Ilkiiiistlt Ciimt De wettige Erigenaam, Philips op de Ja&rbeurs Hoest, Keelpijn Maaiidag I* Februari. Badid-hoekje ProvincSaal nieuws FKlll M.KTON. No. 41 onderd een en derti?ste 'aargang. Dinsdag 19 Februari. tiilversum, 1071 M. 10—10.15 Morgen- wijding. 10.45—11.45 Jaarbeursconcert door het Kling-Trio. 11.45—12— Gramofoon- muziek. 12.15—2— Concert door het A. V. R O.-Trio. 2—2.30 Kook-recepten. 2.30— 3.Gramofoonmuziek. 3.4.-*- Kniples. 45.Microfoon-debutanten. J. P. Daudey, piano. M. Nieuwerkerk, zang. 5.30—6— Gramofoonmuziek. 6.7.15 Concert door het A V. R. O.-Trio. 7.15—7.45 Engelsche les voor gevorderden. 8—8.30 Boekenhalfuur- tje door J. van SchaikWilling. 8.30 Con- cert door het Omroep-orkest onder leiding van Nico Treep. 9—9.30 Concert op 2 vleu- gels door Han Beuker en Wouter Denijs. 9.30 Vervolg concert. Lehar-programma 10.15 Persberichten. 10.3011.30 Dansmu- ziek. Huizen, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 12.30-1.30 Concert door het K. R. O.-Trio. 5.30-6.30 Gramo foonmuziek. 6.30—7.Duitsche les. 7. 8.Cursussen kerklatijn door L. Speet. 8— 9.30 Lijdensoverveging. Gewijde muziek. A11- gemeen onderwerp voor de cpvoering van het lijdensdrama „Christus gestorven voor alien door alien". Meditatie door J. Hooy- mans, kapelaan. Gewijde muziek door het Klein koor onder leiding van J. H. Pickkers. 9.30 „Pilatus", treurspel in 4 bedrijven van F. B. J. Frencken, Pr. Daventry, 1562 M. 10.35 Morgenwijding. 1105 Kookpraatje. 11.20 Gramofoonmu ziek. 12.20 Concert. Celtic Harp Trio. 1.20 9 20 Orkestconcert. 2.202.45 Beelduit- zending. 2.50 Muziekles. 3.50 Muziek. 3.55 Fransche les 4.20 Orkestconcert. 4.35 Voor de scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinder- uurtje 6.20 Gedichtenvoorlezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Muziek. 7.05 Handel's vioolsonaten. 7.20 Voor de huisvrouw. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: Glass. 8.05 Concert Militaire kapel en F. Russell, tenor. L. Pecs- kai vioo1. (8.20—8.50 Lezing). 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsberichten. 10.— „X O", tooneel van J Drinkwater en ..Incorrigible", 1 acter van Talbot. 11—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50— 2.10 Orkestconcert. 4.055.05" Trioconcert 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.50 „Tavia- ta", opera van Verdi. Koor, orkest en solis- ten. Langenberg, 469 M. 9.35 Gramofoonmu ziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.25—1.50 Orkestconcert. Dvorak—Smetana. 5.05— 5.50 Orkestconcert. 7.20 „Haln in Ruh F. HellmuthBelpy, declamatie. B. Putz, ban- ton. Rheinische dubbe'kwartet. Niederrheim- sche cornetkwartet. 9 50 S'uiten. Zeesen. 1649 M. 11.20—3.50 Lezingen 3 504.50 Orkestconcert. 4.50—7.05 Lezin gen. 7.20 Orkestconcert. 8.20 Vocaal concert door Maria von BasiTdes, alt. 8.50 Oude- en nieuwe dansen, viool en piano. Hamburg, 391.6 M. 10.20—11.20 Grama- phoonplaten. 3.35 Orkestconcert. Werken van Franz Lehar. 5.35 Dansmuziek. 7.20 „Der Negerhimmel" van Lina Goldschmidt. Re gie: Hans Bodenstedt. 10.05 Dansorkest. Brussel, 511.9 lA. 5.20 Orkestconcert 6.50 Trio-concert. 8.30 Orkestconcert. 9— Har- monieamuziek. 