DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het PaHement Buifenlanrl Binnenland No. 39 DH nnmmer besfaaf nit 2 bladen. Honderd een en dertigste laargang 1929 AT5onnomcntsprljs vooriiitfoetaling per 3 maanflen f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regcl, grootcre letters naar piaatsruimte. Brieyen franco >*.Y. Boek- en Handelsdr. v.li. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. YKIJIUB Direcfeur: C. KRAK. Hopfdrqdacteur Tj. N. ADEMA. 15 FEBRiARl Den Haag, 14 Febr. 1929 Oost-Indie heeft een meevallertje gehad: 20 millioen meer uit wijlen de oorlogswinst- belasting dan gedacht was. De Indische regeering had in overleg met de moederland- sche dit willen besteden voor schulddelging. De Indische Volksraad gevoelde er meet voor fiet geld te bestemmen voor de uitvoering van buitengewone werken van cultureelen aard, had1 zich ecbter ten slotte vereenigd met een amendement van den heer Kies om niet meer dan 7 millioen daarvoor te besteden, terwijl 13 millioen voor schulddelging in de kas zou worden gestort. De Nederlandsche regeering was daarmede accoord gegaan en had daar- ,voor een suppletoire begrooting ingediend. De Tweede Kamer heeft zich daarbij neerge- legd, echter niet zonder dat o.a. door den heer Bijleveld (A.R.) er tegen opgekomen werd, dat de regeering niet aan het oorspronkelijke plan had vastgehouden, doch gezwicht was voor den Volksraad. De heer Cramer (S D A.P.) betreurde het daartegenover, dat de 20 millioen niet geheel voor productieve werken iwerd bestemd, wat den heer Lovink (C.H.) deed betoogen, dat het de Indische regeering moeilij'k zal zijn zelfs de 7 millioen te verwer- ken. Minister Koningsberger heeft in het bij zon der ter beantwoording van mr. Bijleveld uit- eengezet, dat de regeering met wijs beleid handelt. Zij had altijd geweigerd belangrijke werken te ondernemen, omdat er geen geld voor was. Maar bij het constateeren van den meevaller was het psychologisc'h oogenblik daarom voor buitengewone werken geld te voteeren en waar de Volksraad de 7 millioen daarvoor had goedgekeurd, nam de regeering daar ook genoegen mede. De minister voeede h'ier aan toe, dat die 7 millioen in drie iaar verwerkt zullen worden voor wegenverbete- ring op Sumatra. Na nog eenig debat, waar- bij de heer L. de Visser (comm.) een paar wonderlijke dingen beweerde omtrent de schijnvertooning. die men Volksraad noemt, en de heeren Knottenbelt (Vriiheidsben Bijleveld verklaarden voor te zullen stemmen, omdat verwerping technische bezwaren zou veroorzaken, is het voorstel z. h. s. goedge keurd. Een adres van de vereeniging „MadjOe'> om aan de weduwen en weezen van onder' officieren van het Indische leger, ook al zijn deze eerst na hun pensioneering gehuwd, pen- sioen te verzekeren, lokte mr. Bijleveld weder uit zijn tent om den minister van kolonien in zijn weigering om aan dit verzoek te voidoen bij te springen. Het is een oude geschiedenis „Madjoe" heeft reeds vroeger een dergelijk verzoek gedaan. De Kamer heeft toen bij meerderheid van stemmen de wenschelijkheid uitgesproken. dat aan dit verzoek werd vol- daan. De minister heeft aan die' uitspraak geen gevolg gegeven; adit het onjuist, dat men aan gepensioneerden rechten toekent, waarvan zij in actieven dienst geen gebruik hebben gemaakt en vreest voor consequenties ten opzichte van burgerambtenaren. Thans had ae meerderheid der commissie voor de verzoekschriften opnieuw op billijkheidsgron