miHJistfit Cnirat. De wettige PKHIU.I'TON. 888 2^ Brieve nit hoofdstad enderd esn en derate 'aargang. Racflio-hoekje Schaakrubriek No. 40 Zaterda? 16 Februari. Zondag 17 Februari. Hilversum, 1071 M. 9.40 v.m. V. A. R. A. Lezing door Ir. Gorter: Veiligheidskleeding. 10.— V. A. R. A.Concert, aangeboden door de Ned. Ver. van Spoor- en tramwegpers. Het Utrechtsch-sextet, piano, fluit, hobo, klarinet, fagot en hoorn. Het Trio-Kwant, sopraan, fluit en piano. Spr. P. Mo.tmaker, voorzitter van den Ned. Ver. van Spoor- en tramwegpersoneelOnze vooruitzichten 12.—12.30 Schaakles. 12.30—2.— Con cert door het A- V. R. O.-Trio. 2. 2.30 Be- spreking van tooneeiwerken door G. A. Schi'ip. 2.30 Atonnementsconcert Aanslui- ting van het Concertgebouw te Amsterdam. Orkest onder leiding van Dr. W Mengel- j^j-g 4.-5.— Gramofoonmuziek. In de gauze's wedstrijd-uitslagen. 5. 6. V A. R A Kinderuurtje onder leiding van Wil kin van Cappellen. 6.15 V. P. R. O. Gewijde biieenkomst in het gebouw der Ned. Herv. Gemeente te Zaandam. Spr. Dr. L. J. van Hoik: Gemeenschap in den Heiligen geest Mevr. Wustenhoff—Stark, alt. H. W. F en trop, orgel. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.— PersWichten en sportuitslagen. 8.15 Con cert Versterkt omroep-orkest onder leiding van Nico Treep. Di Moorlag, sopraan 9.45 Muzikale anecdoten door Louis Schmidt. 10Populair programma. Omroep-orkest Daarna tot 11.30 Gramofoonmuziek. Huizen, 336.3 M. (Na 6 uur jnjgtkns K. R. O-dienst (9.30) 1852 M. 8.25—9.20 Morgenwijding. N. C. R. V. onder leiding van Joh. de Heer. 9.30 K. R. O. Hoogmis in de Koosterkerk van de Franciscanen te Ven- rav. De Scho'a Cantorum v. h. Klooster. Predikatie van Pater Nielen: De opyatting der kerk over het vcsten. 12.30— 1.30 Concert door het K. R. O.-Trio 1.30-2.— Gods- d'enstonderricht voor ouderen door Prof. u. Bont, van het Seminarie „Hagevdd 2.— 2.30 Literaire causerie door B. J. Koldewev o 304.30 Concert in Nijmegen. Mevr. T. VokemansTeppema, sopraan. Mevr M. Classen—Hasselman, sopiaan. C. Wijgers, tenor. J. van Duuren, bariton. S. Terps ra, Mannenkoor „Noviomagum". Dubbelman- nenkwartet „Camerata", onder leiding van V D Waelput.' 4.305.— Ziekenhalfuurtje door Pater Rothoff. 5.45 N. C. R V. Dienst in de Geref. kerk te Delft. Voorganger: Ds T. J. Hagen. 7.308.K. R O. Lezing door prof. dr. H. R. L. Jansen: Voordrachten over den Bijbel. 8.- R. K. Voetba uitslagen 8.05 Concert. Amsterdamsche OrkeStver cn- der leiding van F. van Diepenbeek vV. Her- ckenrath, zanger. 10.45 Epiloog. Klein koor order leiding van j. H. Pickkers. Daventry, 1562 M. 3.50 Concert K. Win ter, sopraan. S. Logan, bariton. Olof Sextet. 5.20 Kinder-kerkdienst. 5.50 Voorlezing uit Jiet Oude Testament. 6.056.35 Bach's can- fate no. 65. T. Pickering, tenor. W Barrand, has. L. Woodgate, orgel. Orkest. 6.50 Welsh'e kerkdienst. 8.20—9.05 Kerkdienst 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Nieuwsber 9.25 Concert. Militaire kapel. O Kavann, alt. J. Chevreau, harp. 10.50 Epiloog. Pariis „Radio-Paris", 1750 M. 12.20 Mor genwijding. 1.052.10 Or kestconcert. 3 oO Gramofoonmuziek. 7057.50 Gramofoon muziek. 8.05 Poppenkast Radio-Paris". 