Schrale Reus Tijdschriften lierk en school Bij Neusvei koudheid wordt de huid om en bij den neus pijnlijk en schraal; dlL verzacht en geneest men spoedig met Does 30,60, Tube 80 ct. PUROL SCHADEIIJKE MOTORGASSEN. Woensda&morgen werd te Schiedam een zeventienjarige bediende, die beneden in een gesloten garage den motor van een auto een kwartier lang had laten tiraaien onwel en be- wusteloos gewo/den Drie bewoners an het boven de garage liggende perceel ondergin- gen weldra een zelfde lot. Toen een aanwezige hoofdagent van poli tic zich eveneens minder prettig begon te voelen, begreep men, dat de lucht bedorven was, vermoedelijk door van den motor af- komstige afgewerkte gassen. Geneeskundige hulp werd ontboden Spoe- dig zijn de vier personen daarna weer bij- gekomen. EEN VIERDE POKKENGEVAL. Naar van de zijde der di.ectie van den Ge- meentelijken Geneeskundigen en Gezond- heidsdier.st te Amsterdam mededeelt, is onder de ter observatie op Zeeburg afgezonderde bemanning van het Engelsche ss. Tantalus nc» een gev u van pokken geccnstateerd. Dit vierde slachtoffer is. evenals de twee overlevende andere patienten over^ebracht -naar de afzon lerlijke barakken van het Wil- helminagaslhuis. PAARLEN GESTOLEN. Een Nederlandsche dame kwam Woensdag- morgen in een hotel aan den boulevard Haus- man.1 te Pariis tot de ontdekking dat haar iuweelenkistje. inhoudende een groot aantal paarlen tot een bedrag van 500 000 irancs en iwee broches, die naar schatting een waaide van 12.000 francs vertegenwoordigden, ver- dwenen was. ZIEKENHULP PER VLIEGTUIG. De hulp verleend door den Marine Vlieg- dienst bij het vervoer van Texel naar het hospitaal te Den Helder, van de negenjarige 0 M. Dalmeyer heeft niet mogen baten Hoe- wel het vervoer in den kortst mogeli'jken tijd geschiedde en onmifldelliik na aankomst in het hospitaal tot operatic werd overgegaan, is het patientje gisteravond laat overleden. VERMINDERING LEGERSTERKTE. De chef van den Oeneralen Staf tegen den minister. Naar „De Avondpost" werneemt, wordt aan het departement van Deiensie een ingrij- pende wijziging der oorlogsorganisatie van het leger overwogen. De aanleiding hiertoe moet ziin gelegen in de omstandigheid, dat het aantal vriistellingen van dienstplicht en uitstel voor een eerste oefening zoo is toege- nomen, dat reeds thans as vaststaand kan wcrden aangenon en, dat bij een eventueele mcbilisatie van het leger niet voldoende dienstplichtigen ter beschikking zullen zijn om alle compagnieen op de vastgestelde oor- iogssterkte te brengen. Voorts zegt het blad, dat de chef van den Generalen Staf zich zeer sterk tegen's minis ters plan moet hebben gekant. OM EEN PENSIOENPREM1E. Een beslisring van Gedeputeerden. oed. Staten van Nocrd-Holland hebben behandeld het bezwaavschrift, door de ge- zondheidsccmmissie te Velsen ingebracht te gen het raadsbesluit van die gemeente, waar- bij de rekening der commissie niet werd goed- gekeurd omdat daarop voorkwam terugbeta- ling van de pensioenstortlr.g van den secre taris der gezondhe'dscommissie. Ged. Staten hebben nu bepaa'd, dat, als dc ganeente de p nsioenpremie betaalt en ver- haalt op den secretaris, de gezondheidscom- missie net recht heeft, dit bedrag weer aan den secretaris terug te betalen. Als verdacht van deze inbraak is thans een acrobaat en slangenmensch aangehouden, die bekend