miiiMflj-tiimt. De wettige Erfgenaam, Brieven uit Amerika. KEIJIILIiTON. Uinsdag 19 Februari. Radio-hoekje No. 42 onderd een sn derate Jaargang. Woensdag 20 February HUversum, 1071 M. 10.-10.15 Morgen- wiiding. 1030—10.45 Gramofoonmuziek. 10.45—11.45 Concert door het Kling-Trio 11"4512.Gramofoonmuziek. 12.152. Concert door het A. V. R. O.-Trio. 2.-3.— Kindermatinee. 3.4.Maak het zelf. Cui- sus. 4.-5.— Lezing door ProL W. v. d Pluym: De Kunst in het Oude Grieken.and. 5.—6.15 Gramofoonmuziek. 5.45—6 Id Landbouwhalfuurtje. Dr. R. Kupers: Het Landbouwcrediet. 6.157.15 Concert door het Omroep-orkest. Potpourris. 7.15—7.45 Gezondheidshalfuurtje door Dr. L. Heyer- mans. 8.— Aansluiting van het Theater Carre. Italiaansche opera. „Cavalleria Rusti- cana", Mascagni. „I Pagliacci" (Paljas), Leoncavallo. Daarna tot 11-30 Gramofoon muziek. Huizen, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uits'iuitend N. C. R. V.) 11.-11.30 Korte Ziekendienst. 12.301.45 Concert. Mej. E. Sandow, piano en orgel. J. Richters, viool. P. de Vries, fluit. 5.-6.— Kinderuurtje on- der leiding van Mej. B. v. d. Veer. Mej. Gel- derman, zang. 6.30-7-- Fransche les. 7.- 7.30 Engelsche handelscorrespondentle. 7.30 _g.Spr.: P. J- Risseeuw: Literaire cau- 6er[e. 8.— Mevr. Grebe—de Lange, sopraan. S Klasen—Grebe, piano. W. Grebe, cello. Spr Ds. G. Staalli; Tweeerlei droefheid Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Balladencon- cert, sopraan en ariton. 1.20—2.20 Gramo foonmuziek. 2.50 Voor de scholen. 3.15 Mu- ziek 3.20 Gedichtenvoorlezing. 3.50 Voor de vrouw. 4.05 Lichte klassieke muziek, trio en sopraan. 5.05 Concertorgel-bespeling 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Radiobericht. 6.25 mofoonmuziek. 6.35 Nieuwsberichten. 6 50 Tuinpraatje. 7.— Muziek. 7.05 Handel s vioolsonaten. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: Diet 8.05 O. Groves, sopraan K Goodson, piano. 8.50 Nationaal Yougo- Slavische avond. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: Cinema. 9.50 Nieuwsberichten 9.55 „The emera'd Isle", of „The caves of Carrig- Cleena", opera-comique in 2 acten van Hood. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radto-Paris", 1750 At. 12.50— 2.10 Orkstconcert. 4.05—5.05 Orkestconcert 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.2011.10 Concert. „De getemde feeks", Shakespeare. Daarna kamermuziek. Langenberg, 462 At. 9,35 Gramofoonmu ziek. 10.35 Muziek voor scholen. 11.30 Gra mofoonmuziek. 12.25—1.50 Orkestconcer 5.05—5.50 Joego-Slavisch concert. 7 3U— 8 15 Gramofoonplaten van Caruso. 8.20 Arm wie eine Kichermaus", klucht m J acten van Fodor. Daarna tot 11.20 Dansmu- Zeesen, 1649 Al. 11.203.50 Lezingen. 3 504.50 Orkestconcert. 4.50—7.05 Lezin gen. 7.20 Oost- en West Pruisische avond. Vocaal- en instrumentaal concert. Declama- tie. 8.20 Dansorkest, persberichten en tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 391.6 At. 10.-11.20 Grama- phoonplaten. 3.50 Orkest-roncert. 5.20 Con cert 7.20 Jougoslavische avond. Concert en declamatie. 8.20 Symphonie-concert. 9.55 Kostiimfest im Atelier. Eine Karnevals— Nachfeier. Brussel, 511.9 M 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trio-concert. 8.35 Gramaphoonmuziek. 8.50 Orkestconcert. Andre Levy, cello. DIENSTPLICHT. ?ekendmaking van uitspraken Inzake vrijstelling. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat om- trent de aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinner- schap betreffende den hieronder ge- noemden persoon de uitspraak is ge- schied, achter zijn naam vermeld: G. ALDERS, lichting 1929. Uitspraak: Afgewezen. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den tienden dag na den dag dezer be- kendmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen ver- tegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze ge- meente voor dezelfde lichting inge- schreven personen of door diens wet tigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, ter Secretarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de doorzending zorgt. Alkmaar, 18 Febr. 1929. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis dat omtrent de aanvragen om vrijstelling van den dienst plicht wegens het verkeeren in een geval als bedoeld in art. 12 eerste lid, punt d, der Dienstplichtwet (bekleeden of opleiding geestelijk ambt) betreffende de hieronder ge- noemde personen, de uitspraak is geschied, achter hun naam vermeld: Th. J. PATER, D. N. FLEUR, B. J. PRINZ en P. SNEEKES, behoorende tot de lichting 1930. Uitspraak: Voor 1 jaar vrijgesteld, in- gaande 15 Februari 1929 Tegen deze uitspraken kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene. wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegen woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeen- te voor dezelfde lichting ingeschreven personen of door diens wettigen ver tegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe, moet met rede nen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de door zending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 18 Februari 1929. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. Alkmaar, 16 Febr. 1929. Nu de federale Hooge Raad der Vereen Staten zijn beslissing heeft genomen en open- pen, dat de apotheek winkel van alles postkantoor meteen het gezellige middelpunt van de gemeente was, waar 's Zaterdags- avonds om de gloeiende potkachel geschoven werd om de politiek te bepraten. In oude kronieken wordt mededeeling ge daan van een apotheek in Fredericksburg, Md., waar in de jaren 1774 en '76 George Washington zijn hoofdkwartier hield en deze zaak bevatte 675 soorten medicijnen, maar ook niets anders. De eigenaar genas wel paarden, voorspelde het weer, wist de laatste nieuwtjes van den oorlog of verrichtte van die kleine medische behandelingen als stofjes uit een oog halen of een verband leggen. De hui- dige druggist of apotheker heeft de tradihe van den allemanswinkel zoover doorgedre- ven, dat, bij mijn weten, een apotheek in New- York bestaat, die van buitep mededeelt: hier worden geen receptjes klaar gemaakt. Wat er dan wel te krijgen is? Allereerst zijn er lange kasten met duizend en een soorten standaard medicijnen, klaar in flesschen, bussen en doozen met de ge- bruiksaanwijzing er bij, z6o van den groot- handelaar afkomstig. Elke winke'bediende, die lezen kan, verkoopt veilig levertraan of een mondwater. Verder is de winkel verdeeld als een klein warenhuis in afdeelingen. Een Door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. J. B 68; HOOFDSTUK XXXII. Op den morgen van haar tweemaal uitge- steld vertrek naar -Mentone gaf Monica p.ot- seing toe aan een onberekenbare opwelling. Zij kleedde zich voor de reis, een paar uur voordat het noodig was, en wandelde snel naar het groote leege huis aan den hoek van Grosvenor Squhre. Daar werd bijna onmid- dellijk open gedaan. Johnson zelf kwam van de achterregionen aansnellen om haar te be- groeten. „Is er eenig bericht van His Grace, freule?" vroeg hij verlangend. Monica schudde 1l<>f boofd. „We hebben nie' md", zeide zij. Een