8.50—11 10 Concert. M'1e Mevrande, Mile. Fmaro. Mile. Ma* en Hr. Reginald, zang. Langenbrg, 469 M- 8.25—9.20 Morgen- iwi'ding. 11.20—12.20 Orgelconcrt. 12 20— 1 50 Orkstconcert. 3.50—5.20 Militaire muziek. Marschert e. a. 7.30 „Gasparone operette in 3 acten van Fillocker Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Zeesen1649 M. 8.20 Morgenwijding. 10.50 Orkestconcert. 3.50—5.20 Concert. 7 20 Popu'air orkestconcert onder leiding van Bruno Seidler—Winkler, met medewerking van Irene de Noiret. 8 50 Der Journalist spricht. Daarna tof 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 391.6 M. 8.35 Morgenwijding. 12.25 Orkestconcert. 2.20 Senates van Scan- diuavische componisten, cello en piano. 3.50 Nam'ddagconcert. 5.20 Orkestconcert. 7.20 „Wi1dfeuer", opera in drit acten van Frie- dnch Helm. Muziek van Alfred Bertz. 10.05 Dansmuziek Brussel, 511.9 M. 5.30 Orkestconcert. 5 50 Trio-concert. 8.35 Orkestconcert Mme. Gh. Vili'lers—Waucquez en den Heer de Kock, zang. Maandag 18 Februari. Hilversum. 1071 M. 10.10.15 Morgen- v/rdinc 12.152Concert door het A. V. R. O.-Trio 2.2.30 Lezmo- door P. J Bran denburg: Het oorlogmuseum te Goes 2 30 4.30 Aansluiting van het Rembrandttheater te Amsterdam. Orkest onder leiding van D. Hartogs. 5.-6.— Kinderuurtje 6.—7.15 Concert door het Omroep-orkest. 7.15—7.45 Engelsche les. 8.01—8.30 Lezing door W. Graadtvan Roggen: De 20e Ned. Jaarbeurs. 8.30 Avond v. d. Joodsche Invalide. Koor. J. Rabbie, zang. R. Ermolnikoff, Joodsche lie- deren. S. H. Eng'ander aan den vleugel. M Gobets, zang. S. Swaap, viool. Ch. Speer aan den vleugel. Openingswoord door Mr. J. Keizer. Dr. J. H. I. Vos, kort woord. (9.25 9.40 Rede door Z.Exc. Mr. J. B Kan). 10.— Persberichten. 11.—11.30 Gramofoonmuziek. Huizen, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 11.11.30 Korte Ziekendienst. 12.30—1.30 Orgelconcert door Jan Zwart in de Herst. Ev. Luth. kerk te Amsterdam. 2.-3.— School-uitzending Practische gezondheidsleer. 4.5.— Zieken- uurtje onder leiding van Ds. J. v. d. Woude. 6 307.Literaire causerie door P. H. Muller. 7.7.30 Stenografieles. 7.308. Lezing. Ds. J. van Nes Czn.lets over de eerste 5 Bijbe'boeken. 8.— Uitzend-avond Chr. Radio-orkest onder leiding van Jan Pouweis. Spr.: Prof. Dr. J. A. Cramer: Doel en arbeid van den Wereldbond der Kerken. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Bal- ladenconcert. 12.50 Dansmuziek. 1.20 Or kestconcert. 2.20 Voor de scholen. 2.40 Mu ziek. 2.50 Lezing. 3.15 Muziek. 3.25 Vertel- lingen. 3.40 Muziek. 3.50 Balladenconcert, sopraan, bariton en f'uit. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsfcerichten. 6.50 Lezing. 7 05 Handel's vioo,1sonaten. 7.20 Dram, critiek 7.35 Mu ziek. 7.45 Fransche les. 8.05 Dansmuziek en variete. 9.Speech v. d. Prins van Wales aan het British Industries Fair Banquet. 9 20 Nieuwsherichten. 9.40 Dor. Ward- national Strijkkwartet. E. Bartlett en R. Ro bertson, pianoduetten. 11.20 Bridge-spel. 11.35—12.20 Dansmuziek. Pariis „Radio-Paris", 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert 4.055.05 Svmphonie, mu ziek en dans. 7.05—7.50 Gramofoonmuziek. 8 35—11.10 Concert. „Le Mariage force", Moliere. Daarna kamermuziek en zang. Langenberg, 469 M. 9.35—10 30 en 11 30 12.25 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Or kestconcert. 