Rechtszaken Prize Kolonien. BinnenSand bij Griep en Influenza Dat benauwde gevoel Foster's Maagpillen een lijst opgemaakt van 70-jarigen en oude- ren, welke lijst toch altijd pl.m. 125 namen telde. De Voorzitter meende, dat iedereen wel begrijpen zou, dat voor een dergelijkeu tocht geld noodig was, en het daarom het be- stuur met kwalijk zou nemen, als er van- avond alvast eenigszins gespeculeerd werd op de goedgeefschheid van het publiek, waar- toe o.a. eenige liedjes zouden worden ver- kocht, een kleine verloting mede op het pro gram stond. Jiiermede opende hij de verga- dering. Den heer P. de Geus, uit Schermerhorn, be- nevens de leden van het onder zijn leiding staande ensemble, t.w. de dames Hittema de Veth, Koning en Pot en de heeren Krijgs- man en Dirkmaat, viel een warm applaus ten deel voor de gevoelvol ten gehoore gebrachte vioolmuziek, begeleid door een banjo. Ds. Baar, spreker van den avond, begoo er mede, te herinneren, dat hij vier jaar gele- den ook in deze zaal gesproken heeft, docli toen voor een veel kleiner publiek. Hij zeide, dat we in litteratuur en leven dingen hebben, die een ton ig zijn. Zoo is de geschiedenis van Saldjah en Adinda, zoo is het geluid van een schoone Westminsterklok. Eentonig werd ten slotte ook het bij iedere rede herhaalde gezegde van den Romeinschen Senator Cato: „Maar Carthago moet verwoest wor den" en de tijger van Frankrijk, Clemenceau, had voor gewoonte telkens te herhalen: „En nog zijn de Duitschers in Noyons!" Zoo begint ook de roep: Premievrij Staats- pensioen, eentonig te worden. Maar de beide laatstgenoemden herhaalden zoolang tot het niet meer noodig was en ook zoolang willen wij herhalen. Moeilijk is het, want juist nu door de zoo- genaamde verzekeringswetten s c h ij n t de ze kwestie opgelost, doch de practijk leert dat ze nog bij lange na niet opgelost i s en op ditzelfde oogenblik wordt nog honger en el lende geleden in duizenden gezinnen van ouden van dagen. Spr. releveerde de Invaliditeitswet 1913 van Talma, toen door het bekende amende- ment van Duys den 9en December meer dan 110.000 ouden van dagen die de laatste 3 jaar in vasten loondienst geweest waren hun 2 konden halen. Het eerst bereikte halte- punt op den weg naar „Premievrij Staats pensioen". Daarna in 1919, de ouderdomswet- Aalberse. Leeftijdsgrens van 70 jaar verlaagd tot 65 Uitkeering f 3.per hoofd, f 5. voor man en vrouw. Een tweede punt be- reikt. Niet alleen loonarbeiders vielen in de termen, doch ook zij, die niet aangeslagen waren in de vermogensbelasting of wier in- komen beneden 1200.per jaar bleef 310.000 menschen profiteerden van deze re- geling. Thans is het koud, zegt spr. en hoevelen die buiten deze beide regelingen zijn ge- bleven, lijden thans armoede, bittere ar- moede, en hoevele anderen die zelf hun premie voor de V. O. V. betaalden, zullen thans daarmede op moeten houden, ge drongen door werkeloosheid Ook van reehts begint men thans te erkennen, al is het nog vaag en zwak en onwillig, dat de V. O. een mislukking is. Het is de practijk ge weest die haar den genadeslag heeft toege- bracht. Lang heeft men daar op het be kende stramien van Dr. Abr. Kuyper door- geborduurd, doch thans zitten ongeveer 3031.000 van deze menschen en in de toe- komst zal dat getal 100.000 worden, daar heel in de achterhoede van ons maatschappelijk leven, verstooten van alles, niet meer in staat zich zelf op te richten, menschen zijn die niet meer werken willen, zegt men, in werkelijk- heid, menschen, die