Oe FrieschB [Tlsledenlocht. ingezonden stukken Luchtvaart Rechfszaken fCun&t Sport I¥iarktfoerichten ECerk en school Binnenland IJSSPOKT. UIT DE OMGEVING. Wedstrijden te Heiloo. Maandagmiddag 2 uur heeft het bestuur Van den IJsbond Holl. Noorder Kwartier een wedstrijd georganiseerd op de baan der „IJsbaan Heiloo". Door het koude weer was er weinig be langs telling. Gereden werd voor ouden van dagen, aan wie levensmiddelen of (en) brandstof zullen worden verstrekt, terwijl de rijders zelf re- den om prijzen van 100, 50 en 25 sigaren. De prijzen werden behaald door W. van de Vail Jr., S. Hoetjes Pz. en W. Vasbinder E:n clubtocht naar Marken. Naar we vernemen bestaat bij de afd. Hei loo van den IJsbond Holl. Noorder Kwar tier het plan om voor a s. Zondag een club tocht per sehaats naar Marken te organisee- ren. De bedoeling is dat de deelnemers te 8 uur bij elkaar komen op de ijsbaan en men omstreeks 4 uur des middags weer te Heiloo terug zal zijn. Wanneer het weer dus eenigszins mede- werkt zullen de schaatsliefhebbers Zondag een reisje kunnen maken, waarvoor lang nier elken winter gelegenheid bestaat. Schoonrijdert voor parert. Morgen wordt op de .Ijsbaan Heiloo" een nationale wedstrijd in het schoonrijden voor paren gehouden, aanvangende des morgens om 11 uur. Aanmeldingen kunnen geschieden fcij den heer W Bruul, Rijksstraatweg, Heiloo. De prijzen bestaan uit medailles. Als jury- leden zullen'fungeeren de heeren J. J. de Boer uit Amsterdam, W. Kaptein uit Oud- Valkeveen en J. W. Teerink uit Alkmaar. Ditmaal dus een jury met een paar leden. die in onze omgeving onbekend zijn Het schoonujden is gebonden aan door den Ned. Schaatsenrijdersbond vastgestelde regels. Toch vinden vele deelnemers het ni-et pret- tig om beoordeeld te wcden door een jury, die verschillende rijders persoonlijk kent Ondanks het bebachten van de grootste onparti'digheid wordt bij schoenrijden ook door het publiek, te veel gedacht. dat het toe- kennen van prijzen aan de vriendjes daarbij een rol speelt Bij f>en hardrijderij kan een ieder zien. wie de winnaar is, doch bij een schoonrijderij is dit geenszins het geval en is het dan oon zaak, dat de ondernemende vereenigingen al het noodige doen. om zelfs een verdenking bij het publiek te venuijden. De'I.lsbaan Heiloo heeft dan ook met het kiezen van jurvleden een voorbeeld gegeven dat zeker anderen tot navolging dient te strekken. PROEFWEDSTRIJDEN TE ENKHUIZEN Donderdag a s wordt door de ijsclub ..De Polder" te Enkhuizen een proHwedstrijd ge- houden vcor aanstaande amateurs om het kampioenschap van Noord-Ho''ind over de ifstanden 500. 5000 en 10 OOO Meter. Aanvang half drie. De Leeuwarder Leemburg winnaar Jongert tweede, Westra drie. De Ellstedentocht behcort weer tot het terleden. Gist.rmiddag om 4.27 uur arriveerde de winnaar van de geweld.ge sponprestatie, de Fries, K. Leemburg uit Leeuwaruen aan de finish te Leeuwarden. Acht minuten na hem kwam C. Jongert uit Edam aan het eind- Punt Bij het passeeren van Woudsend lag hij nog op de tweede plaats met een kwartier acnterstand op den le.der Leemburg. In Sneek zat hij den Fries reeds op de hielen; teen bedroeg het verschil nog maar drie mi nuten! Maar het scheen aisof L-emburg het dreigende gevaar voelde: hij gooide er nog een schepje op, vergrootte daardoor weer zijn vcorsprong en passeerde na een mooie eindspurt om 4.27 de finish. jongert en Pronk hebben de lading. Algemeen verwachtte men aanvankelijk dat de stcere Edammer ditmaal winnaar zou worden Met z'n vriend Pronk heeft hij het eerste gedeelte van het traject de leiding ge- had. Als geroutineerde