9.25 Vocaal- en instrumentaal concert. Het zal een avond van kunstgenot worden, gewijd aan de weldadigheid. Moge „De J. I.", de rijke vruchten hiervan plukken. (Voor het programma zie men ons nummer van Zaterdag j.l.) EEN FEESTAVOND IN ,,DE JOODSCHE INVALIDE" VOOR GANSCH NEDERLAND. Ten behoeve van bovengenoemde Vereeni- ging is vandaag in verband met de Groote Uitbouw-loterij een wel zeer bijzondere avond georganiseerd. Vanuit „De Joodsche Inva- lide" zal via Hi'versum een Radio-program- ma, hetwe'k zeer veelzijdig en attractioneel is, uitgezonden worden. Ongetwijfeld zul'en tienduizenden in den lande, vanavond te 8 uur 20 min. op Hilver- sum aansluiten en ook fami'de en kennissen, die geen radio bezitten, uitnoodioen van dit schoone gebeuren te kunnen genieten. Het mag tot dankbaarheid stemmen, dat 7i;ne Excellence mr. J. B. Kan, minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, zich bereid verklaard heeft, vanavond een propavandis- tisch woord voor ,.De J. I." te spreken Het originee'e is. dot waar het programma in „De Joodsche Invalids" zal worden uitge- voerd een groot gedeelte der Verpleegden per- soonlijk hiervan zal1 kunnen medegenieten De radio-expositie van Philips op deze jaarbeurs wijst op een ingetreden stabilisatie in de constructie van radio-apparaten. Het ontvangtoestel voor aansluiting aan het licht- net en met eenknopsbediening is ongetwijfeld de ideale oplossing van het radio-ontvang- probleem, zoodat de toekomst alleen klein detailwijzigingen zal brengen, gelijk dit reeds sinds jaren ook bij de automobielin- dustrie het geval is. De Philips fabrieken leg- gen zich thans met voile kracht toe op de fa- bricage op groote sdhaal van de door haar ontworpeii ontvangcombinaties voor aanskr ting op het lichtnet. Het vierlamps-toestel 2511, dat in eerste uitvoering op de Najaarsbeurs geexposeerd werd, heeft nog enkele verfraaiingen en ver- beterinsren ondergaan, welke het geheel nog aantrekkelijker maken. De wortelnotenhout- lcleur contrasteert fraai met het matzwarte frame van dit luxe toestel, dat zich door een voud van bediening, fraaiste geluidskwaliteit, groote geluidssterkte en scherpe selectiviteit onderscTheidt. Bij dit toestel behoort de „Mees- terzanger"-luidspreker, welke in enkele nieu we uitvoeringen geexposeerd wordt. Deze electro-dynamische luidspreker wordt thans ook met korte pootjes geleverd (type 2009), terwijl speciaal voor gebruik bij het toestel 2511 deze luidspreker zonder inwangstrans formator geleverd wordt (type 2008/2013) In het toestel 2511 wordt de nieuwe penthode-eindlamp voor groot vermogen, C 443, toegepast. Deze eindlamp neemt bij een anodespanning van 300 volt een gelijk- stroom-energie van 6 watt op. Een andere nieuwe penthode voor groot vermogen is de E 443, welke wordt toegepast in de Philips 10-watt verstefkers. In den als gewoonlijk welverzorgden en fraai ingerichten stand treft men verder een volledige verzameling van de Philips radio- producten aan, als ontvang- en zendlampen, versterkers, luidsprekers, plaatspanningap- paraten, gelijkrichters voor elk vermogen, edelgasveiligheden en nog vele andere pro- ducten. Op verlichtingsgebied bevat de Philips- stand een groote verscheidenheid van spe- ciale lampen en verlichtingsarmaturen Den bezoekers van dezen stand zal terstond de aardige, nieuwe verpakking opvallen van as- sortimenten Philips Argenta-lampen. De doozen hebben namelijk den vorm van huisjes, welke door bekwame ardlritecten zijn ontwor- pen en in fraaie kleuren uitgevoerd Er zijn !drie soorten: Oud-Hollandsche huisjes, land huisjes en heerenhuisjes. Ongetwijfeld zullen deze huisjes een geliefd speelgoeci voor de kinderen worden; ze zijn zoo gemaakt, dat ramen en deuren kunnen worden geopend En de volwaseenen zullen deelen in de kinder- vreugde! Deze Philipshuisjes, die een betere huisverlichting propageeren, zullen zekdv spoedig