Ingezonefien stukken DE FELLIU KOUDG, BERICHTEN UIT HET LAND. Dwars over de Zuiderzee. Twee Urker jongens van ongeveer dertien Jaar zijn Zondag van Urk over het zeeijs naar Enkhuizen geloopen, waar de waag- halzen's avonds acht uur den havenmond binnenstapten en aan boord van een Urker yaartuig werden opgenomen. Gister hebben twee andere personen uit Urk deze reis, nu per fiets herhaald. Des avonds om ruim 5 uur waren ze weer op Urk terug. Van Ameland naar Leeuwarden. Gistermorgen tien uur heeft een gezelschap van honderd personen: voetgangers, wielrij- ders en negen arresleden, een tocht gemaakt over het ijs op de Wadden van Ameland naar Holwerd. Twee van de arren, bestuurd door de heeren G. Scheltema en O Metz hebben langs de Holwerdervaart en Dokkumer Ee den tocht voortgezet naar Leeuwarden waar zij des avonds vijf uur aankwamen. Een paard van een der arresleden is nabij Holwerd door het ijs gezakt. Des avonds is het levensgevaarlijk dezen tocht te maken. Als herkenningsteeken heeft men langs den weg stokjes in het ijs geplaatst. De koude en de Industrie. Tengevolge der koude zijn te Tegelen (L.) verschillende bedrijven stop gezet. Wegens het bevriezen van de klei en specie alsmede het verstijven van de olie in de machines, is de pannenfabricage van de N.V. Gebr. Teeu- wen gestaakt. Zeer veel arbeiders zijn hier bovendien werkloos geworden. Post- en Passagiersvlucht naar het eiland Urk. Morgen zal de K. L. M. van het vliegveld Schiphol uit opnieuw een post- en passagiers vlucht naar Urk en terug ondememen. Het vertrek van Schiphol zal ca. 10.30 u. plaats vinden. Het verkeer over de Lek bij schoonhoven. IJsvreugde op de rivier. Het ijs over de Lek bij Schoonhoven, op de ■plaats waar anders de groote veerpont vaart, is thans zoo sterk geworden, dat gister voor het eerst auto's over het ijs gingen. Allerwegen te Schoonhoven en in den om trek in Groot-Ammers, Nieuwpoort, Lange- xak, Lekkerkerk enz. hebben thans schaats wedstrijden plaats. De verschillende ijsclubs hebben hun banen verlegd naar de groote ri vier, die overvloed van ruimte biedt en waar het ijs meestal prachtig is. Vroolijk wapperen de vlaggen op de Lek, terwijl muziek de feestvreugde vergroot. Verbinding met Vlieland. De sleepboot „Volharding", zoo meldt men uit Terschelling, heeft de post en wat levens middelen naar Vlieland gebracht Vanwege den ijsgang kon evenwel niet alles overge- bracht worden. Weer over de schipbrug Van gisteravond zes af mogen de treinen der Geldersche Stoomtram de schipbrug te Doesburg weer passeeren, waardoor het nor- maal verkeer hersteld is. Naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat de pro- /fnciale boot Zondag nog twee reizen van Vlissingen naar Breskens en een reis van Vlissingen naar Terneuzen en terug heeft ge maakt. De provinciale booten van Vlissingen naar Breskens en Terneuzen moesten gistermorgen wegens het vele ijs naar de standplaats terug- keeren. De Drommedaris te Enkhuizen gebarsten. Te Enkhuizen is een buitenmuur van het bekende bouwwerk de Drommedaris, gesticht in 1540 en vroeger behoorende tot de verde- digingswerken der stad, door de strenge vorst gebarsten. De muur toont verscheidene scheu- ren en staat met een bult naar buiten uit. Ter voorkoming van ongelukken heeft men een hulpschutting geplaatst. Slachtoffer van de koude. Bij Enkhuizen is Vrijdag de 64-jarige vischventer D. V. op zijn wagen door de strenge koude bevangen en Zaterdag aan de gevolgen daarvan