heeft zich aan dit misdrijf te heb ben schuldig gemaakt. Gisterochtend heeft de 32-jarige aanne mer, te Amsterdam bij een afbraak van per ceel Kerkstraat 376 een stuk afbraak op het licliaacn gekregen. Hij is dood opgenomen. Woensdagavond werd de gehuwde fa- brieksarbeider Haghuis op den Wierdenschen weg te Almelo door,een auto overreden en onmiddelijk gedocd. EIERVEILING SCHAGEN. Over 1928 zijn bij de gemeentelijke Eieren veiling te Schagen aangevoerd 2755624 eieren, welke hebben opgebracht 166,876,78 Over 1927 bedroeg de aanvoer 2103811 St., alzoo is de aanvoer in 1928 652613 stuks hooger geweest. De prijzen zijn zeer bevredigend geweest. Sport in Beelci. Op de voorpagina Nico Pronk, de popu- laire rijder! Deze man op de eereplaats, dat zal zeker vele lezers een genoegen doen Na- tuurlijk konien in dit nummer nog meer schaatsenrijders voor. o.m. de ..moreele" karn- pioen Heiden, verder Kaan, de Koning, enz Een aardig kiekje herinnert ons aan het hard- arren op het Alkmaardermeer Deze week zijn de kampioenswedstrijden biljarten verspeeld, zoodat de deelnemers op de middenpagina in verschillende houdingen genomen zijn. Verder noemen we eenige mooie opnameri van pracht-honden, het nieuwe K. N. A. U- bestuur, Hollywood-sterren en een viertal kiekjes van de nieuwe 6-cylinder Chevrolet. Een zeer interessant artikel is geschreven naar aanleiding van Scharroo's aftreden als voorzitter der K. N. A. U., terwijl tenslotte de voetbalniedewerker beschouwingen geeft over het wereldkampioenschap en onze inter- nationale wedstrijden. GRIEP EN ROODVONK TE NIJMEGEN Verschillende openbare en bijzondere scho I n te Nijmegen zijn gesloten wegens griep tn koude. Het Canisius-college is gesloten wegens roodvonk. BEGIN VAN BRAND IN HET RAADHUIS IE LOCHEM. Dinsdag is te Lochem een begin van brand onistaan in de burgemeesterkamer op het stadhuis. Het plafond van de raadszaal be gon te branden, maar het vuur kon spoedig gestuit worden De raadszaal kreeg nogal waterschade. BRANDEN. Te Klazienaveen zijn Dinsdagmorgen de fwee nieuwe lokalen, die den vorigen zomer bij de r.-kath. school zijn aangebouwd, door onbekende oorzaak afgebrand Gistermorgen is te Emmerik a/Rijn de oliefabriek van Gebr. ten Hove uit Deventer afgebrand. Dinsdag is brand uitgebroken in den manufacturenwinkel van A. P. Vermeulen aan de Eerste Middellandstraat te Rotter dam. De politic heeft uit dt.woning, die bo ven den winkel is gelegen, drie kinaeren ge- haald, omdat men er buiter.gewoon veel last van rook had. De winkel is bijna geheel uit- gebrand. Gebouw der Nationale Bank in vlammen. Gistermiddag te 1 uur brak brand uit in het gebouw der Nationale Bank te Wilder- vank. De groote spuit dier gemente tastte het vuur direct aan, terwijl de groote motor- spuit van Veendani assistentie verleent. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. KORTE BER1CHTEN. Mr. H. Smeenge, die tegen 1 Mei a.s ont- «lag heeft gevraagd als griffier bij het Ge- rechtshof te Amsterdam, een ambt dat hij ge- durende 29 jaren hij werd 17 Juli 1900 benoemd heeft bek'eed, zil zijn overige functies lid van de Eerste K^mer. voorzit- fer van Schuttevaer enz. b'ijven beklee- den. In den nacht van 24 op 25 Dec. J.l. is ■ngebroken in het tramstation der Mij 's-Her- togenboschHe^nu tc s-Hertogeabosch. PREDIKBEURTEN, Groote Krrk, voorm. 