Stadsnieuws droote voedinsswaarde Binnenland De opkomst van het publiek was niet groot, wat ongetwijfeld ook te wijten was aan de ijswedstrijden, die om dezen gym nastiekwedstrijd niet uitgesteld werden, zoo- als in turnerskringen gehoopt was. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den burgemeester van Oudkarspel, den heer Wijnveldt en onzen wethouder, den heer J Ootjers. De voorzitter, de heer A. Ootjers, opende met een woord van welkom in het bijzonder tot de jury en turners van Dordrecht. Met eenigen schroom, zeide spr., hebben wij dezen wedstrijd georganiseerd, omdat het een ge- waagde onderneming is tegen den turnkring Dordrecht te kampen. Het is niet onze be- doeling te winnen, doch om daarvan te lee ren. Wat den steun van buiten aan de gym nastiek betreft, moest het spr. van het hart dat van regeerings- en gemeentewege zoo weinig wordt gedaan. Deze sport moet ge- steund worden in het belang van het toekom- stige geslacht. De wedstrijd zooals wij dezen hebben me- degemaakt, was er een die tot de bijzondere gerekend kan worden. Van iedere groep de 8 besten, waarvan bij d$ puntentelling voor ieder onderdeel van den wedstrijd de twee laagst geplaatsten uitvallen, zoodat 6 tur ners van ieder tenslotte tegenover elkander kwamen te staan. Er is iets gepresteerd, dat niet op iedere gymnastiekuitvoering te zien is. Onder bekwame leiding is er geturnd in alle opzichten. Namens de jury sprak na afloop van de wedstrijden de heer Blom de aanwezigen als volgt toe: „De jury heeft er geen spijt van ge had hier aanwezig te zijn ondanks he* koude weer. De ontvangst was zoo hartelijk dat men bij een volgenden wedstrijd de be noeming als jurylid zeker weder zou aanne- men. Als Amsterdammer had spr. er ver- baasd over gestaan dat een plattelandsver- eeniging den moed en de kracht had 'n wed strijd tegen een groep uit den turnkring Dordrecht te aanvaarden. Door de „Nieuwe Langendijker Crt." is, zeide spr., een verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld voor de niet winnende ploeg." (Applaus). Het maximum aantal punten dat behaald kon worden was 1080. „Hercules" behaaldc 76814 punten en „Dordrecht en Omstreken" 75114 punten, zoodat „Hercules" den wed strijd heeft gewonnen en daardoor in het be- zit kwam van de beschikbaar gestelde zilve ren lauwerkrans, terwijl aan de 8 leden van „Hercules" ieder een draagmedaille werd uit gereikt. De leider van Dordrecht sprak nog een woord van dank voor de harteliike ontvangst en wenschte de vereeniging „Hercules" ge- luk met het behaalde succes. Nadat door den voorzitter eenige woorden van dank aan de vereeniging „Dordrech! en Omstreken" waren gericht, waarbij de wensch uitgesproken werd nogmaals tegen elkander te kampen, was het einde van dezen nooien turnwedstrijd gekomen. BERGEN. Dezer dagen heeft ten Raadhuize eene sa- menspreking plaats gehad tusschen het col lege van Burgemeester en Wethouders en het Burgerlijk Armbestuur, de Diaconie der Ned. Herv. Kerk, het R.K. Armbestuur, de Diaco nie der Christelijke Kerk en het bestuur der St. Vincentiusvereeniging, ten einde door sa- menwerking een zoo juist mogelijk overzicht te verkrijgen van de gezinnen, die door de weersomstandigheden in moeilijke omstandig heden verkeeren en de hulpverleening in over- leg met elkander te regelen. Voor de valide arbeiders zal door het ge- meentebestuur te verleenen hulp bestaan in eene alsnog geschapen werkgelegenheid, ter wijl overigens op andere wijze bijstand ver- leend wordt. In verband met het steeds voorkomende verschijnsel, dat tijdens en na een