overleden. Gebrek aan kolen De directie der stroocartonfabriek Hooites Beukema te Hoogezand heeft haar personeel aangezegd, dat zij deze fabriek bij voortdu- rena kolengebrek Zaterdag a.s. zal stopzet ten. Er zijn ongeveer 150 werkliedefl bij be- trokken. Te Vlissingen Men schrijft uit Vlissingen aan de N. R. Crt. Op de reede van Vlissingen liggen thans ongeveer 60 schepen, die in verband met de onbevaarbaarheid van de Westerschelde niet naar Antwerpen kunnen opstoomen. Deze schepen liggen daar omringd door een groo te massa ijsschotsen, die ook van de boule vards af een indiukwekkend schouwspel ople- veren. De buitenhaven ligt ook vol drijfijs, waartusschendoor de mailboot van de Zee- land en de booten van den provincialen stoom bootdienst manoeuvreeren. Ook cp andere plaatsen aan de Walcher- sche kust, zoo o.a. te Domburg, wordt veel drijfijs aangetroffen en wordt het kruien van het ijs met groote belangstelling van den wal af gevolgd. Het visscherijbedrijf te IJmuiden. Het visscherijbedrijf te IJmuiden onder Vindt nog veel moeilijkheden door de koude Het koientransport naar de visschersha- ven levert ook veel moeilijkheden op; de rails moeten met zout water van sneeuw en ijs worden bevrijd. De dienst Amsterdam—IJmuiden van de Alkmaar Packet is gestaakt. Hulp van Het Mobilisatiekruis Men meldt: Zoo veel in zijn vermogen is, helpt de na tionale bond Het Mobilisatiekruis waar zulks noodig is en hij zorgt ervoor, dat de hulp in goede handen komt. Thans heeft hij, bij het begin van de nij- pende koude, ook weer geholpen: alleen in de gemeente Emmen zijn een honderd warme dekens uitgereikt aan de meest behoeftigen Het veer te Rhenen Het ijs op de rivier bij Rhenen is thans ge- opend voor het autoverkeer en wel voor auto's lot een gewicht van 3000 Kg. Het veer te Genemuiden De veerdienst over het Zwarte Water is thans goed betrouwbaar voor auto's en ande re voertuigen tot een gewicht van 2000 Kg. Vrachtauto door het ijs gezakt Gistermiddag is de vrachtrijder Brinkhof met zijn zwaar beladen vrachtauto, terwijl hi] de Maas wilde oversteken door het ijs gezakt De chauffeur kon gered worden, doch de auto met inhoud verdween in de diepte. De schade is zeer groot. Door dit ongeval is het verkeer voor voer tuigen op de Boxmeersche Maas op het oogenblik gestremd. Het ijs op de rivier en in de ha vens van Rotterdam. De booten van den gemeentelijken veer dienst, die voortdurend den dienst hebben kunnen onderhouden, hebben veel ijsschade bekomen. Tengevolge daarvan moest de dienst aanmerkelijk beperkt worden en zijn enkele diensten geheel opgeheven. Op het oogenblik is er weinig ijs op de rivier, maar de hoeveelheid wast met ieder tij. Maandag is de Wijnhaven, een der Rot- terdamsche binnenhavens, die geheel toege- vroren was, opengebroken. Voorts is men bezig met ijsbreken in de Delfshavensche Schie, in opdracht van de Oliefabrieken Calve-Delft, die langs dezen weg haar grondstoffen krijgen toegevoerd en wier bedrijf stagnatie zou ondervinden als de Schie nog lang gesloten blijft voor de scheep- vaart. MAATREGELEN. De vragen van den heer De Vis- ser beantwoord. Op de vragen van den heer L. L. H. de Visser betreffende vergoeding var. rijkswege van de door de gemeentebesturen te dragen kosten van extra-steun in verband met den in de verscheidene provincies heerschen nood ten gevolge van de felle koude antwoordden de ministers van Binnenl. Zaken en L. en van Arbeid, H. en N.: De ongemeen felle en aanhoudende koude heeft