10.30 uur, Ds. Dect- man in de verwarmde consistoriekamer. Zondag 17 Februari. Consit. karner, Vvoensdagav. 7 uur, Ds. Hak. Kapel, voc: in. 10 uur, Ds. Verwaal. Avond 6 uur, Ds. Hak. Evungelisch-Luthersche Kerk, voorm 10.30 uur, Dienst van de Vrijzinnige jeugdkerk 13—19 jaar o l. v. Ds. A. J. P. Boexe, van Schoorl. Doopsgezinde Kerk, voorm. 10.30 uur, Ds. Wesira. Remonslrantsch-Qcreformeerde Kerk, vm. 10.30 uur, Ds. H. Cramer, rem. pred. te Gou- da. Gerefornieerde Kerk, voorm 10 uur, Ds Meijer. Avond 5.30 uur, dezelide. Heidelb Cat. Zond. 37. Hersteld Apostclische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 5 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. LEGER DES HEILS. Zaterdagavond 8 uur Openluchtmeeting. Zondag 17 Februari. 7 uur Bidstond. 10 uur Heiligmgsdienst. 3.30 uur Verblijdingssamenkomst (in de zaal). 8 uur Grootsche Verlossingsdemonstratie. Dinsdag 19 Februari. 8 uur Soldatenmeeting. Donderdag 21 Februari. 8 uur n.m. Openbare bijeenkomst. BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. Re'chtz. Herv. E. V. „Maranatha"10 uur vm., den heer G. Chr. Dun, van Alkmaar. ,.Looft den Heer", Vereeniging tot Ver- eeniging tot verbreiding der waarheid, in de Boschkapel, Kerkelaan 17 bij de Sparren- laan, voorm. 10 uur, de heer J. J. Ruijs. 12 15 uur Zondagsschool. BROEK OP LANGEND1JK, Herv. kerk, 9 30 uur, Leesdienst. 2.30 uur, Ds. van Baalen. Geref. Kerk, 9.30 uur, Ds. Donner. 2.30 uur, dezelfde. Chr. Geref. Kerk, 9.30 en 3 uur, Ds Drenth. Doopsgezinde Kerk, 9.45 uur, Ds. de Jong. D1RKSHORN, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Een misverstand? GROOTSCHERMER, avond 6.30 uur, Ds. Zillinger Molenaar. GROET, „Locft den Heer", zaal van den heer K. Peijs, Zondagavond 6.45 uur, de hr J. J. Ruijs. HEERHUGOWAARD, n.m. 2 uur, Ds Staal. HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal, vm. 10 uur Ds. L. Boer, van Amsterdam NOORDSCHARWOUDE, Hervormde Kerk, 9.30 uur, Ds. Staal. OUDORP. geen dienst OTERLEEK, avond 7 uur, Ds. Rooker. STOMPETOREN, geen dienst. SCHOORL, Zondagavond 56 uur in „Klein Zwitserland". Duinweg, kerkdienst, de heer Ruiis. VEENHUIZEN. zie H. Hugowaard. ZUIDSCHERMER. 10 uur, Ds. Heep. ZUIDSCHARWOUDE, Herv. Kerk, 7 u Gemeenteavond. DE KOUDE IN HET BUITENLAND. De langdurige vorst brengt meer en meer ellende met zich mee. Zoo zal ze in Duitsch lnad onvermijdelijk kolenschaarschte veroor- zaken; dit gebrek is minder een gevolg van onvoldoende productie, dan wel van een te- kort aan arbeidskrachten in de mijnen. Sedert enkele dagen is het kolenvervoer 40 inge- krompen. De Berlijnsche kolenhandelaren hebben op aansporing van het kolensyndicaat besloten de kolen voorziening te rantsoeneeren. In Potsdam zijn van 1523 Februari alle scholen gesloten Alleen in de klassen. die voor het examen staan wordt het onderwijs voortg^et. Bij Saarbriicken zijn twee jongemannen doodgevroren. die voor eenige dagen een uitstapje naar Saargerrmnde maakten Toen zij den laatsten trein terug raisten, gingen zii naar huis loo- pen, een tocht van 6 uur. Een van hen bleef na enkele uren vermoeid achter, doch ook de andere; die in een naburig dorp hulp ging halen, bereikte zijn doel niet. Den volgenden morgen werden beiden door arbeiders dood opgenomen. Eveneens is gisternacht een arbeider doodgevroren bij Munster. De temperatuur was aldaar 21 graden onder 0. 