H Honderd sen en dertigste Jaargang. ®aters!as: Hi Febrtiari Provinciaal nieuws Wraaf) en Aanbod Binneniand Kerk en school UITSTEL OPKOMST ONDER DE WAPENEN. De Burgemeester van Alkmaar brcngt ter kennis van belanghebbenden dat de opkomst onder de wapenen voor eerste oefening en herhalingsoefeningen, be' paald op 18 en 25 Februari a.s. wegens heerschende griepgevallen, is UITGE- STELD, voorloopig voor den tijd van veertien dagen. De opkomst op 26 Fe bruari a.s. gaat derhalve door. Do dienstplichtigen kunnen den Mi nister van Defensie te 's Gravenhage verzoeken zoodra mogelijk op te komen, onder opgave van naam, lichting, garni- zoen, volledig adres, gemeente van in* schrijving, alsmede of zij voor eerste of voor herhalingsoefeningen moeten onko? .en. Alkmaar, 16 Februari 1929. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. unaniem het beleid der S. D. Raadsfractie goedgekeurd. Besloten werd een schrijven te richten tot het Dag. Bestuur der Gemeente, waarin er op wordt aangedrongen, om in verband met de heerschende stijging der prijzen van brandstoffen en levensmiddelen, ten spoedig- ste alle maatregelen te nemen, welke kunnen dienen om in de behoeften van werkloozen en andere behoeftigen te voorzien. Vervolgens werd door den heer Heida ge sproken over de organisatie der jeugdbewe- ging en het a.s. Meifeest. De heer J. H. Westerman werd gekozen tot afgevaardigde naar het Congres der Partij te Nijmegen. HOORN. Gistermorgen werden alhier twee meisjes bewusteloos in de slaapkamer gevonden. De dokter constateerde een begin van gasvergif- tiging. Het vertrek bevond zich boven de keu- !ken, waar waarschijnlijk een lek in de gaslei ding was ontstaan. Bij het naar bed gaan bemerkten zij de gaslucht al, maar omdat alle kranen in huis gesloten waren, begaven zij zich maar ter ruste. URSEM. Tot 2e ambtenaar ter secretarie te Boven- karspel is benoemd de heer E. A. Tros, vo- lontair ter secretarie en correspondent van de Arbeidsbemiddeling alhier en wonende te Hoorn. Op voorstel van wethouder J. Schaap Czn. werd dezer dagen voor de tweede maai aan alle armlastigen en enkele groote gezin- nen extra brandsioffen verstrekt. Door het bestuur van de IJsclub wer den met financieelen steun der gemeente ver- schillende werkloozen aan het baanvegen ge steld. NOORD-SCHARWOUDE. Door het gemeentebestuur is voor hen die daarvoor in aanmerking wenschen te komen gratis 2 H.L. cokes beschikbaar gesteld. Verscheidenen hebben hiervan reeds bruik gemaakt. De opvoering van „Allerzielen In aansluiting op het bericht over de op voering van „Allerzielen" in „Concordia" alhier, dat niet toegestaan zou zijn, kunnen wij nog mededeelen dat de tooneelvereeni- ging „Falkland" van Heiloo ditzelfde stuk ongeveer 3 a 4 jaar geleden in hetzelfde ge bouw heeft opgevoerd. De burgemeester ver- leende toen eveneens zijn toestemming. Het gas. Vele gasleidingen zijn door de strenge vorst bevroren, zoodat vele gasverbruikers hier practisch van gas verstoken zijn. Naar wij vernemen is de toevoer vanaf de fabriek van voldoenden aard, zoodat het van gas verstoken zijn niet afhangt van het meer- dere verbruik. Voor het Instituut v. Arbeidersontwikke- ling heeft de heer Gorter een lezing gehou- den over Vondel naar aanleiding van diens 250sten sterfdag. In korte trekken schetste spreker Vondel's leven en zijn beteekenis voor de Nederlandsche letterkunde. Daarna droeg hij voor een der schoonste treurspelen: „Jo zef in Dothan" waarnaar het publiek met zeer veel genoegen luisterde. Jammer dat, zeker door de felle koude, de opkomst niet grooter was. BERGEN. Tot onderwijzeres aan de St. Ursulaschoo! alhier is door het Bestuur dier school met in- gang van gister (Vrijdag) benoemd Mej. E. Kraakman te Boskoop. SCHOORLDAM. De strenge koude heeft het onmogelijk ge maakt, de school ook maar eenigszins be- hoorlijk te verwarmen. Met gebouw staat ge- heel open voor winden uit Oostelijke tot Noordelijke richtingen, terwijl bovendien de gastoevoer telkens ernstig gestoord is tenge volge van naphtalinevorming in de leiding In overleg met den burgemeester werd de O. L. school dan ook gesloten, tot weder een vereischte temperatuur is te verkrijgen, zoo dat gister en heden geen onderwijs werd ge- geven. Donderdagmiddag werd op het sterk toegevroren N.