niet meer werken kun nen. Wat denkt gij daarmede te doen? vraagt spr jhr. de Muralt na. En op die vraag wist de minister geen afdoend antwoord te geven. Wij weten wei het antwoord: Niet als be- deelden van diakonie, niet als armlastigen, van B. A. S., niet als menschen, die afhan- gen van giften van beter gesitueerden, doch als burgers, die recht hebben. Een econo- misch recht op de rente van het kapitaal van hun arbeid gestort in het belang der gemeen- schap en in ons rijke land kan die rente be- taald worden. lets is bereikt, zegt sprmaar we zijn nog niet, waar we wezen willen. Engeland en Denemarken leveren ons het be- wijs, dat de door de rechterzijde geopperde bezwaien fantomen zijn, niet steunen op de werkelijkheid van het leven. De ernst, waar- mede het grootste deel van ons volk het leven opvat en zal blijven opvatten zelfs dan, als op 65-jarigen leeftijd 5.— premievrij pen sioen per week wordt genoten, is daar een waarborg voor. We spreken thans van de eeuw van het kind. Laat het zoo zijn, dat binnen niet al te langen tijd ook kan worden gesproken van de eeuw van den ouden dag, opdat we de oogen niet beschaamd behoeven neer te s'aan, als we die schoone woorden hooren: De grijsheid is een sierlijke kroon, zij wordt gevonden op den weg der gerechtigheid. De voorzitter staat op en zegt, dat de in- stemming der vergadering het beste bewijs is, voor den algemeenen gedachtengang. Vier jaar geleden waren hier niet veel men schen, thans zijn er meer, laten we hopen, dat over vier jaar een dergelijke rede niet meer noodig is. Volgt gemeenschappelijke zang van een lied, gedicht door mej. de Wit, waarin in het kort de hierboven geschetste gedachtengang verwerkt is. „De Ploegbaas" doet ons zien hoe het in het leven kan zijn. Het water stijgt, doch de eerzucht is doof als de toekomst op het spel staat. Alleen zou men kunnen vragen hoe later gerechtigheid zich wreken zal. Het Zangersfeest te Abbekerk, beleefd en naver- feld door een Waardsche schoone, gekleed in bet thans eenigszins yreemd aandoende poe- tuum onzer grootmoeders, toonde, dat het West-Friesche dialect door vaardige pen ge- schreven en met vaardige tong uit gesproken, de lacnlust op kan wekken, zonder belache- lijk te zijn. Stumperig blijven, daarbij verge- eken, de voordrachten van woordkunste- naars, die de klanken alleen uit boeken heb ben, en dikwijls caricaturaal worden. Nogmaals zingen eenige jonge dames Dan sluit de voorzitter, die reeds eerder de groe- ten van den heer Brugman heeft overgebracht, met een woord van dank aan alien, die heb ben medegewerkt, ieder naar zijn gaven en krachten, tot het welslagen van dezen avond. BERGEN. lngekomen personen. P. M. Krapels, N. H., coiffeur, Stationsstr. 1 van Alkmaar. A. Voorthuijzen, G G arbeider, Tuindorpweg 13 van Castricum. P. Nooij, N.H., z. b., Kerkelaan 11 inw., van Hoorn. - E. Slaats, echtgen. M. C. Corne- lisse, geen, z. b., Bergerweg 691 van Amst. F. Wiersma, N.H., boerenknecht, Kanaal- dijk 61 van Westdongeradee!. Joh. Haan, N.H., schoenmaker, Dorpsstraat 110 van Harlingen. M. Muts, geen, z. b., Dorps straat 110 van Baarn.S. H. Koopman, R.K., smid, Stroomerlaan 15 van Heiloo. A. Tamis, R.K., z. b., Oosterweg 37 van Amsterdam. G. Roggen, N.H., slager, Breelaan 11 van Wijk aan Zee en Duin J C. van Leeuwen, R.K., hulp in de huish., Breelaan 22 van Amsterdam. W. P. Kreb, N.H., banketbakker, Breelaan 16 van Zut- phen. J. K. Versfelt, geen, candidaat-nota- ris, Meerwijklaan 6 van Gorssel. I. Lin- deb'ad, E. L, stationschef, Jan Jacoblaan 9 van Emmen. D. Meijers, N.H., Rijksbrug- wachter, Kanaaldijk van Vianen. C. Kool, R.K., dienstbode, Stroomerlaan 9 van Eg- mondbinnen. E. Halff, G.K., huishoud- ster, Filarskiweg 9 van Egmond aan Zee. P. A. Vink, R.K., kantoorbediende, Karel de Gr.laan 13 uit Duitschland. C. van Lan gen, R.K., slagersknecht, Dorpsstr. 