tige verwarming nog steeds boven 3 gr. C., wat dus voor het bewaren \an de aardappelen alleszins voldoende is. Er blijkt dus wel uit, dat de zich tusschen de dubbele glazen wan- den bevindende luchtlaag voldoende isoleert en de kiemende poters zorgen voor de verwar ming binnenshuis. Wintergranen De stand der wintergranen kan thans nog met worden beoordeela Tijdens de groote koude miste men op vele plaatsen een be- schuttende sneeuwlaag en het is niet onmo- gelijk, dat het graan daar wel geleden heeft Veel hangt echter nog af van het verloop van den dooi; er is met zekerheid nog niets te vcorspellen. DE AOUDE IN HET BSJITEftLAftD. Hoewel de temperatuur vrijwel overal ge stagen is, blijft de koude toch nog ernstige gevolgen met zich meeslecpen. Was men algemeen de meening toege- daan, dat het weer zou omslaan, het jongsie weerbericht (dat van hedenmorgen) voorspelt nog sheds vorst. Het luidt dan ook: zwakke tot°matige Zuid-Oostelijke tot Noord-Ocste- lijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Weinig of geen sneeuw. Lichte tot matige vorst. Verdere vooruitzichten: weer toene- mende vorst. Dat laatste wijst er dus op, dat we koning Thialf voorloopig nog zullen zien blijven regeeren. De bladen en telegrammen uit het buiteri- land vermelden ook nog alle diverse gevol gen van den vorst. Uit de vele berichten put- ven wij het volgende: IN ENGELAND. Vijftig menschen te Londen in elkaar gezakt. Zaterdag zijn in Lor den vijftig menschen op straat van de koude ineengezakt. Veertig anderen waren lichter of ernstiger gewond doordat zij op de besneeuwde trottoirs uit- gegleden waren. Viscfi in zee bevroren. Een bericht van het eiland Jersey, een van de Britsch Kanaal-eilanaen meldt dat men daar in de baai van Groville bevroren visch heeft kunnen verzam len. Scheren op 't kantoor Een aantal Londensche firma's geven aan hun personeel, dat thuis zander water zit, gelegenheid cm zich op hun kantoren te scheren met het gevolg, dat er elken och- tend voor de vaste waschtafels queue ge- maakt wordt. Bevroren gas- en waterleidingbuizen. Te Londen bevriezen steeds meei gasbui- 2-n. Het gecondenseerde water bevriest en verstopt de leiding. De gasfabrielcen hebben d arom ploegen gevormd, die er op uittrek- ken om bevroren gasleidingen te ontdooien. Omdat er nu zooveel gas gestcokt wordt, heeft men den druk moeten verlagen. De Londensche Waterraad heeft een waar- schuwing verspreid, waarin zij den men schen aanraadt de stuk gevroren buizen van^ de waterleiding reeds ni te laten vervangen, 'oor de doqi invalt. Inbrekers die iets warms aan wilden hebben. Twee inbrekers zijn te London langs een fegenpijp bij ten kleermaker aan het Strand naar binnei geklommen en hebben zich van nieuwe pakken en warme jassen voorzien. Een van de jassen was voor Jack Hylton, den dirigent van een bekend dansstrijkje, gemaakt. Hij cnoest gisteren naar Duitsch- fand vertrekken zonder de dikke winterjas die hij met het oog op de koude had laten anmeten. De inbrekers kozen kleine maten, waaruit te besluiten valt dat zij klein van stuk moe ten zijn. Alle voetbalwedstrijden afgelascht! Voor het eerst zijn in Engeland alle voet balwedstrijden afgelascht. IJsbrekers houden een vaargeul op de Th.ems vrij, die boven Oxford geheel is dichtgevroren. IN DUITSCHLAND. Tienduizend sneeuwruimers te Berlijn. De sneeuwval heeft het in