wedstrijdrijders, die bo- vendien op elkaar's steun mogen rekenen, wrongen Pronk en Jongert zich in het dan ker van het vroege vertrekuur op de voorste plaatsen. Zij verspeelden aan de centrale te Dokkum nog eenigen tijd, maar toch waren zij op den t rugweg nog „los", m.a.w. geen enke.e deelnemer had teen nog contact met hen, en toen zij te Leeuwarden terug waren in den zelf den recorttijd als van C. C. J. de Koning in 1917, was hun taak duidelijk. Zij hadden nu slechts een regelmatig tempo te rijden, hetwelk den anderen geringe kans gaf hen te naderen. De rustige hardrijders- slag, in een gelijkmatige pace, was daar vol- doende voor. De schaatsen waren stomp. De berichten uit Hinddoopen evenwel meldden, dat Jongert en Pronk niet alleen de leiding hadden verioren, doch dat het Leemburg was, die hen van de eerste plaats had verdrongen en nota bene een voorsprong op hen had verkregen van 14 minuten. Zijn aanvankelijke achterstand van 20 m.nuten was dus in een voorsprong van 14 giinuten omgezet. De reden hiervan was, dat, toen Jongert en Pronk voorbij Harlingen op betere bamm kwamen, het ijs daar zoo glashard was, dat ook zij op hun Noren begonnen w g te glij- den. Zij, die gewapend waren met een ama- rilstaafje hebben toen hun Noren moeten uft- trekken en op den wal zittende, hebben zij met dat staafje hun schaatsen geslepen, het geen een zeer tijdroovend werkje was. Zij hebben, terwijl zij ijverig daarmee bezig wa ren, Leemburg niet zien passeeren. Pronk op gegeven Teen zij wat op slag gekomen waren, was de stand te Stavoren toen nog een dikke 70 kilometer voor den boeg lag dat Jon gert en Pronk, die op de vierde plaats waren, 12 minuten op den winnaar ten achter wa ren en toen Pronk bij de Galemadammen door koude bevangen had moeten opgeven en Jongert alleen naar Sloten was doorgegean. bleek hij op dit traject 2 minuten op den winnaar verspeeld te hebben. zoodat hij met i nog slechts 45 kilometer voor den boeg. thans 14 minuten achbrstand had. Pronk heeft Jongert toen gemasseerd en opgekikkerd en wat voor invloed dergelijke opirisschingen hebben blijkt wel uit hetgeen de kranige Jongert toen heeft verricht. Op vveg naar Sneek liep hij niet minder dan 11 minuten van de 14 in. Hij was dus daar nog drie minuten op Leemburg ten achter. Te Leeuwarden werd Jongert op dat mo ment voor winnaar gehouden, want deze 3 minuten kon hij over een afstand van 27 K.M., naar algetneene meening wel inloopen. Tweemaal uit de koers De kwestie was nu, dat Jongert op de me- ren tweemaal uit den koers is geraakt. Hij reed hier zoo sterk. hetgeen het feit be- wijst, dat hij ondanks het afdwalen zooveel was ingeioopen. Maar cht> had hem, die voor alles gehoopt had Leemburg te Sneek te ach- terhaien, om het dan in de laatste kilometers met hvm uit te vechten, terdege geknauwd. Hard, heel hard was het nu tegen den inmid- dels noord-oost geworden wind in te gaan en op het laatste einde blies de wind recht en kracntig op den alleen rijdenden jongen aan. Leemburg blijft voor. Een aantal Friesche enthousiasten waren Leemburg tegemoet gereden en vergezelden hem tot Leeuwarden toe. Deze aanmoediging vie! den ander niet ten deel en hij verspee.de op dat stuk dan ook weer eenige minuten. De Leeuwarder heeft zonder eenige r esc I've bewonderenswaardig gereden. Zcoals hij, zoodra hij de snelle ijzers onder zich had, zich in korten tijd naar voren heeft gewerkt, dwingt ware bewonde- ring af, maar meer nog dan op dit, dat Leemburg van Workum af, dus plus minus 100 kilometers alleen heeft gereden, met niemand voor z.ch, maar wel met jagende menschen achter