52 van Alkmaar. Sj. Zeilstra, wed. W. Korver, G.K., v. b., Stationsstr. 17a van Schoorl. K. A. Reus, R.K., z. b., Loudelsweg 20 van Bovenkarspel. G. Smit, N.H., huishoud- ster, Doorntjes 31 van St. Maarten. B. Th. Schotten, P.K., slagersknecht, Wester- weg 18 van Koedijk. Joh. Vlaar, R.K., slagersknecnt, Sticomerlaan 9 van Purme- rend. A. C. Hommert, R.K., dienstbode, Geestweg 4 van Ziipe. G. van der Stoop, R.K., dienstbode, Baakrreerdijk 2 van War- menhuizen. W. Snel, R.K., z. b., Loudel- weg 20 va!1 Haarlem. A. M. Schipper, R.K,. z. b., Loudelsweg 20 van Hoogkarspel. A. G. V'eugel, R.K., z. b., Loudelsweg 20 van Hoogkarspel. N. 't Hart, N.H., dienstbode, Tuindorpweg 1 van Bussum. J Schotten, R.K., bakkersknecht, Westerweg 18 van Warmenhu.zen. E. de Jong, R.K., huishoudster, Kogendijk 28 van Schoorl. W. E. Lantman,. R.K., dienstbode, School- straat 26 van Harenkarspel. G. Brands, N.H., z b., Bergerweg 48 van Groningen. M. G. van Wonderen, R.K„ z. b., Groene- weg 12 van Zijpc. H. N. van de Kamer, R.K., slager, Tuindorpweg 8 van Hoek van Holland. H. H. van der Zande, R.K., be- tonwerker, Berkenlaan 4a van Groningen. S de Wit, N.H., banketbakker, Breelaan 66 van Haarlem. G. HoLenberg, N H., dienstbode, Heeren weg 91 van Den Helder. Kl. Korver, geen, kantoorhouder P. en T., van HAsseltstr. 4 van Wormer. J. J. P. van den Bosch, N.H., z. b., Verspiickweg 7 van Rotterdam. L. Pluister, N.H., z b., Kruisweg 36 van Winkel. J. F. Wisman, geen, broodbakker, Loudelsweg 59 van A'kersloot. L. C. Pot, N.H., z. b., Ver- spijckweg 7 van Alkmaar. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 15 Februari 1929. H. G., te Egmond aan Zee, overtreding Spoorwegen regl., f 3 boete of 3 dagen hech- tenis. H. J. H., te Alkmaar, overtreding Invalidi teitswet, f 6 boete of 6 dagen hechtenis. R. B., te Oudkarspel, overtreding Zondags- wet, f 6 boete of 6 aagen hechtenis. W. S., te Egmond aan Zee, loopen over verboden grond, f6 boete of 6 dagen hech tenis. A. J. D., te de Rijp, overtreding Arbeids- wet, f3 boete of 3 dagen hechtenis. J. G., J. G. Lz„ E. H, C. G., J. G., J. G., W. S., E. Z., te Egmond aan Zee, J. K. te Zuid- en Noordschermer Overtreding Jacht- en visscherijwet, de le f 25 boete of 25 dagen hechtenis, de 2e f20 boete of 20 d. hechte nis; de 3e, 8e en 9e ieder teruggave aan de ouders; de 4e en 5e ieder voorwaardelke plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar; de 6e en 7e ieder f 8 boete of 2 weken tucht school; de lOe f 10 boete of 10 dagen hechte nis. J. E. te Haarlem. G. W. te Uitgeest; T. de G., te Grootebroek; J. C. D., K. L. te Alk maar, overtreding politieverordening, de le f5 boete of 5 dagen hechtenis; de 2e, 4e, ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 3e f 6 boete of 6 dagen hechtenisde 5e f 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. N., H.H., te Bergen; D. Z. b Uitgeest; N. K.., te EgmondbinnenJ. K., J. P. te Lim- men; P. K., te Alkmaar; C. J. te Schermer horn; P. O., te Alkmaar; P. v. L., te Heer- hugowaard; C. S., te Schermerhorn; J. P. te Warmenhuizen; J. P. te Akersloot; H. K., te Zuid- en Noordschermer. Overtreding Mo- tor- en Rijwielwet, de le, 2e, 3e, 7e, 8e, 9e, lie, 12e, 13e ieder f 4 boete of 4 dagen hech tenis; de 4e f 7 boete of 7 dagen hxhtenis; de 5e en 6e ieder f 3 boete of 1 week tucht- scl.ool, de lOe f 1.50 boete of 2 dagen hech tenis, de 14e teruggave aan de ouders. STEEKPENNINGEN. Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren den gemeentesecrtaris van Wijchen, J. J. K veroordeeld tot 300 boete of 30 dagen hech tenis wegens het als ambtenaar giften aan- nemen. De rechtbank te Arnhem had hem des- wege veroordeeld ot f 150 boete of 30 dagen hechtenis. EEN ZWIJGENDE VERDACHTE. Voor de Arnhemsche rechtbank heeft te- recht gestaan een Duitscher die weigerde zijn naam te noemen en evenmin wilde antwoor- den cp de bezwarende verk aringen welke te- gen hem werden afgejegd- x In de eerste plaats werd hem ten laste ge- legd diefstal met braak bij een landbouwer te Hteeren waar effecten ter waarde van 1600 werden ontvreemd. In de tweede plaats stond hij terecht we gens een inbraak te Kesteren waar voor een belangrijk bedrag aan goudefi en zilveren voorwerpen waren ontvreemd. Een der gesto- len sieraden werd bij hem gevonden. Bij het verhoor door de politie heeft de Duitscher be- weerd W. H. Schmitz te heeten en te Keu'en te wonen. Een daar ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat er te Keulen inder- daad een Wilhelm Heinrich Schmitz woonde, die niets met de inbraken te maken had. Ver- dachte trachtte dus blijkbaar voor dezen door te gaan. In Keulen was de politie wel in het bezit van vingerafdrukken van den verdachte, opgespcord bij een daar gepleegden diefstal, maar zijn waren naam was ook daar onbe- kend. Voorts is geb'eken dat verdachte te Keulen geprobeerd had om de te Heteren gestolen ef- fecten te verkoopen. De verdachte heeft een brief aan president Hindenburg geschreven, waarin hij in ver- band met zijn arrestatie om hulp vroeg. De subst. officier van politie mr. Lasonder verklaarde dat nog nimmer een verdachte zulk een starre hoi'ding aannam als deze Duitscher. Uit de getuigenverklaringen en uit de bij verdachte gevonden effecten en een gestolen broche bliikt overtuigend dat hij de inbraken moet hebben gepleegd. Spr. ver- mcedde dat verdachte zwijgt, omdat, ging hij verklaringen af'eggen, waarschijntijk zou blijken, dat hij een internaticnale inbreker is. In verband met den ernst van de feiten en ook in verband met de -houding door verdachte aangenomen. eischte Z.E.A. drie jaren ge- vangenisstraf. DOOD DOOR SCHULD. Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwarden heeft tegen twee aannemers uit Harlingen ieder drie maanden voorwaardelijke gevange- nisstraf gevraagd met drie jaar proeftijd wegens dood door schuld, n.l. het hoogst on- voorzichtig, nalatig en roekeloos doen ver- plaatsen van een vierkant uit een baggermo- len, hetwelk in het water terecht kwam, waar bij een werkman is verdronken. ZWARTE PIET VRIJGESPROKEN. De kanionrechter als dichter Voor het Kantongerecht te Schoonhoven is Vrijdag op ongewone wijze vonnis gewezen in de zaak van K. W. Rook, te Kimpen a. d IJssel, bijgenaamd Zwarte Piet, die bij een St. Nicolaasoptocht in December j.l. in die plaats proces-verbaal had gekregen, omdat hij ondanks het verbod van den burgemees- ter te Krimpen, om een St. Nicolaas-optocht te houden, toch daaraan meegedaan had. De ze burgemeester is van meening, dat het vie- ren van St. Nicolaasfeest in strijd is met den bijbel als Gods Woord, dat