DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitesiland spreekt B. DE LIGT No. 4© *>If nummer besfaat nit 2 bladen. Mondard een en dertigste laargang tf»2f> Albonncmenisprijs Mj Yooruitfoetaliiig per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters ntiir plaatsruimti Brie veil franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Itedactie No. 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 16 FEBHI AR1 Dagelijkscli owerzichi HET KELLOGG-PACT EN DE WAPENUITVQER. Twee resoluties t. c. v. de macht van den president der V5. Scherpe critiek op die van Capper He! Senaatslid Capper heeft een resolutie ingediend, om den president der republiek der Vereenigde Staten de bevoegdlieid te verlee- nen, een wapenuitvoerverbod af te kondigen tegen een staat, die het Kei'ogg-pact schendt. Deze resolutie, hoe goed ze er oppervlakkig beschouwd ook uit ziet, vindt in den Senaat lang geen onverdeelde instemming. Integen- deel! men mag verwachten, dat Capper's indeeen de bcdem wordt ingeslagen. Daar is in de eerste plaats president Coo- lidge, die zich tegen deze resolutie verzet. Volgens een bericht van den correspondent van de „Times" te New York zou de president gezegd hebben, dat ofschoon hij de resolutie nog niet eens nauwkeurig bestudeerd heeft, zij verder gaat dan verstar.dig is. Waarom zij eigenlijk verder gaat dan verstandig is, meldt men niet, doch men kan dat wel onge- veer nagaan. Waarschijnlijk toch heeft Coo- lidge zijn meening gevormd naar het oordeel van hen, die voorstanders zijn van een gitein delijke toetreding tot den Volkentond en van •hen, die daarvan tegenstanders zijn en de re solutie een stap in de richting van den Vol- kenbond noemen. Overigens maakt men er in de kringen van het Congres ernstig bezwaar tegen, den pre sident der republiek met de verantwoorde'ijk- heid te belasten, om vast te stel'en, welk land in een gegeven omstandigheid aanvaller is Dit bezwaar althans is geuit door vier leden van de commissie van Buitenlandsche Zaken uit het Representantenhuis, waarvan drie re- pub'ikein zijn. Kellogg, de man van het anti-oorlogsver- drag, en de huidige minister van Buiten'and- sche Zaken heeft tct nog toe geweigerd, zich over de resolutie uit te laten, doch op zijn de- partement werd te kennen gegeven, dat het niet waarschijnlijk is, dat hij zijn bezwaren zal opgeven tegen afzonderlijke pogingen om Jcrachf'te geven aan het anti-oorlogpact. Heeft dus de resolutie van Capper weinig kans van si'agen, een tweede resolutie, inge diend cjgbr het lid van het Representanten huis Voor i Pensylvanie, Porter,' heeft, naar men aanneemt, veel meer kans op den- steun van den Senaat. Deze resolutie stelt n.h voor, de wet te amendee-en, krachtens we'ke de presidenten Taft, Wilson cm Coolidge hebben gehandeld bit het leg gen van een embargo op den wapenuitvcer naar Mexico, in dien voege, dat de president het recht krrgt. den uitvoer van wapens en munib'e te verbieden naar een Amerikaansch land of een land, waar de Ver. Staten extra territoria'e iurisdictie uitoefent In de toelichting tot dit voorste' staat, dat geen middel machtiger is' voor de bevorde- ring en aanmoedigirg van den oorlog dan de handel in wapens en munitie voor een oor'og Zooals gezegd, he eh deze resolutie veel meer kans van slagen. Dat is trcuwens niet zoo heel wondehiik, omdat ze no0" a'tiid ge- baseerd is op de bekende Monroe-leer, en daar houden de Amerikanen zich nog steeds stevig aan vast! DUITSOHLAND. ZIEKENKASSEN OPGELICHT. Een nieuwe true. Te Berlijn hebben Donderdag twee man- nen, Sauermann en Schelow genaamd, terecht gestaan, omdat zij jarenlang talrijke zieken- kassen hebben opgeiieht, waarbij zij heel ge- raffineerd te werk gingen. Zij hadden ettelijke „firma's" opgericht waarin 'bij afwisseling de een directeur en de ander employe was. De bediende werd ziek, de chef teekende het vereischte. formulier, in- houdende dat zijn ondergeschikte