oogenbliik vond zij haar plan moeilijk uitvoerbaar. Johnson stond voor haar in een houding van eerbiedige belangstellirg. „Ik wensch", verklaarde zij, „voordat ik Engeland verlaat, even te kijken naar de go- afdeeling voor toiletbenoodigdheden, zeep, poeder, sCheergerei, parfum, cold cream, waarbij natuurijk behoort: kammen, borstels, scheermessen en manicure sets; een voor sigaren, sigaretten en pijptabak, een voor allc soorten lekkers in luxe doozen en per pond Een toonbank met postpapier, vulpenhouders en romans; soms hoort daarbij een uitleen bibliotheekje; een met fotografie-toestellen, klokken, horloges, wekkers en een met electr sche huishoudelijke voorwerpen, zooals stnjk ijzers, broodroosters, waaiers tot voor ultra violette stralen toe. Geen drug store is ver der compleet zonder een lang buffet, waaraan een lunch gebruikt kan worden. Juister ge- zegd, dit buffet is een van de voordeeligste afdeelingen van den heelen winkel. Staande voor de marmeren bank of op hooge draai- krukken er voor gezeten, slaat de haastige zakenman er een maaltijd van soep, sand wiches en koffie naar binnen of lepelen win- kelende dames een degelijke ice cream soda van roomijs, okkernoten en overgoten met gloeiend vloeibare borstplaat. Verder liggen er adresboeken ter inzage en zijn er minstens een paar telefoonhokjes; natuurlijk staat er een automaat om zichzelt te wegen en een paar, die postzegels leveren na inweroing van een stuiver of dubbeltje. Ja, er zijn er, die theaterbiljetten tegen ver- minderden prijs verkoopen. In de Middel- West hebben sommigen een afdeeling voor bloemen of een dansvloer ter grootte van een opengespreide krant voor hardnekkige ,i]- ders aan Jazzmanie. Men zal toegeven, dat dit alles veel, heel veel verschilt van onzo apotheek. De druggist is dus geen weten- schappelijk menscli als regel, maar zonder uitzondering winkelier en zakenman en daai- enboven een knappe beoefenaar van reclame. Hij spant zich door opvallende etalages in, ons binnen de rnuren te kriigen, want eenmaal ligt er zooveel te koop, dat men min of meer noodig heeft op het oogenblik, dat de oorte- mounaie voor den dag komt. Die etalages zijn geen halve maatregel! Een drug store zal bij vocrkeur op een straathoek gevestrga worden en heeft zoodoende wel over vier en meer groote ramen te beschikken. waarvan hij er een wijdt aan een soort tandpasta, een aan boeken, een ander aan filmtoestellen en de laatste aan een koopje van een bepaald sigarettenmerk. Zoo zien onze apotheken er hier uit en bet zal niemand verwonderen, dat. een vreemdeling op zoek naar een boekje pleister zulke warenhuizen in alle onschu.n voorbijloopt. De gewone drug store bevat zeven duizend soorten artikelen, terwijl groote zooals Liggett in New V ork of Seltzer in Detroit, tot vijftig duizend soorten gaati. Na tuurlijk is het aan medicijnen sinds 1776 ook toegenomen, elk jaar bevatten de witte koel- kasten meer sera, vaccines en anti-toxins dan in het vorige. Medicamenten uit ossenharten, het gewei van een hert, nieren en levers rnaak- ten plaats voor adrenaline en de afscheidin- gen van verschillende soorten klieren. Sinds 1900 zijn dokters en apothekers beiden onder den invloed gekomen van allerei sociale, technische, c-conomische en medische factoren; de wet op zuiver voedsel en medicijnen, de wetten ter controleering van verdoovende middelen, dew erldoorlog, drooglegging en de moderne geneeswijze veranderden veel. Evenals in het geval van de drug store, dit geen recepten bereidt, -'tTestaat tegenwoordig