periode van strenge vorst door zettingen in den bodem lekkages en buisbreuken optreden, welke eene spoedige reparatie vereischen, waarbij klei- nere of grootere gedeelten van het hoofdbui- zennet tijdelijk moeten worden afgesloten en de aanzegging huis aan huis practisch dik- wijls te tijdroovend is en dus ondoelmatig blijkt te zijn, heeft het Provinciaal Waterlei- dingbedrijf besloten in dergelijke gevallen als regel de aankondiging van afsuiting der wa terleiding aan de abonnenten kenbaar te doen maken door middel van ratelslag. Daartoe zal een beambte van het bedrijf zich, voordat tot afsluiting wordt overgegaan, langs het af te sluiten gedeelte der hoofdlei- ding begeven en door middel van sterk rate len de verbruikers waarschuwen, dat de wa- tertoevoer in verband met reparatie zal wor den afgesloten. Tenzij directe afsluiting in dringende gevallen onmiddellijk noodig is, ajal dan den verbruikers ten minste een kwar- fier tijd worden gegeven om den benoodigden voorraad water te verzamelen, alvorens tot afsluiting wordt overgegaan. De aangeslotenen aan de waterleiding zul- len er dus goed aan doen zich het bovenstaan- de goed in't hoofd te prenten. EGMOND AAN ZEE. Door de leerlingen der openbare lagere achool alhier werd ten bate der achtergeble- venen van de bemanning van de „Prins der Nederlanden" een bedrag van 41.98 bijeen- gebracht, dat door bemiddeling van het hoofd der school aan het Ned. Roode Kruis werd opgezonden. HEILOO. Gistermorgen 11 uur had de door B. en W. aangekondigde verhuring plaats van wei- land en wegen in de gemeente. Voor het eerst had de verhuring plaats voor het tijdvak van 5 jaren. Er was veel animo, vooral voor de landerijen als Bleekveld, Groote Stet, enz Meerdere wegen brachten weinig op, omdat er bezwarende bepalingen bestonden voor het heinen, snoeien en opruimen der hoopen. De opbrengst was over het algemeen lager dan de vorige jaren. Als curiositeit zij vermeld, dat de bode, de heer P. Nos, voor de 40e maal de perceelen veilde. In de morgenmiddag te 2 uur te houden raadsvergadering zal om. aan de orde ko- men een voorstel inzake infrekking van de verordening tot heffing van pensioensbijdia- gen. Voorts zal worden vastgesteld de vergoe- tdag; de afrekening en het voorschot voor de bijzondere scholen en zal de benoeming ge- j schieden van een correspondent voor de ar- beidsbemiddeling en van leden van de com- missie van toezicht op de arbeidsbemiddeling. CASTRICUM. Door den Minister van Onder- wijs is aan het gemeentebestuur alhier in af- wijking van de bepaling tot aanstelling van een wachtgeldster, toegestaan in de vacature van onderwijzeres aan de openbare school te Bakkum, tot oproeping over te gaan van een onderwijzeres ten einde eene benoeming uit vrije keuze te doen. Men zal zich herinneren dat het gemeentebestuur na herhaalde pogin- gen eindelijk er in geslaagd was een wacht geldster te benoemen die nader mededeeld-- die benoeming niet aan te nemen. Binnen niei al te langen tijd zal dus de raad dezer ge meente een voordracht bereiken van vrije sol licitanten. Op voorstel van den burgem. dezer gemeen te is door den Commissaris der Koningin ingetrokken de aanstelling tot buitengewoon gemeente-veldwachter van A. Zoontjes, zulks in verband met het hem verleende eervol ont- slag als jachtopziener in het Geversduin al hier. Door de felle koude der laatste dagen is door het bestuur van de roomsch-katholieke school alhier een tweetal dagen vrijaf gegeven aan de kinderen der bei- de lagere scholen en van de bewaarschoot. 