een bepaald salaris verdiende, en met dit stuk kon de „pa- tient" het bedrag, waarvoor hij verzekerd was, in ontvangst laten nemen bij de ziekenkas Daar zij talrijke verzekeringen tegen ziekte hadden gesloten, wisten zij op die manier een aardigen duit te verdienen. Eindelij'k kwam het bedrog. echter uit. De zaak nam zoozeer in omvang toe, dat zij de gevallen niet meer uit elkaar konden houden en zoo gebeurde het, dat een bepaalde kas op zekeren dag opgaaf kreeg, dat de bedienden Sauermann en Schelow op het ziekbed waren geworoen, waarbij tevens de vereischte ver- klaringen van de directeuren Schelow en Sauermann waren gevoegd Saermann kreeg als recidivist en voor- naamste schuldige een jaar gevangenisstrdf, Sdhelow kwam er met een maand af. vallen, waarna hij tweemaal opzettelijk een ongeval veroorzaakte, ten einde in het bezit der verzekeringssom te komen. Bovendien gaf hij in Juni van het vorige jaar in strijd met de waarheid op, dat hij bij Rodelwitz was be- roofd van 200.000 mark, die hij van de ver- zekeringsmpij. erugeisdhte. Enkele gehoorde getuigen verklaarden dat Eeckhoff hun geld had aangeboden als zij onder cede wilden verklaren dat de ongeval- len en de berooving werkelijk waren voorge- komen. NIEUW F1NANCIEEL SCHANDAAL Naar het Berliner Tageblatt meldt, ver- keert de door den Kommerzienrat Pochwadt in het leven geroepen Credietvennootschap van Duitsche landeigenaren, die in de Friedrichstrasse te Berlijn kantoor heeft, in groote moeilijkheden. Een zekere Dr. Gold berg wilde de vennootschap buitenlandsche credieten verschaffen. Voor de onderhandelin- gen waren hem depot-wissds ten bedrage van 400.000 Mark meegegeven, waarvan hij een bedrag van 90.000 Mark heeft verduisterd Dr. Goldberg is voortvlubhtig. Door de in- eenstorting worden ongeveer 500 landeige naren getroffen, die met hun geheele vermo- gen borg stonden. DE STRAATHANDEL BEDREIGD. Vele straten verbeden. Een pro - testvergadering. EN6ELAND. DE G R IE P. Toenemend sterfte Volgens de officieele statistiek, zijn in de afgeloopen week om ep bij de duizend men- schen in Engeland aan griep bezweken. In de daaraan voorafgane week bedroeg dit aantal 652. Sedert 1 Januari bedraagt het totaal aan sterfgevallen ten gevo-lee can griep 2340. In het overeenkorrltige tijdvak van het vorige jaar was het 714. De katholieke aartsbisschop van West minster heeft aan zijn. diocesanen, in verband met de heerschende.griep, die het wenschelijk maakt het weerstandsvermoTen van het lichaam in stand te houden, dispensatie van vasten verleend. Een aantal katholieke bisschoppen hebben be'sloteh, dezelfde disoensatje te verleenen. Te Manchester is de sterfte aan griep nog aliijd zoo. ongewoon groot dat men extra doedgravers voor. de gemeentekerkhoven heeft moeten- aannemen. 's Nac'hts werken zij bij acetyleen-fakkels door.- DE ONVOLDOENDE INKOMENS. Voor het graafschapshof te Shoreditch vroeg een schuldenaar om uitstel van beta ling, weo-ens volsti-'ekt gebrek aan voldoende inkomen". •De rechter voegde hem. toe. „Wij liiden alle- maal aan- volstrekt gebrek aan voldoende in komen"- en hij-weigerde,- hem het gevraagde uitstel te verleenen. OPLICHTING VAN VER7EKERING- M A ATSCH A P PJ JEN. Voor de rechtbank te Meseritz is het proces begonnen. tegen een zekeren Eckhoff, een Ca- nadees, die van een aantal pogingen' tot 6p- lichting van een verzekeringsmaatsch'appij' wordt beschuldigd. Verdachte, die in den Kaukasus is gehoren, emigreerde op 16-jarigen leeftijd naar Ca-. nada, waar hij fortui'n maakte. In 1027 kwam hij e Bremerhaven aan, vanwaar hij met zijn- eigen auto vertrok om 'n bezoek aan zijn- ge- bc-orteland te gaan brengen. Bij een Duitsche maatschappij verzekerdc hij zich tegen onge- ZEVENMAAL GETROUWD. Te. Portsmouth is op 81-iarigen leeftijd lane Rebecca Whall overleden, die toen zij 74 jaar was met haar zevenden man ge- trouwd was. Zij was nooit lang wed-uwe geweest en was in elf jaar drie keer getrouwd. Een keer toen zij bij het leven van haar zesden man als ge- tuige voor den rechter moest versc-hijnen, had zij al haar trouwringen aan haar vingers Mpar gewoonlijk droeg z-ij die aan een ket ting om. haar hals. I-NDIe EN GROQT-BRITTANNIe. 