ook't tegendeel met apotheken, die niets dan medicijnen verkoopen voortaan. Deze ultra moderne drug stores zien er uit als de spreek- kamer van een dokter met diepe leeren fau- teuils, de nieuwste tiidschriften en een ge- heimzinnige stilte. In Denver, Colorado is een drug store, die er alleen vrouwelijke klandizie op na houdt; de eigenares verklaart dit trouwens uitdrukkeliik op de ramen met haar devies: I am for Women, ik bedien al leen dames. De winkel is in zacht groen en grijs, terwijl de vloer met zware tapijten is belegd. Zij verkoopt haar eigen schoonheids- middelen en onderzoekt zelf elke kant-patient in een keine spreekkamer, waarna zij advies geeft aan haar helpsters, hoe de bezoekster te voorzien van poeder, rouge, cremes die mjt de gelaatstint en de persoonlijkheid overeen- komen. Ik mag niet vergeten te vermelden, dat er ook wel eens medicijnen verkocht wor den. Het aantal drug stores over de gehee'e Vereenigde Staten wordt oo 57.000 geschat, waarin zaken omgezet worden tot ee'ft bedrag van 1.250.000 dollars per jaar. De groote drug store firma Parke, Davis en Co. uit Detroit, is aansprakelijk voor deze becijfering en de volgende biizonderheden. Niet meer dan 125.000.000 dollars of maar tien procent van het totaal wordt uitgegeveu aan recep ten; het overige aan kiektoestellen en wat er verder te koop is. Men zou zoo denken, dat de bewoners van kleine plaatsen eerder naar de drug store loopen dan die van de groote ste den, waar winkels te kust en te keur zijn. Het tegendeel is juist waar, de stedeling geeft twee en een half maal zooveel uit bij een druggest dan de bewoner van het platteland Om nog even bij de getallen te blijven, 22 proc. van het totale omzetbedrag wordt voor recepten en medicijnen uitgegeven, 14 pro- cent voor het buffet, 10 voor tabak. De Ame rikaansche apotheker verkoopt dus evenveel sigaren en sigaretten als pillen, poeders en drankjes. Toch is er geen sprake van, dat deze toe- stand betreurd wordt, ook door de manner van professie. Een der medewerkers \an het tijdschrift „The American Druggist" zegt o.a. dat het den druggist tot eer sirekt, dat hij met zijn tijd heeft weten mee te gaan. Als reden voor den bazaar-achtigen inhoud van onze drug store geeft hij op, dat sinds ge- slachten deze winkel de eenige was, die 's avonds na zes uur en den heelen Zondag niet sloot. Het publiek trachtte dan allerlei vooral postzegels te krijgen, dat het in de gewone winkels niet meer kon krijgen en de druggist als behulpzaam mensch en niet on- gevoelig voor verdiensten buiten het vale, sloeg van het meest verlangde kleine par- tijtjes in. Hierbij moet ik opmerken, dat de wederverkoop van postzegels door particu- ieren een zuiver menschlievende bezigheid is; de Amerikaansche wet verbiedt zooveel als een halve centwinst per postzegel. Oorspron- kelijk is de nevenhandel dus meer te verkla- ren uit den wil tot goede bediening, tot het aankweeken van klandizie, dus een soort reclame en welke gevolgen het heeft gehad leest me nin de voorgaande cijfers. Dat een drug store niet zoo maar een goudmijn is, bewijst het aantal van 500, dat per jaar fail- liet gaat; duizend nieuwe worden geopend, dus er komen, per jaar 600 bij. Voor elk twee duizend mogelijke klanten is er hier een drug store, in Duitschland mag er maar een per negen duizend zijn. Het is te hopen, dat dit gebod hier niet komt, want waar bleven dan de „drug store cowboys" de opgeschoten dorpsjongens, die zich 's avonds voor het raam verzamelen om te stoeien, te rooken, te zwetsen en uit