't is n.l. onmogelijk gebleken de lokalen zooda- nig te verwarmen dat met eenige vrucht het onderwijs kon worden gegeven. Ook aan d"1 openbare scholen is de koude zeer erg gewcst al behoefde den scholieren daarom geen vrijaf te worden gegeven. Op de openbare school 1 moest echter op een morgen een viertal klassen naar huis toe worden gezonden en wel om de ziekte van een onderwijzeres, terwijl de andere onderwij zeres door het in de war zijn van de treinen- loop te laat kwam Naar we vernemen zal a.s. Maandagavond in de „Rustende Jager" de jaarvergadering worden gehouden van de pi. ziekenhuisver- zekering. We willen nog niet te veel vooruitloopen op het jaarverslag van den secretaris, waar van wij inzage kregen, maar wel mogen we hier reeds vermelden dat het bedrag aan uit- keeringen voor ziekenhuisverpleging bijna 2500 heeft bedragen terwijl daarnaast 600 is uitgegeven voor operatiekosten en ongeveer f 200 voor vervoerkosten van zie- ken van en naar ziekenhuizen Het aantal leden is ook beduidend toegeno men zoodat het aantal verzekerde gezinnen voor ziekenhuiskosten bedragen 500 en voor operatiekosten 288 zijnde meer dan 60 gezin nen voor elk der verzekeringen meer dan het vorige jaar. Het bedrag dat aan contributie binnen ge komen is voor ziekenhuiskosten is beneden het bedrag gebleven dat is uitgekeerd moeten worden, gelukkig dus dat we een behoorlijk reservefonds hadden, terwijl daarentegen de contributie voor operatiekosten ruimschoots voldoende is geweest voor de kosten zoodat het geheel met ruim 300 de reserve is toe- genomen. STOMPETOREN. Bij de alhier gehouden verkiezing van drie Hoofdingelanden van het waterschap De Schermeer werden de aftredende heeren her- kozen, n.l. K. Dekker met 68 st., Jb. Sloo- ten met 69 st. en P. N. Groot met 75 st. SPANBROEK. In den nacht van 15 op 16 dezer is mge- broken bij den burgemeester dezer gemeente. Door het uitsnijden van een stuk spiegelruit zijn de dieven, die met hun drieen waren, zooals de snecuwsporen aanwijzen, binnen- gedrongen. Alle kasten in drie kamers en in de keuken zijn nagesnuffeld. Er is ontvreemd tafelzilver en mooie lijfsieraden, ja zelfs si- garen. Men vermoedt, dat de diefstal tus schen 4 en 5 uur heeft plaats gehad. De in- houd der kasten lag over den grond ver- spreid. Geld kon men niet vinden. De inbrekers hadden eerst getracht bij dr. Stapel in te breken, doch hebben daar hun pogingen gestaakt. OUDKARSPEL. Het provinciaal waterleidingbedrijf van Noord-Holland deelt ons mede, dat in ver band met het steeds voorkomende verschijn sel van lekkages en buisbreuken bij ernsti- gen vorst, het noodzakelijk zal zijn, de water- toevoer af te sluiten, om spoedivparaties te kunnen herstellen. Daar aanzegging huis aan huis te tijdroovend is, zal aan de abon nenten door middel van ratelslag van de af sluiting kennis worden gegeven. Men zorge er dus voor, voldoende water in voorraad te nemen zoodra de ratel door het dorp is gegaan. De ratel is toch nog niet geheel vergeten. l'Histoire se repete. DIRKSHORN. Eenige leden der Ned. Herv. Gemeente alhier, daartoe in vergadering bijeen geko men, hebben besloten, in verband met deu strengen winter, een buitengewone uitdee- ling van brandstoffen, zoo noodig ook van levensmiddelen of dekking mogelij'k te maken onder de menschen, die daarvoor in aanmer- king komen. Tot dit doel circuleert onder de leden der Kerk een lijst, terwijl de Voogdij bereids een flinke bijdrage heeft toegezegd. De diakenen der gemeente willen zich gaar- ne belasten met de doeltreffende distributie van een en ander. In de afgeloopen week hebben zich