het vereeren van heiligen een heidensch overblijfsel is en der- halve door een Christelijke overheid verbo den moet worden De waarnemende kantonrechter, burge meester van Schoonhoven, heeft zich aange- sloten bij den eisch tot vrijspraak van het O M. en velde het vdlgende vonnis: „De verdachte alhier, bijgenaamd Zwarte Piet, Die men potsierlijk gekleed aan het rijden ziet, Ook nog met zwart gezicht en zwarte handen, Zooals men niet vindt in de Nederlanden, Beschuldigd zoo toegetakeld te hebben ge- reden, En zou art. 12 daarmee hebben overtreden. Ik overweeg nu dit vreemde geval, 't Is iets wat men niet vaak hooren zal. Terwijl men meergenoemde Piet Hier in ons land toch dikwijls ziet. Hij toch, de knecht van. goeden Sint, Is haast met iedereen bevriend. Overweeg ik nu't genoemd bezwaar, Dunkt: zwart te zijn mij geen gevaar. Zindelijkheid dient zeker geprezen, Maar het is nog nimmer bewezen. Dat zwart zijn vermomd wordt geheeten, Aan schoorsteenvegers wordt dit nooit verweten Ook Piet moest zwart zijn voor zijn werk, Dit maakt zijn standpunt zeker sterk. Overweeg ik nu het tweede feit, Potsierlijk gekleed zijn is het verwijt. Hier voor is moeilijk een maatstaf te geven, Bij al die modes van't moderne leven. Onkenbaar was hij zeker niet, Want ieder kent toch Zwarte Piet! Zwarte Piet op weg naar een kinderfees* De bedoeling daarvan is toch zeker ge weest De kinderen een prettigen dag te bezor- gen, Niet om kwaad te doen in het openbaar of verborgen Overdenkende nu wat hier is gezegd, Acht ik wat hem is ten laste gelegd Niet wettig en overtuigend bewezen; En daarom moet de slotsom wezen Zwart waren z'n handen en z'n gezicht erbij, Maar niet z'n gewe'ten; dus: spreek ik hem vrij". MR. DUYS ALS PALADIJN De „Loc.", die onlangs een uitvoerig arti- kel publiceerde over het voornemen van mr. Duys, lid der Tweede Kamer, om naar Indie te komen, levert thans repliek op de tegen- spraak, die mr. Duys op dit bericht heeft ge- leverd. Het blad acht het van belang, dat mr. Duys alleen het feit ontkent van het bedrag van 6000, terwijl al het andere erkend wordt, en wel ten eerste dat mr. Duys niet komt als belangstellend bezoeker; ten twee de, dat hij komt als politicus, met een be- paalde opdracht, ten derde dat de opdracht afkomstig is van familieleden der geschorste radja's der Sangir-eilanden; ten vierde dat daarbij voorgegeven wordt als ware voor hem als zoodanig nuttig werk te doen; ten vijfde dat men na telegrafisch overleg tot overeenstemming kwam. Het blad vervolgt: „Mr. Duys voegt hier aan nog toe, dat hij ook komt om politieke tegenstanders te treffen. Hiermede beweei't hij dus reeds bij voorbaat, dat het Europee- sche B.B. op de Sangir-eilanden de '2eiJfe?- stuurders in kwestie niet geschorst heeft om dat zij landschapsgelden niet kunnen ver- antwoorden, maar omdat zij „politieke tegen standers" zijn. De ,,Locomotief" noemt dit een praatje, dat in Indie uiteraard doorzien wordt, maar da! voor de Hollandsche partijgenooten natuur- lijk plausibel genoeg geacht wordt. Het blad betuigt zich uiterst tevreden over het resul- taat van zijn publicatie, waardoor is komen vast te staan, dat mr. Duys inderdaad kwam zoeken naar de rol van „paladijn der ver drukten", welke verdrukten in dit geval drie wegens het doen verdwijnen van gelden der bevolking geschorste ze'.lbestuurders zijn. DE PEST. Op Wirobradjan (Djokja) is een gezin van 8 personen in een week tijd zonder uitzonde- ring met doodelijk gevolg aangetast. Een