DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Alle Overhemden f 0.25 Alle Boorden f 0.08 N. KROHI, Honderd sen en dertigste laargang Dagelijksch overzichf. Buitenfanci BSnneraland No. 42 Dit nnmmer bestaat nit 2 bladen. 1929 Dezc Courant wordt ELKEN AVOND, bebalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 'Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk 2.50. Alzonderlijke en bewijsnnmmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. EERMs. GOSTEH ZOON, Voordam C 9. Directeur: C. KRAK. DIV1DAO Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redacfie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 19 FEBRUARI DE KRUISERSAANBOUW IN DE V. S. Het wetsontwerp aangenomen; onie-' vredenheid onder de voorstanders van een groote vloot; voorloopig nog geen nieuwe vlootconferentie. Mag men de berichbn uit Washington aan de „Paris Times" gelooven, dan zou er onder de congresleden, die den bouw van n „big navy" voorstaan, groote ontstemming tegen president Coolidge heersciien. Zij zijn n.l. van gevoelen, dat Coolidge geen ge- noegzame opheldering heeft gegeven voor 't ftit, dat hij het congres slechts een crediet van 12.370.000 dollar heeft gevraagd cm een begin te niaken met den bouw van de eerste vijf schepen, en heeft geadviseerd, dat daar- mee eerst wordt aangevangen tijdens het be- lastingsjaar, dat in Juli aanstaande begint. Het wetsontwerp, gelijk door het Congres aangenomen is, en door den president getee- kend, bepaalt, dat voor 1 Juli met het werk wordt begonnen. Aan den Minister van Ma rine is dan ook door de Senaat-conmissie voor marinezaken gevraagd, wat Coolidge en zijn begrootingsbureau bedoelen met de opschorting van de credietaanvrage voor vijf maanden en het vragen van slechts de he-lit van de som, waarom de marinedeskundigen in het Congres vroegen. De commissie heeft den minister te dezer zakt reeds gehoord. Leiders in Represeniantenhuis en Senaat bespreken thans de mogelijkheid van het verkrijgen van het gewenschte crediet zonder goedkeuring van den president. Het is nog niet duidelijk, of Coolidge zich laat leiden door overwegingen van financieele economic dan wel of hij er nog altijd naar streeft de voorgenomen nieuwe oorlogsschepen als troeven in de vclgende ontwapeningsconfe- rentie uit te spreken. Zeker acht m a het in- tusschen dat het Congr.s voordat het op 4 Maart uiteengaat, een bepaalde som zal voteeren om met den bouw van de kruisers te beginnen. Nu de wet inzake den aanbouw van krui sers door Amerika is aangenomen, heeft de Britsche gezant te Washington het v er eens een goede gelegenheid geacht om in een ver- klaring aan de pers te wijzen op de bereid- willigheid van Engeland om over beperking van de maritieme bewapening te gaan on- derhandelen. Echter merkte de gezant cp, dat men voor die onderhandelingcn nog eenige maanden geduld moet h.-bbsn, omdat eerst de groote verkiezingen in Engeland af- gewacht moeten worden. Het is nog volstrekt niet. zeker, dat over enkele maanden het cninisterie Baldwin nog aan het roer zou zijn en in deze omstan- digheden is de gelegenheid voor belangrijke internationale besprekingeti niet gunstig Trouwens, ook in ander opzich is het ongewenscht, nu reeds onderhandelingen aan te knoopen. Men mag immers aannemen, dat ingeval van de vorming van een regeering van een of van beide der tegenwoordige oppositie- partijen deze regeering omtrent de mogelijk- heden inzake de oplossing van het vraagstuk der maritieme bewapeningsbeperking andere opvattingen zal hebben dan de conservatieve regeering, opvattingen die wellicht e:rder 'n bevredigende oplossing mogelijk zouden ma- ken. Het resultaat zal dus zijn, dat we