5.05—5.50 Liedies bij de luit en Trio-muziek. 7.20—8.15 Orkestconcert 8.20 9.50 Cembaloconcert door A. Linde. A. La Roche, sopraan. A. Schoenmaker, viool. A. Hesse, f'uit. Daarna tot 11.20 Dansmu- ziek. Zeesen, 1649 M. 11.20—3.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.507.05 Lezin gen. 7.50 Uitzending van buitenlandsche stations Daarna tot 11.50 Dansmuziek Hamburg, 391-6 M. 10.35 Muzika'e schooluitzending. 5.20 Vroolijk concert. 6.20 Voortzettino- van het concert. 7.20 Orkest concert. 8.35 Vocaal concert. Brussel, 511.9 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trio-concert. 7.20 Gramofoonplaten. 8.50 Orkestconcert. Alfred Corter, piano. Door E. PHI I IPS OPPENHEiM Geautoriseerde vertaling van Mej E J. B 66 „ls het niet cigenlijk uw eigen nest bevlek- ken?" vroeg de advocaat koel. „U kunt niet ontkomen aan het feit, dat u het hoofd van de familie is." „Het boofd in naam; dat verzeker ik u", verklaarde Francis. ..Ik vraag het u alien: heb ik gedurende mijn verblijf in En gel and op eenige manier gehandeld of ik trotsch was op mijn naam en mijn nositie? Denk maar eens na! Ik ben gebracht voor een politie- rechtbank in den vroegen morgen, bemodderd en gehavend, en beboet met het maximum en de kosten voor deelneming in wat een dron- kenmanstwist werd genoemd. Ik heb alle sportbladen in het land ertoe gebracht mijn eerlijkheid te verdenken. Ik' ben op openbare plaatsen gezien met beruchte menschen. Ik iheb u alien aanuemoedio-d in uw kleine zon- den. Gij waart nog niet diep genoeg in het moeras, toen ik hier voor het eerst verscheen Daarom maakte ik uw toJagen onnoodig hoog. Ik wilde u brengen waar ge nu staat Ambrosia, uw philanthropische geldschie- onononoMcniioiiCJiioiioiloll Pu///Je 1«. O. PUZZLEN. De maand Februari is goed begonnen. Nog nimmer kregen we zoo'n groot aantal goede oplossingen van een puzzle als deze keer. Het bleek, dat niemand zich had laten afschrikken door de zware wiskundige berekening, die echter heelemaal niet zwaar was! De oplossing van puzle no. 5, waar- bij gevraagd werd een getal dicht bij de duizend zoo in tweeen te deelen, dat er niets overbleef. volgt hier. Het getal is 888. Deelt men dat door tweeen op de volgende manier, dan blijft er niets over 000 Hier volgt thans puzzle no. 6: Gevraagd vier rechte lijnen van ge- lijke lengte en vier rechte lijnen, die slechts half zoo lang zijn, zoo te trekken, dat er drie even groote vierkanten ont- staan. oiiononoiioiionoiioHonoH Wolkenkrabbers en bange burgers. Het opera-complex. Het slechte blaadje der ar- chitecten. De beroemde Am- sterdamsche school". Geen beschadigde wolken. De strijd om het Museum-theater. De beslissing in handen van dr. Griep? De Amsterdamsche gemeenteraad is het nieuwe jaar goed begonnen. Natuur- lijk heeff hij zijn karakter van breed- sprakerigheid gehandhaafd waarom ook niet mr;r toch enkele besluiten genomen, die reden geven ons in de lei ding te verheugen. Daar is allereerst het onlangs geval- len besluit om op bepaalde punten in de uitbreidine-Zuid een hoo'en bouw voor woonhuizen toe te laten. De bouwveror- dening zal dienovereenkomstig gewij- zigd worden en de inspecteurs zullen niet nalaten ..ooge eischen aan de con- structie