gelijk helaas steeds in vele ge- zinnen gebrek doen ontstaan. Leniging daar van, voor zooveel van de overheia afhangt, is taak der gemeenten Met het oog op de buitengewone omstandigheden heeft echter aanstonds, toen de vorst abnormale verhou- dingen begon aan te nemen, de minister van Binneniandsche Zaken zich bereid verklaard die taak, waar zij de gemeentefinancien te zwaar zou drukken, te verlichten. Toen daarna bleek, dat in gemeenten, waar de nood het zwaarst schijnt, de uitkeeringen niet hoog genoeg waren om in de behoeften te voorzien, welke door de buitengewone koude zijn ontsh.an, heeft de minister die ge meenten aangespoord, waar noodig, de uit keeringen tot het vereischte peil op te voeren Hij verklaarde zich tevens bereid, als de ge meentefinancien dientengevolge te zwaar ge- drukt worden, een voidoende bijdrage te verleenen. Uit den aard der zaak zullen soortgelijke maatregelen ook genomen wor den ten behoeve van andere gemeenten, wan- neer de behoefte er aan blijkt. Bovendien heeft de minister van Arbeid gelegenheid geopend om den uitkeeringsduur van verschillende werkloozenkassen met twaalf dagen te verlengen. In verband met een er ander bestaat geen behoefte aan zoo drastische maatregelen als de heer De Visser bedoelde, die bovendien 's Rijks kas zouden openstellen voor tal van gemeenten, volkomen in staat de door den nood geboden extra-uitgaven zelf te betalen Een toeslag op het loon gevraagd. In verband met den langdurigen winter en vooral de strer.ge koude der laatste week hebben de hoofdbesturen van „St. Lamber- tus" en „Unitus" een schriiven gericht tot de Enschedesche, Twentsche-, Geldersche- en Almelcsche Fabrikantenver. en den Bond van Textielondernemingen in en buiten Twente. Daarin wordt verzocht om zoo spoedig mo- gelijk aan de bij genoemde fabrikantenver- eeniging aangesloten werkgevers te willen voorstellen aan hoofden van gezinnen en kostwinners. op wier loon het gezin geheel of bijna geheel is aangewezen, een extra-toe- slag te willen verstrekken, opdat in die ge zinnen ten minste voor voidoende brandstof kan worden gezorgd. Maatregelen te Den Haag Zaterdag is het gemeentebestuur van 's-Gwenhage begonnen met het beschik- baarstellen van warm voedsel in verschillen de scholen. De vereeniging „Kindervoeding" heeft in verschillende scholen lokalen ingericht waar in de middaguren aan de kinderen warm eten wordt verstrekt. In dertien scholen, meestal gelegen in de arbeideiswijken, was de gelegenheid tot het verkrijgen van warm voedsel opengesteld. Nu deze proef de verwachtingen zoo zeer heeft overtroffen, zal het gemeentebestuur hiermede doorgaan, zoo lang de strenge vorst aanhoudt. Extra bon voor steenkolen. Door de besturen van den R. K. Mijnwer- kersbond en den Prot. Chr Mijnwerkers- bond is aan de directies der Staatsmijnen en particuliere mijnen verzocht om een extra- bon voor steenkolen voor de mijnwerkers en invalide mijnwerkers, zoo mogelijk gratis Personeel op arbeidscontract De vertegenwoordigers van de R K Cen- trale van burgerlijk overheidspersoneel en het moderne Comite ter behartiging van de algemeene belangen van overheidspersoneel (AC OFhebben een spoedvergadering der Centrale Commissie voor georganiseerd over- leg aangevraagd ter bespreking van de voor- zieningen. welke voor de arbeidscontracters in verband met de weersomstandigheden ge- troffen dienen te worden, mede omdat deze personeelsgroep buiten de tot stand gekomen salarisherziening voor het