hoofde van de jeugdige schoo- nen, die nog even een boodschap moesten doen en gewoonlijk te vangen zijn voor een ice cream soda? WOLKENKRABBER. De Twintigjsfe Nedlerlandsche Jaarbeurs. Voor de twintigste maal heeft de Neder- landsche Jaarbeurs te Utrecht haar poorten geopend, de -felle tegenwerking van Kon-'ng Winter ten spijt, die met zijn ijskouden adem de activiteit van hen, die op het Vr-edenburg deze voor de Nederlandsche zakenwereld zoo belangrijke gebeurtenis voorbereiden, heeft trachten te verlammen. Maar tegen een ver- bond van enthousiasme en overleg moet zelfs de strengste koude het.afleggen! Zoodat ook ditmaal de tot traditie gewor- den persconferentie op den afgesproken tijd in het Jaarbeursgebouw heeft plaats gehad. Een internationaal gezelschap journalisten luisterde gisteren en als steeds weer met belangsteiling. naar hetgeen de heer W Graadt van Roggen, secretaris-generaal van den Raad van Beheer,. aan beschouwingen over het Jaarbeursinstituut in 't algemeen en over de nieuwe voorjaarsbeurs in !t bij- zonder ten beste gaf. Ofschoon mag worden verondersteld dat op het oogenblik ieder weet wat een jaar beurs is en wat zij beoogt, achtte spr. het noodzakelijk nogmaals den nadruk te leggen op het absoluut zakelijk karakter dezer in stalling. Nog altijd zijn er zakenlieden, bij wie de meening, dat de Jaarbeurs een ten- toonstelling is, moet worden weggenomen Laten deze dwalenden voor eens en voor al tijd onthouden dat de Jaarbeurs de schakel is tusschen producent en wederverkooper, het oog en het oor van den handel, ofom een definitie te geven. welke op het voor de nieuwe beurs ontworpen affiche zoo sugges- tief tot uitdrukking komt het centrale kam- rad, dat handel en industrie in beweging brengt ofen dat is ook een goede opvat- ting! dat door handel en industrie in be weging wordt gebracht! Er aan herinnerend dat de tijden voor han del en industrie weer normaal zijn geworden, wees de heer Graadt van Roggen er op. dat die tijden geen nieuwe stof voor beschou wingen opleveren, zoodat slechts overblijfc te spreken over de jaarbeurs in engeren zin, over deze nieuwe beurs. waarmede we al- dus spr. ,,ons twintigje uit de loteij hopen te trekken". In verband hiermede splitste de heer Graadt van Roggen het vervolg van zijn m- leiding. met niet genoeg te leven zorg voor systeem in drie hoofdstukken. resp. tot titel dragend: „Wat men ziet"; „Wat men niet ziet" en „Wat men te zien zal krijgen". Wat het eerste hoofdstuk betreft merkte spr op dat men ten opzichte van de nieuwe beurs spoedig, eigenlijk te spoedig, het bordje ..uitverkocht" heeft moeten aanslaan Het symbool van zeer velen, die wenschen deel te nemen, was: liever met weinig tevre- den dan heelemaal niet deelnemen. Het ge volg van deze belangsteiling is geweest dat het Vredenburgterrein, adt bij vroegere beur- zen slechts gedeeltelijk in gebruik was ge nomen, thans geheel is volgebouwd in ver band waarmede de hoofdingang van de Jaarbeurs is verlegd naar de andere zijde van het Vredenburg, tegenover hotel de 1'Europe Zoo vindt daar de belangrijke groep bouw- materialen en wegenbouw een behoorlijk on- derdak; ook het paviljoen, dat de Fordcom- pany voor zich heeft gereserveerd, trekt daar zeer de aandacht. Op dit terrein dat een Jaarbeurs op zichzelf is, bevinden zich ook de stands der vreemde mogendheden. Voor de eerste maal heeft ook Hongarije een stand; het stedelijk verkeersbureau is de inzeeder. In 't Jaarbeursgebouw zelf is geen meter ruimte onbezet gelaten; bij de oude deel- ncmers hebben