-Holl. Kanaal een prikwefl- strijd voor dames gehouden, waaraan 42 per sonen deelnamen. De eerste prijs werd ge- wonnen door mej. G. HalfDe Graaf. Door plaatsing van r-onsumptie-tenten had. het ge heel een feesteiijk karakter. DIRKSHORN. in de laatste dagen bereikten ons vele klachten over het gas. De toevoer is zeer on geregelc!, terwijl op sommige tijden van den dag lainpen, stellen, noch kachels kunnen ge- bruikt worden. r Bij informatie bleek, dat hier overmacht in het spel is. Door de strenge koude is de afname van gas abnormaal groot, mede in verband met het gebruik van gashaarden en de verwarming van koolschuren. Met gelatenheid zal dus op wat zachter weder moeten worden gewacht. ZUID-SCHARWOUDE. Bijeenkomst Vrouwenclub „Onder Ons". Door deze club werd Donderdagavond een filmavond georganiseerd door bemiddeling van de Eirma Kingers, Chocoladefabrikanien te Alkmaar en Rotterdam. De kleine zaal was geheel bezet met vrouwelijke bezoekers, waaroij uw verslaggever zicb heel goed thuis gevoelde. Door mej. de Boer—Berkhout werd na- mens de vrouwenclub een woord van welkom gesproken op den tweeden demonstratieavond te geven. Aan den heer Kingers werd dank beiuigd voor de bereidwilligneid een demon- siratie te geven. De heer Kingers sprak een woord van dank tot het bestuur om hier den geheelen omvang van het chocoladebedrijf vluchtig te laten zien. De cacao- en chocoiadeindustrie zeide spr. is zeker een der voornaamste tak- ken onzer nationale Industrie van commerci- eele aitikelen. Duizenden verdienen hier hun boord mede. Over de wereld rondom komt Nederland gunstig uit met zijn 44 millioen kilo verbruik van cacaoboonen. Het bezet iiiermede de vierde plaats. De cacaoboon groeit in Midden- en Zuiu- Amerika en o.m. noofdzakelijk in West-Airi- ka Java neemt geen groote plaats in wat be treft de teelt van cacaoboonen. Wei komt hier de beste soort vanaaan. Na Spanje, Itaiie en Frankrijk begon in Nederiand net gebruik van cacao algemeen te worden. In het jaar 1685 was het de Ne- derlanasche dokter C. Bontekoe die het ge bruik van cacao aan heeft bevolen. Met 5 personen het bedrijf begonnen werken nu reeds 450 personen in het bedrijf van de fir- ma Ringers. Niet minder dan 3500 soorten worden ge- fabriceerd w.o. 700 soorten bonbons. De film die vertoond werd gaf een juist beeld van hetgeen in de fabrieken te Alkmaar en Rotterdam plaats- vindt. Met machinerieen geschiedt de fabricatie op een zeer hygieni- sche wijze wat ongetwijfeld een goeden in- druk maakte. De tractatie op de bonbons en een heerlijke kop chocolade viel uitstekend in den smaak. In het kort gezegd, kunnen wij met anders zeggen, dan dat deze demonstratieavond goed geslaagd is. De rekening werd goedgekeurd onder dankbetuiging aan den penningmeestei, den leer J. Keeten voor zijn juist beheer. De financieele commissie voor 1929 zal be- staan uit de heeren B. Kaasenbrood en A. van Lienen Jr., donateurs, J. Blom Jr. en W. Wognum Sr., leden. De aftredende bestuursleden werden op voorstel van den heer Groen bij acclamatie herbenoemd, n.l. de heeren J Keeten en K. Peijs. In de vacature-van der Molen werd de heer J Blom Jr. en in de vacature-S. Hoog vorst de heer J. N. Kroon