Rijkspersoneel valt. Bijzondere regeling ook voor a.s Woensdag van kracht. Naar „De Crt." verneemt heeft de directie der Nederlandsche spoorwegen aan de stationschefs doen weten, dat de bepalingen in zake het vrachtgoederenvervoer afgekon- digd voor j.l. Vrijdag en Zaterdag ook van kracht zullen zijn voor Woensdag 20 Febr e.k. Ook dan zullen dus uitsluitend levens- middelen, levende dieren en brandstoffen waaronder ook petroleum gerekend wordt als vrachtgoed verzonden kunnen worden Op de overige dagen der volgende week zul len ook andere zendingen als vrachtgoed worden aangenomen. De Fed. van Bouwvakarbeiders verlengt hare uitkeeringen. Nadat in het begin van de vorige week in de pers het bericht was verschenen omtrent de geneigdheid van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, om onder bepaalde om standigheden goed te vinden, dat de besturen der organisaties met werkloozenkassen in verband met den ingetreden noodtoestand den duur hunner uitkeeringen met 12 dagen zouden verlengen, heeft het Bestuur de Lan- delijke Federatie van Bouwvakarbeiders on- middellijk de mogelijkheid onder de oogen gezien, om dezen maatregel ook voor haar leden in toepassing te brengen. Het wachten was echter op de ministerieele circulaire, wijl, toen het bericht in de pers verscheen, bij de organisaties nog niets be- kend was Deze circulaire was, toen telefo- nisch naar de juistheid van dit bericht ter be- voegder plaatse inlichtingen werden ge vraagd, toegezegd, doch kwam pas Zaterdag 16 Februari in het bezit der organisatiebe- sturen. Het bestuur der Bouwvakfederatie heeft direct na ontvangt de taak onder het oog gezien en nog heden den minister telegrafisch bericht gezonden, dat het de betreffende rege ling wenscht uit te voeren. Ook de afdeelingen is daarvan kennis ge- geven, zoodat as Zaterdag reeds de ver- lengde uitkeering aan de daarvoor in aan- merking komende leden zal plaats vinden. Scholen gesloten. Naar het H. Volk meldt, zijn te 's-Graven- hage enkele openbare scholen gesloten we gens gebrek aan cokes voor de centrale ver- warming. Hansweert—W alsoorden. De veerboot Schouwen heeft de reis van Hansweert op Walsoorden gister nog een keer gedaan. Gisteren viel de boot in een mistbank en is daardoor niet aan den wal te Walsoorden kunnen komen. Goeree en Overflakkee. Maandag heeft de tramboot die Zaterdag haar dienst moest opgeven wegens het ijs, andermaal beproefd haar dienst tusschen Hellevoetsluis en Middelharnis v.v. te vol- brengen, en met sucoes; zij had zelfs een vrije voorspoedige reis, en gistermorgen met den vloed is zij er weer op uitgevaren en is de reis andermaal volbracht. Van Westpolder naar Schiermon- nikoog te voet. Vanmorgen om 10 uur zijn van Westpolder vertrokken de heeren M. J. Zijlma van West polder, K. Sterkenburg van Zoutkamp B. Vedsma van Zoutkamp, de Kok Woldering van Hornhuizen, K Beukema van Zoutkamp, L. de Boer van Houwerzijl en J. Groenen- daal van Ulrum, om Schiermonnikoog te be- reiken. De tocht, die 14 K.M. bedroeg, ver- liep gunstig. Het ijs had zich tot hooge ber- gen opgestapeld. Alleen de Oord is nog open. Om twee uren kwamen zij te Schiermonnik oog aan, waar zij geestdriftig begroet wer den. Sedert 52 jaar is een dergelijke voettocht niet mogelijk geweest. BEEMSTER. Van den heer D. van Leeuwen zijn de vin- gers van de rechterhand en de vingertoppen der linkerhand finaal bevrorea, zoodat men voor amputatie der deelen vreest. Het is te- genwoordig geen pleizierig