nog eenige maanden geduld moeten hebben voor een nieuwe vlootconferentie zal plaats vin- titii. ONTWAPENING. DE ONTWAPENING TER ZEE. Japan is bereid. Een vertegenwoordiger van het departe- ment van marine te Tokio heeft in een inter view met een persvertegenwoordiger ver- klaard, dat het wenschelijk zou zijn de vol- gende conferentie tot bepeiking der maritieme bewapening reeds voor 1931 bijeen te roepen Hij wees er op dat Japan bereid is in een nieuwe vermindering van de tonnenmaat en het geschut toe te stemmen mits de overeen komst op wederkeerigheid berust. Howards verklaringen niet officieel Een Reuter-bericht uit Washington meldt, dat Sir Esner Howard, den Britsc'hen gezant daar ter stede erop wijst dat de verklaringen die hij Vrijdag heeft afgelegd (omtrent En- gelands nieuw initiatief inzake de ontwape 'ring ter zee) geheel zijn persoonlijke meening .vertegenwoordigen en in geen enkel opzich: voor officieel mogen worden aangezien. Japan wil een conferentie in Mei. De Japansche regeering heeft haar gezan ten te Washington, Londen, Parijs enRome opgedragen stappen te doen, ten einde op 27 Mei te Geneve een conferentie voi.' de ontwa- pening ter zee te doen bijeenroep n. Japan zal op deze conferentie waarsehij-ilijk ver- tegenwoordigd worden door zijn mini' ter van [Marine, Okada en admiraal Kato. DUITSCHLAND. EEN BONTMAGAZIJN LEEGGEHAALD. Verleden week Vrijdag hebben inbrekers te Frankfort's middags tusschen een en drie uur een bontmagazijn geplunderd. Een der firmanten was wegens een lichten griepaanval in het magazijn gebleven, toen dit een paar uur gesloten werd. Plotseling verscheen een jongeman in ziin kantoor en verzocht den door een mijnheer Meier bestelden pels te mogen ontvangen. Toen de firmant naar zijn schrijftafel wilde gaan om zijn boek op te slaan, hield de vreemdeling hem een doek met een bedwel- mend1 middel voor neus en mond. Toen de man na anderhalf uur bijkwam, hoorde hi], hoe eenige mannen bezig waren verschillende kostbare bo-nten enz. in een koffer te pakken Hij wi'de tusschenbeide komen, maar werd dadelij-k door een revolverschot fcuiten ge- vecht gesteld. De inbrekers laadden rustig hun koffer vol en verlieten daarop bedaard het magazijn. De politie heeft tot dusver geen spoor van deze moderne pelsjagers kunnen ontdekken. FRANKRIJK. DE HANDEL IN BLANKE SL AVINNEN.. Het „vrcuwenparlement" bijeen. In de „Staten-Generaal van het Feminis- me", welke te Parijs vergaderen en tweehon derdvijftig vrouwenorganisaties omvatten, is een krachtig pleidooi gevoerd ten gunste van de invoering van een vrouwelijke politiecorps tot het bestrijden van den handel in vrouwen cn mcisjes De discussie over dit onderwerp was nogal heftig en er werden bittere verwijten aan het adres van Franakrijk gericht, vooral toen een aede'u geerden betoogdo dat de kwestie van den handel in blanke slavinnen een stuur raakt, en buiten de bevoegdheid van den Vol- kenbond valt. De meerdertieid der vergade ring was het daar echter niet mee eens en wilde juist een b'eroep doen op den Volken- bond om den handel met alle middelen te be strijden. torts werd er op gewezen dat Frankrijk een hinderpaal vormt voor een doeltreffende liestriiding, daar het't land is, waar de han- du internabonaa1 is georganiseerd. Andere landen hebben deh uizen van ontucht afge- schaft,, doch in Frankrijk blijven ze gehand- haafd en het Parijsche gemeentebestuur krijgt zelf een percentage van de winst Jaar- lijks zijn 50.000 vrouwen het slacihtoffer van den handel, terwijl 100.000 vrouwen leven in huizen, welke door 400 ambtenaren worden gecontroleerd. Behalve Engeland en Duitschland werd ook Nederland ten voorbeeld gesteld, wat de bestrijding van den vrouwenhandel betreft. ENGELAND. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. „De koning is veel beter en gaat goed vooruit". Dat waren de woorden van de ko- ningin, in anwoord op een vraag naar den toestand des konings, toen zij g;ister een be- zoek brachtaan de tentoonstel ing van En- ^elsche kunstnijverheid te Londen Het was dc eerste maal, dat de koningin in de stad kwam, nadat de koning negen dagen geleden naar Bcgnor gebracht was. Zij begroette bij haar aankomst hartelijk een aantal vrienden en het drong tot alle aanwezigen door dat dit de eerste maal was - at.zii bij een zuiver sociale gelegenheid gezien werd, nadat de koning ziek geworden wr Te huize Craigwei' is gisteravend ofdeieel meegedeeld, dat de koning een rustigen dag gehad had. Den hcelen dag woei een koude oostenwind, maar in den midaag was er een beetje zonneschijn, waarvan de koning pro- fiteerde door eenigen tijd voor het raam te gaan zitten. EEN GEHARD BADER. Na eenige lange ziekte 'is te Maida Vale de 77-jarige Richard Ledger overleden, die te Londen een bekende figliur is geweest, omdat hij 45 jaar lang elken dag van het jaar een bad in den Serpetine-vijver in het Park had nenomen. Voor de laatste.maal is hij er in September j.l. te water gegaan. Onlangs heeft hij nog verklaard dat hij 18.000 maal van zijn leven in de open lucht gebaad of gezwommen had en voor zijn ont- bijt ongeveer 90.000 K.M. had afgewandeld om dit te kunnen doen. Na zijn bad ging hij aan zijn gewone dagelijksche werk bij een firma, die hij bijna een halve eeuw gediend heeft. Lange jaren is Ledger „captain" van de Serpetine-zwemclub geweest en de leden waren zeer trotsdh op hun ouden aanvoerder Het koudste bad dat hij zich herinnerde, nam hij in 1891 toen het zoo hard vroor en zoo sneeuwde, dat hij moeite had om zich weer aan te kleeden. Cleft in mist gestrand. De passagiers werden oo een ander stoomschip overgebracht en de Kanoura is eerst vlot gebracht, maar daarna met een lading ter waarde van 100.000 ge- zonken. De bemanning is gered. ITALIe. VAT IK AAN EN QUIRINAAL. De Paus en de Volkenbond In een enderhoud, dat een vertegenwoordi ger van „Excelsior" met den katholieken ge- leerde, pater Yves la Briere, heeft gehad over het Vatikaan en den Voikenbond, verklaarde deze dat de Paus geenszins wenscht toe te treden tot den Voikenbond. De positie, die de Paus in den Voikenbond zou innemen, is niet in overeenstemming met de hoogste waardigheid van den Heiligen Stoel en zijn wereidbeteekenis. De paus w-igert echter niet vceling te houden met den Voikenbond in zaken, die zoowel Voikenbond als den Hei ligen Stoel betreffen. In dit geval zou de pau- selijke nuntius of ieder andere pauselijke di- plomaat de aangewezen onderhandelaar zijn bij den Voikenbond voor het Vatikaan. Eigenaardigheden in verband mei het herstel van den Pauselijken Staat. De correspondent van het Hbld. meldt: Nu de Romeinsche kwestie is bijgelegd, ver- valt uit den aard der zaak ook de rouw om die kwestie. Dit is merkbaar aan allerlei uiterlijke teekenen. Op 12 Februari, tijdens den plechtigen dienst in de St. Pieterskerk, is ae tweede zware deur van de „portone di bronzo", den hoofdingang van het Vatikaansch paleis ge- opend. Voortaan zal zij geopend blijven. Van 1870 tot heden was st.eds slechts de linker- deur open. Ook de groote „port}ne" van het „palaz- zo Lancelotti", een der mdrukwekkendste pa- leizen van 't „Rcme der renaissance", is thans, na 59 jaar, voor het eerst weer ge opend. Prins Filippo Lancellotti, verwant aan de prinsen Massimo en een der hoofden van het „zwarte Rome", heeft zelf deze heu- ken dag niet mogen beleven. Doch zijn