overal populair zijn. Voor de verlichting van kantoren, winkels, scholen, ziekenhuizen, enz, is een serie „Phi!i- lite"-armaturen ontworpen. De geheel geslo- ten ballons zijn vervaardigd van een uit 3 lagen bestaand zeer sterk ooaal-glas, dat bui- tengewoon weinig lidht absorbeert en een zeer gelijkmatige en aangename verlidhting geeft. Dit armatuur wordt in 12 verschillende uit voeringen geleverd, zocdat voor diverse doel- einden het juiste type gekozen kan worden Voor plaatselijke verlichting van werkban- ken, machines, weefstoelen, enz. dienen de nieuwe „Uhiluma" email-armaturen. De refledoren zijn zoo gevormd, dat bij doelma tig aanbrengen verblinding geheel vermeden wordt. Daar deze armaturen op velerlei ge- bied toeoassing zullen vinden, worden ze in vijf verschillende types in den handel ge- bracht. Op Ront^en-gebied zien we in de Philips- stands op de le etage. behalve het bekende draagbare „Metalix"-toestel, de „MetalixT>- buizen en een tweetal toestellen voor tand- artsen, verschillende nieuwigheden: een prac- tische lichtkast voor het bestudeeren van Rontgen-foto's, een handige ontwikkel-instal- 1atie voor de donkere kamer, een roltafel voor het ,.Metalix"-toestel ten gebruike in zieken huizen en een hulpap"araat voor het maken van stereosconische Rontgen-opnamen met het „Metalix"-toesteI. WIERINGERWAARD. Vergadering van Dijkgraaf en Heemiaden met Hoofdingelanden op Donderdagmiddag onder leiding van den dijkgraaf C. Haring- huizen, alien aajiwezig. Na opening worden door den lieer Sleutel de notulen voorgelezen, welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen is van Ged. Staten de goedkeu- ring op het besluit tot verbetering van den weg in de Groote Buurt. Verder deelt de dijkgraaf mede, dat door't dag. bestuur een onderzoek is ingesteld naar de diepte van de kleilaag in de groote buurt. Dit is nog al meegevallen, zoodat in dat op- zicht voordeeliger kan worden gewerkt dan de begrooting aangeeft. Aan den andercn kant zal er iets meer noodig zijn in ver band met de verbreeding der weg, waardoor liier en daar schoeingwerk noodig is. t Dag. bestuur heeft gemeend al vast inaar wat palen te bestellen, die ook reeds zijn aangekomen. Dan is aan de orde een adres van den heer E. Rijkes e.a. met verzoek om 't onderhoud der kluften weer vcor rekening te nemen van den Polder. Dit adres werd in een vo- rige vergadering aangehouden. Dijkgraaf wil in verband hiermee de ge- heele behandeling nagaan van vroegere adressen hieromtrent en leest de desbetref- fende notulen voor van en vergadering van 2 Februari 1920 en nog een latere vergade ring. 't Dag. bestuur meent, naar aanleiding van vroeger genomen besluit ook nu weer 't onderhoud voor rekening te nemen voore zoo t betreft de in't adres bedoelde kluften. Door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mej E. J B 67 Zoo behande'de Fi'ancis, de zevende hertog van Chatfield, de vrouw met wie hij was ge- huwd. Zoo kwam hij den eed na, afgelegd aan het erfbed van den armen, uitgeteerdeu Italiaanschen aristocraat. Dat was de teedere opmerkzaamheid, welke hij voor mij, zijn zoon, aan den dag legde, zoodat ik werd op- gevoed, zonder naam, en de tragedie moest aanzien van mijn moeder, die wegkwijnde. De ding en zullen u alien nu, hoop ik, een beetje duidelijker zijn". „Niettemin huwde hij uw moeder", zeide lord Henry somber. „En waarom?" vroeg Francis. „Omdat hij een man was, zoo bedorven, dat hij niet kon bestaan als hij zijn zin niet had, en zij kon hem anders onder geen voorwaarde hebben