1 - De- uiispraak der Indische vorsten. Een telegram uit Britsch-Indie meldt, dat de Kamer van Indische vorsten zich eenstem- jnig heeft uitgesproken voor het behoud van het bestaande politieke verband tusschen In die en Groot-Brittannie. Deze uitspraak is een rechtstreeksch antwoord aan de Indische extremisten, die bevrijding van de overheer sching van Groot-Brittannie nastreven en zich vooral den laatsten tijd roeren in ver band met den nieuw- ontbranden strijd over de uitbreiding van de politieke rechten van Indie. De regeerende vorsten pleegden al sedert eenigen tijd overleg met betrekking tot het zich hoe langer hoe meer openbarende extre- misme. De in de Kamer van Vorsten aange nomen resolutie is daarvan het uitvloeisel. In deze resolutie zeggen zij, dat zij hun politick van on-interventie in de zaken van Indie voortzetten, en herhalen zij hun verzekering van sympathie met den voortgezetten politie ken vooruitgang. In verband echter met de jongste uitingen van een deel der Britsche po- litici, die wijzen op een beweging tot volkomen onafhankelijikheid, wenschen zij vast te ste!- len, dat zij, in verband met hun verdragen en verbintenissen met de Britsche Kroon, niet kunnen toestemmen in voorstellen, die tot doe! hebben de regeling van de betrekkingen tusschen de Indische Staten en Britsch-Indie, tenzij deze voorstellen -berusten op den oor- spronkelijken grondslag van de verhouding tot Groot-Britannie. De correspondent van de „Times" te Delhi vestigt er de aandaeht op, dat dit het eerste groote verzamelblazen is tegen de Indische extremisten. DE VREDE IN DE INDUSTRIE. Een arbeidersleider over den brief der werkgevers. De brief, dien de Federatie van Britsche In- dustrieen en de Nationale Confederatie van werkgevorsorganisaties gezamenlijk aan het Vakverbond hebben geschreven ter afwijzing van het tusschentijdsch rapoort der gemeng- de commissie, waarbij de instelling van een nationalen industrieelen raad werd aanbevo- len, heeft, zooals men verwachten kon, in arbeiderskringen een slechten. indruk ge- maakt. De „Daily Herald", het orgaan der Arbeiderspartij, verzekert, dat, ofschoon niet valt te voorspellen, welke h-ouding 't Vak verbond zal aannemen, het antwoord in vak- vereenigingskringen toch wordt beschouwd als een ernstige slag, toegebracht aan de doeleinden, waarmede de beide organisaties hun sympathie hadden beleden. Ben Tillett, de voorzitter van het Valcvcrbond, heeft in een interview verklaard, dat de ontvangen brief geen uitzicht geeft op een bevredigende bespreking of op-lossing van de bestaande economische problemen en geen a." ntrekke- lijke voorwaarden biedt voor samenwerking op industrieel gebied. Hij gaf als zijn mee ning te kennen dat de brief neerkomt op het te niet doen van het werk, dat gedurende meer dan een jaar met zooveel succes is ver- richt. De uitslag van de discussie in de bijeen- komst der twee bovengenoemde werkgevers- organisaties is in het bijzonder een echec voor lcrd Melchett, van wien destijd-s het ini-tia- tief uitging tot samenwerking tusschen werk gevers en werknemers en die op het denk- beeld kwam van het instellen van een na tionalen industrieelen raad en daarmede verbonden verzoeningsraden. W. M. H. PELS ZOON E L S Eoorstraat 49/51. Tel. 207. WIJriHAivDoL. EEN MEEVALLERTJE. Te Londen heeft een boodschappenjongen een aardig meevallertje gehad. Toen hij langs Sloanestreet liep vond hij een snoer, dat, naar hij meende, veel weg had van een rczenkrans. Hij liet het snoer in zijn zak glijden en dacht er niet meer aan. Later vernam hij echter, dat het een kostbaar paar- lencollier was en hij bracht't naar het po- litiebureau. Het bleek toe te