uwe, een prinses Aldobrandini, heeft de deur doen openen en tevens de vlaggen uitge- stoken, de oude pausenvlag en de nieuwe vlag van Italie. Zoo intransigent was prins Lancellotti, dat hij na 1870 aan niemand meer toestond zijn prinselijk wrblijf te betreden. Alle de prachtige kamers van het paleis waren en bleven gesloten en zelfs de vurigste smeek- beden der archaeologen, die verzochten den „Discuswerper" van Miron te mogen zien, welke zich in het paleis bevindt, de mooiste bekende copie van dit beeld en de eenige waarvan de origineele kop bewaard bleef, konden hem niet vermurwen. Eens kwam de groote archaealoog Wolfgang Helbig tot hem mei een persoonlijke aanb-eviing van keizer Willem II; de prins las net schrijven en antwoordde daarop hoffelijk, dat hij alles wilde doen om Zijne Majesteit te believen, doch dat deze niet van hem moest verzoeken zijn rouw te breken; zulks was onmogelijk. Thans zullen de vertrekken worden gerei- nigd en gerestaureerd. In vele paleizen te Rome heeft men gisteren ook den „pausentroon" weer recht gezet. 't Was een speciaal privilege van den hoog- sten adel, de Corsinius, Colonna's, Aldobran- dini's, Doria's enz., om ten troon in huis le mogen hebben, waarop de Paus bij eventu- eele bezoeken plaats nam. In 1870 zijn al de ze tronen bij wijze van rouwbetuiging naar den muur toe geplaatst om 59 jaar in dien stand te blijven. Zullen zij thans weer dienst gaan doen? Voorts worden overal opschriften, die be- leedigende toespelingen op de pauselijke heerschappij bevatien, verwijderd. Zoo ondergaat Rome, menige kleine veran- dering. Oude tradities worden hervat; de stad verliest enkele va'n zijn karakteristieke bijzonderheden, doch nieuwe komeft daar- voor in de plaats. EEN SCHIPBREUK. Volgens een telegram uit Melbourne, is het stoomschip Kanoura, dat tpsschen verschil- 'vlende Australische staten vaart, bij het eiland ROME VERLICHT DOOR TWEE ZONNEN. Zondag heeft zich te Rome een merkwaar- dig natuurverschijnsel voorgedaan. Er ver- schenen n.l. twee zonnen aan een heme! in plaats van den gebruikelijken eenen. Dit schijnt een gevolg te zijn geweest van de kou de, waardoor de in de lucht hangende dam pen gedelte'ij'k bevroren en den zon weerspie- gelden, zoodat het leek, alsof een tweede zon boven de horizon was opgegaan. Intusschen was de lichtkracht van het onechte exemplaar even groot als van het echte, zpodat men er niet zonder pijn in de oogen in kon kijken. GRIEKFNLAND. OVERSTROOMINGEN. Groote schade; steun van de regee ring. In geheel Griekenland zijn stroomende regens gevallen, die de sneeuw snel hebben doen smelten. Reeds hebben overstroomingen zooveel schade aangericht, dat een buiteng:- w-one ministerraad bijeenkwam, welke besloot den minister voor sociale aangelegenheden en voor verkeerswezen naar Macedonie te zen- den om daar de leiding van het herstellings- werk persoonlijk in de hand te nemen. De Stroema is buiten zijn oevers getreden en heeft groote stukken land onder water ge zet. Het district Djoema is vooral zwaar ge- troffen. De meeste steden zijn van alle verkeer afgesneden, daar de groote brug bij Koprova is weggeslagen. Het district van Serres is ge- blokkeerd. In Cavalla stroomt het water door de hoofdstraten. Eenige huizen zijn ingestort. De Maritsa heeft de geheele vlakte van Hebrotis overstroomd. Honderden stuks vee zijn daar verdronken. Afdeelingen militairen hebben veldkeukens opgesteld en trachten de bevolking der gei'soleerde dorpen van voedsei te voorzien, waarvoor de regeering alle be schikbare motorbooten heeft gemobiliseerd. De gouverneur van Thracie heeft de regee ring geseind, dat de geheele schade niet bii benadering valt aan te