den op inwilliging van het verzoek aange drongen en de heer Gerhard (S.D.A.P lid dier commissie, heeft dit nader toegelicht De minister van kolonien was echter koppig. Hij wilde de zaak nog weleens overwegen, doch veel hoop op inwilliging moeht hij met geven Toen bracht de voorzitter in stemming het voorstel der minderheid, wier woordvoerder de heer Bijleveld was geweest, om aan Mad- joe's verzoek niet te voidoen. Het werd met 56 tegen 16 stemmen verworpen, zoodat de gunstige conclusie der meerderheid is aange nomen. Zal de minister nu toCh op zijn stuk blijven staan? Het laatste punt, dat de Kamer in behan- deling nam, was de zaak der tandtechnici. Men weet, dat deze door het verkrijgen van een visum de bevoegdheid tot het uitoefenen van de volledige prothese konden verkrijgen met het recht om zich tandheel'kundige te noe men. Niet voor ieder stond de gelegenheid daartoe open, doch nu wil de regeering het mogelijk maken, door middel van een examen die bevoegdheid te verwerven. De gestudeer de tandartsen hebben daartegen ernstig be- zwaar, al ware het maar omdat het zeer rnoeilijk zal zijn te confroleeren of de geexa mineerde technici zich wel binnen de perken hunnen bevoegdheid zullen houden. Van an- derez ijde waren bezwaren geoppend tegen dezen nieuwen stap ten gunste van de techni ci, omdat men vreest, dat deze door nog meer gevolgd zal worden. Dat die vrees niet geheel ongegrond mag heeten, kan men afleiden uit de rede van den heer Duys (S.D.A.P.), die ronduit verklaarde, dat men de technici, de mannen van de practijik gelijk moest stellen met de gestudeerde tandartsen. Hij heeft daarover harde woorden moeten hooren van zijn partijgenoote, mevr. de Vries—-Bruins en mr. Boon (Vrijheidsb.), die voor de mannen der wetenschap opkwamen. De kwestie is nog lang afgehandeld. Morgen geen openbare vergadering, daar de Kamer dan afdeelings- onderzoek houdt, doch Dinsdag voorzetting ?an het debat. Dan is minister Slotemaker de Bruine aan het woord, doch we vermoeden dat wel het grootste deel van de vergadering van Dinsdag aan dit punt zal worden gewijd ilasgelijksch overzicht. ~~DE DESKUNDIGEN-COMM1SSIE TE PARIJS EN DE CRISIS IN DE DUITSCHE REGEERING. Weinig zeggende communique's uit Parijs. De Duitsche pers en de crisis in de Rijksregeering. De commissie van deskundigen, die thans te parijs aan het beraadslagen is om een de- finitieve regeling der herstelbetalingen te ont- werpen, is dadelijk met vollen ijver aan het werk- gegaan. Over de eerste zittingen Maanaag is men begonnen zijn reeds de noodige communique's verschenen, die na- tuuriijk al-bitter weinig nieuws bevatten. Men kan er alleen uit opmaken, dat verschillende gedelegeerden verklaringen hebben afgelegd omtrent de opvattingen hunner delegatie in zake de komende besprekiiigen. Verder, dat aan dr. Schacht verschillende vragen zijn gesteld en dat hij tail van statistieken en een omvangrijk feitenmateriaal aan de commissie heeft voorgelegd. Jammer genoeg heeft men aan deze communique's heel weinig en we moeten andere, minder-officieele berichten af- wachten, om beter op de hoogte te komen met de besprekingen van de heeren te Parijs. Tegelijk met deze conferentie bespreelct de Duitsche pers onder dien gezichtshoek de uit- treding van het centrum uit de regeerings- coalitie. Terwijl sommige bladen meenen dat het centrum, 't welk tien jaar lang mede de ver- antwoorde'ijkheid heeft gedragen voor de po- litieke