behooren aan la dy Guthrie, die voor den eerlijken vinder een belooning van500 pond sterling had uitgeloofd. Het boodschappenloopertje kent natuurlijk zijn geluk niet. AMERIKA. GROOTE BRAND IN DE HAVEN VAN BUENOS AIRES. Een groote hoeveelheid alcohol en 580 auto's verbrand. In de havenwijk van Buenos Aires is gistermorgen een brand uitgeforoken, die weldra een geweldigen om\ang kreeg, doordat de vlammen oversloegen op een loods, waarin een groote voorraad alco hol was opgeslagen. Er volgden eenige krachtige ontploffingen, met een twin- tigtal zwakkere gepaard, die de heele stad op haar grondvesten deden trillen. De krachtige Zuidenwind joeg gplukkin- de vlammen juist uit de richting van een vijftal loodsen met groote hoeveel- heden ontplofbare stoffen en een 6 mil- lioen liter alcohol. Daarentegen werden aan de haven een 500 tal Engelsche en 80 Amerikaansche auto's vernield, die pas ontscheept waren. Na uren werkens slaagde de brandweer er in aan het vuur paal en perk te stellen. Bij de ontploffingen zijn twee men- schen licht gewond. Over de oorzaak van den brand is nog niets bekend. De president en verscheidene ministers wa ren op het terrein van den brand. DE MOORDPARTIJ TE CHICAGO. Het onderzoek naar de daders van de moordpartij te Chicago heeft tot* dusver geen resultaat opgeleverd. De bevolking is in groote opwinding. De politie heeft nog geen enkel spoor, maar vermoedt dat een troep alcoholsmokkelaars uit Detroit voor den moord verantwoorde- lijk is, want de vermoorde troep smok- kelaars had nog een schuld van twee vrachtauto's whisky aan den troep te Detroit. Door anderen wordt echter weer aangenomen, dat een van Chicago's be- ruchtste misdadigers aan den aanslag schuldig is, de z.g. „Capone met het lit- teekengezicht". De twee vrachtauto's, waarmec de overval werd uitgevoerd, waren als politieauto's ingericht. De in- zittenden droegen het politie-insigne en twee hunner waren zelfs in politieuni- form. De overvallenen schijren daardoor misleid te zijn. De moord speelde zich af tegen den muur van een garage en in een met boomen beplante laan en een daarachter liggende ranch. De plaats bood een verschrikkelijken aanblik en was geheel met bloed bedekt. In de mu- ren zaten honderden gaten van kogels der machinegeweren. De slachtoffers waren gedeeltelijk verbrand. Zij moeten een»groot bedrag aan geld bij zich gehad hebben. Zij stonden zelf bekend als be- ruchte bandieten, die in de omgeving een waar schrikbewind uitoefenden. MIJNWERKER DOODGERANSELD. Drie particuliere pclitie-agenten beschuldigd. Gouverneur Fisher, van Pennsylvania, is een grondig onderzoek begonnen naar de handelingen van drie particuliere politie-agenten, die dezer dagen een mijnwerker hebben doodgeranseld. Het slachtoffer was een zekere John Berefki, die in het plaatsje Tyre woonde. De po litie-agenten waren geuniformde wa- kers, in dienst staande van een steen- koolmaatschappij te Pittsburg, en hee- ten Watts, Frank Slapikis en luitenant Lyster. Alle drie werden gearresteerd, beschuldigd van moord. Zij arresteer- den Bereski bij een inval op zoek naar sterken drank en namen hem mee naar hun verblijf, waar, wordt beweerd, Lys ter hem met een pook doodsloeg. Voor- dat Lyster daartoe overging deed hij zijn jasje uit en zou gezegd hebben: „Dat is een goede oefening voor mij." Zooals men weet hebben de steenkool- mijnen in Pennsylvanie vele duizenden particuiiere politie-agenten in hun dienst tot bet verrichten van bewakings- diensten en in de districten, waar zij patrouilleeren, doen de staats- en ge- meentelijke autoriteiten in werkelijk- heid geen pogingen om zelf agenten in dienst te stellen. Onophoudelijk uiten de mijnwerkers klachten over de wreed- heid van deze particuliere agenten, van wie velen van.een zeer laag moreel al- looi zijn. EEN VROEGRIJP INBREKER. Honderdvijftig inbraken in drie jaren. Een twaalfjarige jongen, die Dinsdag- avond door de politie te