zich. Oearriveerd! Onder daverend gejuich van de talrijke aanwez,gen kwam Leemburg in Leeuwarden aan, zooals gemeld, na 8 min. gevolgd door Jongert. Zag Leemburg er min of meer vermoeid uit, Jongert scheen nog in uiistekende condi- tie. Met torschen slag stooi hij onder de con- trolevlag door. Om 5 uur 6 min. arriveerde Westra uit Warmenhuizen en 5 minuten later S. v. d. Heide uit Leeuwarden Beiden schenen over- vemioeid. De tocht was ditmaal, tengevolge van den kouden en hevigen wind ook wel bij- zonder zwaar. Verscheidenen hebben de reis opgegeven. Het record van de Koning is niet gebro- ken De heer de Koning is destijds cm 5 uur vertrokken en arnveerde om 2.33 uur te Leeuwarden. De transportarbeider Leemburg, de win naar van heden, was om 5.18 uur vertrokken en kwam om 4.20 uur aan. Waarschijnlijk was de route van de Ko- ning, die aan de finish Leemburg hartelijk feiiciteerde, ncg even langer ook. Verschillende deelnemers aan den wedstrijd hebben zich onderweg door trainers laten masseeren. Om even voor 6 uur kwamen nog aan als no 5 en no 6 Dijkstra uit Leeuwarden en Meierink uit Elden. De uitslag. Tenslotte volgt hier de volledige uitslac van de 10 eerst aangekom nen in den we<f- strijd 1. Karst Leemburg (Leeuwarden), tijd van aankomst 4 27; 2. Jongert (Ilpendam) om 4.35 uur; 3. S. Westra uit Warmenhuizen om 5 06 uur; 4. F. van der Heiden te Leeuwar den om 5.10 uur; 5. S. Dijkstra te Cornjum om 5.56 uur; 6. M. Meyerink uit Elden om 5 56 uur; 7. S Kooistra, Warga, 6 05 uur; 8 W van aer Dtiim, te Warga, 6.10 uur; 9. W. Stienstra 6 15 uur; 10 Ch. Stienstra 6.15 urn- De eerst aankomende deelnemer aan den tocht was T. Hegjinga te Donjum, die om 6.05 uur aankwam. j 'f* ue Kt lactic Ue ipnnme in deze rubruk bewns deze omstandigheden ook geen nut Ten Oos- ten van 't dorp ligt de Oterleeker polder, maar ook daar is de toestand niet veel beter met den waterstand. Ik vraag mij zelf af, is dit verantwoord tegenover de gemeenschap? Ik spreek den wensch uit, dat de verant- woordelijke personen er leering uit mogen trekken. Een Opmerker. Inzender heeft o.i. gelijk. Aan de langduri- ge droogte, dient inderdaad een einde te ko men. Red. Alkm. Crt. Zeer geachte mijnheer de Hoofdredacteur Zouden wij een klein plaaisje in Uw veei ge.ezen blad mogen vragen. U moet weten dat sinds Zatcraagavond d€ booglamp elec .?as.^u's Dubbelebuurt niet brand Vindt U dit niet erg onverantwoord op zoo'n druk punt? Van uit de Dubbelebuurt naar de Paardenmarkt of naar de Groote Kerk gaan steeds een groot aantal auto's. Moet er nu eerst een ongeluk gebeuren, voordat het licht weer op gaat? Is het niet beter, dat men er dadelijk eens naar zag. Er gaan toch zeker wel politieagenten genoeg voorbij. Zien die dit dan niet? Kunnen die dat dan niet eens zeggen? We hopen dat het spoedig in orde zal ko men. Onze dank voor de opname, een'ge Lubbzlebuurtbewoners. Wij achten het ook wenschelijk, dat deze lantaarn brand, doch gelooven, dat de Duo- belebuurtbewoners, inplaats van een inge- zonden stuk te schrijven, eenvoudiger had den gedaan met de gem.entelichtbedrijven op de hoogte te brengen. Red Alkm. Crt. Oterleek, 12 Febr. 1929 Geachte redactie! Mag ik s.v p. een plaatsje in uw blad voor iets wat. naar ik meen in 't algemeen be'ang kan zijn. In uw blad van 12 Fefcr. las ik verscheide ne berichlen over groote en kleine branden. Onwillekeurig gingen mijn gedachten toen uit naar ons eigen dorp Als er bij ons eens brand kwam met zoo'n droogte en harden wind. U zult zeggen: „er is toch een spuit!" Zeker hebben we een spuit, maar ten eerste staat ze machteloos