toebehcord. En, begrijp dit goed: Ik had dui- zendmaal liever gehad, dat hij mij als bastaard in de wereld had gebracht en mh'n moeder de 'iefde had gegeven, zonder welke zij wegkwijnde en stierf, dan dat zij die kou- de, kleine ceremonie dooTnaakte, welke mij inaakte tot hertog van Chatfield en haar tot een vennoefde, verwaar'oosde heilige. Is u nu do klelnheid van dien man goed bewust? Hji Miinhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt'sleelp ntabletten, 60en3Oct Bij Apoth. en Drogisten. wrokte over den prijs, dien hij voor haar had betaald; mokte er over totdat zijn liefde ver- kilde en haar hart was gebroken". „U moet in elk geval een ding niet verge- ten", zeide sir Stephen. „Uw vader ging op een morgen uit als een sterk man en werd 's avonds thuisgebracht met een gebroken nek. Wij hebben geen recht te veronderstel- len, dat hij niet voornemens zou zijn geweest te eeniger tijd om u te zenden en zijn geheim te ontsluieren". Francis keerde zich tot den advocaat. „U was zijn vertrouwde raadsman, niet waar?" vroeg hij. „Dat was ik". „Vertelde hij u ooit, dat hij getrouwd was?" „Dat deed hij niet", gaf sir Stephen met tegenzin toe. Francis haa'lde zijn schouders op en keerde zich om „Hij had daartoe toch den tijd", zeide hij „Zeer vele iaren, als ge ze wilt tellen". „Francis", pleitte lord Henry. „Dit is een verschrikkelijke geschiedenis, maar ik ben een oud man. Een bar.kroet zou mijn dood ziin". „Het zou het voor mij onmogelijk maken een baantje te kriigen", zuchtte Eustatius. Francis keeu hen beiden onbewogen aan. „Wat beteekenen uw leven en uw toekomst voor mij?" vroeg hif koud. „Mijn moeder stierf on re^en en twintigjarigen leeftiid. Zii, die beboorde te zitten in dien stoe'", voegde hif er aan toe, wlfzend op de plaats, waar 1edv Henrv, met hear vei'geten brelwerk aan haar voeten zat. wZji zou als hertogin van ver Er wordt nog toegelicht dat de polder zal zorgen voor behardingsmateriaaldoch be- langhebbenden moeten zorgen voor 't onder houd. Dijkgraaf zegt dat dit nu is vervallen. Het voorstel van't dag. bestuur wordt met algemeene stemmen aangenonnn. De heer Wonder bedankt voor deze toe- zegging. Volgt een voorstel inzake pensionneering opzichter Breed. Voorzitter zegt. dat door den heer Breed in verband met zijn leeftijd en ook met zijn cngesteldheid ontslag is gevraagd tegen 15 Maart. 't Dag. bestuur heeft gemeend dit ontslag op de meest eervolle wijze te verlee- nen. De heer Breed is 33 jaar in dienst van den Polder geweest. We hebben alien de overtuiging dat de heer Breed zijn functie steeds met groote eeiiijklieid, toewijding en ijver heeft vervuld. De he:r Breed zou kun nen genieten f 615. De groote waardeering voor zijn werk maakt dat't dag. bestuur het gewenscht heeft geacht boven dat pensioen ,een toelage toe te kennen ad f 400 per jaar, waar'oor hij dan heeft te betalen voor in- koop f 75 per jaar. Dan lcomt het ongeveev overeen met zijn tegenwoordig salaris. De landerijen welke de heer Breed in huur heeft kuunen dan op andere wijze worden ver- pacht, waardoor een paar honderd gulden meer zal worden ontvangen. Verder kan hij de woning voorloopig gratis bewonen, tot dat de Polder er zelf over moet beschikken. De heer Groneman .vraggt zich af of het wenschelijk is die f 75 er af te nemen Hierna wordt nog al gediscuseerd, waarvan de uit- slag is dat er een voorstel komt dat een toe lage ad f 400 zal worden gegeven, zoolang de heer Breed gratis wooht en wanneer de Polder later de v/oning noodig heeft, waar door de heer