jPUROL aan zijn plecmoeder teruggegeven, ter- svijl tegeu de ouders proces-verbaal word apgemaakt. TELEFUNKEN OP DE JAARBEURS. Op den stand van Telefunken (1036) vindt men een uitgebreide collectie ontvang- toestellen. T 1ft„ Het laagst geprijsde toestel is de ,,1.10 een drielamper (detector 2 X L. F.) met uitwisselbare spoelen. Voorts nog 2 drielampstoestellen, de Ar- colette 3 en de Arcolette 3 W, resp. voor ge- lijkstroom en voor aansluiting op het hcht- net. Het model 3 W heeft ingebouwd plaat- 'spanningsapapraat en automatische nega- tieve roosterspanning. Het zijn toestellen met ingebouwde spoelen, welke het geheele ge- bied der omroepgolven bestrijken. Een vierlampstoestel van zeer doordachte constructie is de „T. 4", waarin men naar keuze wisselstroom- of gelijkstroomlampen kan gebniiken, zonder dat daarvoor iets aan het ontvangtoestel behoeft te worden veran- Dan volgen 2 vijflampstoestellen, de T. 9" en de „T. 9W", resp. voor gebruik van wisselstroom- en van gelijkstroomlam pen. Beide typen zijn prachtige specimen van ontvangtechniek en bedoeld voor ontvangst op binnen-antenne. Alle Telefunken-toestellen zijn uitgerust met weerstand-versterking, waardoor een ge lijkmatige versterking verkregen wordt van alle trillingen, welke liggen binnen het ge- bied van het menschelijk gehoor. De weergave beantwoordt dan ook aan de hoogste eischen van verVormingsvrijheid. Bij de toestellen met H. F-vers ter king is neutrodynisatie toegepast, waarvan, zorgvul- dig als hier toegepast, de voornaamste voor- deelen zijn 1. maximale versterking. 2. voorkoming van vervorming in het n. F.-gedeelte. 3. geen storing van naburige antennes. Op luidsprekersgebied treft men hier aan de bekende Arcophons, model 3 en 4 en de Supereone. lets nieuws is de „Arcophon 5een luxu- eus nitgevoerde luidspreker met buitengewo- ne weergave-kwaliteit. De groote verscheidenheid der leletun- ken-lampen is met nog ikele nieuwe typen uitgebreid, n.l.: De RGN 1304 (gelijkrichtlamp van grooi ^De^RE 604, een zeer bijzondere eindlamp van groot vermogen, weike bij 4 Volt gloei- draadspanning, 0.6 Amp. gloeistroom en 200 Volt plaatspanning een anodebelasting van maximaal 12 Watt toelaat! Tenslotte de RGN 1500, een z.g Raytheon lamp, bedoeld voor plaatspanmng-appara- ten voor hooge belasting. Op dezen stand hoort en ziet men in ne- drijf d" Siemens „grammofoon-opnemei voor electrische weergave van grammofoon- platen en de Siemens 25-Watt versteikei, een complete versterker van zeer gn'oot vermogen, welke zonder meer direct achter elk ontvai g toestel kan worden aangesloten, terwijl de benoodigde gloei- en plaatspanmngen direct van het lichtnet betrokken worden. Een zeer krachtige en natuurgetrouwe weergave wordt met dezen versterker bereikt Vemelden wij tenslotte nog, dat alle voren genoemde ontvangtoestellen zijn voorzien van een aansluiting voor electrische grammofoon weergave, dan zal men begriipen, dat het geen Telefunken exposeert geheel in overeen- stemming is met de jongste vorderingen der radio-techniek. GEZONKEN VHSCHFRSVAARTUIG GEBORGEN. De vorige week is gemeld, dat de hotter L'K. 152 door mist op de zuidpier van IJmui- den liep en daarna gedeeltelijk verbrandde wegens het vlamvatten van een bus carbiu, waardoor het scheepje tenslotte zonk. De eitenaar was door deze ramp vrijwel gerui- neerd, omdat zijn geheele kapitaaltje in dit visschersvaartuig was gestoken. Medelijdende menschen hebben thans den man geholpen am het overschot van zijn schip nog te bergen. De schippers van de betters UK 185, UK 268 en IJM 375 hebben mii hunne vaartuigen den hotter, nadat daa, onder door een duiker staaldraden wa- ren bevestigd, uit het water gelicht, waarna Bureau Wijsmuller zijn sleepboot „Hector ter beschikking stelde om te helpen het vaar- tuig in ondiep water in de buitenhaven van IJmuiden op het droge te zetten. De eigenaar zal het hier zoo goed mogelijk dicht maken en het, zoodra de dooi invalt, naar Urk versleepen voor afdoende herste.