richting, die ook het kabinet-Muller volgt, nu rnoeilijk daartegen oppositie kan gaan voeren, merkt de Deutsche Allgem. Ztg. op dat er reeds sedert maanden teekenen te over zijn, die aantoonen dat het centrum met name op de herstelpolitiek de scherpste zake- lijke critiek zal oefenen. Dit is van groot belang, vooral nu het ka binet' geen meerderheid meer achter zich heeft in den Rijksdag. Daardoor bestaat de mogelijkheid,' dat de Rijksdag de straks door de deskundigen-commissie ontworpen rege ling niet aanneemt, rnits een deel der oppo sitie er zijn goedkeuring aan hecht. Het is voor deze herstelkwesties, dat men nog getracht heeft, een vaste regeerings- meerderheid te verkrijgen, en de D. A. Ztg. vefzekert dat verantwoordelijke politici zich daarvoor veel moeite getreosten, omdat zij inzien dat een regeering, ook al mocht zij over een kleine- meerderheid besehikken, zon der het centrum een politick maaksel is, slechts levensvatbaar zoolang het centrum het in het leven laat. Hetzelfde blad spoort de volkspartij aan, om vood'oopig genoegen te nemen met een portefeuiile in Pruisen en aan de wenschen van het centrum, om drie portefeuil'es in het rijk te fcezetten, tegemoet te komen. Zit de groote coalitie in het rijk eenmaal in elkaar, zoo redeneert het blad, dan volgt de rest, in Pruisen, vanzelf en krijgt de volks partij heusch haar twee ministerzetd's wel. Dit is een raad. die de overweging waard is, al za' er uit de kringen der volkspartij al- licht heel wat k'ritiek tegen loskomen. Dat een schikking in der minne zeer gewenscht is, zal wel niemand ontkenren, omdat de regeling der schadever^oedingskwestie een par'e- mentaire sanctie behoeft, waarop zoo we1 de verantwoordelijke leiders der Duitsche poli tick als de betrokken buitenlandsche regee- ringen kunnen bouwen. FRANKRIJK. DIKKE ENKELS. Wij hebben een poos ge.eden reeds uitvoe- rig gewag getnaakt van het onaangename gevai, aan een Parijsche modiste overkomen, aie, op het punt in het huwelijk te treden, haar enkels te grof vond. Er liet zich een chirurg vinden, die op zich nam door een operatie de dame aan fijne dunne enkels te helpen. De man behancielde eerst den eenen voet, maar de operatie viel zoo ongelukkig uit, dat het been moest worden afgezet. De al te kokette modiste eischte 500.000 frank schadevergoeding van den chirurg: vandaar proces. Dit proces is dezer dagen te Parijs voor de r.chtbank behandeld. De uitspraak volgt de volgende week. De Figaro maakt naar aanleiding van dit geval eenige opmerkingen, waaronder deze: Op 't'gebied van de chirurgie schijnen de virtuositeit van de chirurgen, de bijzondere successen, die zij hebben behaald, er toe te hebben geleid, dat men alles durft wagen. Een zieke, die zich vroeger slechts met angst en beven aan het mes onderwierp, laat zich nu vol vertrouwen opereeren. En nu gaat men aan de kliniek vragen de rol van schoonheids-instituut te vervullen. Het is ge- makkelijk in dat verlangen om lichaamslij- nen te wijzigen, gezichten te verbeteren, de zelfde opvatting te vinden, die onze tijdge- nooten doet wanen, dat het geluk van de menschheid aan materieele verbeteringen is gebonden. Maar het zijn niet de gezichten, die men moet bijwerken, het zijn de geesten. En dat is geen werk voor den chirurg. ENGELAND. DE ZIEKTE VAN DEN KONING VAN ENGELAND. Goede berichten. Het bulletin an gisteren uit Bognor over den toestand des Konings behelst, dat de zie ke een goeden nacht