1 Jsophooping fe Emmerik. Bij Emmerik pakt het ijs op den Rijn zich samen tot een grooten hoop, die steeds en met snelheid in omvang toeneemt. De waterstand bedroeg gistermorgen 1.12 meter en is binnen 24 uur 95 c.M. gestegen Een drama op het Boden-meer Gisteravond hebben vijf iongc lieden en drie volwassenen het aan de Qostenrijksche zijde van het Bodenmeer gelegen plaatsje Hard verlaten met het doe! het meer over tft steken over het ijs. Plotseling brokkelde ech- ter een groote ijsschots af en wel juist toen de acht mannen er op stonden. De ijsschots dreef op het meer rond zonder dat de hulp- kreten van de ongelukkigen gehoord werden Toen hedenmiddag eindelijk hulp opdaagde waren drie jongelieden reeds overleden; de vijf andere mannen hadden alien bevroren ledematen maar konden worden gered De eerste hulpkreten van de slachtoffers werden hedenochtend gehoord toen de ijs schots in de nabijheid van Wasserburg kwam Verscheidene mannen trokken terstond in een boot er op uit. in de hoop de ijsschots te kunnen naderen; de boot werd echter voort- durend door het drijiijs bedreigd en de red- dingsploeg moest dientengevolge uiterst voorzichtig te werk gaan en eerst tegen den middag kon ze de ijsschots naderen. Men nam de vijf nog levende mannen in de boot mede, de drie lijken werden achtergelaten. In den loop van den namiddag zijn verscheidene booten van Friedrichshafen uitgevaren om te trachten de lijken te bereiken. De sneeuw- storm en de dichte nevel die over het meer hing, maakten het echter onmogelijk- de af- gedreven schots te vinden. Een nader bericht, ditmaal van Wolff meldt, dat de waterpolitie uit Lindau er in is geslaagd de ijsschol te bereiken. waarop de drie knapen waren afgedreven. Zij vond twee der drie jongens dood. De derde bleek niet te vinden; waarschiinlijk is hij verdronken, Treinverkeer en Scheepvaart in Po'en ontredderd. Men meldt uit Dantzig, dat door den sneeuw die daar sinds eergisteravond voort- durend was gevallen, gisteren het spoorweg- verkeer totaa1 ontredderd was. In Polen waren verscheidene baanvakken onberijd- baar geworden. De treinen uit Polen hadden uren vertraging. Ook het telefoonverkeer tus- schen Polen en Dantzig is verbroken De scheepvaart is sinds Zondag eveneens ge- staakt. In de haven liggen ongeveer 100 schepen, die niet meer vertrekken kunnen. In de baai van Dantzig zitten 8 schepen in bet ijs vast, die er door gebrek aan kolen en le- vensmiddelen slecht aan toe zijn. De Theems bijna dirhtgevroren Het is waarschijnlijk, dat de Theems bin- nenkorl zal dichtvriezen, evenals 34 jaar ge- leden geschiedde. Reeds ligt op sommige plaatsen in de rivier het ijs van oevei tot oever Stoombootjes en pramen en ook de sluizen liggen in de boeien van het ijs Een merkwaardig resultaat van dit alles is, dat er inaar weinig water naar Londen af- komt. Te Richmond is de rivierstand uiterst laag. Het waterschapsbestuur van de Theems heeft meegedeeld, dat het gevaar van een vol- ledig dichtvriezen van de rivier daardooi nog aanzieniijk is toegenomen. Het waterschaps bestuur doet dan ook zijn uiterste best om de rivier nog zooveel mogelijk vrij van ijs te maken. Iedere beschikbare werkkracht is in dienst gesteld om het ijs stuk te breken en de ijsbrektrs zijn druk doende. Maar op vele plaatsen ligt't ijs van dfever tot oever Boven