- ^ng. EEN VLIEGVELD VOOR TWENTE. Ten stadhuize te Enschede heeft een bij- eenkomst plaats gehad, waar voor notaris Van Opstall aldaar de akte van oprichting der N.V. Luchtvaartterrein Twente is verle- den. Tot gewone leden van den Raad van Be- heer zijn in die bijeenkomst benoemd de hee- ren Edo Bergsma, burgemeester van En schede, J. Waldink, wethouder van Lonne- ker, H. Voogdgeert, wethouder van Henge- lo, Joan Gelderman, fabrikant te Oldenzaal en J. W. J. baron De Vos van Steenwijk, lid van Ged. Staten van Overijssel. De aandeelhouders hebben nog een zestal heeren als gedelegeerde (buitengewone) le den aangewezen. De 322 geplaatste aandeekn a f 1000 zijn alle volgestort in contanten en zaken. De sta- tuten zijn reeds door de verschillende ge- meentebesturen goedgekeurd en aan de ko- ningin ter bewilliging opgezonden. Voor de voorbereidende werkzaamheden voor de onteigening van het terrein is een kleine commissi; benoemd, bestaande uit een vertegenwoordiger van het Departement van Waterstaat, een vertegenwoordiger van de K.L.M. en den heer Stroink, burgemeester van Lonneker. gealarmeerde politie en brandweer bestreden zij den brand met een slang op de keuken- kraan en emmers water. De brandweer vol- tooide met een slang op de brandkraan het blusschingswerk. Hoofdzaak was de belen- dende keuken en gebouwen te behouden, wat dan ook volkomen is gelukt. Het geheele houten loodsje met een 1000 K.G. aardappelen en enkele kleedingstukken van de werklieden is in de vlammen opge- gaan, terwijl van de keuken de gootlijst en 'u raam verbrandden. Persoonlijke ongevallen zijn er niet gebeurd. Omstreeks twee uur konden het personeel, de politie en de brandweer inrukken. Dank zij de activiteit van de onderofficie- ren Batta en Nak, die onmiddellijk kracht- dadig hebben ingegrepen, is in de bevolkte kazerne grooter onheil voorkomen. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. Onder de gemeente Haarlemmermeer ont- stond Zondagmiddag omstreeks drie uur aan den Akerdijk brand in een arbeiderswonink- je. Twee aangrenzende soortgelijke huisjes werden mede een prooi der vlammen. De drie woninkjes brandden geheel af. De oorzaak is onbekend. GELUKTELEGRAMMEN. In de maand December van het afgeloopen jaar werden verzonden 10855 Geluktele_ grammen bestemd voor het binnenland, 705 voor het buitenland en 8 voor Nederlandsche Scheepsstations. Ontvangen werden vanuit het buitenland 382 en van Nederlandsche Scheepsstations 203 Geluktelegrammen. Amsterdam verzond 2686 Geluktelegram men en ontving van het buitenland en van Nederlandsche Scheepsstations 163; Rotter dam 1241 en 81; 's-Gravenhage 1254 en 88; Alkmaar 70 en geen; Arnhem 265 en 11; Breda 84 en 9; Deventer 66 en 3; Dordrecht 81 en 2; Eindhoven 142 en 4; Groningen 250 en 14; Haarlem 265 en 26; 's-Hertogen- bosch 84 en 2; Hilversum 202 en 5; Leeu- warden 137 en 1; Leiden 105 en 5; Maas tricht 73 en geen; Nijmegen 118 en 4; Til- burg 62 en 5; Utrecht 342 en 12; Zutphen 36 en geen; Zwolle 59 en 3; de overige kan- toren in een totaal 3946 en 147. De opbrengst over December bedraagt 322.20 minder dan die over November Een daling, welke waarschijnlijk