Berlijn noodig gemaakt, dat het aantal sneeuwruimers van 7000 tot 10.000 verhoogd moest worden. Ruim 600 sneeuwkarren vervoeren de sn uw. De toestand in de Oostzee. De slagschepen Schleswich Holstein en Elsass zijn uit Kiel weer in zee {egaan om te trachten hulp te verleenen aan de schepen welke zich nog in het westelijk deel van de Oostzee bevinden. De schepen zullen waar- schijnlijk eerst morgen trugkeeren. De Zweedsche veerboot is vanuiorgen uit Sassnitz vertrokken en komt slechts langzaam vooruit. De lokaalspoorwegen in Pommeren heb ben door de sneeuw het bedrijf moeten stop- zetten. Bij het schaatsenrijden op den Main verdronken. Op de zelden tcegevroren Main waren 'n groot aantal menscnen bijeen, zelfs motor- rijders reden over het spiege'gladde iis, toen een 10-jarige jongen zich in het midden van de rivier waagde, zonder op de waa.rschu- wingen, dat het ijs hier niet sterk genoeg was, te letten. Op de gevaarlijke plaat 3 ge komen zakte hij door lie' ijs, werd door de rivier meegesleept en verdronk. Een jonge man, die hem nagesprongen was, kon slechts met moeite weer worden gered. De politie heeft onmiddellijk het ijs ontruimd en den toegang verboden. IN DE OOSTZEE-LANDEN. Catastrophale verkeersstoringen. Het geheele Poolsche verkeer bevindt zich fn een vertwijLlden toestand. Geheel Podo- lie is sedert een* week van de wereld afge- sneden. Oost-Galicie kan slechts radio-tele- grafisch bereikt worden. Door de spoorweg- directie te Lemberg wordt medegedeeld, dat het treinverkeer Zaterdag volkomen stil ge- legd moest worden. De sneeuwval was ook gisteren bij-'n fallen Oostenwind groot. Op de lijn Przemsyl—Rzeszow zijn 20 kolenreinen bhjven steken, terwijl op ddh lijn Lemberg— Przemysl een door de spoorwegdirectie uit- geruste hulptrein met 2 groote stoomsneeuw- p egen is blijven st.ken. Ook de stad Sta- nislawow is van de buitenwereld afgesneden. De Lemberger verkeersautoriteiten hebben v iegtuigen dcen opstijgen om op deze wijze de belang ijkste dienst-pcstzakken naar Oost- Galicie te zenden. Het Poolsch mcteorolo- giscb instituut tteelt m«ue, d*t de sneeuw- stcrmen vcrmoedelijk nog eenige dagen zul len aanhouden. IN 1TALIE. De gevolgen van de vorst in Itali'e, De aanhoudende koude maakt de wolven steeds brutaler. In de Campagne zijn zij reeds in de buurt van dorpen gezien, en heb ben zij huisdieren verscneurd. In de nabij- heid van Ancona, waar de sne.uw buitenge- woon hoog ligt, hebben lawines groote scha- de aangericht. Zondag vroor het in Odena IC graden en in het niet ver daarvandaan ge- legen Odena 28 graden. Bij St. Cremona is een ^edeeltc van de Po bevroren. Voor de winkels staan groote files vrouwen om de noodige levensmiddelen machtig te worden. "«K FEIJLftfHOIIDE. UIT HET LAND. De Maas voor Rotterdam ijsvrij Zaterdag is de Maas voor Rotterdam over en afstand van ongeveer 3% K.M. tot bo- boven de scheepswerf van de firma P. Smit Jr. van ijs bevrijd. Zaterdagmorgen 8 uur voeren de groote ijsbrekers „Siberie" en „Bel- gie" van de N.V. Nederlandsche Stoomsleep- dienst v.h. van P. Smit jr. te Rotterdam uit, om het ijs op de rivier, die hier een breedte van 3 tot 400 M. heeft, te breken. Tot za- terdagmiddag 3 uur zijn de beide groote ijs brekers aan het werk geweest en h.bben zij het ijs, dat hier en daar een dikte had van 1 Meter, over de voile breedte totaal gebro- ken. Met