zich hier veel nieuwe expo- santen gevoegd. Wat men niet ziet, tenininste niet op de Jaarbeursterreinen, zijn de 172 firma s, die te lang gewacht hebben met zich voor deel- name op te geven en dies afgewezen moesten worden Vele dier teleurgestelden hebben hun onderneming geinstalleerd in naburige pan- den. Het bestuur heeft er van afgezien. deze firma's op een verder gel-egen terrein onder te brengen, zoowel in hun eigen belang als in dat der Jaarbeurs zelf. Want door zulk een „dependance"-positie, buiten het eigenlijke Jaarbeursgedoe vallend, zouden deze firma's wellicht weinig orders boeken en de schuld daarvan op het Jaarbeursinstituut kunnen schuiven, hetgeen in elk geval verhinderd diende te worden. Overigens zijn er niet min der dan 16 deelnemers, die een grootere ex- positie-ruimte gewenscht hadden dan hun kon worden toegewezen. Ware er geen plaatsgebrek geweest, dan zou men nog 1285 M2. hebben kunnen verhuren! Voor de eerste maal is ook propaganda gemaakt in de groote hoofdsteden van het continent en ook te Londen, met het verras- send resultaat dat verschillende buitenland sche inkoopers hun bezoek hebben toegezegd, wel een bewijs dat in buitenlandsche koopers- kringen de Nederlandsche Jaarbeurs belang stelling begint te trekken! Wat men te zien zal krijgen, en wel bij de Voorjaarsbeurs in 1930, is het vergroote Jaarbeursgebouw. Er wordt hard gewerkt aan den nieuwen vleugel, die met vijf verdie- pingen aan het bestaande gebouw zal aan- sluiten. Voorts kondigde de heer Graadt van Roggen verschillende nieuwe groepsvormin- gen aan en maakte hij melding van een af- zonderlijke landbouwwerktuigenbeurs welke tusschen de voor- en najaarsbeurs zal wor den gehouden en een centrum zal zijn, waar de landbouwende bevolking van Nederland zich zal kunnen orienteeren omtrent hetgeen er op hun gebied te koop is. Als „vergeten hoofdstuk" van zijn inlei- ding haalde spr. tenslotte de reeds in den aanvang van ons verslag gememoreerde kou de aan, welke vooral den voorbereidenden ar- beid op het gedeelte der beurs, dat buiten het gebouw valt, heeft belemmerd. Ook met den aanvoer van goederen had het, gezien de door de Nederlandsche Spoorwegen getrof- fen regeling voor vrachtvervoer, spaak kun nen loopen," maar gelukkig heeft de directie der Spoorwegen bepaald, dat Jaarbeursgoe- deren met brandstoffen en levensmiddelen op een lijn moeten worden gesteld, zoodat alles op tijd is gearriveerd. De Spoorwegen heb ben de Jaarbeurs daarmede een grooten dienst bewezen. Na deze met veel applaus beloonde inlei- ding werd de Jaarbeursfilm vertoond, welke is vervaardigd om in kleine plaatsen propa ganda voor het Jaarbeursinstituut te maken. Het gezelschap begaf zich vervoigens naar de Koloniale afdeeling op de vijfde verdie ping van het gebouw, waar met veel belang steiling een expositie werd bezichtigd, die een zoo natuurgetrouw mogelijke uitbeelding geeft van de bereiding onzer Nederlandsch- Indische thee De persbijeenkomst werd besloten met een in het Jaarbeursrestaurant aangericht noen- maal, dat een zeer geanimeerd verloop had en dat voor enkele binnen- en buitenlandsche journalisten een welkome gelegenheid was om het Jaarbeursbestuur in hartelijke be- woordingen de verzekering te geven, dat de belangsteiling der pers in het Jaarbeursinsti tuut nog springlevend is! belins in de particuliere vertrekken van His Grace". „Zal ik dan maar voorgaan, freule?" ant woordde Johnson, zich omkeerend. Zij volgde hem naar de suite, die van het overige huis was afgesneden, langs de duis- tere