verband houdt met de ieder jaar in December en Januari terugkeerende daling van het telegraphisch verkeer in het r'gemeen. Van de opbrengst der Geluktelegrammen over de maand December "werd door het Nederl. Jeugdl. Instituut een bedrag van f 34.78 beschikbaar gesteld voor het Kinder- fonds van het Post- en Telegraaf-personeel. PARTIJDIGE BENOEMING? De raad van Schiedam heeft tot onder- wijzer, voorloopie voor 1 jaar, aan de bui tengewone school aldaar, benoemd no. van de voordracht, den heer W. J. de Graaf, thans onderwijzer te Rotterdam Wethouder de Bruin aanvaardde de veraniwoordelpk heid over.deze benoeming niet; onder spre- kers beleid werd niet naar richting, maar naar bekwaamheid gekeken, en een bekwaam Schiedamsch onderwijzer werd hier niet be noemd. Spr. zal met zijn fractie overleggen, of in een gemeente waar een s d. onderwijzer niet wordt aangesteld wel plaats is voor een s.d. wethouder. Spr. protesteerde tegen de benoeming. DE „TANTALUS" VERTROKKEN. Donderdagmorgen werd het te Amsterdam liggende Engelsche s.s. de „Tantalus" van de Fransche- of Quarantaine-boeien overge- bracht naar de Borneokade; Zondagmorgen van daar naar de Zeeburgerkade, om olie te lossen, en gistermorgen zijn de sleepbooten naar deze kade opgestroomd, om het schip in de richting IJmuiden te slepen. Met het oog op het vertrek van de „Tanta- lus" is de bemanning heden in de vroegte van de Quarantaine-inrichting wederom naar boord geleid, met uitzendering van vijf leden, die voorloopig in de barakken van het Wi:! helminagasthuis blijven. Van deze vijf zijn twee zonder twijfel lij- dende aan pokken, de drie andere werden ter observatie opgenomen. EEN NIEUWE STIKSTOFFABRIEK IN NEDERLAND. Onlangs maakte de Brusselsche correspon dent van het Hbl. melding van de oprichting daar ter stede van de Compagnie neerlan daise de l'Azote met een kapitaal van frs. 157.5 mill. Tevens werd melding gemaakt van de instellingen en maatschappijen, die bij de oprichting betrokken waren. Het blad verneemt thans nader uit be- trouwbare bron, dat de oprichting verband houdt met de vestiging van een stikstoffa- briek in Nederland en wel te Sluiskil (Zeeuwsch- V'aanderen). Op het oogenblik is men bezig met het uitwerken van de plannen. Met den bouw zal in het voor jaar een aan- vang worden gemaakt. Over de capaciteit van de fabriek en over het aantal te werk te stel- len arbeiders konden op het oogenblik nog geen nadere mededeelinger worden gedaan. Waar ook de staatsmijnen in Limburg en de hcogovens in samenwerking met de Ko- ninklijke, de vervaardidng van synthetische meststoffen ter hand zullen nemen, ziet het er dus naar uit, dat ons land op dit gebied in de toekomst een be'a.igrijke rol zal gaan spelen. W inter handen Wintervoelen MR. H. P MARCHANT GEHULDIGD, Zondag is in Den Haag een diner gegeven, waar mr H. P. Marchant, ter gelegenheid van zijn zestigsten v.rjaardag gehuldigd is Dit feestmaal droeg 'n intiem karakter en werd den jarige aangeboden door de leden van het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-De- mocratischen Bond, door de V. D. Tweede Kamerclub, door de V. D. Eerste Kamerclub en door de oud-voorzitters van het hoofdbe stuur. Aan den disch werd het woord gevoerd door prof. Kranenburg namens het hoofd bestuur, door den heer Ketelaar namens de Tweede Kamerclub en door prof. Van Emb- den namens de Eerste Kamerclub. Namens de Haagsche raadsfractie sprak mr. Josephus Jitta, terwijl namens de oud- voorzitters de heer .Herman Snijders het v/oord voerde. Den heer Marchant is ook een fraaie bloe- menmand aangeboden namens den Centralen Bond van P. T. T.