hier twee binnenbrandjes voorgedaan, n.l. bij de heeren C. Levendig en C. Dekker. Beide konden gelukkig tijdig worden gebluscht, want met zulk vriezend weder kan men met de brandspuit niet veel uitrichten. BROEK OP LANGENDIJK. De veiling Dat men van het goede te veel kan krijgen, bleek Maandag en Dinsdag ook aan de tuin- bouwers. Een Siberische koude met kleine 20 graden vorst was te erg; er kon geen koo' worden aangevoerd en ook de verzending stond geheel en al stil. De kool toch zou in de spoorwagens bevriezen, zoodat geen koopmar. het in het hoofd kreeg, kool te koopen, ze des- noods per as te laten aanvoeren, om ze dan naar binnen- en buitenland te distribueeren. Dat kon nu eenmaal niet. Alle vaarten waren dik toegevroren en de ijsroeiers moesten niet uittrekken, om een vaargeul te krijgen. De schipoers waren met hun booten ingevroren, zoodat alles stilstond. Het was nu de tijd her- inneringen op te halen en te vertellen van vroegere strenge winters; hoe het toen met den koolhandel ging en tot welke prijzen de verschillende koolsoorten wel opliepen. Met dat al was het voor de tuinbouwers wel wat benauwd. De koolboeten konden niet op temperatuur worden gehouden, hoe men ook met petroleumkachels als anderszins dit trachtte te bereiken. De kool bevroor in de boeten. De pootaardappelen, die heel weinig kunnen hebben, hadden het zwaar te verant- woorden en het is niet onwaarschijnlijk, of er zullen er vele bevroren zijn. Een schadepost dus. Men leefde nu de eerste dagen der week in spanning, hoe lang die felle vorst nog wel zou kunnen aanhouden en wat de gevolgen voor Langendijk hiervan zouden kunnen wor den. Bij strenge vorst is er doorgaans gebrek aan spoorwagens, zoodat, zelfs al zou de temperatuur wat milder worden, er ongetwij feld niet voldoende laadruimte zou ziin ge weest, om alles te verzenden. Het liep intus- schen de laatste week zoo mooi. De roode koo! was met 50 a 60 gestegen, de groote Denen, die nog Tort geleden 2.70 opbrach- ten. stegen tot de 6; daarbij een flinke winter, alles werkte er toe mee, om hooge ver- wachtingen te mogen koesteren. Doch op dezen edht ouderwetschen winter hadden de bouwers niet gerekend, ze waren er niet op in- gericht, vele koolschuren zijn maar licht ge bouwd en langs de wanden was riet- nodi strocbeschutting aangebracht. De winkeliers, die petroleumkachels of blauwbranders ver- kochten maakten goede zaken. Het is nu voor velen de vraag, of deze strenge winter niet meer kwa: i dan goed heeft gedaan. Niemand kan dit op het oogen- blik beoordeelen, doch wij hoorden tuinbou wers de niet denkbeeldige vrees uiten, dat bij dooiweer zal blijken, dat er veel kool bevro ren is. Dat brengt ..bokken" in de kool mee, en de aanvoer zou dan wel eens zoo groot kunnen worden, dat de prijzen er door ge- drukt worden en tevens zou de opbrengst door achteruitgang in qualiteit er ook onder lijden. Dit alles wordt op het oonenblik voorspeld, doch het is te hooen, dat die voorspellingen niet mogen uitkomen. Veel zal dunkt ons af- hangen van de vraag uit het buitenland. Ook daar heeft overal felle koude geheerscht en het is niet onmogelijk, dat gebrek aan groente er het gevolg zal van zijn. Niet onwaarschijn lijk is het, dat de kassenteelt, die ook door den fellen winter heeft geleden, niet zooveel zal opleveren als dit wel placht, hoewel daar- tegenover weer niet mag worden vergeten, dat deze teelt zich de laatste jaren belang- rijtk heeft uitgebreid. Hoe het dan ook zij, wat deze week werd aangevoerd bractht hooge prijzen op. Doch de geringe aanvoer is oorzaak, dat