der nieuwe kolossen te steller.. Wethouder Boissevain heeft. niet na- gelaten deze laatste verklaring ter ge- ruststelling van passanten en ornwo- nenden af te leggen, en zij is teekenend voor het wantrouwen der burgerii te- genover alle vraagstukken van architec- tuur. Er zijn nog altijd een massa men schen, die niet goed kunnen afwijken van de gebruiken, die door hun groot- vaders gehuldigd werden. Nu zijn groot- vaders zeer eerbiedwaardige menschen Er zijn tegenwoordig zelfs zeer jeugdi- ge grootvaders, die gezellig golfen en tennissen en dansen, en vooi de genera- tie der kleinkinderen in vitaliteit niet onder doen. Maar zij zullen zelf de eer- sten zijn om te erkennen, dat iedere tijd zijn rechten heeft, en zij zouden het in hun kleinkinderen ongetwijfeld wraken als deze weigerden van auto of electri- sche tram gebruik te maken, omdat ook opa daarvan in zijn jeugd niet had kun nen profiteeren. Met de producten van technische nieuwlichters verzoent men zich dade lijk. Iedereen heeft telefoon, radio, gra- mofoon, gebruikt taxi's of eigen auto's, maar, o wee!, als een architectonische nieuwlichter optreedt en eischen stelt aan de tegemoetkomendheid van de moderne burgerij. Architecten staan bij ons niet in een goed blaadje. Natuurlijk is ook de Amsterdammer zeer gevleid, wanneer hij in den vreemde den roem van Nederlandsche bouwmeesters hoort verkonden; wanneer hij in buitenland sche bladen leest van „de Amsterda a sche school"; wanneer men hem vertelt dat jonge architecten uit alle landen ter wereld bewonderlng koesteren voor het geen hier in de uitbreiding-Amsterdam tot stand gebracht is. Maar die zoozeer gewaardeerde archi- tectei moeten het niet in hun hoofd krijgen om naast zijn deur aldus denkl dezelfde Amsterdammer een wolkenkrabber te bouwen. Wat heeft de Amsterdamsche burger voor bez.vaar? Is hij geducht dat het ding omvallen zal? Maar de wethouder heeft immers een „extra" aan eischen betrrtfende de constructie beHofd! Er zijn altijd wel bezwaren te vinden en als de Amster dammer eenigen geestelijke verwant schap heeft met prof. Lanz, zal hij onge twijfeld onmiddellijk protest aanteeke nen tegen de vermindering van licht- en luchtruimte, door torens, die de lucht ruimte ingaan, vcroorzaakt. Nil is strijden voor licht en lucht na tuurlijk zeer prijzenswaardig, maar nen kan zich ook met dit argument wel een beetje belachelijk maken, wanneer men het te onpas aanvoert. En om de aesthe tische eischen bekommert men zich niet. Dat is te zeggen: wanneer aan de oude stad geraakt wordt, schreeuwt men moord en brand. Gelukkig. Het is all een maar jammer en ook bevreemdend, dat vaak dezelfde menschen, die zulk een eerbiedwaardigen eerbied voor de archi tectuur onzer voorvaderen hebben, voor het stadsschoon uit den ouden tijd niet het minste respect toonen voor de ar chitectonische scheppingen van den tijdgenoot. Gelukkig zitten in de omgeving van B. en W. enkele mannen die verstandi ger ziin en wier woord gezag heeft. Daarom houdt het dagelijksch bestuur met alle macht vast aan Staal's genialc oplossing van het probleem der Mu- seum-terrein-bebouwing. Daarom zullen de Amsterdamsche architecten thans hun talent ook in de derde dimensie mo gen beproeven en