ge'ven. Alleen al in het gebied van Suffli, dat geheel ontruimd is, be- loopt zij minstens 5 millioen dracihmen. De gendarmerie van Macedonie heeft bericht in denzelfden geest naar Athene gezonden. Be halve dat een groot aantal dorpen onder water is gezet, waarbij oo-k menschenlevens verloren zijn gegaan, wordt Herakleia be- dreigd. De Angenta vernietigde 2000 juk beste tabaksgronden. - De regeering gaf een tiuitcngewoon crediet van 200.000 drachmen uit't ondersteuningsfonds van 3H millioen ten behoeve van de door de winterrampen ge- teisterden. Geweldige schade. Naar uit Athene wordt gemeld, hebben de overstroomingen in Macedonie en Thracie zulk een omvang aangenomen, dat van een ramp moet worden gesproken. De schade wordt geschat op eenige millioenen. POLEN. DRONKEN SOLDAAT SCHIET IN EEN ZIEKENHUIS OM ZICH HEEN. Zondag heeft zich in een sanatorium al- hier een bloed-ig drama afgespeeld. dat reeds twee menschenlevens heeft geeischt. Om acht uur's a-vonds verscheen een dronken soldaat in de ziekenzaal om enkele patienten te bezoe ken. Op de zaall waren 5 personen aanwezig, waaronder een vroegere verloofde van den man. Hij raakte met haar in twist, trok zijn revolver en schoot in den blinde om zich heen. Het meisje en een patient werden doo- delijk getroffen en 2 anderen zwaar gewond. De laatste kogels richtte de soldaat op zich zelf; hij werd'lever.fgevaarlijk gewond opge- nomen. RUSLAND. DE BROODBOEKJES. De izwestija bericht uit verschillende ste den van de Oekraine over de resultaten, wel ke verkregen zijn door de invoering van de broodboekjes. In Odessa zijn de „rijen" voor de broodbakkerswinkels, welke verleden zo- mer een grooten omvang verkregen hadden, geheel verdwenen. De brood'behoefte is te- gelijk van 133 ton per etmaal tot 118 ton ge slonken, zoodat er in zeven maanden tijds 3000 ton bespaard is. Om misbruik te voor- komen wordt een systematische controle op de broodboekjes geoefend. Dat dit wel noo- dig is, blijkt uit een bericht uit Dneprope- trofsk. Ook hier leidde de invoering van de broodboekjes tot het verdwijnen van de rijen en een vermindering van het dagelijksch broodverbruik van 139 tot 131 ton. Spoedig bleek echter, dat terwijl de'bevolking 250.000 zielen bedraagt er 325.000 broodboekjes uit- fegeven waren. In de eerste dagen van Fe- ruari was dan ook het dagelijksch brood verbruik alweer tot 147 gestegen: het over- schot werd als veevoeder gebruikt. Uit Arte- mofsk wordt gemeld, dat de invoering van de broodboekjes een besparing van 17 pCt. op geleverd heeft. FICTIEVE HUWELIJKEN. Den laatst.n tijd komt het te Moskou meer en meer voor, dat er fictieve huwelijken wor den gesloten om op deze wijze iemand aan een kamer te helpen. Zooals bekend, heeft de woningnood in Rusland afmetingen aan genomen, welke geen enkel land in de were'd ooit gekend heeft. Het bezit van een kamer wordt als een geluk beschouwd. Wie een- maal een kamer bewoon, kan er niet uit ver- dreven worden (behalve indien hij tot de rechtelooze groep der bourgeois behoort). Een echtgenoot verwerft deze rechten *van den anderen echtgenoot. Volgens de sovjet- wetten wordt het samenleven ('t ,vrije" huwe- lijk) als even wettig beschouwd als een „ge- registreerd" huwelijk (dus als een huwelijk ingeschreven in de registers van den bur- gerlijken stand. Wie nu te Moskou zijn ka mers niet meer noodig heeft (bij a.s. vertrek naar elders, bij een a.s. huwelijk met een vrouw, die een betere kamer bezit, enz.) en deze aan een kennis, een dame wil overdra- gen, doet het volgende. Hij neemt die vrouw op in ziin kamer en deelt aan het bestuur van het huis mede, dat zij zijn ..feitelijke vrouw" (zoo noemt men in Rusland 'v