Breed een woning zal moeten huren dan f 75 meer. Met algerneene stem- men aangenomen. Dijkgraaf spreekt den wensch uit dat de heer Breed spoedig geheel zal herstellen, opdat hij nog lange jaren zal genieten van zijn pensioen. Volgende punt is behandeling der begroo ting. Voorzitter zegt vooraf dat 't opgevallen zal zijn, dat er enkele verand'eringen zijn ge- komen. Ete polderlasten zijn met f 1 ver- hoogd; dit werd wel niet prettig gevonden,, doch we zagen geen andere udkomst; we moeten't oog houden op verschillende nood- zakelijke werken. We zullen er dus over been moeten stappen. De heer C. J. Blaaubcer vindt 't jammer dat het verleden jaar is verlaagd. Allereerst wordt begonnen met de uitga- ven. Volgno. 4: andere kosten van admini- stratie is iets verlaagd. Volgno. 5: onder houd en aanleg werken (Poldergemaal). De ze post is dezelfde gebleven. Alleen is hierbij naar voren gekomen cm den secretaris f 10 vergoeding toe te kennen voor telefoon. Al len voor. Volgno. 6: aanleg en onderhoud van wa- terleidingen. Deze post is met f3000 ver- hoogd. Dit is een belangrijk bedrag, doch enkele vaarten, zooals Walingsweg, Barsin- gerweg en Huiszerweg tnoeten onder hau- den worden genomen. De Huiszerweg staat 't eerst op't programma. Volgno. 7: wegen. Dijkgraaf licht toe dat deze post in tweeen is gesplitst. Er is een aparte post bijgekomen n.l. wegen provin ciate lijst Het is 12 K.M. wegen en 10 K M. welke op de Provinciate wegenlijst voorko- men. In verband met sub g van volgno. 8 vraagt de heer P. Visser of het grintvervoer niet op een meer economische wijze kan ge beuren. Zooals't nu gebeurt, zou 't bij geen enkelen boer gebeuren. Spreker zou gaarne zien dat't dag. bestuur zal zien of er iets gedaan kan worden in deze. De heer C. J. Blaauboer is :t geheel met Visser eens, wanneer men ziet hoe dit met die kleine karretjes gebeurt, ineen ik toch ook dat dit wl anders kan. Er wordt hier- over nog al gediscusseerd, waarna tot de slotsom werd gekomen, dat een andere werk- wijze gevonden moet worden. Volgno. 9: onderhoud sluizen. woningen, bruggen, duikers en hekken. Deze post is met 1 1000 verhoogd. In verband hiermee is door den waarn.-op- zichter, den heer Rempt, een rapport uitge- bracht wat ons, aldus Dijkgraaf, niet pret tig in de ooren klonk. Uit dit rapport, wat de heer Rempt voor- leest, blijkt dat er veel achterstand bestaat. Rapporteur is tot de onaangename ontdek- king gekomen, dat er veel verzakkingen zijn Dit kan natuurlijk niet a lies, in een jaar ge beuren, doch de polder komt toch in de ko- mende jaren voor veel onderhoud te staan. Dijkgraaf zegt, dat 't dag. bestuur wel 't oog had gevestigd op verschillende zaken, doch dit rapport geeft een pessimistischen indruk. Wat de brag bij de Teetjesweg be treft, meet rekening gehouden worden met't verkeer. We hebben overwogen di_ mogelijk- heid om de brug bij den Kruisweg aan den Walingsweg weg te nemen en verder bij den SlikkerdijkTeetjesweg met een gewone i duiker van 1 M. rond. Ook zou de brug aan Zuidzijde bij de Pijpen kunnen vervallen In de eerste plaats dan de brug bij de Teet jesweg, dit zou vclgens een kostenberekening ongeveer f 1700 worden, met een duikc pl.m. f 1250. In de tweede plaats een plan te ma ken voor de bruggen in 't algetneen. Na eenige discussie wordt dit door den voorzit ter voorgesteld en met algemeene stemmen aangenomen. De heer Visser zou dan tevens de brug bij den Natweg ter hand willen ne men. Volgno. 