tegenover een brand en ten tweede hebben we geen water Ons dorp is ten westen begrensd aan een stilstaand watertje, rings'ootje genaamd, dat wel voi- doende water kan bevatten Nu echter is 't water de laatste weken zoo laag geweest, dat er enkel maar een 'aag ijs op de bodem ligt Hakt men een bijt dan vindt men geen water Ik meen, dat de meeste politie-verordeningen een artikel bevatten, dat iedere inwoner wiens huis aan het water ligt een bijt bij zijn huis moet hebben bij dirht water Dit laa! hier echter veel te wensch en over, en heeft in Alkmaar, 11 Febr. 1929 Aan de Redactie der Alkmaarsche Courant, alhier. Mijnheer! Gaarne wenschte ik onderstaande regelen in Uw geeerd blad geplaatst te zien Bij voorbaat mijn dank. Daai zich den laatsten tijd dikwijls geval- len voordoen, dat onbeheerde en losloopende honden, schapen verscheuren (hier in onze omgeving van een paar plaatsgenooten nog de voritre week, waar Uw blad ook melding van heeft gemaakt, zoo zou ik gaarne d" aandacht van Uwe lezers vragen, om wan neer zij'bezitters zijn van honden, deze vast te houden of te doen muilkorven. Wij gaan n.l. het seizoen tegemoet. waarin het moeder- schaap binnenkort lammeren werpt. Menig- maal wordt dan door de losloopende honden onder deze onschuldige en nuttige beesten een verwoesting en voor de betrokken eige- naars een jammerlijke schade aanricht Het algemeen belang van wolveehouders en ook van fmn die bezitters van honden zijn dienende, verblijf ik Hoogachtend. S. KRAMER Hz., Secretaris afd. N.-Holland Bond van Ned. Veehandelaren. Aande bladen gelieve dit over te nemen. Provinclaai nieuws BERGEN. De afd. Bergen van den R.-K. Volksbond hield Maandagavond in „St. Jan" zijne jaar- vergadering. Nadat de voorzitter, de heer Martin, de ver- gadering geopend had, werden de notulen, na voorlezing, goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van de R.K. Steenfabriekarbei- ders, houdende dankbetuiging voor de ont- vangen bijdrage tijdens het conflict aan de kalkzandsteenfabriek. Eeii schrijven van de exploitatiecommissie van „St. Jan" in zake het contract, lokte een uitvoerige discussie uit. Tenslotte werd goedgevonden, dat het Bestuur deze aangelegenheid eerst eens met de exploitatiecommissie bespreekt. Voorts kwam in bespreking een schrijven van het Centraal Bestuur, handelende over de Ko- ninklijke goedkeuring op de statuten De voorzitter gaf in overweging. gezien de hooge koster. en den toestand van de kas, hiermede tot het volgend jaar te wachten. Dit werd goedgevonden. Evenwel zal hieromtren* het advies van het Centraal Bestuur worden gevraagd. Door den secretaris werd hierna het jaar- verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat het ledental steeds vooruitgaande is en dit jaar. naar gehoopt wordt, de 100 zal bereiken Aan het verslag van den penningmeester ont- leenen wij dat de ontvangsten hebben be- dra^en inbegrepen het saldo op 1 Januari 1928 81073H en de uitgaven 695.58. sluitende de tekening alzoo met een batig sal- do van f 114.95 De begrooting 1929 werd opgemaakt in ontvang op f 723.65 K en in uitgaaf op 721.10. Tot leden der controle- commissie 1929 werden benoemd de heeren J. Krijgsman en N. Kleverlaan. Omtrent de bestuursverkiezing ontwikkelde zich een levendige discussie. De heer Dinger- dis had hierover heel wat mede te deelen Voorts stelde de heer Dingerdis voor om leden van den Volksbond, die lid kunnen zijn van een vakvereeniging. doch dit niet willen, te royeeren. Spreker wees er op. dat dit lidmaatschap verplichtend is gesteld zoo als in het reglement staai aangegeven De voorzitter meende. dat men op dit voorstel dat een krasse maatregel inhield, niet zoo voetstoots mocht ingaan. Spreker gaf nog eenige aanwjzingen en oordeelde het ge- wenscht, eerst het Centraal Bestuur eens te hooren. Op voorwaarde. dat een en ander op 18 Februari, wanneer de hee- van den Akker als spreker zal optreden, nader zal behandeld worden, trok de heer Dingerdis zijn voorstel in. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. E Martin en J de Rover, werden herkozen, terwijl in de vacatu e Kerkhoven werd voorzien door benoeming van den heer Dingerdis. EGMOND AAN ZEE. Daar het bij de abnorma'e koude niet tho- gelijk was om in de behoefte aan gas behoor- iijk te voorzien, werd een der grootste ver- bruiksfers, de operbaTe school. Dinsdagna- mid-dag en Woensdag ges'oten. In een'ge lo- kalen was het trouwens niet mogelijk een dragelijke temperatuur te verkrijgen. HEILOO. Dinsda^avond gaf de gvmnastiekvereeni- ging „D.O.V.E.S. (Door oefening vlug en sterk) een uitvoering voor kunstlievende leden en genoodigden. Toen dev oorzitter, de heer J. L. Groot, de bijeenkomst opende, was „De Rustende Ja<?er" bijna geheel gevuld. De voorzitter verheugde zich over de groo te opkomst en bracht dank aan de dames en heeren uit Krommenie, die belangeloos den avond opluisterden. Spr. deed ook nog een be- roep op de ouders, opdat zij hun kinderen gymnastiekonderwijs zullen laten geven en gaf de verder* leiding aan de leidster en let der, mej. T. Langenberg en den heer Jac Heinis. De oefeningen werden goed uitgevoerd. De mooie belichtmg van enkele groeoen was ge heel af. Het muzikale gedeelte, dat ook de marschen van de groepen begeleidde, was een mooie aanvulling en een woord van waardee- ring aan het Krommenier Strijkorkest, direc- teur de heer S. Schots, is niet misplaatst „D.O.V E.S." is een vereeniging, die hiei in een behoefte voorziefr. Het aantal werken- de leden is ruim 120 en het aantal kunst lievende leden is boven de 250, wel een be- wijs dat er interesse is voor de gymnastiek. Na afloop was er een bal, dat de gezellig- heid verhoogde. LINDBERGH VERLOOFD. De Amerikaansche gezant te Mexico, Dwight Morrow, deelde mede, dat zijn doch- ter Anne zich verloofd heeft met den beroem- den vlieger Lindbergh. (Reuter.) ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. Tegen den koopman H. S. te Leiden is voor het kantongerecht aldaar twee keer f 150 boete geeischt subs tweemaal 30 dagen hvcht., wegens het onbtvoegd uitoefenen der geneeskunde. Hij had z.g. middelen tegen ze- nuwen en maagpijn verstrekt. De patienten hadden er geen baat bij gevonden. VERKEERD INVULLEN VAN EEN LOONLIJST. De Hooge Raad heeft verworpen het be- roep van een bekl., die door de rechtbank te Zutfen tot twee maanden gevangenisstraf was veroordeela wegens valschheid in ge- schrifte, n.l. het opzette'ijk verkeerd invuilen van 'n loonlijst. Het gerechtshof te Arnhem had de straf tot een maand teruggebracht. VOOR DEN POLITIERECHTER. ZITTING VAN MAANDAG 11 FEBR DIEFSTAL VAN EEN ARMBAND- HORLOGE. In de zaak van Nic. S., die zich op een voetbalterrein te Bovencarspel had schuldig gemaakt aan diefstal van een armbandhor- loge van ten medespeler, wordt gehoord de heer Wiggers recias3eerings-ambienaar. Opgelegd wordt een voorw. straf bestaan de uit 2 maanden gev. met 2 proefjaren, tex- wijl reclassant onder tcezicht van de R.K reciasseerings-vereeniging wordt gesteld. Aangemoedigd door het groote succes. dat Cornelis Jonker's Koork'assen 7 Februari met de opvocring van hei miniatuur opera'tje van M. A. Brandis Buijs Jr. „A!s de kinderen slapen' mochten behalen werd oesloten