had gehad en dat zijn toestand bevredigend is. De bestralingsbe- handeling, die door de dokmren Howitt en Woods vooi' het eerst op den koning werd toegepast is een behandding met „kunstma- tig zonlicht". Voor het eerst na de aankomst van den koning te Bognor werden de ramen van de zieker.kamer opengezet, ofschoon het vele gradeif vroor. Maar de zon scheen. Lieden uit de omgeving des konings ver- klaren dat de verandering >v an lucht den zieke reeds goed heeft gedaan. Hij is echter nog zeer zwak; en de personen van zijn gevolg vallen hem enkel lastig met zaken die van zeer groot gewicht zijn. Langdurige gesprekken worden vermeden. RUSLAND. TROTSKI. EEN MACHINE-GEWEER OVERBOORD. E>e krijgsraad te Toulon, heeft 'n matroos die uit gramstorigheid, omdat hem een ver- lof was geweigerd, een machinegeweer over- boord gooide, tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Te Konstandnopel of nog in Rusland? Naar de VosSische Zeitung verneemt, is Trotski Dinsdagavond aan boord van het stoomschip Iljitsj uit Odessa in zieken toe stand en onder een aangenomen naam in Konstantinopel aangekomen. Daar elke nade- ring onmogelijk is, kan niet worden rnedege- deeid waarheen Trotski als hij het is, vervol- gens zal gaan. Trotski's aanhangers beweren, dat Trotski Dinsdag onder den naam Cambarow te Konstantinopel is aangekomen. Hij werd be- geleid door 6 vertrouwensmannen van het politiebureau. Hij houdt verblijf in de voor- malige Sowjet-Russische embassade in Kon standnopel. Naar verluidt zou het in de be- doelingen van Trotski liggen slechts vier vet- ken in Konstantinopel te blijven, totdat defi- nitieve maatregelen zullen zijn genomen voor zijn verdere reis naar Europa. Volgens de mededeelingen van deze aanhangers van Trotski, die beweren deze berichten uit de om geving van Trotski te hebben gekregen, zou- den zijn begeleiders hem hebben verboden iemand te ontvangen. In tegenstell'ing tbt deze berichten ver- klaart echter het Sowjet-Russische gezant- schap in Angora, dat hun niets bekend is van aankomst van Trotski in Konstantinopel. Officieel worden te Moskou al"e vragen omtrent het verblijf van Trotski aldus beant- woord, dat alle geruchten over zijn verblijf in Konstantinopel volslagen ongegrond zijn, en hij zich nog altijd in Sowjet-Rusland bevindt. OOSTENRIJK. WAPENVOORRADEN BIJ EEN ARBEIDERSCENTRALE IN WEENEN. Voor eenige dagen kwam de poiitie ter oore, dat in het gebouw van de Sociaal-De- mocratische Arbeiterzeitung groote voorra- den munitie en wapens waren opgeslagen. Bij een huiszoeking kwam allereerst aan het licht, dat zich in dit gebouw ook de centrale van de arbeidersschuttersvereenigingen be- vond. Deze hadden onlangs van de Ween- sche autoriteiten verlof gekregen materiaal voor het schijfschieten in den handel te bren- gen. Er bleken echter ook grootere wapens en zwaardere munitie aanwezig te zijn. Voorts werden machinegeweren aangetroffen, alsmede 300 geweren van verschillend systeem en ongeveer 30.000 scherpe patro- nen. ITALIe. VATIKAAN EN QUIRINAAL. De paus over de gesloten over- •enkornst. Een afvaardiging van leerlingen der Ka- tholieke universiteit van Milaan in piechtige audientie ontvangend, hield de paus een toe- spraak waarvan een gedeelte betrekking had op de tusschen Italie en het Vatikaan tot stand gekomen overeenkomst. Het tusschen den Heiligen Stoel en Italie gesloten overeenkomst heeft niet veel recht- vaardiging noodig, noch naar buiten