-personeel. Op het lint sttnd„Artikel 40, uw glorie". MELKAUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. 1200 liter melk over den weg De chauffeur gewond. Te Delft is Zondagcchteiid een met bussen tnelk geladen vrachtauto van den expediteur Kooters uit Hazerswoude, waarschijnlijk doordat de chaufLur C. Franken door de koude werd bevangen, met groote snelhcd tegen een boom gereden. Franken werd met ten gebroken been en een ernstige hoofdwon- de per ziekenauto naar het gasthuis te Delft vervoerd De auto werd totaal vernield. On- geveer 1200 liter melk ging verloren. BRANDEN. Cafe tutgebrand. Zondagnacht hebben surveilleerende agen- ten van politie brand ontdekt aan het cafe van A. de Vries aan den Schiedamschendijk te Rotterdam. Toen de brandweer ter plaatse kwam, had het vuur, dat op den vloer van het cafe begonnen was, zich aan h°t houten schot tusschen den trapopgang en de woon- vertrekken in het pand mede gedeel'd. Het cafe is geheel uitgebrand evenals de achtervertrekken van de eerste en tweede ver- dieping en de geheele zolder. Het huis was niet bewoond. Brand in een bioscoop. Te Cu'emborg ontstond in de bioscoop van den heer Ant van Ge'der, Heerenstraat, Zon- dagavond tegen het einde van de voorstelling brand in de cabine, doordat een stuk kool van de booglamp op een film vloog, die juist op het toestel zou worden geplaatst. Het vuur deelde zich spoedig aan de an dere films mede, waardoor het gehee'e hoofd- nummer een prooi der v'a mm en werd. Het vuur bleef tot de cabine bejoerkt. Door de talrijke nooddeuren verliet het pu bliek geregeld de zaal, zoodat van paniek geen sprake was. In een kazerne te Den Bosch Vrijdagnacht ontdekte de wachtcomman dant der Isabellakazerne te 's-Hertogenbosch, dat er brand was ontstaan in een houten loodsje tegen de keuken der kazerne, bestemd als schillenloods en schaftlokaal voor de werklieden. Hij waarschuwde de ongehnwde in de kazerne wonende beroepsonderofficie- ren, die onmiddellijk de noodige maatregelen troffen, met het aanwezige personeel en dc HET VERKIEZINGSPROGRAM DER S. D. A. P. Bereid om aan de nieuwe demo- cratische regeering deel te nemen In de zitting van Zondagmorgen stelde de voorzitter aan de orde het beleid van het Partijbestuur, Kamerfracties en de redactie van de Pattijorganen. Amsterdam IV maakte eenige opmerkingen over de candidaatsteding voor leden van het dagelijksche bestvur. Voorts zei spr. oat de bewering in het jaar verslag dat de demonstraties een groot succes waren „met een korreltje zout genoten moet worden". Sprekend over de partijpers, maakt spr. er bezwaar tegen dat de partij te veel buiten de plannen ten aanzien van de nieuwe N.V. „de Arbeidspers" gehouden wordt. Ver- der acht spr. het niet verantwoord, gezien het geringe aantal lezers, de uitgifte van „de Socialistische Gids" voort te zetten, en sprak hij afkeuring uit ever de vrijgevigheid van het partijbestuur, waar het de oppositiegroep toe- stemming verleende tot de uitgifte van een eigen orgaan. Amsterdam III trad in een uitvoerige be- schouwing over de prob'emen die zich voor- doen door de aanwinst van partijleden en wees- op de noodzake'.ijkheid van politieke scholing. Spr. vreesde dai de partijleiding de stroo- mirtgen niet voldoende beseft, waardoor de oppositieoneelen ten ka'ns kriigen. Voorts bracht spr. hulde aan het werk der Kamer fracties, waarbij bij echter opmerkte, dat in enkele gevallen het contact tusschen de frac- ties en het land te werschen laat. Amsterdam IX sprak afkeuring uit over