de Iffelysluis bij Oxford en boven de brug bij Reading ligt de rivier vast. Te Tenley is op twer -unten de Theems van kant tot overkant bevi„.en. Het eiland Anglesey, dat zeven mijl uit de Noord-Westkust van Wales ligt, is door het ijs geheel met het vasteland verbonden, en gisteren is een voetpad gemaakt tusschen Conway en Anglesey en Bangor in Wales Vrachtwagens niet zwaarder dan twee ton hebben er ook al gebruik van gemaakt Sinds 1861 was de zee om Anglesey niet meer toe- gevroren. De rivieren Ouse in een groot deel van Nottinghamshire en de Medway dichtbij Chatham zijn gisteren eveneens gaan „zit- ten". De treinenloop in de war. Hoe bar het met het weer gesteld is. bleek nog uit het feit dat gisteren de Schotsche sneltrein uit Londen naar Glasgow twee uur te laat aankwam. De expres was bij Beattock plotseling blijven stilstaan, omdat het water in het peilglas bevroren was. Er moesien twee andere locomotieven worden gestuurd om den trein over een hoog punt heen te brengen. Een locomotief was vooraan, de an dere achter aan den trein gezet. Maar onder het rijden staakte opeens de voorste locomo tief het werk. daar de buis van de stoomuit- laat was dichtgevroren. Toen moest er een derde extra locomotief aan te pas komen Het lijkt een beetje een verhaal van Miinchhausen zaliger, maar misschien is het toch heusch wel ongeveer zoo gebeurd. 8 treinen inr>esn"eu\fd. In Hongarij-e waren gisteren acht treinen ingesneeuwd. Bij de pogingen om de treinen vrij te krijgen, zijn er twee ontspoord. Op 24 baanvakken is het verkeer geheel gestaakt Te Oedenburg heeft het zoo gesneeuwd. dat sommige menschen slechts door de vensters hun huis uit en in konden gaan. Nagykanisza is geheel van de buitenwereld afgesloten. DE! FKIiliK ItOl im DE LAAGSTE TEMPERATUUR OVER- TROFFEN. Mededeelingen van De Bildt. Het Kon. Ned. Met. Inst, te de Bilt deelt het volgende mede: Ten tweede male is in deze week het re cord voor de laagste gemiddelde tempera tuur in Februari volgens termijnwaarnemin- gen te de Bildt overtroffen. Maandag was de gemiddelde temperatuur 12.9 gr. onder nul (16.3, 8 8, 13.6 gr. vorst). Gisteren 13.1 gr. onder nul (17.8, 9.9, 11.6 gr. vorst). Het laagst bekende daggemiddelde voor andere maanden is 14 gr. vorst op 22 Jan. 1850; dit is echter berekend uit waarnemingen te 8, 14 en 22 uur, terwijl nu de waarnemingen van 8, 14 en 19 uur zijn gebezigd. Vervangt men ditmaal 19 door 22} dan wordt het gemid delde van Maandag 13.5 gr. vorst, tegen 15.1 gr. op 17 Februari 1855. Ook de hoog- ste temperatuur van gistermiddag, 9.7 gr. vorst, is voor zoover na te gaan vroeger nooit voorgekomen. Na de mededeeling van Maandag j.l. was nog te Vlissingen en wellicht te Maastricht de absoluut laagste temperatuur aangetrof- fen; te Vlissingen werd Dinsdag 15 gr., te Maastricht gisteren 20. gr. vorst gemeld. De ijsbrekers op het Noordzeekanaal. Elke nacht maakt de ijsmassa's in de Am- sterdamsriie havens grooter, steeds moeilij- ker wordt de vaart in het Noordzeekanaa'. Toch staat Amsterdam er nog betrekkelijK gunstig voor: de vaarweg naar de Noord- 7ee is niet dichtgevroren, de groote schepen kunnen den dienst onderhouden. Dat dit zoo is, is te danken aan de acties van de ijsbre kers 1 en II van de Vereeniging „A'igemeene Scheepvaartbelangen". welke achttien uren per etmaal varen en b.v. gisteravond