11belastingen. Deze post is met f 485 verlaagd, en is nu geraamd op f 655. Met een post onvoorzien ad f 13968.52 ko- men de vermcedelijke uitgaven op een bedrag van f 59159 52. Bij de ontvangsten zijn ook een paar ver- anderingen gekomen. Dijkgraaf brengt in rondvraag om de omslag met f 1 te verlroo- gen, wat algemeen wordt goedgevonden. Voor renten uitgezette kapitalen is f 1500 geraamd, wat f 400 meer is dan verleden jaar, omdat dit jaar zeer zcker 4 pCt. divi dend zal worden uitgekeerd door den Tram- v/eg. Voor het hebben van Brongasinrichtingen is geraamd f 1950 alzoo cnet f 650 verlaagd. Dijkgraaf zegt dat't dag. bestuur, in ver band met een adres van de Middenstands- vereeniging, heeft overwogen om dezen om slag iets te verlagen. Het is inoeiitjk om ver- schil te maken omdat het niet is te contro- leeren. Wel hebben we gemeend in 't alge meen iets te verlagen. Uitvoerig is nagegaan wat er voor stroomgebruik is uitgegeven. Voorgesteld wordt om te verlagen tot f 15. (Het was f 20.) De heer K. K. Kaan vindt't jammer, dat :t voor hen, die geen land hebben nog betaald moet worden en zou 't in ieder geval nog wat minder willen a.paten. Na nog wat heen en weer gepraat over maximale belasting, brongaswater, hemelwa- ter, kleine machine enz., wordt het voorstel van f 15 aangenotnen. Er wordt dus afwijzend beschikt op het verzoek van de Middenstandsvereeniging, doch als tegemoetkoming wordt het dan met f5 verlaagd. De begrooting wordt alsnu vastgesteld met een eindbedrag ad f 59159 52 Punt 8. Voorstel inzake reservebemaling, zal in comite worden bebandeld. Rondvraag. De heer C. J. Blaauboer vraagt of er al iets is gekomen van Anna Paulowna. Dijkgraaf licht toe, dat hij gevraagd heeft aan den dijkgraaf van Anna Paulowna, of er voor vandaag antwoord kon zijn, waarop was geantwoord dat dit voor vandag nog niet kon gebeuren. De heer J. A. Bakker informeert naar de bemaling, het is nu reeds 2.47. Voorzitter licht toe dat er in den loop van den winter zooveel mogelijk is gemalen. In Verband met 't ijs is er niet meer gemalen. Verschillende wedstrijden werden gehouden en aanvankelijk was't ook nog niet "zoo noo dig. Nu we wel zouden willen maken, blijkt dit geheel onmogelijk. -'t Water in de pomp enz. is alles bevroren. Wanneer 't eenigs- zins kan zal er gemalen worden. Alle moge- lijke maatregelen worden gencmen. De heer P. Visser heeft zich verwonderd dat er de vorige week Dinsdag met het dooi weer niet gemalen is. Voorzitter zegt ook wel van plan geweest te zijn, doch er was juist een wedstrijd uit- oeschreven en heeft toen op verzoek van de IJsclub nog niet iaten malen. Van achteren beschouwd is 't jammer mveest, h jewel "t toch niet van groote beteekenis was geweest. De heer Groneman heeft met belangstel- ling 't rapport gehoord van den waarn.-op- zichter. Daai'uit bleek o.m. dat alle gebou- wen die verzakking hebben. Zou't niet moge lijk zijn bij die gebouwen het water op te zetten. Voorzitter zegt dat dit bij alle ge bouwen niet zou kunnen, lioewel er mis- schien enkele zijn waar het wel kon. 't Dag. bestuur zal er dan ook rekening mee hou den. Hierna sluiting om in comite de reserve bemaling te bespreken. HEER-Hli GOWAARD. Propaganda-avond Bond van Staatspensionneering in het lokajl v. d. heer Rus op 16 Febr. Vrouw, of je zurge wille, dat m'n sundese goed klaar loit, veneivend as ik boi de baai vandaan kom. Mijn n oeder keek vreemd op. D'r is vergadering en we gane d'r alfe- maal heen. Wat voor vergadering? was de op eenigs zins ongerusten toon gedane vraag. Van de Bond van Staaspinsioeneering. Ze wille hier ok 'n ofdeeling