baantje koetsier op een melkwagen te zijn. Bij den heer K. S. zijn pi m 400 zak aardappelen bevroren. Een leelijke schade- post. DE RIJP. Het bergen van materiaal der Rijper Ijs- club is gegund aan den laagsten inschrijver. den heer D. de Boer a 1 hier. 1JSSPO BT. DE FRIESCHE KORTEBAANSPORT. Een en ander over de 17-jarige kam- pioene. De 17-jarige hardrijdster Geeske Woud- stra te Doniaga de§d dit seizoen aan 20 hardrijderen mede, waarbij zij in 18 wedstrij den den eersten prijs won. In geld won zij het niet luttele bedrag van 1380 gulden, bo vendien te Leeuwarden een zilveren n edail- le van H.M. de Koningin, te Onderdendam een gouden collier, te Sneek, Enkhuizen ook zilveren medailles met het stadswapen en te Leek de traditioneele zilveren Leekster tak. Aan een verslaggever vertelde zij, dat haar zwaarste ritten die tegen Mevrouw de Jong te Huizum, Janna v. d. Meulen te Grouw en Froukje Pijper te Winschoten geweest wa ren. Alle prijzen heeft Geesje gewonnen op een paar zeer oude schaatsen, die reeds in het bezit van haar grootvader waren. Op andere schaatsen is ze niet tlmis, hetgeen in het jongste seizoen te Grijpskerk bleek. Zij had een der oude schaatsen verloren, reed te G. op een paar andere en kon het niet ver- der dan tot den tweeden prijs brengen. Ge- lukkig voor haar werd de verloren schaats later terug gevonden. Een schaatsenfabri- kant in Friesland bood haar na haar eerste overwinningen, een paar schaatsen aan, zij heeft ze nog niet op een kamp gebruikt, om dat zij zich er niet zoo goed op vertrouwt als op de oudjes. Zij deelde ook een treffend staaltje mede hoe ijsclubs tegen elkander opboden om haar toch op den wedstrijd te krijgen. Op de hard- riiderij te Groningen kreeg zij een telegram van de ijsclub te Scheemda, om daar den vol- genden Zondag te komen rijden. De prijs was 120 gulden. Even daarna vervoegde zich het bestuur van de ijsclub te Winscho ten bij Geesje, met de uitnoodiging op Zon dag daar te komen rijden. De prijs was daar ook 120 gulden. Geesje antwoordde dat Scheemda haar het eerst gevraagd had en dusWinschoten verhoogde daarna den prijs tot 150 gulden. Toen Scheemda dit hoorde bracht deze het bedrag op 200 gul den enGeesje als het ware bij opbod verkocht, verscheen te Scheemda aan de start en won den eersten prijs. Dat het bijna alle dagen hardrijden in- spanning kost ligt voor de hand, aldus het N.bl. v. h. Noorden. Geesje is in dit seizoen 6 pond lichter ge worden, doch zij gevoelt zich daardoor in be- tere conditie dan toen zii met het hardrijden op 8 Januari j.l. te Wartena begon. Een tochje naar Marken Door de afd. Heiloo van den IJsbond Holland's Noorderkwartier is Zondag ecu clubtocht georganiseerd naar Marken, die uitste'eend geslaagd is. Een en twintig deelnemers, waaronder uit Heiloo, Alkmaar en Stompetoren hebben aan dezen tocht, die ongeveer 85 K.M. lang is, deelgenomen. Waaronder 3 dames en de 10- jarige C. Holtes. D-s morgens ruim 8 uur vertrok men van Heiloo en arriveerde om ruim 1 uur te Mar ken. Vooral het ontbreken vau voidoende aanwijzigingen langs den weg vertraagden een vlotte reis. Dit is des te meer te betreu- ren, omdat de ijsbond na vele jaren nu eens weer in de gelegenheid was zijn goeden wil ter bevordering van de Hollandsche schaats- sport te toonen. Ook waren enkele trajecten zoo goed als onberijdbaar. Gp de Gouwzee werd geuoten van den on- gekenden aanblik, die het schaaisen- en auto- rijden en het ijszeilen opleverden. Daar de tijd