man van Pasar Gede is onlangs bij een dokter gekomen, om een injectie te vragen. Van zijn gezin, bestaande uit 9 personen, was hij de eenige, die nog in leven is Zijn fami lieleden waren ook alien in een week tijds overleden. EEN STAARTJE VAN DE RELLETJES. Tegen een inlandschen ambtenaar in het Priangansche is een ernstige beschuldiging ingebracht door den vader van een inlandsch jongmensch, dat betrokken was bij den op- stand in den nacht van 12 op 13 November 1926. Bedoelde ambtenaar was uit den aard zijner betrekking met het vooronderzoek der verdachten belast en zou van den vader een bedrag van 4000 hebben gevraagd. toen die hem verzocht had zijn zoon van gevanee- nis en deportatie naar Digoel te redden De vader kon echter slechts 500 geven, het- geen door den bedoelden ambtenaar ook in ontvangst werd genomen. Teen echter de zoon desniettegenstaande toch werd veroordeeld tot eenige jaren ge- vangenisstraf met Digoel als achterland, diende de vader een klacht in tegen den amb tenaar, die intusschen tot een hoogere betrek king op een andere plaats benoemd is. De klacht is in onderzoek HET COLLECTIEF-CONTRACT IN HET BAKKERSBEDRIJF. In verband met de opzegging van de col- lectieve arbeidsovereenkomst voor het bak- kersbedrijf te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht heeft de Ned. Centr Bond van Chr. arbeiders(sters) in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen aan de partijen contractar.ten betrokken bij de arbeidsrege- ling een schrijven gezonden, waarin de bond allereeist vooropzet, dat het beter ware ge weest indien alle partijen-contractanten niet tot opzegging van de C. A. O. waren over- gegaan, maar besprekingen hadden ge- opend over de herziening van de arbeids- regeling. De bond hoopt daarom dat in het belang der bedrijfsverhoudingen de partijen ten spcedigste de besprekingen zullen her- openen. In het schrijven worden verder in den breede eenige wenschen naar voren gebracht inzake regeling ten opzichte van de uitvoe- rende en rechtsprekende instanties, van de arbitrage en berechting van geschillen met bindende kracht, het verplichte lidmaatschap, de oprichting van een bedrijfspensioentonds. het behoud van den kindertoeslag, den ar- beidsduur en de minimumloonregeling voor broodbezorgers in gedeeltelijken dienst. het terugbrengen van het aantal noodhulpen tot 10 pCt. en de beperking van het aantal ar- beiders, hetzij vasten of los-vasten, in niet vol- ledigen dienst. HET VERKIEZINGSCONGRES VAN DE S. D. A. P. In het Concertgebouw „De Vereeniging" te Nijmegen is Zaterdag het 34ste congres van de S D. A. P., het z.g. verkiezingscon- gres, aangevangen. Voorzitter was de heer J. Oudegeest, dk het congres opende met een rede, waarin hij allereerst hulde bracht aan de nagedachtenis van hen, die de partij door den dood zijn ontvallen, onder wie de partij-secretaris C. Werkhoven en mevrouw Schaper. Voorts her- innerde spr. aan den zeventigsten verjaardag van den heer Frank van der Goes, welken pionier hij namens de partij met deze ge- beurtenis van harte gelukwenschte. Spr. gaf daarna een uiteenzetting van de redenen, die het partijbestuur er toe hebben geleid, dit congres te Nijmegen te houden, n.l om van deze Noordelijkste punt van het Katholieke Zuiden een groet te brengen aan de arbeiders in Brabant en Limburg, die een zwaren strijd voor vrijheid van het woord en van overtuiging hebben te voeren. Sprekende over den toestand waarin de partij momen- teel verkeert, constateeide