de houding van het partijbestuur bij de candi- daatstel'ing van een partijsecretaris. Haarlem, mede sprekende namens de Indi- sche club, drong er op aan, dat eindelijk tens klaar en duidelijk voor den dag gekomen wordt met een Tndisch program. De heer Vliegen zei in antwoord op het gesprokene door den afgevar rdigde van Haarlem, dat, nu dc heer Stokvis hier te lan- de is aangekomen en de besprekingen met Indie binnenkort beeindigd zullen worden, zoo spoedig mogelijk een koloniaal program aan de partij zal voorgelegd worden. De heer Oudegeest, de verschillende spre- kers beantwoordende, zegt dat de bewering als zouden de September-demonstraties niet geslaagd zijn, niet juist is wat Amsterdam betreft, heeft deze meening recht van bestaan. Voorts behandelde spr. uitvoerig de kwestie van het ver'eenen van tocstemming aan de oppositie tot het uitgeven van een eigen or gaan. Het beginsel is daaibij gehuldigd, dat uiting van Marxistische denkbeelden geoor- 'oofd is, evenals dit bij ethische stroomingen e. d. het geval is. In de des middags voortgezette vergade- ring stelde de voorzitter aan de orde de be- handeling van het verkiezingsprogram. - De heer F. van der Goes verklaarde zich absoluut niet te kunnen vereenigen met het uitgesproken standpunt, nl. dat onder be- paa'de omstandigheden de S. D. A. P. bereid zal zijn mede te werken tot het tot stand ko- men van een socialistisch-burgerlijke regee- ring. De aangevoerde beweegredenen zijn met waar en zeer zeker schromelijk overdreven. Het totstandkomen van het intermezzo-kabi- net is niet een dictatorial maatregel door de keningin. Het steunt op een Kamermeerder- heid, nl. op die, welke deze regeering wil. Het is dus de regeering van een meerderheid al is het niet meer de oude traditioneele meer derheid. Deze laatste werd door de burger- lijke partijen zelf verbroken. Een kapitalisti- sche meerderheid is het echter nog steeds, en regeeringsmeerderheid en Kamermeerder- held zijn het nog steeds in alle gevallen eens. Voor de daden van dit z.g. extra-parle- mentair kabinet kan de S. D. A. P. nooit aan- sprakelijk gesteld worden. Zij staat er mach- teloos'tegenover. De verhcuding is ongeveer dertig tot zeventig en zoolang deze verhou- ding zoo is, kan er door een parlementarische ccmbinatie nooit iets bereikt worden. Bij dui- zenden en tienduizenden laten de arbeiders hun clericale leiders !os. Daarom zou spr. willen zeggen „Wacht nog wat, tot dat wer- keliik de meerderheid is bereikt". Het groote nadeel van het minisferialisme is, dat op het eind het ontzag voor de partij leiding verloren gaat en dat de leden der partij mai'ing krijgen aan het parlementaris- 1 me, er afkeerig van worden. De heer Franken uit Amsterdam voerde aan, dat er geen enkele reden is om zich tel- kens op het standpunt te plaatsen van bereid- heid tot mederegeering. Te meer daar er steeds van katholieke zijde een afwijzing komt. Dit is de fierheid van de partij te kort gedaan. De heer De Vries, Amsterdam, geloofde niet, dat de r. k. Staatspartij ooit van plan zal zijn samen te gaan in een rood-zwarte coalitie. Het is verkeerd, de partijleden lang- zamerhand rijp te maken voor de idee van sa menwerking. Het verkiezingsprogram lijdt daaronder. De heer Van der Kieft uit Bussum vond dat de S. D. A. P. moet afwachten tot zij sterk genoeg is om voor te schrijven. De heer Enge's uit Voorburg wekte op de Zuiderzee in de actie betrekken en er een nieu we schoone wereld bouwen, waar niet naast de boerderijen het armzalig huisje staat van den knecht. Laat dus het verkiezingsprogram zich