noch naar binnen, omdat de belangrijkste en meest besliste rechtvaardiging het concordata is, dat de „conditio sine qua non" van het ver- drag was. Een dergelijk verdrag zou onbe- staanbaar zijn geweest in een land tot den toestand vervailen waarin Italie verkeerde door zooveel jaren van knevelarijen en roof van aller aard gep'.eegd door vijandige regee- ringen of, bewust of onbewust, vrienden der vijanden. Er moest, naar de paus verder uiteenzette, eerst een overeenkomst tusschen de beide machten worden getroffen voor de positie van den godsdienst in Italie kon worden geregeld. Deze op'ossing bestond hierin, dat men beide zaken parallel liet loopen, maar men stond voor zu'lk een groote, samengestelde en moei- lijke opeenhooping van alierefi zaken, dat men er soms duizelig van werd. Wij moeten zeggen, zoo voegde de paus er aan toe, dat men ons aan de overzijde op nobele wijze ge- steund heeft. Misschien was er wel een man noodig, zooals de voorzienigheid ons dien deed ontmoeten, om al die wetten, al die schikkingen te regelen. Dank zij God slaag- den wij er met veel geduld en arbeid in en doordat wij zooveel edelen steun vonden in een concordaat te sluiten, dat, al is het niet het beste dat men zich zou kunnen denken, zeker onder de beste moet gerangschikt wor den. Met groote voldoening gelooven wij dus, Gode zij dank, God aan Italie te hebben te- ruggegeven en Italie aan God. De toehoorders begroetten deze woorden met levendigen bijval en met een ovatie. BELGIe. ST A AT VAN BELEG TE GENT. In verband met de door de Vlaamsche na- tionalisten voorbereide huldiging van dr. Borms te Gent, we'ke Zondag a.s. zou plaats hebben, heeft de bufgemeester dezer stad, den „staat van beleg" afgekondigd en alle samenscholingen van meer dan vijf personen verboden. Deze maatregel geldt voor Zater- dag en Zondag. DUITSCHLAND. VIER ARBEIDERS GEWOND. Een doodelijk. In de ammoniakfabriek te Mcrseburg zijn gister vier arbeiders door brandend gas, dat uit een lekke leiding stroomde en in brand was geraakt, gewond. Een arbeider is gestor- ven, twee hebben /ware en de andere lichte Icwetsuren opgeloopen. CHINA. HONGERSNOOD IN CHINA. In de Chineesche provincie Sjansi heerschl hongersnood. De toestand is nog erger dan tijdens den hongersnood in het jaar 1920. Duizenden sterv n van den honger of aan be- smettelijke ziekten. Alleen langs den spoor- weg heerscht nog orde. In het binnenland zijn de roovers meester van den toestand. AFGHANISTAN. DJELLALABAD VERWOEST. Volgens te New Delhi ontvangen berich ten zou de stad Djellalabad geheel vernield zijn. Reizigers, die aan de Indisch-Afghaan- sche grens arriveeren, deelen mede, dat waar- schijnlijk benden uit het gebergte de stad ge- plunderd hebben en het fort in brand hebben gestoken. Daarbij is een kruitmagazijn door het vuur aangetast en in de lucht gevlogen Tengevolge van de hevige explosie en van de gevechten in de stad zou deze geheel ver- woest zijn. Uit dezelfde bron wordt medegedeeld, dat de troonpretendent Ali Achmed Khan in de nabijheid van Jagdalak een zware nederlaag heeft geleden tegen de stammen der Koe- giani's en Sjinwari's. De verliezen aan beide zijden zijn zeer groot, maar voor Ali Achmed Khan zou de laatste kans op succes voor goed verdwenen zijn. Hij zou in gezelschap van eenige Mohammedaansche vrienden naar Laghman zijn gevlucht. MEXICO. EEN STAD DOOR DE REBELLEN BEZET. Rebellen hebben na hevige gevechten de stad Colima