Chicago werd gear resteerd toen hij probeerde een kostbaren diamanten ring voor vijf dollar te verkoopen, heeft bekend, dat hij sedert zijn negende jaar aan meer dan honderdvijftig inbraken had deelgenomen. B.halve den ring had hij in z'n bezit: een geladen revolver, een dievenlan- taarn en een bos valsche sleutels. Twee jongens van negen, en een andere van der- tien, die tegelijk met hem werden gearres teerd, waren, zoo verklaarde hij, „amateurs" en hadden nog slechts aan drie „jobs" deel genomen. TUREIJE. HET GEHEIM RONDOM TROTSKY. De aankomst van Trotsky, zoo wordt uit Stamboel aan de „Voss. Z." geseind, is ten gevolge van de bevelen van de autoriteiten in de bladen doodgezwegen. Het officieele I urksche telegraafagentschap werd Dins- dagmiddag gemachtigd het bericht aan de aangesloten buitenlandsche agentschappen te telegrafeeren, maar de vertegenwoordigers dier bureaux werden niet ingeiicht. De geheimhouding was zoo streng, dat de diplceiiatieke kringen het bericht nog Dins- dagavond een onjuist gerucht noemden, zoo als er de laatste weken telkens liep-n. Slechts enkele Turksche en Russische auto riteiten waren op de hoogte Dinsdagmiddag kreeg de correspondent van een dier autori teiten bevestiging van het bericht. Wat er vnrder f S-eschied weet niemand. Zeker is alleen, dat Trotsky Dinsdagavond niet naar Angora is doorgereisd. Men weet niet eens (de correspondent seide dit gisteren) of Trotsky nog aan boord is of reeds aan land is gebracht. Thans wordt geseind dat hij' onder bewaking in het Russische gezant- schap vertoeft. De Russische gezant heeft in de laatste oagen herhaaldelijk langdurige conferenties gehad met den Turksche:: minister van bui tenlandsche zaken. Bij het kiezen van een woonplaats voor Trotsky zal rekening gehoudeji worden met het feit dat deze lijdead is. Vrudag- 22 Februari a.s. in de HiRimilft), AFGHANISTAN. EEN NIEUWE TROONPRETENDENT. Uit Angora wordt gemeld, dat Nadir Khan uit Europa te Pesjawar is aange- komen om zijn aanspraken op den Afghaanschen troon te verdedigen. Hij zou Habib Oella hebben voorgesteld te zijnen gunste troonsafstand te doen en in zijn dienst te treden. Volgens andere berichten zou de stad Ferzabad door aanhangers van Ali Achmed Khan zijn uitgeplunderd en in brand gestoken. Volgens geruchten zouden honderd in- woners der stad om het leven zijn geko- men en Ali Achmed Khan zou zijn ge- dood. DE K0UDE IN HET BUITENLAND. Sir Douglas Marwsen, een bekend Austra- lisch ontdekkingsreiziger, is uit Australia, waar hij hoogleeraar in de geologie en me- neralogie is, in Londen aangekomen, cm te spreken over het organiseeren van een nieu we expeditie naar de Zuidpool in I929-'30. Hij zegt, dat het weer, dat wij hier op 't oogenblik hebben, sterk lijkt op een Zuidpool-zomer. We kunnen er ons dus eenig idee van vor- men, hoe het in de eeuwige sneeuw- en ijs- velden in het „warme" jaargetijde er uitziet! Geneeskrachtige bron bevroren. De vermaarde geneeskrachtige warme hron te Matlock is voor het eerst in 60 jaar bevroren. Bij Weymouth heeft men het ijs moeten breken om ongeveer honderd zwanen te be- vrijden, die met zeemeeuwen om voedsel vochten. Te Dover zijn alle schoien tot Maandag gesloten. Veneli'e in den winter. Bliikens een draadloos bericht is het Ca nal Grande in Venetie met groote ijsblokkeu bedekt. Alleen in de diepere kanalen is het verkeer met de stedelijke bootjes nog moge lijk. De Piazza San Maro is met ijsplekken be dekt. De duiven sterven bij dozijnen. De haven van Antwerpen ligt sti! De directie van den Belgischen loodsdienst heeft besloten dat deze dienst wegens de tal rijke ijsschotsen op de Schelde tot nader or der zal worden gestaakt ten einde ongeluk- ken te voorkormn. De haven is ten gevolge van de koude vrij- wel verlamd. De toegevroren Rijn. Tallooze be- langstellenden. Het zeldzatne schouwspel, hetwelk de „doode" Rijn biedt, lokt tallooze nieuwsgie- rmen uit de nabijgelegen