uitspreicen dai daar kome een gesociali- seerd Zuinderzeebedrijf. De heer Duys vond er niets tegen om zit ting te nemen in een socialistisch-burgerlijke regeering en wel onder de leuze „waar ik zit, zit geen ander". Het is een verouderd prircipe, dat een ka binet steeds hor mgeen moet zijn. Bovendien zullen door zitting te nemen socialistische ministers ook in den ministerraad invloed kunnen utoefenen. Wanneer de vertegenwoor- digers niet meer zouden vo'doen, dan ligt her maar aan de partij om ze van hun plaatsen te verwijderen. Avondzitting. In de avondzitting werden tot nieuwe leden van het partijbestuur gekozen: tot secretaris de heer Woudenberg; tot leden de heeren Matthijssen, mr. Duys en Stokvis. De laatste na herstemming tusschen hem en den heer Bergmeyer. De heer W. H. Vliegen voerde namens het partijbestjur het woord over de coalitie- kwestie. Reeds meerma'cn is het besluit geno- men dat de S. D. A. P. zich bereid zou ver- klaren om aan de regeering deel te nemen, irdien de omstandigheden daartoe aanlei- ding zouden geven. Waar b'ijft, wanneer het emigres thans een andere houding aanneemt. de vaste lijn? Het argument dat op grond van deze beslissing het verkiezingsprogram gematigd zou worden, wees spr. met kracht van de hand. Onder de gegeven omstandig heden is het plicht de reactiounaire regeering weg te jagen en te vervangen door een demo- cratische regeering. De Partij ministeriabel. Bij handopsteken werden de betreffende paragrafen, nadat daarin enkele wijzigingen waren aangebracht, met groote meerderheid aangenomen. S'.echts 28 afgevaardigden ver- klaarden zich er tegen. Vervolgens werd met algemeene stemmen aangenomen de inleiding van het verkiezings program, waarin v ordt verklaard dat aan de verkiezingen zal v orden deelgenomen geheel zelfstandlg op den grondslag van het ge- zinsprogram der partij. De partij stelt zich voor de komende parle- mentaire jreriode zoo vordt verder ver- k'aard ten doel zoo krachtig mogelijk te bevorderen: dat zoowel hier te lande als in Indie het werk der hervormingen op het ge bied van het sociale 'even en op dat van het onderwijs met energie wordt ter hand geno- men, dat de geestelijke vrijheid wordt geeer- biedigd, dat een sterker vredes- en ontwape- ningspolitiek wordt gevoerd, dat de weg naar socia'isatie wordt geeffend. De partij stelt zich tevens ten doel de be- scherming en de verdere ontwikkeling van de democratische staatsinstelLneen en van het parlementaire stelse' als middelen om den in vloed des vo'ks nu en in de toekomst ten voile tot zijn recht te doen komen. Vergadering van Maandag In de gistermorgen voortgezette vergade ring van het verkiezingscongres over de S.D A.P. werd behandeld de vaststelling van het verkiezingsprogram. De punten van dit pro gram waren in de vorige zitting door den heer Wibaut uitvoerig toegelicht. Nadat een aantal sprekers het woord had gevoerd over verschillende punten van het partijprogram, welke besprekingen tot resul- taat "hadden dat de meeste amendementen werden verworpen of teruggenomen, kwam het verkiezingsprogram, aangevuld met de programcommissie in stemming, rn wer den met algemeene stemmen aangenomen. Debatten over de oppositie Gistermiddag stelde de voorzitter aan de orde de resolutie van het partijbestuur be treffende de oppositie. Na een uitvoerige bespreking tusschen den voorzitter en den heer Schmidt uit Amelaud werd de volgende motie met groote meerder heid aangenomen: „Het Congres, enz., eerbiedigende de vrijheid van elke partijge r. ot om in de partij en op den grondslag van hare