a s Zaterdag in de Harmonie een tweede uitvoe ring te geven, aanvangende half acht Om dezen avond een meer feestelijk karak- ter te geven zal hij door een bal worden be- sloten. Na 9 uur worden echter geen bezoe- kers meer toegelalen. Van de naiuurlijke. blijde kinderzang gaat altijd een onweerstaanbare bekoiing uit Wie de leerlingen van Corn. Jonker'a Koor- klassen gehoord heeft in „Als de kinderen slapen" hoort en ziet ze gaarne voor de tweede maal, zoodat zij die ze niet hoorden zeker verstandig zullen doen om Zaterdag Harmoniewaarts te gaan. K o 1 v e n. De einduitslag kolven van den gecombi- neerden wedstrijd. gehouden ten lokale van mej de wed. eBers, is t-e Zuid-Scharwoude als volgt: „Vriendenkring" te Noord-Scharwoude: G. Hop 156; J. Bakker 140; L. Dekku 152; S. Timmerman 123; K. Langedijk 152; C Kuiper 109, totaal 832. „Ons Genoegen" te Noord-Scharwou !e: F. Muileboom 176; F. Blaauw 122; C Hopman 117; D. Bakker 110; Jn. Hink 111; G. Maakal 98, totaal 734. Gezellig Samenzijn" te Zuid Scharwoude: J. Bergen 147; W. Ruin 133; P. Bruin 136; P. Ziip 131; Th. Lange 132; Jb. Kraak- man 60, totaal 739. ..Vo'harding" te Oudkarspel: J. Deutekom 133; C. Blokker 88; K. Kat 120; Bakker 116; D. Plakman 81; F. Moeijes 81, totaal 619. „Op Maat" te Zuid-Scharwoude: J. de Geus 130; W. Glas Pz. 156; P Lan gedijk 124; P. Goed 174; P. v. d. Welle 112; A. Boon 121, totaal 817. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Febr. 1929. Langedijker Groentenveiling. Roode Kool le s. 8.50—/ 12.30; Gele Koo' le s. 4.70—f 7.70; Deensche Witte Kool 9.20 11, alles per 100 K.G. Aanvoer: 22500 K.G. Roode Kool; 21000 K.G. Gele Kool en 5200 K G. Deensche Witte Kool. COoP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND, 12 Febr. '29. (Weekber.) Op de gehouden eierveiling waren aange- voerd 3638 stuks Eendeneieren 9.10 per 100; 70873 stuks Kippeneieren, waarvan de prijzen a s volgt: 70—80 K.G. 9 50— 9.90; 65—66 9.10-/ 9.50: 63—64 9 9.20; 60-62 8.60—9 10; 58-59 8.60—/ 8.90 56—57 8.50—/ 8 90; 53—55 8—/' 8 50; 50—52 7—/ 8.20. BEVERWIJK, 11 Febr. 1929. Coop Tuin bouw „De Vrije Groenten- en FruitvbFing". Sluitkool 410 ct.Boerekool 24% ct. Selderieknol 25 ct p. stuk; Witlof 1628 ct.Spruiten 2530 ct.; Aardappelen 4- 5 ct.; Bieten 46 ct.; Uien 49 ct Sjalotten 20 30 ct.; Wortelen 45 ct. p. K.G.; Tulpen f 0 65— f 1.45 p. bos. Vele producten waren bevroren. Tot onderwijzeres aan de Meisjesschool te Westwoud is benoemd mej C Hokkeling. De hr. W. Nieman, onderwijzer te Scha- gen is benoemd te Haarlem. Mevr. Kriek—Baas, wachtgeldster van de school te Valkoog, gem. Sint Maarten, te Sint Maarten, is benoemd te Schagen. DE BRAND IN „FLORA". Gebleken is zegt de Te.., dat verschillende orkes'tleden hun histrumenten, die zij in het theater hadden achtergelaten, hebben ver ioren. De commissaris van het bureau Singel, de heer Harrebomee heeft verschillende perso nen een verhoor aigenonien. leg en den nachtwaxer is in v^rband met het feit, dat hij heeft zitten Siapen, proces-verbaal opgemaakt wegen? naiatigneid. Naar verluidt zou gistemacht een work man in het theater met behu.p van een kaar» een bevroren leiding ontdooid hebben. Daar hhromirent bij het palitie-onderzoek nog niets was gebleken, zal zulks nr.der onder- zocht worden. ZONDER DRINKWATER. Wegens den lagen waterstand van de Le\ zitten de gemeenten Lekkerkerk, Krimpen a.d. Lek, Krimpen a.d. IJsel en Ouderkerk a.d. IJse. zonder drinkwater. De oorzaak hiervan is, dat er geen water in den watertoren van Lekkerkerk, die tevens de andere gemeenten bed.ent, kan worden gepomt. Daar de rivier vo ijs zit, is