laag water werd het daardoor ont- stane drijfijs naar zee afgevoerd. Door dit werk liggen de aan de rivier gelegen indus- trien weer aan open water en kunnen zij hun grcndstoffen weer per schip aangevoera krijgen. Op eenige plaatsen lagen schepen in het ijs ingevroren; deze zijn tegelijkertijd bevrijd en weggesleept. Margarine per vliegtuig naar de eilanden Voor de geisoleerde eilanden Terschelling, Anieland, Schiermonnikoog en Vlieland, wei- ke een tekort aan levensmiddelen hebben, heeft de N.V. Van den Bergh's FabrieLn zich in verbinding gesteld met de K.L.M. en een vliegtuig gecharterd, ten einde die eilanden van margarine te voorzien. Deze wordt ter beschikking gesteld van de diverse burge- meesters om gratis te worden uitgedeeld aan die daarvoor in aanmerliing ko- diegenen, men. Gistermorgen even voor 12 uur is het K. L M vliegtuig met margarine voor de eiland- bewoners bestemd op Schiermonnikoog ge- land. Tien minuten later vertrok het vlieg tuig weer. Het vliegtuig is daarna omstreeks half 1 te Terschelling geland met een uartij mar garine aan boord. Het vliegtuig kon op Am>> land wegens den zwaren sneeuwval der laat ste dagen niet landen. Nadat een gedeelte der lading gelost was, st.eg het vliegtuig op om naar Vlieland te vertrekken, doch kon, wegens den dichten mist niet verder, en keer- de weldra terug naar Terschelling. Vliegtuig op Terschelling gedaald. Het vliegtuig PH-AET, op weg van Am sterdam naar Terschelling via Ameland, is Zaterdag om half viif vlot op Terschelling geland. Na een kwartier oponihoud is het toestel met 70 K.G. post weer naar Amster dam teruggekeerd. De sleepboot „BornriP' van de firma Doek- sen heeft Zaterdagmiddag getracht post en levensmiddelen naar Vlieland te brengen, doch moest wegens zwaren ijsgang weer in de haven van Terschelling terugkeeren. Vliegtuig naai Schiermonnikoog. Zaterdagmorgen 10.15 is een vliegtuig van de Kon. Luchtvawtmij. bestuurd door Sille- vis, van Schiphol naar Schiermonnikoog ver- tiokUn. Twee passagiers en 450 KG. post voor het eiland zijn meegenomen. Toen het vliegtuig van zijn tocht naar Schiermonnikoog op Schiphol was teruggeko- men, heeft het nog een tweede vlucht naar Ameland gedaan, waarvoor zich 58 K.G. post op het vliegterrein bevond. Het K.L.M. vliegtuig de P.H.-A.D.N. met post en twee passagiers aan boord is om kwart voor twaalf vlot op Schiermonnikoog geland. Te kwart over twaalf is het vlieg tuig wederom naar Am '"nam vertrokken. Vlieland drie dagen zonder verbinding. Vlieland is thans weer drie dagen zonder verbinding. Aangezien de vrachtgoederen voor dit eiland zich op Terschelling bevinden en daar sedert 11 Febr. j.l. niets te Vlieland is aangekomen begint aan verschillende le vensmiddelen behoefte te komen. Pastverbinding thet Urk en Schokland Het plan bestond om Maandagmorgen 6 uur bij goed weer de post-ijsvlet met post van Urk te laten vertrekken naar Schokland. Twee uur later zou dan uit Kampen een ijs- schuit m t post eveneens naar Schokland koers zetten, alwaar de partijen post verwis seld zou den worden. Men zo-u trachten den- zelfden avond weer te Urk aan te komen. Een weg over het ijs van de Wadden Zaterdagochtend halfadht zijn uit Holwerc vier personenschipper Hosker en z'n knecht de zeeman Gorter en nog een vierde persoon vertrokken en over het ijs van de Waddenzee naar Buren, op