beginselen eigen opvattingen over partijtactiek te verdedigen; „overwegende, dat het vormen van georga- niseerde groepen van partijgenooten die te- genleiding trachten te geven tegenover de door de partijeongressen aangewezen par tijleiding, uiteraard desorganiseerend werkt; dat het houden van congressen e.d., die niet door of namens door bevoegde partij instanties zijn bijeengeroeptn en waar, van den inhoud der partijbesluiten afwijkenie resoluties worden aangenomene verwarring moet stichten en ontoelaatbaar moet stichten en ontoelaatbaar moet worden geacht; stelt vast, dat meeningsverschillen over be ginsel en tactiek der partij besproken behoo- ren te worden in de vergaderingen der par- tij-organisaties zelve, en spreekt als ziji uit- drul.kelijken wil uit, dat daartoe gestichte andere groepeerirgen, zullen worden oni- bonden in het belang an de eenheid en van de strijdpositie der partij De voorzitter sloot hierna het c ngres. men van een door eCTSiJpSioemde firma ge- teekende wissel, ten bedrage van f 4243.37, welke wissel 15 April e.k verviel en getrok- ken was door de firma Z. D. en Cohandel in hardhout, Heerengracht 256, Amsterdam. De heer Mouw meldde de firma S. onmiddel lijk, aan de firma Z. D. en Co niets schuldig te zijn en van een door zijn firma geteekend accept voor genoemd bedrag dan ook niets af te weten. Voorts verzocht de heer M. de firma S het blijkbaar vervalschte stuk te wil len deponeeren bij de Incasso-Bank te Am sterdam, bankier van den heer Mouw, al- waar laatstgenoemde zich dan persoonlijk van de nagemaakte handteekening op de hoogte kon stellen. Aan het verzoek werd gevolg gegeven en zoo had Donderdag 7 Februari j.l. ten kantore der Incasso-Bank te Amsterdam een ontmoeting plaats tusschen den chef der betrokken bank-afdeeling en de heeren Mouw en Z. Zoodra laatstgenoemde den geteekenden wissel op tafel zag liggen, verklaarde hij. nog v6or zich van de handteekening overtuigd te hebben. dat het hem bekend was, dat hier sprake was van een valsch accept, aan welke vervalsching de procuratiehouder van den heer Z. D. en Co., de heer G., die volgens mededeeling van den heer Z. sinds 5 dezer voortvluchtig zou zijn zich zou hebben schuldig gemaakt De heer Z. deed een uitvoerig verhaal, hoe de procuratiehouder te werk zou gegaan zijn. Het accept draagt als onderteekening den firmanaam N V. Weesper Houthandel en Zagerij, benevens een gefingeerde handteeke ning van den heer J C Mouw. broedei van den heer A L Mouw die reeds sinds 9 Oc tober naar Suriname vertrokken was Bij de vervalsching was dus wel met overleg te werk gegaan. Tot niet geringe verwondering en veront waardiging van den heer Mouw. deelde de heer Z nog mede. dat het hem bekend was dat er nog een tweetal op dezelfde wijze ver valschte wissels in omloop was Wat den vervalschten wissel ten bedrage van 4243.37 betrof, welke gedateerd was 15 Januari j.l., had de procuratiehoudei, de heer G., die vaak naar Antwerpen reisde om de firma S. te bezoeken, laatstgenoemde weten te be- wegen dit accept te verzilveren. Toen de heer Mouw in gezelschap van den heer.Z. de Incasso-Bank verliet, verzocht laatstgenoemde hem, van de zaak geen werk te maken, daar hij wel zorgen zou, dat de gelden aan de firma S werden zeretourneerd. Hij zou zich onmiddellijk naar Antwerpen be- geven en die affaire zou wel in orde komen. Het behoeft geen betoog, dat de heer Mouw niet zoo gemakkelijk over de zaak dacht Hij stelde zich echter eerst nog tr'efonisch in verbinding met den chef der betiokken afdee- ling der Licasso-Bank die van het onderhoud