drong, werd weer spoedig de terugreis aanvaard en te 7 uur des avonds waren de deelnemers weer behouden in Heiloo gear- riveerd. Zonder uitzondering was men vol geest- drift over de gemaakte reis, die zoo uitste- kend verloopen was en waarvoor lang niet elken winter gelegenheid bestaat De afd Heiloo kan, evenals de deelnemers, met ge- noegen op dezen clubtocht terugzien. JJsfeest Longereis—Veenhuizen. Er bgint een flinke activiteit in onze ijs club te komen. De vorige week is langs een vrij groote lengte van de ijsbaan electrische verlichting aangebracht, zoodat men Zater dag j.l. voor het eerst aldaar des avonds lus- tig kon schaatsenrijden. Voor Zondagavond was er door het bestuur een ijsfeest uitge- schreven, bestaande uit costuumrijders De deelname was vrij, terwijl er prijzen coor de leukste maskers werden uitgeloofd Door de korte voorbereiding waren er siechts acht nummers, die deelnamen. De jury, die be- stond uit de heeren B Verhoeven en P. de Wit (Langerejs) en C. Twuiver (Veenhuizen) kende den eersten prijs toe aan den groep Woonwagenlui, gevormd door de dames Gr Wiggers en Geertje Hoogeland en de heeren P. Elzinga en K. Hoogeland; den 2den aan „Opoe op reis" (mej. Gr. v. Essen), den 3en aan „Sneeuwpop" (Mej. P. de Mayer) en een troostprijs aan P. Spaan, straatmuzikant (de heer J Baron) Het was den geheelen avond heel druk op de ijsbaan. Het bestuur heeft besloten, om zoolang ijs en weer goed zijn, de baan elken avond elec- trisch te verlichten en nog meer avondfeestjes te houden. Feestelijkheden te Groet Op de mooie ijsbaan van de oude Harger Zandvaart hadden Zondag, door toedoen van het ijverig ijsclubbestuur, de uitgeschre- ven ijsreesten plaats. Eerstens een ringrijderij op schaatsen, waaraan 12 paren deeinamen. De uitslag van dezen geanimeerden kamp, na vele ritten was, dat mej Frien Meyer en den heer P. Helsdingen den lsten prijs won- nen, elk een tulband. Mej Truus Dijkman won met den heer G. Polle den 2den prijs ieder een groote krentebrood, terwijl mej Trijntje Dalenberg met den heer Donge^ans den derden prijs won en daardoor de geluk- kige bezitters werden. elk van een heerlijke Geldersche rookworst. 's Avonds had op de mdoi veriichtt baan een gecostumeerd ijsfeest plaats Dit feest slaagde doordat vele autoriteiten dit steun- den, uitstekend. Veel mooi gecostumeerde groepen en en kelingen zweefden over de ijsbaan, 't welk een feeeriek gezichi opleverde Niet minder dan 24 nummers namen er aan deel, verdeeld in groepen van enkelingen. Nadat de jury, bestaande uit mej. H Brandes en den heer Lau na veel wikken en wegen (de taak van deze twee was geen senicure) de uitslag der bekroningen bekend hadden gemaakt, bleek, dat in de afdeeling: Groepen, de le prijs was toegekend aan de heeren H Nottelman en A Kruit (Steunt den IJsbond). De tweede prijs behaalden de dames Truitje Klaijer en Trijntje Dekker (Opa en Opoe). De derde prijs kwam aan de dames Trien Meijer en Annie Kossen (Poederdonsjes) en den 4den prijs aan de dames Antje Duin. An- tje Kossen en Koba Schoen, welktn drie Volendammers voorstelden In de afdeeling enkeieingen kwam de le prijs aan den heer Jb. van der Oort (oud- Hollandsche boer), de 2e prijs aan den jon- geheer Jan Mulder (Kabouter), de 3e prijs aan den heer Freek Gutker (zwermer), de 4e prijs aan den heer J. Hoogland (pekel in spek). Doch ook zij die geen prijzen behaalden. trokken al evenzeer de belangstelling, daar ieder voor zich er alle werk van had ge maakt De beiangstelling was groot, waar door dit ijsfeest weer eens een echt ouder- wetsch Groeter 'eest is geworden. 