hun heil, behalve in de lengte en de breedte, ook in de hoog te mogen zoeken. Vcorloopig slechts aan twee pleinen in Zuid en aan het Willinck-plein. Daar komen dus „wolkenkrabbers". Die men zich evenwel nu ook weer niet al te ver- vaarlijk krabbend moet voorstellen. De wolken zullen wel niet beschadigd wor den. De bedoeling is alleen het aantal verdiepingen voor woonruimte eeniger- mate uit te breiden. Vermoedclijk zal men van vier of vijf verdiepingen niet hooger springen dan tot zes of acht. Nu kan men aanvoeren dat een der- gelijke stijl van woningbouw niet Ne- derlandsch en in ieder geval niet Am- sterdamsch is, zooals de binnenstad ten ter, was, al moafe hij millionnair zijn, mijn werktuig. u verlokkend tot leenen op mijn bevel. U hebt om mij gezonden, om mij te ver- tellen, dat er dagvaardingen tegen u zijn uit gegeven voor al het geld, dat ge van hem hebt geleend. U hadt de moeite kunnen sparen Deze dagvaardingen weijden uitgegeven, op mijn bevel, niet in een bui van gepiqueerd heid, zooals gii dacht. Binnen veertien dagen zult gij, lord Henry, en jij, Eustatius, ver- schijnen voor de rechtbank wegens bankroet Van vandaag af eindig ik uw toelagen. Sir Stephen zal aan lady Henry tweeduizend 's iaars en aan lady Monica duizend per jaar betalen. Aan u, mannen geen sou. Ge moet of werken, of leven van het geld der vrouwen" Wat zij ook hadden verwacht of gevreesd, dit was nog veel erger. zoowel wat den inhoud als den vorm betreft. Een soort ijzige afschuw scheen het kleine gezelschap te bevangen Monica was de eenige, die geen teeken van ontroering gaf. ..Alles wel beschouwd". gaf zij toe, „ben ik Wij, dat je om mij zond waarde neef Francis. Dit eigenaardige licht op je ietwat geheimzinnige persoonlijkheid is, op zijn minst genomen, interessant. Ik vermoed, dat ik wel niet behoef te zeggen. dat ik weiger een penny aan te nemen van ie geld." ,.Ik eveneens". veik'aTde lady Henry met vaste stem. „Ik zal mijn kleinen winkel in Bond Street begin nen". stond op met losse gratle op beg*f zich naar het haardkleedje tegenover Fran cis. Zij keek hem strak aan. „Deze merkwaardige maar eenigszins melodramatische scene", zeide zij, „ver- plaatst mij in gedachte weer naar den avond, toen we elkaar het eerst ontmoettten op de rnuren van Pellini. Je sprak toen met woeden de welsprekendh-eid van je haat voor iemand; ik vermoed onze familie. Wat voor kwaad hebben wij je gedaan? Het ergste werd je ge- spaard, ongelukkigerwijze, naar het schijnt". „Wensch je het wezenlijk te weten?" vroeg hij. „Ik ben er uiterst benieuwd naar", ver- zekerde zij hem. Francis volgde Monica's voorbeeid en stond ook op. Zijn handeling scheen minder een daad van hoffelijkheid dan een uiting van den wensch, de uitdaging te aanvaarden. In zijn oogen brandde een somber vuur. „Je zult ongetwijfeld nog meer mdodra- matisch vinden in de geschiedenis, die ik je zal vertellen. Je zult ook de waarbeid hoo ren." HOOFDSTUK XXXI. Vier van de aanwezigen in de groote bibho- theek waren blij'kbaar geheel verdiept in de voorden van den jongen man, die eindelijk het masker afgeworpen had. Allen Monica luisterde met een socrt van smalende toe- gevpndh^d- Wat Fraqqis zelf betreft, de voile bewijst. Maar de geheele