getuige was geweest en vroeg dezen welken indruk het verhaal betreffende de verrichtin- gen van den procuratiehouder op hem ge maakt had. Beide heeren konden zich niet ontveinzen, dat de heer Z sterk den indruk gewekt had, dat in dezen alle schuld aan het misdaoig geval niet uitsluitend op dsn pro curatiehouder drukte Kort daarop deed de heer Mouw te bevoegder plaatse aangiffe van de wissel vervalsching ten name zijner firma. Naar de beer Mouw nog aan De CH mededeelde, is aan deze onverkwikke'ijke af faire voor hem nog een zeer onaangename zijde. Daar de heer Z. hem niet kon mede- deelen per welken datum de beide andere vervalschte wissels betaalbaar waren en hij met geen mogelijkheid wist te zeggen wie mumenteel houder dier vervalschte stukken was, zou het zeer goed kunnen geschieden, dat bij afwezigheid van genoemden heer Mouw die zeer veel buitenslands verfoeft en o.a binnenkort naar Tsjecho-S owakije moet vertrekken een z.g door zijn firma geteekend accept zou worden aangeboden. dat dan, gelijk te doen georuikelijk is bij niet-betaling deurwaardersbezoek tern ge- volge zou hebben, hetgeen voor den goeden naam van de vennootschap, aan welker hoofd de heer A. L. Mouw staat zeer onaan- genaam moet worden geacht. Inmiddels heeft de iustitie een uitgebreid onderzoek ingesteld en verwacht mag wor den, dat wel snoedig aan het licht zai komen, waar de overige vervalschte wissels zich thans bevinden. VERVALSCHING VAN WISSELS. Den 5en Februari j.l. ontving de heer A L. Mouw, directeur der N.V. Weesper Hout handel en Zagerij al'nier, een schrijven van de firma G R. S. te Antwerpen, eveneens in hout handelend, waarbij werd medegedeeld, dat genoemde firma in het baajf was geko- DE GRIEP TE ARNHEM. Sluiting van scholeft, Daar het aantal absenten op de verschil lende scholen zoo groot is geworden, dat het moeilijk is nog geregeld onderwijs te geven, is gisteren besloten, van heden af voorloopig voor een week alle openbare lagere en uitge breid lagere onderwijsinrichtingen en de ge- meentebewaarscholen te sluiten. Een groot aantal bijzondere scholen wordt eveneens van heden af gesloten. Het aantal sterfgevallen wordt nu ook grooter, zoodat men op de begraafplaats reeds maatregelen heeft moeten nemen om tij- dig de noodige graven gereed te krijgen, waarvoor reservepersoneel is aangesteld. Dit is ook noodig, omdat het maken van de gra ven groote moeilijkheid veroorzaakt, daar de grond ongeveer ^en meter bevroren is. Het aantal afwezigen onder het personeel in gemeentedienst beloopt tusschen de 20 en 25 pet. De gBwone matinee van de Arnhemsche Orkest-Vereeniging op Zondagmiddag is we gens het grPote aantal zieken onder de or-> kestleden uitgesteld. AUTOBUS IN TOTSING MET EEN STOOMTRAM. Zaterdag om vijf uur is een autobus van de Brockwaymaatschappij, waarin 20 perso- nen zateu, op de Kanaalbrug te Oegstgeest door de gladheid van dep weg op een stoom- tram gereden, die uit de richting Leiden kwam. Zeven inzittenden van de autobus kre- gen min of meer ernstige schaafwonden, die door doktoren uit Ooegstgeest zijn verbor.den. De bestuurder van de autobus kwam door den scholcmet zijn hoofd door de voorruit terecht. Hij werd niet ernstig geworid. De autobus werd zwaar beschadigc Na verbon- den te zijn konden de passagicrs hun rete voortzetten. De tram kreeg weinig schade. Van het nabijgelegen kanaa! kwam een groot aantal schaatsenrijders te hulp Later bleek dat men een dame, die tot de passagiers van de autobus had behoord, haar handtasch had ontstolen. derd.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7