de ge- maakte prijzen niet kunnen dienen als graad- meter voor de marktpositie. Immers werden de vorige week 37 spoorwagens roode kool aangevoerd, nu slechts 10. Niet minder dan 3 dagen kon niet worden geveild vanwege de strenge vorst. Kleine roode kool bracht al tot over de 14 op, groote ongeveer 8. Dat zijn prijzen, die het vorige jaar omstreeks dezen tijd ook werden besteed. Gele kool ging met flinke sprongen om'hoog. Vrijdag werd voor het mooie kleingoed tot 10 besteed. Groote kool kon de 5 reeds overschrijden, ^zoodat de bewaarders van deze kool weer moed begin- nen te vatten. Er werden op de 3 veilings- dagen nog ruim 1214 spoorwagen aange voerd, waarvan alleen op Zaterdag meer dan 7. Zeer aanzienlijk tegen ook de prijzen der Deensche witte kool. Zaterdag werd zelfs tot f 15 besteed. Vorige dagen 12.50 en 11 Voor groote Denen betaalde men al over de 10. Uien brachten 14 op. Uit deze noteeringen blijkt dus wel, dat de Langendiiker stapelgroenten voor beste prij zen van de hand werden gedaan, en tevens dat er gejbrek is aan groente. Nu de koude weer war mider fel is geworden, is het te ver- wachten, dat, blijft deze temperatuur zoo, of stijgt ze mogelijk nog, dat weer een geregelde aanvoer en verzending mag worden tege- moet gezien.Dan zal blijken of de bestede prij zen zicfh zullen handhaven. HET NOORD-HOLLANDSCH GROOT YORKSHIRE VARKENSSTAMBOEK. Onder leiding van den heer Appel uit Twisk hield bovengenoemd stamboek Vrijdag zijn jaarvergadering in het Landbouwhuis te Alkmaar. In zijn openingswoord boopte de voorzit ter, dat't streven der regeering om den uit- voer onzer landbouwproducten in betere ba- nen te leiden, succ.s moge hebben. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeni ging weer nuttig werkzaam was. Bijna al le inzendingen uit Noord-Holland waren in Den Haag bekroond. Door de slechte resui- taten der fokkerij was de afzet van foknate- riaal onbevredigend. Op voorstel van de fi- nancieele commissie bij monde van den heer A. de Groot te Stompetoren werd de reke- ning goedgekeurd. Zij wees een eindcijfer aan van f 8298.83. Tot bestuurslid werd ge- kozen de heer D. Schoen te Benningbroek in de plaats van den heer A. Zijp te Lambert- schaag, die niet herkiesbaar was. De financ comm. werd samengesteld uit de heeren R. v. Baar te Hem, K. Braak te Hoo- gewoud, P. Dekker Jbz. te Obdam en N. v. d. Velden te Egmond a. d. Hoef plaatsver- vanger. Het bestuursvoorstel om in 1929 en 1930 de gelegenheid open te stellen eenige prima zeugen, zonder bekende afkomst, in het re gister on te nemen, werd aangenomen. De heer A. de Haan, te N.-Beemster, be- sprak het verbeteren van den varkenshandel. Spr. wees er op, dat ook de fokkers belang hebben, dat de mesfers de grootst mogelijke netto winst maken. Het gaat er niet meer om de wei productief te maken, maar het is meer een omzetting van buitenlandsch vee- voeder in varkensvleesch. Bij de vraag of dat rendabel is, wordt meestal weinig ccmmer- cieel gerekend en worden belangrijke zaken. die op het bedrijf drukken, verwaarloosd. Hoewel ongetwijfeld de groote marge tus schen de prijzen, die de consument moet be- talen en de producent krijgt, niet bevorderlijk is aan een zoo groot mogelijk verbruik, meende spr. vooral bezwaar te moeten maken tegen de groote kosten, die aan het markten zijn verbonden. Zij varieeren van 59 pCt. Bovendien kost het meermalen groote moei- te buiten de strikken der tusschenhandelaren te blijven. Spr. was van meening, dat de eeni ge wijze waarop een duurzamc verbetering in den afzet onzer vette varkens