buiten- stad ou dan al niet Amsterdamsch zijn. Het bouwen van etage-woningen dus woningen, die niet over vevschil lends etages verdeeld zijn, maar v r.arvan alle kamers op een verdieping liggen vloekt met den trant van bouwen der oude grachtbewoners. Ieder had in den ouden tijd zijn eigen voordeur en zijn eigen trap, waarmede zijn buurman niets te maken had. Plan-Zuid en -West zijn sinds den oorlog volgebouwd met blokken, welker woningen gemeen- schappelijke „trappenbuizen", gemeen- schappelijke voordeuren en gemeen- scha ipelijke liften hebben, juist als in Londen, Parijs, Wrenen, Budapest, Ber- lijn "n in alle groote buitenlandsche steden. Heeft de nieuwbouw daarom het nati- onaliteitskarakter verloren? Is hij daar om niet meer „Amsterdamsch"? Zeer zeker mag men deze vraag niet bevesti- gend beantwoo. den, want die nieuw bouw draagt een zoo persoonlijk karak ter, dat men in kringen van vakmannen nadrukkelijk gewaagi van „de Amster damsche school". Neen, de nieuwbouw, die het Amster damsche karakter verloochend heeft, is die geest, welken men in de oude en de thans nieuwe stad tusschen de 17e eeuwsche en de 20e eeuwsche stad kan waarnemen, de nieuwbouw uit de laat ste decennia van de 19e eeuw, die zijn verschrikkelijke monumenten achter den Buitensingel heeft geplaatst en waarvan de z.g. „Pijp" nog altijd een der rneest afschrikwekkende voorbeel- den vormt. Niemand zal de „Pijp" ken- merkend voor Amsterdam willen noe- men. Maar de buurt is kenmerkend voor eun bepa&lde periode van wansmaak en geesteliik verval en de Amsterdammers. die zich waarlijk als zoodanig voelen moesten, zullen reeds daarom iedere daad, die op herstel wijst, met grage handen aanvaarden cn niet langer mokken over ,hooge- of „toren"-bouw en over de gevreesde „steenklomp" van het Museum-theater. Over dat Museum-theater of die Mu seum schouwburg (de taal-zuiveraars verzetten zich tegen het vreemde woord, maar o. i. ten onrechte, want bij „schouwburg" denkt men onwillekeurig allereerst aan „tooneel-voorstellingen'V die toch in het gebouw der Wagner-ver- eeniging in de minderheid zullen blij- ven, terwijl het Fransche woord the atre, dat trouwens in Nederland burger- recht verkregen heeft, de universeele bestemming van het gebouw en het in- ternationaal karakter van cL voorstel- lingen, die daar gegeven zullen worden, beter uitdrukt), over dien Museum- schouwburg is de Raad eindelijk aan het woord gekomen en er is heftig gede- batteerd, zoodat men de beslissing nog tot a.s. Woensdag zal moeten uitstellen. Die debatten hebben geen fraaien dunk gegeven van het aesthetische inzicht der heeren tegenstanders, noch van 't ge- halte hunner argumenten. Maar deze tegenstanders vormen een geduchte macht in den Raad en de kansen zijn uiterst onzeker. Ware de beslissing on middellijk na de eerste debatten geval- len, dan zou tot den bouw besloten zijn met enkele stemmen meerderheid. Maar hoe zal de constellatie zijn als de de batten heropend worden? Door voor- en tegenstanders wordt, naar wij vermoe- den, hard gewerkt om de weifelende raadsleden op hun hand te krijgen. Maar wat dan nog? Er is een macht, die geweldig veel invloed heeft, een macht, die tot g^en enkele partij behoort en die elke meerderheid in