Ameland, geloopen, waar zij half-elf aankwamen. Zij deelden mede, dat't ijs zeer betrouwbaar is. Hier en daar zijn eenige verhoogingen door opgekruid ijs, doch dit is voor een wandeling geen bezwaar Zaterdag heeft men een weg over het ijs van het eiland naar Holwerd afgebakend, om langs dezen weg brandstoffen en levensmid delen naar het eiland te brengen. Per arrestee van Ameland naar Holwerd. Gistermorgen te 7 uur is G. J. Scheltema, zoon van den paviljoenhouder, met schip per Hofker als gids met een arreslee van Nes voor een tocht ov-r de Wadden vertrok ken en om halftwee na een voorspoedige reus weder teruggekeerd. Watervoorziening in Twente in gevaar. In Twente komt de drinkwatervoorziening voor mensch en dier zeer in gevaar, daar de waterputten bevroren zijn en in de slooten het ijs tot op den bodem zit. Scholen gesloten. Te Grathem zijn op last van den burge- meester de scholen wegens de koude voorloc- pig gesloten. Te Stevensweert is de openbare school we gens de felle koude gesloten. Tengevolge van de hevige koude zijn de lagere schalen te Heusden, Asien, Liessel en Someren gesloten. De avondscholen te Hel- rnond zijn eveneens gesloten. De Zaan wordt cpengebroken. Hcdenachtend vroeg zou de ijsbreker „Vao Hogendorp" van den sleepdienst ,,Dc Roode Ster" uit Rotterdam de Zaan tot Knollendam gaan openbreken, daar er verschillende fa- brieken zijn, die zonder grondstoffen zitten De ijsbreker, welke een machine heeft van 350 P.K., is volgens den Tel. buitenom van Rotterdam naar Amsterdam gevaren. De vaart op de Schelde. Do scheepvaart op de Schelde is gedeelte- lijk hervat ingevolge een beslissing van de directie van het loddswezen, welke de lood- sen machtigt de rivier bij helder weer bij eb of vloed op en af te varen. Drie schepen zijn te Antwerp-n aangekomen, aldus de Crt. Langs het strand. Langs de vlocdlijn aan het strand te Sche- veningen heeft zich een ijswal gevormd, met grillige grotformaties, hier en daar hooger dan een meter. De peilers van het wandelhoofd Wilhei- mina bieden een phantastischen aanblik we gens de ijsdraperieen die zich daaraan heb ben gehecht. Velen uit Den Haag zijn een e gaan nemen. Stagnatie Alle fabrieken voor de fabrilcatie van steen liggen in geheel Oostclijk Noord-Brabant De oestercultuur in gevaar. Met groote bezorgdheid vraagt men zich te lerseue af, wat de gevolgen van deze bui- tengewoon strenge vorst voor de oestercul tuur zullen zijn. Op talrijke piaatsen moeten de oest.rs wel a 8 uur droog gelegen hebben. Terstond is er toen veel ijs gevormd, dat nu het ge heele gebied van oesterperceelen bedekt. Bij vloed wordt dit ijs meegesleurd en s.eept de daaraan vastgevroren oesters mee. De oesterverzending heeft nog voortgang, doordat in de binnenputten, die zooveel mo- gelijk ijsvrij gehouden worden, nog voldoen de voorraad aanwezig is. In deze putten kan het water op peil worden gehouden. De mosselverzending, die per vaartuig ge- schiedt, staat geheel stil. Voor de mossel- kweekers dreigt niet zooveel schade, daar mossels niet gauw hinder van de vorst heb ben, als men ze maar zonder verwerken in het water kalmpjes 'aat ontdooien. De werkloosheid, die ti ch al groot was, doordat wegens de vorst van Nieuwjaar af veel werk op de perceeien ongedaan moest blijven, heeft bij deze strenge vorst nog v.el grooter afmetingen aangenomen. I Jswandelingen. Zaterdagmiddag