het niet mogelijk een pompmotor te ontbieden, zoodat het wachten is op een an dere windrichting, waardoor een hoogtij ont- staat. De burgemeester deelde mede dat er plannen tot reoiganisatie van het waterlei- dingbedrijf bestaan, zoodat een toestand als thans niet meer kan voorkomen. Hiervoor is een crediet van f 42.000.aangevraagd. BRAND. Gistermiddag kwart over vier brak brand uit in de garage en werkplaats van P van Dis aan de Koesiraat te Schoonhoven. Het gebouw met een auto en inventaris brandde geheel uit. De oorzaak van den brand is het overkoken van lak op een spiritusstel. VERDRONKEN. Gistermorgen is in de Hoogravensche We tering te Utrecht het lijk gevonden van een 20-jarige gehuwde vrouw Het lijk lag onder het ijs, terwijl het water zeer ondiep was. Vlak bij den bijt in het ijs is de hoed en man tel van de verdronkene gevonden. De politie ste.'t een onderzoek in of hier een misdaad, dan wel een ongelux in het spel is. GRIEP TE ARNHEM. De griep-epidemie grijpt te Arnhem zoh snel om zich heen, dat tal van zaken ern- stige moeilijkheden gaan ondervinden. Van het gemeentepersoneel, bestaan'- uit 1800 man, is meer dan 20 pet. ziek. Op de kunst- zijdefabriek ontbreken alleen van het kan- toorpersoneel meer dan 60 personen, van het fabriekspersoneel ontb>-eken een kleine 500 man. Verschillende scholen, o.a. alle r.k, scholen op de Geitenkamp, zijn geslo- ten, omdat alleen daar pl.m. 350 leerlingen lijdende zijn aan de griep. Verschillende scholen hebben tijdelijk klassen gecombi- neerd, niet alleen wegens het groote aantal zieke kinderen, maar ook wegens he* afwe- zig zijn van onderwijzers. De wethouder van onderwijs heeft gisteren in overleg met den controleerenden genesheer bepaald, dat die klassen, waarin het aantal zieken meer dan 50 pet. bedraagt, voorloopig voor een week gesloten zullen worden. Gevolg hier van zal zijn, dat vandaag nog tai van klas sen vrijaf krijgen. Ook in particuliere be- drijven is het aantal zieken zoo groot, o. a. op melkinrichtingen e. d., dat slechts met groote moeite het bedrijf gaande gehouden kan worden. WIJZIGING DER OUDERDOMS- WET 1919. Blijkens de memorie van antwoord inza» ke de wetsontwerpen tot wijziging van da ouderdomswet-1919 en van de wet op da Rijksverzekeringsbank wijst de minister van arbeid, handel en nijverheid er op, dat het niet zijn bedoeling kan zijn, de ouder- domswet 1919 uit te bouwen tot een alge« meene, voor iedereen bestemde verzeke* ring, hetgeen wel blijkt uit zijn voorstel om het maximumbedrag der verzekerbare ouderdomsrente terug te brengen van 20 tot 10 per week, zoo ook uit het voorstel om het maximumbedrag der verzekerbara weduwenrente te stellen op 6 per week. De minister heeft gevolg gegeven aan da opmerking met betrekking tot de uitbeta- ling der weduwenrente, indien het overlij- den van den verzekerde het gevolg is vaa een ongeval. Er bestaat geen bezwaar tegen het scheppen van de mogelijkheid om den wensch tot premieteruggaaf bij voorover- lijden ook op een later tijdstip dan d"t van het sluiten der verzekering kenbaar te ma ken. Indien voorts de gelegenheid om alsnog den wensch tot premieteruggaaf bij over- lijden kenbaar te maken slechts eenmaal en voor betrekkelijk korten tijd voor hen dia thans verzekerd zijn, wordt geopend, zijn de practische bezwaren niet gewichtig; bij nota van wijziging wordt terzake voorzie- ning getroffen. „Moole Iterel ben J1J om daar maar te bttjvan staan en tng aulke dlngon tegen Je nouw te laten zeggen". (Judge). ■'tnsrine am ne •Frtqr'<f rr ip"1» 'net,ml

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 8