benoemd. Allen namen ze hunne benoeming aan en ontvin- gen de felicitatie van den voorzitter. Met applaus werd het bestuursvoorstei goedgekeurd om den heer S. Hoogvorst te benoemen tot eere-lid. De heer Joh. Meijer werd door de verga dering als bestuurslid-secretaris aangewezen Op voorstel van den heer D. Groen zal het aangenomen voorstel van jaren terug, om afgevaardigden naar vergaderingen te Am sterdam f 7.50 en naar Alkmaar f 5.50 te vergoeden, worden gehandhaafd. Den afge vaardigde van 1928 zal dit bedrag worden uitbetaald voorzoover hij 't nog niet heeft ontvangen. De heer Groen werd ook voor 1929 als afgevaardigde naar districts- en bondsvergaderingen aangewezen. Bij de rondvraag stelde de heer Alb Duin- meijer voor om de 3 wachtdagen (de eerste ziektedagen, waarop geen uitkeering plaats heeft) te doen vervallen; als men slechts 3 dagen ziek is, krijgt men niets. De voorzitter zegde toe, over dit punt met het bondsbe- stuur te bespreken. De vergadering droeg dan ook 't bestuur op, daar te kijken of de mogelijkheid bestaat. De heer D Groen wilde gaarne, dat de afgevaardigde de agenda van bond en dis trict met't bestuur behandelt. Men is dan meer voorbereid. Ook klaagde hij, dat de 10 abonnementen van „Zelfbeheer" geen doel treffen; hij zou gaarne eens andere lezers willen aanwijzen. Ook zou hij gaarne zien dat de autobus de menschen zoo ver mogelijk ophaalde uit de gemeente, terwijl hij aanbe- val om een bloempjesdag te organiseeren ten bate van't Sanatoriumfonds van't N V Z De voorzitter zegde toe, al deze dingen in de e. v bestuursvergadering ter tafel te brengen. Hierna volgde sluiting, met dank voor den prettigen toon, welke beluisterd kan worden. met den wensch, dat 1929 weinig zieken en veel contribute zou geven en dat de vereeni- ging met moed zou verder gaan, de lendenen omgord, de lampen brandende. regeling van ziekengeld-uitkeering en wijzi- ging der Ziektewet, betrekking hebbende op de wet van 5 Juni 1913 to regeling der arbei- ders-ziekteverzekering. Deze wijzigingen betreffen de verplichting zich te onderwerpen aan een geneeskundig onderzoek door een door het bestuur der er- kende bedrijfsverzekeringen aangewezen ge- neeskundige. Adressanten meenen daj de tal- rijke ziekenkassen even goed de gewenschte gegevens kunnen versehaffen, maar achten in dit opzioht de instelling van een medischen Rijksdienst van groote beteekenis. Omtrent de in art. 34 sub 3 genoemde ver- klaring „van den geneeskundige, wiens of van de vroedvrouw wier hulp zij voor haar beval- ling heeft ingeroepen" wenschen adressanten zonder meer te lezen: „een verklaring van een geneeskundige of vroedvrouw". Voorts wordt o.a. aangedrongen op een wettelijke ziekengeld-regeling en wordt de noodzake- lijkheid betoogd, dat in de wet worde vastge- legd, dat men een zekeren waarborg van ge neeskundige behandeling dient te bezitten. TURKIJE. HET BEZOLDIGINGSBESLUIT. De invoering in het begin van Maart te verwachten. Op de vragen van den heer Kuiper betref- fende bespoeaiging van de invoering van het gewijzigde Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren, antwoordde de minister van Financien, dat er geen stagnatie is geweest Wei een veel langzamer verloop van de nor- male voorbereiding dan verwacht en ge- wensoht was. De invoering is in het begin van Maart te verwachten, met terugwerkende kracht tot 1 November, en wordt zooveel mogelijk bespoe digd. DE MOORD TE GROOTEGAST. Volgens de vierde verantwoording van bijdragen ingekomen bij het Comite voor een Algemeen Bewijs van Sympa thie aan de nagelaten betrekkingen van de 4 vermoorde veldwachters te Groote- gast is thans bijeen een som van 21.133.33. Salon Pathefoon met onderkast en 40 nummers, pracht stuk f 35. Antieke