zijn van de 14 visschers- schepen, die in Enkhuizen zijn ingevroren, weer 13 personen over het ijs van Enkhui zen naar Urk komen loopen. Bovendien zijn n visschers uit IJmuiden van Urk naar geen werkzaamheden mogen worden ver- richt Dit heeft meer in het bijzonder betrek- king op sneeuwruimen. baanvegen en keien- kloppen, welke werkzaamheden niet voor het bedrag van de uitkeering rnog-^n worden ge daan. Wil men dergelijke werkzaamheden door werkloozen laten uitvoeren dan moet de betaling daarvan op normale wijze ge- schieden door de voor deze werkzaamheden verantwoordelijke organen. Maatregelen te Haarlem. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft op vijf plaatsen in de stad vuurpotten doen plaatsen. die zoolang de koude duurt. van 7 uur's morgens tot 7 uur's avonds zullen worden gestookt. Gratis steenkolen in de mijn- gemeenten. Op het verzoek van den R.K Limburgschen Werkliedenbond om gratis steenkolen voor de werklooze gezir.nen, hebben de Staats- mijnen en ook de particuliere mijnen welwil- lend beschikt. Voor iedgre mijngtmeente zal een bepaald kwantum steenkolen beschikbaar worden gesteld De verdeeling daarvan wordt overgtlaten aan de burgerlijke armbe sturen met medewerking van de particuliere liefdadigheids-vereenigingen. De American Petr. Cy. De directie der American Petroleum Com pany te's Gravenhage schonk f 1000 tot le- niging van den nood door de hevige koude aan het hoofdb-estuui van het Nederl Roode Kruis te 's-Gravenhage. Extra wtkeering Handelsreizigers- vereeniging. Tijdens een vergadering heeft het dage- lijksch bestuur van de Handelsreizigersver- eeniging ..Hermes" besloten met het oog op de buiiengewone weersomstandigheden aan hare werkloozen een extra-uitkeering toe te kennen van 2.50 per week. Warm onthaal in het ijzige Noorden. Toen het K. L M -vliegtuig gisteren op Ameland arriveerde, beleefde de bemanning een aangename verrassing. Door den heer Scheltema, agent van den veerdienst. werden namens de bevolking van Hollum de bekende Amelander platte koeken en warme chocolade uitgereikt. Goeree en Overilakkee geiscleerd De trambooten hebben Zaterdag vergeefs getracht den dienst te onderhouden, zoodat het eiland Goeree en Overflakkee voor het eerst sinds 1890 ge'isoleerd is. Schokland gekomen. Eenige personen, die Za terdagmorgen 4 uur van Urk naar Schok land per ijsschuit zijn vertrokken om een par- tij margarine te halen, waren nog niet te ruggekeerd. Overtocht over het ijs. De overtocht over het Zwartewater bij Ge- nemuiden kan thans voor auto's tot een ge- wicht van 1500 K.G. veilig over het ijs ge- s:hieden. Er is tevens een pad voor voetgan- gers. Veerdienst hersteld De motorveedienst tusschen Dintelsas en Ooltgensplaat is weer hervat. Geen auto's meer over het ijs bij Ridderkerk. Op het veer AlblasserdamRidderkerk kunnen auto's of andere voertuigen den over tocht niet meer over het ijs maken, daar de voerman met een groote ploeg arbeiders be- zig is een vaargeul voor zijn pont te maken, welke men weer in gebruik hoopte te nemen Een voetpad voor voetgangers en wielrijders is echter nog wel aanwezig. MAATREGELEN. Extra uitkeeringen. Op het Departement van Arb-eid heeft Za terdagmiddag een conferentie plaats gehad tusschen den minister van Arbeid, den direc- teur van den Rijksdienst voor de Werkloos- heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling en de besturen van het Ned Verbond van Vak- vereenigingen, het RK. Werkliedenverbond en bet Christelijk Nationaal Vakverbond, be- nevens eenige kasbesturen ter bespreking van de circulaire van den minister in zake het verstrekken van een extra reglementaire uit keering aan de uitgetrokken verzekerde werk looze arbeiders. Het resultaat van de besprekingen is ge weest, dat er volledige overeenstemming is bereikt en dat de besturen van de bovenge- noemde vakcentrales hun aangesloten bond en zullen adviseeren, de regeling te aanvaardert De minister van Binnenlandsche Zaken heeft Zaterdagavond aan de Rijksinspecteurs voor de werkverschaffing in de Noordelijke provincies, benevens aan eenige gemeentebe- sturen in Overijsel geseind aan eerstge- noemden met het verzoek dit aanstonds aan de betrokken gemeenten door te seinen dat, nu de vorst aanhoudt, de minister het ge- wenscht acht, dat de gemeenten waar noodig, er toe overgaan, de uitkeeringen aan de werk loozen ten gevolge van de vorst te verhoogen tot een peil, waardoor voorzien wordt in de behoeften, welke door de buitengewon-e koude zijn ontstaan De minister is bereid aan de gemeenten. welker financien door deze uit- gave te zwaar gedrukt worden, een voldoen de bijdrage te verleenen. Naar de Tel. verneemt, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw in verband met een verzoek van den Landarbei- dersbond aan de gemeentebesturen in het Noorden des lands verzocht om aan uitge trokken tegen werkloosheid verzekerde land- arbeiders, die voor hulp in aanmerking ko men, zoo slechts eenigszins mogelijk geen lager bedrag dan 9 uit te keeren Verder heeft de minister er de gemeentebesturen op gewezen, dat voor de uitkeeringen welke met steun van het departement worden gedaan, IJNSPORT. DE FRIESCHE HARDRIJSPORT. Ook de dames maken afspraken. Tot nog toe meende men, dat onder de Friesche hardrijdsters het maken van afspra ken omtrent het verdtelen der prijzen niet voorkwam. Althans men bemerkte het niet uit hare prestaties op de baan in de eerste dagen van het seizoen. Toen allengs bekend werd, wie de meest geduchte concurrenten waren, werd er op sommige hardrijderijen wel eens getwijfeld, of de sportieve gevoe- lens ook bij de dames verminderden door den invloed van de steeds hooger opgedreven prijzen, welke bedragen natuurlijk het wer- ken met geld onder de rijdsters gemakkelijker maakte. Thans is het al zoover gekomen, dat het bestuur van de ijsclub te Dokkum aanleiding vond de uitgeloofde prijzen niet uit te rei- ken. Bij de laatste ritten door Janna v. d Meulen te Grouw kreeg en het clubbestuur en het publiek den indruk, dat er niet meer gestreden werd en de nog aangebleven rijd sters omtrent de prijzen reeds een verdee ling hadden vastgesteld. Het ijsclubbestuur heeft de zaak ter kennis gebracht van het bestuur van den Bond van 'IJsc'ubs in de noordelijke provincien, die. naar de Tel meldt. destijds is opgericht met het doel, allereerst de knoeierijen in zake geldpriizen tegen te gaan onder de beroeps- rijders op de korte baan. In het reglement wordt niet van rijdsters gesproken; vrij ze- ker was de constitueerende vergadering van den Bond destijds van gevoelen. dat het vrouwelijk geslacht aan dergelijke ongerech- tigheden niet zou meedoen. Het gebeurde te Kokkum werpt wel een groote schaduw op de sportiviteit van de huidige Friesche hard rijdsters. Met het gevolg: inhouding der prijzen. SCHOONRIJDEN TE PURMEREND. De uitslagen van de gist-er te Purmerend gehouden wedstrijd in het schoonrijden ziin als volgt: Dames: 1 mevr. KraakKroon te Amster dam, 2 mej. N Booi, Purmerend, 3. mej Roodenburg, Heemstede. Heeren: 1. J. Vergaay, Purmerend, 2. J de Waal, Amsterdam, 3. D. v. d Woude, Zaan- dijk Paren: 1 mej. J. Kooij en J. Couperus. 