gangen en corridors, door stille kamers. De suite zelf scheen echter gereed te zijn voor onmiddellijk gebruik. Het was bijna ontroe- rend voor haar, hoe alles precies zoo was ge- bleven, als zij het zich herinnerde. Daar was de kleine eetkamer met haar eenvoudige room- kleurige wanden en mooie eiken meube'-eii; de studeerkamer er naast, die zij betrad met kloppend hart, waar de gobelins hingen en waar nog enkele teekenen waren, dat hier kort geleden een man was geweest. Zij keek om zich heen. De kamer droeg buitengewoon sterk het karakter van den eigenaar. Er wa ren een paar niet te hetalen gobelins, enkele 'verrukkelijke bronsies, een paar aquarellen, een eigenaardige „Oude Meester". Daar was de stoel, waar zij had gezeten, 't gordijn, dat Peggy Layton bij haar binnentreden had op- gelicht. Idioot! Er hing hier nog een atmos- feer, die van den aanvang af al haar wrok had moeten versterkeneen atmosfeer bijna van ernst, van eenvoudige en kieschkeurige elegance, die zich uitte in de aankleeding van de kamer, haar zorgvuldig gekozen en on- schatbare versicringen. „Ik zou gaarne ae slaapkamer van His Grace willen zien", merkte Monica op. „Zij komt hierin uit, niet?" Johnson boog zwijgend en wierp een ande re deur open. Een lichte uitroep van verras- sing kwam van Monica's lippen, toen zij over den drempel trad. Er wao t en eenvoudig ledi- kant, een zeer mooi reliquieenkastje, versierd met prachtig snijwerk, tegen den muur twee schilderijen,' verrukkelijke meesterwerken, de Madonna voorstellende, waarvan een een echte Perugino was, niets anders. Aan den wand niets dan hangkasten. De vloer was on- bedekt, de muren eenvoudig gewit. Het was de slaapkamer van een kluizenaar, met uit zondering van de zeldzame schoonheid1 van de beide schilderijen en het prachtige snijwerk van het kastie, waarop zij met eenige verba- zing een vaasje met versch geplukte bloemen opmerkte. Zij wees er op. Johnson kuchte een beetje verlegen. „His Grace was gewend ze zelf te schikken, freule", verklaarde hij. „Nu heb ik, sedert hij weg is, in de gedachte, dat hij elk oogen blik kon terugkomen, de vrijheid genomen, het te doen". Monica ging terug in de studeerkamer. Zij zonk in den stoel, waarin zij zoo kort geleden had gezeten, en had een gevoel of de hemel 2elif op haar neerstortte. Bijna, kon zij zich weer voorstellen, dat de atmos-feer van de ka- mre vervuld was van de heerlijke muziek, die haar deed trillen, waarnaar zij die weinige minuten voor het eerst van haar leven had geluisterd. „Je mist je meester, Johnson?" vroeg zij plotseling. „Ieder, die het voorrecht had His Grace meer van nabij te kennen, freule'antwoord- de de man, „zou hem missen". Zij keek hem aan met oogen, die plotseling vochtig waren. „Er zijn zeer vele menschen in de wereld, Johnson", zuchtte zij, „die kwaad spreken van His Grace". „Dat zijn de menschen, die hem niet ken- den, freule", luidde het vertrouwelijke ant- woord. Zij wuifde met de hand. „Je kunt gaan", zeide zij. „Ik kom binnen enkele minuten beneden. Ik heb een uur de tijd en ik verlangde deze gobelins nog eens te zien". Johnson aarzelde op den drempel. „Kan de freule ons niet zeggen, of er eenig bericht is van His Grace, eenige kans, dat hij terugkeert?" vroeg hij bedroefd. „Wij hebben niets gehoord", antwoordde Monica. „Het schijnt niet heel waarschijn- lijk". Zij bleef eenigen tijd alleen. Haar oogen waren gericht op de gobelins, die inderdaad zeer kostbaar en zeer zeldzaam waren, maar zij zag er niets van. Zij zag daarentegen den Ppoviwc5aal nieuws