stoeltjes, klok, staartklok met maan en datum, enz. J. L. SOSTMAN Jr., Hulpverkoopjokaal Laat 159a, tweede huis vanaf „Concordia". Gebruikte kachels. Groote Salamander voor zaal, enz en vele andere soorten worden op- geruimd. Groote voorraad in alle soorten meubelen. J. L. SOSTMAN Jr., Laat 159a tweede huis vanaf „Concordia''. Zeldzaam goedkoop lever ik U linnen- kasten, dressoirs. tafels, stoelen, eiken spie gels, ledikanten, prima dekens, enz. Dus je adres is Meubelhuis KOOLTUIN. DICHTE PLANKEN TE KOOP. 62 X 85 c.M., a 12 cts KENNEMERSTRAATWEG 24. Zuidelijke keuringsveveeniging voor- komt. De gedupeerde exploitant heeft zich onmiddellijk telegrafisch tot de Gedepu- teerde Staten van Limburg gewend met het verzoek het schorsingsbesluit niet te doen uitvoeren onder onmiddellijke medcdeeling, dat hij tegen de beslissing van B. en W. beroep aanteekent. KERKBRAND. Gistermiddag omstreeks 1 uur is brand ontstaan in het Israelietisch kerkgebouw aan de Willern II straat te Tilburg. Door de groote activiteit van de brandweer, die spoe- dig ter plaatse was, bleef de brand beperkt tot het inwendige van het gebouw, waarvan een groot gedeelte een prooi der vlammen werd. Oorzaak van den brand is het vlam- vatten van een bank, waaronder door de afvoerbuis van de kachel liep. BOERDERIJ AFGEBRAND. Gisterochtend omstretks acht uur is brand uitgebroken in de schuur van de boerderij van den landbouwer Schot in de gemeente Halsteren onder Lepelstraat. In een oogwenk stond de schuur in lichte laaie en aan blus- schen viel niet meer te denken. De brand is beperkt tot de schuur, doordat de brandweer- lieden een muur tusschen woning en schuur met emmers water nat hielden. Het vee is gered, doch de geheele oogst alsmede de land'bouwgereedschappen en machines zijn vernield en eenige hoenders en konijnen zijn in de vlammen omgekomen. De schade wordt door verzekering gedekt. TE KOOP voor oud trouw- en fantasie- ringen, zilveren lepeltjes, goud en zilveren horlogea en gouden vestkettingen. S. W. VET, Verdronkenoord 5. TE KOOP LUIDSP&EKER voor 7 50. C. KROON, Zilverstraat 4, Alkmaar. DE UITKEERING DER WERKLOOZEN- KASSEN. Gistermiddag had te den Haag een vergadering plaats van de besturen van het N. V. V., het R. K. Werkliedenver bond, het Chr. Nat. Vakverbond en een aantal besturen van bonder, met werk- loozenkassen tot bespreking van het voorstel om de werkloozenkassen als- nog in de gelegenheid te stellen aan de uitgetrokken leden nog een extra regle- mentaire uitkeering van 12 dagen te verstrekken met financieele hulp van de regeering. Over dit voorstel, dat zich beperkt had tot de werkloozenkassen van de fa- brieksarbeiders, transportarbeiders, landarbeiders, bouwvakarbeiders en nog enkele aanverwante vakken, werd uitvoerig gediscussieerd. Naar aanleiding van de gehouden be spreking werd besloten heden, Zaterdag met den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een spoedaudiente aan te vragen. Hedenmorgen zullen bovengenoemde vakcentrales en kasbesturen opnieuw bij elkaar komen. In verband met het feit, dat eerst gisternamiddag de betref- fende ministerieele circulaire aan de kassenbesturen is verzonden, zal, indien overeenstemming met den minister van arbeid verkregen wordt, deze regeling niet eerder kunnen ingaan dar de vol- gende week. HET TELEFOONVERKEER MET INDIe. Dezer dagen gehouden proeven op een golflengte van 10.4 a 16.5 nu met een korte- golf-telefoniezender van de Rijkstelegraaf te Kootwijk hebben tot resuitaat gehad, dat reeds des morgens te half zeven Amsterdam- sche tijd goede telefonische gemeenschap met Indie werd verkregen. Wei werd meer dan gewoort!ijk hinder van fading" ondervonden, maar dit werd hoofd- zakelijk veroorzaakt, doordat een zend- antenne werd gebruik zonder richteffect en de Indische ontvang-antenne nog niet op de gebezigde golf was afgestemd. Overigens werd geen storing ondervonden; ook bleek, dat het kortegolf-telegraafverkeer, dat in de ochtenduren op ongeveer dezelfde golflengte wordt afgewikkeld, geen hinder ondervond. De proeven worden voortgezet en wettigen de verwachting, dat de uren voor het telefo- neeren met Indie eer ang .