in Mexico bezet. Zij plunderden de zaken en verwoestten de electrische cen trale. Nadat de regeeringstroepen verster- king hadden ontvangen, werden de rebellen weer verdreven. Aan beide zijden vielen doo den en gewonden. AMERIKA. DE WAARHEIDLIEVENDE MAN. Niet beloortd we gens gebrek aan geld. Te Londen, in Ontario, leefde dezer dagen een predikant in een evangelische bijeen- komst een prijs van tien dollar uit voor hem of haar, in de congregatie aanwezig, die nog nooit een leugen had gezegd. Kort daarop meldde zich een inwoner van het stadje aan, die onder eede betuigde, dat hij in zijn ge- heele leven zich nooit aan een leugen had schuldig gemaakt. De predikant kon toen niet anders doen dan zijn parochielid geloo ven, doch dit kreeg den uitgeloofden prijs niet, omdat de predikant niet genoeg geld in zijn bezit had ONSCHULDIG TER DOOD VEROOR DEELD. Waarheid of fantasie? Uit Boston wordt melding gemaakt van 'n geval, dat in sommige opzichten gelijkenis vertoont met de befaamde zaak-Sacco-Van- zetti, ofschoon zij ontbloot is van politieke beteekenis. Een jonge Itatiaan, genaamd Gangi Cero, werd voor den rechter gebracht en veroordeeld wegens moord op een man, genaamd Fantasio, en wel tot den electri- schen stoel. Vier-en-twintig uur voordat het doodvonnis aan hem zou worden voltrokken, verscheen zijn broer uit een andere Ameri- kaansche stad om afscheid van hem te ne men, maar wat deze broeder in de dooden- eel vernam gaf hem aanleiding, zich ijlings naar den districtsattorney te begeven. Een nieuw onderzoek werd geopend, en slechts zeven uur voor de executie zou plaats heb ben, werd een kort respijt toegestaan. Thans heeft het er alles van weg, dat Cero on- schuldig is en dat zijn werkgever en zooge- naamde beschermer, een zekere Gallo, de sciiuldige is. Cero's verhaal komt hierop neer, dat hij en Gallo op straat aan het wandelen waren, toen Gallo een revolver te voorschijn haalde en Fantasio neerschoot. Andere voetgangers namen op het gehoor van het schot de vlucht en Cero deed zonder verder na te denken hetzelfde. Dit werd als bewijs tegen hem aangenomen. Toen Cero werd gearresteerd bracht Gallo hem eenbezoek en bezwoer hem zijn mond te houden in rudl voor de be- scherming, die Gallo hem zou verleenen, zoo dat hij zou worden vrijgesproken. Cero stel- de vertrouwen in zijn vriend en zag af van zijn verdediging. Blijkbaar op grond hier- van, en omdat hij van liet tooneel der mis- daad was weggeloopen verklaarde een Bos- tonsche jury hem schuldig aan moord en veroordeelde de rechter hem tot de dood- straf. Cero verklaart, dat men hem tijdens de rechtzitting zeide dat indien hij wilde verkla- ren dat hij zich schuldig had gemaakt aan de minder ernstige misdaad van doodslag, hij slechts een gevangenisstraf zou krijgen van drie tot vijf jaar. Cero weigerde dit verofit- waardigd op grond van de overweging dat hij onschuldig was en zag niet in, waarom hij eigenlijk gestraft zou worden. Gezegd wordt dat Gallo de leider is van de „Black Hand"-bende, die de Italianen te Boston heeft geferroriseerd. De schietpartij had in de Italiaansche wijk plaats. Sommi ge personen zouden getuigenis hebben kun nen afleggen omtrent Cero's onschuld, doch zagen hiervan af uit vrees voor Gallo. EEN GRUWELIJKEMOORDPARTIJ. Dranksmokkelaars te Chicago doodgeschoten. Een aantal mannen, die zich voor politie- beambten uitgaven, drongen gisteren het hoofdkwartier eener alcoholsmokkelaarsben- de in