2 mevr. KraakKroon en J. de Waal, 3. mej. J. Duizendstra en J. Vergaay. UIT DE OMGEVING. Hardrijden te Breezand. Uitslag hardrijderij jongens: 1 J Klerk, 2 P Blauwboer, 3. J. van ljzendoorn. Mann-en boven 40 jaar: 1. W. Lanting, 2. L. Huiberts, 3. D. Blauwboer. Te Uitgeest. Uitslag hardrijderij: 1. F. Groot, 2. Cor- nelisse, 3. Kaptein. Wedstrijden met hindernissen te Koedijk. Zondagmiddag werd op het Noord- Hollandsch Kanaal door de plaalselijke ijs club een wedstrijd gehouden met hinder nissen voor paren, waarvoor opgegeven waren 19 deelnemers De hindernissen gaven vaak aanleiding tot groote vroolijkheid De eerste prijs was voor den heer Jb Hart en mej. T. Buisman, 2e pr. C. Dissc en mej. A. Groot, 3e pr. Jac. Schuit en mej. C. Groot, 4e pr. A. Bregman en mei. M Spaan, 5e pr. L Hartland en mej. A. Boon, 6e pr. R Schaak en mej. N. Mulder De prijzen waren f 10—, 5.—, f 4 3 2.— en f 1 en werden in het caf* van den heer Jb Groot uitgereikt Het wetr was mooi en er wa» veel belangstelling, Wedstrijden op de prikslee te Stompetoren. Zaterdagavond werden op de Noorder- vaart alhier wedstrijden op de prikslee met hindernissen gehouden voor mannen Even- als Woensdag was de baan ook nu schitte- rend verlicht. Ondanks de koude was het aan tal deelnemers groot, n.l. 26 en ook nu had alles een gezellig verloop. De uitslag was, dat de le prijs werd behaald door K Bruin aan den Omval, de 2e pi. door C. de Goede Jr. alhier, de 3e pr door Sj. ZijlsLa alhier en de 4e pr. door J Bruin aan den Omval. De uitreiking der prijzen had plaats in cafe Renses waar men nog een paar uurtjes gezellig doorbracht Wedstrijden te Zuid-Scharwoude. De uitslag van de Zondag door de ijsclub „Ons Genoegen" gehouden wedstrijden is als volgt: Hardprikken met hindernissen voor heerea, 18 deelnemers. 1. Jan Schoenmaker, 2. H. Schrijver, 3. Jb. Schoenmaker, 4. P. Bruin, 5. C. Blom. Dames: 1. mevr Leek, 2. mevr. de Haan, 3 mevr Glas. 4 mevr. Dirks. Hardrijden met hindernissen voor heeren, 29 deelnemers 1. A. Koeman, 2 W. Duis, 3. A Weel, 4 P. Kuileman, 5 Jb Groenveld Dames, 27 ieelneemsters 1 G de Lange, 2. A. Noordwest, 3. T. Schrijver, 4. G. Kei- z-er. 5 A Klingeler. De gewonnen prijzen bij het hardrijden zijn bestemd voor levensbehoeften Hard-prikken voor dames en heeren aan den Omval. Gisterenavond is aan den Omval een wed strijd in het hardprikken gehouden voor dames en heeren Hiervoor was tamelijk veel animo. Eerst waren de heeren aan de beurt met 57 deelnemers Na veel spannende ritten was de uits'ag: I W Renooij, 2. S. Bruin, 3. H Blankendaal, 4 G Blom. Toen volgde het nummer voor de dames. Ook hier was veel liefhebberij voor Niet minder dan 44 dames namen aan den wed- striid deel Na veel strijd was de uitslag: 1 mej Blan kendaal. 2 mevr. A. Lefeber—Waterdrinker, 3 mej B Blankendaal. De priisuitdeeling had plaats in het caf6 van den heer Boersen. waar het verdere deel van den avond gezellig verliep. IJsfeest op de He ever vaart. Begunstigd door een edit winterzonnetje werd Zaterdag j.l. 