zou zijn te verkrijgen is de oprichting van een vereeni ging van varkenshouders tot het exploiteeren van 'n veiling van vette varkens. Spr. stelde voor het idee te overwegen en er propagan da voor te maken. Het bestuur werd opge- dragen de uitvoering nader te bestudeeren De heer dr. J. C. de Ruyter de Wildt te Hoorn hield een voordracht over Nieuwe vra gen en inzichten bij de varkensmesterij en -fokkerij. Spr. herinnerde er aan, dat op ver- zoek en door bemiddeling van deze vereeni ging aan het Rijkslandbouwproefstation te Hocrn een aantal biggen uit verschillende stammen zijn geleverd cm te onderzoeken of er vorschillen in het groeivermogen en in de kwaliteit van het slachtproduct bestaan. Al vorens daarover mededeelingen te doen, wees spr. er op, dat de laatste jaren een streven is ontstaan vroegrijpere varkens te fokken met een hoogere marktwaarde en een beteren groei. Door den gewljzigden smaak van't publiek en de opkomst der kun&tmatige vetten wordt niet meer een spek-, maar een vleesthvarken gevraagd. Reeds bij de ge- boorte doen zich verschillen voor. Verband tusschen het geboorte-gewicht en den late- ren groei bestaat vermoedelijk niet. Wan- neer de dieren onder gelijke omstandigheden worden gehouden en hetzelfde voeder krijgen, groeien de dieren verschillend en dit is af- hankelijk van hun individueelen aanleg. Do vetaanzetting en een toeneming van het voedselgebruik om 1 K.G. groei te verkrijgen, begint in het algemeen het sterkst boven de 100 K.G., vandaar op dat gewicht de schei- ding der baconvarkens, dat vleeschvarkens moeten zijn. Een uniform product hebben we in ons land nog niet, waardoor we op de Engelsche markt tegen de Deensche bacon niet kunnen concurreeren. Ons product is te ongelijkmatig. Evenals we de koeien, de kippen en de bie- ten selecteeren op grond van melk en vet, eieren en suikerproductip, moeten we dat bij de varkens doen op grond van hun groei en hun kwaliteit bij slachting. Na een nadere uiteenzetting van al't geen hierbij een rol speelt, ging spr. na wat in an dere landen op dit gebied wordt gedaan. In Denemarken is bet 't meest volmaakt. In '27 werden 649 worpen op groei en kwalit.it ge- controleerd. Ongetwijfeld heeft deze controle geleid tot meer groei bij minder voedselver- bruik en een beter slachtproduct. Ook de hier gehouden proeven boden groo te verschillen. 't le toom groeide gemidd. 1 KG. van 3,41 K.G. voeder; het 2e toom 1 K.G. van 3,71 K.G. voeder; het 3e toom 1 K G. van 3.51 K.G. voeder; het 4e toom 1 K.G. van 3.26 K.G. voeder. De dikte van het rugspek liep uiteen van 3,83 tot 5,17 c.M. Spreker eindigde zijn met veel grafieken en teekeningen toegelichte bijzonder interes- sante en belangrijke voordracht met de con- clussie, dat ook hier groote verschillen Llijken te bestaan zoowel in groeivermogen als in de kwaliteit en het dus noodzakelijk is door een regelmatige controle een en ander te ver- betren. Het proefstation is bereid een 2e orientee- rende proef te nemen. Vervolgens werd de begrooting vastge steld tot een bedrag van f 8325. Na de rondvraag volgde sluiting. VERTROKKEN PERSONEN. Jac. de Groot, schoenmaker, R Kvan Baansingel 31a naar Zuid-Scharwoude. A. C. Coersen, dienstbode, N.H van v. d Woudestraat 71 naar Amsterdam. Jac. v d. Wissel, machine-bankwerker, D.G., van Noorderkad-e 3 naar Rotterdam. J. H Peperkamp, expediteur, R K., van Dubbele- buurt 44 naar Amsterdam. Jac. Bakker, rdiziger. G-erf., van Heiligenland 10 naar Am sterdam. F, Wester, z. b., N H., van Dreb- belstraat 17 naar Heiloo. -7- G. v. d. Wete- ring, z b., N.H., van