's Avonds had in de zaa', van den heer Huiberts de prijs- uitreiking plaats. 't Was daar evenzeer ge- zellig. De voorzitter van de ijsclub, de heer C. Duin Wz., deelde de prijzen uit met wel- gekozen bewoordingen. Wedstrijden te Oude-Niedorp Zondagavond had op de ijsbaan ce Oude- Niedorp een wedstrijd plaats in het tonkruien voor dames. Er waren 18 deelneemsters. De le prijs werd ge vonnen door mevr. Peere- boer, de 2e door mej. M Grocn, de 3e door enej. G. Haspels en de 4e door mej. P. Dis- sel. De belangstelling van het publiek was niet bijster groot. De banen waren prachtig. Hardrijden te Schagen Te Schagen had Zondag een hardrijderij van mannen, afvalwedstrijd, plaats, waar aan 56 personen deel namen. '">e .itslag was 1. J. Paarlberg, Harencarspel.; 2. Pronk Haarlem; 3. W. Kaptein, Schag:rbrug; 4. W. Van der Oord, Barsingcrhorn. Wedstrijden te Oudkarspel Zondagmiddag werden op de banen van Volharding alhier, wedstrijden gehouden in het hardarren en hardrijden (estafette). Voor deze wedstrijden bestond bij het pu bliek vrij groote belangstelling. Jammer was hH dat de banen niet beter waren afgezet, waardoor het volk door de politie telkens achteruit moest worden geduwd. Veel deel nemers waren er niet. Voor hardarren waren er siechts 6 en voor de estafette 3 voetbal- vereenigingen, t.w. K.F.C., Koog a. d. Zaan, D.T.S., Oudkarspel en Vrone uit St. Pancras, die resp. le, 2e en 3e prijs behaalden. De prijswinnaars van het hardarren wa ren: 1. K. Notteman uit Petten. 2. P. Voort- huijsen uit Barsingerhorn3. P. Kossen, Oudkarspel. (Buiten verantwuo:aeuikheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijsi geenszins dat de •edactie er mede instemt.) Geachte Heer Redacteur! Naar aanleiding van een bericht uit Wie- ringen, met als opschrift „Een zonderlinge vergissing", geplaatst in uw biad van 13 dezer, verzoek ik u beleefd het volgende te willen plaatsen. Bij voorbaat zeg ik u beleefd dank. De heer van Heerden, directeur van d« Associate voor lijkbezorging te Alkmaar, in het bericht als hoofd der onderneming ge- noemd, heeft zich buitengewoon goed van zijn taak gekweten en alles naar voile te- vredenheid van de familie geregeld, zoodat hem en diens onderneming absoluut geen schuld treft. Hij had opdracht gekregen zich met Hip- polytushoef in verbinding te stellen Doch het was den lastgever, die als gemachtigde handelde, voor de familie niet bekend, dat daar meer dan een kerfhof was. De berichtgever had beter gedaan, eerst eens te informeeren. alvorens dergelijke be- richten, welke immcs familieaangelegen- heden zijn, te laten plaatsen. Nogmaals dank voor de plaatsruimte J. SMIT. ONBEHUISDEN EN DE KOUDE. De felle koude doet haar invloed gelden op het maatschappelijk leven in al zijn geledin- gen. En ook de vereeniging „Hulo voor On- behuisden" te Amsterdam, populair bekend als „Jonker", wordt door de ongekend lage temperatuur voor netelige problemen gesteld. Niet in de allereerst plaats, wat het aantal der te helpen gevallen betreft. Vol'er dan vol kunnen de gestichtsafdeelingen niet worden en een gast meer of minder brengt de duurte niet. Neen, de zorgen liggen op ander ge- bied. In ieder gezin brengt de koude kosten mede. Hoe dar. in een gestichtsgeheel, dat 700 men- schen herbergt? De ligging eischt meer dekens. Ze zijn er niet. De Deeding eischt meer kleeren. Ze zijn er i>og