vrouw T (uitgezonderd zijden en smoking) STOOiHWASSCHERIJ iCHERMilRllEO. met wie een man samenleeft zonder met haar wettig gehuwd te zijn) is. Zij leven dan een paar weken samen, waarna de man verhuist en de kamer aan zijn „feitelijke vrouw" laat. Zij kan daarna op dezelfde wijze de kamer aan een man overgeven, die een poos als haar „feitelijke echtgenoot" fungeert. De ovtrheid heeft, volgens de „Wetsjern- jaja Moskwa, aan welk bolsjewistisch blad wijdeze mededeelingen ontleenen, besloten maatregelen te treffen tegen dergelijke prac- tijken. ZWEDEN. DE BOTNISCHE GOLF DICHT- GEVROREN. De geheele Botnische Golf is dichtgevro- ren hetgeen sedert 1809 niet meer is voorge- komen. Het verkeer met Finland ondervindt groote vertraging. 2 stoombooten; die geheel met passagiers bezet waren, zijn heden met behulp van ijsbrekers van Abo naar Stock holm gekomen. Het spoorwegverkeer loopt weer. Vele stoombooten zijn in het Kattegat ingevroren Zweedsche legervliegers hebben hen van proviand voorzien. AFGHANISTAN, DE STRIJD OM DEN TROON. Habib Oellah zoekt den steun der godsdienstleiders. Gemeld wordt dat Habib Oellah, de zoon van den waterdrager, die te Kaboel den troon bezette, een proclamatie heeft uitgevaardigd, waarbij de godsdienstige leiders in den staat herstel d worden in het genot der toelagen, waarvan zij door Aman Oellaha werden be- roofd. De stammen, die Ali Ahmed Khan, den troonpretendent, die te Jagdalak werd verslagen, steunden, hebben thans hun ver- knochtheid aan Habib Oellah aangeboden, die tra-cht den steun aer Sjinwari's te winnen In de Oostelijke provincies in de buurt van Telekebad heerscht een ordelooze toestand; daar hebben de autoriteiten alle gezag ver loren. EGYPTE. Negen dooden, 20 ernstig gewond. Zondag brak in een groot dorp bij Zagazig brand uit; de brand duurde Maandagmorgen nog voort en had toen reeds 150 huizen ver- nield. Er zijn negen personen gedood en 20 ernstig gewond. AMERIKA. DE HANDEL IN VERDOOVENDE MIDDELEN. Te Washington heeft staatssecretaris Kel logg Zondag ltieegedeeld, dat een overeen- komst tot stand gekomen was tusschen de Ver- eenigde Staten, Engeland en twaalf andere betrokken staten, om den handel in verdoo- vende middelen door betere samenwerking krachtiger te bestrijden. Voortaan zullen alle inlichtingen nopens personen, die als hande- laarsb eikend staan of op andere wijze de be- staande wetten ontduiken, aan alle staten meegedeeld worden. De twaalf andere landen zijn Frankrijk. Duitschland, Italie, Neder land, Belgie, Tsjecho-Slowakij-0, Denemarken, Griekenland, Japan, Polen, Spanje en Tur- kije. DRIE MANNEN BEDWELMD. Een doode. Zaterdagochtend zijn bij het ondooien van buizen in den watertoren te Fijnaard een op- zichter en twee arbeiders door cokesdampen bedwelmd geraakt. De opzichter en een der arbeiders kon men spoedig weer bijbrengen; de 24-jarige arbeider K. Tak uit Oud-Gastel is echter gistermiddag zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleden. DE „MERAUKE" TE AMSTERDAM. Hete stoomschip „Merauke" is gistermid dag behouden aan het terrein van den Rot- terdamschen Lloyyd te Rotterdam gemeerd. Zooals men zich herinnert was de „Merau- ke", na op Maandag 28 Januari in aanva- ring te zijn gekomen met't Grieksche stoom schip „Alcyon", nabij Dover op het strand gezet en was de positie van dien aard, dat voor het behoud van het stoomschip meer dan eens ernstig gevreesd heeft. Bij het vertrek uit Dover had men zoowel een Engelschen als een Hoilandschen loods aan boord. Want er moest en ter wille van het beschadigde schip en wegens dgp» ijsgana: ALKMAARSCBE GOURANT. <imi«riiiiMinuiuiiwa

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1