een minderheid veranderen kan en die macht heet: de „Griep". De Griep teistert thans onze hoofdstad in enorme mate en geen menschen die zoo vatbaar voor griep zijn als juist raadsleden, vooral raadsleden, die om- trent een of ander vraagstuk weifelen. En als bijv. de geestverwanten van den leider der „Wagnervereeniging" eens meer door de griep aangevallen worden dan de geestverwanten der Mengelber- gianen danvalt het voorstel onher- roepelijk en is het prachtige plan-Staal van de baan. Van zulke toevalligheden zijn groote en grootsche ondernemingen afhankelijk. De architecten mogen dan nu al „in de wolken" zijn, zij zijn waar lijk niet te benijden. En Amsterdam mers, die het schoon van hun stad waar lijk liefhebben evenmin. Laten wij dus maar hopen, dat de griep zich ditmaal als e enrechtvaardig tyran gedraagt en de bedlegerigheid onpartijdig en gelijke- lijk verdeeld over de katholieken eri de hartstocht, die een paar minuten geleden in zijn stem had getrild, was weg. Hij was de bedaarde verteller van een bladzijde familie- geschiedenis geworden. „Zeven en twintig jaar geleden", begon hij, „reisde Francis,.de zevende hertog van Chat- field, door Italie in passenden staat: hij had iets van den schdlder iets van den dilettant iets van den archaeoloog, een beetje van den man van de wereld. hf Pellini ontmoette hij mijn arootvader en diens dochter, mijn moe- der. Mijn grootvader was het eenig overge- bleven lid van de familie Pellini, een familie. die zeker van een even hoogen adel was als de Chatfields. Zijn dochter, mijn moeder, was mooi, zeer besohaafd en was wezenlijk voor- gesteld aan het hof van haar koningin. Maar zij waren arm, die twee, ontzettend arm. Zij woonden op de laatste overgeblevene van hun kleine boerderijen. Zij moesten bijna geheel leven van het persen van hun kleinen wijn- oogst, hun olijven en vijgen. Het was een ge- ma'kkelijke verovering voor Francis, hertog van Chatfield. Ongetwijfeld beminde mijn moeder hem, of zij zou nooit hebben toege- stemd maar ik loop op de geschiedenis vooruit Mijn grootvader stierf. Mijn moeder bleef alleen in de wereld achter. Zij verdween met Francis Ohatfieid. Zij gingen klaarblij- kelijk naar Rome en huwden daar. Niemand hoorde van hun huwelijk. Mijn vader, die toch wel geweten moe- hebben wat de men schen daQhtep, scAijftt er bi«onder gped voor sociaal-demokratenrrfe Giannen va,. dr. Romme en de mannen van dr. Wibaut, de mannen van het Concertgebouw an de mannen van de Wagner-vereeniging die tlians zoo fcl in het harnas staan. Amsterdam, Febr. '29. EMERGO. Hier volgt een partij gespeeld in het Grootmeester-tournooi te St. Petersburg tusschen Lasker (wit) en Aljechin (uw.) Skandinavische opening. 1. 2. e4 edo d5 Pf(>. Een gambiet dus. Zwart kan nemen, maar laat wit de kans door 3. c4 dien pion te verdedi- gen waarna zwart mooi aanvalspel kan krijgen. 3. d4 Wit neemt die kans uiet maar stelt hooger prijs op een spoediger on*- wikkeling. Pdo og4 Pb6 e5! Hier legt wit zwart een zeef diep doordach'te val. ed4 P6b7. De7 Na 9Pc5 had z\v. een pion gewonnen, maar ten koste van zijn rochade. Tarrasch geeft hier de voorkeur aan 9. Le7 en 10. 0 -0. 10. Lbo!!' Hier is Lasker in zijn voile kracht. SpeeH zwart nu 10c6 dan volgt 11. 