spr. dat deze in alle opzichten bevredigend is. Het ledental is in het afgeloopen jaar weer gestegen en be- draagt thans 54.319 tegen 46.169 aan het einde van 1927. De vooruitgang van de partij is te danken aan de activiteit, die algemeen ontwikkeld wordt, de goede verstandhouding met het N.V.V en de afwezigheid van geschillen. Er werd veel gesproken over de Limburg- sche afscheidingsbeweging, maar deze heeft niets te beteekenen, het totaal verlies bedraagt 43 leden. Spr. wees op den groei van de V.A.R A. en becritiseerde de houding van de regeering in zake het toestaan van zendtijd. Tegenover de voortschrijdende dictatuur in Oost-Europa, meende spr. dat de demo cratic in West- en Centraal-Europa steeds veld wint. De verkiezingen in Engeland en Belgie brengen een overwinning voor de arbeidersklasse, en de vooruitzichten voor de Nederlandsche S.D.A.P. zijn evenzeer gun- sti^- Wat betreft de oppositie in de parti], deze baart geen zorg, maar wel baart zorg de vorm waarin deze oppositie in de laatste maanden gegoten wordt. Spr eindigde zijn rede met een opwekking, te zorgen voor een schitterende overwinning bij de komende verkiezingen. De heer Frank van der Goes, met donde- rend applaus en het zingen van de Internati onale begroet, bracht dank voor de hem ge brachte hulde. Daarna spraken nog een ver- tegenwoordiger van het N.V.V- en de heer gtokvis pamens de Ipdische S.D.A.P- - Op voorstel van het partijbestuur werden hierna een aantal punten van den beschrij- vingsbrief verwezen naar den Partijraad. Rede van den heer Vliegen. De heer Vliegen, als plaatsvervanger van den heer Albarda, die wegens ziekte verhin- derd was, hield een politieke redevoering, waarin hij den toestand sinds het optreden van het extra-parlementair kabinet schetste, en wees op de politieke verhoudingen, die tot dezen toestand geleid hebben. Spr critiseerde het optreden van de chris telijke partijen, die met een godsdienstige vlag de verkiezingen ingaan, maai na de ver kiezingen uitsluitend reactionnaire maatrege- len ten opzichte van het sociale vraagstuk voorstaan. Spr. geloofde dat de kansen op de vor- ming van een coalitie niet bijster gunstig staan en het gevolg is, dat de rechtsche par tijen den verkiezingsstrijd ingaan zonder dat zij de kiezers omtrent hun bedoelingen heb ben ingelicht Spr schetste de taak, die het socialisme in dezen te vervullen heeft. n.l al ien te vereenigen die onder het kapitalisme zuchten. In dit verband vond spr. aanleiding de houding te critiseeren van de tegenwoordige regeering, die niet de sociale maatregelen ge- troffen heeft als met het oog op verbetering van den toestand van's lands financien moge- lijk was. De taak van het socialisme is weer op te bouwen. wat in de jaren van achteruitgang en stilstand is verzuimd De S D A P za! zich, wanneer na de verkiezingen mocht blij ken dat zij aan de regeering moet deelnemen, zich daaraan niet onttrekken doch een bui ten gewoon congres zal zich daarover hebben uit te spreken. De heer Kleerekoper sprak een opwekkend woord om het verkiezingsfonds te steunen, waarna het congres verdaagd werd tot Zon- dagmorgen. MIJNHARDTS 9 9 W® fiabletten ""burgemeester VERSTEGEN GEINSTALLEERD. Zaterdagmiddag is in een buitengewone raadszitting te Koog aan de Zaan de heer A. G. A. Verstegen als burgemeester gein- stalleerd. Namens de raadsleden en de in- gezetenen sprak de heer P van Wort oudste raadslid, woorden van welkom. De heer Verstegen zeide dat hij met de werkmacht