« vorst worden gesloten. De hoofdverkeersweg door Noord- Holland in gevaar? Indien niet van hooger hand afdoende maatregelen worden genomen, is het uifvrie- zen der eenige nog varende pont absoluut zeker Hierdoor zou de hoofdverkeersweg door Noord-Holland v«ajiar4 so hat verkewf gaheal oatwricht zijtt

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7