oprichte. Weer is dat nou weer goed voor? Din kroig je op je ouwe dag allemaal pin- sioen van de Staat. Zeker weer 'n nuwtje van die sociale. Die wete altoid wat aars. Ze geve je nag al wat van de Staat. Werke ki-je, tot je oud en krom bin en din mag je je oigen nag gelukzalig achte as je kindere't niet al te beroerd hewwe en je nouw en din wat toestoppe, en aars ki-je nei de c'iakcnie rzan or ie hard or^ouw/e. Maar m'n vader, dit keer vermoedelijk op- gewarrnd door't andere volk van „de baas", liet zich niet uit't veld slaan. De sociale hewwe d'r niks mee te maken. Poletiek zit 'r heelemaal niet in. 't Gaat vo6r allemaal en deur allemaal. D'r zit nag wel 'n pestoor ok in't bestuur. Zel 'n mooie pestoor weze. Zeker ientje, die zoo op z'n oigen houtje optrekt. Murgen of overmurgen, moet ie d'r toch mee uitskoie. Mooi genog om 'n aar voor de wagen te spanne, en d'r zelf boi te wezen as 'r wat te verdeelen is. 'k Zou maar uitkoike. De heele lucht zit teugenwoordig vol mit die smoe- sies, ze wille dut en ze wille dat. M'n vader keek voor zich uit en at. Aard appelen met spekvet. Of hij daarbij kool at, of rapen, of bieten, zou ik niet meer kunnen zeggen, ik weet alleen dat hij at en dat wij benieuwd waren te weten, hoe de strijd af zou loopen. Leg m'n goed maar klaar. 'k Heb 't nou ienmaal beloufd. En m'n knip. We wisten al lemaal wel, dat't daar om ging. Om de knip Een vergadering eischte nu eenmaal, clat men een potje bier nam, of 'n kop koffie. Op z'n allerminst 'n dubbeltje sigaren van de zes Daar kon men er dan twee van oprooken en vier meenemen naar huis. Dan was men, welgerekend, een heele avond voor vier cent uit. Maar't dubbeltje was toch weg, en dub- beltjes waren zwaar te halen bij ons thuis. Dien avond ging m'n vader naar de ver gadering. En nadien werd er een krantje bh ons thuis bezorgd, als gevolg van't eenigsl lidmaatschap, dat m'n vader in z'n werk- mansleven ooit bekleedde. Lang duurde't niet eens, want kort daar- op vertrokken we naar een ander dorp. Daar- mee scheen ook't lidmaatschap afgeloopen te zijn. 'k Herinner me er tenminste niet* meer van, dat we daar't krantje ontvingen. En m'n moeder spaarde (als ik 't wel heb> daarmee 60 cent per jaar uit. Dat alles een dikke 25 jaar geleden. Aan u lezer, uit te maken, hoe't kleine plantje vaa toen gegroeid is en misschien kunt ge 't nog wat helpen groeien. Dit als inleiding. Chatfield haar naam eer hebben aangedaan als geen andere. Wat kan het mij schelen, wat er van u alien wordt? Indringers! Egoi's- ten! Kruipende parasieten, verweekt door weelde, zonder een gedachte in je hoofden, behalve die, hoe je te amuseeren tot laat in den nacht. Zij stierf in een goedkoope villa, op de naakte helling van een heuvel, zonder genoeg geld om bloemen te koopen voor den tuin, waarvan zij zooveel hield, met enkele boeken en een paar schilderijen, wat muziek, een zonsondergang om nu en dan naar te kijken. Zij hie"d van schoonheid en ze stierf aan een gebroken hart door de teelijke zelfzuchtig- heid en den dommen trots van Francis Wil liam. zevenden hertog van Chatfield". Zijn bijna onnatuurlijke zelfbeheersching had hem voor het oogenblik verlaten. Zijn stem beefde, zijn oogen brandden. Hij ging naar de bel en drukte op den knop, met de hand naar de deur wiizend. „N u voor den tweeden keer", vervolgde hij, ..en ditmaal voor altijdweg jullie allemaal! Uit mijn huis! Zoek je weg waar je wilt, hoe je wilt, maar gaat heen! Verlaat de kamer1 Laat mii alleen, of ik sta voor niets in!" Lord Henry gedroeg