NOORD-SGHARWOUDE. Het badhuis van de afdeeling van het „Witte Kruis" is gesloten wegens de strenge vorst. Voor den moedei - en bakercursus van de afdeeling van „Het Witte Kruis" hebben zich 16 personen opgegeven. Gymnastiek-wedstrijd. Zondag werd in het lokaal van den heer J. de Bakker een gymnastiek-wedstrijd ge houden tusschen „Hercules" van hier en den turnkring „Dordrecht en Omstreken". Voor iedere afdeeling kwamen 8 keurtur- ners uit. De jury bestond uit de heeren B. C. Blom, Amsterdam; A. Mets, Leiden en P. Rijswijk, Hoorn. omtrek van een donkere gestalte aan den les- senaar daartegenover. Zij hoorde het krassen van een pen. Nog eens voelde zij die heerlijke, sterke overtuiging, dat de overwinning bijna in haar hand was. De glans van de wereld was zoo nabij geweest en werd weggevaagd door een enkel oogenblik van banaliteit; een oogenblik, waarover zij dat wist zij inner- lijk zou hebben gezegevierd. In zijn afwezigheid scheen de waarheid zooveel gemakkelijker te begrijpen. Zij was zich nu zoo volkomen bewust, hoe ver hij ver- heven was boven de zwakheden, waarvan hij gebruik had gemaakt. Zijn vijandigheid, zijn wreedheid, zijn gewetenloosheid schenen alle plotseling beklagenswaardig; door louter wilskracht had hij ze tot een climax opge- voerd, slechts om ze als peshlentien van zich af te werpen, toen het uur gekomen was. Wat had ze gemist! „Ik verzoek de freule mij te excuseeren". Zij keek op, teruggeroepen in de w< reld, die zij voor een oogenblik had vergeten. Mijn- heer Moss, slordig, knipoogend, zenuwach- tig achter zijn brilleglazen, stond in smee- kende houding op den drempel. „Ik verzoek de freule nuj te excuseeren", hcrhaalde hij. „Ik waagde het binnen te dria- gen, om te vfagen of er eenig bericht was van His Grace". Wordt vervolfid.) Zjek. Apotheken met en zonder recepten. baar gemaakt, n.l. dat een „drug store of apo- theek niet meer onder leiding behoeft te staan van een gediplomeerden pharmaceut, is feite- iijk het hek van den dam. Het hoogste gerechts- hof in den lande verklaarde het in strijd met de grondwet, dat drug stores alleen maar, geheel of gedeeltelijk, het eigendom mochten zijn van iemand met een apothekersdiploma in zijn be- zit. Het gevolg hiervan is dat een willekeurig femand eigenaar kan worden van een of meer- dere apotheken, maar in zijn zaak nog geen re- ceptje tegen de koorts mag laten klaarmaken, want daarvoor zou hij een diploma moeten heb- ben. De lezer zal in dit geval het heele nut van een dergelijke drug store niet inzien, maar er bestaat een aanmerkelijk verschil tusschen een Amerikaansche en een Hollandsche apotheek. Te beginnen met de groote steden als New- York. Chicago e.a., tot de dagelijks opkomende gehuchten in het binnenland, is de levensge- schiedenis van elke gemeente ongeveer dezelf de geweest. Een paar meer of min verspreide huizen, een kerk, een school, een apotheek; soms kwam er dan een winkel van allerhande bij, dikwijls ook niet. En dan was de apotheker de eenige, die er allerlei zij-handeltjes op na ging houden van artikelen, die men even noodig had als kinine of wonderolie. Uit hoofde van zijn geleerden staat in de goede oude tijden, toen het aantal geneesheeren zeer gering en hun kunde die van den apothe ker niet veel overtrof, werd de laatste meteen dorpsdokter, terwijl hij bij erkenning van het dorp door de regeering in Washington er dik wijls het ambt van postdirecteur bij kreeg. Veei verbeelding is er niet toe noodig om te begrij-

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5