het Noorden der stad binnen. Zij dreven de acht aanwezigen naar een achterkamer, dwongen ze zich tegen den muur op te stellen en schoten ze daarna met geweren en ma chinegeweren in koelen bloede neer. Zes slachtoffers werden gedood, twee zwaar ge wond. (Een later bericht meldt dat een dezer gewonden inmiddels is overleden). De moordenaars waren in twee vracht- auto's voorgereden. Een buuryrouw, klaar- blijkelijk de eenige persoon, die het schieten heeft gehoord, alarmeerde de poiitie, die haar bij haar komst eveneens letterlijk met kogels doorboord aantrof. Op elk slachtoffer waren zes tot tien kogeds afgeschoten. De moord geschiedde in een garage, die voor den dranksmokkel diende. Volgens de poiitie betreft het een daad van wraak eener concurreerende smokkelbende, die van de ge legenheid dat haar tegenstanders in vergade ring bijeen waren, gebruik wilde maken om ze voor goed uit te roeien. Een dergelijke overval is in Chicago nog niet voorgekomen. Van de daders, die in hun auto's verdwenen, is geen spoor gevonden. Het hoofd dei poiitie verklaarde naar aanleiding van den moord dat hii thans een grootscheepschen strijd zal beginnen om de misdadigersbenden onschadelijk te maken. ZUID-SLAVIS. EEN KOELBLOEDIGE ZWEMMER. De Grieksche gezant te Belgrado is eer- gisteren een bad gaan nemen in de met schotsen overdekte Save. Toen men iemand in het water zag spartelen, kwamen van al le kanten lieden toesnellen om hulp te ver leenen. De zwemmer verzocht zijn „redders'' echter hem met rust te laten. Hij was al veer- tig jaar lang gewend, elken dag, weer of geen weer, zijn bad te nemen en wilde om 'n beetje ijsgang van die gewoonte geen af- stand doen. Aldus een draadloos bericht. Voor de waarheid durven wij niet in te staan. NA DEN STADHUISBRAND TE LEIDEN. De verbrande archieven. De burgemeester van Leiden heeft aan de Departementen van Algemeen Bestuur, de be- sturen der provincien, gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen, alsmede particu- lieren, die zich omtrent eenige zaak of met eenig verzoek tot het gemeentebestuur van Leiden hebben gewend en daarop nog geen antwoovd of (eind) beschikking ontvingen, het verzoek gericht afschriften van de op zoo- danige zaak of op zoodanig verzoek betrek king hebbende missives aan hem te doen toe- komen, onder bijvoeging zoo mogelijk van af schriften van de eventueel ter zake door het gemeentebestuur van Leiden reeds gevoerde correspond entie. DE ZIEKTEWET. Het ziekengel I voor de gehuwde vrouw. De Ned. Unie voor de Vrouwenbelangen heeft in een adres aan de Tweede Kamer de aandacht gevestigd op het feit, dat in het ge- wijzigd ontwerp van wet tot wijziging der ziektewet, een bepaling ontbreekt, dat het ziekengeld, waarop een gehuwde vrouw krachtens de bepalingen der wet aanspraak heeft, aan haar wordt uitgekeerd, met uit- sluiting van haar echtgenoot, dat zij daar voor kwijting kan geven en dat zij daarover kan besehikken te eigen behoeve. Adressant is van meening, dat de wet er voor behoort te waken, dat het ziekengeld komt in handen van dengene, voor wien het bestemd is Daarvoor zijn bepalingen als de bovengenoemde noodig, omdat zonder deze de man krachtens de voorschriften van bet Burgrelijk Wetboek het recht bent net zieken geld, waarop zijn vrouw aanspraak heeft, in ontvangst te nemen en ten eigen bate te be steden. ,v AL1MAABSCHE COURANT. U1J I- - IITIWTnnWIII

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1