zich bijna als een man. Hij hie'p ziin vrouw opstaan „Lieve", zeide hij. ,.Wii moeten doen wat deze ionge man zegt. Eustatius ga met ons mee. A'les wel beschouwd, hebben anderen erger dlngen onder de oogen gezfen. Het ar- menhnis Is beter dan de guEotlne". Lady Henry street de de hand van Imnr echtgenoot, „Wees maar niet ongerust, lieve", smeekte zij. „Mijn kleine winkel zal ons overal door- heen helpen". Zij verlieten de kamer. Het was een bijna waardig vertrek. Francis wachtte totdat de deur gesloten was. Daarop keerde hij zich tot Monica, die eenigen tijd tevoren in een stoel was neergezonken, welken zij nu niet geneigd scheen te verlaten. „Lady Monica" begon hij. „Dierbare neef Francis", antwoordde zij spottend. „Ik meende, dat ik mijn wenschen duidelijk te kennen had gegeven". „Zoo weinigen weten wat goed voor hen is", zuchtte zij. „Het komt mij voor, dat je reeds veel te veel alleen bent geweest". „Ik wensch te spreken met sir Stephen" zeide hij stroef. „Ga je gang, ik zal je niet in de rede val- len". „Onze bespreking zal een particulier ka- rakter dragen". „Ik zal niet luisteren", beloofde zij. De advocaat kwam eenigszins beschroomd tusschenbeiden. „Lady Monica, mag ik even iets zeggen? Wat u ook moge denken over de houding van uw neef en hoezeer u er over moge wrokken, het is een feit, dat hij hier heer en meester is" „En hoe vindt U het", vroeg- zij. „Ik kan u alleen antwoorden", verklaaide sir Stephen, „door te zeggen, dat mijn wach ten slechts fen doel heeft, mijn ontslag in te dienen bij His Grace. Ik verlang niet wrder 8 de zaken van het Hyjs te beheeren". Om ongeveer half negen opende de heer A. Kooy deze, trots de koude nog tamelijk goed bezette vergadering met de mededee ling, dat de heer Brugman nog altijd door ziekte verhinderd was, aanwezig te zijn. Hoofdpunt van hetgeen hij mee wil deelea is, dat het bestuur van plan is een autotocht met de ouden van dagen te organiseeren. Wilde men eerst alien boven den vijf-en- zestig-jarigen leeftijd uitnoodigen, spoedig was gebleken, dat dit getal z6o groot was, dat er niet aan te denken viel. Men had toen „Omdat ik recht doe!" protesteerde Francit verachtelijk. „Recht door een zelfbenoemde rechtbank en uitgesproken door een zelfbenoemden rech- ter", verklaarde sir Stephen heftig. „Geen mensch met gezor.de hersenen zou uw hou- dir.g goedkeuren". Monica stond vastrer; den op. „Zal ik je -vertellen, wat ik vind?" vroeg zij. „Daarvoor ben ik inderdaad gebleven". „Indien u het verkiest", antwoordde hi} koud. „Ik vind", - erklaarde zij, zonder boosheidl sprekende en met een licht verleidelijk lachje, „dat je een onverdraagzaam melodramatiscb beeld van de e'lende bent, wraakgierig en idioot, eenvoudig omdat die jaren in je ce! alle gevoel voor verhoudingen in je geest hebben verwrongen. Het lot heeft het je mo- geliik gemaakt op royale wijze lijden uit te deelen. Zoodra je't hebt gedaan, zal je't be- rouwen. Ik kan wezen'ijk niet neel boos op je zijn. Je bent niet van het materieel, waarvan gezonde, levende menschen worden gemaakt. Goeden dag, dierbare neef Francis, je ziet, dat je je zin krijgt. Ik verlaat je. Goeden dag". Zij liep luchtig door de kamer en keerde zich op den drempel om met een licht wuiven van de hand. Zij waren nu alien weg. Zijn oogenblik van zegepraal was voorbij. Terwij! zij door de gang liep, neuriede Monica 'n paar coupler ten van het lied, waarmee zij hem den eer- sten keer in Petiini had gekweld. - (Wordt vet volgd

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5