■antnerkelijk vroe- ger op den dag kunnen worden gesteld, waar- mede, behalve 'ele particulieren, ook vooral het handels- en bedrijfsleven gebaat zal zijn. CASXRICUM. In de gisteravond gehouden vergadering van de afdeeling der S. D. A. P. alhier, werd door den heer H. Schipper, raadslid, een rede gehouden over de werkzaamheden in len raad der gemeente, waarbij de salaris-re- geling voor het geineente-personeel, het we- gen-rapport en het onderwijs uitvoerig wer den besproken. Door den heer T. Hellinga eveneens S. D. Raadslici, werd uitvoerig gesproken over de iverklooHieid. Door de vergadering werd SCHOORL. In het lokaal van den heer Huiberts te Groet werd Donderdagavond de jaarverga- dering gehouden van de plaatselijke zieken- kas „Hulp in Nood". Er waren 51 leden en 3 donateurs aanwe- zig. toen de voorzitter, de edelachtbare heer S. G. L..F, baron van Fridagh, de bijeenkomst te 8 uur opende. Spr. heette alien hartelijk welkom en deelde mede, dat, gelijk op de convocatie te zien was, de vereeniging in 1928 gunstig had gewerkt, wat't financieele gedeelte betreft; echter er waren ook scha- duwen over ons heengegaan, waar een man als de heer Wiebe van der Molen door den dood was ontvallen en de heer Simon Hoog vorst om gezondheidsredenen had moeten bedanken. Beide heeren hebben in het bestuur zeer veel gedaan. „Hulp in Nood" heeft aan beiden veel te danken. Dat de keuze der ver gadering straks zoo zal zijn, dat waardige opvolgers hen zullen komen vervangen in 't bestuur. Ook is't vooruitzicht onzer vereeni ging niet zoo schitterend. Gaf in de voor- gaande vergadering de Weled. heer Visser ons nog hoop, dat de komende ziektewet de particuliere kassen in't leven zou laten, zoo- als't ontwerp-wet, dat straks de Kamers zal worden aangeboden, thans luidt, zullen deze vereenigingen van't tooneel moeten verdwij- nen, wat jammer zou zijn. Laten we echter moed houden, in deze materie zijn er al zoo- vele wetsontwerpen geweest, en niets is nog tot stand gekomen. Medegedeeld werd, dat de bestuursleden Meijer en Keeten wegens ziekte waren verhinderd. De notulen, samsngesteld door den heer S. Hoogvorst, werden door den voorzitter ge- lezen, evenals 't jaarverslag. Beide stukken werden goedgekeurd door de vergadering. Hierna bracht de heer D. Groen verslag uit van de Provinciale Bondsvergadering, waar hij „Hu!p in Nood" had vertegen- woordigd. Van deze vergadering is een uitvoerig ver slag in de bladen gegeven, zoodat't goed ge- documenteerd verslag van den heer Groen voor de lezers geen nieuws bracht. Hij kreeg den dank van den voorzitter. De heer W Wognum Sr. bracht namens de financieele commissie verslag uit van de rekening over 1928, welke in ontvangsten en uitgaven sloot met een bedrag ad f 2940.08 De reserve en kas bedroeg op 31 December 1637.16, en wees een vooruitgang aan van f 224.46 Aan ziekerigelden was uitgekeerd f 945 54, terwijl aan contribution was ont vangen f 1122.40, donateursgelden bedroe- gen 148.50, gemeentesubsidie 200. TE KOOP een mooi best ORGEL. Te bevr. VARNEBROEK 4. Ook gisteren zijn tengevolge van dc griep, welke zich nog steeds uitbreidt, verschillende scholen te Arnhem geslo ten, o.a. de r. k. H. B. S. Ock schouw- burgvoorstellingen zijn afgelast, Vooral de posterijen, telegrafie en te- lefonie krijeen groote moeilijkheden door het steeds grooter wordend