Helderscheweg 27 naar Amsterdam. G. Heulen, schippersknecht N.H., Hulststraat 20 naar Vreeswijk W A. C. Vermeulen, kappersbediende, R K., van Koorstraat 41 naar Zutfen. J. de Boorder, scheepstimmerman, N.H., van Eikelenberg- straat 62 naar Amsterdam. E. Manuel, buffetjuffrouw, N.H., van Stationsweg 130 naar Amsterdam. A. Verschoor, operateur (bioscoop), N.H., van Koningsweg 74 naar Apeldoorn. A. van Slooten, z. b., N.H., van Ritsevoort 52 naar Bussum. - A. J. M Dibbitz, adj. insp-ecteur, N.H., van Stations weg 27 naar Amsterdam. J. v. Dok, koop- man, N.H., van Leeghwaterstraat 1 naar Velsen. G. HalenRob, hulp in de huis- houding, van Nieuwe^loot 59 naar 's-Graven- hage. Th. Gorter, bakker, van Wildeman- straat 4 naar Kuinre. N. G. Keisper, z. b R.K van St, Annastraat 5 naar Rotterdam C. P. v. d. Valk, religieuse, R.K van Em- mastraat 12 naar Voorburg. C. N van Galen, verpleegster, R.K., van Everdingen- straat 18 naar Delft. M. W. Verberne, win- keljuffrouw, N.H., van Gasthuisstraat 5a naar Apeldcom. N. Knuth, dienstbode, Ev van Langestraat 50 naar Duitschland J. C. F. v. d. Meulen. dienstbode, N.H., Varne- broek 1 naar Blaricum. M. A Idema horlogemaker, R.IC van St. J[osephsiraat 9 naar Mill. A. P. Ploeg, kinderjuffrouw, NH., van Egmonderstraat 18 naar 's-Gra- venhage J Jonkman, z. b R I< van Laat 9 naar Schagen, H- C. G, Hoek, telefoniste, van Koorstraat 35 naar 's-Hertogenbosch M G. Terra, z. b RK., van C. W Bruinvis- straat 15 naar Roozendaal A Govers. si- garenmaker, van Landstraat 51 naar Bergen J. Koopman, srnid, R.K van Baansingel 31 naar Heiloo. N. IJpelaan fabrieks- arbeider, R K., van Baansingel 31 naar Hei loo. W. J Roos, chauffeur, R K van Dahliastraat 17 naar Haarlem W. van Nymwegen, z. b, van N. G. Piersonstraat 6 naar Den Helder. C. W. Ruygrok, reli gieuse, R.K., van Van Everdingenstraat 18 naar Rotterdam. C. G. M Stapels. liefde- zuster, R.K van Van Everdingenstraat 18 naar Rotterdam. - E. Peterman, dienst bode, van Wilhelminalaan 22 naar Duitsch land. - A Wubbenhorst, violist met vr. en kind, van Eikelenbergstraat 35a naar Am sterdam. P, J. Kapitein. bankwerker, N H., van Groenenlaantje 12 naar Zaandam A. Prijs, z. b., N.H., van Nieuwpoortslaan 115 naar Groningen. G. Prijs, dienstbode, N.H., van Nieuwpoortslaan 115 naar Am sterdam. - H. G. J. Slenters, barbier R.K., van Stationsstraat 37 naar Grootebroek F. Evers, hoofdonderwijzer, N H van Laat 132a naar Eindhoven. M. AmseMensing, z. b N.H., van Langestraat 69 naar Velsen. K. Dekker, dienstbode, NH, van Nieuwe- sloot 59, naar Zijpe. H P. Jacobs, arbei- der. H.A.. van Ropjeskuil 14 naar Purmerend. J. Dekker boerenknecht. N H van West- dijk 10 naar Gieten. J. S Jansen, chauf feur, NH., van Kennemerstraatweg 1 naar 's-Gra^enhage. J. v d Horst, stuuiman, van Metiusgracht 1 naar Amsterdam G. Ekkers. timmerman. NH., van Oudorperdijkje 17 n. Velsen. A. H. Claasen. leeraar M. O NH, van Spoorstraat 30 naar Haarlem. J. Smit. boerenknecht, R.K., van Hoeverpad 13 naar Oudorp. KOLENGEBREK NIET TE VREEZEN. Alleen't vervoer baarl zorg. Omtrent de voorziening van de brandstof fen door de Limfeurgsche mijnen verneemt De Crt. van de zijde der Staatsmijndirectie, dat er geen reden voor ongerustheid behoeft te bestaan. De productie gaat normaal haar gang en de afnemers ontvangen alien de kolen, die zij anders ook krijgen. Wel brengt de kwestie van het vervoer nogal moeilijk- heden mede, nu ten gevolge van sneeuw en vorst de spoorwegen veel hinder ondervinden Hieraan is het dan ook toe te schrijven, dat niet aan alle verzoeken van