tot middernacht onafgebroken dienst hebben ge- daan. De ..IJsbreker I", de z.g. groote ijsbreker de 11 is echter ook van flinken omvang vaart heen en weer tusschen Amsterdam en Ucnuiden er. zorgt ervoor, dat er steeds een vaargeul blijft. Als men bedenkt, dat het ka- naal 30 K.M. lang is, kan men begrijpen welk een arb-id hier wordt verricht om het ijs, dat 20 c.M. en meer dik is te breken. Bij de hevige vorst vriezen de schotsen. die soms een oppervlak hebben van 50 M2. spoedig aan elkaar vast. Denkt men wel eens aan het oersoneel, dat vele uren achtereen dienst doet op de open bruggen van deijsbrekers om de scheep vaart op Amsterdam mcgelijk te maken? Dat ziin inderdaad prestaties, waarover men niet gering moet denken. De groote moeilijkheid is, dat er haast niet kan worden gespuid. In andere winters kon het ijs worden losgemaakt en dan bij eb in de Noordzee worden geloosd. Dat is nu onmogelijk, omdat het water in het" kanaal geleidelijk al zoo laag is geworden, dat men vreest bij spuien te veel water te verliezen, zocd-at de diepte van het vaarwater te ge ring zou worden. Dank zij de actie van de brekers blijft het ijs in het IJ voortdurend stuk en kunnen de gemeenteponten den dienst onderhouden. De vaart wordt steeds moeilijker. Nac re berichten melden dat door de aan- houdende vorst het ijs in het Noordzeekanaal steeds dikker wordt, zooda1 de vaart door dit kanaal moeilijker wordt. De ijsbreke:s houden zooveel mogelijk een geul voor de sche.pvaart open. Ook vor •- de verschillende havens van Amsterdam trachten zij open water te maken. I js langs onze geheele kust. Volgens rapport van te IJmuiden binnen- gekomen schepen ligt langs onze geheele kust een breede strook ijs. Ook begint zich nu in de Buitenhaven van IJmuiden ijs te voriuen. Vertraging in het treinverkeer. Te Amsterdam had men gister steeds meer moeite de treinen op tijd te laten vertrekken. Reeds even na het verlaten van het Centraal Station ontstonden vertragingen, die moeilijk waren op te heffen. Te Rotterdam was de vertraging in het treinverkeer nog ernstiger. De locomotieven waren niet dan met zeer veel moeite op gang te krijgen en de voedingspotnpen op de ran- geerterreinen zijn vaak bevroren. Bovendien ontstaat vertraging doordat de machines harder moeten stoken ten gevolge waarvan onderweg meer dan anders kolen moeten worden ingenomen. Op de electrische treinen ondervind men tot dusver weinig of geen stagnatie. Het is buitengewoon druk op de goederenstations, zoo druk zelfs, dat vandaag en morgen nog slechts levensmiddelen en brandstoffen aan de gcederenbureaux over het geheele land worden aangenomen, om vrachtgoed te kun nen wegkrijgen. De treinen zijn over het algemeen gemiddeld een uur te laat, zoodat het te verwonderen is, dat nog aan de nor male dienstregeling de hand wordt gehou den. Er vallen evenwel verschillende treinen uit. Het ijs op de Maas Gisternamiddag was er op de rivier voor R'dam nauwelijks ijs te bekenncn. De eb had veel ijs afgevoerd naar zee. Op het water vormde zich evenwel reeds weer nieuw ijs. De waterstand is de laatste dagen wat hoo ger dan in het begin der week en dienten gevolge ondervinden de veren geen hinder bij het onderhouden van den dienst. Rotterdam profiteert er op het oogenblik van dat het ijs in de rivier even voorbij het Maasstation vast blijft