0—0, cbo 12. Pd6 en moet winnen of 10 f5 11. 0—0 fe4 12. Lg5 3. 4. 5. 6. 7. 7. 8. Pf3 c4 Pc3 c5! Pe4 Dd4 De6 of Df? 13. Tfel met sterk spel. 10. Pc6 11. Lc6 bc6 v 12. 0—0 Lf3 13. gf3 Da4! 0—0—0. 14. Pe5 Slecht zou zijn 14. Kb7 wegens 15. Tel drel- gend Pd6f 15., Kg2 De6 Zwart zoekt zijn heil in een vertwijfelenden 16. tegenaanval. Da7 lets te vlug, beter was 16. Lf4. 16. Df5 17. Da8f Kd7 18. Tdlf Beter ware 18. Da3 om f3 te dekken. Nu geeft wit de winst uit handen. 18. Ke6 19. Dd8 Df3f 20. Kgl Le7 iDit dwingt tot remise. 21. Dd4. Dg4 22. Khl Na Kfl volgt 22 Dh3 22. 23. Ke2 Df3 en nu dreigt Td8. Df3f Remise. Jammer van Laskers 18en zet. Zaterdagavond j.l. moest V. V. V. met zijn le en 3e tiental naar den Helder voor de competitie 2e en 3e klasse Noord-Holland. Van het le tiental was de le bordspe- ler plotseling wegens ernstige ziekte in ziin familie door uitstedigheid verhin- derd. Bovendien waren de drie laatste borden afwezig zoodat met 4 invallers voor' t eerste vertrokken werd. Toch werd een 7—3 overwinning behaald. Onze hulde! Hier volgt de gedetailleerde uitslag: V. V. V. I Alkmaar) Morphy I (den H V. V. V. (Alkmaar) P. Deugd P. Ooykaas T. C. Laas J. Houtkooper G. v. Niepwkuyk P. Hartog H. Pijpers N. Termaat D. Kruimel A. H. Buscher 0—1 Y» 1—0 1-0 1—0 Y 1—0 I—0 1—G 0—1 Morphy I (den Helder) K. Geus Dr. J. C. Reeders Dr. Teenstra Kuyper. C. v. d. Putt-en H. Zege! C. J. Poorlmans Dr. II. C. Redeke C. H. de Car- pen tier. G. Kleinbloesem ■J. W. de Boer. 7—3 t. Derde tiental girjg maar niet eens mee er waren maar 3 (zegge drie) spe- lers mee te krijgen van dat team. IVat is dat toch met het 2e en 3e tiental? 't Bestuur overweegt deze beide tien- tallen uit de competitie teiajg te trekken. Ze maken een figuur als m Oplossing van eindspe! no. 261 1. Dd7f Lti7 2. Pd6ff Kd8 3. Pf7f KcS 4. Te8f Le8 Td8 mat. Oplossing eindspel 262. te hebben gezorgd, dat geen levende ziel van de ceremonie afwist. Daarna brac'nt hij zijn vrouw terug naar Pellini, naar een ldeine vil la, waar hij haar installeerde. Daar werd ik geboren. Daar bezocht hij naar in den loop van de jaren in het geheini en vluchtig. Zij had geen vrienden. De wereld beoordeeide iiaar voigens het karakter, dat mijn vader door zijn afgrijselijke zelf zuoht haar had opgeiegd. Daar woonde zij en stierf zij, zonder een enkele van de com- pensaties, waarop zij als hertogin van Chat- field het recht had. Mijn vader bracht tnis- schien twee n/aanden van het jaar bij haar door, soms nog minder. Zij verzoeht hem. haar mede te nemen naar Engeland. Hij zodht altijd urfvluchten. Zij verzoeht te wor den voorgesteld aan zijn familie, in haar rang te worden erlcend. Hij onfweek dit met eenige onwaarheden otnfrent haar godsdienst. Zoo werd zij ouder en vennoeid, enkd door haar eenzaamheid. De vrouwen van het Zuidelijk ras hebben nag meer liefde noodig dan jullis koude Engelscheir Zij kwijnde door 't genu's oogenbii!. af uit mijn leven geschrapf Er was weinig gek'i, genoeg echter om mij on derwijs te laten gerdeten "on de openbare school, op voorwaarde dat ik ncoit naar En geland zou gaan, ten zij ik ertu-ei! werd geroe- pen. (Word^ ver vol gd) ===^=88 Yt

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5