waarover hij beschikt en het vele wat hij gedurende zijn 10-jarig wethouder- schap te Helder heeft geleerd, nuttig werk voor deze gemeente hoopt tot stand te bren gen. De raad zal in hem steeds een absoluut onpartijdig voorzitter hebben. die zich waar het de belangen van de gemeente betreft, boven de partijen zal weten te stellen Nadat deze buitengewone raadszitting was gesloten richtte de heer Driessen, burgemees ter van Helder (voorheen te Koog aan de Zaan), eenige woorden tot den heer Ver stegen. Tenslotte maakten zeer velen. wo. de burgemeesters van Krommenie en Wormer. van de gelegenheid om den heer Verstegen te complimenteeren gebruik. DE CHR.-HISTORISCHEN EN DE REGEERING. Voor de afd. Breda e.o. der Chr. Histori- sche Unie heeft het Tweede Kamerlid de heer H. W. Tilanus een politieke rede gehouden. Over het huidige kabinet was hij van mee ning dat het geen kwaad werk deed, toch kon hij geen prijs stellen op het voortduren van dezen toestand. Verder verklaarde hij zich met klem tegen sectarische hoogescholen en verdere split- sing van ons volk Uit de vergadering werd gevraagd, of door oplossing der Romeinsche kwestie, geen ver- andering" zou komen in de verhoudingen tusschen chr. historischen en r.k. De heer Tilanus meende af te moeten wach- ten en wenschte meerdeie gegevens ter be- schikking te hebben, alvorens zich uit te spreken over een mogelijk herstel van W gezantschap bij den Paus. DE NED SPOORWEGEN. Verm"erdering van het aantal derde klasse rijtuigen. In verband met het toenemend gebrek aan derde klasse rijtuigen heeft de directie der Ned. Spoorwegen besloten een aantal sa- mengestelde rijtuigen, d w z. tijtuigen waar in tweede en derde klasse afdeeiingen zijn. in de spoorwegwerkplaatsen te doen verbou- wen tot geheele derde klasse rijtuigen En om te voorkomen, dat daardoor een tekort een tweede klasse rijtuigen zou ontstaan zul len een aantal samengestelde eerste en tweede klasse rijtuigen omgebouwd werden tot ge- hee'e tweede klasse rijtuigen Het resultaat van dezen maatregel komt dus ten goede aan de derde klasse en gaat ten koste van de eerste klasse-zitplaatsen, waarvan blijkbaar in de laatste jaren een te- veel was. WINTERAARDAPPELEN? Op een vraag van het Hbl. over den in- viced van de koude op den landbouw, spe- ciaal wintergraan en ingekuilde aardappeien antwoordde de Ned. Heide Maatschappij te Arnhem Nu de vorst met ongekende strengheid zoo lang aanhoudt, begint men zich op het platte- land ongerust te maken over de opgeslagen voorraden aardappeien. Door de slaope win ters der laatste jaren ward niet overal aan het inkuilen die zorg besteed, welke voor een win ter, als wij thans beleven, noodig is en vreest men, dat er heel wat bedorven zal zijn. Opmerkelijk is, dat de pootaardappelen in de nieuwe glazen bewaarplaatsen zich uitste- kend houden. De Nederlardsche Heidemaat- sohappij plaatste vorig najaar op een bij haar in beheer zijnd bedrijf te Nieuweroord een dergelijke bewaarplaats, waarschijnlijk de eerste in Drente. Niettegenstaande de lang. durige groote koude buiten, bleef de tempera, tjjur in de bewaarplaats zonder kunstma- §als gevolg van slechte spijsvertering. zal spoe- dig verdwijnen na ge- bruik van Foster's Maag- pillen. het laxeermiddel bij uitnemendheid. Alom verkrijgbaar A f 0.65 per Bacon. Let vooral op den naam Sanapfrin daar deze tablettea wettig beschermd zijn tegen namaak cn vervaltching Prijs 25, 40 en 75 ct.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6