zitten. Van de rivier af ko-int nu geen nieuw drijfijs meer. In de zeehavens en de binnenhavens, van welke laatste alleen die welke reciitstreeks op de rivier uitkomen nog open zijn, blijft de toestand evenwel moeilijk. De vloed stuwt telkens drijfijs naar binnen, dat bij eb niet wordt afgevoerd. Daarbij doet de vorst in dit water, waar geen stroom staat haar werking in veel sterker mate gevoelen dan op de rivier. Niettegenstaande zich nog elken dag sleep- booten wagen op het riviergedeelte tusschen het Maasstation en Kralingsche Veer, loopen de menschen daar ovvr de rivier. Bij Kralingsche Veer is zelfs een regelma tig verkeer over de rivier naar IJselmonde ontstaan langs het door den veerman geef fende pad. Donderdag zijn voor het eerst personen overgestoken van Feyenoord naar de Oude Plantage. Strenpe vorst bij Roermond. In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft de vorst te Roermoi; I en omstre- ken een record bereikt. Om zeveu uur gister morgen wees de thermometer te Roermond 18 graden C. onder nul aan, terwijl bij den stuw in de Weerd een temperatuur van 22 graden C. onder nul werd genoteerd. Tengevolge van de aanhoudende vorst en het strijken van den stuw in de Weerd. en in verband met het vele drijfijs in de Maas. is j verschillende aken en een sleepboot aan den grond zijn geloopen. Per auto van Mcnnikendam naar Marken. De tocht over het ijs per auto van Mon- nikendam naar Marken is thans mogelijk. Gisteren volbrachten drie auto's den tocht. De Rijn voor Arnhem. Het ijs in den Rijn voor Arnhem is nog onbetrouwbaar. De overtocht geschiedt uit- sluitend met de ov rhaal aan de schipbrug. De stoomboot is uit de vaart genomen. De IJsei voor Zwolle. Volgens een telling van het marktwezen en den havendienst liggen hier ongeveer 300 schepen ingevroren. Alle goederenvervoer concentreert zich dientengevolge op de spoor- wegen. De ijsbanen op de stadsgrachten, die volgens de Tel. tot nu toe onbetrouwbaar wa ren, zijn thans opengesteld. Bij Katerveer is het zeldzame schouwspel te zien dat de veer- boot door een opengehouden geul' zoo goed mogelijk den veerdienst onderhoudt, terwijl nabij de nieuwe spoorbrug honderden te voet den IJsel oversteken. Roode Kruis en K- L. M. Het hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis heeft aan de J<on. Luchtvaart Mpij. voor Nederland en Kolonien een ziekenraa® met schokdoozen en klemir.en ter beschikking gesteld voor het geval dat tijdens deze ijs- periode het noodig mocht blijken, van de Wadden-eilanden patienten per vliegmachine over te brengen. Auto's over de rivier Het verkeer over de rivier de Waal van Zui- licihem op Herwijnen v.v. is voor personen- auto's geregeld. Zonder ijsvlet op de Zuiderzee. Drie jonge mannen ondernamen gister morgen een tocht op schaatsen van L, mmer naar Urk zonder ijsvlet. Deze waaghalzerij kwam eep hunner duur te staan. 