's middags om half twee een aanvang genomen met het kinderfeest op het ijs. aangeboden door de bewoners om d« Hoevervaart. De regelingscommissie had 's morgens de baan in orde gebracht, en toen het tijd was van aantreden. was het al zwart van kinde- ren op de baan. Nadat elk kind een nummer had ontvangen, begonnen de wedstrijden in het hardrijden. Tijdens de wedstrijden werden de kleintjes zonder schaats onthaald op warme limonade en koek De groote kinderen kregen dit, als ze ge- reden hadden. Het was goed gezien van de commissie. om elk kind na afloop nog een reep chocolade te geven. De prijzen bestaande uit kunstvoorwerpen, werden gewonnen door, meisies: 1 T Molle- kamp, 2. G Heulen. 3 G Niemever. 4. J. v. Baden. 5 T. Kaeer. 6. G Helderman. Tongens: 1. K Zwart. 2. D Kaai, 3. J. Schotsman. 4. B. Metulaar, 5. J. Schwarzer, 6 A. Booij. Wedstrijden voor jongens te Heiloo. Zaterdagmiddag werden op de „IJsbaan Heiloo" wedstrijden gehouden in het hard rijden voor lederi. De deelnenienden waren in drie groepen ingedeeld, n.l. jongens van 12—14, 15—16 en 17—19 jaar. De prijzen bestaande uit mooie kunst voorwerpen, werden gewonnen door: le groep: 1. N. Vennik, 2. J. Erdtsieck. 2e groep: 1 Barnaard, 2. A. Mater. 3e groep: 1 W. v d. Valk, 2. W. Hoekstrk NAT. LANGEBAANWEDSaRIJDEN OP HET ALEM. MEER. Een uUstekend geslaagde wed- strijddag. Eraaie ijssport en veel belangstelling. Van der Scheer verbetert twee records! Het Alkmaardermeer heeft gister een bui- tengewone sportdag beleefd! De beste rijders uit ons land waren hier bij elkaar gekomen om te kampen om den uitgeloofden beker. Langzaam dwarrelden de vvo lige sneeuw- vlokjes uit de grijze lucht naar omlaag en daalden peer op de groote witte ijsvlakte, waarop de lenige, scepele rijders, bewonderd door een dichte haag van belangstel'en-den, als vlugge, snelwiekende vogels over de grij ze, gladde baan schoten, waar, onder het enthousiast gejuich der toeschouwers, onze nationale kampioen twee Ned. records ver- beterde! Onder de deelnemers bevonden zich, naast v d. Scheer, de bekende rijders, T Hooftmaa en W. Kos Ook N. Pronk was aanwezig, evenals zijn plaatsgenoot Sj. Westra, die, naar men weet, als derde der Elfstedentocht beeindigde. Dezen twee laatsten was het evenwel aan te zien dat zij een inspannenden tocht door geheel Friesland achter den rug hadden, hun rijden ondervond er nog den na. dee'.igen invloed van. De Bergenaar K. Kaan was eveneens wet~ van de partij en ook nu bleek hij op den Tangen afstand weer een ge duchte tegenstander. Er werd gereden over afstanden van 500 M., 1000 M. en 3000 M. De baan, die keu* rig was afgezet, bevond zich in goede condi- tie. behoudens eenige kleine oneffenheden in een der bochten, was het grijs-witte ijs glad en hard. De wecsomstandigheden waren eveneens vrij gunstig, er stond zoo goed als geen wind. Wel was er een lichte sneeuwval, waardoor de baan met een dun laagje witte de^s was bedekt. De organisatie der wedstrijden fiet drtmaal niets te wenschen over. De wedstrijden had- den een tameTik vlot ve- loop, niettegenstaan- de het frit, dat aanvankeliik meerdere rijders niet aanwezig Meken te zfjn, Mede hierdoor Purol bij Ruwe en Springende Henden. Poos 30 ct. stil.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7