aantal afwezige ambtenaren en beambten. Men heeft de diensturen zeer veel verlengd. In het geheel mankeert bij posterijen en telefonie ongeveer een vierde van het personeel. KORTE BERICHTEN. DE ZIEKTEWET. De Nederl. Maatscfh,. tot bevordering der oeneeskunst heeft aan de leden van de Twee de Kamer een adres gezonden, waarin opmer- kingen gemaakt worden in zake de wettelijke VERGIFTIGING DOOR KOLENDAMP. Twee klassen schoolkinderen het slachtoffer. Aan de openbare school te Moordrecht, heeft zich in de 4e en 5e klasse een mas sageval van kolendampvergiftiging voorgedaan, tengevolge van een gat in de kachelpijp. Bijna alle leerlingen wer den onwel, sommigen op school, anderen toen zij thuis waren gekomen. Verschil lende kinderen heben hevig overgege- ven en voor eenigen moest zelfs genees kundige hulp worden ingeroepen. Des middags is er geen les gegeven. OITDE VROUW IN BRAND GERAAKT Gistermiddag omstreeks half drie heeft in de Lange Lakenstraat te Haar lem een droevig ongeval plaats gehad De 68-jarige wed. Van Staveren, die al- leen thuis was, wilde een wekker opwin- den, die op den schoorsteen stond. Toen zij zich voorover boog om het uurwerk te grijpen, kwam haar schort tegen de gloeiende kachel en vatte vlam. Het vuur deelde zich mee aan de andere kleedingstukken. Hevig gillend liep de oude vrouw radeloos door haar huisje Het geschreeuw werd gehoora door haar zoon, die naast haar woont. Hij sprong over de schutting, die de tuinen der wo ningen scheidt, en zag tot zijn ontzetting zijn moeder in vlammen gehuld in de kamer rond loopen. Direct greep hij eenige kussens en trachtte daarmee de vlammen te dooven. Dat gelukte hem doch zijn moeder was reeds over haar geheele lichaam met brandwonden overdekt. Nadat leden van den Ongevallen dienst een voorloopig verband hadden gelegd, wbrd de oude vrouw per zieken auto naar het St. Elisabeth's gasthuis overgebracht. Daar is zij aan de gevol gen overleden. HET CONFLICT IN VERBAND MET DE ZUIDELIJKE FILi.IKEURING. Naar wij vernemen is het conflict, dat gerezen is tusschen den Nederlandschen Bioscoopbond en de Vereeniging van Noord-Brabantsche en Limburgsche ge meenten voor gemeenschappelijke film keuring in een nieuw stadium getreden Heden is n.l. het eerste schorsingsbe sluit te Sittard afgekondigd. B. en W aldaar hebben den exploitant van het Luxor-theater te Sittard medegedeeld dat diens vergunning voor een maand geschorst is wegens het vertoonen van een film, die niet op de lijsten van de SOC.-DEM. VROUWENCLUB. Te Nijmegen is Donderdag aangevangen de jaarvergaderirr, van den Bond van soc.- dem. VrouwencluOs. die gedurende twee da gen wordt gehouden. De voorzitter van het hoofdbestuur, mevr. "M. W i b a u t, nield de openingsrede. Zij vestigde de aandacht op het feit, dat van het groote aantal sociaai-dmocratische vrouwen nog nauwelijks een derde zich vereenigd heeft in vrouwenclubs. Groote afkeuring sprak zij uit over het streven, o.a. in Rus- land, om de vrouw, ook op militair gebied, geheel met den man gelijk te stellen. Des te meer is dit echter een aansporing om te ijveren voor algeheele ontwapening. Uit de vers'agen bleek, dat het aantal leden der partij 30 Sept. 1928 gestegen was tot 15.758; het aanjal plaatsen waar een vrou wenclub of commissie werkzaam is, bedraagt 123. In de plaats van mevr. H. BakhuisWol- ters, afgetreden om gezondheidsredenen, werd gekozen mevr. Barbiers—Seelemeijer. De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf met f 6243.65, w. o. een nadeelig saldo van 445.81. Ht jaarverslag, het beleid van het hoofd bestuur en de begrooting voor 1929, s'ui* tende in ontvangst en uitgaaf met 3250, werden goedgekeurd. DE BRAND TE LEIDEN. Wat moet met de kiezerslijst ge- schieden? Aan prof