steden. Van Keulen tot de Lorelei is er nog eenige beweging in het drijfijs, maar bij de Lore lei zit de rivier over een afstand van vele - kilometers muurvast. Bij Glaub heeft men een voetpad over het ijs naar Bacharach ge- maakt. Reeds thans treft men voorzorgsmaatrege- len teneinde op alles voorbereid te zijn, wan-' neer straks de dooi invalt en deze geweldige ijsmassa weer tot leven ontwaakt! Essen zander water. Tengevolge van de vorst zit een groot ge- deelte van de stad Essen zonder. water. Gis- ternacht zijn twue torens, die de heele bin- neristad en een deel van het Noorden van water voorzien moeten, leeggeloopen. Ver- moedelijk is er een toevoerbuis gesprongen, doch men was er gisteravond nog niet in geslaagd het lek op te sporen, wat door den hard bevroren grond ook extra veel moeite- kost De nood in Thuringen. Een Wolffbericht uit Erfurt maakt melding van sneeuwjacht en onverminderde vorst in Thuringen, met de gevolgen: ernstig kolen- gebrek en sluiting van schoien in bijna alle Thuringsche steden, met grieppatienten, ge-' vulde ziekenhuizen, distributie van brand- stoffen, werkloozenbetoogingenIn het. Thuringer wo-ud zijn ettelijke personen dood- gevroren Te Berlijn schaarschte van kolen en aardappelen; stijging der prijzen, da- ling der temperatuur; sneeuw. Te Berlijn heerschen op het oogenblik toe- standen, die sterk aan de oorlogs- en infla- tiejaren herinneren. Kolen en aardappelen zijn schaarsch. Elkeen hamstert er-flink op los. De bladen zijn van meening, dat' er veel te laat maatregelen zijn getroffen in het be- lang van de kolen- en levensmiddelenvoor- ziening en verlangen dat zoo spoedig moge lijk kolen en aardappelen zullen worden ge- rantsoeneerd. De prijzen stijgen voortdu- rend, terwijl nog enkele dagen geleden beste aardappelen in den kleinhandel 7 pfennig p. pond kost ten, werd gisteren te Berlijn op de markt voor gewone soorten 10 pfennig per pond verlangd. Vele handelaars brengen hun artikelen in het geheel niet meer op de markt. Indien de strenge koude nog lang duurt, zullen er in het geheel geen groen ten en aardappelen in Berlijn meer komen. De voorraden buitenlandsche en wel voor- namelijk Nederlandsche groenten, die na tuurlijk aanmerkelijk duurder zijn dan de binnenlandsche, strekken nog voor twee da- Bij de nieuwe regeling van het straatverkeer te Berlijn, welke onlatigs is afgekondigd, wordt o.a. ook bepaald, dat 400 straten voor den straathandel verboden zijn! 180 straten en pleinen waren het reeds. Tot dusver was het den straatverkoopers nog mogelijk, zoo constateert de „Vorwarts", tenminste in eenigszins drukke straten het publiek vruchten en groenten te verkoopen. De thans verboden straten zijn alle hoofdverkeers- wegen, zoodat de straathandel nu geheel is weggedrongen naar straten, die van geen be- lang zijn voor dit doel. Tengevolge van de groote werkloosheid in de jaren na den oorlog zijn talrijke arbeiders, zoo voegt het soc. orgaan hieraan toe, die in in -hun vak geen- werk konden vinden, een straathandeltje begonnen. En het waren werke lijk niet de slechtste werkloozen, die niet van oridersteuningsgelderi wilden gaan leven. In Berlijn zijn thans 20.000 straatverkoopers, die .door.d^ njeuwe bepaling ten zeerste gedupeerd worden. De getroffenen hebben een groote vergadering •belegd om te protesteeren tegen de regeling. De voorzitter wees er op, dat de nieuwe ver keersmaatregelen een geheelen tak van in- dustrie dreigen te' vernietigen. Met den hoofd- commissaris van politie zijn onderhandelingen aangeknoopt waarbij er op gewezen is, dat de handelaars zelf den wensch koesteren het ver- keer niet te belemmeren. Tenslotte is een motie aangenomen, waarbij verklaard-wordt, dat gezien de groote econo- mische beteekenis van den de prijzen regelen- den straathandel, deze niet mag worden ver- nietigd door al te strenge verkeersbepalingen. WlU 1 v'

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1