diegenen, die voorzichtigheidshalve hun voorraad gaarne een extra aanvulling willen geven, in alle op zichten kan worden tegemoet gekomen. Groote moeilijkheden wat de kolenvoorziening betreft doen zich echter niet voor. Ook van de zijde der directies van sommi ge particuliere mijnen verneemt genoemd blad, dat de toestand, hoewel deze uiteraard abnormaal is, nog in geenen deelen aanlei- ding tot bezorgdheid behoeft te geven. De voorzitter van den Ned. Mijnwerkers- bond deelde mede, dat er 00 het moment na- tuurlijk groote vraag naar kolen is. De rivie- ren liggen dicht, zoodpt transport te water onmogelijk is. De goederendienst der spoor wegen is dientengevolge overbelast. Er is een belangrijk tekort aan wagens om de kolen naar Holland te vervoeren en zelfs te Maas tricht, dat zoo dicht bij het miinencentrum ge- legen is, kunnen de brandstoffenhandelaren niet aan alle verzoeken om kolen voldoen Uit verschillende mijnen moet men thans hoeveel- heden kolen opslaan, omdat niet voldoende kan worden afgevoerd. Het is daarom zeker gewenscht, aldus de zegsman van De Crt., dat de Regeering en de Spoorwegen special? maatregelen treffen om het kolenvervoer op grootere schaal mogelijk te maken. EEN KIND ONTVOERD. Door zijn ouders Onlangs heeft zich te 's-Gravenhage een geval van ontvoering van een min der jarig kind voorgedaan. Op verzoek van de politie hebben wij, ten einde het onderzoek niet te belemmeren van het gebeurde geen melding gemaakt, zegt De Crt. Nu het kind echter weer is terugge- toedracht der zaak bekend te maken. Den achtjarigen Frans B. W. was we- gens het slechte gedrag van zijn ouders door den rechter als voogdes mevrouw S. toegewezen. Dit stond den heer en mevrouw B. W. niet aan en daarom zon- nen zij op piiddelen om het kind weer onder zich te krijgen. Op zekeren dag ugen de ouders hun kind in een rij schoolkinderen wandelen. Toen vatten zij het plan op om van de gelegenheid gebruik te maken en het kind te ontvoe- ren. Even nadat de kinderen de school weer waren binnengegaan, stopte voor de deur een auto, waarin de heer en me vrouw B. W. zaten. Blijkbaar was de juffrouw niet op de hoogte gesteld van de omstandigheden waaronder Frans leefde. Ten minste toen mijnheer B. YV. zich in de gang be kend fnaakte als een 00m van Frans en aan de juffrouw mededeelde, dat de jongen even mee naar huis moest ko men, heeft de juffrouw geen bezwaren gemaakt. Misschien heeft de heer B. W.: ook van het lawaai dat onder de kinde ren als gebruikelijk bij het bmnenkomen heerscht gebruik gemaakt, om de juf frouw met zijn verzoek te verrassen. In iede." geval ging Frans mee en werd hij naar een onbekend oord geleid. Groote ontsteltenis maakte zich van mevrouw S. meester toen het kind na schooltijd op zich liet wachten. Er volgde aangifte bij de politie en natuuriijk viel de ver- denking terstond op de ouders. Het huis van de familie B. YV. werd door de re cherche echter onbewoond gevonden. Eenige dagen later ontmoetten de re- chercheurs, die de zaak in handen had den, den heer en mevrouw B. YV. op straat. Zij werden direct naar het poli- tiebureau gebracht, waar zij aan een streng verhoor werden onderworpen. De ouders weigerden echter de schuilplaats van Frans bekend te maken. Daarom werden zij afzonderlijk in een eel geslo- ten. Toen de gijzeling enkele dagen had geduurd, kreeg mevrouw er blijkbaar genoeg van en viel zij door de mand. Frans werd inderdaad op het aangege- ven adres ill. hij kennissen te Kijkduin gevonden, De jongen werd uatuurlii!

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6