niet voidoende. De verwarming eischte meer kolen. Kolen zijn duur. En zoo overigeno kosten alle afdee lingen plotseling veel meer dan anders, ter wijl het nu reeds duidelijk is, dat de naweeen dezer ijsperiode zich nog lang zullen doen gevoelen. Geachte lezeres of lezer van dit stukjel Helpt ons spoedig uit den nocd. Geeft aan ons werk in deze dagen, wat U missen kunt: geld, dekens en kleeren. Maar geeft sooedig opdat onze vereeniging met hare bescherme- lingen door dezen barren tijd heenkomt Het adres is: Vereeniging „Hulp voor Onbehuis- den", 2e Const. Huygensstraat 35, Amster dam; Postgiro: No. 32534; Gemeentegirc A'dam: V No. 207; Telefoon ophaaldienst voor A'dam: No. 82049. Hoogachtend, G. H. Honing. Hoofd-directeur van „Hulp voor Onbehuisden". M. de Red. Zoudt U zoo goed willen zijn nevengaand schrijven te willen plaatsen in uw geacht blad? Bij voorbaat mijn dank. UrHAbPEL CH rtARENKARSPEL! Met belangstelling volgaen we de persbe schouwingen en raaasversiagen over de sala rieering van burgemeesters, secretarissea en onrvangers in N.-Holland. Niet waar, de Ged. blaten zaten zoo zoetjes hun eitje te broeden, en daar gooien me die Harenkar- spelaars 'n knuppel in 't vredig kakelende kippenkot. Dit vcorstel vond steun, en we bewonder- den weer eer te meer den breedsprakigen, algemeen-blijvtjide, elastischen redeneerziu van velen, leidend tot felle consekwenties, waarvan jammer! echter gezegd wordt, dat ze zoo gemakkelijk „zum 1 eeufei fiihren''. Met spanning zie ik nu den vlieger opgaan, maar ik vrees, dat hij te zwaar „bedof' is. Mijnheer de redacteur, mag ik me een oogenblik eerbiedig mengen in deze wel zeer voorname discussie, want ik heb meer dan 'n vermoeden, dat allerminst ten plattelande „the man in the street" (de man in de straat) bevredigd wordt. Vergeef me de heerlijke „contradictio in terminis"! Deze begrijpt niet: hoe bij top-zware belastingen en algemee ne salarisverlaging de gemeenteambtenaren verhoogd kunnen wordenwaarom gemeente ambtenaren, die ten plattelande meestal uit de vrije maatschappij gerecruteerd worden, zooveel beter „gevoederd" en warmer „ge- stald" moeten worden dan voor hunne i aanstelling. Is hij economisch van aanleg, dan merkt hij op hoe de gemeente-notabelen ons boer- tjes (zonder geld van huis-uit) verre vooruit „boeren", en hunne capaciteiten verre boven pari genoteerd worden Is hij wijsgeerig van aanleg dan peinst hij er met zorg over, hoe in de geschiedenis der volken duur betaalde ambtenaren steeds een der symptomen van ondergang waren. Is hij dichterlijk van aan leg dan meent hij, dat „gemeente-ruif" zoo zeldzaam rijmt op„vetten kluif". En toch, mijnheer de redacteur, deze zelf- de man slikt de pro-redeneeringen als 'n har- tige haring na zware fuif, zoodra er ge- pleit wordt voor burgemeesters e. a., aan wie verre van alle schoolschheid! toch ze- kere eischen gesteld worden van algemeene ontwikkeling, van kennis op sociaal, econo misch, juridisch, agrarisch gebied enz. Zooals de zaken nu staan, is hij er gewoon- weg blij om, dat de wakkere Harenkarspe- laars ,,'t blikkie aan den hond z'n staart" hebben gebonden. Mogen zij als eerlijke, onbevangen, objec- tieve kerels „make tlicdiest of it". DIRK POLAND. HEEMSKERK (Februari). B e v a 11 e n Jac. BruinGroot, z. H A. SmitBenning, z. W. J. Aarden- burgBakker, z H. DekkerBerlee z. H. BleekerBeentjes, z. C. Castricum— Beentjes, z. P. Groot—Kop^r, d. t

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 8