10 kilome ter buitefi de kust zakte hij door het ijs. Hij kon nog worden gered, maar moest onmid- dellijk na aankomst te Leimncr geneeskun dige hulp inroepen. Eieren stukgevroren. Gisteren zijn op de markt te Bameveld! honderden, wellicnt duizenden eieren stukge- voren. Wanneer men zich een oogenblik in de nabijheid van onbedekte eitjes bevond, kon men de schalen onophoudelijk hooren knappen. Door de kou overleden. Ten gevolge van de hevige koude is een kind van den woonwagenbewoners E, te Em- men, overleden. Stremming van verkeer. Hedel: overtocht met veerpont alleen bij dag. Keizersveer: voetpad over het ijs voor voet- gangers en wielrijders. Moerdijk: veerdienst gestaakt. Zaltbommel. overtocht voor voetgangers over het ijs. Gorinchem—Woudrichem: overtocht ge staakt. Dordrecht—Zwijndrecht: overtocht ook voor auto's. Arnhem: overtocht voor alle voertuigen per brugvak. Kuilenburg: overtocht voor alle verkeer. Vreeswijkovertocht over het; ijs voor voet- gangers en licht rijverkeer. Op het laatste oogenblik gered Woensdagmiddag ontving de militaire po- litie te Naarden bericht, dat twee meisjes door het ijs waren gezakt op de buitenves- tinggracht. Vijf mannen trokken er met een ladder op uit en smaakten de voldoening de beide reeds bewustelooze 12- en 14-jarige kinderen te redden en met kunstmatige adem- haling op het ijs de levensgeesten op te wek- ken. De meisjes werden daarna in de militai re barakken onder geneeskundige behande- ling gesteld. Het stroomen van het water maakt het ijs op verschillende plaatsen onbe trouwbaar. Door het ijs gezakt en verdronken. Woensdagmiddag begaven zich drie vriendjes op het iis aan het begin van de Merwedehaven te Dordrecht. Een van de drie waarschuwde de anderen niet verder te gaan omdat het ijs zwak bleek. Toch gingen zij verder en ongeveer zestig meter uit den wal, kwamen zij op een zwakke plek en zakten door het ijs. Het vriendje, dat gewaarschuwd had en niet verder was meegeloopen, riep luidkeels om hulp, die dan ook spoedig ter plaatse was. Het mocht echter niet baten. De 13-ja rige H. Versluys en de 9-iarige B. Faassen waren zoodanig in het water terecht geko- men, dat hulp geen redding meer kon bren gen. De lijkjes zijn nog opgehaald. Bij het schaatsenrijden verdron ken. Woensdagnamiddag is de 23-jarige Neefs bij het schaatsenrijden op de Dieze na bij 's-Hertogenbosch door het ijs gezakt ett verdronken. OVERAL MAATREGELEN. Te Amsterdam. Gi«ter heeft men te Amsterdam voor de tweede keer een warm maal ter beschikking gesteld van de liefhebbers a 5 cts en met stij- ?end succes. Werden op den eersten dag 1469 borden snert verorberd, gister klom dit aantal tot 2700! De Jordaan sloeg alle andere buurten in het eten van erwtensoep. Het bleek zelfs noodig, om den- plaatselij- ken voorraad hier aan te vullen met het „te veel" van andere stadsgedeelten. De tool nop bij de zalen van het Leger des Heils te Amsterdam was gister nog belang- rijk grooter dan Woensdag. Alleen des och- tends zijn reeds meer dan 3000 personen ver- sch-nen. Het Ned. Isr. Armbestuur te Amsterdam heeft bes'oten aan zijn bedeelden, ongeveer 660 gezinnen, een extra ultkeering in levens middelen te verstrekken. Te Groningen. Nu de strenge koude aanhoudt hebben B. en W. van Groningen besloten aan alle door de gemeente ondersteunde gezinnen zoowel behoeftigen als werkeloozen een extra-uitkee- ring eenmaal te doen van f 4, 5 of 6 a! naar de grootte van het <*ezin. Bovendien zal 1 H.L. cokes extra worden ver^rekt. Te Vriezeveen De Raad der wemeente Vriezeveen besloot in zijn gistermiddag gehouden sooedvergade- riTig o.m. om 400 dekens beschikbaar te stel- len voor de noodlijdende veenbevolking te de stand dezer rivier zoo laag geworden, dat J Sibento in deze gemeente,

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7