J. G. Ch. Volmer, hoogleeraar aan de technische hoogeschool te Delft, door de universiteit te Frankfort am Main het doctoraat honoris causa verleend. DE OPVOLGER VAN GENERAAL BOOTH GEKOZEN. De Hooge Raad van het Leger des Heils heeft commissaris Higgins, chef van den ge- neralen staf, als opvolger van generaal Booth tot opperbevelhebber gekozen. Bij de verkiezing kreeg Higgens 42, Evae geline Booth, de zuster van den generaal 17 stemmen. BB3PWC No. 50 1929 Per bekkenslag werd bekend gemaakt, dat aan de daarvoor in aanmerking komende ge- zinnen gratis cokes zou worden beschikbaar gesteld. Ten Raadhuize kon men zich Vrijdag- avond opgeven. Vanwege de ijsclub „Ons Genoegen" en eeni- ge burgers zal getracht worden in de woningen van arme menschen een zonnetje te laten schij- nen. Daarvoor zullen inteekenlijsten door jonge dames worden aangeboden. Zondag a.s. zal op het ijs een wedstrijd plaats hebben en zullen de deelnemers voor die arme menschen schaatsenrijden. Maandag a.s. zullen genoemde dames de daarvoor in aanmer king komende gezinnen vragen waaraan men de voorkeur geeft, De inteekensom zal natuur- lijk moeten beslissen in hoeverre de menschen kunnen geholpen worden. DE GRIEP TE ARNHEM. De griep vraagt in Gelderland's hoofdstad steeds weer slachtoffers. Het aantal patienten neemt nog dagelijks toe. Er is bijna geen be drijf, waar niet een belangrijk deel van het per- soneel wegens ziekte afwezig is. Ook onder het personeel van het gemeente-ziekenhuis woeat de ziekte ernstig; eenige tientallen leden van het personeel zijn bedlegerig. De nog gezonde verpleegsters hebben, daar het aantal ver- pleegden zeer groot is, een moeilijke taak, Ook bij de politie zijn vele zieken, wat, nu de dienst wegens de koude reeds belangrijk gewij- zigd moest worden, tot ernstige moeilijkheden leidt. Er is wel geen tak van gemeentedienst, waarbij minder dan 10 tot 20 pet, van het per soneel ziek is. Sommige vergaderingen, die waren uitge- schreven, zijn voorloopig uitgesteld. De dokters meenen, dat de ziekte nog niet haar hoogtepunt heeft bereikt. Over het alge meen heeft de ziekte geen kwaadaardig karak ter, maar toch zijn er vele sterfgevallen. Gebleken is, dat de wielrijder die te Al- melo door een auto is doodgereden, de 41-jarige H. Hofhuis was. De verongelukte was gehuwd en vader van twee kinderen. Te Woerden is aangehouden verkleumd van de koude Arie M., oud 16 jaar, slagers knecht te Rotterdam. Hij was bij zijn baas weg- geloopen met medeneming van een aanzienlijk bedrag aan geld en een rijwiel. MILITAIRE SALARISSEN. De regeering heeft het eenstemmig adviet van de commissies voor georganiseerd overleg betreffende de militaire salarissen goedge keurd. Het kiesrecht berust op de kiezerslijst. Wie daarop vermeld staat kan zijn kiesrecht uit- oefenen. Zonder kiezerslijst echter geen kies recht. Wat moet er nu in Leiden geschieden, waar de kiezerslijst is verbrand, terwijl de ter- mijnen, die de kieswet stelt, niet meer veraf liggen? vraagt het Hbl, De vraag is, wat er nog te voorschijn komt uit de puinhoopen en wat er gereconstrueerd kan worden van de kiezerslijst. Is die werkelijk totaal verloren, dan zal een noodwetje gemaakt moeten worden, om te voorzien in de maatre gelen ter vervanging van de eischen der kies wet. Het departement van binnenlandsche zaken heeft zich reeds gewend tot het gemeentebe^ stuur van Leiden met v#rzoek om inlichtingen over de mogelijkheid van de samenstelling van de kiezerslijst. NOTARIS BERGHUIS FAILLIET VERKLAARD. De rechtbank te Leeuwarden heeft failliet verklaard notaris J. H. Berghuis aldaar. De officier van justitie heeft de faillissements-aan- vrage gedaan in het algemeen belang. 1 nEffin

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9